Nieuwe Leidse Góurant NEDERLANDSE WERVEN BOEKEN GROTE ORDER Commentaren Zwendel van boter in EEG ontdekt Bouw 28 dure huizen stil iiiiaiiuiimi Girodienst (met rente) van banken Fondsen moeten beslissen ze LIJKJE GEVONDEN Vrijdag 3 februari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -Jy Nood in de wereld vraagt om uiterste inspanning - pag. Kernmerk. Later opklaringen' VerolmeVan der Giessen: DE BILT Boven Zuid-Europa, de Golf van Biskaje en het zeegebied ten noorden van de Azoren, handhaaft zich een gebied van hoge barometerstanden. Aan de noordzijde ervan heeft zich op de oceaan achter een depressie, die naar het noorden van de Noordzee trok, een krachtige westelijke circulatie ingesteld. Het koufront van de depressie trekt over de Britse eilanden naar het oosten en zal ons land in de loop van de nacht met enige regen passeren. Achter het front wordt zaterdag met westelijke winden belangrijk drogere lucht aangevoerd met flinke opklaringen, en bijna nergens een bui, terwijl het iets minder zacht zal zijn dan de afgelopen dagen. DE BILT Vanavond en vannacht in het algemeen nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Morgen filnke opklaringen en bijna nergens een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en West. Iets minder zacht. van vijf schepen voor Paketvaart SandieShaw even in Nederland. - pag. Radio TV. Concurrent PTT AMSTERDAM Het Nederlandse bank wezen gaat binnen de kortst mogelijke tijd men venvacht binnen enkele maanden over tot een gezamenlijke girodienst als concurrent van de postgiro, die ge middeld per dag 500 tot 1000 nieuwe re keninghouders krijgt. Het voordeel zal zijn dat deze NV Bankgiro rente over het saldo aan zijn rekeninghouders zal uit- De postgiro telt nu 1.3 miljoen reke ninghouders: eind vorig jaar beheerde zii een saldo van ruim drie miljard. Door de automatisering bij zeer vele bedrijven neemt de behoefte aan giraal verkeer bij vele particulieren toe. ..De acht miljoen die regelmatig aan salaris sen en pensioenen (zo in het handje ont vangen! onder de mensen zijn kunnen beter, het is voordeliger voor alle par tijen, op eigen te openen rekeningen Hoewel de start van de bankgiro via een computer-centrum zal verlopen komt binnen de kortst mogelijke tijd een eigen bankgirokantoor in bedrijf, waarschijn lijk in Amsterdam of Utrecht. Plannen voor de bankgirocentrale (vrijwel alle banken in ons land doen meel bestonden al langer; de snelle verandering bij het binnenlandse betalingsverkeer verhaasten (Van onze sclieepvaartredacteur) ROTTERDAM Ttvee j\ederlaiidfe scheepswerven heb ben uit eigen land een grote scheepsbouw order bemachtigd. De Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen KJCPL) te Amster dam heeft namelijk vijf schepen besteld van elk 12.600 ton draagvermogen: drie bij Verolme en twee bij Van der Giessen- de Noord. De opdracht heeft een waarde van 110 miljoen gulden. VERPLICHTE KEURING VAN AUTOMOBIELEN Het ligt in de bedoeling in de toekomst een verplichte keuring voor automobielen in te stellen, waarbij gelet gaat worden op de algehele conditie van de auto. Hierbij zal ook sterk gelet worden op gevaarlijke roestschade. Voorkom dat Uw auto om deze reden afgekeurd wordt, laat hem tijdig behandelen bij (Va De familie Van Pallandt. be kend. als Nina en Frederik (en hun drie kinderen) zijn voor een korte vakantie thuis. Dat wil zeggen in Kopenhagen. Het zingende paar heeft ook een wo ning in Zwitserland en een bun galow in Spanje. Nina en Frederik logeren de meeste tijd in hotels, omdat ze voortdurend op reis zijn. Op de foto Nina met Nicolas (5), Ana Maria (1) en Kirsa (3). UTRECHT De ziekenfondsen heb ben van minister Veldkamp niet de oplossing gekregen waarom zij ge vraagd hebben. In een brief heeft de minister bericht dat de ziekenfondsen in overleg met de huisartsen zelf de definitieve tekst van het contract voor de honoraria over 1967 dienen vast te stellen. Het Gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ) zit met dit antwoord nogal in de maag. want de overeenstemming tussen regering en huisartsen is tot stand gekomen op basis van het rapport Van der Ven. waarmee de ziekenfondsen het niet eens zijn. Zij wezen alle verantwoor delijkheid hiervoor van de hand. De minister betrok indertijd de zieken fondsen niet bij het overleg over het rapport Van der Ven. De nieuwe manoeuvre van minis ter Veldkamp doet vermoeden, dat hij alsnog de ziekenfondsen bij het honorarium-beleid wil betrekken, al is dit dan in een laat stadium. Niet bindend De minister schrijft in zijn brief, dat de afspraken met de Landelijke Huis artsen Vereniging over de verhoging de artsen-honoraria beslist geen bindende richtlijnen zijn. Het zouden slechts aanwijzingen zijn, binnen het kader waarvan de fondsen kunnen gaan onderhandelen met de huisartsen over het definitief contract. Het lijkt, dat aan de ziekenfondsen alsnog een kans wordt gegeven eigen opvattingen te verwerken in het op te stellen contract. De mogelijkheid blijft open, dat wanneer artsen en zieken fondsen in onderling overleg op on derdelen geen overeenstemming be reiken, de minister alsnog de kant van de ziekenfondsen kan kiezen. Inmiddels zal dan het huidige ka binet echter demissionair zijn, zo dat de uiteindelijke beslissing wordt overgelaten aan de nieuwe bewinds man van sociale zaken, wat de op lossing van de artsen-honoraria nog onzekerder maakt. Het is immers bekend, dat met name van socialis tische zijde nogal bezwaren bestaan tegen de 51 procent extra honora riumverhoging voor de artsen in de komende drie jaar. Weer praten De ziekenfondsen zijn thans gedwon gen, hoewel zij er niet veel voor voe len, weer met de huisartsen om de ta fel te gaan zitten. Voorzitter van het GOZ, de heer J. J. Verschoor, gaf commentaar: „We 2itten nu helemaal in de mist. Voor hem was het bijvoor beeld onduidelijk of de 2.41 de ver zekerde per jaar voor de artsenpen sioenvoorziening binnen of buiten de vastgestelde verliogingspercent valt. De huisartsen hebben inmiddels per brief al aan de ziekenfondsen laten weten wat hun interpretatie is. He denmorgen kwamen de ziekenfondsen in spoedvergadering bijeen, om zich op de nieuwe situatie te beraden. In de gemeente MMasdriel hoopt men bij de komende verkiezingen gebruik te kunnen maken van een stemmachine van Amerikaans ont werp. De kiezer kan door hori zontaal en vertikaal te schuiven met een doorzichtige .zoeker" de kandidaat van zijn keuze loka liseren. Hij drukt dan op een knop, waarna zijn stem wordt geregis- nieuws sinds september vorig jaar, toen het nogal negatieve Keyzer-rap- port over de situatie in deze bedrijfs tak verscheen. In feite is het de eerste order van eigen bodem sinds lange tijd. De scheepswerven zagen met lede ogen steeds meer rederijen tot bestel lingen in het buitenland overgaan, zo als de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, KJCPL en de Stoomvaart Mij. Zee land. Wellicht dat andere maatschap pijen dit goede voorbeeld van de KJCPL nu zullen gaan volgen. De twee werven hebben de bestel ling gekregen na een felle (gebrui kelijke concurrentie met Japan. Dit land heeft zich de laatste jaren een vrijwel onaantastbare positie ïan de scheepsbouw top opgebouwd. Nog zeer onlangs verklaarde scheepsbouwer C. Verolme een grote order aan een Ja panse werf te hebben verspeeld. Hij schoof de oorzaak toen op het uitblij ven van faciliteiten van regeringszijde aan de scheepsbouw. GERIPsG Voor de vijf vrachtschepen van de KJCPL boden enkele Japanse werven een lagere prijs dan Verolme en Van der Giessen. maar het verschil was zo gering dat de rederij besloot dc ol der toch binnen eigen grenzen te hou den. Daarbij kwam voor Nederland het pluspunt dat er een kortere lever tijd kon worden gegarandeerd. Het eerste schip zal Verolme opleveren in juli 1968. Volgend jaar zullen totaal vier van de vijf schepen gereed moe ten komen. De snelle schepen (21 Vz mijl met een Stork motor van 13.000 pk) zul len gaan varen op de diensten die de KJCPL in het Verre Oosten onder houdt. Het worden uiterst moderne schepen, geschikt voor het vervoer van grote containers. Vóór de brug ko men vier ruimen te liggen, voorzien van elk drie luiken. Het laad- en los- gerei aan boord zal grotendeels uit elektrische kranen bestaan. De 22 miljoen gulden per stuk kos tende vrachtvaarders zullen in samen- tekenkamer en een centraal inkoop bureau. Verolme zal de schepen bou wen op de werf in de Botlek, Van der Giessen-de Noord te Krimpen a.d. IJs,- sel. Van der Giessen heeft behalve deze KJCPL-order ook een opdracht gekre gen voor de bouw van een bevoorra dingsschip voor Smit-Lloyd NV. Het is de 13e eenheid van een serie, waar- yan de werf er een groot aantal heeft gebouwd. Tevens heeft de Krimpense werf van de Verenigde Nederlandse Scneep- vaartmaatsehappij een order ontvan gen voor de verbouwing van de sche pen Simons- en Seroóskerk. Deze sluk- goedschepen zullen worden verbouwd tot gedeeltelijke koelschepen. Eeide schepen werden enkele jaren geleden door Van der Giessen gebouwd. Oproer in dorp LOME Bij een oproer in een dorp in de Westafrikaanfe staat Dahomey zijn een dezer dagen ruim tien doden en zwaargewonden gevallen. 1 kwam tot een botsing tussen politie vissers, nadat belastingontvangers een rondgang door het dorp hadden ge maakt. Onder de doden bevinden zich twee politiemannen. ANTWERPEN Werd enkele weken geleden een fraude met veevoer in de EEG-landen ontdekt, gisteren is in Antwerpen een boter- en kaas- zwendel, eveneens in de Euromarkt- j landen, aan het licht gekomen, waar /ATAPFn Tl /TT^nP miljoenen guldens mee gemoeid zijn. 1^1 ft ld H H fN |V| p I Volgens Belgische functionarissen te LVV_/A A J_JAA A l_J A Antwerpen zou er ongeveer twee duizend ton voornamelijk Neder landse boter en kaas naar Italië zijn verscheept terwijl werd voorge geven dat de partij voor Zwitserland bestemd was. De exportsubsidies die de EEG uitkeert voor boter die naar landen buiten de gemeenschappe lijke markt wordt uitgevoerd, zoals in dit geval Zwitserland, zijn door verschepers in eigen zak gestoken. De Italiaanse douane merkte deze zwendel het eerst op. Bij controle is namelijk gebleken dat de export documenten vervalst waren. Drie van de Belgische exportfirma's die op de papieren vermeld waren, ble ken niet te bestaan. Hedenavond 19.50 uur op Nederland II de ministers Bakker Biesheuvel Diepenhorst Zijlstra Eerlijk JN I DE werknemersvakbeweging valt wel Ie beluisteren, dat het ka binet-Zijlstra meer uit is op een gezonde gulden dan op werkgelegen heid. In artikelen over toenemende werk loosheid wordt ook gesuggereerd, dat dc werkgevers de loontrekken- den al te gemakkelijk ontslaan. Hiermee wordt een verkeerde voor stelling van zaken gegeven. Het kabinet-Zijlstra streeft wel degelijk naar werkgelegenheid. Hiervoor heeft het nog kort geleden 100 miljoen uitgetrokken, maar bovendien dienen de extra belasting inkomsten om de lagere overheids organen meer financiële armslag te geven. Juist de gemeenten hebben geld nodig voor de woningbouw: de be drijfstak waar de grootste werk loosheid heerst. Bij vele bedrijven, waar ontslagen vallen, kan verder gesproken wor den van uitstekende afvloeiings regelingen, hoe onaangenaam ont slagen ook blijven. Ankersmit, Dem- ka. Werkspoor en AKU zijn goede voorbeelden. De vakbeweging zal geen beleid mogen hekelen, dat in het algemeen goed genoemd mag worden. En werkgevers die hun plicht verstaan hebben ook recht op een eerlijke beoordeling. Anders zou de kritiek wel eens averechts kunnen werken. Nationalisme LIOE onaangenaam voor velen de gevolgen ook zijn van de hai- dige teruggang in de economie, we hebben op dit moment gelukkig niet te maken met de voortekenen van een wereldwijde crisis, zoals van de jaren dertig. Niettemin is het verstandig zich te bezinnen op middelen ter voorko ming. De na-oorlogse jaren hebben ons het vertrouwen gegeven beter gewapend te zijn, maar er is geen zekerheid dat zich een dergelijke crisis nooit ineer zal voordoen. Het politieke wereldgebeuren, dat grillig is, beïnvloedt de economische ontwikkeling in hoge mate. De ja ren dertig, en ook de afgelopen ja ren, hebben geleerd, dat vooral het nationalisme een bedreiging vormt voor de economische welvaart. Bij alle internationale samenwer king is nog vrijwel nergens dat nationalisme geheel afgezworen. In grotere mate dan velen vermoeden spelen ook binnen de EEG nationa listische tendensen nog een belang rijke rol. Juist nu verschillende Europese lan den weer aan den lijve iets voelen van wat een economische terug gang is, is het goed te bedenken welke de grootste wortel is van dit kwaad. ROME De komende vijf jaar komt in Italië geen kleurentelevisie, zo heeft de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden gisteren besloten. Dit besluit vloeit voornamelijk voort uit de wens om de vrijwel verza digde markt in deze sector niet te ontwrichten. Eurowoningen onverkoopbaar DELFT De bouw van 28 eengezinswoningen in het uitbreidingsplan Voorhof-West in Delft is voorlopig gestaakt. Deze huizen, die 90.000 moeten kosten, blijken onverkoopbaar te zijn. De bouw van 84 andere woningen van dit type is uitgesteld. De N.V. Eurowoningen, die de huizen laat bouwen door de N.V. Acs in Vlaardingen. zal de 28 woningen niet eerder laten voltooien dan nadat ze „op papier" zijn verkocht. Het gaat in totaal om een project van 172 huizen. Zestig hiervan zijn al klaar en verkocht. De twintig bouwvakarbeiders, die aan de 28 woningen werkten, zijn dcor de aannemer elders tc werk gesteld Er zijn alleen nog drie mensen bezig met wat voegwerk. Als dat gebeurd is, zullen ook zij ander werk krijgen. goedkoper type voor de 84 wo- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen, vrij dag, omstreeks half zeven is in een plantsoentje aan de Zuidhoek in het zuidelijk stadsdeel een koffer gevon den, waarin een lijk lag, vermoedelijk van een kind. Een spoor van bloeddruppels loopt van de koffer over de straat heen naar een kelder op het adres Voornsestraat •1. waarin een plas bloed ligt. Vermoe-1 dclijk is het kind in deze keld» r om het leven gebracht. De politie speurt al de gehele mor gen om de zaak tot klaarheid te bren gen. Nadere gegevens ontbreken tol dusver. Nader wordt vernomen dat het zou gaan om een kind van negen jaar, dal sedert donderdagavond wordt vermist. Het zou hebben gewoond op de Olde- gaarde/hock Bendeloo. In de loop van dc nacht heeft een taxichauffeur kof fers van dat adres naar dc Voornse straat gebracht. Er is een arrestante. Dia: Soekarno is een clown DJAKARTA De aanvallen op pre sident Soekarno wordt met de dag er ger. Minister van voorlichting Dia noemde in een lezing voor studenten Soekarno een clown, die verwijderd moest worden omdat een „dergelijke leider niet langer geduld wordt in de| regering van de nieuwe orde". De voorzitter van het actiefronl van Indonesische vissers, Samoedra, zei dat' de zeebodem de „meest geschikte"! plaats is voor de stoffelijke resten van! de president. Hij bestempelde de pre sident als een „verrader van land enl volk". VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFTX Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. en neernjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden adn Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1