SLOTTKE DANIG AAN DE TAND GEVOELD Griep? Chefarine „4" doet wonderen! WfÊÊÊk: Tsjoe En-lai: staakt vuren in Sinkiang Uit de Haagse hof geplukt Nederlander in Parijs gearresteerd Vietcong geeft verliezen toe Bittere erfenis van Johnson NIEUWE LKiDSE COURANT "S WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 Ze redde niemandnog geen kind of grijsaard Dodelijke krabbels in een keurig handsehriïl Afleiding "DUSLAND en China staan thans op dramatische wijze tegenover elkaar. Van beide kanten worden j dreigementen geuit. Een diplomatie- ke breuk wordt mogelijk geacht. I Langs de gemeenschappelijke grens I staan grote troepenmachten tegen- over elkaar. Moskou is voorbereid] op een Chinees avontuur om de aandacht af te leiden van de interne strijd. Lang heeft Peking Amerika als de grootste vijand van de Chinezen be-1 stempeld. Sinds het uitbreken van de culturele revolutie is Rusland een nog grotere bedreiging. Dit hoeft niet noodzakelijk te bete- i kenen, dat gevechten zullen uitbre ken aan de Russisch-Chinese grens. I Ook al kunnen de gebeurtenissen in de grensprovincie Sinkiang daar- j |aat werd de 64-jarigc Gertrud Slottke (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN Een zwarte dag voor fraulein Slottke. Een gloriedag voor de officier van justitie, dr. B. A. Huber. Een dag vol leugens, vol gruwelijkheden en vol bureaucratisch- juridische termen voor pers en publiek, voor een klas van mid delbare scholieren ook, die met hun leraar een deel van de tweede zittingsdag bijwoonden in de tweede week van het proces tegen de drie schrijftafelmoordenaars van 100.000 Nederlandse Joden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds toe aanleiding geven. i de tand gevoeld. Ze moest De nieuwe krachtige anti-Russische I spitsroeden lopen vanwege de scherpe campagne onder leiding van de aan- j vragen, die op haar werden afgevuurd, hangers van Mao kan bedoeld zijn Ze "Oesl, zij het helaas niet al te vaak, om de strijdkrachten te dwingen>ekennen. wat ze aanvankeltjk meende zich aan het gezag van de Mao- gezinde leiders te onderwerpen. Daarbij zal ook gebruik worden ge maakt van de ontwikkelingen in Sinkiang. Ongetwijfeld zal de op stand daar aan Russische invloeden worden toegeschreven. Afgewend "DELANGRIJK is de uitslag van de parlementsverkiezingen in Ja pan. Daaruit blijkt vertrouwen van de bevolking in het beleid van pre mier Sato. Diens partij verloor niet zoveel ze tels als werd gevreesd. Het gevaar dat Japan door innerlijke verdeeld heid zou worden verscheurd lijkt afgewend. Voor de gematigde socialisten en de nieuwe Komeito-partij (tegen cor ruptie) beantwoordt de uitslag aan de verwachtingen. Dit kan niet ge zegd worden van de linkse socia- Deze laatsten had men een flinke winst toegedacht ten koste van Sa- te kunnen ontkennen. Haar verdediger, de specialist in nazi-processen, dr. Rudolf Aschenau- er, week niet van haar zijde. Hij stond haar bij met raad en daad, hij overlegde fluisterend wat haar ant woorden moesten zijn; meer dan eens ging hij in op vragen, die direct aan zijn cliënte waren gesteld. Op een zeker moment interumpeer- de hij dr. Huber, luid protesterend tegen de „suggesties" die deze zou hebben gedaan. Hij riep hierbij de clementie in van de rechtbank. „Voor uw college", zo zei hij, „staat slechts een vrouw. Haar herinnering is na 25 jaar vervaagd, haar geheugen ver toont grote gaten." Wat de vijandige reacties /an het publiek betreft, vroeg hij president dr. Karl Kempner hier een eind aan te maken. „Ik heb nu niets gehoord", zei deze, „maar ik wil hier wel aan toevoegen, dat niemand in de zaal instemmirg of afkeuring mag betuigen. Een rechtzaak is geen scène uit een toneelstuk. De parketwacht geef ik bij deze opdracht rige toehoorders te verwijderen, ieder geval een waarschuwing te kwart eeuw is inderdaad een !an- tels afstaan. j haar medeverantwoordelijkheid in communistisch China invloed ge-i -. had op de uitslag. Opnieuw blijkt dat de Japanners nog een conserva tieve instelling hebben. Inhoeverre premier Sato speelruim- tt heeft behouden binnen zijn eieenj "O"" v?n £?;u" t ivteeooi riamn, eoticni.n "„J rende de oorlog als zelfstandig besbs- Liberaal-democratische part j moet I „de hrt beruchte rcfe- worden aljewaoht. Van Jielane is,,raat IV-B-4 in Den Haaf beeftsewerkt, 1"" 'J I stelde voortdurend bijzonder domme Domme pogingen De „heks van Westerbork", die gedu- dat hij ze niet heeft verspeeld. Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Protesten tegen betogingen in Peking pogingen in het werk, haar rol >n het Nederlandse Jodendrama tot totaal on dergesohikt belang te maken. Alle stuk ken. die haar konden belasten, wimpel de ze weg. Ook kon ze zich niets meer herinneren van de wijze, waarop zij lijsten samenstelde van uit Westerbork te deporteren landgenoten. Slottke, zo bleek wel, had de vrijstel lingen van Joodse mannen, vrouwen kinderen in bezet Nederland in handen gehad. Zij beschikte over leven er dood. Ze kon iemand op transport la ten stellen, „naar het oosten", waarmee het vernietigingskamp Auschwitz werd bedoeld, of ze kon een slachtoffer van de nazistische rassenwaan met een en kel potloodkrasje van de gaskamer red den. Ze redde niemand: nog geen kind, nog geen grijsaard, nog geen zieke, nog geen zwangere vrouw. Volijverig han teerde ze de Richtlijnen, die in Berlijn, door het moordenaarscommando var Adolf Eichmann werden opgesteld. Ze interpreteerde ze zelfs op haar eigen, duivelse wijze. Op de lange lijsten met namen, die in de zaal van het Münchener paleis justitie werden voorgelezen, zette in keurig handschrift haar dodelijke krabbels. „Wird nach Auschwitz ab- geschoben": „moet naar Auschwitz wor den afgeschoven". Een geval, dat op zichzelf behandeld werd. was dat van de aan het Haagse Noordeinde gewoond hebbende kunsthandelaar Josef Witsjek. Hij 50 jaar, statenloos en getrouwd met in Zwitserland verblijvende half-jodin. Op 21 september 1942 besliste Slottke. dat de man Westerbork lees: Auschwitz moest worden gestuurd. Twee maan den later was hij dood. Belastend Het belastende stuk, dat de zich steeds op haar superieuren beroepende feeks werd getoond, ontlokte haar de uitspraak, dat zij Witsjek had trachten te redden, maar dat chef Zöpf anders had beslist. Huber: „Waarom gaf u aan dat deze arme man moest worden „abgescho- Slottke: „Hij had geen bijzondere ver dienste voor het rijk. Hij beriep zich op zijn vader, die een openbare func tie in Berlijn had gehad Huber: „Ik neem aan dat Witsjek niet vrijwillig naar Auschwitz ging, waar om stelde u hier, dat u hem had willen helpen"? Slottke: „Het was een twijfelgeval." Huber: „Waarom was het een twijfelge val? U heeft daarnet gezegd, dat u precies volgens de u opgegeven richt lijnen werkte." Slottke. die steeds zenuwachtiger werd stak wanhopig de handen omhoog. Op de publieke tribune klonk een sissend gelach. Huber: „Volgens de aan u gegeven instructies, ging het helemaal niet om een twijfelgeval. Het is betreu renswaardig dat u zelfs nu nog tracht vol te houden. Witsjek te heb ben willen redden." President: „Wat had u gedaan, als het om een gewone textieljood was ge- Slottek: „Dan was deze de weg gegaan van alle anderen. Ik bedoel dat hij dan voor de Arbeitseinsatz in aan merking gekomen was." President: „Ja, ja, ik begrijp het. U gebruikt de patentterm, waarmee de Nederlandse Joden de dood werden ingejaagd." Zielig. Joden met een dubbele nationaliteit ter discussie werden gebracht. De thans zo netjes sprekende en zielig doende vrouw haar ogen bleven overigens bikkelhard, terwijl ze de lippen verbe ten op elkaar perste had deze onge- lukkigen bijna allen als Nederlander la ten aanmerken, wat in alle gevallen hun dood had betekend. Huber: „Op grond waarvan stelde u de nationaliteit van deze mensen vast?" Slottke: „Op grond van de stukken, de paspoorten en zo, die mij ter beschik king werden gesteld." Huber: „Hoe kon u dat dan vaststel len? wist u niet, dat iemand die bij voorbeeld in Londen geboren is, de Engelse nationaliteit behoudt?" Slottke: „Dat heb ik pas na de oorlog gehoord." De totaal van berouw verstoken ver dachte, kwam voor een nog heter vuur te staan, toen haar een document onder de ogen gegeven werd, waarin stond, dat ze bij een bespreking aanwezig was geweesf; welke aan Joden met een dubbele nationaliteit was gewijd. Hier in was het besluit gevallen, in twijfel gevallen naar de Nederlandse nationali teit over te hellen." Huber: „Waarom deed men dit?" Slottke: „Dat weet ik niet meer. Ik wa: maar een eenvoudige werkkracht, die slechts deed, wat werd opgedragen. Huber: „Ik zal het u zeggen. Als men iemand de Nederlandse nationaliteit aan kon wrijven, maakte men alles veel gemakkelijker. Dan hoefde men niet de moeilijke weg van vrijstellin gen en uitzonderingen te gaan. Dan kon geen Jood blijven leven, wat de bedoeling was van de organisatie, waarbij u werkte." De verdachte knikte slechts, bracht geen woord uit. Slottke ontkende nog geweten te heb ben dat een zekere Günther met wie ze vaak had getelefoneerd, en die haar mondeling opdrachten gaf, de plaatsver vanger van Eichmann in Berlijn was, ook dit zou ze pas na de oorlog ge hoord hebben. Amerikaanse neven-aanklager Kempner. die „de vrachtbriev de hel" van de mannelijke en lijke kloosterlingen in zijn bezit had die zich als behorend tot „het ge rechtshof van de doden", betitelde, deed nog een felle aanval op Zöpf. Köpf-premie Hij vroeg de laatste, of er een pre- ie in zijn dienst bestond voor het aanbrengen van ondergedoken Joden. Zöpf antwoordde, dat hij op verzoek de Nederlandse en Duitse verra ders, die bij hem werkten, een zelfde „Köpf-premie" had ingesteld, als die welke reeds bij de dienst van Willy Lages in zwang was. Vrij—dan de caravan! CARAVAN RAI67 Represantatief aanbod van binnen-en buitenlandse caravans en toebehoren. 27 JAN. TIM S FEBR. PAKING Premier Tsjoe En- lai van communistisch China zou de strijdkrachten opdracht heb ben gegeven het vuren in de pro vincie Sinkiang onmiddellijk te staken. De Chinese staatsraad zou instructies hebben gestuurd naar het militaire district Sinkiang en naar het partijbestuur van deze provincie, dat moet toezien dat de wapenstilstand wordt nageleefd. Voorts zal het centrale comité van de Chinese communistische partij een com missie van onderzoek naar Sinkiang zen den om de toedracht van de incidenten vast te stellen. De plaatsvervangend commandant van Sinkiang. generaal Tsjang Hsi-tsjin. zal in de provincie orde op zaken moeten stellen. Dan zal hier de „culturele revolutie worden voortgezet", zo melden muurkranten in Peking. Het zal dan het publiek niet meer zijn toe gestaan op „reactionairen" te schieten. Aanhangers van partijvoorzitter Mao Tse-toeng hebben bekend gemaakt, dat zij de macht in de zuidelijke provincie Kweitsjol in handen hebben genomen. Na Sjansi, Kiangsi en Hopei is dit de vierde provincie, waar de tegenstanders van Mao zijn verslagen, aldus radio-Peking. De regeringen van Frankrijk, Rusland, Zuid-Slavië. Buiten-Mongollë en Honga rije hebben by de Chinese autoriteiten ern stig geprotesteerd tegen betogingen van hun ambassades in Peking. Voor de Fran se ambassade in de Chinese hoofdstad werd gisteren een demonstratie gehou den, die gericht was tegen jic arrestatie In het Benoordenhout wonen is statussymbool. Het is niet al' ..netjes", nee het heeft zelfs een zei deftigheid. De winkels zijn er exclusief schaars. De Van Hoytemastraat het bijbehorende plein zijn betreft het centrum. Er zijn daar in kort bestek alle lekkernijen te vinden, die in de wereld beroemd zijn. Sour cream, paté's oesters, artisjokken, hazelnoot taart. noem maar op. Nog lang voor wij de vrije zaterdag kenden, werd die in de Van Hoytema straat bedreven De Amerikanen na melijk hebben daar hun winkelwijk en de vrije zaterdag bezaten ze al toen wij nog hard riepen, dat zo iets bij ons onmogelijk was. Nu mengt zich het Haags-Benoor denhoutpubliek met de vreemdelinge)' Het bedienend personeel der zaket bestaat uit louter taaifenomenen. Het Benoordenhout is een uitge strekte wijk. dus winkelt haast toeristische attractie geworden voor bewoners van andere Haagse Voor mij is het Benoordenhout altijd attractief geweest om de enige huizen. - zijn. Ook wel saaie straten met Flatjes, verdiepingen, villas met enorme plakkaten van makelaarskan toren. Er verdwijnt slechts zelden zo'n plakkaat, maar er komen bijna dagelijks nieuwe bij. Het is een bijna griezelig verschijn- at dat stijve versleten deftigheid, maar die sel. Waarom a) die lege huizen' Ik houd van huizen i een tuin rondom. Met grote zolders e dito keukens. Met zithoekjes voor ee hoekraam. Benoordenhout En die zijn er in alle vormen en soorten. Huizen waar anderen in woonden Huizen waar je zelf nooit aan toe :ou kunnen komen. De gedachte kwam zelfs niet op. want we hebben in Den Haag immers net zo hard woningnood als overal elders? Maar nu een wandeling door hel ;erekend de gezellige Benoordenhuis wordt een tantalus- kwelling. Huizen te kust en te keur „leeg te 'anvaarden" openluchtuitstallingen van groenten en bloemenwinkels is de Van Hoj-te- mastraat zo langzamerhand een wel Waar blijven de beA Is het Benoordenhout niet langer '.o chic nu nieuwe status-wijken ver rezen zijn? Of is het te chic aan het worden omdat het geld duurder dan Is het de vergrijzing van de resi dentie, waar oudere mensen naar kleiner onderkomen zoeken en jonge gezinnen de last van een groot huis niet willen? Waarom ook staan de huizen te koop en niet te huur? De huurprijzen van de luxe-flats zijn ook niet gering. In die vergelijking kan het niet zitten. Moet er geld op de tafels komen? En is er niemand, die het neertelt? Ach, misschien van alles een beetje. Je kunt er over piekeren en alleen maar uit concluderen, dat het een vreemde zaak is. Duizenden zoeken een woning en toch komen er steeds Opnieuw bracht Kempner het onder werp Anne Frank ter sprake. Acht we ken nadat Himmler in verband met de naderende geallieerde eindoverwinning „een betere behandeling" van de Joden had gedecreteerd, werd dit wereldbe kende meisje met haar familie gedepor- Zöpf: „Ik was toen in Velp. Ik heb nog geprobeerd de treinen, die uit Westerbork vertrokken tegen te hou den. En ten dele is me dit gelukt. Ik ben er speciaal voor naar Berlijn ge weest." Kempner: „Er liepen helemaal geen treinen meer. Is dat overigens uw laatste woord?" Zöpf: „Het spijt me dat zich bij één van de laatste transporten Anne Frank bevond. Menselijk vind ik het zeer be treurenswaardig wat er is gebeurd." Afgrijzen Astronaut Edward White, een van de drie astronauten, die za terdag om het leven zijn ge komen, werd gisteren begraven bij de Militaire Academie te West Point. Tot hen, die na de plechtigheid mevrouw White hun deelneming betuigden, be hoorde mevrouw Johnson, de echtgenote van de Amerikaanse president. Diep afgrijzen vervulde de zaal, toen een in augustus 1942 in het Deventer Dagblad geplaatst verslag van een eenkomst van Nederlandse nationaal so cialisten werd voorgelezen. De Duitse jurist die daar gesproken had, had de „bloed en bodem"-theorie van de nazi'! op een afschuwelijke wijze uitgedra gen. De Joden, „de ondermensen' moesten vernietigd worden, omdat ze vijanden van het volk en van de staat waren. Hun lot was misschien tragisch, maar als ze niet werden omgebracht, zouden ze een eeuwig gevaar voor het Germanendom hebben betekent. „Een oorlog kan alleen maar gewonnen wor den door bloed en ijzer." luidde de laatste zin. Harster kreeg er nog van langs voor zijn aandeel in het deporteren van Jo den, die in zgn. werkverruimingskam pen bijeen waren gebracht. Op bevel van Berlijn waren er in een nacht 8000 opgepakt, doch doordat ook hun ge zinsleden werden gearresteerd, liep dit getal tot 30.000 op. _~it was toen eind september 1942. Aan het eind van datzelfde jaar kon de bezetter met trots en in triomf aan Ber lijn melden, dat binnen een half jaar de helft van de voor deportatie in aan merking komende Nederlandse Joden op transport was gesteld. Een schande voor ons land bleek /erigens het in de rechtzaal naar vo ren gebracht feit dat onder de 700 man, die Harster voor dit eerloze werk gebruikte, zich 400 Nederlandse politieambtenaren bevonden. Zij wer den dan weliswaar niet afgeschilderd Bij een explosie van mijngas als mensen die razzia's met „innerlijke een kolenmijn in Noord-Spanje zijn overtuiging" uitvoerden, maar ze de- gisteren vier mijnwerkers omgekomen den het toch maar. len vijftien gewond. VALSEMUNTERSBENDE? PARIJS De Parijse politie heeft gisteren de Nederlander J. gearresteerd omdat hij in zijn auto grafeerplaten en clichés van valse Kongolese bankbiljet ten had. Het materiaal was nog niet gebruikt. De man werd bij een verkeerscontro le aangehouden. Bij een nader onder zoek van de wagen kwam het verval sersmateriaal tevoorschijn. De politie meent dat zij hier te ma- I ken heeft met een bende met internatio nale vertakkingen. Het zou onmogelijk zijn dat J. (die in Parijs in een drukke rij werkt) geen handlangers heeft. SAIGON/PARIJS De Amerikanen hebben een belangrijk document van de Vietcong buitgemaakt, waarin een overzicht gegeven wordt van de stand van zaken op dit moment. De Vietcong maakt zich zorgen over de recrutering van nieuwe mensen om de opengevallen plaatsen in te nemen. De sterkte was afgenomen tot 180.000 man, terwijl de vereiste sterkte 300.000 man moet zijn. Het rapport schijnt af komstig van het hoofdkwartier van de Vietcong en was bestemd voor het vier de militaire district, dat van de zoge naamde „ijzeren driehoek". De Vietcong geeft in het rapport toe het gezag over ongeveer een miljoen plattelandsbewoners te hebben verlo ren; naar schatting de helft leeft nog onder het gezag van de guerrilla's. De politieke leiding heeft lange tijd beweerd ongeveer vier-vijfde van de bevolking te regeren, maar de regering Saigon noemde cijfers die meer over eenstemmen met het geheime rapport. Noord-Vietnam heeft weer bombarde menten op drie dorpen gemeld, waar bij, volgens Noordvietnamese berich ten, ruim honderd mensen zijn gedood of gewond. Robert Kennedy, die bij zijn bezoek aan Frankrijk gisteren een uur met president De Gaulle heeft gesproken, heeft gezegd anders over de kwestie-Vietnam te denken dan toen hij zondag in Parijs aankwam. Hij achtte de tussenkomst van Frankrijk en De Gaulle van groot nut Kennedy noemde zijn besprekingen verhelde- Een Socialisme ingezonden stukkenschrijver stel: „een christen kan zich niet thuis gevoelen in een partij, die in wezen de hijbei verwerpt en alleen opkomt voor het materiële en tijde lijke". Nu dacht ik, dat het niet de taak van een politieke partij was zich uit te spreken over de bijbel. Daar zijn de kerken voor. Een politieke par tij is geen geloofsgemeenschap. M.a.w.ï bij partijkeuze is deze zaak niet opper- tuun. Dan dat „materiële en tijde lijke". Als de PvdA pleit voor een leefbaarder wereld, waarin men zich gelukkiger kan voelen, akkoord, dan komt ze op voor dat materiële en rij kelijke. Pas las ik dit citaat van Biesheuvel: „Christelijke politiek is vorm geven aan een samenleving, die meer beantwoordt aan de idealen die wij ons gesteld hebben en waarin we nationaal en internationaal de mensen gelukkiger willen maken". In het beginselprogramma van de PvdA lezen we dat die partij wil „een samenleving, doordrongen van eerbie diging van de medemens, waarin de vrijheid gebonden is aan gerechtig heid en maatschappelijke ordening dienstbaar is aan het welzijn van en keling en gemeenschap". Een ieder le ze deze passages nog eens nauwkeurig na. En oordele zelf. Binnen de PvdA is het mogelijk gebleken samen te wer ken als christenen en niet-christeien, als r.k. en protestanten. Wat een open heid. Is dat onchristelijk? Zou dat niet mogen? Zwijndrecht P. J. Veenstra Beeldhou wer door eigen werk gedood PARIJS De Griekse beeldhouwer Sklavos is gisteren in zijn atelier om het leven gekomen toen een enorm blok graniet, waaraan hij werkte, om viel en hem verpletterde. Enkele uren tevoren had Sklavos ernstige brandwonden aan zijn handen opgelopen, toen door kortsluiting brand ontstond. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) DE meeste publikaties over Vietnam en met name de rol die Amerika daar speelt, zijn gekleurd. Geschreven wordt vaak vanuit een bepaalde bewo genheid. Ook speelt vooroordeel vaak de schrijver parten. De objectiviteit wordt dan geweld aangedaan. Aan dit laatste dachten we bij het lezen van „De bittere erfenis" van de hand van de vroegere Kennedy-adviseur Arthur M. Schlesinger (uitg. H. J. Paris, Amsterdam, 160 blz„ ƒ5,90). Dezelfde Schlesinger, die in 1965 op een nationale teach-in te Wash ington het Amerikaanse Vietnambeleid verdedigde, noemt deze politiek nu dubbel zinnig en ongeloofwaardig. Malta levert geen Schlesinger zijn boek baseerde Bij het schrijven Tweede listnd Schlesinger zich op drie door hem geschreven artikelen en op enkele passages uit „De duizend y-,, dagen", dat vorig jaar bij dezelfde uitgever is verschenen. Zijn gegevens rVé^TVZinP K A r heeft hij uit de tweede hand. Want als adviseur van president Kennedy had DGlIZjIlli.' dd.ll IVjCvX i.:: n;ets met Ket Vietnamese iirohleem te maken Sgc I hij niets met het Vietnamese probleem te maken. Dat Schlesinger na 1965 anders over de Amerikaanse politiek ging denken 'lehoeft. op zichzelf niet te bevreemden. De bombardementen op Noord- Vietnam en de uitbreiding vgn de gevechten in Zuid-Vietnam hebben de strijd een ander karakter gegeven. Zou Schlesinger zich in zijn boek daar tegen hebben verzet, dan zou zijn omzwaai niet zoveel verbazing hebben Deze maatregel volgt op het Britse, gewekt. VALETTA De Maltezer regering ■heeft de levering van belasting-vrije (brandstof aan de Britse luchtmacht op het ei'and gestaakt. besluit de troepensterkte op het eiland te verminderen. waardoor werk loosheid zal ontstaan. Schlesinger houdt zich echter ook bezig met de voorgeschiedenis van het Vietnamese conflict. Hij Geschiedenis doet dat op merkwaardige wijze, zoals op blz. 8. Daar zegt hy dat de Japanse eisen aan Indochina in juli 1941 er toe leidden, dat Amerika de Japanse tegoeden bevroor en dat als gevolg daarvan de Japanners onverhoeds de Amerikaanse vloot in Pearl Harbor aanvielen. Op blz. 15 laat hij Kennedy als senator (van de oppositiepartij) over Viet nam dingen zeggen, die deze later als president niet waar zou maken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat Schlesinger de rol van Kennedy in de ge beurtenissen en beslissingen, die Amerika zo sterk bij de stryd in Vietnam betrokken, tracht te minimaliseren. Als president Kennedy nu nog zou hebben ge- Vdviseiirs leefd, zouden zijn belangrijkste adviseurs inzake Vietnam McNamara (defensie) en McGeorge Bundy zijn geweest. Uit publikaties na de dood van de president bleek duidelijk, hoe groot hun invloed was. Het zijn dezelfde mannen, die totnogtoe grote invloed hadden op de beslissingen van president Johnson met bel rek king tot Vietnam. McNamara en McGeorge Bundy bleven op hun post nadat Johnson presi dent was geworden. Schlesinger was echter de eerste die in 1964 de nieuwe president de rug toekeerde. Zijn motieven lagen in het persoonlijke vlak. IT Met Vietnam hadden zij niets te maken. In dit licht dient men „De bittere Tot dusver zouden er reeds punten I erfenis" te lezen. Dan kan het boek wellicht een bijdrage leveren aan het van overeenkomst zijn geconstateerd I debat over dc ♦oekomstige Amerikaanse politiek in Vietnam. Gruwelijke moord in Londen LONDEN Gisteravond zijn in Lon den stukken van een vrouwenlichaam gevonden. Scotland Yard, die de zaak in onderzoek heeft, gaat de mogelijk heid na of er verband bestaat met an dere moorden. Vorig jaar zijn in de Theems ook delen van een lijk van een vrouw gevon den. Eind december is in een bagagede pot in Londen een vermoorde jonge man in ee- koffer gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5