GARANTIE VOOR REIZEN Commentaren Ruim 2200 man korter werken Avro naar zou rechts zwenken Bezoek van buitenlandse toeristen afgenomen JAMIN f' "'voM Schildje voor bureaus Drama's minder kans Vriend moet Soekarno overreden Maatregel Textielunie Duik van viaduct na wilde jacht Vijf ling in New York IMENEXC0 Nieuw onderzoek naar von Kielmansegg? Donderdag 2 februari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD f Oordti Dagblad f Aieuwe Haags, Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Geen herhaling van debacles zoals Sunny Tours, Fiesta en Centropa Chalet Service. Het publiek moet beschermd worden tegen misleidende verkoopacties van de niet- bonafide bureaus. Invoering van schilden is een eerste duidelijke stap om de mensen wegwijs te maken in de doolhof, die de reiswereld voor de buitenstaander is. DJAKARTA Generaal Soeharto heeft gisteren een oude vriend van karno, generaal Sarbini (minister oud-strijders-aangelegenheden) zocht de president te overreden vrijwil lig af te treden. Soeharto leidde gisteren een vergade ring van het presidium, waarbij wel licht over de toekomstige positie van de president werd gepraat. De verwach te belangrijke verklaring, die zou wor den afgelegd, bleef echter uit. Het presidium heeft ook besloten een vier man sterke delegatie te sturen naar de conferentie van Indonesisci crediteuren-landen, die op 24 februari in Amsterdam zal worden gehouden. De afvaardiging staat onder leiding van de directeur-generaal van de raad van toezicht op de financiën, Pandela- Jci. Deze conferentie is een voortzetting van de vergadering die in december te Parijs is gehouden door westelijke cre diteuren-landen en Japan. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM De Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus gaat maatregelen treffen om het publiek, dat reizen boekt, meer bescherming te geven. Zij hoopt daarmee het gevaar van debacles (Fiësta, Sunny Tours, Centropa Chalet Service) te verkleinen. Een eerste stap zal zijn het verstrekken van herkenningsschilden voor de ramen aan bona fide gebleken reisbureaus. De ANVR meent, dat gezien de ervaringen van de laatste jaren, het publiek onvoldoende is be schermd en dat niet-bona-fide bureaus te gemakkelijk de kans krij gen voor misleidende verkoopacties. Met een duidelijk herkennings teken wil zij bereiken, dat een schifting wordt gemaakt en dat het publiek kan zien of het te maken heeft met een bona-fide bureau. Aan de bureaus zijn inmiddels circulaires gestuurd met de mede deling, dat belangstellenden zo'n schild (oranje met het vignet van de ANVR erop) kunnen aanvragen. In eerste instantie zullen dat de leden zijn (160 bureaus met 400 kantoren), maar andere bureaus kunnen zich eveneens aanmelden. Voor het verkrijgen van zo'n schild moet eerst kunnen worden aangetoond, dat men gezond zaken doet. touroperators, die de reizen sa menstellen) en de Federatie van Ne derlandse Reisbureaus (de wederver kopers). Voor vervolg zie pag. Eén bepaling is. dat het bureau al drie jaar bestaat. Eventueel kunnen zij ook verplicht worden tot opening van de boeken. Daaruit zou dan de krediet waardigheid van het bedrijf kunnen blijken. De bureaus, die zijn aangesloten een schild voeren, zullen ook na de inschrijving nauwlettend in hun activi teiten worden gevolgd. Zodra er aan wijzingen zijn, dat het bedrijf in moei lijkheden dreigt te raken wordt het ter verantwoording geroepen. De ANVR is vorig jaar tot stand gekomen na fusie van de Neder landse Vereniging van Passage er Reisbureaus (reisbureaus en passa ge-agenten), de Algemene Vereniging van Organisatoren van Reizen (de ENSCHEDE Ruim 2200 ar beiders van de Koninklijke Ne derlandse Textielunie zullen ge durende zes tot twaalf weken aan merkelijk korter werken. Voor alle werknemers, zowel gehuw den als ongehuwden, zal de uitke ring uit het wachtgeldfonds tot negentig procent va het loon wor den aangevuld. De maatregelen zijn vastgesteld in goed overleg met de vakorganisaties. Twee oorzaken hebben geleid tot deze werktijdverkorting: de algeme ne economische situatie in ons land en andere Europese landen, zoals West- Duitsland, waardor minder textiel wordt afgeleverd, en de moeilijke li quiditeitspositie. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 Zacht weer DE BILT Het zwaarste punt van een hogedrukgebied boven Zuid- en Midden-Europa verplaatste zich de af gelopen 24 uur van het Zeegebied tus sen de Azoren en Portugal naar het Alpengebied. Op de noordwestflank van dit hogedrukgebied trekken rand- storingen van een depressie bij IJsland van het midden van de Oceaan naar het noorden van de Noordzee. Hier door wordt er in ons land een zuid westelijke stroming in stand gehouden, waarmede voortdurend zachte lucht van de Oceaan wordt aangevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, waaruit plaatselijk enige regen of mot regen zal vallen. De temperaturen blij ven aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. VEEL BEWOLKING DE BILT Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, af entoe vrij krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 3 februari: zon op 08.18. onder 17.30. maan op 03.32. onder 11.10 Vooral de spinnerijsector verkeert grote moeilijkheden. Er wordt veel meer geproduceerd dan er wordt ver kocht. Ook bepaalde garentypes zijn op de exportmarkt slechts af te zetten tegen prijzen die ver beneden een verantwoord peil liggen. Van de 3000 personeelsleden in de spinnerij zullen er 1500 33 procent minder gaan werken. In de weverij- sector zullen 700 mensen voor 30 tot 50 procent korter gaan werken. Voor de overige 3500 man verandert e deze tak van het concern niets. Proef: éénmaal postbestelling DEN HAAG Wat al enige tijd door personeelsgebrek in Monster het geval moest zijn, gaat PTT nu, bij wijze van proef, elders toepassen: één postbestelling per dag. Als proefge bied is aangewezen Beverwijk waar derhalve de middagbestelling zal ko men te vervallen. Overwogen wordt nog of ook groot-Den Haag als proef gebied zal worden aangewezen. HILVERSUM Bij de fusie tussen de AVRO en de RTN zou zijn afgesproken, dat de AVRO- nieuwsrubriek Televizier een zwenking naar rechts maakt. Dit zou dan moeten gebeuren onder vlag van „onpartijdige voor lichting". Het bestuurslid van de RTN, rar. D. J. Veegens uit Den Haag, heeft grote bezwaren tegen deze afspraak. Hij heeft de voorzitter van de RTN dan ook meegedeeld, dat hij als be stuurslid bedankt. Mr. Veegens vindt dat als RTN zich stevig heeft geblameerd door de ma nier waarop de AVRO de omroepfe- deratie heeft verlaten. De AVRO ont kende immers eerst uit de federatie te gaan en later gebruikt men alsnog een bijkomstig argument om uit de federa tie te stappen. Op deze manier dreigt de RTN haar gezicht te verliezen. Een ander punt van kritiek van de heer Veegens is, dat de RTN bij de onderhandelingen met de AVRO over stag is gegaan zonder haar begunsti gers te raadplegen. Steeds heeft de RTN de AVRO gekritiseerd omdat haar algemeenheid niet kon waarma ken en te vaak verviel in goedkope po pulariteit. Het is beter bij onderhandelingen met ere te falen, zegt het afgetre den RTN-bestuurslid. dan een com promis te sluiten met opoffering van beginselen. fa Kerken ivillen geld zuiverbeleggen pagina Kernmerk. De zorg voor goed drinkwater wordt een van de be- langrijkste problemen in de komende decennia. Om de waterieverantie veilig te stellen moet de overheid tot het jaar 2000 tien miljard gulden investeren. Dat komt neer op driehonderd miljoen per jaar. Pagina 10 fa Eerste order voor 50 Fellow ships - pag. 11. fa NTS: stem- onderzoek op verkiezingsdag - pag. Radio TV. ..Mijn vriendinnetje i« me» vakantie. Ik heb haar beloofd, dat haar honden hier mogen blyven." (Van onze correspondent) RIDDERKERK Een grote personenauto is vannacht van het vijf meter hoge viaduct over rijks weg 16 (bij het restaurant Van Kckem) gereden. Dat was het slot van een wilde jacht door drie Rot terdamse politie-auto's op vier in brekers. Na de gevaarlijke duik wisten de inzittenden, die stellig gewond moeten zijn geweest, te ontkomen. Het avontuur van de vier man nen was gisteravond begonnen bij een handel in oud ijzer in het cen trum van Vlaardingen. Zij namen daar 1000 kg koper mee, die ze in een bestelauto vervoerden. De in braak werd echter ontdekt. probeerden nog de bestelauto in de Wilhelminahaven in Vlaardingen te rijden en gingen er in de grote personenauto van- In Rotterdam ontwikkelde de jacht op de inbrekers zich pas volledig. Ter hoogte van Ridder kerk zaten de vluchtelingen in het nauw. Geen andere uitweg ziende, reden ze de afrit naar Ba- rendrecht in. Boven op het viaduct was er geen gelegenheid meer links of rechts af te slaan. De auto kraakte het hek op het viaduct en dook in het duister in de diepte. Zwaar beschadigd bleef de auto in een sloot liggen. Toen de poli tie bii het wrak kwam waren de inbrekers gevlucht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons land is in vergelijking met voor gaande jaren in 1966 sterk ver minderd. De heer J. A. Risseeuw, directeur van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), noemt hiervoor de volgende oorzaken: Het ernstige gebrek aan hotelruim te. De prijsstijgingen. Geringere services ten gevolge van personeelsgebrek. VerVuiling van straten, stranden, wegen en bossen, ordeverstorin gen, vernielzucht van jongeren De regenachtige zomermaanden. Het aantal buitenland,'rs, dat in ho tels overnachtte, nam met drie procent toe (tussen 1955 en 1965 gemiddeld 6,3 procent). Het tekort op de toeristische betalingsbalans beliep over de eerste negen maanden van 1966 ƒ326 miljoen (over heel 1965 121 miljoen). Met ongeveer anderhalf miljoen overnachtingen waren de Duitse toe risten ver in de meerderheid. Daarna volgden de Engelsen, Amerikanen en Fransen. Voor het tekort aan hotelruimte wil de ANVV de hulp van de regering in roepen. Haar gedachten gaan uit naar het verschaffen van goedkope kredie ten voor hotelbouw. melkhazelnootjes niet duur wel heerlijk NEW YORK In het Joodse zie kenhuis in New York heeft gisteren de 31-jarige mevrouw Hildarene Har- ris een vijfling gekregen. De vijfde baby werd dood geboren. De andere kinderen, één jongen en drie meisjes, maakten het tot dusver goed. Het jongetje weegt 1840 gram, de meisjes 1611, 1387 en 1190. De baby's werden „op tijd" geboren, wat volgens artsen een uitzondering is. Het gezin van postbode Harris had nog geen kinderen. AMSTERDAM De 32-jarige J. V. is gisteravond gearresteerd. Hij zou gister middag zijn woning in brand hebben ge stoken. maar ontkent. Het vuur kon tijdig worden geblust. De man zou de brand hebben gesticht op het moment dat zijn vrouw en twee kinderen niet thuis waren. ICO- KÜPPERSBUSCH fornuizen kookplaten (elektr. - gas) KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen e deskundig advies e geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJKLEIDEN Kamerlid wijst regering op documenten Wegblijver AOK IN de buitenlandse politiek moet niet aan alle opvallende gebeurtenissen speciale betekenis worden gehecht. Later blijkt soms, dat er niets bijzonders aan de hand was. Zo kan het ook zijn met de mede deling, dat de Russische premier Kosygin niet wordt vergezeld door minister van buitenlandse zaken Gromiko, als hij Engeland bezoekt. Het uitstapje van Kosygin, dat maandag begint, zal ongeveer een week duren. Mogelijk is, dat men de minister in Moskou niet zo lang kan missen. Dit laatste kan vanzelfsprekend speciale betekenis hebben. Het kan verband houden met China, maar ook met de ontwikkelingen in Oost- Europa, die uit de hand dreigen te Uiteraard is niet uitgesloten, dat het wegblijven van Gromiko een wenk is aan het adres van Engeland. Kosygins bezoek zou dan niet meer dan een beleefdheidsvisite zijn. In dat geval moet worden aangeno men, dat over Vietnam geen ge sprek zal worden gevoerd dat het probleem nader tot een oplossing kan brengen. Welke betekenis aan het „uitvallen" van Gromiko moet worden gehecht, zal echter pas later blijken. Gevaarlijk IN KONGO is een gevaarlijke situatie ontstaan, nu de Belgen blijven weigeren, tegemoet te ko men aan de eisen van de regering van generaal Moboetoe. De Kongolezen blijken vastbesloten, de macht van de Union Minière te breken. Zij staan zelfs niet toe dat de blanke werknemers van de maat schappij Kongo verlaten. België, dat nu rechtstreeks met de regering van Moboetoe onderhan delt, weet dat Kongo zich in een moeilijke positie bevindt, omdat het zijn produkten niet kwijt kan. Het moet echter beseffen, dat Mo boetoe gezien de verhoudingen in Kongo niet meer terug kan. Een schikking, hoe moeilijk ook te verteren, zou in het belang van beide landen zijn. De tijd is voorbij, dat vroegere kolo niale mogendheden zelfs de grote blijvend hun economische voorwaarden aan onafhankelijk ge worden landen kunnen opleggen. België dat het overigens in de Union Minière niet alleen voor het zeggen heeft heeft hier te weinig rekening mee gehouden; hoe begrij pelijk de verontwaardiging over de maatregelen van Moboetoe ook is. NEW YORK Het telefoneren tussen de Verenigde Staten en Europa is vandaag 25 tot 37 procent goedko per geworden. Het tarief voor de eer ste drie minuten is evenwel ongewij zigd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid A. J. Bruggeman (pac. soc.) heeft, naar wij vernemen, minister-president J. Zijlstra een nieuwe reeks schrifte lijke vragen gesteld over het oor logsverleden van de huidige NAVO-op- perbevelhebber in Centraal-Europa, de Duitse generaal von Kielmansegg. Hij wijst op documenten van de Poolse historicus Kaminski over oor logsmisdaden, begaan door de Duitse eerste tankdivisie in Polen tussen 3 en 17 september 1939. van welke di visie Graf von Kielmansegg een der leidinggevende stafofficieren was. De heer Bruggeman vraagt van de re gering een diepgaand onderzoek naar de juistheid van deze feiten en naar de mede-verantwoordelijkheid, die von Kielmansegg hierbij draagt Alsnog zou zo nodig het standpunt van de regering ten aanzien van von Kiel- manseggs aanvaardbaarheid als NA- VO-opperbevelhebber moeten wor den herzien. De fractieleider van de VVD, de heer Toxopeus, wil op korte termijn de com missie van buitenlandse zaken bijeen roepen om deze zaak te bespreken. Hij voelt weinig voor het stellen van vra gen; dat duurt volgens hem te lang, zo schrijft Vrij Nederland deze week. (De vragen van de heer Bruggeman wer den gesteld naar aanleiding van nieu we publikaties in dit weekblad). De heer Toxopeus argumenteert: „Mijn zoon is op het ogenblik in militai re dienst, ik zou het afschuwelijk vin den als zijn hoogste commandant een oorlogsmisdadiger zou zijn." Volgens de heer Nederhorst de so cialistische fractievoorzitter wijken de activiteiten van von Kielmansegg niet af „van wat bijvoorbeeld KNIL-of- ficieren in Indonesië of de Amerikanen in Vietnam hebben gedaan". In hetzelfde blad verklaart het a.r. Kamerlid dr. C. Boertien: „Het ligt al lerminst in onze bedoeling von Kiel mansegg vrij te pleiten van het Poolse bloedbad", terwijl mr. dr. N. G. Geel kerken (ar) zegt: „In oorlogstijd gebeu ren altijd dingen waarvan men later de schuldigen moeilijk kan aanwijzen." _j «om»a O» zuivert de lucht y in uw kamer, terwijl hij een heerlijk frisse verspreidt... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant 1 veertien dagen gratis. Binzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1