TV NEUZEN TELLEN GEEN JUISTE GRAADMETER RADIO BBC-radio is tevreden Hamer (Tilburgse moord) in kanaal HOCKEYÉLFTAL f BEDWONG NU PAKISTAN (1-1) WERELDRECORD GER BONGERS ins T elstarcomponist dood gevonden Film over zwakheden in rapport-Warren Trappisten vasten voor Unilever r NIEUWE LEIDSE COURANT 9 ZATERP \C 4 FEBRUARI 1967 en j TILBURG De 29-jarige Tilburgse timmerman L. M., die donderdag beken de in de nacht van 8 op 9 januari zijn schoonvader, de 63-jarige bouwvakkei I J. van de Mierde, met een hamer te hebben neergeslagen, heeft de politie de plaats aangewezen in het Wilhelmi- nakanaal, waar hij het moordwapen in het water heeft geworpen. Duikers vonden de hamer gistermid dag. De motivering van de misdaag is nog niet bekend. Bij het verhoor is twijfel gerezen j aan 's mans geestvermogens. Hij zal daarom psychiatrisch worden onder zocht. Bel gen tonen indringende Antigone ROTTERDAM Het eerste toneel experiment in de kleine Doelenzaal - „Antigone" van Sophocles op 17 juni vorig jaar door het Nieuw Rotterdam- Toneel kreeg vrijdagavond een inte ressant vervolg met de „Antigone" var Jean Anouilh in een voorstelling van dt „Campagnie du Rideau de Bruxelles". Werd de sfeer van de concertruimte (voor het overkomen van de Griekse tra gedie als een barrière gevoeld, bi: Anouilhs modernisering van het treurspel hinderde ons de zaalentourage geen moment. Op een kaal podium, door slechts ikele spots belicht, slaagde het Franstalige gezelschap.erin, het Antigone-drama met I geladenheid op het publiek over te bren- 'gen. In plaats van de Belgische pathos Ibarokke kleuring was er een uiterste versobering van beweging en gebaar. 'Vrijwel uitsluitend met de stem werd 'uiting gegeven aan innerlijke doorleving. Hoewel Danièle Denie geplaagd werd Idoor verkoudheid, fascineerde deze frêle 'actrice als Antigone vooral in haar dictie. Toegerust met talrijke registratiemoge- Uijkheden weet zij haar stem te bespelen 'als een veelklavierinstrument. 1 Eveneens met een minimum visuele middelen werd Henri Billen als Kreoon de suggestiefste tegenspeler. Claude Etienne, de leider van het gezel schap, bracht in de rol van eerste wach ter een ironiserend element in de sfeer opbouw. Suzanne Jehan kwam tot eer gevoelige vertolking van de voedster. Rotterdam had deze boeiende toneel; avond te danken aan het Beneluxcomité en de Alliance frangaise. Ton Hydra LAHORE Na fraaie resultaten in India heeft het Nederlands hockey elf- lal de zeer geslaagde tournee voortge- tet met een uitstekend 1-1 gelijkspel egen Pakistan. Tijdens de in Lahore •espeelde wedstrijd gaf linksbinnen Cursihd de zilveren medaille-winnaars ran Tokio na 18 minuten een roorsprong, maar vijf minuten later ttond het dank zij Frank Zweers gelijk 1-1). Voor 25.000 toeschouwers speelde Ne- lerland evenwel een bijzonder moei jjke wedstrijd. Dankzij de ver terugge rokken binnenspelers kon de defensi' iet aanvalsgeweld van de Pakistani ir |erken. Het werd een voort ref fel ij k Iredstrijd en hoewel na het eerste doel lunt van Pakistan een nederlaag ni' p voorkomen leek, kwam Oranje z ped terug, dat het een volwaardif Bgenstander van Pakistan was. Vandaag en dinsdag speelt het Nedei inds elftal nogmaals een officiële tar lenstrijd tegen Pakistan. (Van onze radio- en tv-redactie) TTILVERSUM Onlangs vertel- de dr. P. Gros u een en ander uit het Handboek 1966 van de BBC (Britse omroep) betreffende de te levisie en haar reclame. Er staat in dit boek echter ook menige interes sante opmerking over de radio. „Laat men zeggen wat men wil over de televisie die zoveel aan dacht trekt, de radio is er niet on tevreden bij en wordt heus niet weggewerkt door het beeldmedi um", zegt het boek. „Daarbij is neuzen tellen (d.w.z. luisterdicht heid meten) niet altijd de juiste graadmeter" We lezen in het verslag, dat 93 pet van alle Britse gezinnen een of meer radiotoestellen in huis heeft en dat be tekent een dikke zestien miljoen geschreven luisteraars, waarbij ANTWERPEN De 20-jarige Neder landse wielrenner Ger Brongers heeft vrijdagavond in Antwerpen het wereld record voor amateurs over 5 km. met staande start verbeterd. Brongers legde de afstand of ,in 6 min. 8.4 sec. Het oude record stond sinds 1959 op naam van de Westduitser Rudi Altig mét 6.10.2. De Belgische prof Patrick Sercu ver beterde het wereldrecord over een kilo meter met vliegende start en bracht het op 1 min. 1,23 sec. Het oude record stond sinds 16 december 1956 op naam van de Zwitser Armin von Brueren met 1.01.6 Schenk na eerste dag aan kop TOENSBERG - leeft Ard Schei :edc achter Kaplan uedeelde elfde pla; 2. Schenk (Nedl Kaplan (Rusl) isl) 42.- 11/13. Verkerk (Ned.), Dahlby - (W Did) 42.6. 16. 26. Liebrechts (Ned) 4 3.-, 21. Nottet (Ned) 43.4 4.35.5. 7. Liebrechts t.39.8. 14. Bartllng Klassement: 1. Schenk 86.583. 2. 7.667. 3. Stiansen 88.417, 4. Ma 1.717. 5. Bartllng 88 880. 7. Nottet orritsma 89.633. 11. Liebrechts 90.417. dan nog een miljoentje „zwarte" luiste raars mag tellen. Er moet al iets heel bijzonders wor den uitgezonden, wil men die allemaal aan het toestel verenigen: zoiets ge beurt eigenlijk nooit. Maar- als er dan luisterdichtheden van zeven tot acht miljoen worden gemeten, is dat gewel dig. Die belangstelling valt het dagelijkse programma „Housewife's choice" ten deel, een uitzending die vergelijkbaai is met één van de Nederlandse pro gramma's met de hoogste luisterdicht heid: „Moeders wil is wet" van Mia Smelt, waarin ook door middel van ver zoekplaten de huisvrouwen met eikaars problemen in contact worden gebracht. Gebleken is dat, evenals hier, ook zeer veel automobilisten graag naar dat pro gramma luisteren. De grote topper bij de BBC-radio is echter het lunchuur van het Light Pro- gramme op zondag: dat wordt gewoon lijk door zo'n vijftien miljoen luiste raars gevolgd. KLEINE GROEPEN Er zijn echter ook programma's, die gericht zijn op kleine groepen, o.a. le zingen en vrij zware concerten, die hon derdduizenden luisteraars trekken. „Dat is nu wat wij bedoelen met niet te strak vasthouden aan „neuzen tel len": wanneer men een paar honderd duizend luisteraars trekt, is dat zeker niet te onderschatten: welk concert welke toneelvoorstelling trekt zo'n groot publiek, zelfs in serie? Zo'n getal mag dan procentueel laag zijn. het geeft toch de overtuiging, dat zeer ve len op zulke uitzendingen zitten tc wachten". De BBC draagt juiste grote zorg voor deze programma's ten bate van min derheidsgroepen. Daarbij wordt zelfs rekening gehouden met verschillen in leeftijd, ontwikkeling en woongebied. Radio, zo zegt het handboek, moet zich bewust zijn van haar vele func ties: de een wil haar als achtergrond bij andere werkzaamheden, de ander zien er een intellectuele stimulans of hulpmiddel bij studie in, een derde ver langt regelmatige informatie en voor lichting, en dan moeten we nog reke ning houden met de „pop-fans" en de sportliefhebbers, maar ten slotte niet vergeten, dat wij veel variatie moeten bieden voor bedlegerigen of eenzamen wier dagelijks gezelschap wij zijn". FINANCIËN De BBC heeft nu 374 uur per week ter beschikking voor radio-uitzendin gen (Nederland in totaal 299 uur) en zij rekent als kosten voor een uur radio ƒ4.930 (Nederland moet het doen met ƒ650!). Zij heeft voor de radio alleen 180 miljoen per jaar (voor de televisie 460 miljoen) en kan daarmee niet rondko-j men. In maart 1966 had zij een radiote kort van 20 miljoen. o Daarbij heeft de BBC-radio, afgezien van uitvoerende kunstenaars en free lance-medewerkers, 21.539 personen in dienst, plus nog eens 1291 stafmedewer kers voor halve dagen. Alzo inkomsten, maar ook een perso neelsbezetting, die ver uitgaan boven de Nederlandse en dus kunnen we niel verder aan het vergelijken gaan! LONDEN Joe Meek, componist van de hit „Telstar", is gisteren dood aangetroffen met naast zich een ge weer. Op de trap van zijn studio werd het lijk gevonden van de 52-jarige buurvrouw mevrouw Shenton; zij had een schotwond in de rug. Meek vergaard een fortuin met zijn song „Telstar", die hij in een half uur schreef. Er werden meer dan vijf mil joen platen van verkocht. Joe Meek verloor al zijn geld toen de door hem opgerichte grammofoonplatenmaat schappij failliet ging. Uitverkochte zaal in Amsterdam Dick Passchier en de charmante Belgische Régine Clauwaert presenteren vanavond voor de NCRV-tame- ra's (Nederland 1, 9.05 tot 10 uur) het programma Het blijft Hollands". Ook in deze aflevering maken Dick en Régine uit wie de hoofdprijs van duizend gulden in de quiz heeft gewonnen en welke tien kijkers een jaar gratis televisie mogen zien. Tot hun gasten behoren Ab Hofstee, Johnny J or daan en Tante Leen. VANAVOND TE ZIEN 7.00 uur Swiebertje. 8.30 uur laatste aflevering van Stiefbeen en Zoon 8.05 uur showprogramma ,,'t Blijft Hollands". 10.00 uur deskundig gesprek over Zeeland en het Deltaplan. 10.20 uur satirisch programma „Farce Majeure". Ned. 2 VARA en TROS 8.05 uur vervolg van „Mrs. Thursday". 8.55 uur Achter het nieuws. 9.10 uur nieuwe serie van de TROS (Amerikaans) „Reis naar de bodem van de zee". 10.00 uur de kerstkaart van Eppo Doeve. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 7.40 uur Boekenwijsheid. 8.05 uur Promenadeorkest speelt. hoorspel „Verkeerd verbonden". Peter Nero speelt (stereo). 10.40 i 10.50 1 11.25 4 Hilversum II KRO AMSTERDAM Gisteravond is in het RAI Congrescentrum on der auspiciën van de Amsterdamse Cineclub de film „Pleidooi voor de waarheid" („Rush to judgment") voor een uitverkochte zaal ver toond. Deze documentaire is geba seerd op het gelijknamige boek van VLAARDINGEN onderzoek rond de vet- Een groot aantal man- Dank zij de hulp van een stofwisseling. Doel is zo- nelijke en vrouwelijke aantal kloosterlingen, die wel verbetering van de trappisten van enkele enkele jaren vrijwillig voedingswaarde van be- kloosters in Brabant ils „proefkonijnen' heb- paalde produkten, als een hebben zich vier jaar re ien willen fungeren, kan bestrijding van hart- en gelmatig aan dieetproe- ïnilever binnenkort een vaatziekten. ven onderworpen. Om wetenschappelijke pub li- betrouwbare uitkomsten atie uitgeven over de qm de invloed van be- van dieetproeven te krij- ivloed van voedings- paaide vetten op de sa- gen, is een strenge kloos- 'tten op de samenstel- menstelling van het tergemeenschap ideaal, •ig van het menselijk bloed na te gaan hadden Ook de komende vas- loed. de onderzoekers echter tentijd gaan de trappisten betrouwbare personen weer zes weken aan de Het Unilever Research nodig, die zich aan stren- (smakeloze) pap, die ïboratorium is al en- ge dieetvoorschriften echter alle nodige voe- .ele jaren bezig met een wilden onderwerpen. dingsstoffen bevat. AVRO: 9.04 ar. platenprogr. s. 10.02 Verknipt )2 Lichte stram. buitenl. arb. 15.00 Nws. 15 irid: plati Nws. 13.07 dansork. i.OO Nws. 14.02 Rome 3 Pn?4r.32 F' Koperc 15.30 Countrv TELEVISIE MORGEIN met om pl. 75.50 Flip- im plm 16.30 uttsl. bc- voetbal CVK/IKOR: Fllmdoc CVK/I- ■PHM. B: )bcl vi' i kind CVK/IKOR TV-spel. 22.00 Sessie Bru 7: docum. NTS: 22.4 Journ. Nederland II. NTS: TV-feuUl. (dl. 3). 19.25 D 10 50 Tflrpnfilm, 20.00 Klldare. TV-füm. im.1 (BBC). 22.05-22. Beleid - NV kanalen: 2 inkast Serverius. 1 RADIO MAANDAG lofoonmun.lek. 9.00 Klankju- r). 9.35 Waterstanden derkoor (opn). 10.0' kleuters. 10.10 Ar- mlnen (gr.) (11.00- leuws). 12.00 Popu- relmuziek (opn). 12.21 ichten. 12.27 Land- er 12.35 Lichte orkest muziek 13.10 Jour 3.00 Nie itwlkkellng vai Voor de vrouw 16.02 Klassiek, erammofoonmu de padvinders HILVERSUM II. 298 m _.CRV: 7.00 Nieuws en herha line SOS-berlchten. 7.10 Daf lek. 17.01 i Jazz-Spect pening. 7.15 (opr „.ammofoonmuziek. 7.4i Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.1( Grammofoonmuziek. 8.15 Gewij de muziek (sr.). 8.32 Stereo Licht instrumentaal ensemble en oreelspel (opn.). 9.00 Voor de zieken. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.25 Theologische Lichte gramm riant: actualltelter Licht instrum. ensemble. 15.01 Stereo: Klass. gramm. muz 16.00 BijbeloverdenkinR. 16.31 Klassieke muziek. 17.00 Moder ne Surinaamse literatuur. 17.1' Voor de kleuters. 17.25 Voor df jeugd. 17.40 Stereo: Lichte or kestmuziek en zangsolisten 19.10 Populaire orgelmuz (opn.) 18.30 Uitzending van de Liber. Volkspartij. 18.40 Lichte 10.05 Niet 1.00 Nieuws. 11.02 Actual en. 11.05 A'dam '67: 11 report. MML Actuallte: Licht platenprogr. Nieuws. 12.02 stukje Nederland. as. 16 02 Actualltel Tienershow 17 00 Niet Actualiteiten 17 os- TELEVISIE MAANDAG TELEVISIE BELGIë - Neder Mark Lane die de commissie- Warren het felst heeft aangeval len. Van zijn boek zijn in Amerika 150.000 exemplaren verkocht. Het gaat om de vraag of Harvey Oswald de „vermoedelijke" enige denaar van president Kennedy is weest en of de conclusies van de missie Warren wel juist zijn geweest. In Lane's film wordt uiteraard veel - de stof behandeld. Het was wel verba zingwekkend zoveel getuigen treffen, die gekekenhadden vanaf het spoorwegviaduct en volhouden, dat er schoten waren gelost vanachter een om heining op een grasheuvel aan de rech terzijde van de route die de president volgde. Overigens roept de film geen zichtspunten op die van beslissende aard zijn. Men hoort en ziet Oswalds verklaring dat hij onschuldig is en men ontdekt de verwarring bij de poli tieautoriteiten in Dallas. De film van Lane neemt twee uur in beslag. Of deze film. die ook in Ameri ka en Engeland is vertoond, de publie ke opinie heeft beïnvloed, staat niet vast. Volgens Lane gelooft maar een derde deel van het publiek dat het rap port-Warren volledig waar is. De volle zaal in Amsterdam bewees it men ook hier in Nederland grote belangstelling heeft voor de verwikke lingen rond de moord op president Ken nedy. De formatie van de Tee-set uit Delft is met ingang van 1 januari gewijzigd. Organist Robert Plazier („Bambi") is vervangen door Hans van Eyck, die vroeger deel uitmaak te van The Jumpin' Poppins, de groep, die Rob de Nijs en Johnny Lion tijdens hun Boltini-tournee be geleidde. Hans van Eyck was verant woordelijk voor vier nummers op de Tee-set lp „Emotion". In de pro ductie van deze langspeler had hij ook een groot aandeel. r Zingening r verzoekplaten, r Jules de Corte in „Roulette' r muzikaal sportprogramma „Goal". Dr. Couvee voorzitter van Teleac DELFT Tot voorzitter van de stichting Televisier Academie (Teleac) is benoemd dr. P. J. Couvee, rector van de stichting studiecentrum bedrijfsbe leid te Arnhem. Dr. Couvee neemt de plaats in van prof. Polak, die om persoonlijke redenen bedankte. Wat echter de reden moge zijn, Carels ouders zijn niet van de uitspatting van hun oudste zoon op de hoogte gesteld. Hij raakt ervan overtuigd als hij in de laatste week van september een paar dagen in Midden-Beemster door brengt. Carel vindt het prettig weer eens in de huiselijke kring te zijn, die, met een nieuw zusje, alweer groter is geworden. Het is ook leuk weer eens oude bekenden te ontmoeten en een eindje op "te lopen met Anna, die flink Uit de kluiten blijkt te zijn gewassen. Met zijn broer Barent voert hij lange gesprekken over zijn werk bij Rembrandt. Hij vertelt van de schilderijen, die de meester onder handen heeft Barent op zijn beurt laat trots weten, dat op hem al een grote verantwoordelijkheid als timmerman rust. Het meeste werk doet hij samen met Harm, de oude knecht, want meester Reiniersen is de laatste tijd nogal aan het sukkelen. Dit laatste verwondert Carel geenszins. Want toen hij hem had ontmoet De Dècker en zijn vrouw hadden hem gevraagd toch vooral de hartelijke groeten te willen over brengen was hij geschrokken van het magere, pijnlijk vertrokken gezicht van de timmerman. Toch kunnen het verblijf in de familiekring en de ontmoe tingen met oude bekenden niet verhinderen, dat hij verlangt naar de dag waarop hij naar Amsterdam zal terugkeren. Is hij dan al zo sterk het oude milieu ontgroeid? Of is hij reeds zo sterk gebonden aan het leven in de grote stad en het werk bij Rembrandt? Het laatste is inderdaad een belangrijke factor. De meester heeft hem de laatste tijd meer dan eens duidelijk laten blijken, dat hij tevreden was over zijn werk. Als Carel in Amsterdam is teruggekeerd, bereidt hij hem een verras sing. Hij zegt: „Carel, binnenkort ben je geen jongste leer ling meer." Als hij en ook de andere leerlingen hem vragend aanzien, vertelt Rembrandt, dat er een kleine jongen in de leer zal komen. Hij heet Lambert Doomer en is pas veertien jaar. Zijn vader is ebbenhoutbewerker en vergulder; de jongens hebben hem wel eens in het atelier gezien. Lambert komt als de eerste najaarsstormen over de stad jagen en de gele blaadjes rukken van de jonge linden langs de grachten tussen de Haarlemmerpoort en de Leidsestraat, waarlangs Carel gewoonlijk de weg naar en van zijn werk kiest. De nieuwe leerling is een stille, gewillige jongen, die geduldig verf wrijft en penselen wast. Carel mag nu steeds belangrijker werk doen. In de weinige uren van de dag waarop er gewerkt kan worden nu de dagen vaak donker en niet meer zo lang zijn laat Rembrandt hem soms helpen aan fyet grote zelfportret waarmee hij bezig is. De meester beeldt zichzelf daarop uit als een, jager, die gewapend is met een ganzenroer en een geschoten roerdomp aan de poten omhooghoudt om aan een balk op te hangen. Carels aandeel in het schilderij beperkt zich tot het gelaat van Rembrandt Het is een belangrijk aandeel, maar het blijkt dat de meester het hem gerust kan toevertrouwen. Het werk gaat langzaam in najaar en winter. Bovendien heeft het in de weken rondom de jaarwisseling vrijwel stilgelegen. Want de leerlingen hebben de feestdagen thuis mogen doorbrengen. Carel is al voor Kerstmis vertrokken en pas na nieuwjaarsdag teruggekeerd. Het is vriezend weer geworden en de dagen zijn nu licht, zodat er veel van het achterstallige werk kan worden ingehaald. Er wordt hard gewerkt in het atelier van Rembrandt. Eindelijk komt de dag waarop de laatste hand wordt gelegd aan het zelfportret. Rembrandt feb. 1939", schrijft Rem brandt op de balk in de linkerbovenhoek van het paneel. En als dat is gebeurd, vertelt hij zijn leerlingen het grote nieuws, waarover ze al hadden horen fluisteren, maar waar van ze het rechte toch niet wisten. De meester is ervoor gaan zitten in de armstoel, waarin hij gewoonlijk zijn model len plaats laat nemen. De leerlingen zitten rondom hem; Carel op een kussen dat op de grond ligt. Zo horen zij uit zijn mond het nieuws: hij gaat verhuizen. In de Breestraat heeft hij, aan dezuidzijde, het tweede huis buitenwaarts van de Sint Anthoniesluis gekocht. In mei hoopt hij het te kunnen betrekken. Hij zal er een groot en licht atelier hebben. Bovendien vindt hij er de ruimte die hij nodig heeft om zijn schilderijen en andere kunstvoorwerpen, waarvan hij een nog "steeds groeiende verzameling heeft aangelegd, een waardige plaats te kunnen geven. (Wordt vervolgd) SAO PAULO Bestolen J?se.Runes dronk in een Cliei cafeetje in Sao Paulo een biertje op de goede afloop van kraakje dat hij had gepleegd. Hij had een automobilist een ak- tentas met 3500 gulden afhandig gemaakt. Drie collega's van hem konden de zon niet in het water zien schijnen en verdwenen op hun beurt met de geldtas. De verontwaardigde Nunes ging daarop op het politiebureau aan gifte doen van de diefstal. In het hol van de leeuw liep hij tegen de automobilist wiens tas hij had gestolen. Jose was toen zowel zyn vrijheid als de tas kwijt. ZQ. VI Ug MO-, oHo&rrvsGeru PARIJS BB-wet De Franse filmster Bri gitte Bardot heeft haar eerste po litieke succesje geboekt. Sinds 1962 strydt zij tegen onnodige mishan deling van dieren bij het slach ten. De Franse minister van land bouw heeft zich onlangs achter haar streven geplaatst en heeft nu een wet afgekondigd, die bepaalt dat al het slachtvee eerst moet worden verdoofd voor de slachter zijn werk doet. Elke overtreding zal streng worden gestraft. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Kijk die Jasper ren nen!" lacht Bruunke. Dan bekijken ze samen de •ttruik. „Wat is hij mooi, hè" bewondert Stikkeltje. Bruunke telt de bloemen „Honderd", zegt h(j vol ontzag. De vriendjes gaan naast elkaar op de grond zitten. „Ik wed, dat Jasper wint", zegt Stikkeltje. Bruunke knikt. Daar zitten ze nu „Ik ver veel me NU al!" zegt Stikkeltje. Bruunke knikt geeuwend. Dan zegt hij: „Zeg, wat ligt daar voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9