HANGENDE efficiency in het huishouden Oude en nieuwe vormen van kunstnijverheid Natuur staat nu al in bloei 100 JAAR RODE KRUIS Vakanfietocht per schip voor zieke kinderen BLAD ZIJ ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 EEN keuken die kan worden aangepast aan de lengte van de gebruikster? Dat lijkt een wensdroom! Nietwaar, onze confectiekeu- kens hebben niet een voor ieder prettige werkhoogte. Nu efficiency ook bedreven wordt voor het bedrijf dat „huishouden" heet, is er onlangs een Nederlandse keuken ontworpen die aan veel eisen van de huis vrouw voldoet. Deze keuken kan op de ver eiste werkhoogte worden aangebracht, omdat hij hangt. TEDERE huisvrouw weet dat de keuken veel on- derhoud vraagt. Dat bukken vermoeiend is en dat plinten snel beschadigen door stoten van kin dervoeten, stofzuiger of luiwagen. Bovendien vra gen de randjes van tijd tot tijd een sopje, meer dan plinten in kamers bijvoorbeeld. Een weloverwogen studie van alle bewegingen die de vrouw maakt, lag ten grondslag aan de de finitieve constructie. Een doordachte concentratie van alle elementen brengt het overbodige lopen, bukken en rekken tot een minimum terug. Op de Vakbeurs voor kunstnijverheid „Keur 67" waren produkten ingezonden van de ambachtsman en die welke langs mechanische weg zijn vervaardigd. Er waren mooie nouveautés te bewonderen. Houten sieraden, touwlampen, droogbloemen, handgedraaide keramieken schemerlampen, handvervaardigde sie raden met alpacadraad en kralen. Kralen sieraden zijn „in" en u moet nog maar eens denken aan het aanbod van Kea Tan op onze vorige pagina van BladZij. Het onderhoud vergt weinig tijd en het bedekken van de kast planken met papier, plastic of iets dergelijks behoort tot het verleden, door de toepassing van witte kunststof. De montage van de hangende keuken vergt minder dan één dag. De keuken kan op het laaiste moment worden aangebracht, zodat tijdens de bouw geen be schadigingen kunnen optreden. De ontwerper, Kho Liang Ie, en een staf van deskundigen heb ben eer van hun werk. De bou wers van de Parijse satellietstad Parly Deux plaatsten namelijk een miljoenenorde bij het Zaan- se bedrijf. Franse huisvrouwen koken straks in Nederlandse keukens. Wilt u ook zo'n keuken aan schaffen, alle oude spullen uit uw bestaande keuken slopen en dan zo'n hangkeuken erin, vraag dan tevoren advies aan bij des kundigen. Omdat alle elementen hangen, moet de muur dat ge wicht kunnen dragen met al les wat erop en erin hoort en dus van een stevige constructie zijn. Leefruimte Maar dan ontstaat er ook leef ruimte. Aan de eerste tekenin gen van het project gingen re- wtm'.nwwjww fCSOf<SCgc*c8CSCf<^C5 WE ER oog voor heeft, zal in zo'n zachte winter als deze al volop leven be speuren in tuin en park. En wie nog niet de vreugde smaakt van win- terbloei om en na bij het huis, zou den we met klem willen aanraden: plant een winter jasmijn, een to- verhazelaar, een winterbloeiende Prunus subhirtel- la autumnalis of een geurende sneeuwbal, Vibur num fragrans. Eén zo'n struik geeft leven aan elke tuin en als we er dan wat toe fen winterheide, verschillende kleu ren onder planten, ls het lente beeld volmaakt. Als we de struiken, alsook de heide in pot kopen, kunnen we ze op elk tijdstip planten. Wel moet de pot er afgenomen worden en de kluit onbeschadigd blijven. Alle bladverliezende heesters laten zich bovendien de gehele winter door, bij vorst- en sneeuwvrij weer planten, ook zonder kluit, hoewel we met reeds bloeiende exemplaren in pot minder risico lopen. Op de foto laten we u een schaaltje zien met bloeiende to- verhazelaar, Hamamelis mollis, met haar geurende gele lint- bloemen, purperrood aan de voet. spinachtige bloemen met een geheel eigen karakter. Pur perrood zijn ook de knoppen van de hier in het hart ver werkte Skimmia foremanii, een zeer gewilde groenblijvende heester, die de gehele winter haar fraai gekleurde bloem knoppen vertoont, die vaak in de bloemschikking gebruikt worden en met de toverhazelaar lang houdbaar zijn op water. Hier werden drie takken van de toverhazelaar op een prik ker gestoken, met op de voor grond vier takjes Skimmia, af gewerkt met links en rechts een coniferetakje, die mede de prik ker aan het oog onttrekken. Zo'n lentetafereeltje kunt u zowel uit eigen tuin maken, als de ingrediënten bij de bloemist search- en laboratoriumwerk vooraf en werden marktstudies en opinieonderzoeken bij archi tecten en huisvrouwen gehou den. De keuken heeft een enkele of dubbele gootsteenbak met roestvrij stalen aanrechtbladen van 1 mm dik. Bij de dubbele bak hoort een vaatdouche. Onder de gootsteen is een 50 cm diep kastje. Er is een werkladenkast met extra werkblad voor zittend werken; in plaats van een lade kan ook een werkblad met twee extra snijplanken besteld wor den. Alle apparaten kunnen in gebouwd worden. De fabrikant stelt voor: een kleine oven zonder bordenwar- mer, een grote oven met borden- warmer, een 150 liter koelkast of vaatwasmachine. Er zijn moge lijkheden voor de inbouw van fornuizen, afzuigkappen boven dat fornuis, en zelfs een vuil- vernietiger. De meeste kasten kunnen als doorgeefkast worden uitgevoerd. Alles hangt Alles hangt, ook een keuken klok en keukenwekker als u dat wenst, en doorzichtige laatjes bieden plaats aan kruiden, zuid vruchten e.d. Wilt u een andere vloerbedek king in de keuken? Geen nood, u hoeft geen rekening te houden met uw hangende keuken. Uu kunt hem aanpassen aan uw beurs en naar believen uitbrei- Over smaak valt niet te twisten, de koperen scheepslan taarns voor sfeerverlichting vin den wij goedkope romantiek. Dan zou onze wens uitgaan naar kunstnijverheidprodukten uit ver re landen, zoals die uit Surina me, of unica's uit Nieuw Guinea waaronder maskers, beeldjes en Produkten uit Israël waren op de beurs goed vertegenwoordigd. Dat land vindt onder zijn kunste naars en handwerkslieden aller lei stijlen meegebracht uit de lan den vanwaar zij immigreerden. De Joden uit Jemen van het Ara bische schiereiland aan de Rode Eilatsteen Tijdens de speurtocht naar mi neralen in de Negev-woestijn werd de Eilatsteen ontdekt, een halfedelsteen. De hoeveelheden die gevonden worden, zijn betrek kelijk gering, de steen kent verschillende tinten groen over gaande in blauw het is onmo gelijk een bepaalde kleurnuance te leveren. Elke steen wordt naar eigen structuur geslepen en de Vazen sieraden daarvan vervaardigd zijn apart. ALS IK DE BRIEVEN van de laatste tijd doorzie en de post wat rangschik, k<>m ik of ik het wil of niet, tot een i,.deling: er zijn naar het schijnt mensen die met een hemel én mensen die met een hel voor ogen leven. Is het de hemel, dan ligt heel net aardse bestaan vast. Er is „de wereld", er zijn ..de anderen". Er zijn de zienden enerzijds, de ver blinden anderzijds. Oorlogen en ge ruchten van oorlogen zijn ons voorspeld, we hebben het allemaal kunnen weten, ze gebeuren om ons en over onze hoofden, soms door onze harten, onze have. vrouw en kinderen heen. Ze zijn er mede door onze zonden, maar meer als vingerwijzing, we maakten ze niet. Als goed en bloed zijn afgenomen, gaan wij die het toch niet van deze aarde verwachtten, ten hemel :n, waar het wezenlijke leven begint. Verootmoediging is de grond toon van ons bestaan. Naar onszelf toe. Naar de ander toe is er oproep tot bekering als een licht verwijt. Althans, zo proef ik het in de brie ven. Het is als altijd weer een ac cent. De waarheid zelf is onomsto telijk. 7EN ANDER ACCENT i Als i hel De collectie uit Israël omvatte voorts fraaie „batik"-lappen, va zen van gekleurd glas. getrouwe imitatie van die welke bij uitgra vingen worden gevonden, schalen in olijfhout, sierpoppen van leer, digers van sieraden, die beroemd st0f Qf olijfhout, koperen scha- dit Nederlandse omwerp profiteren, zijn om hun fijnheid en sierlijk- len, bladen, kandelaars, dierenfi- In deze keuken hangt alles urai, ijskott, aanrecht en gootsteen. Fran,, Zee van oudsher ■.uilen straks dankbaar I HET kroonprinselijk paar heeft het hoofdbestuur Kruis gaan ook uit naar de kinde- van het Rode Kruis uit het nationaal geschenk die btorilerxiek- bedacht met een belangrijke gift. Met dit bedrag zal d,™chTom tijdLArtLhl' met de „Henry Dunant" geschikt gemaakt worden voor tbc-patiënten een kindenaal te kinder-vakantietochten. creëren. Kinderen die voor een boot- installatie voor beademing aange- Het prinselijk paar heeft aan tocht in aanmerking komen, zijn legd te weten twee compresso- de de voorwaarde verbonden 7i> die 1" de medische ter- ren. reserve overvultanken. een da,°de gehandlcapte jeugd met men van het vierde Prinsenkind nieuw stroom-aggregaat en een- vallen. Dat bunnen kinderen zijn tralc zuurstofleidingen die ook £e7' n e jeugd in g met aangeboren hartafwijkingen voor de ..hart"-kinderen van n10^ komen. Het Jeugd Rode of beademingpatiëntjes. groot nut kunnen zijn. Kruis zal zorgen voor program- Aan boord wordt nu een De gedachten van het Rode ma's tijdens de vaart en op de Zwitserland had een fraaie in zending handgeblazen vazen en asbakken. Een firma uit Vree land exposeerde mobiles, ge maakt van gedroogde vruchten en veren uit Corsica, geïmpor teerd uit Denemarken. Van de 22 bekroningen met het certificaat „gulden vorm" noemen we die naar ontwerp van C. v. d. Ven, de „sfeerbol". Een bloemvaas in twee delen, het bovenstuk heeft gaatjes waarin men de bloemen kan schikken, maar ook waxine lichtjes doen het er goed in. De bal kan hangen en staan en is leverbaar in drie maten. aanlegplaatsen, zodat aan die eis voldaan wordt De eerste tocht zal van 17 - 22 juli a.s. gehouden worden met zeer deskundig personeel met spe cialismen op diverse gebieden. Deze tocht zal een verademing betekenen voor de ouders, die hun zorgenkind in goede handen weten en zichzelf kunnen ontspannen. Deze manier van va kantie-vieren vraagt van het ernstig gehandicapte kind prak tisch geen lichamelijke inspan ning, terwijl toch Nederland voor hen opengaat. Het honderd jarige Rode Kruis ziet een ont wikkeling in de hulpverlening, namelijk het zich richten op de meest speciale groepen, waar van de zwaarste voor rekening van het Rode Kruis komen. Zo zal in de Valkenberg, De Steeg, deze zomer ook vakantie gehou den worden voor mensen die regelmatig met een kunstnier behandeld worden. :ENT is de hefc is, dan moetin weten wat we wel heel goed hier op aarde doen. Dan wijkt het accent dat het hier op aarde niet allemaal te vinden is wel wat voor de grote verantwoordelijkheid die wij dragen voor onze daden. Dan is verzet tegen boze machten, het verwerpen van oorlogen, het bewa ren van rust en vrede van le vensbelang. Met schokken keuren we oorlog af, goed, en weer af, al naar gelang het gaat om ons kun- nen-leven in deze wereld, natuur lijk niet om ons lieve hachje maar om vanuit dat geruste leven deze wereld te kunnen doordringen van het evangelie Gods. In deze twee groepen kan ik wel het grootste deel van mijn vrien dinnen en in deze materie ook vrienden rangschikken. Wil jij de C'i'uezen hier de wereld laten beheersen? Dan kunnen we toch niet meer leven? Dat wil zeggen: dan kun je toch niet meer kerk zijn en collectes houden voor nooa- gebieden? Want dan verdien je niet meer goed. En je hebt bijv. oe rust niet meer van je vakantie en je nuis en al de prettige dingen van nu, en dan Jakkert het bestaan je af en je krijgt weer ziekten en getob, nu, en dan kun je weer niets voor je naaste zijn, en daar gaat het om. Dus vechten. Voor ruimte en licht. Welk een kostbaarheden zijn er in die ruimte en dat licht ai niet ontstaan: christelijke waar den, schoonheid en kunst, menslie vendheid, sociale voorzieningen. Moeten we dat weggooien? Moeten we niet het gekregen goed. ons toevertrouwd, bewaren? Warmte Schaaltje met toverhazelaar Skimmia foremanii, een beeld v mid-winterbloei. Een winterjasmijn met gele sterretjes aan de kale takken vormt een zonnige gevelver siering, die we nog veel te weinig tegenkomen. Het is geen echte klimplant, maar ze heeft slappe takken, die ge leid moeten worden langs ij- zerdraad. Soms bloeit ze in november al en gaat er tus sen vorstperioden rustig mee door. Juist door gebrek aan zon hebben we zo'n behoefte aan geel in de winter en ook voor onze vaasjes is winter jasmijn kostelijk en lang bloeiend materiaal. Vanuit de dorre aarde komen nu de knoppen van de kerstro zen te voorschijn, wit en purper en de eerste botanische krokus sen, sneeuwklokjes en winter- aconietjes laten al kleur zien. En wist u dat speciaal Crocus chryanthus E. P. Bowles, goud geel met purper geaderde bui tenkant. tot de vroegste lente boden behoort? Om te onthou den als u in het najaar bollen gaat planten. De keuken kan niet door een doe-het-zelver worden ingericht. De fabrikant heeft een speciale ploeg werklieden die voor het monteren is opgeleid. Wél kunt u zélf de werkhoogte bepalen. Daar bij deze keuken de betege ling ontbreekt, is de klinische indruk geheel weggenomen. De sfeer van de keuken ademt door de toepassing van mahonie die gloedvol afsteekt bij de witte kunststof. De fabrikant gaf er de naam „Aquila" aan, dat betekent arend. Wij voor ons zien daar de hoge vlucht in van het huishoudelijk bedrijf, dat de huisvrouw tegen woordig zo prettig en makkelijk mogelijk wordt gemaakt. Het is goed te weten dat de industrie luistert naar haar wensen en adviezen die via haar organisaties worden in gewonnen. Daar heeft de in dustrie overigens zelf ook baat bij en de mooie export order is zelfs een waardevolle bijdrage aan onze economie. Het huishouden is lang het stiefkind geweest van ont werpers en architecten maar de ontwikkeling gaat héél snel. Als je bedenkt dat grootmoeder zich nog moest buigen over een kolenfornuis en een petroleumstel! Veel geel Bij huis En voelt u wat voor een win- terhloeier in uw tuin. let dan goed op de achtergrond en zet haar niet te ver van uw huis Meestentijds bekijken we deze prille bloei toch van binnen uit. Ze moet dus goed te zien zijn en bijvoorbeeld tegen een coni feer of andere groenblijvende heester geplant worden, om de bloemen goed tot hun recht te laten komen. Laten we dan dit winter bloemenpraatje besluiten met noemen van naast de kerstro zen. de allervroegste vaste plant Adonis amurensis met grote gele boterbloemachtige bloe men, die vóór het varenachtige loof verschijnen. Bedenk dat het eerste bloemetje in de win ter meer vreugde schenkt dan de luisterrijke bloei van de meimaand! A. C. MULLER-IDZERDA „Ik geloof dat vele emi granten niet voldoende be seffen wat het betekent al les hier vaarwel te zeggen, vandaar de talrijke misluk kingen", schrijft de heer A. V. te S. „Een „emigran tenplan" lijkt mij intussen wel een oplossing voor de provo's die een zekere be schaving verachten en als ballast overboord willen werpen. Deze creatieve geesten kun nen zich in de wijde vlakten van Australië of Canada, waar mijlenver geen agent ol kapper is te bespeuren, volle dig als „doe het zeivers" ont plooien. Wat de ontwikke lingshulp betreft. is de geschiedenis niet erg aanmoe digend geweest voor de na tuurvolken. die in aanraking kwamen met de beschaving der blanken. Geven met het oogmerk méér te ontvangen, verschafte Piet Hein indertijd de gelegenheid tot verovering van de zilver vloot, maar deze kwam niet uit Spanje. De Oost-Indische Compagnie keerde vroeger duizelingwekkende dividen den uit: is het wonder dat men argwanend staat tegen over het blanke ras? Vele teleurstellingen zijn m.i. op dit terrein te verwach ten en de hiervoor in aanmer king komenden zullen slechts slagen als zij het vertrouwen kunnen winnen dat hun komst alléén het doel heeft hulp te verlenen zonder winstoogmerk". „Als we horen wat een emi grantengezin eerst moet door maken, slaat de schrik ons om het hart", schrijft mejuffrouw B. te R. „Een familielid met zeven kleine kinderen emigreer de twaalf jaar geleden. Omdat de man in zijn vak wilde blij ven, moest hij zesmaal van be trekking veranderen, steeds in een nieuwe plaats wennen, kin deren elke keer naar een nieu we school. Na twaalf jaar nog niets ge vorderd. De kinderen zijn nu getrouwd en daarom willen de ouders niet meer terug. Ze heb ben spijt dat ze weg zijn ge gaan. Laten wij hen niet verge ten, al die emigranten, maar het goede dat God ons geeft dankbaar waarderen en ervan genieten". Nadenken „Deze zomer ontmoette ik drie jongens die zich klaar maakten om een jaar in Roean- da te gaan werken", schrijft me- rouw O. te R. Eén had er zelfs zijn huwelijk een jaar voor uit gesteld. met volle instemming van zijn meisje. Zoiets is prach tig. p dialoog bij door te denken wat zij -hun ouders daarmee aandoen. Natuurlijk is er wel het con tact per brief en zijn er de fo to's. maar dit maakt het verlan gen hen zelf te zien, nog groter. Veel mensen denken daar heel wat te vinden, wat bij aan komt vaak bitter tegenvalt Wij hebben dit in de familie meegemaakt. Gezinnen met gro te kinderen kunnen nog iets be reiken als alles meewerkt. Diep in mijn hart geloof ik dat ze graag terug zouden willen, er is maar één Holland Ook blijdschap We laten nu een moeder aan het woord, van wie twee tweeling geëmigreerd zijn. Al is het afscheid zwaar, de blijdschap dat het daar in dat verre land goed met ze gaat, is er toch ook. Bijna drie jaar geleden emi greerde onze tweeling, negen tien jaar oud, naar Nieuw-Zee- land. Het was net of de Heer het zo geleid had dat die jon gens zo ver weg zouden gaan. Ze werden in het nieuwe land hartelijk ontvangen, kregen spoedig werk en konden een nieuw huis kopen, waar ze voorlopig samen introkken. Ze schreven naar ons dat ze naar Holland kwamen om een vrouw te halen. Wij schreven terug dat het beter voor hen was als ze in hun nieuwe vader land een vrouw zochten. De een is nu getrouwd, de ander verloofd. Kerkelijk gezien is het daar ook goed. Ze hebben daar ook hun verenigingen, zoals wij hier. De mensen verschillen daar niet in stand, dat houden ze er niet op na! Het is er ook prachtig weer, 's winters kun je het met een straalkacheltje af. I'k zou nog veel meer kunnen schrijven, dialoog lees ik altijd met genoegen Dit trok me sterk aan, zodat ik u hierover geschreven heb Viel helemaal ,.Wat mevrouw N.N. in het nummer van 21 januari schreef, trof mij erg" schrijft mevrouw T. te S., van wie een zoon in 1953 geëmigreerd is. „Dat was nl. ook onze erva ring, dat we ze niet helemaal kwijt zijn, ook al zijn ze ver weg. Het gemis is vooral met verjaar- en feestdagen. Daartegenover rijn we ook dankbaar dat ze het goed heb ben en zoveel kunnen bijdra gen voor kerk en school. We zijn daar geweest en nu le ven we nog meer mee met hun gezin en omgeving". De schoonzoon van de heer ■m V. te D. kon in Holland maar niet aan de slag komen. Ten einde raad is hij toen naar Australië geëmigreerd. Daar vond hij werk als loodgieter, zijn verloofde is toen ook over gekomen en ze zijn kort daarop getrouwd. „Nu wonen ze al weer tien jaar in Sydney, ze hebben een pracht bungalow Het gebrek aan vakkennis hier en daardoor de nood van geld verdienen dwong mijn schoonzoon te emigreren. Daar wordt betaald naar prestatie, of je jong of oud bent: hier word je pas voor vol aangekeken als je over de twintig bent. Geen kinderen Hun reis werd door beide lan den betaald, bij aankomst kre gen ze nog honderd gulden ..handgeld". Man en vrouw moe ten allebei kunnen werken om zo gauw mogelijk een eigen huis te kopen. Daarom géén kinderen. Degenen die op kosten van de regering gaan, komen in barakken terecht met alle el lende van dien. Soms maan den op werk zitten wachten. Het beste kun je naar ken nissen gaan, die je taal spre ken, die alvast werk kunnen Mijn dochter en haar man zijn drie jaar geleden één jaar in Holland geweest: zij hebben toen hier gewerkt om de terugreis te verdienen. Tot slot nog dit: Ongeveer vijf jaar geleden is Link van Brug gen bij hen geweest. Er heeft toen een heel stuk over hen in onze krant gestaan onder het motto: „Een geslaagd cmigran- tengezin".. TA, ZEGT DE ANDERE groep. J maar je moet goed weten dat zij voorbij gaan. Eeas is het uit, en de tekenen zijn niet van de lucht. Doe dus niet zo verwonderd en behoudend, het is alles voor zegd. Probeer toch niet iets van deze wereld te maken, want dis wereld gaat voorbij. En zo praten we heen en weer. En net is allemaal nog waar ook! Kijk nu die communisten eens in Rusland, schreef me vandaag een vriendin die zich aan het eina van de brief heerlijk opgelucht voelde □u alle opstandigheid eens even was uitgeraasd Geef die mensen eens ongelijk met hun wantrou wen Jegens het Westen; hadden ze soms de laatste eeuwen al zoveel gemerkt van die „waarden"? En als Je uitgezogen bent tot op het bot. is het dan niet te excuse ren als je voor gemeenschappe lijke eigendom bent? Maar het sys teem wil macht! roept een ander en wie zal hier zeggen dat het één waarheid is en het andere leu- Als Je een soldaat vraagt waar om hij vecht, zegt hij dat nij zijn kinderen een toekomst wil geven, en dan zeg je ja. Maar dan wordt hij deel van een apparaat dat hem africht op het: jij doodt eerst! want anders zal hij niet eens kin deren krijgen. En dan. als haat liefde verdringt, zeg je weer nee. Nooit kom je eruit, komen wij er hier in deze kolom uit, als we niet beseffen dat we nier op aarde moeten leven in de tweespalt. Op reis, maar iedere stap - ast op de aarde. Met te erven koninkrijken voor ogen. maar met goed en bloed in onze armen. Nieuwe derkruipertjes. Gericht op recht en vrede, maar wie aan ons kind komt, heeft een tik 'e pakken. Als kerken nooit uit op macht, maar onwillekeurig toch wel handig hier en daar wat in de meik 'e brokken te hebben. Nooit goed wetend waar nobel ophoudt en huichelachtig begint. Soms ook voor de verrassing staand dat ie dacht ver van God te zijn terwijl je in iie worsteling veel dichter bij God was dan ooit in andere, probleemloze perioden. Vreemd en nog eens vreemd komt de mens zichzelf voor. Een einde loos aantal maskers zet hij zichzelf op, carnaval is er niets bij. Pas als hij zichzelf in zijn gebrokenheid ziet, begint hij te bidden om het doorbreken van de maskerade, om waar mens-zijn, om het begin van TAAN, met het beginsel van die ■L» rust als toerusting voor de reis, besluit hij weer opnieuw, tel kens opnieuw: oorlog o? vrede, ver zet of weerloosheid, geld vergaren of afzien van promotie, onbenullig leven of verantwoordelijk leven, wie-doet-me-wat of wat-kan-ik- voor-u-*-' Duizendmaal keuze, aile dagen opnieuw. En niet altijd dezelfde keuze Ook dat nog. Geen engel, geen duivel, maar mens. dat is de moeilijkneid. Maar ook de heerlijk heid. de glorie, en als ik het een voudig zeggen mag: ook het voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13