IN HOUAND STAAT EEN HUIS «RAIFFEISENBANK Spaanse protestantenwet is er nog steeds niet Uw probleem het onze „Boedelscheiding" bij radio - Bloemendaal Marktkooplui contra de verticale prijsbinding Juistheid moeilijk van ontslag te bepalen Ds. J. H. Mulder (66) overleden Kerken willen geld zuiverbeleggen Triangel: kaderblad DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 Een noord voor vandaag Tekenen, schreven we gisteren, zijn niet in staat het geloof op te wekken. Integendeel, ze zijn een vrucht van het geloof. Maar wat wekt dan het geloof?, kunnen we vragen. We blijven nog even stil staan bij het slot van Johannes 2. Als Christus de kooplui verdreven heeft uit de tempel, herin neren de discipelen zich wat het Oude Testament zei: „De ijver voor Uw huis zal mij verteren". A Is Christus is opgestaan uit de doden herinneren de discipelen zich wat Hij zei. Dan lezen we: ,JZn zij geloofden de Schrift en het woord dat Jezus gesproken heeft". Het Woord van God en het Woord van Jezus worden geloofd. Het Oude Testament en het Nieuwe Testament worden geloofd. Voor de discipelen is de Bijbel ineens iets anders geworden dan een Joods geschiedenisboek. In dit boek met verhalen uit het verleden, horen zij woorden die in het heden vervuld wor den. Zij gaan dit woord geloven. Wat God gezegd heeft wordt een belofte. Geloven is niet alles wat in de Bijbel staat als waar aanvaar den, geloven is aanvaarden dat alles wat God zegt ook inder daad werkelijkheid zal worden. Geloven is niet leerstellingen onderschrijven, maar op God en op Jezus Christus vertrou wen, weten dat God zijn Woord niet breekt, Zijn beloften houdt. Geloven is terug vallen op de trouw van God, die ons niet in de steek laat. We lezen vandaag: Johannes 10 11-21. Ds. Tan King Hien overleden (Van onze kerkredactie) MADRID Na de volksstem ming in Spanje van 14 december over een grondwetswijziging, die het mogelijk maakte, ook het woord „godsdienstvrijheid" in de Spaanse grondwet op te nemen, is het zeer stil geworden rond het al zo lang aangekondigde statuut, waarin de protestantse minderheid zekere rechten zou verkrijgen. In DJAKARTA Naar eerst thans be kend wordt, is dezer dagen in Bangkok overleden de bekende Indonesische pre dikant Tan King Hien. Hij is 52 jaar de rechtspositie van het Spaansegeworden. protestantisme is zodoende nog!^05- Tan was naar Ban°kok gegaan, j niets veranderd. operatie te ondergaan. Een I hartaanval, die op de operatie volgde, j had een dodelijke afloop. Veel protestanten, die bij het referen-Dg Tan werd 25 apri, 1914 te Djokja_ dum „Ja" hadden gestemd, namen aan. karta ge5oren Hij bezocht er ook de scholen kon| Theologische School. In 1936 werd hij Inaugurele oratie prof. C. Maclean AMSTERDAM Prof. dr. ir. C, Maclean, gewoon hoogleraar in de fa culteit 'der wiskunde en natuurwe tenschappen heeft met een' inaugerele oratie, getiteld „Oude en nieuwe ont wikkelingen in de spectroscopie" zijn ambt aanvaard. Prof- Maclean werd in 1925 in Rotter dam geboren. Hij studeerde aan de TH te Delft, waar hij in 1954 het diploma natuurkundig ingenieur behaalde. In 1957 promoveerde hij op het proefschrift „Nieuwe onderzoekingen over magnetische resonantie". Sinds 1954 is hij medewerker van Shell-laboratorium in Amsterdam. is Brteven die nlel cljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: In een leerrede van ds. A. T. A. du Cloux wordt melding ge maakt van een scheepsramp, die zich ongeveer 1860 afspeelde in de Biesbos. Het was op een Pinkster dag. Kan u mij gegevens verstrek ken? Antwoord: De ramp speelde zich af op tweede Pinksterdag, 28 mei 1860 met de stoomboot De Langstraat, varende van Rotterdam op Capelle. Vele bewoners van de Langstraat en Zwaluwe hadden zich aan boord begeven, tegen vermin derd tarief. Het weer was zeer onstuimig, de kapitein sloeg alle waarschuwingen in de wind en wei gerde de boot aan de grond te zet ten toen men hem dit-aanried.--In plaats daarvan wierp hij. toen er water in de boot kwam, het anker uit, waarna de boot op zijde sloeg en nog meer water binnenkreeg. Een stuurman kapte het anker. Op hetzelfde ogenblik sloeg de boot om. Er waren 48 slachtoffers. De plaats van de ramp was ter hoogte van Zeluwe en de polder de Koekkoek. Vraag: Hierbij zend ik u een wik kel van een sinaasappel. In de rode cirkel staat: „Pedro Kamstra Valen cia". Is dat een Nederlander? Antwoord: De heer Pedro Kamstra is van Nederlandse af komst, doch woont in Spanje. De directeur van de Nationale Fruit Im port Mij, de heer H. Kamstra, is familie van hem. Meer expansie voor evangelisatie (Van onze kerkredactie) BLOEMENDAAL Er is meer bekend geworden over de reorga nisatie van radio-Bloemendaal. Deze reorganisatie komt er op neer, dat er een scheiding komt tussen de gewone gemeente diensten en het radio-evangelisa tiewerk. Dc kerkcraad van de gereformeerde kerk van Bloemendaal behoudt dc ver antwoordelijkheid voor de gewone ge meentediensten. De radio-evangelisa tie-arbeid (van ds. G. Toornvliet) zal definitief aan de deputaten van de par ticuliere synode van Noord-Holland worden overgedragen. Sinds april 1965 ressorteerde de beid van ds. Toornvliet reeds tijdelijk onder de deputaten voor de radio-evan gelisatie-arbeid van de particuliere synode van Noord-Holland. Als gevplg daarvan., kon h«t mverk sterk Worden uitgebreid. Door de nieuwe regeling krijgt deze uitbreiding verder beslag. De Bloemendaalse kerkeraad heeft de zendtijd tussen kwart voor elf en drie uur ter beschikking gesteld aan evange- lisatiedeputaten. Hierdoor beginnen de diensten vat ds. Toornvliet voor de radio nu elke zondagmorgen om kwart voor elf. Na deze uitzending wordt dan twee maal in de maand een dienst uitgezonden, naar de opzet van ds. Toornvliet heenleidend karakter heeft. Deze diensten worden opgenomen in de Be gijnhofkapel in Haarlem. Men hoopt de uit te zenden radio diensten te kunnen uitbreiden, waar bij gedacht wordt aan uitzendingen voor de kop van Noord-Holland en voor het sadsagglomeraat Amsterdam Naast de radio-evangelisatie-arbcid onder leiding van ds. Toornvliet blijft echter het gewone gemeentewerk van Bloemendaal onder auspiciën vai plaatselijke kerkeraad bestaan. Dit werk richt zichop kerkelijke luisteraars, die door allerlei omstandig heden zelf niet naar de kerk kunnen gaan en de diensten van Bloemendaal verkiezen boven de uitzendingen van het Convent van Kerken of het IKOR. Niet omdat de diensten van Bloemen daal beter zouden zijn, maar vanwege de vertrouwdheid telkens bij dezelfde gemeente betrokken te zijn, iets wat ze juist moeten missen door hun ouder dom of ziekte. Deze diensten worden elke zondag om half tien en om vier uur gehouden. De prekenserie wordt nu alleen door deputaten uitgegeven en bevat dus uitsluitend preken van ds. Toornvliet. Of ook de kerkeraad van Bloemendaal een prekenserie gaat uitgeven, is nog niet beslist. Ook over de toekomst van het blad Kerk Zonder Grenzen of over de uitgave van een speciaal blad voor het radio-evdngeliéatiewerk is "nóg geen beslissing gevallen. V "V dat hun kerk gaan oprichten. Daarom komt het gemeentevergaderingen nu hier en daar tot heftige discussies. De predikan ten moeten hun gemeenteleden overtui gen, dat met de grondwetswijziging al leen nog niets verbeterd is. Nog steeds moeten protestantse bruidsparen weken en maanden in touw zijn, voordat de toestemming voor een burgerlijke huwelijkssluiting in kannen en kruiken is. Is een van de partners rooms-katholiek gedoopt, dan wordt het nog eens te moeilijker. Ook na een overgang tot het protestantisme valt volgens het kanoniek recht iedere in de Rooms-Katholieke Kerk gedoopte zijn leven lang onder de jurisdictie van de bisschop van het bisdom, waar hij woont. Bovendien zijn de Spaanse autoritei ten bang, om te veel burgerlijke huwe lijken toe te staan, omdat zij daardoor in de verdenking komen, dat zij de publieke opinie ontrouw worden. Achtergrond Waarnemers menen, dat de vraag, hoe de godsdienstvrijheid voor de der tigduizend protestanten verwerkelijkt kan worden, op de achtergrond is ge drongen door andere gebeurtenissen ir Spanje, zoals de stakingen in verschil lende delen van het land en de onrust in de Rooms-Katholieke Kerk. Omdat de conciliaire hervormingen tot dusver heel traag of in het geheel niet uitgevoerd worden voltrekt zich op het moment een massavlucht uit de; priesterseminaries. Vijftien jonge theo logen verlieten onlangs teleurgesteld het seminarie in Madrid, in Sevilla wa ren het er twintig. Bijzonder heftig zijn de botsingen tussen de lekenorganisaties van de Ka tholieke Actie en de bisschoppen. De .aatsten geven het strenge hiërar chische systeem niet op en weigeren de leken elk recht, om in de kerk mee te spreken. Duitse Kerk roept opnieuw op tot hulp aan Vietnam hulpprediker in de Christelijke Chi nese Kerken te Poerworedjo en Koeto- ardjo. Op 15 oktober 1942 werd hij be vestigd tot predikant te Magelang. Hij was de laatste jaren secreta-j s-generaal van de Chinese kerk, die thans Indonesische Christelijke Kerk heet. Deze kerk, die 32.000 zielen telt, is lid van de Hervormde Wereldbond. Veel verspilling aan de universiteiten, zegt dr. Kleerekoper (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Op 21. 22 en 23 februari worden in alle universiteits steden studentenraadsverkiezingen ge houden. Daartoe worden nu reeds demon stratieve bijeenkomsten gehouden, zo als gisteren in Amsterdam, waar prof. dr. S. Kleerekoper sprak voor de SVB. Hij betoogde dat de hele organisatie van het wetenschappelijk onderwijs leidt tot grenzeloze verspilling. De bron van alle misere is volgens hem dat allerlei instanties tot beslissen be voegd zijn. Prof. Kleerekoper hekelde het gemis aan visie bij de autoriteiten ten aanzien van de geboortegolf. Ook hebben vele professoren slechts assi stenten als statussymbool. spaarbank en alle bankzaken j Emotionele vergadering tiecampagne om de huisvrouw te wij zen op de financiële voordelen van de markt en een protest aan de minister van economische zaken zullen in over weging worden genomen. De voorstellen die gisteren ter tafel kwamen zullen zo spoedig mogelijk aan het hoofdbestuur worden voorge legd. Wanneer een algehele afschaffing van de verticale prijsbinding niet moge lijk blijkt te zijn. zal een tweede voorstel zijn: alleen de markthandel te ontheffen van de wettelijk vastgestelde verkoopprijzen. 441 ideeën aanvaard DEN HAAG In 1966 zijn 1262 ideeën bij de rijks ideeënorganisatie tP-o ver ei .binnengekomen. Hiervan werden er Het resultaat is. dat de fabrikanten 441 aanvaard en met premie beloond de verkooDprüs bii he* eereebt denone- tot een totaal van f 63.000.-. ren. zodat ook de marktkooplieden ver- Hieronder was een belonjng van nllcht z.iin de priizen daaraan aan U f 14.000.-. de hoogste welke ooit in ons passen land vooi een idee werd gegeven. - - -- Naast niet in geld uit te drukken (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De afdeling Den Haag van de Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel be legde gisteravond een openbare verga dering met als enige agendapunt de verticale priisbinding. In een emotionele vergadering die ook werd biigewoond door vertegen woordigers uit Rotterdam en Amster dam, werd fel geaeeerd tegen de verti cale nriisbinding. De marktkooplui za gen liever een moeeliikheid tot vrijp concurrentie, waarbij ook de consu ment voordeel heeft. Vele marktkoopb'eden vertelden hun ervaringen met fabrikanten van merk artikelen. Het steeds terugkerende ver wijt van hen was. dat zij op de markten in Nederland een nieuw arti kel mneen Introduceren en wanneer dp fabrieken een "op-tp nrnzpt maken wordt het hetreffpnde artikel ook aar miridpnctanders en grootwinkelhedriU de echte griepbestrijder vermaarde cachets, samengesteld uit zeven antigrtep-komponenten nu ook in voordelige gezinsverpakking Ds. Heemskerk mag niet weg uit Zevenbergen HANNOVER De raad van de Evangelische Kerk in Duitsland bereidt nieuwe oproep om hulp aan de beide delen van Vietnam voor. De raad nam dit besluit, nadat hij dr. Martin Niemöller had gehoord, die verslag uitbracht over zijn reis naar Vietnam. Hij legde daarbij de nadruk op het grote gebrek aan medische goe deren. In een communiqué noemt de raad van de Duitse Evangelische Kerk de gebêurterf!ssen'Mn',Vifetnam ,*!eéh zware belasting ook voor het geweten van d christenen in Duitsland". Beroejii n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwendijk (NB) en t Rijnsaterwoude. kand. J. Gebraad te Utrecht; te Vriescheloo (toez.), W. Krui denier te Nijeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te IJlst, H. Dijkstra te Diever. (Van onze onderwijsredactie) GEVALLEN als die van de heer F. Jackson, hoofd van de her vormde school te IJmuiden, wie ontslag is aangezegd wegens zijn sympathieën met de Pinkster beweging, zijn niet nieuw in ons onderwijs. Zowel bij de Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel als bij de Protes tants-Christelijke Onderwijzersvereni ging achtte men dergelijke ontslagen bijzonder moeilijk te liggen. Een oor deel over de juridische juistheid van het ontslag is pas te vellen na een zorgvuldig onderzoek. Indien een onderwijzer, die aangesteld is door een kerkelijk bepaalde school vereniging, zich aan de gemeenschap van die kerk onttrekt en overgaat naar een andere kerk, is de zaak formeel 'eenvoudig. Ontslag kan dan volgen op grond van de statuten van de schoolvereniging. Moeilijker wordt het indien de onderwijzer een „gees telijke ommezwaai" maakt. In die gevallen is ontslag dikwijls te voorkomen als de betrokkene belooft geen propaganda voor zijn visie te maken, hetgeen velen weigeren, omdat zij menen daardoor zichzelf te fruste- (Van c e kerkredactie) Aantrekkpliik De centrale vereniging voor de markthandel is echter tegen vastee legde priizen. omda» het aantrekke lijke van pen bezoek aan de mark' dan geheel wee is Talloze keren wer den koonlieden. die toch voor een la gere prils merkartikelen verkochten voor de rechtbank en werd een dwangsom opgelegd. Boetes van f 250 tot 1000 z(jn geen uitzonde ring. Over de te nemen staDpen om de verticale priisbinding oogeheven te krijgen, was de vergadering het me' eens. In ieder geval zal men trachten de huisvrouwen-organisaties en de consumentenbond die toch het grootste belang hebben bii een aantrekkelijke verkoopprijs, achter bet standpunt van de markthandel te krijgen. Andere suegesties zoals helaantrek ken van een vaste advocaat die derge lijke zaken voor de marktkooplui oordelen, zoals verbeterde service, be tere werkomstandigheden, veiligntid enz worden de besparingen geschat op ongeveer anderhalf miljoen gulden. Gemeentetoerusting confereert rond 30 maart WOUDSCHOTEN De Stichting Ge meentetoerusting organiseert van 30 maart tot 1 april haar vierde paasconfe- rentie in het conferentieoord Woudscho- ten te Zeist Het thema luidt: „Verha len en vertalen" ondertitel: „Vragen rond de betekenis van het woord ..God" Sprekers zijn: prof. dr. Peursen en dr. O. Jager. De conferentie wordt gehouden mede naar aanleiding var. de zondagavondlezingen van beide gprekers voor de NCR V-radio in janua- IKKiTSJaW S (ebn.aH en maart Geen cent voor Zuid-Afrika (Van onze kerkredactie) I Voortdurend letten de kerken scherp I op, of de gelden, die zij belegd hebben, NEW YORK Verschillende niet voor verkeerde doeleinden Amerikaanse kerken zijn een gro- brmkt wor en- te actie begonnen, om een consor- ZEVENBERGEN Ds. H. Ucems- kerk, gereformeerd predikant (vrijge maakt), kan niet weg uit Zevenber gen, omdat deze kerk momenteel bij geen enkele classis behoort. Vorig jaar oktober aanvaardde hij een beroep, dat de kerk van Bergent- heim in Overijssel op hem had uitge bracht, maar de classis Hardenberg waartoe Bergentheim behoort heeft thans besloten, dit beroep om kerkorde- lijke redenen niet goed te keuren. Gelijk bekend is de classis Noord - Brabant-Limburg van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) uiteengeval len naar aanleiding vap het conflict in de kerk van Breda. Naast de oude classis (in de wande ling nu de „classis-Eindhoven" ge noemd) vormde zich een nieuwe (de ,classis-'s-Hertogenbosch"), die slechts twee gemeenten telde: Den Bosch Breda-A. De particuliere synode van Zeeland - Noord-Brabant - Limburg erkent slechts de laatste. De kerk van Zevenbergen heeft zich losgemaakt van de „classis-Eindho- maar (nog) niet gevoegd bij de andere classis, zodat Zevenbergen op het ogenblik tot geen enkel classicaal verband behoort De Dordtse Kerkorde schrijft echter voor (in artikel 10), dat geen andere kerk een predikant zal mogen ontvan gen. „eer hij wettelijk getuigenis zijns afscheids van de kerk en classe. daar hij gediend heeft, vertoond hebbe". Omdat ds. Heemskerk vanzelfspre kend geen getuigenis van een classis kon tonen onder deze omstandighe den. heeft de classis Hardenberg gewei gerd het beroep van Bergentheim te approberen. Na besprekingen tussen Bergent heim, Zevenbergen en ds. Heemskerk zelf, zijn zowel het beroep als de aan vaarding geannuleerd. tium van tien grote Amerikaanse banken te bewegen, een lening van 40 miljoen dollar aan Zuid- Afrika niet te vernieuwen. Dr. Arthur Flemming, de nieuwe president van de Nationale Raad van Kerken heeft de bankpresidenten een brief geschreven, waarin bij eist het krediet niet te vernieuwen. Men mag dit niet zien als een louter zakelijke transactie, los van de ethische verplich tingen, die wij hebben tegen de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse re gering. zo schreef Flemming. Het kleine, maar invloedrijke blad Christianity and Crisis heeft de daad al bij het woord gevoegd. Zonder de beslissing van het consortium af te wachten, heeft dit blad zijn banksaldo bij de First National City Bank (10.000 dollar) opgenomen. Volgens de methodist A. Ph. Ran dolph. die een boycot voorbereidt, zou het al zeker zijn. dat tegoeden tot een totaal bedrag van 22 milioen dollar zou den worden opgevraagd door verschil lende kerkelijke organisaties, als de le ning gecontinueerd wordt. Hij hoopt, dat ook rooms-katholieke en jood! Als het niet mogelijk blijkt de zaak te schikken aan welke regeling verre de voorkeur gegeven moet worden kan de ontslagen onderwijzer in be roep gaan bij de Commissie van Be roep. Veel succes mag hij dan echter niet verwachten, omdat in iedere aanstcllingsbrief, dan wel in de sta tuten van de schoolvereniging, vrij gemakkelijk bepalingen zijn te vinden, die het ontslag rechtsgrond geven. Geen ander Evangelie Ds. P. Tegtmeyer overleden j (Van onze kerkredactie) BETHEL In Duitsland is overle den de emeritus predikant df. Paul •Tegtmeyer. Hij werd 81 jaar. Tegtmey er was één van de oprichters van dc Belijdenisbeweging ,,Geen ander Evan gelie." De in Hannover geboren er Oost-Friesland opgegroeide theoloog is •in het bijzonder bekend geworden als directeur van de diakonessenopleiding Westfalen. Hij was ook een van de •leidende figuren uit de inwendige zen ding in Duitsland. Samen met prof. dr. Helmut Frey irichtte Tegtmeyer enige jaren geleden de Bethel-kring op, een groep van theo logen die zich ernstige zorgen maakten dver de ontwikkelingen in de theologie 'n het bijzonder over de invloed Rudolf Bulmann. Uit deze kring Vorig jaar de belijdenisbeweging „Geen <ander Evangelie" voortgekomen. 1 In 1948 werd ds. Tegtmeyer door de (Theologische Faculteit van Münster •geëerd met een eredoctoraat. Chr. Geref. Gemeente in Vlaardingen nu oud-gereformeerd Het komt vaak voor, dat een kerk of kerkelijke instelling haar tegoed op neemt, als zij merkt, dat de bank bij voorbeeld een lening verstrekt heeft aan tabak- of alcohol-industrie. Enkele kerken hebben eind vorig jaar getracht zelf een oplossing te vin den voor de moeilijkheden, die zich hierbij meermalen voordoen. Zij heb ben een eigen beleggingsmaatschappij gesticht, die zich ten doel stelt woning bouw te financieren voor gezinnen met lage inkomens. Tot deze kerken beho ren onder andere de episcopalen, me thodisten en presbyterianen. C.H.-JONGEREN Confessioneel overleg na verkiezingen - HAARLEM In een brief aan de instellingen zich bij deze actie zullen voorzitters van de Tweede-Kamerfrac- aansluiten. j ties van de CHU, de ARP en de KVP, heeft de christelijk-historische jonge- Gebruikelijk renorganisatie (CHJO) aangedrongen Dere boycotactie is overigens in de ''P een bespreking, direct na de verkie- Verenigde Staten niet ongebruikelijk.«ÏÏImSïfjï Sa^lpüm^n warden in- genomen bij de kabinetsformatie. De CHJO betreurt de verwijdering tussen de confessionele partijen na de val van het kabinet-Marijnen. Te meer daar het niet meedoen van de CHU aan het kabinet-Cals grotendeels ver oorzaakt lijkt door een gebrek aan com municatie. Anderzijds is de CHJO verheugd, ge zien het gevoerde beleid van het kabi net-Cals, dat de CHU niet meedeed. Nu echter onder Zijlstra een grote ma te van overeenstemming is, moet dat ook na Zijlstra kunnen, aldus de brief. (Van kerkredactie) VLAARDINGEN De christelijke gereformeerde gemeente (aan de Dijk- steeg) is overgegaan naar het kerkver band van de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland. Binnen een jaar is dit al de tweede christelijke gereformeerde gemeente, die naar de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland is overgegaan, Vorig jaar was dat Urk. Inmiddels is ds. E. du Marchie van Voorthuysen daar predikant. De gemeente Vlaardingen was va cant sinds het vertrek van ds. KI. van Twillert in 1963. Er was tot nu toe nog geen oud-gereformeerde gemeente. Het verband van de Christelijke Ge reformeerde Gemeenten telt nu nog vijf gemeenten (Gouda,. Gouderak Den Helder, Rotterdam en Werken dam). ROTTERDAM In dc nacht van maandag op dinsdag is te Halsteren, waar hij logeerde, overleden ds. J. H. Mulder, 66 jaar, emeritus hervormd predikant te Charlois. Ds. Mulder trad na zijn emeritaat op 1 maart regelma tig op als hulpprediker te Halsteren. De begrafenis geschiedt zaterdagmid- ig op de Hervormde Begraafplaats Charlois aan de Charloisse Lagedijk. In de Oude Kerk te Charlois is om half twee een rouwdienst, waarin ds. K. W. Slik zal voorgaan. Dr. H. Schroten leidt de begrafenis. Ds. Mulder, die in Den Haag was geboren, was vooral bekend om zijn oratorische gaven: wanneer hij preek- .vas de kerk overvol, niet alleen met lidmaten van zijn eigen wijkge- meente. Hij studeerde af in 1925 en werd candidaat te Utrecht. In oktober 1925 kreeg hij zijn eerste predikants plaats: Zoeterwoude, waar hij drie jaar bleef. In 1928 werd ds. Mulder beroepen naar Hillegom, daar bleef hij tot hij in 1933 in Charlois intrede deed. In 1958 vierde Charlois het feit, dat ds. Mulder daar de Hervormde Ge meente een kwart eeuw diende, in okto ber 1965, een half jaar voor hij met emeritaat zou gaan, vierde de gemeen te Charlois het feit. dat ds. Mulder veertig jaar predikant was. Ds. Mulder was op 4 januari jl. be noemd tot voorganger van „Hervorm de Belangen" te Oud-Beierland en had deze benoeming inmiddels ook aangenomen. De 72-jarige voetganger J. van Nek is gisteren in Amsterdam-Noord door een bus overreden en later aan de verwondingen in een ziekenhuis overle den. Hij stak de weg over zonder de bus te hebben zien aankomen. Vrouwen kunnen rabbün worden in Engeland LONDEN Het Leo Back-college, het rabbijnenseminarie van de liberale joden en de reform-joden in Engeland, heeft officieel besloten vrouwen toe te laten tot de opleiding tot rabbijn. De directeur heeft gezegd dat men voorlopig alleen vrouwelijke rabbijnen wil inzetten waar reeds mannelijke rab- biinen werkzaam zijn. In de joodse gemeente van Parijs VALETTA Malta heeft gisteren het verbod op levering van belasting vrije olie aan de Britse luchtmacht uit gebreid tot de Britse marine en het leger. De luchtmacht wilde dinsdag de werkt al enige tijd een vrouwelijke rab- heffing niet betalen; alle vluchten van bijn. het eiland werden gestaakt. Ledenblad en Uitzicht verdwenen (Vaj AMSTERDAM een nieuw kader- ua« den Doel en me- blad. getiteld „Tri. A Honnef- eerste nummer aan- Dr. Buskes probeert trekkelijk en interes- ze te vertalen in he- sant gemaakt. Veertig dendaagse woorden, paoina's bieden onder Het blad telt helaas zj fi ï--t t andere artikelen van een groot aantal pseu- Het Christelijk Jon- dr j j Buskes dSm j doniemen, zoals tier- geren Verbond heeft Goumare._ drs. Hans lantiener, triangelaar g en tetv. Ten onrechte overigens krijgt, wat de bedoeling heeft een kaderblad te zijn, de schijn van een school krant. De lezers krijgen verder teveel gedich ten en besprekingen van gedichten voor geschoteld. De be schrijver noemt hei langstelling voor 'iever woorden poëzie is over het alge- steeds moeten "-order meen zeer matig te aanoepast. Christus noemen, zodat de re gelen van het CJVdeed dat in de bekende dactie er beter aan Een dertien-hoofdi- bergrede en de aposte- doet hier wat te mi- ge redactie heeft hel len in hun brieven niseren. angel", dat de naam van het voormalige ledenblad Interessant is het ar- heeft- tikel van dr. Buskes ..Wat zou Mozes van daag op de stenen ta- j 7 7 j tv* u*» fe.h kriifeV' De eme- derblad „Uitzicht ritus predikant stelt zijn met ingang van dat de tien aebnden dit jaar opgeheven in verband met de bezuinigingsmaatre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2