VLEES JAMIN Artsen dicht bij akkoord BP-knokploegen ontruimen zaal Steen treft Indira Ghandi Commentaren ANTI-CHINESE LEUZEN SCHALEEN OVER MOSKOU HOOFD SCHOTEL Van Gelder ontslaat vier directeuren Ratten bijten student dood - gewapend met boksbeugels - Rusland wil praten over Vietnam Donderdag 9 februari 1967 476t© jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur - MOSKOU De wrijvingen tussen communistisch China en de Sowjetunie hebben zich gisteren voornamelijk gecon centreerd in Moskou, waar Russische boeren luide pro testen aanhieven en zelfs voor het eerst gebruik maakten van luidsprekers. Zjj hadden tevoren tevergeefs gepro beerd petities aan te bieden aan het ambassade-personeel. Toen dat niet lukte, gingen de boe- _en terug naar hun trucks, waarop zij de luidsprekers hadden gemonteerd. Urenlang klonken daarna anti-Chinese leuzen over het ambassadeterrein. Ook werden de petities herhaalde malen Winterkou? Neem 'n "wijsgerig" be sluit en breng 'n Filosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de oven laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! voorgelezen, waarin werd geprotes teerd tegen de belegering van de Rus sische ambassade in Peking sinds eind januari. Dat was weer het gevolg van de schermutselingen tussen Russen en Chinezen bij het graf van Lenin op het Rode Plein in Moskou. De Chinese diplomaten, die zich in het ambassadegebouw bevonden, lie ten niets van zich horen. Zij bleven onzichtbaar achter de gesloten gor dijnen van het zeven verdiepingen hoge gebouw. Ook de spandoeken en borden die de boeren bij zich hadden en waarop onder meer stond te lezen „Mao zal verantwoording moeten afleggen voor zijn misdaden tegen het Chinese volk'" maakten geen indruk. Een Chinese fotograaf probeerde nog vanachter de gordijnen enkele foto's te maken. Na een „schande schande" geroep trok hij zich terug. DIPLOMATEN Intussen heeft het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken de diplo maten van alle communistische lan den in Peking laten weten dat voor hun veiligheid niet kan worden inge staan als zij de Russische ambassade in de Chinese hoofdstad blijven bezoe ken, aldus meldt het persbureau Tass. Zoals gemeld moet het Russische am bassadepersoneel in het gebouw blij ven om niet de kans te lopen te wor den aangevallen. Ook de Hongaarse, Poolse en Tsje chische ambassades hebben gisteren besloten de vrouwen en kinderen van de emploé's naar huis te laten gaan. Nog enkele andere Oosteuropese am bassades overwegen hetzelfde te doen. De betogingen van de gardisten voor de Russische ambassade in Pe king gaan nog onverminderd door. Gisteren hebben zij zelfs voor de Franse ambassade de ambassadeur van dit land neergeslagen. Ook ver tegenwoordigers van andere Westerse landen hebben het moeten ontgelden. In open vrachtauto's trokken de gardisten later op de dag door de grootste winkelstraat van Peking. Ze voerden reusachtige poppen mee en schreeuwden anti-Russische leuzen. ZAANDAM Vier van de zes di- •cteuren van Van Gelder Papier •eden 1 april af. Dat is een van de wijzigingen, die het bestuur van het fcedrijf noodzakelijk vond om tot een (hogere rentabiliteit te komen. De aftredende directeuren zijn de •ren ir. T. F. Hubrecht, ir. B. Cra- ier. W. F. Zetteler en mr. H. E. nidt van Gelder. De overgebleven lirecteuren zijn de heren H. A. Fruin 1 P. Smidt van Gelder. De reorganisatie in de top is een volg van de ongunstige gang van ';en in het bedrijf. Men heeft zwaar lijden gehad van de stijging van n- en grondstoffenkosten. Deze ro niet steeds in <fe prijzen worden loorberekend wegens de scherpe bui- inlandse concurrentie. Het bedrijf is de enige Nederlandse >roducent van krantepapier. Gekaapt toestel terug in Egypte CAIRO r=> Het Egyptische vliegtuig [van het type Antonov-24 dat dinsdag Verd gedwongen in Jordanië te landen. B gisteren in Egypte teruggekeerd. De J35 passagiers waren reeds in een speci- «al vliegtuig gestapt, dat hen terug vloog naar Cairo. De grote bosbranden op Tas- manië (Australië) hebben van een aantal stadjes en dorpjes niets anders gelaten dan wat rokende puinhopen. Een foto, zo als er vele gemaakt konden worden: Verslagen staat een echtpaar uit Sorrel bij de res ten van wat eens zijn huis was. Zie ook elders in deze krant. PASSADENA De jongste Ameri kaanse maanverkenner, Lunar Orbiter gisteren in een baan om de maan terecht gekomen, vanwaar mógelijke landingsplaatsen voor ruimtevaarders moeten worden gefotografeerd. De leider van de Boerenpartij, de heer Koekoek, moest gisteren in het Amsterdamse Frascati een spreekbeurt vervullen. Honder den rumoerige jongelieden en een aantal rookbommen de den hem van dat voornemen afzien. Toen hij bij Frascati ar riveerde, werd hij begroet met een bekend gebaar. zaterdag schaats - kampioenschappen t.v. kijken? ga éérder naar niet duur wel heerlijk UTRECHT Delegaties van dt Landelijke Huisartsen Vereniging er het Gemeenschappelijk Overleg var Ziekenfondsen hebben gisteren de ba sis gevonden voor een akkoord over de artsenhonoraria in de komende jaren. De artsen zijn bereid in te stemmen met een verhoging van 8 pet. voor 1967 en reservering van 2,41 per jaar per verzekerde ter financiering van een ou dedagsvoorziening voor de huisartsen. Ook voor de komende drie jaar is een principe-akkoord ontworpen, waar aan partijen haar goedkeuring kunnen hechten, indien ook de achterban met de afspraak akkoord gaat. Partijen zijn gistermiddag na twee uur vergaderen uiteen gegaan met de mededeling, dat thans eerst intern beraad nodig is alvo- :ns verder te kunnen gaan. Verschillende technische en andere detailkwesties zullen daarna nog gere geld moe'ten worden. De delegaties ko men volgende week woensdag opnieuw bijeen. MESSINA De 21-jarige Zwitser Max Froliger uit Solothurn student aan de technische hogeschool Ziirich, is in een hut op een strand Taopnina (Sicilië) tijdens diepe slaap door ratten gedood. Hij had een slaapmiddel ingenomen dat zelfs in zeer grote doses niet dode lijk is. Het bleek dat hij doodgebloed is door wonden aan polsen en keel, door ratten veroorzaakt. „Een christen moet creatief leven pagina Kernmerk •fe Heks van Wes- terbork blijft ontkennen pagina 5 Televizier laat RTN in kou staan pagina Radio TV schip langs komt. AMSTERDAM Knokploegen van de Boerenpartij, gewapend met boksbeugels, hebben gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst ge vochten met jonge bezoekers, die protesteerden tegen het wegblijven van BP-leider Koekoek. Toen midden in zaal Frascati een rook bom ontplofte, greep de politie in. Agenten, marechaussees en recher cheurs ontruimden met geweld het gebouw. In de smalle Nes, waar enkele hon derden belangstellenden zich voor de toegangsdeuren stonden te verdrin gen, werd Koekoek met daverende spreekkoren ontvangen: „Weg met Koekoek", „Fascisten" en zelfs „Heil Koekoek". De BP-leider zag geen kans door de hoofdingang binnen te komen en daarom trok hij zich terug in een commandowagen van de politie. Binnen had intussen de „orde dienst" van de Boeren de grootste moeite de zaal rustig te houden. Toen de fractievoorzitter van de BP in de Acht mitrailleurs uit legerplaats gestolen NUNSPEET In de legerplaats Nun- speet zijn acht pistoolmitrailleurs gesto len. De diefstal werd ontdekt, toen de| soldaten maandag van verlof terugkeer-j den. De deuren van de kamers en van dei kasten waren geforceerd. De wapens behoorden toe aan man schappen van de 107de transportcompag- Amsterdamse raad, de heer N. Ver laan, meedeelde, dat Koekoek wei gerde door een achteringang binnen te komen, brak het tumult pas goed De knokploegen sprongen van het podium en begonnen erop los te slaan. Zij kregen weldra politie-as- sistentie. De zaal was toen spoedig leeg. Buiten hielp een fikse regenbui een handje om het publiek snel te verspreiden. Koekoek was even tevoren in een arres tanten wagen naar het Beurs plein gereden, waar zijn auto stond. Tot de rand van de stad kreeg hij politiebegeleiding. KOSYGIN NA STAKING VAN BOMBARDEMENTEN LONDEN De Russische premier Kosygin heeft gisteren in Londen ver klaard dat de Sowjetunie be reid is te helpen bij de pogingen om te komen tot vrede in Viet nam zodra de VS zonder voor af gestelde voor wanden ophou den met de bom- bardementsaan- vallen op Noord- Vietnam. Kosygin zei voorts dat de stem van Engeland in Europa zwaar telt. Hij meent dan ook dat Engeland met Rusland en eventueel ook met an dere landen zal kunnen bijdragen aan een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict binnen het ka der van de Geneefse akkoorden. Agressie, aldus de Russische pre mier, is de voornaamste oorzaak van de strijd in Vietnam. Van 1954 af hadden de VS het zaad gezaaid voor het conflict, zo meent hjj. Bestand geschonden De Amerikaanse legerautoriteiten in Zuid-Vietnam hebben gisteren mee gedeeld dat guerrilla-strijders van de Vietcong het nieuwjaarsbestand in de eerste twaalf uur 23 keer hebben geschonden. Negen inciden ten worden „van betekenis" ge noemd. De Amerikanen zullen tijdens het vierdaagse bestand geen bombarde- mentsvluchten uitvoeren. De ver kenningsvluchten gaan echter door, wat door de Vietcong als schending van het bestand wordt beschouwd. Er gaan in Saigon geruchten dat de Amerikanen het bestand zonder officiële aankondiging met drie dagen zullen verlengen in navolging van de Vietcong, die zeven dagen lang de wapens laat vasten. BIIOEBANESWAR Een steen trof gisteren premier Indira Gandhi in het gezicht tijdens een verkiezingsbijeenkomst te Bhoebaneswar in de staat Orissa. De vijandige menigte riep: Indira ga terug. Maar de premier, die hevig uit haar neus en mond bloedde, ging onverstoorbaar door met haar verkiezingstoespraak. Ze zei: „Dit is een belediging, echter niet voor mij, maar voor het land". Onmiddellijk na de bijeenkomst werd zij door i artsen onderzocht- Er zal een röntgenfoto van haar neus en bovenkaak worden gemaakt met het oog op een eventuele breuk. De politie heeft intussen zeven mensen gear resteerd, onder wie studentenleiders. Mevrouw Gandhi verzekerde dat zij er niet aan denkt haar verkiezingscampagne door dit incident te onderbreken. Zoals bekend zullen van 15 tot 21 februari de verkiezingen worden gehouden. Ondemocratisch LIET is niet uit sympathie voor do man of zijn denkbeelden, wan neer wij ons niettemin bezorgd ge voelen om wat zich rondom de ver gaderingen van de heer Koekoek al- Het komt hierop neer. dat hem dat vergaderen onmogelijk wordt ge maakt. En dat nu is zonder meer verkeerd. De heer Koekoek heeft in onze democratie gelijke rechten als ieder ander. We weten, dat de man irritant is en zijn program een wat wonderlijke zaak. We weten ook, dat het vrijwel ondoenlijk is met hem te debatteren en dat hij een gewiekstheid over zich heeft, die meer beduusd maakt dan overtuigt. Maar hij maakt niet anders dan ieder ander deel uit van onze democrati sche samenleving en wie hem zijn politieke werkzaamheden onmogelijk maken moeten zich afvragen, of zij niet zelf in de fout vervallen zijn, te weten van het ondemocratisch ge drag, waarvan zij geneigd zijn de man en zijn partij te verdenken. Juist een gezonde democratie echter mag geacht worden, zelf mans ge noeg te zijn. Flauw TAE jonge beweeglijke socialist Van den Doel heeft blijkens Het Vrije Volk gezegd: „Ik ben zelf een jongen van Tien over Rood. Wie kan beter weten dan ik, dat wij het hoofd van Patijn niet hebben geëist, verlangd of gewenst* Wij hebben alleen gevraagd of de PvdA een wat radicaler buitenlandse politiek wil voeren Dit nu noemen we kortweg flauw. Want dan herinneren we, hoe men op het PvdA-congres te Rotterdam juist vanuit zijn groep begon met „gescandeerd" te klappen en te stam pen toen de heer Patijn ging spre ken, met kennelijk geen andere be doeling dan om hem het spreken t* bemoeilijken. Op dit moment zagen we in gedach ten het hoofd van Patijn in politiek opzicht al vallen. Wat later bleek hij dan ook van de lijsten verdwenen: wie had het partijbestuur dat besluit dan wèl ingegeven? Tilburgse moord: vrouw ingesloten TILBURG Verdacht van mede plichtigheid tijdens dc moord op haar vader, de 63-jarige bouwvakker J. van de Mierde een maand geleden heeft de politie de 27-jarige M. M. van de M., echtgenote van de 29-jarige tim- L. M. aangehouden en ingeslo- De voordeur van het legeringsgebouw as niet afgesloten geweest. Dat gebeurt nooit, omdat er geregeld soldaten in- en uitlopen. 55 Bouwvakkers in staking TILBURG 55 bouwvakarbeiders, in dienst bij het bouwbedrijf Van Lier in Tilburg hebben op advies van hun r.k.-bond het werk aan een project van 78 woningen in Goirle neegelegd. Het bouwbedrijf heeft reeds sedert september van het vorig jaar met fi nanciële moeilijkheden te kampen en Ij onder meer een achterstand in betalin gen aan de bouwvakkers van 15.000. De woningen worden gebouwd in op dracht van de plaatselijke afdeling van het NKV en waren alle reeds aan parti culieren verkocht, die nu mede tot de gedupeerden behoren, omdat slechts 20 huizen gereed zijn. Het bouwbedrijf heeft surséance gevraagd. De vrouw vertoefde tot dinsdag in een moederhuis waar zij tien dagen ge leden is bevallen van een baby. Haar man verblijft momenteel in het huis bewaring. Prinses Margaret van Engeland heeft na een verblijf van enkele dagen het King Edward VlI-zie- kenhuis te Londen verlaten. De prinses droeg een geel mantelpak je en had een zijden sjaal om het hoofd geknoopt. Wolkenvelden DE BILT Een hogedrukgebied met het centrum boven Zuid-Ierland neemt iets in betekenis af. Vandaag trok een rug van hoge luchtdruk met flinke opklaringen en weinig wind over de Noordzee zuidwaarts. Boven de noordelijke oceaan is inmiddels de depressie-activiteit toegenomen. Een zwak storingsfront dat nu bij Noord- Schotland is aangekomen zal geleide lijk zuidoostwaarts trekken, zodat een tijdelijke toeneming van de bewolking wordt verwacht, met plaatselijk een bui. In opklaringsgebieden kan de tem peratuur in de nacht van donderdag op vrijdag tot even beneden nul dalen. Overigens zal het temperatuurverloop weinig verandering ondergaan. DE BILT Wolkenvelden en hier en daar een bui, maar ook opklaringen. Zwakke tot malige wind uit noordelij ke richtingen. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. dit blad hokje zwart maken naar keuzei

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1