SPANJE WENST VRIJHEID OMSTREDEN ONTSLAG ïffiiiiiiinai BOERENKOOL 750 gr. 1.05 JAMIN OPNIEUW BRAND IN CAPSULE: 2 DODEN EVA rijker dan EEG? Commentaar Stakingsgolf breidt zich uit Studenten en arbeiders in aktie Wilson: GIFGAS IN JEMEN Otto Dibelius over leden In Leerdam 60 man ontslagen Woensdag 1 februari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD lantvastich it ghebleven nijn hert in teghenspootl" Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kamerleden mogen blijven preken - pagina Kernmerk. De particuliere schip per maakt een moeilijke tijd door. Het zijn niet alleen zorgen van finan ciële aard, waarmee hij bijna dagelijks wordt ge confronteerd, zijn proble men liggen ook op een ander vlak. zie pag. 11 Spel van de rollenvan Pirandello - pag. Radio-TV. in geeft myn vader er vast rijksdaalder voor." Jonge arbeiders demonstreren Kwaliteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE trkley - Alphen a.d. Rijn tel. 01720-2491. LONDEN Premier Wilson heeft i het Lagerhuis gezegd over sterke aar wijzingen te beschikken, dat de VAR iy Jemen gifgas gebruikt. Radio-Cairo heeft later op de avond de uitzendin gen onderbroken voor een regeringsver klaring, waarin scherpe kritiek wordt geleverd op Wilsons verklaring. Het Rode Kruis heeft op Egypte een beroep gedaan geen gifgas in Jemen te gebruiken. De conservatieve oppositie vroeg Wilson in het Lagerhuis of het wel raadzaam is, dat Engeland zich uit Zuid-Arabië, dat aan Jemen grenst, te rugtrekt zonder een defensie-overeen komst. Egypte zou ook Zuid-Arabië wel eens kunnen gaan bedreigen. Wilson antwoordde, dat het nu maar eens uit moest zijn met het dromen over Engelands positie in de wereld. Engeland heeft niet meer de middelen om overal politieman te kunnen spelen. Uitkeringen van sociale wetten vijf pet. omhoog DEN HAAG De SER zal minister Veldkamp deze maand adviseren over de verhoging van de uitkeringen van de AOW, AWW, kinderbijslag cn de mvaliditeitsrente. Begin december heeft de regering al meegedeeld, dat de uitkeringen met terugwerkende kracht per 1 januari met ongeveer vijf pro cent worden verhoogd. De nieuwe uitkeringen zijn: AOW: gehuwden ƒ4470 (was ƒ4254 per jaar); ongehuwden ƒ3144 (ƒ2994). MADRID De dood van Rafael Moreno, de 23-jarige student, die in wanhoop uit het raam sprong toen de po litie huiszoeking wilde doen, heeft de onrust in Spanje ver groot. Men is geneigd van hem een martelaar te maken. Studenten en arbeiders trekken nu gezamenlijk op tegen de politie, die met straf fe hand de orde probeert te handhaven. Aan de universi teiten van Madrid en Bar celona wordt niet meer ge studeerd. De stakingen brei den zich over het gehele land uit. In Madrid, Bilbao, Bar celona, Sevilla en de mijn streek Asturie hebben tien duizenden het werk neerge legd. Gisteren was het de dag van grote onlusten rondom en op de universi teitsterreinen van Madrid. Zoals we reeds meldden besloten de autoriteiten de universiteit te sluiten. Uit solidari teit gingen de studenten in Barcelona ook in staking. Vandaag leek het rustiger te zijn. Maar de sociale onrust vreet verder. Laten de ontevreden studenten steeds meer van zich horen, ernstiger nog voor het bewind Franco is de bewe ging onder de arbeiders. De verboden „arbeiderscomité'5 zijn zeer actief en winnen overal aan invloed. Als de impasse in de loon onderhandelingen niet snel wordt doorbroken, zal de stakingsgolf over het gehele land slaan. Spanning Het gaat de Spanjaarden echter niet alleen om die loonsverhogingen, maar ook om meer persoonlijke vrij heid. Studenten en arbeiders hebben elkaar nu gevonden in hun streven naar volledige vrijheid van organisa tie, betere sociale voorzieningen ei vrijheid van meningsuiting. Het is duidelijk, dat de spanning tussen de jongeren, die vernieuwing en democratisering wensen, en het conservatieve beleid van Franco steeds groter wordt Het verzet te gen de caudillo lijkt een hoogtepunt te naderen. Het begint er naar uit. te zien; dat Franco de eisen van de jonge Spaanse generatie niet langer kan negeren. (Van onze kerkredactie) BERLIJN Op 86-jarige leeftijd i: gistermiddag overleden dr. Otto Dibe lius, voormalig bisschop van de Evan gelische Kerk van Berlijn-Branden burg, voorzitter van de raad van de Evangelische Kerk in Duitsland en lid van het presidium van de Wereld raad van Kerken. Dibelius is zeer bekend geworden door zijn slrijd Legen het nationaal- socialisme en tegen het communisme. Hij was nog steeds, hoewel sinds tien maanden emeritus, actief. De laatste weken leed hij aan een ernsti ge vorm van wondroos in het gezicht. Hy stierf aan een hartverlamming. Zie ook pagina Kenmerk. W. éM* .jgfci' is Het Duitse vrachtschip Eka Daja Samudero, 5000 ton, dat dinsdag middag bij Kaapduin strandde. Twee sleepboten en een ber gingsvaartuig voeren onmiddel lijk na de stranding ter assis tentie uit. melkhazelnootjes niet duur wel heerlijk Af en toe regen DE BILT Langs de noordflank van een gebied van hoge barometer standen, dat zich uitstrekt van de Azoren over het Alpengebied naar Rusland stroomt in het komende et maal zachte en vochtige lucht van de oceaan naar ons land. De zuidwestelijke tot westelijke stroming wordt mede in stand gehou den door een lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van de zuidpunt van Groen land tot het noorden van de Noord zee. Fronten van dit lagedrukgebied, die morgen dicht bij ons land liggen, zullen af en toe regen of motregen brengen. Hierbij blijft de wind matig tot vrij krachtig tussen zuidwest en west waaien, terwijl m het tempera- tuurverloop maar wein.g verandering komt. DE BILT Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ?bruari: zon op 08 20. onder 17.29. maan Drie astronauten begraven SAN ANTONIO In San Antonio (VS) heeft gisteren vier dagen na de fatale ramp op Kaap Kennedy die het leven heeft ge kost van de astronauten Virgil Grissom, Edward White en Roger Chaffee wederom een brand in een cabine met zuivere zuurstof twee doden geëist. De twee mannen waren bezig met normaal onderhoudswerk in een geheel met zuivere zuurstof gevulde hogedruk- kamer in het instituut voor ruimte- vaart-geneeskunde te San Antonio ii de staat Texas. De cabine werd gereedgemaakt voo proeven met konijnen. Over de oorzaak van dit ongeluk is nog niets bekend. De drie astronauten. Grissom, White en Chaffee, zijn gisteren begraven. Vir gil Grissom en Roger Chaffee op de Nationale begraafplaats Arlington bij Prinses Beatrix goed bedacht DEN HAAG Vele telegrammen en brieven zijn gisteren op kasteel Dra- kesteyn bezorgd ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. Vooral schoolkinderen hebben haar gefelici teerd; de gelukwensen hadden in vele gevallen betrekking op de aanstaande blijde gebeurtenis. De verjaardag i familiekring gevierd. Washington en Edward White op de begraafplaats van de militaire acade mie te West Point. Toen de kist van Grissom van de kapel naar het graf werd vervoerd door een militaire wagen, door paar den getrokken, vlogen drie straalja gers over als laatste vaarwel aan een piloot van de luchtmacht. Belangstelling Enige uren later werd Roger Chaffee begraven, naast Grissom. Edward White werd op de begraaf plaats van de militaire academie West-Point begraven. De plechtigheden werden bijgewoond door de nabestaanden van de slachtof fers, president Johnson, zijn echtgeno- vice-president Humphrey en tal rijke andere hooggeplaatste functiona- Duizenden belangstellenden hadden de strenge koude getrotseerd om de ter aardebestellingen bij te wonen. De New York Times schrijft dat op een bandopname die twaalf seconden duurt, de laatste woorden van de drie verbrande astronauten zijn opgenomen. „Wij verbranden hier... haal ons er uit", was het laatste dat werd gehoord. De stem moet van Chaffee zyn geweest. De astronauten hebben waarschijn lijk in wanhoop tegen de luiken van n tot 10 jaar ƒ990 10-16 jaar ƒ1482 16-27 jaar ƒ1926 ƒ3144 (ƒ2994); (ƒ942); wezen (ƒ1410); wezen 1830). Kinderbijslag (uitkeringen per kwar taal): eerste kind ƒ98.28 (ƒ95.16); 2e en 3e kind ƒ113.10 (ƒ109.20); 4e en 5e kind ƒ152.10 (ƒ146.64); 6e en 7e kind ƒ169.26 163.80); 7e en volgende kind ƒ187.20 180.96). Interim-wet invaliditeitsrentetreki- (uitkeringen per jaar): klasse A 5ift,-» (ƒ5826); klasse B ƒ4878 (ƒ4740); klasse C 3756 3648); klasse D 3000 2916;. WARSCHAU Polen wordt nog steeds geteisterd door een griepepidemie. Op dit ogenblik liggen één miljoen Polen ziek (Vai onderwijsredactïe IJMUIDEN Het hoofd van de hervormde Dr. J. Th. de Visser- school in IJmuiden. de heer F. Jackson (30), is per 1 augustus ont slagen omdat hij sterke sympathie toont voor de Volle Evangelie Ge meente. De heer Jackson, vorig jaar aan de nieuwe school benoemd, heeft zich kort geleden laten over- dopen. Zijn drie kinderen zijn nog niet gedoopt. De voorzitter van de schoolver eniging, ds. H. van Niel, verbelde ons dat de beslissing de heer Jack son te ontslaan met algemene stem men genomen is. Het schoolbestuur staat op het standpunt dat het hoofd van een school een sociale functie bekleedt en derhalve niet aan ern stige kritiek mag blootstaan. Het schoolbestuur heeft zich er bijzonder aan gestoten dat de heer Jackson bij zijn aanstelling niet over zijn sympathieën voor de Pinkster beweging heeft gesproken. Men neemt het hem bovendien ernstig kwalijk dat hij voorgaat in samen komsten van de Volle Evangelie Be weging en doceert aan een bijbel- school in Santpoort. De heer Jackson is met het ont slag allesbehalve gelukkig. Wel ver heugt hij zich over de steun die ouders hem hebben toegezegd. Van de 119 ouders hebben er 112 gete kend op een lijst om het ontslag ongedaan te maken. Daarnaast is er een actie-comité gevormd, dat langs meer juridische weg de beslissing van het school bestuur ongedaan wil maken. Het comité heeft de heer Jackson ver zocht voorlopig niet te solliciteren, omdat het een goede hoop heeft dal de hele affaire nog geregeld kan worden. Over ds. Van Niel. met wie de heer Jackson persoonlijk een goede verhouding heeft, zegt het school hoofd: „Hij is een zeer rechtlijnig denker, die het niet kan verteren dat ik meer voel voor de Volle Evangelie Gemeente dan voor de officiële kerk. Bovendien zitter mijn ongedoopte kinderen hem niet lekker. Wij hebben uitvoerig ge sproken, maar het bleek dat onze meningen niet te verzoenen waren. Ds. Van Niel heeft mij het voor stel gedaan dat ik normaal naar de kerk zou gaan en dan zou de zaak gesust kunnen worden, maar dan zou ik handelen in strijd met mijn geweten. Ik vind het wel een bij zonder droevige zaak dat de ene christen de ander er op deze ma nier uitwerkt". Ds. H. van Niel, die binnenkort naar Scheveningen verhuist, heeft de zaak hoog opgenomen. Hij wil voor zijn vertrek de kwestie gere geld zien. Hij neemt het de heer Jackson bijzonder kwalijk dat hy bij zijn aanstelling niet over zyn Pinkster-sympathieën beeft gespro ken. Hij zou dan stellig niet zijn aangesteld. Ook ds. Van Niel bevestigde dat de persoonlijke relatie met het schoolhoofd uitstekend is. Hij heeft zijn dochter indertijd bijles laten geven door de heer Jackson. Ver stoord is hij wel over de activitei ten van het ouder-comité, dat er volgens hem niets van begrepen heeft. De mensen die hun handte kening hebben gezet op de lyst te gen het ontslag, weten niets van het rechte van de zaak. Inmiddels zouden sommigen heb ben teruggekrabbeld. En zij die bij hun protest blijven, zijn randker- kelijken, zo zegt ds. Van Niel. GENÈVE De EVA heeft aan de hand van cijfers aan proberen te to nen, dat de Europese Vrijhandelsasso ciatie helemaal niet zo'n zwakke afspiegeling is van de EEG. VN-statistieken zouden aantonen, dat de EVA de belangrijkste handelsasso ciatie ter wereld is en dat in de EVA-landen een grotere welvaart heerst dan in de EEG-landen. Het nationale inkomen per hoofd van de bevolking is in de EVA 1408 dol lar tegen 1086 dollar in de EEG. Per duizend EVA-inwoners zijn er 138 au to's (131 in EEG) en 188 televisie toestellen (131 in EEG). LEERDAM Bij de houthandel Vars- seveld in Leerdam zijn zestig van de 250 personeelsleden ontslagen. Motief voor deze maatregel is volgens de di- rektie de achteruitgang van de afzetmo gelijkheden in de bouwnijverheid. Reeds dertien werknemers hebben hun ontslag gekregen. De overige 47 zullen eind van deze maand volgen. In overleg met de vakbonden is een af vloeiingsregeling getroffen. Het is de tweede maal binnen korte tijd dat in Leerdam ontslagen vallen. Eerder werden bij de glasfabriek Leer dam een aantal personeelsleden werk loos. Nieuwe tarieven PTT vandaag van kracht DEN HAAG De nieuwe post- tarleven zyn vandaag van kracht geworden. Alleen het tarief voor brieven in het binnenlands verkeer blijft ongewijzigd: 20 cent tot en met 20 gram. Ook voor Suriname, de Neder landse Antillen, België. West- Duitsland. Frankrijk, Italië, het Va- ticaan, San Marino en Monaco blijft het tarief van 20 cent tot 20 gram gelden. Brieven voor andere lan den: 45 cent tot 20 gram. elke 20 gram meer ook 25 cent meer. Brief kaarten 25 cent. De belangrijkste nieuwe tarieven in het binnenland zjjn: BRIEVEN: t.e.m. 100 gram 40 cent t.e.m. 250 60 t.e.m. 500 30 boven 500 gram: port der pakjes. GEDRUKTE STUKKEN EN MONSTERS: t.e.m. 20 gram 12 cent t.e.m. 50 15 t.e.m. 100 20 t.e.m. 250 40 t.e.m. 500 60 boven 500 gram: port der pakjes. BRIEFKAARTEN: Enkele 15 cent Dubbele 30 PAKJES: t.e.m. 1000 gram 100 cent t.ejn. 2000 ...150 t.e.m. 3000 200 PQSTPAKETTEN: t.e.m. 1 kg 150 cent 5 7 10 200 250 600 POSTWISSELS: Per stuk (ongeacht het bedrag) 75 cent KWITANTIES Gewone kwitanties. Zonder zicht 50 cent Met zicht 75 girokwanties Zonder zicht 30 Met zicht 100 POSTBETALINGEN: Per stuk 50 cent de Apollocapsule geslagen. Even later hoorde men White roepen: „Brand in de cabine". Drie seconden was het stil waarna een van de astronauten riep: „Er is een hevige brand in de cabine." Daarna hoorde men' hoe Chaf fee tenslotte riep: „Wij verbranden hier... haal ons eruit." De NASA spreekt dit bericht van de New York Times tegen. Hulp gevraagd praat over de teleurstellende gang van zaken in de textielindustrie, in het bijzonder de katoenindustrie. De ontslagen en de werktijdverkortin gen zijn hier zo talrijk, dat de tex tiel bij de huidige aarzelende con junctuur aangemerkt kan worden als een van de zwaarst getroffen bedrijfstakken. Het bedrijfsleven heeft de minister gevraagd om een aantal maatrege len, die de concurrentiepositie te genover de goedkope importen uit het buitenland versterken en die het makkelijker maken om aan de grote investeringsbehoefte te vol doen. In Nederland komt het niet zo veel voor, dat een bedrijfstak bij de re gering aanklopt om financiële steun. Over het algemeen stelt het bedrijfs leven de vrijheid en onafhankelijk heid bóven een financiële binding aan de overheid. Het Nederlandse bedrijfsleven wordt thans echter wel dt«e weg opge drongen, nu ook de buitenlandse re geringen op allerlei bedekte of on bedekte wijzen de eigen industrieën steun verlenen. Wij vinden dit een ong»*zonde si tuatie, maar nu door het buitenland onze textielindustrie in een uoodsi- tuatie dreigt te geraken, men.*n wij dat ook onze regering hier niet werkloos kan blijven toezien. Buikriem TYE Oecumenische Raad van Ker ken heeft zich de afgelopen we ken ernstig bezig gehouden met wat besproken is op de Conferentie voor Kerk en Samenleving die te Genève werd gehouden. De vraag leefde, wat deze conferentie ons land te zeggen heeft gehad. Werd oorspronkelijk gedachl aan een oproep tot de volgende kabinetsfor mateur, een soort prioriteitenlijst om hem te laten weten hoe de Ne derlandse kerken dachten, uitein delijk is het een blief geworden aan de Nederlandse kerken zelf. De Oecumenische Raad verdient lof, dat zij zich op deze materie bezon nen heeft en op deze wijze de resul taten van de Geneefse conferentie aan de orde stelt. Maar de brief roept ook vragen op. Aan de ene kant wil de raad dat het Nederlandse voIk de buikriem wat aansnoert, opdat hongerige buiken in arme landen gevoed kunnen wor den. Een modern woord daarvoor is: consumptiebeperking. Aan de ande re kant wil zij dat de regering zich inzet voor volledige werkgelegen heid. Toen een jaar geleden deze beide opmerkingen ook gemaakt werden op de gereformeerde synode, rees al spoedig de vraag of beide zaken tegelijkertijd mogelijk zijn. Die vraag klemt nu te meer, omdat de economische positie van ons land op dit moment heel wat minder roos kleurig is dan toen de gedeformeer de synode zich op deze problemen bezon. i NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaai Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet", De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. nzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1