TV Kijke n van naar vorderingen Delta-werken RADIO 1 llan K. Oosterfoo Nog nooit werd er zo veel gelezen MISSER IN VARA-QUIZ ONDER HET PUIN jjbïERF HET GELUK Puzzelboek Nu makkelijk naar liet buitenland bellen 2 9 DINSDAG 31 JAMJAnl 1967 en FEBRUARI-TRADITIE GEHANDHAAFD Zakelijk een vraaggesprek met Henk Neu- van de KRO-televisie kwamen wij gisteravond in contact met de on verzettelijke, zakelijke persoonlijkheid van mr. J. Zaaijer, advocaat-generaal iij het Haagse gerechtshof. Het was niet ten overvloede, dat via 'corte filminlassen werd gezegd, dat leze schijnbaar zeer koele man toch :ev hart op de rechte plaats heeft; zelf wil hij daarvoor, over zijn carrière tprekend, niet uitkomen. Het zwaartepunt van het gesprek werd gelegd op de belangrijke rol. die hÜ kort na de bevrijding heeft gespeeld lis openbaar aanklager bij de bijzon- iere rechtspleging tegen oorlogsmis- iadigers. Hij was het. die tegen velen van hen, onder wie Mussert en Rauter, de doodstraf eiste en verkreeg. Duidelijk stelde mr. Zaaijer dat hij sneller en harder recht had gewenst, meer doodstraffen en zeker geen gra tiebeleid. Koud wees hij de „barmhartigheids- gevoelens" van de Nederlandse rege ring af. Ook liet hij in het midden of het niet beter was geweest wel een zogenaamde bijltjesdag te houden. Dit rechtlijnige gesprek gaf de in- iruk 'te doen te hebben met een itrikt rechtvaardig man, maar die zich xergens door op een zijspoor laat jrengen als het om misdaden jegens de nensheid gaat. Zijn denkwijze heeft zich in de loop van twintig jaren niet gewijzigd: hij blijft uitsluitend zakelijk als het om ïijn werk gaat. Zo beschouwt hij ook het bijwonen van executies ongeëmotioneerd: dat ioort bij het werk en hindert hem niet. Het persoonlijke leven van deze ma- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met de ver toning van de vierde film over de vordering van de Delta-werken zet de NTS haar „februari-traditie" voort. Elk jaar laat zij immers in de eerste week van de tweede maand heel Nederland zien hoe het staat met dit belangrijke en veel omvattende project, waarvan de cineast Johan Blansjaar regelmatig de actie vastlegt, zulks in opdracht van de NTS en met medewerking van het ministerie van verkeer en waterstaat. gistraat werd totaal buiten beschou wing gelaten: wij voelden dat als het gemis aan tegenwicht bij het schep pen van de figuur, die men uitsluitend uit zijn werk kent. In feite kwam de toehoorder hem niet zoveel nader. WELVRAAT Het optreden van Gerard Kox en Jan Willem ten Broeke in onderdelen van het cabaret „Welvraat" was lichtelijk teleurstellend. Men moest om enkele goede liedjes te horen nogal wat zwak ke momenten uit het programma ver werken. Ook had de KRO bij de keuze iets te veel aan gewrongen ,floofse spot" op de voorgrond geschoven, dat misschien wel de bedoeling had zelf kritiek uit de weg te gaan, maar in de beperking van de uitzetting te opge legd was (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De openings avond van de 32ste Boekenweek (vrijdag 24 februari) wordt geen plechtige culturele manifestatie, maar een populaire feestavond, waar ballet, beatgirls, zangers, au teurs een kapitale show en een li teraire popshow zullen brengen. De feestavond is aangepast aan de veranderde leesgewoonten van het pu- bliek, aldus CPND-directeur Frans de Smit en Jan Vrijman, die samen met (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM Er is alweer een misser gemaakt in de VARA-televisie- quiz .,Tel uit je winst." De soldaat Jan Jouke van Dam. die de laatste keer wegens het geven van „een verkeerd antwoord" op een vraag, betreffende schilderijen van Goa, verder werd af gewezen. had het wél bij het goede eind. Het antwoord dat Theo Eerd- mans in de hand had, deugde niet. Dus komt recruut Van Dam in de volgende quizuitzending weer terug. Het gebeurt in de laatste tijd nogal eens, dat er een misser wordt gemaakt met de gegeven antwoorden. „Ja,", zegt de VARA, „dat kan voorkomen omdat we niet voor elk onderwprp een specia list in de studio kunnen hebben." Zou dit misschien een teken zijn, dat het programma dat in verschillende vormen opgedist maar altijd om de hob by-kennis draait, oud en vermoeid wordt? Het spektakel is er allang af. niemand kijkt er meer van op dat de candidaten „alles weten" en er zijn al vele parallellen in de onderwerpen ge weest. Misschien wordt het eindelijk eens tijd, dat de VARA een heel andere quiz bedenkt. Een nieuwe quizmaster (die overigens niets met ev. foute ant woorden heeft te maken!) zou ook best mogen, zelfs Theo Eerdmans raakt een maal uitgepraat! die het boek niet meer zien als een heilig produkt, dat in de boekenkast thuis hoort. Er is belangstelling vocff serieuze lectuur en politiek. Actuele uit gaven halen geweldige oplagen en ook poëzie blijkt een goede markt aan wezig. In 1966 werden 22 procent meei boeken omgezet als in 1965, in totaal bijna anderhalf miljoen boeken. Morgenavond krijgt U deze informatie tussen 8.30 en 9 uur op het scherm. Ook nu weer is het een overzicht van de werkzaamheden in het afgelo pen jaar, gemaakt aan de hand van kaarten en luchtopnamen. U krijgt voorlichting over de stand van zaken in het Haringvliet, het Brouwersha- vense Gat. bij de brug van Veere en op tal van andere plaatsen op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden waar dijken- en bruggenbouwers in actie zijn. Voor het eerst worden nu ook de even- j eens onder de Deltawerken vallende dijkophogingen bij o.a. Harlingen, Delfzijl en in Zeeuws Vlaanderen ge toond. Zo werd tussen Zurich en Harlingen de camera gericht op de dijk, die nog geen jaar na de stormramp in 1953 zo laag was, dat het water er bij harde wind alweer aan de kruin stond. In vijf jaar werd nu een mach tige borstwering op deze plaats ge bouwd. Zo is nu het noorden des lands van Afsluitdijk tot Delfzijl met vele dijkverhogingen en -vernieuwin gen voldoende tegen onverwachte stormvloeden beveiligd. In het eigenlijke Deltagebied zijn de werken nog in volle gang. U zult zien dat bij Breskens de dijkophogin gen nog niet voltooid zijn, maar de sluizen in het Volkerak bijna klaar. Alle deuren zitten er in. Van de af sluitingswerkzaamheden in het Volke rak zelf is nog weinig te bespeuren. Hier varen de bootjes van Wa terstaat nog dagelijks rond voor het meten van de stroomsnelheden, maar binnenkort wordt begonnen met het laten zinken van de eerste caissons. Daarna schakelt de documentaire over naar de Grevelingen die in 1964 werd afgesloten met behulp van een kabelbaan. In het afgelopen jaar is de zware kabel, waarlangs het transport ging, van zijn steunpunten gehaald en in een laboratorium werd onderzocht hoe het ding er na de enorme karweien van binnen uitzag. Dan koersen de opnamen naar Brou wershaven, waar het eerste deel van de dam al kant en klaar in het zee gat ligt en verleden jaar met het tweede werd begonnen, terwijl ook verder werd gebouwd aan de hoge zeewering Miniatuur Blansjaar gunt U ook een kijkje bij de brug over de Oosterschelde. die min der verkeer heeft aangetrokken dan men in Zeeland hoopte. Als voor proefje van de geweldige dambouw in dit gebied kunt U in het water loopkundig laboratorium in de Noord- onsl.poldrr dit werk in miniatuur be- dat hij zelf heeft ontworpen en uitge voerd, ook van de machtige stalen schuiven die straks de zwaarste vloe den moeten kunnen weerstaan. Met het gereedkomen van de laatste hier van is onlangs een belangrijke fase van de bouw afgesloten Het Haringvliet toont afbraak naast op bouw: de ringdijk, die jarenlang de pioniers van de Deltawerken bij het graven van de diepe bouwput tegen het opdringende zeewater moest beschermen, kan nu worden wegge haald. Deze maand werd begonnen met het inpompen van het water in de eenmaal zo zorgvuldig gemaakte bouwput... en met de beelden daar van eindigt de film. door Geruisloos heeft de NCRV het showprogramma van Bueno de Mesquita naar de vooravond verschoven: de drie uitzendingen welke deze serie al heeft beleefd hebben niet het succes gehad waarop men hoopte. Bueno zelf, die vanavond om 7.25 via Ned. 1 bij een familie" aan de deur klopt, zegt ervan: „De eerste afleveringen vond ik ook niet zo bijzonder en de grap van de derde heeft niemand begrepen. Maar van avond wordt het iets heel anders, ik heb er hoge ver- HILVERSUM We leven snel: WMHtinoen non". Pasen komt al in zicht. Binnenkort Daarom hter een foto non Item uit deze voorstelling. besint de Lijdensttjd en dat zal ook in h« u'eer 9aal ,™et mizztek Bueno komt diverse radio- en tv projramma's te overigen, voort uit de utereld van de lichte muztek Koorzang in Lijden stijd (Van radio- en tv-redactie) Rinus Ferdinandusse de openingsavond organiseert „Er werd nog nooit zo veel gelezen.' Dat is het motto van de avond en ook een feit, waarop de heer De Smit giste- Het boek is populair geworden, ge bruiksvoorwerp en een bron voor pret tige en snelle ontspanning, evenals krant, radio en televisie. Sinds de tele visie meer geïntegreerd is in onze sa menleving. is er een hernieuwde be langstelling voor het boek waar te ne men. Dat blijkt ook uit het „witboek de boekgeneratie." De boekgeneratie is een nieuwe generatie mensen van jong en oud, die het boek lezen, gebruiken, consumeren, an/i. kortom,, van mensen. bemerken zijn. Zo zullen CVK en IKOR op de avond van zondag 12 februari a.s. een programma uitzenden onder de titel „Zingend geloven", waarin wordt ge zocht naar steunpunten in de Lijdens- tijd. Negen koren uit verschillende ker kelijke gemeenten in en rondom de hoofdstad komen daarvoor samen in de Kruiskerk te Amstelveen om onder leiding van Willem Vogel te zingen. Organisten zijn Bernard Steinvoort en Marinus Metz. Frits Mehrtens zal de uitzending toelichten. Kruiswoord-puzzel richt voor de afsluiting van de .Oosterschelde, waartoe men in.de ja ren 1978—'80 denkt te komen. Boeiende heelden biedt weer het „visi tekaartje" van de Deltawerken: de grote stormkering In het Haringvliet. Beelden, niet alleen van de kleine mens bij het reusachtige waterwerk Uit brvid in ff a u iontutisch telefoon verboer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanaf morgen zal ruim eenderde van de Neder landse telefoon-abonnees volauto matisch kunnen bellen met een groot aantal telefoonnetten in En geland en Noord-Ierland. Tot de netten behoren alle grote steden. De automatisering van het telefoon verkeer betreft aangeslotenen in de sectoren Amsterdam Amstelveen, Dordrecht, Rotterdam Gouda. Slie- drecht en het lokale net Den Haag. Eind dit jaar zal dit gedeelte ook kunnen bellen met de „tweede z( van Frankrijk (o.a. Parijs en omge ving). Tot nog toe was reeds automa tisch verkeer mogelijk met België, West-Duitsland, Luxemburg en Zwitserland, zy het met lokale be perkingen. Al naar gelang de behoefte aan het verkeer naar het buitenland hpt ur gentst is. zal ook de rest van Neder land in de gelegenheid worden gesteld dit automatisch te doen. Over de kosten zegt de PTT: De in vesteringen aan apparatuur voor de au tomatisering van dit verkeer zijn nage noeg gelijk aan het bedrag, dat beno digd zou zijn aan telefoniste-appara- tuur indien de afwikkeling van de eesprekken niet automatisch zou zijn. Bijbelvertelling v de CDU. 18.4C 10.02 Arbeldsvltamtni II I IA ISII. MO IK. IA 17.00-18.00 Jeugd t' 8 9 3 I3 6 7 V is 18 1 ■'7 1 1 I2 -J 1 I Tb 1 1 1 I32 I3 hij speelde in het AVRO-orkest dat later bekendheid verwierf als The Skymasters en bij Malando. Voor de show van deze avond heeft hij voor het eerst alle mogelijkheden van een grote studio kun nen gebruiken. Hier ziet u hem, dapper gekleed, met veelbetekenende zwarte handschoenen die witte ver bergen. Waarvoor dat nodig is, zal de show u leren. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.00 uur magazine „U ziet maar". 7.25 uur Bueno de Mesquita in zijn „Twaalf am bachten". 8.30 uur actualiteiten. 8.55 uur laatste aflevering van ,,'t Is zo by de lucht macht". 9.20 uur vervolg Brits tv-spel „David Copperfield". hun Ned. 2 NTS 8.05 uur Zuidamerikaanse zang en dans. 8.30 uur filmrubriek. 8.56 uur herhaling „De bezetting": strijd ii Horizontaal: 1. teken dat in de psal men voorkomt, 5. niet dichtbij, 9. zang wijs, 11. goed, mooi (bargoens), 13. kant van een stroom. 15. water in Limb., 17. verstand, 18. voorzetsel, 19. plaats in Limb., 21. brandstof, 22. fort, 24. vreem de munt, 26. meisjesnaam. 27. zeeuwse hoeve. 28. muze van het minnedicht, 30. water in Limb.. 31. soort van hert, 32. vrucht, 33. .oprolbaar zonnescherm (Ind.). Vertikaal: 2. plaats in Drente, 3. be reide dierenhuid, 4. voegwoord, 5. graaf van Parijs; verdedigde de stad tegen de Noormannen, 6. inwendige li chaamsdelen, 7. mist, 8. graafschap ir Engeland. 10. palmboom, 12. onderwij zer, 14. lid van de voormalige Raad van Indië, 16. de griekse letter d, 19. hijswerktuig. 20. bijwoord, 21. uit- barstingsmond van een vuurberg. 22. term bij het kaartspel, 23. meer in Lap land, 24. kubieke meter, 25. broedplaats v. vogels, 27. opschik, 29. gewicht, 30. buiging. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kneep, 5. teen, 7. ge reed, 9. meloen, 10. ms, 12. helt, 13. Ruben, 14. ets, 15. Ede, 16 ne, 17 ea, 18. age, 19. Ate, 20. tarra, 21. slok, 22. s.l., 23 manier, 25 selene, 27 rein, 28. ter- Vertikaal: 1. Km, 2. egels, 3. eelt, 4. pro, 5. tenue. 6. ed. 8. Eerde, 9. metaal, 10. mentor, 11 Sneek, 12 Beets, egaal, 18. armen, 19. aleer, 21. sine net. 25. si, 26. Aa. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8.05 uur optreden van het Nationaal Jeugdorkest. 8.35 uur documentaire over het Prinses Beatrix Polio Fonds. 9.05 uur volksliedjes in de Haarlemse Waag. 9.35 uur klankbeeld, over werkzaamheden wan de jarige prinses. 10.00 uur cabaret FranB en Fiet Koster. Hilversum II KRO 8.25 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert: werken van Beethoven, solist in 4e piano concert Gérard van Blerk. 10.00 uur kunstrubriek. 10.45 uur hoorspel van Jan Rys: „Deportatie". 15 De kop van de stoet rijdt voorbij en Carel heeft het gevoel of hij ogen te kort komt De zon. die deze dag nog al eens schuil was gegaan achter zware wolken, beschijnt nu feestelijk de kleurige stoet en Carel geniet. Dit is een levend schilderij! Vooral als, achter de ruiters, de schutterij voorbij marcheert. En dan is daar de karos, waarin Maria de Medici is gezeten. Achter het glas ziet hij, te vluchtig onder het voorbijrijden, het gelaat van een oude vrouw en een hand. die groetend is opgeheven. Een ogenblik houdt hij dit beeld vast. Dan wordt het verdrongen door opnieuw een kleurig schouwspel, dat gevormd wordt door het slot van de stoet, dat evenals de kop, uit ruiters en een afdeling schutterij bestaat. Het feit dat hij de koningin-weduwe heeft gezien, die nog altijd veelvuldig een rol speelt in de gesprekken van de volwassenen als die de politieke toestand bespreken, heeft op Carel geen indruk gemaakt. Op zijn vriend blijkbaar evenmin. Want als, na het passeren van de stoet, de afzet ting is opgeheven en de rijen mensen aan weerszijden de straat zich te zamen hebben gevoegd tot een massa, die zich daarna langzaam verspreidt, praten Carel en Gerbrand alleen over het kleurige en feestelijke schouwspel, waarvan ze hebben genoten. Over de hoofdfiguur daaruit spreken zij niet. Wat kan zij hen eigenlijk interesseren? De moeder van de Franse koning is een bejaarde vrouw en dat zij nu Amsterdam bezoekt, dat haar zo'n geweldige ontvangst heeft bereid, heeft voor hen uitsluitend betekenis door de feeste lijke drukte die dit met zich heeft meegebracht. Want met de intocht is het niet afgelopen. Integendeel, de hele middag en avond nog zal het feest zijn in de stad. Vooral de avond belooft veel vrolijkheid te zullen brengen, want in de herber gen en taveernen in de omgeving van de Dam zijn extra voorraden bier en wijn ingeslagen. De jongens gunnen zich bijqa geen tijd om te gaan eten. Al vroeg in de avond trekken zij opnieuw de stad in. Carel heeft zo'n haast, dat hij de waarschuwing van meester De Decker om toch vooral voorzichtig te zijn. nauwelijks hoort. Hij haalt Gerbrand op. die ook, zoals zijn moeder hoofdschuddend zegt, zijn eten door de keel heeft geschrokt en dan trekken ze samen op avontuur uit Want er is genoeg te beleven. Door de smalle Kalverstraat trekt het jongvolk in lange slierten zingend rond, zodat de oudere mensen op moeten passen, dat ze niet omver worden gelopen. Carel en Gerbrand hebben ingehaakt bij een groepje, waarbij ze beken den zagen. Onmiddellijk zijn ze opgenomen in de algemene feestvreugde, die baldadig stemt. Carl laat zich althans niet onbetuigd, wanneer een paar meisjes in de rij van hand in hand lopende jongens verstrikt zijn geraakt. Juichend en met verhitte gezichten dringen ze zich om de gillende meisjes heen en zodra Carel de kans schoon ziet, drukt hij zijn mond op een paar volle, rode lippen, waartussen fel wit de tanden blinken. Heel even is hij hang, dat zijn vrijmoe digheid de reactie van een venijnige klap zal uitlokken. Maar die angst vervliegt even snel als zij gekomen was als hij de ogen van het meisje ontmoet. Nee - dit meisje zal niet echt of quasi beledigd van zich af slaan; integendeel, de blik waarmee ze hem aankijkt is zo veelbelovend, dat hij voor de tweede maal haar hoofdje naar zich toe trekt. De poging tot een lange kus mislukt echter doordat de jongens, die verder willen, hem meesleuren. De sliert slingert zich verder door de Kalverstraat heen en nog menig meisje wordt er in de kring genomen om van alle kanten te worden geknuffeld en gekust. Als bij afspraak slieren ze, moe en verhit, binnen in de herberg „In 't groote wynvat", waar ze zich, om bier en wijn schreeuwend, op de houten banken aan de lange tafels laten neervallen. De waard heeft op de drukte gerekend. Hij en zijn vrouw tappen de kroezen en bekers vol en zijn dochters brengen ze rond. Als ze daabij eens door die en gene in de billen worden geknepen, doet de baas een oogje dicht Za ken zijn zaken per slot van rekening. Maar als een bezoeker soms de meisjes het wat èl te lastig maakt, roept hij: „He daar, handen -thuis ■houden," arrders^-ga je de sfraat op." En dat helpt wel, want de waard is een potige kerel, met wie 'men bff voorkeur niét aart het vechten gaat. Carel en Gerbrand zijn het drinken niet gewend. Maar nu, op deze dag, willen ze meedoen. Ze zijn tóch geen kleine jongens meer. Gerbrand is een paar weken geleden al zeven tien geworden. Wordt vervolgd) AMSTERDAM De Stichting Reina der zijn dan 25 jaar. De prijs bedraagt. Voor 1 juli 1967 moeten de inzendin- Prinsen Geerligs Fonds heeft haar 20(1. gen in duplo (proza, gedichten of to- jaarlijkse prijsvraag uitgeschreven i De jury bestaat uit Willem Brandt neelstukken) gestuurd wol-den naar het voor auteurs die 24 november 1966 Kees Stempels, Aya Zikken, Fernand secretariaat van de Stichting. Koningin twintig jaar zijn geworden en niet ou-l Auwera en Ivo Midhiels. 1 neweg 121, Amsterdam, tel. 725817. Voel hal- LONDEN De Londense embargo douaniers hou den zich strict aan het Rho- desische embargo. Deze week na men zij een voetbal in beslag die vanuit Rhodesië naar de bekende Engelse voetbalclub West Ham United was gestuurd om te worden voorzien van handtekeningen. Het stuk leder zou in Salisbury worden feveild voor een liefdadige instel- ing. De bal blyft nu in het bezit van de douanemannen die wachten tot er een invoervergunning is aange vraagd. Is die er eenmaal dan is een „treffer" voor het embargo verzekerd. SUKKELTJE EN BRUUNKE Ikkeltje en Prikkeltje steken ook hun hoofden uit het raam; wat zijn ze jaloers op hun broer! „Blijf je logeren?" vraagt Stikkeltje maar Bruunke wil naar de speelgoedwin kel. Om te vertellen, dat Echte Beren BRUINE ogen hebben. En om een schone strik en een goede zaagselvulling te krijgen! „Kom je gauw terug" roept Stikkeltje Bruunke na. Die knikt van ja met zijn kleverige boL „Vast Dit is het laatste plaatje. Het is net zo stil als op het eerste plaatje. Maar er is een groot verschil, al kun je het niet zien: op het kastje naast de sla pende Stikkeltje ligt een glanzende gouden me daille: de bekroning van een groot avontuur!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9