Kamerleden mogen blijven preken Bestrijding armoede moet voorop staan Weer zending op Celebes van Chr. Geref. Kerken Een woord voor vandaag GEEN STREEP DOOR HERV. EMERITAATSRECHTEN Bisschop rots in Otto Dihelius de branding Cuba weigert helft delegatie een visum Twee predikanten in de Staten-Generaal Hervormde Kerk voor Rapport over vaste paasdatum Oecumenische Raad tot kerken verzoening zal worden herschreven DR. R. J. MOOI VOLGT DS. LANDSMAN OP .4!s Christus de tempel gereinigd heejt, vragen de joden Hem om een teken. Zij willen weten wat Zijn gezag is. Christus geeft een merkwaardig antwoord: „Breek deze tempel af en na drie dagen zal ik hem weer ophouwen." Als later de joden nog eens een dergelijke vraag stellen, zegt Hij dat zij alleen het teken van Jona, die drie dagen en nachten in de huik van de vis was, zullen ontvangen. Het werd Zijn discipelen pas later duidelijk, waarop Hij doelde. Hij dacht aan Zijn eigen kruisiging en opstanding. Het enige teken wat ons ook gegeven wordt om Zijn gezag te erkennen is het kruis en de opstanding. De joden hier, en ook wij vaak, draaien de zaak van Gods Woord om. Wij willen tekenen zien om te geloven. De hijhei echter zegt dat de tekenen het geloof zullen volgen. Op een gegeven ogenblik kan Christus niet vele wonderen doen om het ongeloof van de mensen. Niet de tekenen wekken het geloof, maar het geloof wekt de tekenen, want het zijn tekenen van het nieuwe rijk, van de toekomst. We lezen vandaag: Johannes 10 1-10. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1967 Van onze kerkredactie) HYDE PARK, DRIEBERGEN Hervormde predikanten die lid worden van de Staten-Generaal moeten uit hun amht ontslag nemen, maar kunnen wel hun „rechten als van een emeritus" behouden. Ze hingen gisteren aan een zijden draad, want het breed- moderamen van de hervormde synode had voorgesteld om hen deze rechten te ontnemen. Dan zouden ze dus weer gewoon „mijnheer" geworden zijn. Het voorstel vond echter geen genade in de ogen van de synode. Het verwierf maar vijf stemmen. De predikanten die hun gemeente dienst t verlaten om ander werk te gaan doen moeten hun ontslag indienen bij het breed-moderamen. Dit beslist of zij als eervol ontslagen predikant toch in een of andere vorm pastoraal werk blijven doen en dus hun rechten kunnen be houden om voor te gaan in de ere- de sacramenten te mogen bedienen. Hoewel het voorstel van breed-moderamen om deze rechten Kamerleden te onthouden verworpen werd, kreeg dit orgaan van de synode toch voldoende leiding voor beslissin gen in de toekomst. Met overgrote meerderheid werd uit gesproken dat de emeritaatsrechten in principe niet onverenigbaar zijn met het Kamerlidmaatschap. Het modera- men kan echter in bijzondere gevallen de „rechten als van een emeritus" ont- (Van onze kerkredactie) BERLIJN Otto Dihelius is 15 mei 1880 geboren als zoon van een ambtenaar van keizer Wilhelm I. Hij is opgevoed in de Pruisische sfeer van dienen en tucht en „Ordnung muss sein". Conservatief is hij zijn hele leven gebleven. Een stoere, koppige, eigenzinnige man in de oud-Pruisische traditie. En tegelijk een man, die als weinige anderen in deze eeuw zo de strijd heeft aangebonden tegen de totalitaire staat. Ken. uiueiiua geschoold, niet alleen door de geniale Adolf von Harnack. maar ook door de anti-semiet Stöcker. Hi? gaat in WOT de pastorie in. gedrenkt m de door het luthers denken gestempelde opvatting dat elke overheid van God gegeven en dat het dus de plicht s vari ee christen, om de overheid in alles ^Zijn^succesvolle carrière (in 1925 is hij al generaalsuperintendent vanBran- denburg) wordt door zijn opvattingen S doorkruist. Zelfs in 1933 schrijft hij nog rustig, dat het joodse element een leidende rol heeft gespeeld in de voor Duitsland donkere gebeurtenissen 11918. n,Deze eigenzinnige p™is ES te analyseren e radikaal te wijzigen. GEBOGEN Hij sluit zijn ogen niet lljke gebeurtenissen, die door het Hl Ier-regime ontketend worden, maar zegt wel: Hier klopt iets niet. En mi heeft zich in 1933 opnieuw gebogen over het betaamde Romeinen 13. Dibelius komt tot d<- conclusie, dat Paulus geen rücksichtlose onderwer ping aan de overheid kan babbel be doeld. toen hij schreef- „Ieder mens moet zich onderwerpen aan de overhe den. die boven hem -taan. Want er is geen overheid dan door God en die er zijn. zijn door God gesteld Hij gaat zien. dat dit nlet. al.I5e? ff" hoorzaamheid aan de ov"he,d kent. maar vooral niet minder, dat de overheid die naam slechts verdient, als zij zich overheid weet bij de genade Gods. Een overheid ir een totalitaire slaat is geen overheid in bijbelse Daarom hebben christenen geen enkele verplichting tegenover zo'n overheid. „Dit inzicht heeft mij toen mijn vrij heid teruggegeven. Zij schonk mij het coede geweten, om veei te doen. wa lijnrecht tegen het nationaal-socialisme inging", getuigde hij later Dibelius werd een van de leidende figuren van de Belijdende Kerk. De nazi's ontnamen hem prompt 21 m func tie var. zeneraal-superintendent, zij legden he;een spreek- en schrijfver bod op. waar hij zicb echter niet aan stoorde. Drie maal werd hij gear- -esteerd en korte tijd vastgehouden. In 1937 stond hij zelfs terecht wegens hoogverraad. Hij werd echter (hoge uit zondering onder de nazi's) vrijgespro ken. Na de val van Hitier wordt Dibelius Hij wilde toen aftreden, maar moeilijk heden over een opvolger deden hem besluiten nog te blijven. Vorig jaar maart trad hij af. Zijn opvolger is dr. Kurt Scharf, die hem in 1961 al was opgevolgd als voorzitter van de (overkoepelende) raad var Evangelische Kerk in Duitsland, een functie, die Dibelius twaalf jaar heeft bekleed. Wij memoreren nog. dat Dibelius van 1954 tot 1961 (van Evanston tot en met New Delhi) ook nog lid van het presidium van de Wereldraad van Ker ken is geweest. DIENST Toen tijdens het proces in 1937 een naziminister hem honend vroeg, waarom hij zich zo roerde, terwl hij toch een predikant buiten dienst was, antwoordde Dibelius: „Herr Mi nister, ein Christ ist niemals ausser Dienst". Nooit buiten dienst. Dat is type rend geweest voor zijn leven, tot veertien dagen voor zijn dood. Geen blad voor de mond nemen, (ook niet als het om het westers kapitalisme of nihilisme ging), rhetorisch, scherp lo gisch redenerend, tijdig ,en ontijdig spiekend. Een stoere, maar tegelijk blij moedig strijder voor het evangelie. Toen hij voor de synode zijn tes tament voorlas, eindigde hij met HAVANNA De helft van de Ame rikaanse delegatie, die de instituering van de Presbyteriaans- Hervormde kerk van Cuba wilde bijwonen, heeft geen visum gekregen. De twintigduizend presbyterianen op Cuba vormden tot nu toe een classis van de United Presbyterian Church van de Verenigde Staten. Tijdens een plechtigheid, verleden week zondag ij Havanna, werd deze classis eei zelfstandige kerk. De moederkerk had zes mensen ui de synode en de zending afgevaardigd naar Havanna. Toen deze delegatie Mexico wachtte op het vliegtuig, dat hen naar Cuba brengen zou. bleek dat aan drie van hen een visum geweigerd De plechtigheid is verder bijgewoond door dr. Marcel Pradervand Genève, de secretaris-generaal van de Hervormde Wereldbond, en een aantal vertegenwoordigers van hervormde ker ken uit Oost-Europa. deze woorden: „Ik beschuldig mij, dat ik niet moediger beleden, niet trouwer gebeden, niet blijder ge loofd en niet dieper bemind heb. Maar ik geloof in Gods barmhar tigheid." NED. HERV. KERK Beroepen te Giessen-Oudekerk en te Aagtekerke: kand. J. Gebraad te Utrecht; te Leeuwarden-Huizum (5e pred. pl.)D. C. Israël te Velp; ds. J. Bos te Lunteren kreeg geen beroep naar Den Bommel (reet.); te Nederhe- mert (Gld. toez.) J. Vroegindewey te Goudswaard. Benoemd tot voorganger van de herv.-geref. evangelisatie te Wasse naar: J. Lekkerkerker, as. emeritus pred. te Loon op Zand. GEREF. KERKEN Beroepen te Hellevoetsluis: dr. H M. Matter te Rotterdam-Kralingse- veer; te Zwijndrecht (vac. S. v. d. Veen) en te Nijkerk (vac. J. Koppe) C. v. d. Woude te Dronrijp; te Hoorn: H. A. v. Bottenburg te Noordwyk a. Zee; te Eindhoven (vac. dr. W. v. d. Zwaan): J. Schelhaas te Leeuwarden- Huizum: te Oldenzaal: kand. G. Bur ger te Rotterdam. Beroepbaar: ds. A. Heuzeveldt en ds. C. G. Mak. legerpredikanten in lang verband. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-Noord: M. C. Ta- nis te Barendrecht eri J. Keuning te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk: K. de Gier te Den Haag-Centrum en J. v. Haaren te Amersfoort. Beroepen Ie Rhenen en te Vlissin- gen: P. Blok te Dirksland; te Kalamzoo (Michigan): J. v. Haaren te Amers foort. Bedankt voor Tholen: A. W. Ver hoef te Barneveld; voor Lethbridge (AIL Can.): C. Harinek te Utrecht. bisschop van Berlijn-Bradenburg. En weer ging de geschiedenis zich herha len. Hij begon het communistisch regi me te erkennen als overheid volgens Romeinen 13. „Ik heb mijn best ge daan, om Gods wil te verstaan en uit deze nieuwe staatsvorm iets te leren, wat wij tot nu toe nog niet geleerd hadden. Een hogere waardering vooi het persoonlijk bezit, grotere verant woordelijkheid voor de arbeiders, ge lijke kansen voor alle kinderen. Ik heb ook altijd beseft, dat in het nii regime mannen meewerken, die goede wille waren en nog zijn, om voor ons volk iets groots te verrichten' Maar toeir ook dit regime steeds dui delijker totalitaire, antichristelijke trek ken ging aannemen volgens Dibelius. kwam hij tot de conclusie, dat ook dit geen overheid kon zijn in de zin vat Romeinen 13. Zoals tegen de nazi's bond hij op nieuw de strijd aan, om de kerk onaf hankelijk van de staat te houden, voor zijn streven kerkelijk de eenheid van Duitsland en van Berlijn te bewa- In 1957 wordt hem de toegang tot het egd. de Oostberlijnse Mariakapel blijven pre ken. Deze kerk, die 1600 zitplaatsen telt was dan stampvol. Sinds de oprichting van de Muur (in 1961) werd hij ge dwongen ook deze diensten te staken. Opnieuw naar Toradjakerken (Van een medewerker) DEN HAAG Voor het eerst sinds 1950 gaan de Christelijke Gereformeerde Kerken weer het zendingswerk op Celebes aanpak ken. Twee christelijke gerefor meerde predikanten zijn daar voor benoemd. Het zijn ds. H. P. Brandsma uit Hilversum-oost, die als predikant de Toradjakerk in Mamasa zal dienen, en ds. W. van Heest uit Broek op Langendijk, die docent zal worden aan de Theologische School te Rante Pao. De christelijke gereformeerde kerk in Hilversum-Oost heeft verzocht aan de zendingsdeputaten van de Christe lijke Gereformeerde Kerken te mogen optreden als de zendende kerk. Dit ver zoek is ingewilligd. Ds. Brandsma. 35 jaar oud, is een zoon van ds. N. Brandsma te Slie- drecht. Hij stond in Rozenburg voor hij in 1963 naar Hilversum vertrok. Ds. Van Heest zal in Rante Pao naast de hervormde predikant ds. J. J. de Heer. de tweede blanke docent zijn aan deze school. Hij is 39 jaar oud en stond ook te Rozenburg, daarna in Emmen en sinds 1961 te Broek op Langendijk. De zendingsarts mejuffrouw E. van Riessen, die thans nog in Kenya werkt, zal straks ook naar Mamasa gaan. Tal van jaren hebben de Christelijke Gereformeerde Kerken samen met de Gereformeerde Zendingsbond in de Ne derlandse Hervormde Kerk zending ge dreven op Celebes. Er ontstond een aan tal jaren geleden een tweede zen dingsterrein onder de Venda's ir Zuid-Afrika. houden. Voor iedere predikant die poli ticus wordt zal dit dus afzonderlijk worden bekeken. De 'aanval op het advies van het breed-moderamen werd scherp ingezet door dr. M. A. Krop uit Groningen- „We moeten dankbaar zijn," zei hij, „als predikanten de politiek ingaan. Dat is een eer voor de kerk." Hij kreeg onder meer steun van ds. C. Blomaard uit Boxtel. LOF Kerkvoogd Th. J. Rikkers uit Ermelo had zelfs lovende woorden voor man nen als Talma en Slotemaker de Bruine. Ook de praeses, dr. G. de Ru sloot zich bij deze lof aan. Een paar sprekers, zoals onder meer ds. J. C. H. Jörg uit Apeldoorn wilden onderscheid maken tussen het lid maatschap van de Eerste en van de Tweede Kamer. Het eerste zagen zij als een nevenfunctie, het tweede als een hoofdberoep- Dan zou een predi kant die lid wordt van de Eerste Ka mer emeritus-predikant kunnen wor den, treedt hij toe tot de Tweede 'Ka mer dan niet. VERENIGBAAR De assessor van de synode, ds. L. Roctman van Gouda voelde daar niets voor. Hij formuleerde de uiteindelijke beslissing, toen hij voorstelde om uit te spreken dat het Kamerlidmaatschap in principe verenigbaar is mef de emeri taatsrechten, maar dat dit wel in het belang van de kerk moet zijn. Enkele sprekers, onder meer ds. M. G. L. den Boer, stelden nog voorzichtig voor om geen directe beslissing te ne men, maar het voorstel van het breed-moderamen nog eerst te bespre ken met politici. Maar de synode meende dat dat hele maal niet nodig was. Het voorstel van het breed-moderamen verwierf maar vijf stemmen. De door ds. Roetman ge formuleerde principe-uitspraak kreeg de overgrote meerderheid. (Van onze kerkredactie) In het verleden hebben pre dikanten een belangrijk werk verricht in de beide Kamers van de Staten-Generaal. We behoeven alleen maar namen te noemen als die van Kuyper, Talma, De Visser, Slotemaker de Bruine. Zandt, Severijn en bood het breed-moderamen van de synode zijn ontslag aan als predi kant, wat hij eervol verkreeg. Ook hij Maar tot zijn verbazing sprak het breed-moderamen niet over de „rechten als van een emeritus." Toen hij daar naar vroeg kreeg hij te horen dat hij ze niet kreeg. Onverwacht had dit besluit ook kamp. Hij werd van predikant le- ~ttTT ,.j raar en later rector van het Beerekamp van de LHU lid van christelijk Lyceum in Hoogeveen. van de Tweede en dr. J. W. de Eerste Kamer. Na het be sluit van de synode blijven zij emeritus-predikant. Reeds geruime tijd leefde de Hij nam dus ook zijn ontslag maar in zijn nieuwe functie bleef hij zijn ambts-rechten behouden. Pas later werd hij tevens lid van de Eerste Kamer. Omdat ds. Abma .zijn rechten verloor, meende het in de Hervormde Kerk of breed-moderamen dat hij ze ook een Kamerlidmaatschap wel nigbaar is met het emeritaatschap. De kerkorde van 1951 maakt het reeds onmogelijk om die politieke taak te verenigen met het voorgan gerschap van zelfs maar de kleinste gemeente. Sommigen meenden zelfs dat maar moest verliezen. Beroep Het gevolg was een protest. Dr. Beerekamp beriep zich op eens ver kregen rechten. Toen kwam het Kamerlidmaatschap onverenigbaar breed-moderamen op zijn beslis- moest zijn met het emeritaatschap. S1"§ Zij vreesden dat uiteindelijk een politicus toch eerder de partijlijn dan het Woord Gods zou volgen. Ontslag Anderen en in de synode i Maar dat bracht ds. Abma er weer toe om beroep aan te tekenen bij de generale commissie voor be handeling van bezwaren en geschil len. Die commissie kwam tot de conclusie dat het breed-modera- ook ten opzichte van hem op gisteren velen zagen helemaal zijn beslissing terug moest komen. vreesden dat een dergelijke opvat- gang van zaken drong het ting de predikanten een „angst breed-moderamen nu ook zelf op voor de politiek" zou bijbrengen, juist nu de kerk zich meer haar taak in de wereld bewust wordt. wijziging aan, opdat het beter in staat zou zijn om eventuele vol gende beslissingen te nemen. Hoe- Deze kwestie begon echter sterk wel de synode het advies te leven, toen ds. H. G. Abma Putten gekozen werd als lid van de Tweede Kamer voor de SGP. Hij breed-moderamen niet volgde ligt nu wel een principeuitspraak r de toekomst. (Van onze kerkredactie) HYDEPARK. DRIEBERGEN De Hervormde Kerk is voor een vaste paasdatum. Als de an dere kerken in de wereld het er mee eens zijn wordt voortaan al tijd pasen gevierd op de zondag na de tweede zaterdag in april. Dit werd gisteren besloten door de hervormde syndo.e De kerken die met de Hervormde Kerk ver tegenwoordigd zijn in het inter kerkelijke Contact In Overheids zaken, zullen gevraagd worden ook een dergelijk besluit te ne men. Vele andere kerken, waaronder de Rooms Katholieke hebben zich reeds jor een dergelijke vaste paasdatum tgesproken. De Wereldraad van Kerken heeft nu een enquete gehou den onder alle aangesloten kerken, waarvan de antwoorden vandaag bin nen moeten zijn. Het werd duidelijk dat de hervorm de synode gisteren graag af wil var het besluit dat indertijd door de sy node van Nicea werd genomen om de paasdatum te laten bepalen door de stand van de zon en de maan voor zowel als na passen tussen de ver schillende jaren. Hij stelde voor om terug te rekenen van de eerste ad ventszondag en zo te komen tot een vaste pinksterdatum en dus ook weer tot een vaste paasdaturri. Bijlage Zijn voorstel maakte niet veel ver schil met dat van de Wereldraad, maar had het voordeel dat het kerkelijk jaar nu wat gemakkelijker is in te delen. Volgens het voorstel van de Wereldraad valt pasen tussen 9 en 15 april, volgens zijn voorstel tussen 10 en 16 april. Het zal als bijlage bij het besluit van de synode aan de Wereld raad gezonden worden. Tevens aanvaardde de synode de gedachte om over deze datum ook con tact met de joden op te nemen, opdat weer de band gevonden zal worden tussen pascha en pasen. Als grote kerken in de wereld zich niet achter dit voorstel om te komen tot een vaste paasdatum stellen, zal het besluit van Nicea van kracht blij- (Vai kerkredactie) UTRECHT De Oecumenische Raad an oa1 land wil dat de meerderheid var is volk in de komende jaren de buik- cm wat strakker aansnoert, opdat ook de bevolking van de arme landen te eten zal hebben. In een vrijdag aangenomen uitspraak verzoekt hij de kerken var land er op aan te dringen „dat de houding tussen rijke en arme landen uit gangspunt wordt van ons politieke den- ?n en handelen." Letterlijk zegt de raad dat „de meerder heid van de bevolking de pas zal moeten inhouden bij de stijging van de con sumptieve bestedingen. Zodoende kan ruimte worden gemaakt voor de bestrij ding van de bestaande, in tal van op zichten mens-onterende armoede." Hiervoor, meent de raad, is een „ver mogens- en inkomenspolitiek onontbeer lijk" waarbij kennelijk gedacht wordt aan belastingmaatregelen. „Als daardoor de afstand tussen de inkomens wordt ver kleind. dienen wij dit te aanvaarden", zo wordt gezegd. Maar dan zullen ook andere Europese, ferentie kerken tot dergelijke stappen moet aandringen. Daarom zal de raad ook e beroep doen op oecumenische organen andere landen zich hiervoor in te zetten. Volgens de raad kan prioriteit aan d« bestrijding van de armoede alleen ge geven worden indien de regering zich in de eerste plaats inzet voor volledige werkgelegenheid en in de tweede plaats voor de uitbreiding van het onderwijs. Verlanglijstje Enige weken geleden berichtten wij dat binnen de Oecumenische Raad de ge dachte was gerezen om een prioriteiten schema op te stellen ten behoeve van de kabinetsformateur, die na de verkiezingen een nieuwe regering zou moeten volgen. In plaats van een verlanglijstje voor de formateur, heeft de raad nu een stuk opgesteld voor de kerken. De aange sloten kerken wordt gevraagd dit stuk ter discussie door te zenden naar de plaatselijke gemeenten. Het stuk is een voorzetting van de Con- er. Samenleving Genève. Het neemt een zestal Geneefse uitspraken op en bespreekt dan de c< quenties voor de Nederlandse sai Volgens dit stuk rust op Nederland de plicht om in de Verenigde Naties de no dige initiatieven te nemen, opdat er aan de oorlog in Vietnam een einde zal kun nen komen. Deze oorlog moet ontdaan worden van zijn ideologische geladenheid. Dat zal de voorwaarde scheppen voor een spoedig herstel van de vrede, wordt Gisteren behandelde de hervormde synode reeds deze brief. Besloten werd de Oecumenische Raad te vragen het stuk zelf te zenden aan alle hervormde ge meenten en predikanten. De synode kon, doordat de tijd van voorbereiding ontbrak, niet tot een eigen uitspraak komen. Wel zal het stuk ook ter hand gesteld worden van de Raad voor zaken van kerk en samenleving, op dat deze eventueel een bepaald voorstel Anti-joods Nicea, zei prof. dr. A. J. Rasker ter verklaring, was de eerste synode in het gekerstende Romeinse Rijk. Zij wilde graag ook het lentefeest kerste nen en kwam zo tot die ingewikkelde datum. Bovendien zat cr een anti- joodse tendens achter. Er werd zelfs besloten dat de paasdatum nooit mocht samenvallen met het joodse pascha. Daaraan is echter de laatste eeuw niet meer de hand gehouden. De paasdatum zelf heeft niets met het geloof te maken, zo zei hij nog, omdat historisch onderzoek niet in staat bleek te zijn een preciese paas datum vast te stellen. De Oosters-Orthodoxe Kerken be rekenen de paasdatum op het ogen blik op een andere manier en volgens een andere kalender. Het gevolg is, dat er soms wel vijf weken verschil is tussen de oosterse en westerse datum. Deze kerken hebben echter al ingestemd met het huidige voorstel. Kalender De vaste paasdatum houdt niet in een verandering van de kalender. In het verleden is geprobeerd om te ko men tot een kalender van twaalf maanden van vier weken, met en dan een week met een extra of zonder dag om niet te veel uit de pas te lopen met de zon. Dit voorstel heeft het echter nimmer gehaald. Ds. L. Brink uit Velsen was helemaal tevreden met de voorgestel de datum, omdat er nu nog een week verschil kan zijn tussen de periode (Van onze kerkredactie) HYDE PARK, DRIEBERGEN Het meerderheids- en het min derheidsrapport over de verzoe ning, dat op de vorige zitting van de hervormde synode ter sprake kwam zal worden herschreven door prof. dr. A. F. N. Lekkerker ker. Hij zal geassisteerd worden door oud-testamenticus prof. dr. A. S. van der Woude en de dog maticus prof. dr. H. Jonker. Dit rapport, opgesteld om een ant woord te geven op de problematiek die indertijd is opgeworpen door prof. dr. P. Smits van Leiden, werd door vele synodeleden te vaag en vlak genoemd. Toen werd besloten dit met het minder heidsrapport en de werkrapporten die bijgedragen hadden aan deze studie naar de classes-vergaderingen te zen- Het breed-moderamen moest giste ren meedelen dat dit niet mogelijk was, omdat de studiecommissie van oor deel was dat het materiaal daarvoor niet geschikt is. Na uitvoerige discussie herriep de sy node haar besluit en kwam men tot de conclusie dat het beter was om het in handen te geven van prof. Lekkerker ker om het te herschrijven. Hem werd verzocht niet persé te proberen tot een hamonisatie te komen van het meer derheids- en minderheidsrapport (van ds. G Boer) waarbij een grootste geme ne deler moet worden gevonden. Prof. Lekkerkerker krijgt het recht om verschillende visies naast elkaar te plaatsen. Wel werd door verschillende synodeleden gevraagd om prof. Smits recht te doen. Het rapport zou in het bijzonder stil moeten staan bij de vraag naar de overdraagzaamheid van de schuld. de synode zal kunnen voorleggen, ningen. Schrijver-verzetsman Nieo Rost overleden AMSTERDAM In Amsterdam is vannacht op 70-jarige leeftijd overle den de schrijver en oud-verzetsman Ni co Rost. De van origine Groningse schrijver, die de oorlogsjaren in een concentratiekamp doorbracht, heeft boeken geschreven als Goethe in Da chau en De vrienden van mijn vader. Hij kreeg onder meer de Marianne Phi- Lipsprijs en de culturele prijs van Gro- (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Zoals wij nog in een deel onzer edities kon den melden, heeft de generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk dr. R. J. Mooi te Amstelveen (44) gistermiddag benoemd tot haar secretaris voor algemene zaken. Dr. Mooi heeft zijn benoeming nog in beraad. Dc fiuidige secretaris voor algemene zaken, ds. F. H. Landsman, „promo veert" gelijk bekend op 1 mei tot secre taris-generaal. Hij volgt dan dr. E. Em men op, die met pensioen gaat. Ds. Landsman was secretaris voor algeme- zaken sinds 1951. Remko Jan Mooi is 8 juli 1922 te Rotterdam geboren. Hij deed in 1948 kandidaatsexamen theologie in Leiden en in 1955 doctoraal examen in Utrecht. Na secretaris te zijn geweest van een jeugdorganisatie, deed hij 4 november 1951 zijn intrede als predikant te Vries. In 1955 nam hij een beroep aan naar Zuidwolde (Gr.), welke gemeente hij in 1965 voor Amstelveen verwisselde. Van 1961 tot 1964 maakte dr. Mooi al deel uit van de generale synode. Hij zat daarvan twee jaar in het breed mo- deramen. Hij was verder lid van de raad voor het jeugdwerk, de raad voor de cate chese en de raad voor de herderlijke zorg. In 1965 promoveerde hij aan de Utrechtse universiteit bij prof. dr. G. P. van Itterzon. Zijn dissertatie was getiteld „Het kerk- en dogmahistorisch element in de werken van Johannes Calvijn". Een van de stellingen bij deze pro motie luidde: Het strekt tot voordeel van de Nederlandse Hervormde Kerk. indien aan oud-predikanten, die zit ting hebben genomen in een vertegen woordigend lichaam van de staat, de rechten als van een emeritus-predi kant. niet worden ontzegd." Het is een merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat de hervorm de synode juist op de dag van zijn benoeming een besluit heeft genomen, overeenkomstig deze stelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2