CNV BLIJFT BIJ KRITIEK OP DIT KABINET Drs. J. Reiling Steeds meer vacatures in Hervormde Kerk in Utrecht benoemd Kanttekeningen Bijbelinstituut zal Witte Hei kopen Weer studiedagen voor gereformeerde vrouwen Bouwplan voor sociëteit VU JAN MET DE PET Uw probleem is het onze ZATERDAG 4 FEBRUARI 19- Een woord voor vandaag Johannes zegt dat de Heiland „hen allen kende" en het „voor Hem niet nodig was dat iemand van de mens getuigde". Als iemand ergens solliciteert, wil men graag referenties hebben. Anderen moeten dan hun oordeel geven over een sollicitantWe gaan nu eenmaal niet graag af op onze eigen oppervlakkige en eerste indrukken. Maar Christus heeft geen referenties nodig. Hij ziet niet de buitenkant. Hij kent het hart. Hij ziet of het een oud of een nieuw hart is. Het Oude Testament spreekt vaak over ons hart. Het gebruikt de uitdrukking: Een hart van steen. Dat is het hart dat zich verzet tegen Gods Woord, het hart dat zelfstandig wil zijn, dat niet wil buigen voor Gods wil. Maar het Oude Testament laat ook zien dat het zo niet behoeft te blijven. God wil een nieuw hart in ons scheppen. Dan wordt gesproken van een hart van vlees. Dat is een hart dat heeft geleerd te buigen, een hart dat wil luisteren naar wat God te zeggen heeft. Hij ziet het hart aan. Het oude. onwillige hart. en Hij ver trouwt Zich er niet aan toe. Hij gelooft niet in dat oude hart van de mens. Hij ziet ook dwars door alles heen het nieuwe hart. Daar gelooft Hij in, want Hij gelooft in Gods werk. We lezen vandaag: Johannes 11 116. We lezen morgen: Johannes 11 1727. (Va kerkredactie) DEN DOLDER De rector van het baptistenseminarium, drs. J. Reiling, is benoemd tot wetenschappelijk hoofd- ambtenaar bij de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit. Hij is in j het bijzonder belast met het onderwijs in de inleiding tot en de uitleg van het I Nieuwe Testament. Hij zal prof. dr. W. an Unnik assisteren. Werelddiaconciat AIORGEN wordt in de meeste protestantse kerken in ons land de jaarlijkse collecte gehouden voor het werelddiaconaat. De verschil lende helpende instanties maakten deze week hun plannen om de hulp in de wereld te intensiveren bekend. Zullen ze doorgang kunnen vinden? Het hangt voor een groot deel af van de reacties van morgen. De laat ste jaren vertoonden de opbrengsten steeds een sterk stijgende lijn. De opbrengsten groeiden procen tueel sterker dan het welvaartspeil. Zal die lijn doorgetrokken worden? De organisatoren zijn er niet hele maal gerust op Was het een teken aan de wand dat de rooms-katho- lieke kerkbouwcollecte van vorige week heel wat minder opbracht? Als dit morgen ook het geval is, zullen vele plannen niet uitgevoerd kun nen worden. Vooral in kerkelijke kringen is de laatste jaren sterk de nadruk ge legd op onze westerse verantwoor delijkheid. De conferentie van Kerk en Samenleving drong er sterk op aan één a twee procent van het nationale inkomen voor de ontwik kelingshulp uit te trekken. Die op roep wordt herhaald in de brief van •de Oecumenische Raad aan de ker ken, die deze week gepubliceerd Morgen kunnen de leden van de kerken bewijzen, dat zij hulp be schouwen als een beleving van christelijke verantwoordelijkheid. Zij kunnen ook bewijzen dat de op roep tot de staat gedragen wordt door een persoonlijke inzet. De opbrengst van morgen kan dan aantonen, of de kerkmensen het recht hebben om van de nieuwe regering voor ontwikkelingshulp grotere offers te vragen. In verband met zijn benoeming heeft drs. Reiling zijn werk voor het Neder lands Bijbelgenootschap neergelegd. Hij was betrokken bij de samenstelling van een tekstkritisch commentaar op een vap de evengeliën ten behoeve van vertalers. De nieuwe functie van drs. Reiling betekent niet dat er enige verandering komt in zijn verhouding tot het bap tisten seminarium. Hij blijft rector van de Vinkenhof. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het aantal predi kantenvacatures in de Nederlandse Hervormde Kerk is in 1966 op nieuw sterk gestegen, zo blijkt uit een statistiek in het jongste num mer van het weekblad Kerknieuws- Per 1 januari was het aantal vacatu res 291 (vorig jaar 267). Het aantal pre dikanten (per 1 januari 1965 nog 2004) is het afgelopen jaar teruggelopen van 1.989 tot 1967. In de jaren 1960 - 1966 zijn de vacatu res in de Nederlandse Hervormde Kerk met meer dan de helft toegenomen (van 184 naar 291). Het sterkst doet het gebrek aan pre- Taak UTO-leraar te veelomvattend (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De organisatie bij het uitgebreid technisch onderwijs is nog steeds niet in orde: de taak van dc leraar is te veelomvattend, terwijl dit in de beloning niet tot uitdrukking Dat zei de heer C. A. Mackaay, voor zitter van de UTO-sectie van de Vereni ging van leraren en leraressen bij liet beroepsonderwijs vandaag in Utrecht. De heer Mackaay vroeg zich af wat er van de ministeriële wens terecht ge komen is, de ambtenarenorganisaties meer invloed te geven bij de invoering van een verantwoord personeelsbeleid. Verheugd toonde hij zich over wat er het afgelopen jaar bereikt is in samen werking met de vertegenwoordigers van andere organisaties. Een grote acti viteit is noodzakelijk, zo zei hij, omdat de invoering van de mammoetwet van iedere leraar bezinning op zijn lesme thode zal vragen. dikanten zich gelden in de twee noorde- lijke provincies. In Friesland zijn vani de 225 predikantplaatsen 55 vacant, ter- j wijl Groningen 44 vacatures heeft opj 140 predikantsplaatsen. Van de 1967 hervormde predikanten behoren er volgens Kerknieuws 286 tot de Gereformeerde Bond en zijn er 228 vrijzinnig. Artsen: f 2,41 »een extraatje UTRECHT j- De Landelijke huisartsen vereniging heeft gister avond de opnieuw gerezen moeilijkhe den met de ziekenfondsen iets ver- klend met de verklaring, dat de pensi oenreservering van 2,41 per zieken fondsverzekerde per jaar een onder deel vormt van de 51 procent honorari umverhoging in de komende drie jaar. Het was tot gisteren niet duidelijk of deze honorering van de 51 procent moest worden afgetrokken dan wel dat zij er bovenop kwam. Zoals gemeld heeft het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsen giste ren geweigerd het overleg met de artsen te openen op basis van het rap port-Van der Ven. waarop regering en artsen in het begin van het jaar over eenstemming hadden bereikt. Op haar beurt hebben de artsen zoals we gisteren al veronderstelden geweigerd de voorstellen van fondsen over 1967 te bespreken los de totale voorgestelde honorariumver betering. Luns onderzoekt zeeliondendrama i DEN HAAG Minister Luns zal na- 1 gaan wat er waar is van de berichten i dat voor de Canadese kust zeehonden op een wrede manier worden afge maakt om zo aan de huiden te komen. Mocht blijken dat jnderdaad op wrede i wijze wordt gehandeld, dan zullen de i nodige maatregelen worden getroffen- I Aldus minister Luns in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (sg). Verschraling JN enkele van onze provincies is de reeds voortgeschreden verschra ling in het openbare leven een stap verder gegaan, doordat daar deze week besloten is tot afschaffing van het ambtsgebed in de provinciale Het geldt de provincies Noord- en Zuid-Holland. De protestantse par tijen hebben tégen de afschaffing gestemd. In Noordholland waren so cialisten en liberalen vóór afschaf fing, in Zuid-Holland stemden ze verdeeld. In Noordholland stemde de KVP vóór handhaving, in Zuid- Holland was ook deze groep ver deeld. Het is, ook bij de nadering van de verkiezingen, goed te weten hoe de stemmen lagen. Want de verschra- Dokter V an Riessen wil graag terug naar Toradjaland (Van onze kerkredactie) deze beslissing onmis- ling ;it ook i kenbaar. Men kan nu van PvdA-kant de wel verwijten, deze zaak aai orde te hebben gesteld, het komt toch op neer, dat zij zich in Noordholland allen en in Zuid-Hol land voor een deel door diezelfde PSP de wet hebben laten voorschrij ven. Zoals trouwens ook de liberalen en zelfs, althans voor een deel van haar fractie in Zuid-Holland, de KVP. De protestantse fracties in beide provincies hebben begrepen, dat het ook de taak van politieke partijen kan zijn, het evangelisch goede in onze burgerlijke samenleving te be waren. Met name in een tijd waarin de verschraling tóch al hoogtij viert. HUIS TER HEIDE De Vereniging Landelijk centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk heeft het gebouw De Witte Hei te Huis ter Heide verkocht aan de Stichting Nederlands Bijbelinstituut, thans gevestigd in De Koppel te Doorn. De overdracht zal in het voorjaar van 1968 zijn. Het Landelijk centrum Gereformeerd jeugdwerk, waartoe de Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen en de Vond voor Gereformeerde Jeugdorga nisatie behoren, zal een nieuw gebouw betrekken, samen met de Stichting Evangelisch herstel en opbouw en de Nederlandse Gereformeerde jeugdraad. In Driebergen is, zoals bekend, een buitenplaats met aanliggende terreinen gekocht. De werkzaamheden van het gereformeerde jeugdwerk moeten nu nog in verschillende plaatsen worden verricht, namelijk Utrecht, Amersfoort en Huis ter Heide. Samengaan is dus gewenst. De werkzaamheden van de Witte Hei, zoals het organiseren van weeken den bijvoorbeeld, zullen in Driebergen! worden voortgezet. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Doetinchem, als pred voor bijz. werkzaamh.: mej. ds. A. C. Fokke- ma, v.d. voormalig Ned. Herv. Zendings- gem. te Doetinchem. die dit beroep aan- De collecte, die morgen wordt gèhouden voor het werelddiaconaat is ook voor hen. Zo zien ze er fris en goedgekleed uit, deze kleuters van de school in Algerije, maar voor er hulp kwam opdagen na de oorlog, die in hun land woedde, waren ze er slecht aan toe. Nog tot 1968 loopt het programma van het Christelijk Comité voor Dienstbetoon aan Algerije. Want het duurt nog jaren voor Algerije er helemaal bovenop is. Veel bijval voor eerste poging (Van onze kerkredactie) f baar zo in de smaak gevallen, dat verlangd werd naar meer. Niet al- AMSTERDAM De Bond van leen vanuit eigen kring, maar ook (.„reformeerde vrouwenver- d,arbuilen b«val Gereformeerde vrouwenver enigingen zal op 2 maart te Mep- pel en op 9 maart te Eindhoven landelijke studiedagen houden. Moderne literatuur als cultuur verschijnsel in de hedendaagse maatschappij is het onderwerp. Geen wonder, want 430 dames, die en thousiast moderne geestelijke liede ren instudeerden onder leiding van Louis van Dijk, konden op succes re kenen. Ook in de smaak viel de voor dracht van prof. Rookmaker. Op veler verzoek worden de nu komen de dagen in verschillende delen van De letterkundige dr. Rijnsdorp zal spre- j het land gehouden: Meppel en Eind- ken over: „Het hedendaagse boek in hoven. En dan zijn niet alleen de huis en onderweg". Ab van Eyk, me- leden van de bond welkom, maar dewerker van de NCRV zal de dames ook anderen en... de heren, inwijden in de geheimen van de Het adres van het bondsbureau is „sound-poëzie". Steynlaan 8, Baarn. Wereldraad vraagt' half miljoen Daling van collecte voor r.k. kerkbouw voor Nigeria GENÈVE De Wereldraad van Ker ken vraagt van zijn leden een half mil joen gulden voor het vluchtelingen werk in Nigeria. De raad van kerken in Nigeria heeft hierom gevraagd. Als gevolg van de politieke gebeurte nissen in oktober moesten duizenden Nigerianen vluchten naar andere delen van het land. De kerken hebben een driejarenplan opgesteld, om vluchtelin gen aan werk en aan huisvesting te UTRECHT De opbrengst van de j ..kerkenbouwzondag" is over het hele land tien tot zestien procent minder dan vorig jaar. De „Kerkenbouw zon dag" is de grote jaarlijkse kerkbouwcol lecte in de Rooms-Katholieke Kerk, die afgelopen zondag gehouden werd. Vorig- jaar was de totale jaarlijkse opbrengst (9,3 miljoen gulden) al drie ton lager dan in 1965. Men verwacht, dat de totale opbrengst over 1967 door de slechte collecte van zondag nog ver der zal dalen. GEREF. KERKEN Beroepen te Maam (vac. G. Lugtig- heid), in samenwerk, met de Roeanda- commissie van de zending der geref. ker ken van Rotterdam en Middelburg: H. Riezebos te Rotterdam-Hoogvliet. Riezebos zal de geref. kerk van, Maarn dienen en secretaris van de Roeanda- commissie zijn; te Hilversum (vac. dr. G. P. Hartvelt)G. W. H. Peddemors te Nieuw Vennep. Beroepbaarstelling: de classis Tiel heeft op art. 6 K.O. beroepbaar gesteld: de heer H. Lenters, Tiélerweg 24, Gel- dermalsen. Tel. 03455—2067. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Noord: C. Mo lenaar te Moerkapelle; te Sint-Anna- land: D. Hakkenberg te Dordrecht; te Aagtekerke en te Bodegraven: J. Karens te Nieuwerkerk. Bedankt voor H.I, Ambacht: P. Blok te Dirksland. UTRECHT Woensdag schreven wij dat de zendingsarts mejuffrouw E. van Riessen. die thans nog in Kenia werkt, s(raks naar Mamasa op Celebes zal gaan. Ons is gebleken dat deze kor te zin enige aanvulling behoeft. Dokter Van Riessen heeft in het To radjaland gewerkt. Toen zij door poli tieke omstandigheden niet meer naar dat gebied kon terugkeren, heeft zijl een benoeming van de Gereformeerde (Van onze soc.-<^| Zendingsbond in Kenia aanvaard Ze verlangt^ echter nog steeds terug naar J^EEUWARDEN De heren J. De eerste landelijke studiedag van de gereformeerde vrouwen. verleden jaar, die was gewijd aan de kunst en in Utrecht werd gehouden, is blijk- REISBUREAU „APELDOORN" Apcldoornselaan 17S Bezutdenhoutsewe6 12 DEN HAAG Tel. 070—600S12—S535#0 De vliegreizenspecialist (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Do bouwcommissie 'erkende gezelligheids- Helft is christen in Oost-Nieuw-Guinea HAMBURG Binnen dertig jaar zal Oostelijk Nieuw-Guinea geheel ge kerstend zijn, heeft bisschop prof. Hein- rich Meyer uit Lübeck gezegd op een zendingsconferentie in Hamburg. De bisschop, die eind 1966 enkele we- j ken in Australisch Nieuw-Guinea ge weest is, noemde de zendingsarbeid daar het beiwijs, dat de kerk ook in de 1 moderne wereld nog een kans heeft In het oostelijk deel van Nieuw-Gui nea leven naar schatting twee miljoen mensen, waarvan nu meer dan de helft christen is. Een hindernis, waardoor het evange lie bij de bevolking aan geloofwaardig- verenigingen aan de vrije Universi teit heeft de leden het definitieve bouwplan voor de nieuwe sociëteit in Amstelveen voorgelegd. In de afgelopen jaren is hieraan in sa menwerking met ir. C. A. Doets, gede legeerd directeur van de VU, archi tect Leo de Jonge en het bouwbu reau gewerkt- Het complex bestaat uit drie dubbel- flats met ruim duizend kamers en de verbindende bebouwing, bestaande uit twee lagen. Op de begane grond bevinden zich voornamelijk eettafel- ruimten. die zo zijn ingericht en inge deeld dat ze tevens als vergaderruim ten kunnen dienen. De verdieping bevat vier volledig geou tilleerde sociëteiten van ieder 250 vierkante meter, een algemene ont moetingsruimte met ontelbare moge lijkheden en verbindende wandelgan gen en hallen. Verder voorziet het plan in ruimten voor alle soorten van recreatie en cultuur, van uitgebreide biljartzalen tot muziekkamers. Ook zijn gepland faciliteiten voor een verscheidenheid van studenten, van extreem oude tot uiterst nieuwe stijl. haar oude werkterrein I - van Eibergen en P. Tjeerds-I an Rieden ma. voorzitter en secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver- Van Riessen niet van plan om uit de dienst van de Gereformeerde Zen dingsbond te treden. Zij zou bijvoor beeld graag weer door de GZB worden uitgezonden naar Rante Pao bijvoor beeld. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan is zij ook genegen om onder de Christe lijke Gereformeerde Zending uit te gaan naar het Mamasa-gebied. De op merking dat zij daar heen zou gaan. was dus voorbarig. bond. hebben vandaag op een voorlichtingsbijeenkomst gespro-j ken over de moeilijke werkgele-' genheidssituatie in Nederland., Juist op de dag dat het kabinet-. Zijlstra zijn tweede 100 miljoen! uittrekt ter bestrijding van del werkloosheid, verdedigde de heer Hervormd Nederland Van eibersen z«n kritiek °p het I kabinet-Zijlstra. 1111 lllT'I politicly. van verschillende kanten was ver- (Van nnjp zes gerezen tegen het beleid van de krrkrrdartir) vakbeweging. Het CNV had het ver- DEN HAAG Na twintig jaar lang iedere politieke verkiezingsadvertentie geweigerd te hebben, neemt Hervormd Nederland dit jaar voor het eerst ver kiezingspropaganda op. De' eersten die op de advertentiekolommen van dit blad aanvlogen om hervormde stem men te werven waren de PSP met een middelgrote en ex-boer Voogd met kleine aankondiging wijt te horen gekregen te haastig te zijn geweest met kritiek op de rege ring; met had met meer geduld de re geringsmaatregelen moeten afwach- De heer Van Eibergen vond dat de ze mensen makkelijk praten hadden. Hij was overtuigd dat de werkloze (Commentaar: het kabinet heeft van het begin af maatregelen ter bevordering van de werkgelegen heid in het vooruitzicht gesteld. Op het moment van het optreden van het kabinet waren de offi cieel bekende werkloosheidscij fers niet hoger dan vijftig- tot zestigduizend. Het is onjuist met de gegevens van nü een rege ringsbeleid van toen aan te val len. Maar ook al doet men dit, dan kan het huidige kabinet met zijn beleid goed voor de dag ko men Red.) nieuw plan De heer P. Tjeerdsma lanceerde de gedachte, het werkloosheidsfonds niet alleen te gebruiken voor werkloos heidsuitkeringen maar ook voor het creëren van nieuw werk. Het fonds, waarin thans een kapitaal van ander half miljard gulden is gestort, zal niet alleen de mensen aan het werk kunnen houden, maar het zal ook een bijdrage kunnen leveren tot onze eco- De CNV-voorzitter voegde eraan toe, dat het CNV zich steeds politiek on- BEEGDEN Op de Maas t ii afhankelijk heeft opgesteld. Roermond heeft de rijkspolitic te wa-A.rIITICfI, ter het lyk opgedregd van de 23-jarige O IN J Ul3 I schipper J Beyer uit Bemmel (Gld.i Hij wilde aannemen dat de rege- e man werd sinds donderdagavond ring de werkgelegenheidsmaatrege- vermist Hij ts waarschijnlijk over- 1 len van de laatste weken van het be noord gevallen van zijn schip Johanru gin af aan in het achterhoofd heeft waarop pv als zetschipper voer gehad. Maar hij bleef het beslist on- uP °°stzee is een Russisch juist noemen, dat bij het indienen van vrachtschip gezonken. Acht opvaren- de belastingplannen niet meteen ge- aen zijn gered, vier verdronken. Dejzegd is, wat er precies met het geld verlevenden hebben een etmaal in een zou moeten gebeuren. Het kabinet et was bitter I had zich veel kritiek kunnen bespa ren, aldus de heer Van Eibergen, wan- leden daar wel anders over dachten. n<"nische groei. De premie van het fonds bedraagt 0.8 procent. Dit wordt betaald door overheid, werkgever en werknemer. De premie zal in een tijd van hoog conjunctuur hoger kunnen zijn dan bij een recessie. De heer Tjeerdsma gaf een nadere studie van deze ge dachte in overweging. 's WINTERS bloeit mijn hart al tijd wat open voor de postbode, de hoop dat deze gevoelens hem s een gematigd voorbeeld. Eerst amuseerde me dat wel. maar keer een briefkaart Soms gooi ik er gaf met de woorden: Truus komt ook nog een kop koffie tegenaan. De koude, natte of gladde dagen zijn met natuurlijk voor bakker, groenteman het en slager ook koud. nat of glad. via maar hun lot kan bij slecht weet zo'n door wat extra-verdiensten ineens al toch zonniger worden. vond ik het niet r zo dol. Van de zomer begon me wat te benauwen. Hij wist de kaarten die beetje waar de hele familie •Tienden zaten ..Van Joop De post die meestal onze brieven aanreikt is een vriendelijke rood ge tinte buitenman. Zijn pet staat zwie riger dan die van zijn collega's Nu had ik natuurlijk gewoon kun- ..zn vertellen dat ieder reisbiljet geen luxe behoeft te betekenen. Maar nee. Jan met de pet is per slot i. /-.* tf t\iZ01' van rekening een volwassen Jan, de I -v'« °Kkjn Th.a lnfm van zoethoudertje, ver te bo- mi Terschelling, tjonge, die zitten niet best met dit Mijn man zei: „Maak aan, zeg gewoon dat hij fout is' Het kwam er niet van. Niet omda met de pet" heeft bezorgd. Op he eerste gehoor lijkt dat een scheid- ieder die weieens een „Jan hij zijn leven beterde, 1 meelevende ..even flink blijven bij een brief van de inspec- leet ik wat voor belastin leeftijd van zoethoudertjes ven. Ik zuchtte diep en tragisch, zei toen zo bedroefd mogelijk: .Ach, er ej"> ziin reizen, die men liever niet zou maken". Ik zuchtte nogeens en streek met mijn hand langs mijn ogen. Het was blijkbaar een goede scène, Jan vroeg gevoelig: ..Een sterfgeval?" PTT pet in handen heeft gehad, gen, kwam er niets spectaculairs dat voelt dat Jan met de pet een ere- hem inspireerde. Hij te houden met het harde houten hoofddeksel op. De meeste postbo des zijn dan ook met pet zeker niet moeders mooiste, terwijl ze zonder pet een gewoon goed mannengezichl blijken te hebben. i dat is in zijn vak hachelijk hij de van wiilen-weten, HELAAS gisteren stortte hij Ie- S vensgroot in een valkuil. Hij a - bracht een aangetekende brief van een reisbureau, waarin het biljet zji voor een buitenlandse zakenreis van mijn man. Ik zette een handteke ning van ontvangst. Hij viel met. de woorden: „Fijn op reis?" Hij spetter- HET ging me te ver om dit te bevestigen, daarom maakte ik ons onderhoud pantomimisch af. Met gesloten ogen schudde ik mijn hoofd, nam zwijgend de voor ons ontvangst, gaj nog een slotzucht weg. Hij zei: „Sterkte dan maar". Die heilbede had ik niet verdiend maar het was mooi meegenomen. Al met al is het natuurlijk een zotte situatie, waarvan ik eigenlijk instanties, die boven Jan zijn ontiegelijk nieuwsgierig. Meestal moet hij bij ons veel dingen afleve ren. te veel voor de brievenbus, en dan belt hij. Als hij nu maar niets zei, zou ik zijn menselijk zwak nooit :ijn ogen ook de gedachte gebo\ worden: ik zal wel langs de wegen sjokken, ga jij maar lekker luxe naar de wintersport. Jan. dacht ik. Jan. deze nieuwsg'e- ik zag in plaatst op de hoogte moet brengen. Maar gooi nou eens een Jan met de pet voor de leeuwen. Dat doe je toch niet. Helaas, als Jan er zo met de pet naar blijft gooien, wat rest mij dan? Een postbus? Dat is ook een gedoe hoor. iedere morgen. Doe me de ellende niet aan. Jan. MINK VAN RIJSDIJK Brieven die olel zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Is het mogelijk cacteeën te kweken en te stekken in een flink aquarium? Is er een vereniging of club of iets dergelijks, die me kan inlichten? Antwoord: Er bestaat een vereni ging van cactuskwekers of liefheb bers namelijk Succulenta, Ned. Belg. Ver. liefhebbers van cactussen en andere vetplanten, Heereweg 19, Lisse. U kan daar alle inlichtingen krijgen. Vraag: Hierbij sluit ik een gedeel te van een blad in van een boompje, dat ongeveer twee jaar oud is. Hoe heet die boom, hoe groot wordt hij? Hoe moet ik hem eventueel snoeien? Hij heeft nu een stam van 75 cm. Antwoord: Het is een pterocasy- asoort, waarschijnlijk pt. frascinifo- üa (de gewone vleugelnoot), die hier het meeste voorkomt. Deze behoort tot de familie van de juglandeeën, zoals ook de gewone walnoot (jug- lans). Hij wordt een grote boom, 15 a 20 m hoog en breed uitgroeiend. Hiy moet weinig gesnoeid worden, daar de takken een grote mergpit bevatten, die gemakkelijk indroogt. Vandaar alleen indunnen en een en kele tak wegnemen. Liefst in de vroege herfst, zodra het blad afvalt, of in het vroege voorjaar, als de groei begint Wonden liefst onmid dellijk insmeren met verf of menie. Bij voorkeur kweken als hoogstam op een stam van 2 tot 3 meter. Het boompje vraagt een ruime stand plaats. Vraag: Hoe is een strijkijzer waar onderaan nylon geplakt is, weer schoon te krijgen? -Antwoord: U moet het strijkvlak eens polijsten met amarilpapier, ver krijgbaar bij de drogist. Vraag: Ik heb een plezierjachtje gebouwd (Maaskruisertje) 7 meter lang, 2,20 m breed. Wij hebben al van verschillende vrienden en ken nissen gehoord dat wij daar een bin- nenvaartreglement voor nodig heb ben. Is dit zo? Antwoord: U moet de binnenvaart- regels goed kennen en het is daar om raadzaam Wateralmanak deel I te bestuderen en liefst bij zich te hebben. Verzoek van lezer: Wie kan mij helpen aan het gedicht „De gegroei de dwerg"?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2