Warenhuizen concurrentie aangedaan HAN PI I K I I Jau-idedjer Jules van Wijk: RUIMTE VAN VOORKAMERTJE TOT MODECENTRUM Bob Kennedy kan ook al zingen Taal van ons is rullige klei Een filosofetje over Amerikanen ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 TUSSEN kruideniers en groenteboeren staat aan de niet meer zo nieuwe Crooswijkseweg in Rotterdam een winkeltje met op de ra men de naam „Very Good". Van buitenaf gezien niets bijzonders, maar binnen is een waar modecen trum, waar vooral de mannelijke tiener zijn hart kan ophalenoverhemden met hoge boord met lange pun ten, en wat dies meer zij Het winkeltje is eigendom van de 27-jarige Jules van Wijk, die promotor van de Rotterdamse tienermode mag worden genoemd. „Een jaar geleden, om precies te zijn december 1965, ben ik met dit winkeltje begonnen. Aanvan kelijk was het hier niet groter dan een voorkamertje. Voordien had het dienst gedaan als een buurt- jidrogisterijDe aiiimo voor een zaak waar jongelui kleding naar eigen keuze konden kopen ivas zo groot dat ik na zes maanden de achterkamer moest uitbreken", vertelt Jules van Wijk met de rou tine en het gemak van de ervaren aakenman. Dubbele rij „Het is mij opgevallen dat vooral de laatste maanden een grotere vraag is ontstaan naar eigentijdse kleding. Dat (sigentijds kan wisselen met de fnaand. In korte tijd hebben we pp-art en de broeken met de wijde pijpen gehad. Nu loopt het storm om costuums en Colberts met een getailleerde snit. Vooral de dubbele rij met acht kno pen doet het goed. Hierin zit het op windende, maar ook het speculerende plement van de tienermode: Wat zal In raken? "Maar ondanks deze ietwat onzekere faktor, waarmee overigens elke winke lier heeft te maken, loopt de zaak ge weldig". Dit ondervonden we zelf toen meneer Jules stof aan het inkopen was fen wij werden ontvangen door het Winkelmeisje. Hoge boorden i Very Good heeft niet alleen klanten lilt Rotterdam, maar ook uit Vliesin een, Leerdam en Gorkum. „Op een ivond stonden twee militairen voor de deur. die in Leiden in dienst zaten en In Vlissingen woonden. In de etalage hadden zij van die hippe overhemden met hoge boorden feezien die zij nergens anders konden jcopen. Of zij er nog een konden ko pen... Deze klanten hebben het duide lijk gemaakt dat er geen betere recla me bestaat dan van mond tot mond." Behalve promotor van tienerkleding Is de heer Van Wijk ook de ontwerper fan alle kleding die hij verkoopt. Of iiet nu colberts, overhemden of panta lons zijn, hij tekent ze allemaal zelf m laat ze in zijn eigen atelier onder ie naaimachine zetten. Bijna maandelijks brengt hij een Dieuw element in het toch al niet be- trkte assortiment. Zo zijn weggesne- len voorpanden van jasjes Jules' latste modesnufjes. Het laatste van iet laatste bij Very Good zijn de flu welen of velourse jacquets. Het is al leen nog een kwestie van uitproberen. De boetieks hebben voorsprong op de grote warenhuizen omdat zij zich sneller kunnen aanpassen aan de vraag. De tienerwinkels van de grote Rotterdamse warenhuizen zijn dan ook pas gekomen, toen werd ontdekt dat een deel van de markt was verlo ren gegaan. Uniek voor Rotterdam was de intro- duktie van Jules van Wijk's milita ry-look; oude legeruniformen uit de jaren twintig. In een mum van tijd vlogen de rode of blauwe kledingstuk ken (met of zonder knopen) de deur uit. Overigens zijn het niet alleen de jongens die bij Very Good komen. Ook, meisjes komen gewone heren-pan talons kopen. De uit Engeland afkomstige milita ry-style is alweer verleden tijd. Het is nu ailes geklede costuums en colberts wat de klok slaat, zegt Jules van Wijk. De tiener geeft steeds meer de voorkeur aan „beschaafde" kleding. Beat-wereld Van de zijde van de beat-wereld is belangstelling getoond voor deze Rot terdamse boetiek. Zo kochten The Tee Set daar hun tenu. Bij wijze van recla mestunt speelden The Flatters op een zaterdagmiddag in de zaak. Jules van Wijk treedt ook naar bui ten met zijn mode-adviezen. Zo heeft hij verschillende modeshows voor tie ners georganiseerd in de beat-club Flamengo in het Flevogebouw. Hoe goed die wel werden ontvangen be wees de vergrote omzet. Artikelen uit boetieks duurder dan uit gewone kledingzaken? Van Wijk: „Een fabeltje. Wij kunnen voor een normale prijs, zo niet lager, de laatste mode brengen." Over de laatste gesproken. Ko mende zomer maakt de African- look een goede kans om geweldig kink te worden. African-look is de stof, die met wilde kleuren is be drukt. Tien jaar geleden maakte deze stijl reeds grote furore. Bij de verkoop zal Jules van Wijk wel een van de eerste zijn. Niet alleen op de Crooswijkseweg. maar ook in zijn tweede zaak die in mei in de binnenstad wordt ge opend. an Wijk, zelf ook in een modieus jasje, toont een van zijn creaties. WILD THING EN RAKETTEN J^WEE gebeurtenissen, die ver uit elkaar liggen: Een vooraanstaand bedrijf in Amerika op het gebied van voortstuwingsbrandstoffen, heeft een nieuwe brandstof in vloeibare vorm ontwikkeld. In het personeelsorgaan wordt een vrij uitgebreide uiteenzetting gegeven over de samenstelling ervan en de plaats waar het geproduceerd zal gaan worden. Compleet met een foto van de maquette van de (ondergrondse) fabriek. Waar wij Nederlanders ons nog wel eens een keer zouden bedenken voordat we iets pu bliceerden, doet deze publicatie ons wat naïef aan. Top-30 In de Amerikaanse top-30 komt een nogal merkwaardige plaat voor: Senator Bob Ken nedy zingt (lees: praat) Wild Thing, een nummer dat al eens door de Troggs is opgenomen. De plaats is in tweeërlei op zicht merkwaardig. Men hoort de opname-technicus zijn in structies geven. Maar het meest frappante is toch wel de voca list: Senator Robert Kennedy, oud-minister van justitie en pretendent voor de Amerikaan se troon in 1972. Het zou onjuist zjjn deze plaat alleen te zien in het licht van de komende verkiezingen. Natuurlijk, de Kennedy-clan beoogt er enig politiek effect TIJD is geld, ook in de jazzwereld. Een sterk staaltje hiervan beleefde het publiek in de club Town Hall in New York tijdens een concert van de pianist Cecil Taylor, zo schrijft Jazzwereld. Twee suppoosten trokken klokslag elf uur de gordijnen dicht, op een moment dat de muzikale spanning een hoogtepunt bereikte. Doordat de musici hun stroom van energie niet zo maar abrupt konden afbreken, hoorde het publiek verbaasd de stroom van klanken aan de andere kant van het gordijn nog enige tijd voortgaan. Festival in Montreux Op 16. 17 en 18 juni 1967 wordt in Montreux een Jazzfestival gehouden. Alle Europese groepen kunnen deelnemen aan een grote „jazz-contest". Een groot Amerikaans musicus zal dit festival besluiten, waarop ook films vertoond zullen worden. Onze landgenoot Frits van Swoll zal een foto-expositie op deze groots opgezette manifestatie krijgen. In september overleed Lucky Millinder (66) in een Newyorks ziekenhuis. Hij leidde van 1934 tot de eind 40-er jariyi een orkest waarin o.a. Harry Edison, Dizzy Gillespie. Freddie Webster, Lucky Thompson en Eddie Davis speelden. Het grootste deel van de opnamen verscheen op Am. Decca. B. v.d. E. W^AT wil je drinken? Cola, whisky, tonic, pils?'' Met een handgreep doet Han Peekei de klep van zijn kast omlaag en komt er een barretje te voor schijn. Verborgen in het wand- meubel met boeken een lekker allegaartje pickup en bandrecorder. Belangrijk stukje van zijn fijne zolderkamer in het dure huis aan de Rotterdamse Plaswijklaan. Maar goed, het wordt twee maal co la-tic. Zoutjes en sigaretten. Han rookt niet. Oh nee, niet voor mijn ge zondheid of voor mijn stem: Ik doe alles wat prettig is. Nee, ik vind het gewoon niet lekker. Hij loopt nog even heen en weer: gaat daarna zit ten. En dan toasten we op zijn toe komst. Steviger De toekomst van Han Peekei, negen tienjarige „luisterliedjesmaker" uit Rotterdam. Hij zingt in het Neder lands. Waarom? Han leunt lui achterover in zijn stoel en zegt: „Het is de mooiste taal die er bestaat. Nou ja, persoonlijke mening hoor. Die taal van ons is een soort rullige klei met harde en zachte ele menten. waarmee je, mits je de goede hoeveelheid water gebruikt, fijn kunt boetseren. De Franse klei is misschien makke lijker om te bewerken het rijmen is eenvoudiger maar de Neder landse is steviger. Neem het Duits. Waardeloos. Alleen maar een dialect van het Nederlands. Ik ben erg blij met mijn taal." Dan: „Ach, ik zal je vertellen noe alles gekomen is." Zegt deskundig: „De feiten voor je verhaaltje." „Ik begon met die chansons loen ik een jaar of elf Was. Kwam alleen uit school thuis en voelde me eenzaam, je kent zo'n stemming wel. Op de een of andere manier moest ik ine uiten. Deed het met liedjes schrijven. Op de middelbare school kreeg Ik belangstel ling voor de chanson-wereld. Ging in terviews afnemen voor liet schoolblad met Jules de Corte, Jaap Fischer, Hans van Deventer Het werden vrien En toen kwam radio Veronica. Die wilde een interview met Hans van De venter. Okay, zei Hans, maar dan wel 99 99 met iemand die verstand heeft van chansons." Natuurlijk zo'n iemand was Han. Hij nam het interview af en uit dat ene gesprekje groeide een heel radio programma: „Wie in Nederland wil zingen...." Zo was Han met zijn vijftien taar tjes de jongste Nederlander met een eigen radio-programma. Natuurlijk wilde hij meer. Iedereen wil altijd meer. Zelf zingen Jules de Corte, die er wel iets inzag... en de eerste plaat was er... (om kort te zijn). Hoogspanning „Je hebt chansonniers die achter hun bureau gaan zitten en schrijven. Domweg beginnen. Verontwaardigd: „Natuurlijk schrijven we onze teksten zelf. Een chansonnier is per definitie iemand die zelf de teksten schrijft, de muziek maakt en arrangeert. Om tot iets te komen moet ik in een bepaalde stemming zijn. Het lukt het beste wanneer ik een probleem heb. Wanneer ik onder hoogspanning leef. In de vakantie wil het niet, dan ben je te zorgeloos. Knipoogt. „Ja. Sylvia." Uitersten Sylvia is de b-kant van zijn nieuwe single. Han vertelt over een Duits meisje met Italiaans bloed, dat hij op vakantie in Mallorca leerde kennen en op wie hij smoorverliefd raakte Thuisgekomen kwam de heimwee en het verdriet en werd Sylvia voor de tweede maal geboren: nu niet als ver rukkelijk meisje, maar als verrukke lijk chanson. Een chanson met brokken hartstocht, opwinding en tederheid. Heel anders dan de a-kant „Ik, de barbaar". Sylvia is een lief, roman tisch onderwerp, Ik, de barbaar gaat over een clochard. Hard, ruig, excen triek. Kom alleen niet bij hem thuis kijken... Want daar geeft hij zijn moe der een nachtzoen en leest de Donald Duck. Een plaatje met een voortreffelijke begeleiding van Rob Buitendijk (banjo), Dick Gond (dwarsfluit), Ge- rdrd Tombroek (orgel-piano), en Han.' van Oost Tuba. Martine Bijl schreef de hoestekst. Voorproefje dig mogelijk zijn. Heel afwisselend. Maar wel altijd een strak ritme. Dat maakt het luisteren fijn. Zal ik wat voor je spelen? Dan kun je het ho- Pakt zijn gitaar en begint te spelen. Gaat er volkomen in op. Zingt over Café de Hemel. „Iedereen ziet de he mel zoals hijzelf wil: De dronkaard als een café, de zeeman als een zee. Café de Hemel wordt een nummer voor zijn LP, die hoogstwaarschijnlijk in september uitkomt. Geen verzamel plaat, allemaal nieuwe nummers. Een greep: „Anders dan jij en ik", over twee homofielen, „Zeven slote", over de liefde, „De wind is gedraaid", over het volwassen worden. Van het heel fijne tot het grove, maar altijd fijn te luisteren. Bij elkaar heb ik wel driehonderd chansons geschreven, maar daarvan zijn er maar veertig geschikt om uit I te voeren." Met zijn diepe, donkere stem zingt I Han nog een paar liedjes, om een goeie indruk van zijn werk te geven, i Die indruk was er bij mij zo langza- I merhand wel, maar ook bij allerlei anderen. Zodat volgende week aan de Heem- raadsingel een café-chantant wordt ge- 1 opend. Met als chansonnier Han Pee- kei. „Het wordt allemaal erg gezellig" zegt Han. Met veel sfeer, wijn en chansons. En mochten er problemen komen voor Han, dan krijgen wij in ieder geval nieuwe chansons. i DOOR MELDER 1 DOOR Peter van der Schaft mee. Maar het politieke aspect is niet het belangrijkste. Simpel Deze plaat én de publicatie in het personeelsorgaan van het chemische bedrijf zijn beide een uiting, misschien zelfs wel een extract van een filosofie. Of zo je wiltthe American Way of Live. Deze beide gebeurtenissen, die in onze ogen misschien wat poenig en/of kitcherig zijn, zijn mogelijk door een hele simpele filosofie: vrijheid, blijheid. Het is deze simpelheid die het gehele Amerikaanse leven ken merkt; die het mogelijk maakt dat strategische gegevens gepu bliceerd worden; dat een sena tor een plaat opneemt en hem dan nog serieus op de markt brengt; dat deze plaat nog goed verkoopt ook; dat alle openbare gebouwen, inclusief militaire academies vrij toegankelijk zijn voor het publiek. Negatief Dit principe vrijheid, blijheid heeft natuurlijk ook negatieve kanten. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de moord op president Kennedy, aan de misdaad, aan het verslavingsprobleem. We zullen deze simpelheid die vaak ten onrechte (soms ook terecht) voor botheid wordt aangezien, moeten le ren begrijpen en accepteren. Niet overnemen, zoals veelal gebeurt door mensen die veel met Amerikanen omgaan. Tenslotte respecteren wij ook onze buurman, die rooms- katholiek is. KADER 2 x (2Vè) MIST de aarde een kom lijkt zij zuiver gevuld met een zilvergrijs gas is onmachtig de kom uit te zweven zo zwaar door ontbrandende warmte der zon groeit de kom trekt nu recht en het zilvergrijs gas waaiert uit naar wat resten van wazig getwinkel in vlagen aedreven bijeen als de kuddes der schapen die opgaan in mist" nu ALPHONS B. TER BRAKE

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15