PAREL ONDER STEDEN' die de tuinman wilde trouwen A ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 t Blaeus Stedenatlas (Van een onzer redacteuren) PkP dezelfde dag waarop de vrede tussen de koning van Spanje en de Verenigde Nederlanden in alle Nederlandse gewesten werd afgekondigd, kwam in de drukkerij van dr. Joan Blaeu, de Amsterdamse carto graaf en drukker-uitgever de Latijnse uitgave van zijn Nederlandse Stedenatlas van de persen. Twee hoogtepunten uit het jaar 1648 enerzijds „de Vrede, die men geloofde dat in eeuwige balling schap van hier verstooten was, tegen yders hoop en verwachting, soo geluckigh weder ingevoert, en op vaste zuilen gestelt", anderzijds die twee fraaie stedenboeken, die naar de Blaeu-kenner mr. B. van 't Hoff zegt „de kroon spannen onder de reeks steden- boeken van de vroegste tijd af tot in onze tijd toe". Joan Blaeu (1596sl673) was een vooraanstaand Amsterdam mer. Hij had rechten in Leiden gestudeerd, daarna enige jaren doorgebracht in Italië en vervol gens was hij eigenaar geworden van het bedrijf, dat zijn vader Willem Jansz. in het begin van de zeventiende eeuw had gesticht. Onder zijn leiding vooral groei de dat bedrijf uit tot het grootste van Europa. Als uitgever speelde Joan Blaeu niet alleen nationaal maar ook internationaal een rol. Zijn roem was zelfs doorgedron gen tot in Rome. Hij drukte mis salen, katholieke devotieboeken, katholieke geschriften, die echter meestal met de namen van Keulse uitgevers in de handel werden gebracht, dit laatste om dat er bij werken met kerke lijke approbatie geen ketterse drukker-uitgever genoemd mocht worden. Maar bovenal kregen de Blaeus bekendheid door hun on overtroffen atlassen en fraaie los uitgegeven kaarten. Vader Blaeu is niet de eerste geweest, die een stedenatlas het licht deed zien. De vader van de Neder landse cartografen is Jacob van Deventer, die tussen 1555 en 1572 simile-herdruk in zes 'crschenen: Toonneel der steden van de Vercenighde Nederlanden mei hare beschrij vingen, door dr. Joan Blaeu (uit gave Elsevier, Amsterdam, blz. 208, ƒ395,— De nitgever had de beschikking over een bijzonder fraai inge kleurd origineel exemplaar, en mede door de moderne repro- duktietechniek heeft liij aan het vakmanschap, dat aan de oor spronkelijke uitgave ten grondslag ligt, volledig recht kunnen doen Het herdrukte gedeelte van Blaeus tweedelig meesterwerk om vat de steden van Holland, West- Vriesland en Utrecht Van de 208 bladzijden zijn er 124 bedrukt met 44 kaarten op ware grootte, waar van vele over twee bladzijden, en met acht gravures van kastelen. Binnen- en Bnitenhof, een strand- Aan de nitgave ia toegevoegd Beroemd werk herdrukt een toelichting op de atlas, tot stand gekomen onder redactie van mr. B. van 't Hoff, die tevens een historische inleiding schreef. Aan deze inleiding is nevenstaand verhaal ontleend. Vermeld zij nog, dat alle kaar ten en prenten los verkrijgbaar zijn bij de boek- en prenthandel. abcdefgh van 300 steden kaarten maakte. De kaarten van Van Deventer zijn vervaardigd in verticale pro jectie alle op het Noorden geo riënteerd en op onderling ge lijke schaal. Blaeu daarentegen tekende steden in vogelvlucht met huizen in opstand en met steeds wisselende oriëntatie in schaal. Maar Blaeu is Van Deventer verreweg de meerdere in het ge ven van een mooie uitvoering en een uitgebreide beschrijvende tekst met een toelichting over de geschiedenis en het bestuur van de stad. Zijn stedenatlas is een lust voor het oog. Wie haar ter hand neemt, zo betoogt Van 't Hoff, moet wel onder de indruk komen van de prachtige Hol landse steden en dorpen in de bloeitijd van de republiek. Stoot Het idee tot het uitgeven van zijn Stedenatlas kreeg Joan Blaeu door de Flandria Illustra- ta, een typografisch werk over Vlaanderen van de kanunnik. An- toon Sanderus. Er kwam nog iets bij. De tijd was ook rijp voor een nieuwe atlas over de Noordelijke Neder landen. Als gevolg van de oorlog kwam er een scheiding tussen noord en zuid. De steden in het Noorden gingen zich krachtig ont wikkelen en het stadspatroon ver anderde. Ook buiten de wallen kwamen woonkernen. Ten slotte: Nederland stond in die tijd in het brandpunt van de belangstelling van de gehele we reld. Een nieuwe atlas zou dus zeker aftrek vinden. Blaeu ging te werk, zoals alle cartografen uit zijn tijd en daar voor werkten. Hij zegt, dat hij, wat hij in zijn atlas toont, heeft kunnen krijgen door bemiddeling van vrienden aan wie hij ver zocht hem alles te verstrekken wat tot eer en sieraad van hun stad zou kunnen dienen. Afdrukken Daarnaast bediende hij zich van afdrukken van koperplaten, die al eerder waren gebruikt, en van mededelingen van stadsbestuur ders verkregen. Joan Blaeu heeft, afgezien van de stedenboeken van Italië, geen andere stedenboeken gemaakt. En dat kan men betreuren. Hij had nog wel plannen, doch tot 'n uitvoering daarvan is het nooit gekomen. Maar met die ene uitgave heeft hij grote faam ver worven. De fraaie gravures, de mooie letters, de rijke maar toch ingetogen versiering met wapens, opdrachten en andere teksten in mooie vignetten maakten de kaar ten tot een lust voor het oog, en het was toch maar alleen Blaeu die in staat was zo'n prachtig Toonneel van de Nederlandse ste den te geven. Ach, op een enkele kaartje zijn wel aanmerkingen te maken. Die van Dordt heeft veel foutjes en onnauwkeurigheden, zoals is aan getoond. En het kan als een be zwaar worden gevoeld, dat de kaarten verschillend zijn geo riënteerd en op verschillende schaal getekend zijn. Doch dat is dan ook alles wat valt tegen te werpen. Brand Joan Blaeu stierf in 1673. Een jaar tevoren had hij de onder gang van zijn prachtig bedrijf meegemaakt. Op 28 februari 1672 werd het door brand verwoest. De schade aan platen, ge reedschappen en andere goede ren van het pand werd geschat op 355.000. een enorm bedrag voor die tijd. Wel ging niet de gehele inven taris verloren, omdat zich nog veel elders bevond. Maar de drukkerij werd niet meer her bouwd. Na Blaeus dood werden tal van inventarisstukken ter vei ling aangeboden I X A AW4 141 i 1 4. 1 '3 '-j: aS fe: SiaS - abcdefgh i Uit de partij: Kinnmark—Olivera (Havanna 1966) is i» m in A 41 i i A3. X A W AAA A I a g i 0 m «suae w ■ay.wg abcdefgh r is zwart aan zet. Hoe zoudt i Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen uit onze rubriek van 21 januari Jl„ U voorgezet onder de titel „Correspon- (1) Meyer—Hausmann. Met 1. Dxd4! was het bekeken. Wit kan de dame niet nemen wegens mat dooi* d« (2) Muir—Skotte. Wit won door 1. Pböaxb5 2. Lxe7 Txe7 3. Txa8t DxaS 4. Dh8t met damewinst. Op 1. Tc8 komt 2. Lxe7: op 1. DfS volgt 2. Dxf5 en Pe7 t met torenwinst: na 1. TH volgt 2. Pc7t en Dh8t forceert het (3) l Dc2! (De pointe). Zwart i de dubbele dreiging Txav kan niet afgewend worden. (4) EstrineTserlnglavda. V met 1. g6! fxgS 2. Txg6! en z\ Df3!°Le6 4^eDef8rr0fa:n2en: Dd7 Txf8 4. gxf8t Kxf8 5. Dh6tenz. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel 14 onbep voornaamw.; 16. bijrivier van de Tiber; i(. mum in i^nina; 18. onbekend; 20. rund; 21. motorschip (afk); 22. afkorting van cobalt; 23. olifantsoppasser; 26. soort van hond; 28. plaats in Frankrijk; 30. stof die zich uit wonden afscheidt; 31. voorzetsel: 33. reiziger per trein, inzonderh. op een vaartuig: 35. familielid; 36. jongensnaam; 38. geheel de uwe 'afk. Lat); 39. ledger (afk); 40. term bij het schaak spel; 41. reeks; 42. plaats in N.-Brab.; 43. spoedig: 44. sporeplant; 45. oude lengtemaat; 46. bekende afkorting; 48. zwaardvis; 50. meisjes naam; 51. langer leven: 55. welaan; 56. vervoermiddel; 57. genieting; 59 zes blaadjes postpapier; 62. insektenverterende plant uit Indië: 64 in het jaar onzes Heren (afk. Lat); 65. assistant engineer (afk); 66 soort café; 68. scheik. element (afk); 69. water in Friesland: 70. deel van het gebit; 72. wijnsoort; 74. ongaarne* 76. plaats in Duits land bij de Nederlandse grens; 77. schuier. Vertikaal: 1. elke keer: 2. als 16 hor.; 3. na dato (afk); 4 plaats in Limburg: 5. onbekende: 6. geit: 7. sociëteit (afk): 8. overblijfsel bij verbranding; 9. gelogen kwaad; 10. meisjesnaam; 11. plaats in Zuid- Frankrijk: 12. voegwoord: 15. godin van de dageraad; 19. voegwoord. 21. lengtemaat: 24. rijschool (afk); 25. herbergier: 26. schilderstuk voorstellende een combinatie van levenloze voorwerpen; 27. trustee (afk>* 29 staatsbedrijf (afk); 30. landbouwwerktuig: 32. bijb. figuur; 34 vrucht; 35. kleur: 37. verkeerd: 40. voor: 44. hoofdstad van het sultanaat Oman; 45. plaats in België: 47. Europeanen: 49. slot; 51. bergnimf: 52. pauselijke encycliek (afk>; 53. landbouwwerktuig: 54. betreffende; 56. geheel de uwe (afk. Lat): 58. voorzetsel: 60. bijb. fi guur: 61. waterkering: 63. plaats in Gelderland: 66. grap: 67. zeehond; 71. maanstand: 72. muzieknoot: 73. son ordre (afk); 75. jongensnaam. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. klei: 5. room; 9. horde; 14. Eerde; 16. smid; 18. tere: 19. nopens; 21. ader: 22. gil; 23. in; 24. Edom; 26. An; 27. Peet; 29. Elias; 31. lens: 32. mos; 34. oer; 35. eelt; 37. kalis: 39. Rennes; 41. ka; 42. els; 43. aal: 45. ees; 46. sla: 47. es: 48. altoos; 50. Tamar; 52. gnoe: 53. ets; 55. lip; 56. rein; 57. trots: 60. silo: 61. ar; 62. raak; 64. se; 65. one: 66. Maas: 68. marine: 70. eden: 72. inkt: 74. Roden: 75. Kenia: 76. tien: 77. mals Vertikaal: 1. Kenia; 2. Leon: 3. Erp: 4. idee: 6. os; 7. oma: 8. mi- das: 10. Ot; 11. regent; 12. dries; 13. eelt: 15. ende; 17. den: 20. solo: 25. Mierlo; 27. pels: 28. pols: 30. are: 31 leest: 32. mals; 33. si: 35. ene; 36. daar; 37. keel; 38. sa lon; 40. nestor; 41. klap; 44. Ate: 46. smid: 48. Anio: 49. oer; 51. al; 52. Geleen; 54. stam; 56. rinde: 57. trant: 58. Saar; 59. Leens; 60. soek: 61. aai: 63. krom: 64. snel; 67. ski: 69. Ida: 71. Ni; 73. te. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: .Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50. Ml E koning zuchtte verdrietig, toen hij aan z'n oudste dochter dacht. Het werd tijd dat ze zou gaan trouwen, en al vele malen was er een prins op het paleis geweest om haar te vragen z'n vrouw te worden. Maar iedere keer opnieuw schudde ze haar hoofd en zei; „Het spijt me, ik wil U niet trouwen." Er was er maar één, die ze wilde hebben als echtgenoot en dat was Hannes. Hij was de tuinman van het paleis en net zo oud als de prinses. tige uurtjes gehad, want Hannes had haar veel verteld over de bloemen en planten en leerde haar een massa over de dieren. Ze kenden elkaar al vele jaren en ze hielden erg veel van elkaar. 'TOEN de prinses haar va- 1 der vertelde, met wie ze wil de trouwen, was de koning erg geschrokken. Stel je voor. zijn dochter, de prinses, die met een gewone tuinman zou trouwen. Hij verbood haar nog een woord met hem te wisselen en daar de prinses erg gehoorzaam was, hield ze zich daaraan. Zo kwam het dat de prinses, toen 't donker was. haar raam open de en de tuinman floot. Hij kwam onder haar balcon staan en zag, dat zij een vel papier naar beneden gooide. „Ik mag niet meer met je paten en zal je dus voortaan schrijven" stond er op. Hannes schreef een brief terug en zo ging 't al sinds lange tijd. F y te.".;' met echte parels en daarna kreeg ze een kroon bezet met flonkerende diamanten. Ze kreeg massa's cadeaus, gou den balschoentjes prachtige sie raden, een renpaard, ja zelfs een auto, maar steeds schudde Het cadeau van Hannes zou al les overtreffen. De prinses, die haar maar al te graag als vrouw wilden, wachtten onge duldig af en toep ze allemaal bijeen waren werd Hannes op het paleis geroepen. Hij had zijn beste oak aangetrokken. pijt en er was geen papiertje of afgevallen blaadje te vinden. De koning dacht die Hannes is toch maar een kunstenaar, ik ben blij dat ik hem in dienst heb Hij is een goede tuinman en ik zou geen andere wensen. r\E koning, die hiervan niets afwisi dacht dat zijn dochter de tuinman wel verge ten was en toer zij jarig was, gaf hij een groot feest. De pa leistuin zag er keurig uit, over al stonden bloemen en planten in volle bloei en keurig waren de kiezelparken aangeharkt Het gras leek wel een groen ta- Gelukkig dat mijn dochter hem vergeten is. anders had ik hem moeten ontslaan en waar vind ik weer zo'n knappe tuinman als hij? "LIET feest was in volle gang. Vele prinsen waren aanwe zig en allen deden ze hun best in de gunst te komen van de prinses, die intussen alleen maar dacht aan Hannes, die de ze avond haar brief zou moeten missen. Ze danste dan weeT eens met deze dan weer mei die prins, en de koning lachte haar vriendelijk toe. Hij hoopte een van deze prinsen als schoon zoon te mogen begroeten. Maar de prinses had voor geen van hen een voorkeur. *7E was vriendelijk en be- '-J leefd en toer. het feest was afgelopen, riep de koning haar bij zich en vroeg „Wel kind, ik hoop dat je vanavond je keus gemaakt hebt en ik ben erg be nieuwd te horen, welke prins je als echtgenoot wenst". "Geen enkele, vader". „Je bedoelt toch niet Hannes, de tuinman? Dat is onmogelijk, hij bezit geel geld. goud of ju welen, is niet geleerd en kan je niets anders geven dan een arm bestaan". .Hij bezit meer dan u opnoemt, vader, hij bezit mijn liefde en weet meer van bloemen en plan ten dan wie ook" Maar kind, hii kan je geen pa leis geven, geer mooie kleren \^OOR de koning was uitge- sproken, viel de prinses hem in de rede: „Vader, ik trouw liever eer arme man, waarvan ik houd dan een rijke prins, die ik niet liefheb. Hij zal mij 't mooiste kunnen geven wat er op aarde bestaat" TJIJ schrok wel even, toen hij zoveel prinsen bijeen zag, maar toen hij merkte dat de koning hem vriendelijk toe knikte, vatte hij moed en sprak: „Lieve prinses ik kan u geen goud of juwelen geven, geen kostbare geschenken als auto's of renpaarden want ik ben maar een eenvoudig man. Toch bied ik u iets dat meer waard is dan alles wat u gekregen heeft". pinkte een traan weg en sprak: „Mijn dochtei had gelijk, hij gaf haar 't mooiste geschenk, ik geef jullie mijn toestemming om te trouwer" Hannes sloot de prinses in z'n armen en de koning was blij. dat de keus van zijn dochter de juiste was gebleken. T~)E prinsen slopen allemaal beschaamd weg, omdat ze dooi een gewone tuinman een eenvoudig man zonder titels, eretekens en geld waren versla gen De bruiloft werd spoedig daarna gevierd en er waren geen prinsen aanweizg. .Ik bied u mijn liefde" en hij overhandigde haar een Drachti ge geurende ruiker. [AE prinsen bogen beschaamd hun hoofd want geen van hen was op dat idee gekomen. „Als dat zo is, mag je hem trou- Allen hadden ze een kostbaar- wen", sprak de koning na even heid gegeven, alleen Hannes te hebben nagedacht had iets van zichzelf gegeven. „Ik zal alle onnsen van t land De koning, die ontroero was oproepen en mocht het ge- dooi de woorden van Hannes schenk van Hannes mooier zijn dan van één van hen, dan zal ik je je zin geven en mag je. hem trouwen" De prinses was wat blij, toen ze hoorde wat haar vader zei en de volgende avond schreef ze Hannes wal de koning ge zegd had. De koning nodigde al de vrien den van de tuinman uit en nog nooit was een trouwpartij van een prinses '.o mooi en vooral zo gezellig geweest Hannes ver zorgt nog steeds de paleistui nen niet omda' hij dat moet, naar alleen maai omdat hij zo van planten en bloemen houdt en zijn vrouw de prinses, helpt hem vaak mee in de tuin. "VTA een paar dagen kwam Prins Karei die haar een prachtige gouden armband ten geschenke gaf. Het volgende ca deau was een ring, versierd F)E koning heeft nooit spijt gehad van de keus van zijn dochter, want Hannes is nu zijn trouwe steun, die de wensen van het volk beter begrijpt dan de koning ooit kon, want hij was altijd in oaleizen opgevoed en grootgebracht, terwijl Han nes het leven zoals het werke lijk was onder de mensen had meegemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14