ONOAGS BLAD WONINGMARKT ZAKT INEEN 11 tL ■■■1 I ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 MAKELAARSAANBIEDINGEN op kale ramen illustreren een nieuwe ontwikkeling: het ineen zakken van de woningmarkt. Want terwijl het tekort nog zeker 120.000 huizen bedraagt, staan in Nederland vele honderden oude, maar goed bewoonbare woningen leeg. Maan den vaak: soms een jaar. De hausse van een paar jaar terug is voorbij. Dat vertellen de raambiljetten, maar ook de offertes van makelaars in de advertentiekolommen. Zelfde wonin gen worden dikwijls weken achtereen aangeboden, omdat kopers niet komen opdagen. Althans: belangstellenden kómen wel, maar tot koop wordt niet beslist omdat de vraagprijs vaak in geen verhouding staat tot de taxatieprijs. De huizen met de befaamde „gouden daken" blijken lang niet meer zó te blinken, als *wee jaar geleden. De irreële winsten zijn er uit. En de verkoper, die de klok probeert terug te draaien, krijgt het „nee" van de koper-in-spé: fancy-prijzen betaalt hij niet meer. Makelaars ervaren dagelijks, dat oudere huizen al léén van de hand gaan, als de eisen worden gematigd. Men spreekt over een daling van 20 procent sinds 1964. En de praktijk heeft in véle gevallen al bewezen, dat degene, die daar niet aan wil, zijn bezit niet kwijt raakt. De prijzen zijn noodgedwongen teruggekeerd tot normale proporties. Gedwóngen, inderdaad. Want waar er geen alternatief zou zijn voor kopers-in-spé, zouden die prijzen van twee jaar terug vandaag nóg betaald worden. En dat alternatief is er in het royale aanbod van premiewoningen. "Een makelaar met veel projec ten in centraal Zuid-Holland: „we hebben er nog nooit zoveel verkocht als vorig jaar. Men ont dekt steeds meer, dat de prijzen nauwelijks meer verschillen van die der vrije sector woningen. Voor 55 mille, die men voor een oude vrije sectorwoning toch al gauw moet betalen, krijgt men nu een splinternieuwe premiewo ning, een eengezinshuis met pak weg vijf kamers. Waarom zou men dan nog in een oud huis gaan zitten? Met een zeven a acht mille eigen geld is men er al." In veel gevallen betekent dat voor stadsbewoners uiteraard verhuizing naar buiten de stad Want voor nieuwe premie- eenge zinswoningen biedt de stad nau welijks plaats. Maar voor een steeds grotere groep, blijkt- dat steeds minder een bezwaar. Men heeft meestal trouwens geen keus. Wie in de stad slechts een etage kan huren, ruilt graag voor een eigen huis, al staat dat dan in de nieuwbouwpolder. Vlucht De makelaar: „zeker 70 pro cent van onze aanvragen komt van mensen uit de stad, uit Rot terdam, Den Haag, Delft en Amsterdam. Het zijn meestal mensen, die een huurflat hebben waarvoor zij dikwijls stevige prij zen moeten betalen. In zo'n pre miewoning wonen ze vrijer en nog goedkoper ook. Als ze al thans die eerste aanbetaling op tafel kunnen leggen. Makelaars bevestigen het graag: er is, een vlucht merkbaar uit de flats. Een eigen home pre fereert men boven een ruimte tussen vier muren; want meer is een flat in veel gevallen toch Meer luxe heeft men wél als men meer wil betalen, maar dan ligt de prijs toch wol tussen de 350 en 500 gulden in de maand. Die trek naar het eigen huis. is er de oorzaak van geworden, dal koopflats vrijwel onverkoopbaar zijn. Het is geen zeldzaamheid, dat ze meer dan een half jaar leeg staan. Werden er anderhalf jaar geleden ook in d^pe sector nog grove winsten gemaakt, ver kopers ondervinden nu, dat ze voor de prijzen van een paai jaar terug allang niet meer weg gaan. Een slordige 25 procent zijn ze sindsdien gezakt. En dat stelt de eigenaar voor de keus: öf concessies doen, öf verhuren, in beide gevallen raakt hij dan zijn bezit meestal wel kwijt. Datzelfde geldt voor de huizen met platte daken. Door make laars gekwalificeerd als „de grootste flop van schoonheidscom missies en planners". Weliswaar heeft men er een heel huis aan. maar de bergruimte is zo mi niem, dat men zich in een flat waant. Een zolder is er niet, doe-het-zelvers krijgen geen armslag en de kamers zijn meestal bescheiden. Ook deze wo ningen gaan in de verkoop niet dan met forse concessies aan de vraagprijs van de hand. gingen, doen nu niet meer dan 45 mille. Dat is een prijs die door de meeste kopers nog wel is op te brengen. De huiseigenaardie zover wil zakken, vindt nog vrij gemakke lijk een koper. Deze daling brengt met zich dat taxateurs steeds vaker ondervinden dat hun waardering overeenkomt met de vraagprijs. Soms zelfs ligt die taxatie boven deze prijs. Dat geldt eveneens voor de duurdere huizen. Want is in de categorie van 45 tot 80 mille een zekere stagnatie in de verkoop ooon Rin ff lever Wat dat ogenschijnlijk geringe verschil in werkelijkheid in houdt, leert een eenvoudig re kensommetje. Als men twee jaar terug een huis van 65 mille kocht met een hypotheek van ƒ45.500 dan had men daarvan aan jaar- lasten (afbetaling) ƒ3640 (8 pet.) te betalen. Nu komt men daar mee al dicht bij de 4500. Een ander punt is de door de dalende conjunctuur gestimuleer de behoudzucht bij kopers. Men wacht liever nog met het nemen van financieel zo belangrijke beslissingen. Men huurt liever voorlopig een wat duurdere eta ge of flat dan dat men zich voor jaren lang gaat binden. Rentestijging Of het verstandig is. lijkt twij felachtig. Zeker niet als men re kent op een verlaging van de ren tevoet. Makelaars verwachten, dat die nog verder zal stijgen. In andere EEG-landen ligt de rente al aanzienlijk hoger dan hier. In Frankrijk bijvoorbeeld al tussen de 9 en 10.5 procent. En waar Nederland zich niet meer be perkt tot het gebied tussen Eijsden en Delfzijl, ligt het voor de hand, dat de situatie hier in vloed zal ondergaan van het bui tenland. Voorspellingen gewagen van een zich stabiliseren van de ren tevoet tussen 1970 tot 1972 bij een kleine acht procent. Aan de andere kant staat echter weer de verruimde arbeidsmarkt in de bouwerij, waarvan een verhoog de produktiviteit het directe ge volg is. Er zijn makelaars, die daarvan een prijsverlaging van 15 pro cent verwachten. Of die voorspel ling reëel is, kan nu nog niet worden gezegd, maar de ervaring van de laatste maanden is wel, dat beter wordt gecalculeerd harder gewerkt. Kalmer „Te koop", „Te huur": de bor den staan er nog steeds, ondanks de woningnood. Voor bouwers is deze ontwikkeling al aanleiding geworden het zeker met de vrije sector-woningen yat kalmer aan te doen. Want niet alleen de oude lig gen slecht in de markt ook naai de nieuwe is door de druk van premiewoningen weinig vraag. Vanwege de prijs; veelal ook om dat er geen gemeentegarantie voor te krijgen is, wat een hoge re rente voor de hypotheek bete kent. Willen de huizen verkoopbaar zijn, dan zullen de prijzen moe ten zakken, zo hebben vele ma kelaars al ondervonden. Huizen die anderhalf jaar terug nog grif voor 65 tot 70 mille van de hand ingetreden, daarbóven wordt nog steeds verkocht. En ook daar zijn de fancy-prijzen verle den tijd. Een makelaar, die in Waddinx- veen een project van luxueuze villa's moest verkopen zag ze in ruim vier maanden allemaal voor 80 mille van de hand gaan. Voor dezelfde woningen werd twee jaar geleden nog 130 mille betaald. Voor deze groep maken bou wers zich ook geen zorgen. De belangstelling daarvoor is er nog steeds. En het opzetten van zulke projecten verloopt vlot. „Als je vandaag een bouwvergunning aanvraagt, heb je hem een week later al in huis", zeggen zij. Een Zuidhollandse makelaar zag dat in duidelijke cijfers geïllustreerd. Vergde de bouw van een woning een half jaar ge leden nog 1160 manuren, diezelf de woning wordt nu geplaatst met slechts 780 manuren. Dat de ze ontwikkeling prijsverlagend werkt, is duidelijk. En eenzelfde effect wordt bereikt met het toe passen van arbeidsbesparende bouwmethoden, die meer en meer ingang vinden. Taxatieprijs Nood blijft Makelaars geven toe: de wo ningnood is nog lang niet voor bij. Talloos zijn nog de gezinnen, die het met een paar drie bij drie kamertjes moeten doen. Maar tegenover die blijvende vraag staat vooral het ruimere aanbod van premiewoningen, van de premie B-huizcn. Die hebben de belangstelling voor ou dere huizen sterk doen afnemen Daarbij komt dan ook nog de ook de laatste jaren weer geste gen rente. Voor een normale hypotheek Het patroon van de huizen markt is zich aan het wijzigen Dat blijkt wel uit de feiten. Maar ondanks de lange lijsten van aanbiedingen in de kranten, zeggen de makelaars: de koop lust vermindert niet. Men kan al leen stellen, dat de markt var bestaande huizen is ineengezakt. Maar dat herstelt zich gauw ge noeg als men zich realiseert, dat de „gouden daken" tot het verle den behoren. Dat de onvoorstel bare winsten van een drie, viei jaar terug eruit zijn. Verkopers zullen zich bij het vaststellen van hun vraagprijs moeten afvragen wat de werkelijke waarde van hun bezit is. Wanneer dat gebeurt, zullen vele aan biedingen vele duizenden gul dens goedkoper op de markl kunnen worden gebracht en vlotter gehoor krijgen bij de koper-in-spé. Want fancy-prij zen betaalt men niet meer. 't Goud komt niet meer van een leien dak BB» betaalt men nu al niet minder dan zeven procent. En dat wordt te duur bij prijzige huizen. Kon men een paar jaar terug de jaar- lasten van het geleende bedrag nog op grofweg 8 procent stellen, nu zijn die vooral door die hogere rentevoet gestegen tot ongeveer 9,5 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11