NOG EENS 104 MILJOEN JAMIN Commentaren „Onthulling" over Kennedy-moord Nieuwe maatregel van Zijlstra in strijd tegen werkloosheid Booreiland in brand: o doden 22 PCT. MEER WERKLOZEN NPD-leiders niet in Zwitserland Mao laat zich even zien voor Plan luchtbus Boetes voor schelden tegen Kielmansegg Zaterdag 4 februari 196' 47ste jaargang Courant CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Woningmarkt De woningmarkt in ons land zakt goed ineen. Dat vertellen de makelaars-aanbie dingen pp steeds meer kale ramen. De huizen met de befaamde „gou den daken" blaken lang niet meer zo te blinken als twee jaar geleden. In ons Zondagsblad vertellen deskundigen waarom. •fe Nederlands bijbelinstituut koopt de Witte Hei. pag. Kernmerk. Voortaan Macpherson Duncan Macpherson is een beroemde Canadese tekenaar. Zijn politieke prenten verschijnen in de Toronto Star. Hij kreeg onlangs de „National Newspaper Award" voor zijn prenten vol satire. Wij hebben de exclusie ve publikatierechten van Mac p hersons tekeningen verkregen. Vandaag ver schijnt op pagina 7 de eerste prent. ..Ik wil die som in praktik brenger juf: als één kind een appel eet i vyf minuten, hoeveel appels eten da zestien kinderen in één uur." DEN HAAG Premier Zijlstra heeft de Tweede Kamer per brief meegedeeld, dat de regering heeft besloten nog eens 104 mil joen beschikbaar te stellen voor de bestrijding van de regionale werkloosheid. Bjj de Staten-Generaal zullen hiertoe suppletoire be grotingen voor 1967 worden ingediend. Het bedrag komt extra op de 100 miljoen gulden, die de regering vorige maand voorstelde uit te trekken voor hetzelfde doel. Het programma, dal met de nieuwe 104 miljoen moet worden gefinancierd, bestaat uit normale structuurverbete- rende werken en enkele aanvullende projecten. De regering-Zijlstra ziet het. aldus de brief, als een volgende stap in het kader van het op de bevordering van de werkgelegenheid gericht rege ringsbeleid. De projecten zullen worden uitge voerd in gebieden met relatief de hoogste werkloosheid. De meest ar beidsintensieve werken zullen het eerst aan bod komen. Verdeling Het grootste deel van het geld gaat naar Drente (bijna 22 min.) Vervolgens komen de provincies Noord-Brabant (bijna 19 min.). Friesland (bijna 18 min.). Groningen (een kleine 16 min.), Overijssel (ruim 15 min) en Limburg (een kleine 15 min.). In grote trekken is aansluiting gezocht bij de grenzen die werden getrokken in de regeringsnota van 20 januari (Noord- en Züid-Neder- land). De verdeling naar de aard der projec ten is als volgt: nieuwbouw woningwet woningen (ruim 22 min), andere gebou wen (een kleine 17 min.), cultuurtech nische werken (ruim 13 min.), wegen bouw (26,5 min.). Rijkswaterstaats werken (een klein 17 min.) en aanvul lende werken (8,6 min.). De regering rekent erop, dat op korte DURE ZEGEL NEW YORK Op een veiling in New York is een Amerikaanse onge bruikte postzegel uit 1865 van 15 cent voor 35.000 dollar in andere handen overgegaan. Op de bruin met blauwe zegel is de landing van Columbus in Amerika afgebeeld. Winterzon DE BILT Werden wij de laatste weken al verwend met ver boven nor male temperaturen, dit weekeinde zorgt februari ook voor een zonnetje. De hogedrukgebieden boven het vaste land van West- en Midden-Europa zijn v^n meer betekenis geworden. Hier door moeten de depressies op een grote afstand passeren. Een westelijke lucht stroom voert drogere lucht aan, waar door ook morgen flinke opklaringen zij nte verwachten. De temperatuur blijft in de middag tot 7 a 8 graden stijgen, maar in de nacht zal er een wat sterkere afkoeling zijn, met temperaturen dicht bij het vriespunt. Weer zwendel met boter: „winst" f 3 min. DEN BOSCH De justitie in Den Bosch heeft een „boterzaak" in onder zoek van nog veel grotere omvang dar die, welke dezer dagen in het arrondis sement Zutphen werd ontdekt. Het zou gaan om 3000 ton, die naar Italië werd geëxporteerd, terwijl voorgegeven, dat de partij naar Zwitserland zou gaan. Omdat Zwitser land geen EEG-land is, werd een der- de-landen-restitutie van 98 cent per ki lo geclaimed. Voor rond drie miljoen zou zijn ge fraudeerd. Verschillende fabrieken, I groothandelaren en exporteurs in hel i zuiden des lands zouden er aan hebben deelgenomen. Volgens de Bossche justitie begon de affaire eind 1965 en werd zij in au gustus vorig jaar ontdekt bij een inter ne EEG-controle in Italië. Voor de transporten zouden papieren zijn ver valst. Intussen is gebleken, dat de „boter zaak,. in het arrondissement Zutphen waarover wij gisteren berichtten, een geringere omvang heeft dan werd ge dacht. Geen 2000 ton. maar 425 ton gin gen de grens over naar Italië. Met de restitutie was een miljoen gul den gemoeid, zo wordt geschat. 9 februari: zon op 08.15, onder 17.34, maan i LAKE CHARLES Bij een brand! °februarf-erzon64' d op een booreiland in de Golf van Mexi-j «p 07.08, onder i3.5i°P maan co zi3n tenminste vijf mensen om het leven gekomen en tien gewond. De brand ging gepaard met hevige De 49-jarige mevrouw A. J ontploffingen. Drie personeelsleden lie- Marks-Scheffers uit Leiderdorp is giste- ten zich langs een twintig meter lange I ren om het leven gekomen, toen zij op buis in een boot zakken. Een ander lid haar brommer op een kruispunt met van de bemanning deed een sprong van dertig meter in het water. i auto in botsing kwam termijn met de uitvoering van deze werken kan worden begonnen. Zoals bekend, heeft het kabinet nog onlangs (na de eerste 100 min.) de be groting van het departement van so ciale zaken van 21,5 min tot 40 min verhoogd voor aanvullende werken. De vakbonden hebben zich in hun eerste reacties verheugd getoond ovei de regeringsplanncn. Het CNV juicht het vooral toe. dat de 104 miljoen speci aal bestemd zijn voor werken in de woning-, wegen- en utiliteitsbouw. DEN HAAG Het aantal werklozen is in januari met 22 procent gestegen tot 108.487, aldus deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. Als men rekening houdt met sei zoensinvloeden. werd de grootste toe neming genoteerd onder metaalbewer kers en minder geschikten. In vergelijking met de vorige maand is de werkloosheidstoename onder bouwvakkers minder groot. Het zachte weer kan hierop van invloed zijn ge- OLIE WORDT DUURDER iukten verhoogd. Autogasolie uit pompen, gasolie andere doeleinden en huisbrandolie I worden met 30 cent per 100 liter prijs verhoogd. Autogasolie uit pompen zal dan 20,8 cent per liter bedragen. De prijzen voor huisbrandolie II dunne stookolie worden met 20 cent per 100 liter verhoogd. De prijs voor petroleum voor verlichting en warming zal met 25 cent per 100 liter worden verhoogd. melktiazelnootjes niet duur wel heerlijk BERN De Zwitserse minister van justitie heeft de voorzitter en de vica- voorzitter van de Westduitse extreem rechtse NPD, Thielen en von Thadderi, verboden Zwitserland binnen te ko men. Ze zullen als ongewenste vreem delingen worden beschouwd. Zwitser land heeft steeds zoveel leden van uiterst linkse als uiterst rechtse orga nisaties geweerd. Boodschap Johnson aan Moskou MOSKOU President Johnson heeft in een boodschap aan de Sow- jet-leiders gepleit voor een overeen komst, waarbij Amerika en Rusland af zien van de aanleg van een anti-raket verdediging. Babv hij hrand omgekomen, man (80) gewond De 23-jarige Rose Marie Rauter uit Toronto is de eerste vrouwelijke houtvester in Ontario. Hier krijgt zij van de aftredende voorzitter van de hond van houtvesters haar certificaat als lid van de 650 leden tellende organisatie. Rose Marie behaalde kortgeleden haar graad aan de universiteit van Toronto. PEKING Mao Tse-toeng, de 73-jarige Chinese leider, en pre mier Tsjou hebben gisteren een Albanese delegatie ontvangen. Bij het diner na afloop op 26 novem ber werd Mao voor het laatst in het openbaar gezien. Ook zijn kroonprins Lin Piao houdt van ge heimzinnigheid: zijn naam wordt nooit genoemd in communiqué's en hij heeft zich eveneens niet sinds 26 november laten zien. Over de -strijd is weinig nieuws. Het niet duidelijk of de tegenstanders an Mao nu sterk zijn of niet. Volgens ;n Australische hoogleraar, die pas uft China terug is. is er zelfs helemaal sprake van oorlog. Hij meent, dat China verwikkeld is in een geweldloze strijd tussen de communistische conser vatieven en aanhangers van Mao. Het regent protesten bij Peking van Oosteuropese landen, wier ambassades an diplomaten door Chinezen zijn aange vallen. De nieuwste protesten zijn van Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije Bij de Chinese ambassade in Moskou het tot een vechtpartij gekomen lus- n Chinezen en Russische politie. De Chinezen zeggen, dat de politiemanner Chinese diplomaten sloegen, toen deze foto's haalden uit de vitrines voor de ambassade. De Russische regering had de Chine zen gelast deze foto's, die een beeld gaven van de verwondingen die Chi- se studenten hebben opgelopen, wee te halen De Russen noemen de Chi nese studenten hadden opgelopen, weg nese beschuldiging een grove leugen. deze maand op Cyprus wordt gehou den. Volgens Peking is deze vergade ring het gevolg van een Russische menzwering om te voorkomen, dat 1967 de vijfde Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Peking zal worden ge houden. Luchtvaart gaat studeren UTRECHT Een brand in het bo venhuis van de familie J. E. Gerrit sen in Utrecht heeft vanmorgen het leven gekost van de negen maanden oude baby Edwin. Het jonge echtpaar Gerritsen woon de bij de tachtigjarige heer J. L. Ze- gers in. De bejaarde man^liep bij de brand ernstige verwondingen op en moest in een ziekenhuis worden op genomen. Het vuur brak uit enkele minuten nadat de heer Gerritsen, die politie agent is, vanmorgen zijn woning had verlaten. Op het bureau kreeg hij van de brandweer de eerste melding door. Met een politiewagen reed I» ij direct naar huis, waar hij hoorde dat zijn zoontje niet meer was te redden. Zijn vrouw had ternauwernood de bran dende woning via het balkon van de eerste etage kunnen verlaten. De bejaarde hoofdbewoner, die op de tweede etage woonde, was op eigen kracht de twee trappen afgekomen, dwars door de vuurzee heen. Een buurman, de 48-jarige J. C. van Baa- ren, die de voordeur had ingetrapt, vond de man halverwege de trap naai de eerste etage. De brandweer bedwong het vuur in een kwartier. Toch waren de eerste en tweede etage al uitgebrand. Ook een hond kwam in de vlammen op. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Inbrekers gepakt die van viaduct stortten RIDDERKERK ra Met de aanhou ding van de twee Utrechtse woonwa genbewoners J. P. S. (31) en J. W. van E. (22), is vermoedelijk de inbraak bij de oduijzerhandel zethameta in Vlaar- dingen opgelost en tevens het raadsel van de verongelukte personenauto, die enige dagen geleden bij Ridderkerk van een vijf meter hoog viaduct stortte tijdens een achtervolging door drie Rot terdamse politiewagens. Hoewel de beide inzittenden van de wagen gewond moeten zijn geraakt, wisten zij via de donkere weilanden te ontkomen. Tevoren werden de beide dieven gesignaleerd bij een inbraak in VIaar dingen, waar zij bezig waren met het. Lichtvaardig r\E AFGELOPEN weken is wel duidelijk geworden, dat minister I Veldkamp het rapport-v. d. Ven in- zake de artsenhonoraria op nogal lichtvaardige gronden heeft over- I genomen. De minister bereikte op basis van dit rapport overeenstemming met de huisartsen zonder de ziekenfondsen in het overleg te betrekken. Een voorbeeld van deze lichtvaar digheid is bijv. de berekening van j de normatieve praktijk. Het aantal J van 2600 patiënten is vrij wille keurig gekozen. I Bij het besluit de artsenhonoraria in drie jaar 51 pet. op te trekken is voorts te weinig rekening gehouden met andere inkomsten, die de huis artsen genieten. Achteraf blijkt dc minister deze lichtvaardigheid wel toe tc geven en wil hij alsnog de ziekenfondsen bij de definitieve vaststelling van de artsenhonoraria inschakelen. Toch conflict? jVTNISTER Veldkamp verstrekt de ziekenfondsen geen gedetailleer de opgave van het bereikte akkoord met de huisartsen, maar laat dc uiteindelijke formulering geheel over aan het nog te voeren overleg tussen huisartsen en ziekenfondsen. Deze poging de ziekenfondsen als nog in te schakelen is laat gekomen. De ziekenfondsen hebben in dit stadium dan ook voor de eer be dankt en dwingen de minister de volle verantwoordelijkheid voor zijn daden te aanvaarden. Een onverkwikkelijke zaak. die het conflict over de huisartsenhonoraria wel weer eens in al zijn hevigheid kan doen ontbranden tot schade van de bijna negen miljoen ziekenfonds patiënten, die ons land telt. De functie van minister van sociale zaken en volksgezondheid in het volgende kabinet wordt er niet aan trekkelijker op: ook de kwestie van de artsenhonoraria zal nu wel tot de erfenis van deze minister gaan be- N.V. A. Sluyter Zn. Ludolf de Jonghstraat 25 - Telefoon 2«SU VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND inladen van een ton koper in een bestelwagen. Zij hebben toen gepro beerd zich van de wagen te ontdoen door hem in de Wilhelminahaven te rijden. De auto bleef echter op de ka derand hangen, waarna de dieven overstapten in een gereedstaande perso nenauto. Tijdens een wilde achtervol ging stortte de wagen van het viaduct bij Ridderkerk. De achtervolgende poli tiemannen konden van de inzittenden geen spoor vinden. Vrijdagavond zijn de beide mannen door de Utrechtse politie aangehouden en overgebracht naar het politiebureau in Vlaardingen, waar het onderzoek nog in volle gang is. Bij het onderzoek zullen de sporen, die de Ridderkerkse politie op het zwaar beschadigde autowrak vond, van groot belang zijn. Men vond onder meer' bloedsporen en kledingstukken Gisteravond hadden de verdachten nog geen bekentenis afgelegd. PARIJS „De moord op presi dent Kennedy is in 1962 beraamd in een hotel in Missouri. In Londen weet men dat Kennedy is gedood door drie scherpschutters. Oswald beging zelfs niet de moord op agent Tippitt. Robert Kennedy en Johnson spraken af voorlopig tc zwijgen over de ware toedracht." Dat zijn dc ..sensationele onthul lingen" van Brits geheim agent George Langelaan in het Parijsc maandblad Planète. In 1962 kwam een groepje mensen in een hotel in St. Louis bijeen om de „executie" van Kennedy te rege len. Zij waren de uitvoerders van een plan dat door anderen, van wie één zeer bekend is, werd opgesteld. Enkele zakenlui, dc secretaris van een onbekend politicus en twee de tectives kozen Oswald als dc man die zondebok kon zijn. Drie scherpschutters vermoordden Kennedy. De opzet om Oswald ge lijk uit te schakelen, mislukte. Daar om kwam Ruby ten tonele. Johnson en Kennedy spraken af de zaak te laten rusten om onlusten te voorkomen. Toen Kennedy als minister van iustitie aandrong op maatregelen te gen dc „ware daders" werd hij snel ..uit de regering verwijderd". „Hij zal de zaak niet laten rusten," aldus Planète. „wanneer hij tenminste niet om het leven komt bij een of ander ongeluk." is dc som bere conclusie van het Franse blad. MAASTRICHT Voor het versprei den van pamfletten en het roepen van scheldwoorden tijdens en voor het be zoek van generaal Von Kielmansegg aan Maastricht vorige maand, heeft de kantonrechter in Maastricht, mr. L. Brongeest, gisteren enkele Amster damse studenten en Maastrichtenaren veroordeeld tot geldboetes. Een .van de verdachten had tijdens het bezoek geroepen „Von Kiel mansegg, nazi". PARIJS Air France. BEA. Luft hansa. SAS en Swissair hebben opge roepen om op 1 maart een conferentie te beleggen van alle Europese lucht vaartmaatschappijen. Doel ervan is de bestudering van plannen voor eei Europese „luchtbus" project. De regeringen van Engeland, Frank rijk en West-Duitsland zouden zich al bereid hebben verklaard deze luchtbus vliegtuigen met een capaciteit vs 250 tot 300 passagiers voor afstanden tot 1600 km te bouwen, als zij vol doende steun van de luchtvaartmaat schappijen krijgen. Volgens de Franse vliegtuigfabriek Sud-Avion is er een potentiële markt voor 200 „Euro-luchtbussen". Frankrijk zou de toezegging van Engeland en West-Duitsland willen, dat de Europese luchtbus tegen 1972 gereed is voor indienststelling. De Europese luchtvaartmaatschap pijen zouden bereid moeten zijn te wachten op het Europese produkt, zelfs als de Amerikanen eerder een dergelijk toeêlel zouden aanbieden. Kritiek in PS op woonwagenkamp (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Mevr. J. J. van Gent-de Ridder (Kath.v.) heeft tijden.' de begrotingsbehandeling in de Provin ciale Staten van Zuid-Holland een mo tie ingediend over het woonwagen kamp in Schiedam. Hierin vraagt zij de Provinciale Staten de minister te gemeentebestuur in gebreke te stellen, naar de toestanden in dit kamp. Mr. J. J. Hangelbroek (a.r.) zei dal! hij niet achter deze motie kon staan, I omdat daaruit zou blijken dat het ge- meentebestuur van Schiedam in gebre- kè zou zijn gebleven. Mevr. Vari Gent-de Ridder zei. dat dat beslist niel haar bedoeling was. De commissaris der Koningin ad viseerde haar toen naar het gemeente huis van Schiedam te gaan om persoon lijk te vertellen dat de indiening van cle motie niet de bedoeling heeft hel gemeentebestuur in gebreke te stellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1