Textielindustrie vraagt regering om steun Collecties oudere voor vrouw Afstand tot publiek wordt steeds groter OFFERS VAN RIJKE LANDEN VERPLICHT I REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 Verhullend textiel DE rokken mogen dan kort zijn, niemand kan beweren, dat de nieuwste mode een overdaad aan „bloot" geeft. Integendeel. Van hals tot enkel is de vrouw-van-nu in tex tiel gehuld. Ze draagt geen sokjes, geen knie kousen, geen nylons tot de dij meer, maar een pantalon-kousen-combina tie, een maillotachtig geheel, waar aan de voet slechts ontbreekt. Waar door de gewone nylon toch weer noodzakelijk blijft. Die maillot kan effen zijn met sok- hoog of kniehoog een paar strepen. Helemaal modieus is het om de benen te hullen in hetzelfde materiaal als de japon. Het doet meer denken aan een tuniek dan aan minimode De foto's tonen: De bruid 1967 in witte zijde met mouwen en beenbe kleding van opgewerkte kant, en een avondjapon in oosterse stijl, die als een tent afstaat. Verlanglijstje voor minister Bakker (Van onze moderedactrice) PARIJS Al blijven de oude vertrouwde namen in de mode wereld een begriptoch is er een voortdurende vernieu wing van de garde. Wie van de jonge leden ooit een faam zal krijgen als eens een Jacques Fath en een Dior of Jacques Heim is niet te voorspellen. Dat er veel belovende ontwerpers bij zijn is echter wel zeker. Daar is bijvoorbeeld de jonge Serge Lepage. Jarenlang heeft hij zich heperkt tot het maken van patronen, die dan door an deren werden uitgevoerd. Nu is hij met een geheel eigen col lectie gekomen, waarvan mis schien het meest verbazing wekkende is, dat de modellen niet bestemd zijn voor de jeug dige avant-garde, maar voor de elegante vrouw van dertig, de leeftijd waarop een elegante vrouw nu eenmaal geschat wordt. Zo heeft hij tailleurs met korte jasjes, die uitmunten door de kunsti ge en met vakmanschap uitgekiende verwerking van naden en pandjes. Hier geen dubbelgestikte platte na den, die we nu al seizoenenlang ge zien hebben. De jasjes sluiten recht tot aan de halskuil. De kleine kraagjes staan van de hals af. De rokken geren even, net genoeg om prettig loop ruimte te geven. Dikwijls zijn ze in portefeuillevorm. De mantels vallen strak om de buste en vallen dan heel wijd uit. Sommige hebben een ceintuur. Verhoogde faille Lola Prusac toonde deze com binatie van witte wol opge werkt met bruine tinten. De franje is kastanjebruin. Het bovenstukje van de japon en de ceintuur zijn in nappa van de zelfde kleur. (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG Na de duizenden ontslagen en de duizenden gevallen van werktijdverkorting in de textielin dustrie heeft een delegatie uit deze be drijfstak gisteren minister Bakker (eco nomische zaken) een aantal eisen voor gelegd. De Economische commissie voor de textielindustrie, waarin zowel de werk gevers als de werknemers vertegen woordigd zijn, heeft de minister in een onderhoud ten departcmente gevraagd Verlenen van overheidskredieten Itegen lage rente en met gemakkelijke (aflossingsvoorwaarden. Herinvoering van de investeringsaf trek voor de textielindustrie ten einde de belastingdruk te verlichten. Meer financiële medewerking van de overheid voor collectieve commer ciële en technische research. Ter beschikking stellen van midde len voor exportbevordering. Bevordering van een slagvaardige handelspolitiek door de EEG-lidstaten. De textielindustrie is er toe overgegaan wensen aan de rege ring voor te leggen, omdat de textiel thans na het bouwbedrijf de zwaarst getroffen bedrijfstak is. De textielindustrie meent recht te hebben op deze rege ringsmaatregelen, omdat ook het buitenland direct of indirect de textielindustrie steun verleent. dat deze maatregelen wenselijk zijn ter bevordering van de werkgelegenheid en ter voorkoming van nog meer ontsla gen en werktijdverkorting in het tex tielbedrijf. Oorzaken In de textielindustrie werken meer dan 100.000 werknemers. Zowel de katoen- als de wolindustrie worden op het ogenblik zwaar getroffen door de afgenomen binnenlandse vraag door importen tegen belachelijk lage prijzen, door overschakeling naar an dere uit het buitenland afkomstige vezels, door noodzakelijk geworden concentratie bij de bedrijven, ge paard gaande met ontslagen van gro te aantallen werknemers en door het bereiken van een dieptepunt in de beruchte economische cyclus bij de textielindustrie, welke zich om nog onbekende redenen periodiek voor doet. Ook in West-Duitsland en Bel gië kampt de textielindustrie met gro te moeilijkheden. In Nederland zijn reeds gevallen van importen tegen dumpingprijzen ge constateerd. De invoer geschiedt offi cieel tegen de normale prijs maar de kortingen worden dan op de rekening' van een Zwitserse bank gestort. Onze katoenindustrie kent reeds vier grote concentraties waarbij 25.000 man werkzaam zijn, namelijk Texoprint, de Koninklijke Textielfabriek Van Heek, Nijverdal-Ten Cate en de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie. Gisteren in het gesprek met minister Bakker ging het vooral om de katoen-, rayon- en i linnenindustrie. zegd ter financiering van een struc tuuronderzoek. In de wolindustrie is de concentratie minder ver doorge voerd en is het aantal kleine bedrij ven talrijker. De wol heeft vooral te kampen met concurrentie van de Ita liaanse Prato-weefsels. De Neder landse confectiebedrijven zijn echter gesteld op deze goedkope modieuze weefsels. De regering overweegt beschermende maatregelen tegen de invoer van Prato-weefsels. De geringere omzet van kamgarens dwong Van Schuppen Veenendaal reeds 73 man te ontslaan. Een tiental Tilburgse wolfabrikanten ging over tot werktijdverkorting. Een grote moeilijkheid, waarmee dei Nederlandse textielindustrie worstelt zijn ook de omvangrijke investeringen.; In 1963 en 1964 werd per jaar niet; minder dan 50 miljoen geïnvesteerd. In 1965 was dit 36 miljoen, maar voor de jaren 1967/1968 en 1969 wordt een totale investering noodzakelijk geoor deeld van ƒ235 miljoen, wil men de ontwikkeling kunnen bijhouden. De katocnimporten uit Hongkong ne- men op het ogenblik af onder druk van de moeilijkheden in Rood-China. Door de stagnerende produktie in China is de import-behoefte uit Hongkong gro- ter geworden. In kringen van de textielfabrikanten vraagt men zich af, waarom de rege ring niet bedongen heeft, dat een deel I van de lening van 66 miljoen aan In donesië in de vorm van textielproduk-1 ten verstrekt zal worden. De textielon-! dernemers herinneren er aan. dat onze katoenproduktie in het verleden voorl door een naadje, want van een versmalling is geen sprake. Soms ge ven een knoop of strik de taille aan. Ook in de japonnen de schuinge- knipte inzetten, die veel variatie in de modellen brengen De rokken reiken net tot de knie, die juist nog zichtbaar is. Als kleu ren vooral pasteltinten, maar ook warm marineblauw, rood en natuur lijk het oranje. We zagen dat oranje ook al door een toeschouwster dra gen: zwarte pullover, oranje rok en oranje kousen. Krijtwit en lila komen ook tel kens terug in deze collectie. Opmer kelijk waren nog de tailleur met een lijf, dat net onder de taille reik te en waarop de rok was geknoopt. Onder de rok een schort van hetzelf de materiaal, bedoeld als sportte- Op de knie Ook Lola Prusac komt met een collectie, waaruit de oudere vrouw keuze zou kunnen maken. Zij houdt zelfs de rok op de knie. Een enigszins klokkende rok. die bijna aan de jaren dertig doet denken. Zij lanceerde voorts de „omslagdoek", een heel grote driehoek van de ja pon- of rokstof afgezet met brede franje of een gehaakte rand. De ba sis van de driehoek wordt als een smalle sjaalkraag omgeslagen. Een koperen ketting met groot me daillon geeft aan de voorzijde wat tegenwicht, zodat de sjaal niet al door naar achteren trekt. Bovendien heeft de japon een ceintuurtje, waar de slippen doorgehaald zouden kun nen worden. Maar.... het moet alle maal toch wel wat gracieus gebeu ren. want anders springen we zo uit de teenertijd naar het grootmoeder tjes stadium. Een vleugje Parijs, waaruit de nieuwe modestijl toch wel duidelijk spreekt. Van Jean Hercey, die in Nederland een belangrijk afzetge bied vindt, een tail leur met een wiid uitstaande rok. die op stijf linnen is ge zet. Het model is ele gant en draagbaar voor elke leeftijd, maar wie zal zich wagen aan het been (onder), dat Rogier WfaypNa: «y Vivier, de beroemd ste schoenmaker van Parijs, bedacht? De sandaal met af geknotte teen en kolossale hak draagt een scheenraasker, dat door een stijve leren band omhoog gehouden wordt. Gek is het wel, maar Brenninkmeijer Britse C. en A overleden LAUSANNE Betrekkelijk kort na het verscheiden van dr. Leo Brennink meijer en Richard Brenninkmeijer is thans wederom een lid van de derde generatie der Brenninkmeijer- onderne mers overleden: de heer Willibrordus Cornelius Brenninkmeijer. Hij is 77 jaar geworden. De laatste jaren van zijn leven heeft hij in Lausanne ge woond. De heer W. C. Brenninkmeijer was een der oprichters van C. en A.-Enge- land, waarheen hij in 1921 werd uitge zonden. Tot enige jaren geleden was hij nog actief in het Britse bedrijf, een der grootste vestigingen Hij kreeg in Nederland bekendheid door het vrijwillig en onmiddellijk ter beschikking stellen van een volledig uitgerust kantoorpand voor het Neder landse ministerie van marine in oor logstijd. Ook de ministers Gerbrandy en Steenberghe hebben in het Lon- dense hoofdkantoor van C. en A. hun bureaus gehad. Voor het bedrijf heeft hij zich vooral verdienstelijk gemaakt door zijn orga nisatorische werkzaamheden, speciaal cp het gebied van de interne organisa tie. Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdag zal hij in zijn geboorte plaats Mettingen worden begraven. Voorzitter c.h. gemeentebestuurders: (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Het moet ons niet bevreemden, wanneer de I afstand tussen bestuur en be stuurden zo groot is geworden, dat de burgers öf de band niet meer zien óf er zo weinig van be merken, dat hun interesse ver loren gaat". Deze ietwat sombere klanken liet Nijkerks burgemeester J. Hoekstra, voorzitter van de Ver eniging van christelijk-historische leden van gemeentebesturen, van morgen in zijn jaarrede horen. De vergadering was gewijd aan de behandeling van een inter nationaal onderwerp: de samen werking van de gemeenten in Europees verband. Zorgwekkend De groter wordende afstand tussen bestuurders en bestuurden was een van de zorgwekkende punten waar van de heer Hoekstra in zijn over zicht over de ontwikkeling van het gemeentelijk beleid melding maakte. Hij wees er voorts op, dat de pri maire taak van de gemeentebestu ren, de zorg voor de huishouding in de breedste zin van het woord, niet meer uitvoerbaar is op grond van de bepalingen van de Financiële-Ver- houdingswet 1960. Naar steeds meer blijkt is de uitoefening van de gemeentelijke overheidszorg afhan kelijk van factoren die een redelijk voorzieningspeil beogen. Samenwerking Wat de intergemeentelijke samenwer king betreft moet het streven steeds gericht blijven op het behouden van de volledige bevoegdheid van de kiezer deel te hebben aan de samenstel- I ling van nieuwe bestuursorganen. „In een goed geleide democratie mag men geen andere stelling verkondigen. Maar zolang de benoemde bestuurder, i.e. de burgemeester, in zijn kwaliteit als bestuursorgaan van de gemeente wordt gediskwalificeerd door het als „ad viseur" zitting hebben in het bovenge- meentelijk orgaan, dan ondergraaft men zijn positie"- „Het wordt", aldus de heer Hoekstra, to langzamerhand gemeengoed wan eer de raadsleden bij de besprekingen over de interkommunalc samenwer kingsorganen de uitdrukking bezigen: „Wij zien zo weinig gekozen bestuur- I ders in de dagelijkse besturen van de stichtingen en gemeenschappen waar- we lid zijn". Vertrouwen zou er alleen op willen wijzen dat de burgemeester in ons staatsbestel als bestuursorgaan een plaats mag inne- die het algemeen vertrouwen der I bevolking en dus ook van de gemeente raad waard mag zijn. Wanneer de bur gemeester optreedt als vertegenwoordi ger der gemeente zal hij dus de belan den der gemeente ook zijn gemeente - wel in het oog houden". Ten slotte zei de heer Hoekstra dat i het ledental van de vereniging niet on aanzienlijk omhoog is gegaan. Advertentie Onmiddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsenu Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt AlgcsaI diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten; Reumatische pijnen en stijfheid maken .spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat L' thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij.aUe apoth. en drogi Den Helder gaat bezuinigen op telefoneren DEN HELDER Burgemeester en wethouders van Den Helder hebben alle gemeente-ambtenaren er schrifte lijk van in kennis gesteld, dat de ge meente met ingang van 1 januari 1967 de kosten van de telefoonaansluiting niet meer zal betalen. Tot heden kwamen voor rekening van de gemeente het abonnement, een deel van de gesprekskosten en de aan sluiting. De brief heeft onder het ambtena renkorps verontwaardiging gewekt. commissie over Welwillend Minister Bakker heeft de wensen van de textielindustrie gisteren in welwillende overweging genomen. Gelijktijdig werd hem een rapport overhandigd van drs. J. Knoester waarin de perspectieven voor de ka toennijverheid voor de toekomst wer den uiteengezet. Drs. Knoester promo veert morgen aan de Economische ho geschool in Rotterdam bij prof. H. J. Kuhlmeijer op een proefschrift over de Nederlandse katoennijverheid. De minister zegde toe. de kwestie ook ten departcmente met de hoofd ambtenaren te zullen bespreken daar het zittende kabinet op 15 febru ari demissionair wordt en voor deze datum geen beslissing over maatrege len voor de textielindustrie valt te verwachten. CHU- ontwikkelingshulp AMSTERDAM In een rapport van de Adviescommissie Ontwikke lingslanden van de CHU, verschenen als nummer van het Christelijk His torisch Tijdschrift, wordt geconclu deerd, dat de industriële landen zich bij de ontwikkeling van de achterge bleven gebieden welbewust offers moe ten getroosten. De commissie onder leiding van de oud-staatssecretaris voor ontwikke lingshulp, dr. I. N. Th. Diepenhorst, bepleit het aanvaarden van een be wuste bevolkingspolitiek in bepaalde gebieden; prijsstabilisatie van grond stoffen in mondiaal verband en het geven van garanties tegen niet-com- merciële risico's door de Nederlandse regering aan het Nederlandse bedrijfs leven. dat in de ontwikkelingslanden investeert. In alle vrijheid moeten de ontwikke lingslanden zelf een keuzen kunnen maken van de doelen, die zij wensen te bereiken. De commissie waar schuwt tegen neigingen tot bevoog- De lente- en zomercollectie van de Parijse couturier Pierre Cardin is geïnspireerd door de ruimtevaart. De futuristische „ruimtehoedjes"die zijn mannequins toonden trokken bijzondere aandacht. ding. Richtsnoer bij de hulpverlening moet zijn een bepaalde procentuële groei van het nationale inkomen in het ontvangende land. De ontwikkelingslanden worden be ter geholpen met investeringen van risicodragend kapitaal en het verstrek ken van schenkingen en „zachte" le ningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9