GERTRUD IN HET SLOTTKE NAUW KLM huurt Boeing - DC-8's te laat Kiesinger en Wehner zijn het niet eens AKTUEEL Mao zou terrein hebben gewonnen SCHEUREN IN DE CHINESE MUUR NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 Publiek vijandig na spel van onschuld Nederlanders hielpen Duitsers bij jacht (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN Hardnekkig, maar wanhopig, heeft de 64-jarige Gertrud Slottke gisteren ontkend gedurende haar dienstperiode in bezet Nederland ook maar iets geweten te hebben van het tragische lot, dat de mede door haar uit Westerbork gedepor teerde joodse landgenoten „in het oosten" wachtte. Dagen Met door haar ondertekende stukken in de hand. probeerden dr. Benediktus Huber (officier van justitie), zowel als dr. Karl Göppner (president van het j Münchener gerechtshof), doorbraak na I doorbraak te forceren. De verharde, nog steeds de onschuldi- TJET daagt in de Gereformeerde ge spelende vrouw, gaf echter overal v»'1'»" ïc »•<»- bijna lieflijk aandoende verklaringen voor, die door het publiek herhaalde lijk met vijandig rumoer werden ont- De dag van gisteren, de zesde zit tingsdag van het proces tegen drie schrijftafelmoordenaars van 100.000 Ne derlandse joden, stond in het teken van grote spanning. Het belastend ma teriaal, dat werd voorgelezen veelal geheime rapporten van de bezettende macht uit de jaren 1942 en 1943 deed de schuld van „de heks van Westerbork" zwaar in de weegschaal van Vrouwe Justitia doorslaan. Steeds als haar vragen werden gesteld, dacht men een moment dat ze eindelijk zou bekennen. Steeds als ze weifelde en zich met bijna potsierlijk aandoende draaien uit benarde situa ties trachtte te redden, verwachtte men dat ze door de mand zou vallen. Maar de verstokte vrouw, die speeds moed moest putten 'uit fluisterende gesprekken met haar verdediger, dr. Rudolf Aschenauer, was uit zichzelf niet op de knieën te krijgen. Kerken. Dat is tenminste de actie van Het Vrije Volk op het boekje „De kogel geketst", waarvan ook wij een beoordeling hebben ge geven. Aan het dagen gaat men weet het het nachtelijk duister vooraf. Vol gens het socialistische blad geldt dit dus ook de Gereformeerde Kerken. Daar heerst blijkbaar nog het nach telijk duister. Maar het daagt. We zouden willen zeggen: gelukkig maar dat de wisselingen tussen licht en donker niet afhankelijk zijn van wat anderen menen daarvan te kun- neh zeggen. Langdurig de kant wordt gezet. Eerst moet zijn rol bij de staatsgreep van 1965 worden vastgesteld. Terwijl een gerechtelijk onderzoek wordt gehouden, blijft men Soekar- j no overreden, zelf ontslag te nemen. De druk op hem wordt steeds' zwaarder. De president liet al weten, een be sluit van het Volkscongres tot zijn afzetting naast zich neer te zullen leggen. Volgend jaar loopt zijn ambtstermijn pas af. Hier speculeert Soekarno op het ont breken van een bepaling in de grondwet, die voorziet in het tus sentijds terugnemen van een man daat. Vervanging van de president kan slechts geschieden, wanneer hij over lijdt, aftreedt of niet langer in staat is zijn plichten te vervullen. Dit laatste zou het geval kunnen zijn. als een rechtbank Soekarno wegens zijn rol in de staatsgreep tot gevangenisstraf zou veroordelen. Voor die mogelijkheid schrikt men echter nog terug. Voorlopig wil men nog het Volks congres laten beslissen, welke grond wettelijke maatregelen genomen moeten worden. Het kan maanden duren, eer het zover is. Geweten Bezorgdheid JLJET BEZOEK van de Russische premier Kosygin aan Engeland lieeft wellicht eenzelfde doel als de reis van president Podgorny naar Italië, nl. spreken over de Europese veiligheid. Bezoeken als deze worden geruime tijd tevoren vastgesteld. Zij maken deel uit van een diplomatiek ver keer, waaraan de laatste jaren ook de Russen deelnemen. Het voornaamste onderwerp van gesprek krijgt vaak pas kort vóór het bezoek gestalte. Dit lijkt ook zo te zijn, nu Kosygin maandag te Londen wordt verwacht. Ongetwijfeld zal Kosygin de nota ter sprake brengen, die Moskou ook aan Engeland zond over de jongste ontwikkelingen in West-Duitsland. Hierin werd niet alleen melding ge maakt van herleving van het Duitse militarisme, maar ook van de ver antwoordelijkheid, die de mogend heden van de anti-Hitler-coalitie nog steeds dragen. Bonn stelt zich de laatste tijd on afhankelijker op ten opzichte van deze mogendheden. Het slaagt er zelfs in, Oost-Europa binnen te dringen vóórdat de Duitse kwestie is geregeld. Kosygin kent de Britse terughou dendheid ten aanzien van de Duit sers. Hij zal die benutten om Enge land deelgenoot te maken van zijn bezorgdheid. De meest veelzeggende oomerking van de dag kwam uit de mond van de president. „Ontlast uw geweten maar, zei hij. U kunt dat doen zonder dat het gevolg heeft voor de overtuiging, die we heb- Een eerste crisis-toestand ontstond, toen een door Slottke opgesteld docu ment werd voorgelezen, waarin stond, dat er 91 weduwen van joodse mannen, die in de Eerste Wereldoorlog voor Duitsland gesneuveld waren, voor „ar beidsinzet" naar het oosten moesten worden afgeschoven. (De geijkte term die de nazi's in hun correspondentie gebruikten voor hun walgelijke praktij- De verdachte, die medeplichtigheid aan moord op zo'n 50.000 Nederlandse joden ten laste wordt gelegd, had er nog bijgeschreven, dat deze vrouwen niet voor Theresiënstadt in aanmerking kwamen. President: „En waarom dan wel niet? U heeft toch al eerder verklaard dat u dacht dat de joden, die in The resiënstadt terecht kwamen, daar hun levensavond zouden slijten? Kwamen deze arme oudjes van wie er 21 tussen de 70 en 92 jaar waren, daar dan niet |voor in aanmerking? U gaat me toch 'niet vertellen, dat u meende, dat alsnog tewerk moesten worden gesteld?" Onderscheiding Slottke: „Ik handelde volgens de mij gegeven richtlijnen. Op de lijsten van Theresiënstadt kon ik op dat moment alleen maar mensen zetten, die Duitse of Oostenrijkse oorlogsonderschei dingen hadden gekregen, of die in de Eerste Wereldoorlog zwaar waren ge- President: „Ik begrijp u niet. Oor logsweduwen krijgen toch nooit oorlogs onderscheidingen. Of heeft u mis schien wel eens van oorlogsweduwen gehoord, die bijv. oorlogspiloten wer den?" Slottke: „Nee, dat niet. Maar ik stuur de ze naar het oosten, omdat ik dacht dat daar een soort reservaat zou zijn. Ik had het idee, dat iedereen, die daar terecht kwam, later naar Madagascar zou emigreren." De officier van justitie specificeerde de beruchte lijst: 5 oorlogsweduwen waren tussen de 80 en 90 jaar. IS tus sen de 70 en de 80, 20 tussen de 60 en 70 jaar, 23 tussen de 50 en 60 jaar. Huber: (met verheffing van stern): „Waarom, waarom, waarom! Ik houd u voor intelligent genoeg, precies gewe ten te hebben, wat er met die ongeluk kige vrouwen gebeurde. Heeft Htmm- ler bij de instelling van het kamp Eer- gen-Belsen niet verordineerd, aal de joden, die daar opgesloten werden, ge zond en in leven moesten blijven? De consequentie is duidelijk: ir. Auschwitz want dal was het oosten behoefde niemand te blijven leven." moment, ooit iets met Portugese ioden te doen te hebben gehad. Een paar later werd ze én door de rechtbank én door de officier, op een smadelijke wij ze vpor het blok gezet, toen een door haar ondertekend stuk over Portugese joden ter tafel kwam. De verdachte stamelde alle mogelijke onzin om zich eruit te wringen, doch slaagde hier in het geheel niet in. Deze opwindende doch niets opleverende in cidenten, waren er in het verdere ver loop van de zitting oorzaak van, dat men er vaak vanaf zag haar aan nieu we verhoren te onderwerpen. Zo zwart de zittingsdag voor Slottke was, zo zwart was zij ook voor alle mogelijke mensen en landen, die uit de ellende van deze joden een slaatje heb ben trachten te slaan. De stukken spra ken in dit opzicht een afschuwelijke en mensonwaardige taal. Een Zuidamerikaans land als Uru- quay stelde tegen hoge bedragen paspoorten ter beschikking. Portugal liet via een consul-generaal in Amsterdam weten, dat het wel 376 raszuivere Portugese joden wilde opne men, maar niet de 3.000, die zich met Oosteuropese joden hadden vermengd (de laatsten kwamen allen in de vernie tigingskampen om!) Duitse officieren en soldaten stortten zich als aasgieren op de bezittingen van de joden, zodra deze gearresteerd Nederland Wat Nederland betreft, ook daar kwam de schande er bij stukken en brokken uit. In de rapporten van de bezetter aan Berlijn, werd melding Vietcong blaast opslagplaats op SAIGON Dc Vietcong heeft nacht een grote Amerikaanse munitie- opslagplaats in dc lucht laten vliegen. Het is de vierde keer dat de commu nisten erin zijn geslaagd deze opslag plaats, die zich 21 kilometer ten noord oosten van Saigon bevindt, op te bla- De brand heeft meer dan tien uur gewoed voordat het ergste gevaar voor explosies was geweken. Het munitiecen trum was het grootste in Zuid-Viet- nam. Er zijn geen doden gevallen. Communistische opstandelingen heb ben gisteren in de delta van de Me- kon-rivier een patrouillevaartuig van de Amerikaanse marine in brand Niet terne Zich tot Slottke's voormalige chef Zöpf, wendend, vroeg de officier, of het hem ooit was gelukt iemand, die naar Auschwitz was gestuurd, terug te krijgen. Het antwoord was ontkennend. Een ander transport, nu van onge veer duizend joden, kwam ter sprake. Ook hier had Slottke beslist, dat deze niet naar het voorbeeld-kamp The resiënstadt moesten u orden gestuurd maar naar het vernietigingskamp Auschwitz. Huber: „U heeft deze arme mensen geselecteerd. Ze kwamen allen om". Slottke: „Ik niet alleen. Dat gebeur de in Den Haag, op de afdeling IV-b-4 bij de Zentralstelle in Amsterdam (Wil ly Lages red.) en door de kamplei ding van Westerbork. Ik heb me tij dens de oorlogsjaren nooit Kunnen voorstellen, dat er zulke verschrikke lijke dingen in het oosten gebeurden' Huber tot Zöpf: „Was Slottke week- GERTRUD SLOTTKE gemaakt van Nederlandse burgers die aan het laten onderduiken of het laten vluchten van joden, kapitalen verdienden, evenals aan de handel in valse persoonsbewijzen. Ook werd gesproken van Neder landse politiemannen, die zich niet ont zagen tot plundering van joodse huizen over te gaan, als de door hen opgepak te bewoners eenmaal aan de Duitsers waren overgeleverd. „Laat alles wat v mee wilt nemen maar achter", zo werd er gezegd, de Duitsers nemen toch alle: af". Geld Hier is dan eindelijk dè op los sing voor het probleem hoe met een kinderwagen een trap op te gaan. Het „trappenwiel", een stervormige constructie met kleine wieltjes, kan zonder veel moeilijkheden op elke wagen gemonteerd worden. Voor vrachtvervoer naar FS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door vertraging in de aflevering van vier ver lengde DC-8's is de KLM genood zaakt een Boeing-707 te huren. Het toestel geleend van het Amerikaanse charterbedrijf Flying Tiger Lines komt eind mei in dienst en zal tot eind augustus op de Noordatlantische routes gaan vliegen. Het zal uitsluitend voor vrachtver voer worden gebruikt Het is de eerste maal, dat de KLM met de Boeing vliegt. Bij de huur van het toestel is de bemanning inbegrepen. Het contract met Flying Tiger kan eventueel met 180 dagen worden ver lengd, als de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst daarvoor toestemming ver leent. Voorlopig zal de Boeing zesmaal in de week heen en weer gaan vliegen. Voor elke retourvlucht moet de KLM 25000 dollar betalen. Het initiatief kwam na de medede ling van Douglas, dat de aflevering van de vier bestelde verlengde DC-8's geschreven dat de razzia's waarvan u getuige was, zwijnerij waren. (Latei veranderd in het woord „schande" red.)? Waarom heeft u niet de opdrachtge ver die volgens u Zöpf was laten weten, dat het rapporteren over een razzia geen werk was voor vrouwen en dat hij voortaan maar een of andere S.S. officier moest sturen?" Geen klacht Slottke (handenwringend): „Dat had ik bij nader inzien ook moeten zeg- g<Uit de lange rij van stukken bleek duidelijk, dat het in bezet Nederland gewerkt hebbende trio het moorde naarscommando van Adolf Eichmann in Berlijn weinig reden tot klachten gaf. Het kweet zich volijverig van zijn macabere taak. In juni 1943, nog geen jaar na de eerste deportatie uit Wester bork, waren er 102.000 Nederlandse jo den opgepakt. De duimschroeven waren in dat jaar steeds vaster aangedraaid. De sterilisa tie van joden, die met niet-joden wa ren getrouwd, was ingevoerd. Terwijl de vrijstellingen steeds strenger wer den beknot. Zelfs de elite, die al die tijd door de jodenraad was gesauveerd, had veel veren moeten laten. „In Westerbork", zo verhaalde een document, „heerste veel „Schaden freude" toen de eerste groep bevoor rechten naar het oosten werd gede porteerd. De onbeschermden, die daar gevangen zaten, vonden het al leen maar jammer, dat de leiders van de joodse raad Asscher en prof. Cohen er niet bij waren." Vermagerd Slottke, die toegaf herhaaldelijk in Bergen-Belsen te zijn geweest „niel de barakken, voegde ze er schielijk toe „werd nog door de president gevraagd, of ze het geen schande vond, dat daar zo'n 3.000 Nederlandse joden naar toe werden gestuurd, zonder dal sanitaire voorzieningen waren. Ze kwam opnieuw met het verhaal aandragen, dat ze scherp bij Zöpf had geprotesteerd, toen ze daar „een sterk vermagerde man" zag, die ze uit Neder land kende. Het proces is thans tot over de helft gevorderd. In verband met het carna- in München zijn de zittingsdagen de volgende week alleen op woensdag vrijdag vastgesteld. Een van de offi ciële vertegenwoordigers van de Neder landse regering bij het proces, de aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie verbonden heer A. J. van der' Leeuw, zal dan als enige getuige wor den gehoord in verband met het aantal der omgekomen joden, dat overigens niet door de verdachten wordt betwist. BONN De Westduitse bonds kanselier Kiesinger meent, dat een eventuele viermogendhedencon- ferentie over Duitsland nog heel zorgvuldig moet worden bezien. Dit was zijn reactie op uitlatingen van de minister voor Duitse zaken, Herbert Wehner, die in een inter view een andere benadering van Oost-Duitsland mogelijk achtte, mits aan verschillende voorwaarden werd voldaan. Als dit plan zou slagen, achtte Weh ner ook een nieuwe viermogendheden- conferentie kansrijk. Kiesinger zei nu, dat wat Wehner ten aanzien van de Duitse kwestie gezegd had, niet voor publikatie bedoeld was geweest, maar viel in het kader van een particuliere gedachtenwisseling. Dat Wehner het niet eens is met de zienswijze van Kiesinger zou men wel haast mogen afleiden uit het feit, dat gistermiddag in diverse bladen weer in terviews met Wehner zijn gepubli ceerd, waarin hij nog eens terugkomt op zijn eerder geuite mening. Wehner wil een soort „Joegosla- visch" Oost-Duitsland. Drie punten daarvoor essentieel: geen Russische bezetting; geen binding aan militair blok en geen eenzijdige economische overeenkomsten of andere banden. Bonn zou in dat geval tot er kenning moeten overgaan. Kiesinger acht wel de tijd rijp voor het aanknopen van betrekkingen met' Oosteuropese landen. Minister Brandt gaat 7 februari naar Washington voor een officieel bezoek. Hij spreekt daar Rusk, Oe Thant en waarschijnlijk ook Johnson. Soekarno spreekt met Oostjavaanse officieren DJAKARTA President Soekarno heeft gisteren acht hoge officieren van de Oostjavaanse Brawidjaja- divisie ontvangen. De bespreking duurde vier uur, maar bracht geen overeenstem- De divisiebevelhebber Soemitro zei a afloop, dat wij als leden van de Brawidjaja- familie (Soekarno is een Oost- Javaan) eikaar hebben berispt en gewaarschuwd". Soemitro staat bekend als aanhanger van generaal Soeharto. Hij schijnt Soe karno te hebben willen overhalen zijn politiek aan die van Soeharto aan te passen. Soekarno schijnt het een goede gelegenheid gevonden te hebben te we ten te komen in hoeverre hij op steun van Oost-Java kan rekenen. De Noordsumatraanse generaal Sobi- ran heeft gewaarschuwd ieder te laten neerschieten die Soekarno's portretten uit openbare gebouwen weghaalt. (type 63) aanzienlijke vertraging zal on dervinden. In plaats van in mei kan het eerste toestel nu pas in augustus worden afgeleverd. - Oorzaak van de vertraging is dó moeilijke financiële toestand van de fa briek en haar activiteiten voor de pro- duktie van de militaire Skywawk, die in Vietnam is ingezet. Zoals bekend, heeft het bedrijf zich onlangs gelieerd met de (eveneens Ame rikaanse) vliegtuigfabriek McDonnelL Socialisme (2) De Vara verzorgt een uitzending ,.ïk bedoel maar". Op 29 januari werd daarin gezegd: „God heeft ook een te lefoonnummer. Draai maar 1 en dan een groot aantal keren 0." Ongeestig en profaan. Het is wel eigenaardig dat van alle grote omroepen alleen de Va- ra dit soort uitzendingen tolereert. Eerst hadden we Zo is het, toen weer eens Mies Bouwman in gesprek met Lou de Palingboer (wie schenkt aan deze godslasteraar enige aandacht?). Ik zou wel eens willen w*eten of do PvdA in deze achter haar Vara staat Immers deze partij zegt dat protestan ten, r. katholieken en niet-kerkelijkeil zich allemaal in haar milieu thuis kun nen voelen. En dan die profanie maar op de koop toe nemen, zeker. Spijkenisse G. D. van Bueren Vondeling Op de vraag, in deze rubriek gesteld, waar oud-minister Vondeling gebleven is zou je kunnen reageren: ja, waarom heeft men deze man laten gaan, waarom heeft men de rege- ring-Cals laten gaan? Om alle mis verstand te voorkomen: de begro ting-Vondeling had de instemming van het gehele kabinet, dus zowel van AR als KVP-ministers en dus ook van de AR-fractie. Men zou een kabinet, bestaande uit zeer bekwame ministers, Vondeling incluis, wat meer hebben kunnen respecteren en waarderen. Het vallen van het eminente kabinet-Cals om dacht ik politieke redenen, zal voor Nederland en inzonderheid voor de KVP ongetwijfeld wrange vruchten afwerpen. Den Haag H. Hiemstra Amerikanen door DDR vrijgelaten BERLIJN De Oostduitse autoritei ten hebben vier jonge Amerikanen, on der wie een studente, die geruime tijd gevangen hebben gezeten wegens hulp aan vluchtelingen, voortijdig vrijgela- Maandag 13 februari is uitgetrokken: voor het requisitoir van dr. Huber enI dat van de neven-aanklager, dr. M. W I Kempner. Op de 16e en 17e volgen de pleidooien. Reeds enkele dagen daarna zal vonnis worden gewezen. De vereniging van nazi-vervolgden in Duitsland heeft gisteren een verkla ring afgegeven, waarin wordt gezegd dat de manifestatie bij de opening van het proces, enkele bedreigingen van de kant van ex-nazi's heeft uitgelokt. Som mige hiervan kwamen telefonisch bin nen. Een was vervat in een anonieme brief, die voor de organisatie inmiddels aanleiding is geweest de officier justitie in München in te schakelen. De letterlijke tekst luidde: „Nog demonstratie voor het gerechtsgebouw of jullie gedenkteken bij het stand- Juli" Is°u-SJCudln" iin8L,iï«dérs,UWij china thans is- Hii voegde eraan toe: ..Waarschijnlijk weet Mao Tse- rekenen spoedig met jullie af." toen? het zelf ook niet". Rusk kon wel eens creliik Hebhen Tn Pelrinf* (Van een onzer redacteuren) geschoten. De bemanning moest hethartig schip verlaten. Eén Amerikaan wordl' Zöpf (na enige aarzeling): „Ik geloof vermist. niet dat ik dit zou kunnen zeggen." Amerikaanse artillerie-eenheden heb ben gisteren per ongeluk het vuur geo- DoCIIIIICIlt pend op een gehucht dat 19 kilometer' ten zuidwesten van Da Nang ligt. Acht: Slottke. die de zgn. bijzondere geval- Vietnamese burgers werden gedood. len behandelde, ontkende op een zekei De vriendschap ten aanzien van de joden, aldus het rapport, hield bij een groot deel van de Nederlandse bevol king op, als er geen geld meer was. Velen schroomden niet de bij hen on dergedoken vervolgden gewoon op straat te zetten. Tenslotte de „kopf-premie": het ju dasloon, dat betaald werd voor het ver raad van iemand met joods bloed. He1 liep in de loop der jaren op van 5 tot 40 gulden per persoon. „Dit systeem was een groot succes", zo las men uit een document. President tot Harster: „Dat was toch geen politiewerk meer". Harster: „Nee, dat was het ook niet maar het idee was afkomstig van Rau- ter, die zelf nooit politieman is ge-1 President tot Zöpf: „Als ik het goed! begrepen heb, konden joden met geld zich bij de Duitse instanties vrijkopen Geld dus, hè? Maar kinderen van 14 en vrouwen van 92 gingen eraan". Zöpf: „Het ging om deviezen. Rijksmaarschalk Goering had laten we-j ten, dat hij voor de aankoop van oor logstuig vreemde valuta nodig had". President: „Was dat dan niet in strijd met de levensbeschouwing dei nazi's, die erop uit waren-alle joden uil te roeien?" Zöpf: „Dat zei Rauter ook. Toen hij hoorde dat ik joden in ruil voor devie zen liet emigreren, werd ik bijna voor de krijgsraad gedaagd". Gegil Slottke kwam opnieuw voor een heet vuur te staan, toen haar rapport over een in mei 1943 in Amsterdam gehou den razzia ter sprake kwam. Ze had zich niet alleen nuchter en zakelijk aan de feiten gehouden. „Alles verliep rustig, op het gegil van een paar vrou wen na...." maar ook nog suggesties gedaan. Er waren naar haar mening teveel joden met vrijstellingen. Da1 moest dan maar „unbedingt" aan eer nadere controle worden onderworpen President: „U heeft eerder gezegd dat u de deportaties immoreel en onze-l delijk vond, omdat velen onderweg omkwamen. Waarom heeft u dan nietl Met Mao zie je er geen barst van T"\EAN RUSK, de Amerikaanse minister van buitenlandse /aken, •L' gaf dezer dagen eerlijk toe niet te weten, hoe de situatie in China thans is. Hij voegde eraan toe: „Waarschijnlijk weet Mao Tse- toeng het zelf ook niet". Rusk kon wel eens gelijk hebben. In Peking doet men alsof het verzet tegen Mao gebroken is. Maar is het waar? De felheid, waarmee wordt opgeroepen, de vijanden van Mao te vernietigen, wijst eerder op het tegendeel. Een uitzondering vormen misschien enkele grote steden, waar de terreur van rode gardisten en militairen de be volking heeft geïntimideerd. Wat zich in de rest van het grote Chinese rijk afspeelt, is nog altijd een groot raad sel. Dat Mao daar het verzet heeft gebroken, moet op zyn minst worden betwijfeld. Iets anders is, dat de aanhangers van Mao er wel licht in geslaagd zijn, in Peking een partij-apparaat op te bouwen, dat zich geleidelijk over het gehele land moet verspreiden. Dit apparaat moet het centrale comité vervangen, dat met zijn vertakkingen in geheel China een machtig bolwerk bleek te zijn in het verzet legen Mao's culturele revolutie. Ook beheersen de maoïs ten blijkbaar de leiding van de strijdkrachten en de belangrijkste ministeries. Dat alles kan op den duur gevolgen hebben. Tenzij het verzet tegen de terreur van de maoïsten zo groot is, dat een werkelijke burgeroorlog onvermijdelijk wordt. Of het zo ver zal komen is nog altijd een vraag. Uit de aanplakbiljetten valt niets met zekerheid op te maken. Gebleken is, dat veel muurkranten, die tegen Mao gericht waren, door aanhangers van de verguisde leider werden opgehangen om zijn tegenstanders aan de kaak te stellen. Intussen zijn er tekenen, dat de buitenlandse zaken weer door maoïsten worden behartigd. De verheviging van het Chinees-Russische conflict wijst erop. Ook de felle ontkenning van het feit, dat met Amerika een af spraak zou zijn gemaakt, valt op. Hierin zou zijn over eengekomen, dat Peking Vietnam met rust zou laten ils Washington zich niet tegen Noord-Vietnam en Chi- iia zou keren. Het afbreken van het diplomatieke con- act in Warschau was daaraan al voorafgegaan. In de Sowjetunie was het nog niet zo lang geleden jebruikeüjk, dat plotseling internationale spanningen ontstonden, als er binnenlandse moeilijkheden waren. Wellicht is ook voor de medewerkers van Mao de tijd aangebroken zich van deze tactiek te bedienen. De Russen zullen het voornaamste doelwit zijn. De Amerikanen zullen echter niet worden gespaard, al was het alleen maar om de schijn op te houden, dat het gevaar van twee kanten dreigt. Naarmate de medewerkers Risico van Mao het roer vaster in han den krijgen zal de buitenlandse oolitiek van Peking minder onbevangen en agressiever worden. Mao zou nog steeds niet opzien tegen het risi co van een oorlog met atoomwapenen. Een dergelijke botsing zou alleen door de Chinezen overleefd kunnen worden. Blijft de vraag, of de Chinese bevolking er nu ook zo makkelijk over denkt. Een weinig geruststellend propagandaberichl van de laatste tijd is. dat de konijnen en het gras rondom de Chinese atoombasis te Lop Nor in Sinkiang vrijwel niets te lijden hebben van radioactieve neerslag. Blijk baar moeten de Chinezen geloven, dat de gevolgen rau een atoomoorlog niet onoverkomel'jk zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7