DRINKWATER wordt Nederlands grootste zorg Industrie slokt steeds meer het leeuwenaandeel op- «we ubteB Vlaggen voor koningshuis Franse handelsraad 7 uur in vrieskou „We zitten nog in de mist" Uniek systeem van ontzouten oorwaarden BP-vestiging publiceren? DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) O OTTERDAM De zorg voor voldoende goed drinkwater wordt één van de grootste proble men van de komende decennia. Waterrijk Neder land is er met de neus op gedrukt, dat gebrek aan water onherroepelijk dreigt, als niet tijdig maatre gelen worden genomen om in de snel stijgende be hoefte te voorzien. Zover komt het gelukkig niet! Drinkwater is een zaak van levensbelang. De aanleg van reusachtige spaarbekkens en de bouw van zuiveringsinstallaties kosten duizelingwekkende be dragen, maar geen regering zal het zich kunnen permitteren, daar geld op uit te sparen. Experts hebben berekend, hoeveel tot het jaar 2000 moet worden ge ïnvesteerd om de drinkwatervoor ziening veilig te stellen: tien(l) mil jard gulden, ongeveer de helft van de rijksbegroting voor 1967. De kos ten voor de uitvoering van het spec taculaire Deltaproject vallen daar bij helemaal in het niet met 2,7 mil jard gulden. Actueel „Wees zuinig met water". Bij langdurige droogteperioden laat het waterleidingbedrijf van New York een luchtschip boven de stad vliegen, waarop in verlichte letters i_s te lezen, dat men zuinig aan moet doen met water. Chinese regering protesteert UTRECHT De heer P. de Vries uit 's Graven vroeg gisteren op de verjaardag van de Vereniging van christeljjk-historische gemeentebe-1 stuurders aandacht voor het vlaggen op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis. Hij was verontwaardigd over het ge ring aantal vlaggen op de verjaardag van prinses Beatrix en hij vroeg zijn collega's deze zaak in eigen kring aan de orde te stellen, om daadwerkelijk te laten blijken, dat zij nog steeds voor de monarchie zijn. De werkgelegenheid in het noorden kwam ook ter sprake. Een van de le den noemde de hulp een druppel op een gloeiende plaat. Drs. A. D. W. Tila- nus deelde mee, dat de c.h-Tweede-Ka- merfractie zaterdag een bezoek aan Groningen zal brengen. Overdracht van woningwetwoning DEN HAAG Minister Witte heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Andriessen (kath.v.) nadere .mededelingen gedaan over de normen voor waardebepaling bij koop door de bewoner van een wo ningwetwoning. Voor na-oorlogse woningen geldt als prijs de vervangingswaarde minus subsidie, die gegeven wordt bij de bouw van een nieuwe, eigen woning Bovendien wordt 2■/- procent afschrij ving per jaar in mindering gebracht (na tien jaar 2 procent per jaar). De bewoner zal tenminste tien procent zelf moeten investeren. Voor de regeling komen alleen in aanmerking bewoners, wier inkomen blijft beneden de loongrens en die niet ouder zijn dan 55 jaar. Er zullen grensgevallen zijn. bijvoor beeld van personen van wie verwacht mag worden dat zij binnen niet al te lange tijd meer zullen verdienen. Zij worden van de gunstige overdrachtsre geling uitgesloten. Niet echter bewo ners wie inkomen de loongrens iets te boven gaat. doch die overigens wel voor een woningwetwoning in aanmer king komen. PEKING De Chinese onder minister van buitenlandse zaken, Lo Kwei-po, heeft nog gisteravond krachtig geprotesteerd bij de Franse ambassadeur in Peking naar aanleiding van het ernstige incident met de Franse handels raad Robert Richard. Het echtpaar Richard werd gis teren voor het gebouw van de Franse ambassade door rode gar disten uit de auto gesleurd. De Chinezen lieten hen zeven uur lang in de vrieskou staan. Daarna zijn ze verhoord en naar de am bassade teruggekeerd. Procureur-generaal in Keulen geschorst DUSSELDORF Naar aanleiding van de gebleken mishandeling van ge vangenen in de Keulse gevangenis Klin- gelpütz heeft de regering van de West- duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen de Keulse procureur-generaal dr Wal ter Haas (63) met vervroegd pensioen gezonden. Bij onderzoek is gebleken dat de voorgeschreven halfjaarlijkse inspectie in de betrokken gevangenis al sedert 1955 achterwege is gebleven. Onlangs rijn twee leden van het gevangenisper soneel tot acht en twaalf maanden ge vangenisstraf veroordeeld. het feit, dat de Franse autoriteiten vorige week Chinese studenten in Parijs hadden verhinderd een actie tegen de Russische ambassade te ondernemen.) ..AANRIJDING" Volgens functionarissen van de Franse ambassade in Peking ontstond het inci dent toen de auto van Richard b\j het achteruitrijden tegen een bestelauto reed, die de Rode Garde voor propaganda doeleinden gebruikte. De betogers be-i weerden, dat de auto op enkele omstan ders inreed. De gardisten sloegen op de auto en riepen beledigingen naar de heer Richard. Hij moest zelfs zijn auto verlaten en later ook zijn vrouw. Zeven uur lang stonden zij in de vrieskou, beschermd door poli tiemannen. Later kwamen leden van de Franse ambassade met dekens het echt- Volgens radio-Peking heeft de handeL-j paar te hulp. Na een verhoor van drie raad geweigerd zijn verontschuldigingen uur op het politiebureau mochten ze aan te bieden toen de betogers hem dit I naar de ambassade teruggaan, vroegen. Zijn vrouw zou hebben gepro-l Japanse kranten weten te melden, dat beerd de kleren van een vrouwelijke be- partijvoorzitter MaoTse-toeng zijn aan- toger kapot te trekken en haar met een hangere heeft opgeroepen tot ..eenheid Het drinkwater- vraagstuk is pas sinds een jaar of tien actueel. Voor dien bestond het wel, maar sprak het weinig tot de verbeelding. Water vloed. Niemand dacht eraan, dal goed drinkwater nog wel eens een fabrieksprodukt 'zou worden, im mers: je boorde een gat in de grond en je was vlakbij de bron. De behoefte wordt elk jaar groter. Dit fdar zal het totale waterverbruik naar schatting negentienhonderd miljoen m3 bedragen: over JS-jnflT- Vo°* «mclpsies in 2000, wordt het verbruik op 375Ó miljoen m3 geraamd. Ruwweg kan men zeggen, dat het totale verbruik jaarlijks met tien procent toeneemt. ziet, heeft met 94 miljoen m3 de grootste omzet in ons land. Daarna volgt Amsterdam met 72 miljoen m3. Den Haag komt op de vierde plaats met 30 miljoen m3. De cijfers zijn illustratief voor de waterafname door de industrie. Twee jaar geleden gaf de minister van sociale zaken en volksgezond heid het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening opdracht, een ba sisplan te ontwerpen voor de toe komstige drinkwaterlevering. De bewindsman heeft onlangs de Ver eniging van exploitanten van water leidingbedrijven in Nederland (Vewin) gemachtigd ook aan de studie deel te nemen. Het onderzoek is nog niet afgerond. De bouw van nieuwe projecten wordt intussen ingepast in het basis- plan-in-wording. Recente projecten zijn o.m. de drinkwaterfabriek op de Berenplaat (kosten 120 miljoen gul den), het project bij Andijk in Noord-Holland (vijftig miljoen), de tweede grote aanvoerleiding van Jutphaas naar het wingebied van de Amsterdamse waterleiding (c.a. 78 miljoen) en de plannen voor de aan leg van de spaarbekkens in de Bies- bosch (tweehonderd miljoen). Industrieën zijn de grootste slokop. Zij hebben dit jaar ongeveer 1360 miljoen m3 nodig; in 2000 2700 mil joen m3. De hoeveelheid water voor huishoudelijk gebruik steekt daar mager bij af: 540 miljoen m3 in 1967, 1050 miljoen m3 in 2000. Kwaliteit Basisplan stok te slaan. Minister Lo noemde het incident ..ernstig". Hij beweerde dat de Fransen hadden geprobeerd een betoging van Chinezen tegen te gaan. iDe Chinezen protesteerden gisteren (opnieuw) tegen Ziekenfondsen UTRECHT ..Nu zitten we nog in de mist", zegt de heer J. Verschoor, voorzitter van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (GOZ). Hij vindt het „hoogst ongelukkig", dat minister Veldkamp in de Eerste Ka mer nog niet heeft willen zeggen hoe veel de ziekenfondsen de komende ja ren aan de huisartsen moeten betalen. De hoofdlijnen zijn wel geregeld, maar belangrijke details nog niet. De ziekenfondsen voelen er niets voor. pa alle moeilijkheden, nog eens met de artsen om de tafel te gaan zitten. De fondsen menen, dat een soort afkoe lingsperiode nodig is. Commentaar van de huisartsen: Al leen de details moeten nog geregeld. Maar laat dat wel spoedig gebeuren, want de contractloze toestand van dit moment is onaangenaam voor artsen en patiënten. Vrouw plagen: huis in brand AMSTERDAM De 32-jarige maga zijnbediende J. V. heeft gistermiddag tegenover de politie bekend, dat hij dinsdagmiddag brand heeft gesticht in zijn woning aan de Manegestraat. De man heeft het gedaan om zijn vrouw dwars te zitten. Op drie plaatsen in de woning was petroleum gesprenkeld. Er was niemand thuis tij dens de brand. De man werd dinsdag avond gearresteerd. alle revolutionairen van links". „Wij moeten de tweedracht (die zich in som mige organisaties voordoet) uitroeien en ons verenigen, zelfs met de mensen die denkbeelden verkondigen die tegenge steld zijn aan de onze." Mao zou hierbij hebben gesproken van zijn „laatste in structies". Op muurkranten in Peking stond gis teren te lezen, dat Chinese legereenheden de stad Sjihotzoe in Sinkiang zijn bin nengetrokken. De tegenstanders van Mao, die vorige week de stad in hun macht hadden gekregen, zouden zich met mede neming van geld, voedsel en munitie hebben teruggetrokken in de bergen vlakbij de stad. Het zou hierbij gaan om twintigduizend anti-maoïsten (voormali ge militairen). Eerder was gemeld, dat het merendeel van het volksbevrijdingsleger de zijde had gekozen van generaal Wang. die tegen Mao is gekant. Deze zou hebben gedreigd zich meester te maken van de, voorraden kernmateriaal, als de aanhan gers van Mao zouden pogen de macht in: Sinkiang over te nemen. <In deze pro-; vincie ligt het proefcentrum van de Chinezen op kerngebied.) Het Rotterdamse drinkwaterlei- dingbedrijf, dat een groot gedeelte van het Waterweggebied met zijn vele industrieën van water voor- ROTTERDAM Nederlandse deskundigen werken mee aan de verdere ontwikkelingen van een uniek systeem ontwikkeld om van zout water zoet water te ma ken. De onlangs in Delft geëxposeerde proefinstallatie de eerste op het Europese conti nent trok veel belangstelling. De methode wordt beschouwd als één van de veelbelovendste van alle systemen, die thans be kend zijn. Het systeem berust op de zoge naamde omgekeerde osmose. Zout water wordt onder hoge druk door een soort zeef geperst. Het zout blijft achter en het ont- zoute water wordt door gelaten. Knelpunt is de levensduur van de zeven. De verwachting is, dat binnenkort membranen worden gemaakt, die dit ontzoutingspro- ces tot een reële technische en eco nomische mogelijkheid maken. Aantrekkelijk is het geringe ener gieverbruik. zuivering het nog te vroeg. Eén ding staat echter vast: aan de grondstof voor de bereiding van drinkwater zal het nooit ont breken. De hoeveelheid water. die. alleen de Rijn al jaarlijks afvoert, is vele tientallen malen groter dan onze totale behoefte. Per uur stroomt rond 25 miljoen m3 Rijnwater ons land binnen Wat is dan het probleem? Ir. G. Wijnstra, directeur van het Keurings instituut voor wa terleidingartikelen (KIWA) en secre taris van de Ve win: „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwali- teitl' Met andere woorden: hét vraagstuk is de t het smerige Rijnwater, zodat het voor consumptie geschikt De vervuiling van Europa's econo misch meest belangrijke rivier neemt voortdurend toe, ondanks de met name Duitse maatregelen om verde re verontreiniging tegen te gaan. Een lichtpuntje is, dat de vervuiling ten achter is gebleven bij de industriële ontwikkeling langs de Rijn en haar zijrivieren. Daaruit mag men conclu deren, dat de voorschriften, die ver bieden, industrieel afvalwater op de rivier te lozen, hun uitwerking niet missen. Bij hoge afvoeren van de Rijn, die met de Maas (Biesbosch-project) in de toekomst de belangrijkste leve rancier blijft, is het water het minst vervuild. Het zal dus zaak zijn, in die perioden veel water af te tappen en in grote spaarbekkens op te slaan. Dat opent de mogelijkheid, bij lage afvoeren (en een grote vuildicht- Dit is een schematische voorstel ling van de door Werkspoor ont worpen zoetwaterfabriek. In dit moderne kantoorgebouw te Rijswijk is het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (KIWA) gevestigd. Het keurt, speurt, advi seert en organiseert op waterlei ding- en aanverwant gebied. Prijs omhoog Rekening houdend met de enorme behoefte is de bouw van talrijke en grote spaarbekkens noodzakelijk. Er is nóg meer nodig: zuiveringsinstal laties, geschikt om dag en nacht met hoge capaciteit te werken. Daar zijn kapitalen mee gemoeid. Logisch ge volg is, dat drinkwater duurder De prijs schommelt op het ogen blik rond de twee kwartjes per m3 dat is al twee keer zo duur als vóór de oorlog); over een aantal jaren zal één m3 water wellicht een gul den kosten. In vergelijking met het buitenland is de waterprijs in ons land altijd aan de lage kant geweest. Dat kwam doordat de meeste investeringen in de drinkwatervoorziening van vóór de oorlog waren. Op de prijs had dat jarenlang een gunstig effect. De tijd is echter al aangebroken, dat hoge investeringen de waterprijs noodza kelijkerwijs omhoogschroeven. Ontzouting Het probleem van de drinkwater voorziening vraagt een grootse aan pak. Voor de 157 grote en kleine waterleidingbedrij ven in Nederland zal dat zonder twijfel een reorga nisatie tot gevolg moeten hebben, omdat een zó groot aantal zelfstandig opererende eenheden de financiering niet kan verzorgen en eenvoudig niet meer past in het basisplan, dat in een efficiënte methode van wa terdistributie wil voorzien. Ontzouting van zout of brak wa ter behoort ook tot de mogelijkhe den, in de toekomstige drinkwater- behoefte te voorzien. Technici scha kelen de ontzoutingsmethodc geens zins uit. Enkele procédé's zijn reeds praktisch uitvoerbaar, de eraan ver bonden kosten zijn echter (nog) aan de te hoge kant voor toepassing op grote schaal. Als de energieprijs relatief daalt, krijgt de ontzouting betere kansen. Hier en daar worden overi gens al Zoetwaterfabrieken ge bouwd. De NV Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaat- schappij heeft Werkspoor-Am- sterdam opdracht gegeven bij Terneuzen in Zeeuws-Vlaande ren een fabriek op te trekken, waarin electrische energie wordt gefabriceerd uit aardgas en waarbij acht miljoen m3 per jaar kan worden gedistilleerd, bestemd voor de industriële waterleiding van Zeeuws- Vlaanderen Hetzelfde bedrijf begint in februari een proef- fabriekje te bouwen bij de Hoogovens. Spoorbomen in rijksweg weg DEN HAAG Minister De Quay (verkeer en waterstaat) wil de gelijk vloerse spoorwegkruising in de auto weg Amsterdam-Utrecht binnen afzien bare tijd doen opheffen. De minister, die dit meedeelde in ant woord op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid R. "an der Laan, zegt dat de toeneming van het verkeer op de rijksweg sinds de ingebruikstelling en de daarmee ge paard gaande sprongsgewijze stijging van het aantal ongelukken bij de'.e overweg duidelijk heeft aangetoond, dat het beter was geweest wanneer destijds de oplossing met de gelijk vloerse kruising niet was aanvaard. Gezien de bijzondere hoge kosten, die aan het maken van een ongelijk vloerse kruising zouden zijn verbon den, heeft men zich in eerste instantie toegelegd op een verbetering van de signalering van het gevarenpunt op de De ervaringen, met deze verbeterde signalering opgedaan, waren, voordat zich het fatale ongeluk op 6 januari voordeed, bijzonder gunstig, aldus de minister G. Z. de Vos: wachten op het rijk (Van e verslaggevers) ROTTERDAM De vestigingsvoor waarden krachtens de Hinderwet voor de BP-raffinaderij in Europoort liggen vanaf begin september klaar. Dit bleek uit een betoog van de heer G. Z, de Vos in de Rijnmondraad. Tér sprake kwam opnieuw de vraag waarom Rotterdam in navolging van Amsterdam met zijn „eisenpak ket" voor de Mobil Oil-raffinaderij nog steeds deze voorwaarden niet heeft vrijgegeven. Vanuit Rijnmond is daarop al vaak aangedrongen. Het was nu de heer R. Laan Jr. (soc.), die de zaak aansneed. Hij kreeg di rect antwoord van de heer De Vos. die als Rotterdams wethouder van so ciale zaken en volksgezondheid op de hoogte is. Het publiceren moest wach ten op een gesprek in Den Haag. Van regeringszijde was gevraagd **Tst over de kwéstie te komen spreken. Het is er nog niet van gekomen, wel is er een „tussengesprek" gevoerd. Definitief is echter niets besloten. „Ongeduld zal misschien tot publika- tie leiden", aldus de heer De Vos. De Russische ambassade in Oost-Berlijn heeft gisteren geweigerd een Amerikaans protest in ontvangst te nemen over de schietpartijen die zich de laatste tijd bij de Berlijnse muur hebben voorgedaan en vermoedelijk aan drie personen het leven hebben i gekost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10