u N eder lands talig werk zonder uitschieters HET GROTE WONDER: MYSTERIE IN BEELD Oranje in beeld Verrassend goede kinderboeken Vlaamse en Nederlandse auteurs Boekenweek zijn we meer dan ooit gespannen op oor spronkelijk werk van een Nederlandstalige auteur. Juist omdat het buitenlandse werk, dat het predikaat literatuur opeist, een bedenkelijk peil vertoont. Teleurgesteld zijn we niet, maar het zou te veel eer betekenen om in juichen los te barsten. De reeds verschenen werken staan op een behoorlijk niveau, maar zijn zon der uitschieters. Allereerst Dorp in Vlaanderen, door Louis-Paul Boon (uitgave De Arbeidspers. Amsterdam, 175 blz., ƒ6,90). De korte stukjes uit deze verzameling dagen als het ware uit tot een vergelijking met die van Carmiggelt. En dan vallen ze in het nadeel van de eerste uit. Boon schrijft altijd met een lite rair toontje; soms neemt hij scherp waar, maar even vaak schampt hij net langs het onder werp. De beste stukjes vormen de toevallige ontmoetingen met onbe kende mensen. De meer bedachte creaties krijgen vaak iets gefor- Zoals alle boeken van Jaap Ro- mijn voert ook de korte roman Nachtlokaal Marie-Louise (uitgave Bruna, Utrecht, 160 blz., ƒ3,50) tot een morele conclusie, die echter niet dwingend tot de lezer komt. Het oude thema is ook in deze herdruk „hoe moeilijk het is om mens te zijn". Het bepaald niet moderne verhaal doet na het vele bizarre en moderne schrijfsel weer eens weldadig aan. Een schrijver die steeds meer in de belangstelling komt, is Cyriel Buysse. Hij heeft een vrij groot oeuvre nagelaten, dat in ons land nauwelijks werd opgemerkt. Cen traal ook in de herdruk van Het volle leven (uitgave Veen. Amsterdam en Reinaart. Brussel. 152 blz., ƒ6.90) staat het motief van de gemiste kansen op levensge luk. In de uitwerking is Buysse nog steeds modern. Twee uitgaven van Manteau, Den Haag: De IJsheilige, door Da niël van Hecke (108 blz. ƒ6.90) en De Troglodieten door Jef Geer- aerts (121 blz. ƒ2,90). De 29-jarige Zuinig aan met Irene het simpele, leuke boekje Mijn man vertelt me nooit wat... (uitgave Bakker Daamen, Den Haag) ge woon haar hart over haar man. drie kinderen en de Raak humoristisch schrijft ze over de alledaagse din gen in haar gezin in de trant van: ,,De getrouwde man ontspant zichtbaar. Hij prefereert oude jasjes boven nieuwe, en voetbal wedstrijden boven Sartre. Hij leest Playboy hele maal en de brief van tante Hermien helemaal niet." Als een oase in de woes tijn van serieuzerigheid van alle dag verdient dit boekje de ere-plaats: het nachtkastje. Een groter compliment kan aan iets leesbaars niet worden gegeven, dan dat je er zo heerlijk voor het slapen gaan in kunt dui ken. Zuinig aan. iedere avond een hoofdstukje, want van dit soort ver schijnen er niet zoveel. (120 blz., f2). Willy Corsari. Willy Corsari, nog steeds geliefd, schreef een mooie roman over de lotgevallen van de in Zuid-Afrika wonende Bonsevals: De bittere wijn (uitgave Leopold, Den Haag, 403 blz., ƒ14.90). Men moet geen politiek historisch document ver wachten. al is het natuurlijk niet mogelijk de gebeurtenissen los te zien van het dreigende conflict in Zuid-Afrika. Haarscherp tekent de schrijfster de karakters: de hoofd personen gaan werkelijk voor de lezer léven. Het is interessant te weten hoe het leven van alle dag voor de blanke wel is. Vlaming Van Hecke debuteert. Zijn verhalen zijn curieus, de dia logen onwaarschijnlijk. Slechts twee verhalen ontsnappen aan fi losofische overheersing en tonen aan, dat Van Hecke over voldoen de talent beschikt om door te gaan. Voor Jef Geeraerts schijnt instinctmatig leven het hoogst be reikbare. Het titelverhaal gaat over een groep grotonderzoekers, die van hun doodsverachting blijk geven door cynische gesprekken op een minder dan primitief ni veau. De overige verhalen spelen in Kongo met de kennelijk opzet om het allemaal zo „hard" moge lijk neer te schrijven. Dat geeft het geheel een onechte indruk. Verteller Iets meer naar het noorden. Wal ter Breedveld is de man van Bra bant. Hij is onovertroffen als ver teller over de ontwikkeling van de ze schone provincie en over de wij ze, waarop generaties Brabanders daarop reageren. De bekroning (uitgave De Fontein. Utrecht, 160 blz., ƒ10,90) is te beschouwen als een vervolg op Seger Baas. het ver haal van de jonge architect, die moeizaam tegen de stroom oproeit. Hij maakt nu, dwars door onbe-- grip en bekrompenheid heen, zijn sprong voorwaarts en pretendeert het zinnebeeld van de huidige cul turele emancipatie van Brabant te In Dat lieve, gevaarlijke leven, een boeiende roman van de door velen gewaardeerde Jos van Ma nen (uitgave Zomer en Keuning, 254 blz.. 6,50), spelen afwisselend Menno Colenbrander en zijn broer Harm de hoofdrol. Menno de beza digde, vindt zijn geluk in zijn vrouw Rosemarie en zijn werk. Harm is door bepaalde jeugderva ringen wat uit zijn evenwicht ge raakt. Menno komt in moeilijkhe den en mede hierdoor beseft Harm, dat het geluk ook voor hem voor het grijpen ligt. De koningsmantel, door B. Roest Crollius (uitgave Heijnis, Amster dam. 150 blz. ƒ8,90) is een, vol gens de flap, a-morele roman, waarin sexuele en religieuze gevoe lens op realistische wijze met el kaar in verband worden gebracht. Centrale vraag van een onvolgroei de arts: „Zijn wij gevallen goden of hebben wij nooit op de Olym pus gewoond". Het boek maakt een rommelige indruk en is bijzon der ruw geschreven. Deskundig Elisabeth de Jong-Keesing heeft opnieuw een origineel thema gevon den voor een roman, die met vaart en deskundig geschreven is: Men zoekt nog steeds (uitgave Querido, Amsterdam. 230 blz., ƒ13.90). Een vliegtuig stort neer in woelig Oost-Azië. Een paar overlevende blanken zoeken een uitweg uit het oerwoud en komen in aanraking met de inheemse bevolking. Meer dan alleen boeiende lectuur; de observatie van menselijke gedra gingen heeft echterwel geleden on der de aandacht, die de schrijfster geeft voor de samenleving en die dit boek juist zo interessant maakt. Beeld van een deling UE in 1934 geboren Duitse schrijver Uwe Johnson neeft in de internationale kritiek terecht veel lof geoogst met zijn roman Zwei Ansichten, nu in het Nedei- lands vertaald: Twee kanten, (uit gave De Bezige Bij, Amsterdam ƒ8,50. De titel kan op twee manieren worden opgevat; enerzijds de twee Duitse staten, die Johnson beschrijft en de daarmee gepaard gaande tragiek voor het door deze splitsing getroffen individu; ander zijds de twee facetten van het menselijk leven, die de literatuur altijd heeft geïnspireerd: het ver langen naar het volmaakte, de droom, en de realiteit die dit in stukken snijdt. Op een uiterst koele, en daar door juist aangrijpende toon. ver telt de auteur over de ontluikende liefde van de jonge Westduitser B. en het Oostduitse meisje D. Een liefde, die verschrompelt door de onbereikbaarheid, veroorzaakt door de Berlijnse muur. Een boek. niet allee.. le zenswaard om de trefzekere beschrijving van menselijke een zaamheid. maar ook om uitbeel ding van splitsing van een volk. in Nederland nog te weinig door- Links; Ruim vier maanden, 20 centimeter. Rechts: Twee weken ouder en ruim 20 centimeter. Gélukkig dat er al een duim is. De zuigoefeningen beginnen zodra de hand in de buurt van de mond komt en de duim naar binnen glipt \JOG NIMMER is zon cora ls pleet beeld gegeven van ons vorstenhuis in de negentiende eeuw als in het zojuist verschenen plaatwerk: „Oranje in beeld; een familie-album uit de 19de eeuw", samengesteld door I.. J. van der Klooster met tekstbijdragen van J. J. Bouman. Het reusachtige plaatwerk be gint met de landing van koning Willem I te Scheveningen op 30 november 1813 en eindigt met een i opname van koningin Emma an prinses Wilhelmina in 1886. Daartussen in hebben de sa- j menstellers duidelijk aan getoond, dat ons vorstenhuis een bewogen geschiedenis heeft doorgemaakt. Aan het eind van de vorige eeuw, j was het Oranjehuis bijna uitgestor- j ven. De tragiek, maar ook de grote momenten uit de geschiedenis van i dit zo belangrijke geslacht is heel Wat nog meer is: dit familie-al- i bum is een statistiek in beeld. Men zou aan de hand hiervan een stu- die kunnen maken van bijvoor-1 beeld de juwelengeschiedenis van ons vorstenhuis en van de verschil lende gezichten der Oranjes, die i steeds weer dezelfde trekken verto- j Wat ook opvalt in tegenstelling tot een eerder van dezelfde uitge verij verschenen plaatwerk is de opmerkelijk goede kwaliteit van de reproducties. De heer J. J. Bouman, auteur I van „Op en om Oranje's troon" schreef zeer verhelderende toelich- I tingen» (Uitgave Europese Biblio theek. Zaltbommel, 242 blz., Over en voor de kinderen TWEE herdrukken van John Toland: De Slag in de Arien- nen 7,90) met situatiekaarten van de hardnekkige wanhoopspo ging van Hitier en De slag om Europa 1945 (ƒ19.50). Het laatste boek verluchtigd met foto's en situ atieschetsen. Beiden boeken, bij Hollandia in Baarn verschenen zijn royaal uitgevoerd. BIJZONDER GOEDE REPRODUCTIES 7ii 7Qffpn rip flood JNDERDAAD een groot J LdfrU UC UUUU 1 wonder en een wonder schoon boek. Deze tijd wil openheid al is ze dan bruut. In de sexuele voorlichting wordt het mysterie van de geboorte naar de achter grond gedrukt. in de ogen DE KIER LEIDEN \OG steeds is niet alles ver teld over het leed, dat de Duitse bezetting over ons land en volk bracht. Dat is de reden, dat er nog altijd boeken verschijnen, die oorlog en bezetting tot onder werp hebben. Hoevelen hebben in hun strijd tegen dat goed-georganiseerde Duitse apparaat de dood niet in de ogen gezien? Dit is ook de titel geworden van het meeslepende boek. van Rik Valkenburg: Zij zagen de dood in de ogen (uitgave J. P. v. d. Tol. Dordrecht. 156 blz.. 10). De on dertitel luidt: Ware oorlogsverha len uit de Gelderse Vallei. Zestien verhalen zijn het, zestien korte schetsen, waarmee Rik Valken burg vele daden van moed, beleid en trouw aan de vergetelheid ont rukt. Ten slotte zij nog vermeld, dat het boek is geïllustreerd met enke le nog nimmer gepubliceerde fo- Daarom mag men het fotoboek van de Zweedse fotograaf Lennarl Nilsson gerust een verademing noe men. Bij het doorkijken van deze prachtige verzameling foto's "'ordt men stil van verbazing en bewon dering. Nilsson heeft tien jaar ge werkt om de ongeboren vrucht vanaf het eerste begin tot aan het moment van de geboorte op de gevoelige plaat vast te leggen Eerst een hoopje niet te definiëren cellen, daarna een visachtig wezen vervolgens het stadium van het groeien van de ledematen (stomp jes van armen en benen), langza merhand menselijke trekken met prachtige opnamen van de schede] van het ongeboren kind. En uitein delijk de baby in het doorzichtige menselijk dat Sebastopol, door L. N. Tolstoj. Uitgave Van Ditmar. Amster- Sebastopol bevat drie verhalen van Tolstoj. die in de zomer van 1855 verschenen in het tijdschrift Sovremennik. E censuur had de ze verhalen deerlijk verminkt en dat had in alle opzichten zijn re den: alle drie verhalen ginger over de Krim-oorlog en van zelfsprekend beschreef Tolstoj de gebeurtenissen op een manier, die de Russische autoriteiten niet zin de. Tolstoj toont zich met E asto- pol de grote voorganger van mo derne schrijvers als Barbusse. Re marque en later Ernie Pyle. die de eenvoudige mens. de soldaat als de belangrijkste figuur in een oor- 'og zagen en ook als de figuur, die recht had op het mededogen var de lezer. (174 blz.. ƒ6.90) Watersport: om te proeven TT7ATERSPORT. een tak van W toerisme en recreatie die steeds meer „in" raakt. Watersport is dan ook de titel van een erie boekwerken, die alle facetten v n deze fascinerende sport toont. Dec- 1 beleefde reeds een tweede druk deel 2 is nu verschenen, (uitgave Hollandia, Baarn, 184 blz. f ?4.r>0 deel 3 volgt in oktober a.s. In het nieuwste deel komen weer vele zaken aan bod. beschre ven door watersporters in hart en nieren, mensen die het vak be heersen. Een greep uit de ihoud: snelle motorbootsport. nopen er steken, roeisport, navigatie, shan ties, bnord. de Waddei Daarnaast talloze ontwerpen zeil- en motorboten, alle voorz van meerdere tekeningen er doorsneden. Alle hoofdstukken worden verduidelijkt en verfraai» door vele foto's, o.a. van Cees van de Meulen. maritiem fotograaf uitstek. De artikelen en onderwerper - zijn samengebracht i een co de-systeem. waardoor de boeker gezamenlijk een encyclopedie- naslagwerk vormen. Terecht is Watersport 2. zoats Jaap A. M. Kramer in zijn «nle ding zegt: ..Een boek waarin men iets kan proeven van scoip- perskunst en wedstrijdspirit, van de sfeer van het wuivende riet er van het tomeloze geweld van de zee. van de snorrende kracht var pk's en van de suizende druk var. In Tobin's handpali re verhalen, door O. Henry gave L. J. Veen. Amsterdam. lijke korte verhalen van de be roemde Amerikaanse auteur O Henry (1862-1910). Goede ontspa'i ningslectuur (289 blz.. 3.50). Monte Cassino. door Sven llas- sel. Uitgave Schcltcns Giltay. Amsterdam. De Deense auteur Sven Ha>sei kan er maar niet mee ophouden Hij blijft aan de lopende band sol datenboeken schrijven. Dat het altijd Duitse soldaier. zijn. moet uit de persoonlijke erva ringen van de schrijver worden verklaard. Hij was in het nazile- ger. deserteerde, werd gegrepen, cn kwam tenslotte in een strafba- taljon terecht. In Monte Cassino word! mei gloed en verve de langdurige tn vooral bloedige strijd beschreven die Amerikanen en Duitser- orr het beroemde. Italiaanse klo^s van die naam voerden Een rauw. ontluisterend boek. dat de waanz>r van de oorlog aantoont '229 h De ladder op omlaag, door John Wain. Uitgave De \rbei derspers. Amsterdam Dit in de ABC-serie verschenen boek is een moderne ..schelmenro man", het levensverhaal van 1e af gestudeerde Charles Lumey. die ei niets voor voelt geschiedenis tf gaan r.n maar net het HET GROTE WONDER kiest waarin nij zin heeft Hij wenst geen verantwoordelijkheid, alleen de vrijheid. Dat Lumey daarbij de vreemdste situaties ont moet en moet lachen om de vaan kunstmatige wereld, staat daarbij uiteraard vast. De manier waarop John Wain deze geschiedenis ver telt. heeft een roman opgeleverd die zich vlot laat lezen <310 bl? 8.90). Zolang de Vrees regeert, dooi Francois Gourdon. Uitgave Nelis- sen, Bilthoven. Een roman, die de scheidsmuren >an de rassendiscriminatie wil doorbreken. De schrijfster, een Francaise, plaats' haar figuren tn de Verenigde Staten, waar blank en zwart nog een lange weg heb ben te gaan om elkaar te hegr i Den en te waarderen. De ontluikende liefde tussen etn Frans meisje en een negerpredi kant is oorzaak van een lange reeks van maatschappelijke moei lijkheden De fijnzinnige wijze waarop de blanke schrijfster het zwarte ras verdedigt, kan een bij zonder pluspunt worden genoemd. De overleden negerauteur Richavd Wright schreef een indringend voorwoord (206 bl z. 8.90). VAN VOLLENHOVEN met exclusieve huwelijksfoto's f 6,90 Boekhandel DE KLER Nieuwe Rijn 45 - Leiden Tel. 20885 U 25142 lend haar levensgeschiedenis. Zij is origineel en intelligent en oaa> onverwachte uitspraken boeien tot de laatste lettergreep. De schrijver laat Jerry afwisse lend ontroerd, geamuseerd of spij tig vertellen van zijn eerste liefde Het meisje is geloofwaardig in ai haar grilligheid, zelfspot en drome- -ige verbeeldingskracht. De uitste kende vertaling is van Cees Bud- dingh. (224 blz.. ƒ7,50). Zeven Dagen, door Diet Verschoor. Uitgave La Riviére A. Voorhoeve. Zwolle. Resel Donker heeft een dokter geconsulteerd, omdat zij zich noe en lusteloos voelt. Er worden fo to's genomen, waarvan zij na een week de uitslag zal horen Deze zeven dagen vol spanning wil zij intens, bewust leven. Zou het Diet Verschoor zijn ge lukt de spanning van die dagen voelbaar te maken, dan had "het een boeiend boek kunnen worden, nu is het alleen maar een onder houdend verhaal, (oudere meisjes 193 blz. 4.25). Geschiedenis misdaad DE KLER Triomf voor Mohini, door bani Bhattacharya. Uitgave Ad. M. C. Stolk. Den Haag. In zijn nieuwe roman beschrijft Ie Indiase auteur het huwelijk van eer Wc -s opgevoed meisje Mohini en Je geleerde Jayac! ergroeid met de eeuwenoude tra dities van zijn land Na de huwe lijksplechtigheid. die kleurrijk wordt uiteengezet, wachten Mohi i die alles van het huwelijk ver wacht, veel moeilijkheden Werd haar leven eerst beheerst ior haar grootmoeder, nu is het de m-eder van haar man. die alles voor haar beslist. Bhattachary? reeft een duidelijk beeld van het leven in India en is een boeiend erteller '247 blz. 14.50' Heisa hop In de lila sneeu»\ door John Nichols. Uitgave W. Sijthof Leiden De student Jerry Payne ontmoet net meisje Pookie Adams, dat hals over kop verliefd op hem wordt. Tijdens een lange busreis vertelt zij hem aan een stuk door rate "\/OOR de in criminiologie geïnteresseerde lezer is het met talrijke foto's. geïllus treerde Moord en Wederwoord een waardevol bezit, omdat het een boeiend overzicht geeft n de geschiedenis van de moderne gerechtelijke politie en haar op sporingsmethoden. In de tweede helft van de vorige eeuw zijn de eerste pogingen on- lernomen om de geschiedenis van de misdaad op schrift te stellen. Jürgen Thorwald is erin geslaagd, de allesomvattemde historie o te beschrijven, dat zij ook oor niet-wetenschapsmensen bevatte lijk is geworden, (uitgave T:i. Zwolle. 553 blz., 17.90) Vier hoofdstukken ver leien boek. In het eerste wordt aan de hand van bepaalde misdaden een specifieke opsporingswijze belicht Het tweede gaal over de rol, die de medische wetenschap heeft gespeeld bij de opsporing van misdaden en het derde is geneel gewijd aan gifmoorden. De nodor ne ballistiek, die het mogelijk maakt, aan de kogel na te gaan ui' welk vuurwapen hij afkomstig !s vormt de inhoud -an het laatste gedeelte De bekende ijalholonaTanatoom dr. J. Zeldenrust heeft het ooek van een inleiding zich al vermaakt door op de vin gertjes te zuigen. Er is veel voorlichting op dit ge- Died, de markt wordt er door overstroomd. Als er zo nu en dan maar een boek als dit kan blijven verschijnen, is alle moeite niet voor niets geweest. Tot in onderde len toe is het boek doordacht, zo als het fotoverhaal van het Zweedse echtpaar en de zichtbare reacties van de vrouw. Het grote wonder is inderdaad Het grote wonder, een fotorepor tage (grotendeels in kleur). Uitga ve Ploegsma, Amsterdam. Deprimerend „Ouders zijn ook mensen", ver zuchtte een moeder, toen ze weer eens op een opvoedkundige fout was gewezen. En het is waar: boe ken over de opvoeding mogen hun nut hebben, niet zelden werken /e deprimerend op serieuze ouders. Vooral wanneer de schrijvers in navolging van Freud heel het lot van het kind als het ware in han den leggen van dc moeder, en de verdere levensloop laten bepalen door de opvoeding van het V de eerste levensjaren. In feite is „Uw kind, het onbe kende wezen" van Oswald Kollen zo'n boek (uitgave Ad. Donker, Rotterdam, 230 blz., 14,50) Er staan ongetwijfeld veel nuttige ad viezen in (over de religieuze op voeding wordt gezwegen) maar al die geciteerde meningen van psy chologen, psychiaters en andere deskundigen werken wel wat ver moeiend. Goed punt: de vele Kin derfoto's en eén interessante boe kenlijst. Iemand De lezer herademt bij Ontdf-kt uw kind!" door drie Amerikanen: G. Chess, A. Thomas en H. G Birch (uitgave Stafleu, Leiden, 241 blz., 8,90). De Engelse ti z°gt meer: Your child is a person. D»»ze schrijvers betogen aan de hand van onderzoekingen dat ieder kir.d een eigen persoonlijkheid heeft en dat psycho-analytische theorieën niet zomaar algemeen mogen wor den toegepast. Mogen wij ouders met opgroe. :n de kinderen nog eens wijzen op dc derde druk van „Zo groeien wij' van Lester F. Beek (uitgave L. J Veen. Amsterdam. 104 blz., 3»")) Een handig, gezond boekje voor jonge mensen, die iets willen we ten over ontstaan en ontwikkeling van het menselijk leven. Wetenschap geboorte, door Ashley Montagu. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn, is de aanstaande moeder te laten zien welke factoren de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling van het ongeboren kind beïnvloe den. De grote vooruitgang, die de wetenschap op dit gebied heeft ge boekt, wordt door de auteur boei end geschreven. Wie dit boek leest, verwondert zich er over, dat het zo vaak goed gaat in omstandigheden, die nau welijks voldoen aan de eisen van de wetenschap. (226 blz. 8,90) In de populaire serie Ons Kind, door M. Z. Thomas, paeda- gogische bewerking door Annie Mattheeuws, uitgave Lannoo/Tielt. Den Haag. staat meer dan men aanvankelijk zou denken als rnci de boekjes voor het eerst in han den krjjgt. De ondertitel is: „Prak tische wenken voor elke dag". Ieder deeltje behandelt één leei- tijdsjaar. De deeltjes voor d leef tijden van 4 tot en met 7 jaar (vier dus) verschijm over enkele maanden. De boekjes zijn een steun voor de problemen van alle dag. die zich bij het opvoeden van kinde ren voordoen over bijvoorbeeld reinheid, '"ippigheid, welk speel goed. eigen houding over voeding, het niet willen eten. Tebelletjes. grappige tekeningen, en talrijke anecdotes, over geboorte en opvoe ding maken het geheel "ér le zenswaard. Prijs: ƒ1.50 per deel, 6.75 voor de hele serie, ongeveer 30 tot 40 bladzijden. Wij ruimen op o.a. JUPITERBOEKEN van 7,90 voor 3,90 alleen bij DE KLER Beslist even komen kijken I Diet Verschoor. Ontmoeting met het Oosten. door Peter Kop. Uitgave Servirc. Den Haag. Tien Argonauten, studenten-pad- vinders uit Hilversum, maakter. enige tijd terug een reis door hel Midden-Oosten, in het voetspoor van Alexander de Grote. Via Mace donië ging de reis langs Turkije. Syrië. Libanon, Jordanië en Irak Tempels uit de oudheid er. moskeeën uit deze tijd werden oe- zocht, er werd gesproken met de inwoners van de landen, kortom alles van deze mysterieuze streken werd geproefd. De tocht is vastge legd in duizenden 'oto's, waai uit voor het boek een keuze Is ge maakt. Tekst en afbeeldingen re ven een duidelijk beeld van dit nog vrijwel onbekende gebied <128 blz., ƒ7,90). Nederlander en Europeër, Jooi Jozef Delcu. Uitgave Lannon Tielt, Den Haag. Een bijzonder pittig geschreven dagboek over de periode ")62 tol eind 1966. Alle beschouwingen han delen over de Nederlandse taal- en cultuurpolitiek in de ruimste zin van het woord Deleu stelt voorop dat men geen goed Europeër kan worden als men eerst geen goed Nederlander is. Hij is een krachtig pleitbezorge an het propageren van de Neder landse taal en cultuur in het bui tenland De uitvoering van het boek is zeer verzorgd. Bovendien maakt een naamregister het zoeken ers "emakkelijk (191 blz.. ƒ6.50). VOOR SCHOOL- EN ANDERE BIBLIOTHEKEN KUNT U BIJ ONS TERECHT DE KLER BOEKHANDEL - LEIDEN Tijdsignalen de bijzonder interessante, ook actu ele serie Tijdsignalen De Ameri kaanse journaliste Lisa Hobbs heeft een langdurige reis door Chi na gemaakt en schreef China is anders. Het is ei nog zo slecht niet. is tiaar conclusie. Maar Lisa heeft niet uitputtend kennis genomen van wat in China aan de gang is. Toch een goede bijdrage tot de me ningsvorming over dit onmetelijke land. (254 blz., 8.90). Van geheel ander kaliber is Opstand der feiten van de beken de publicist George Paloczi Hor- vath. Onder invloed van een nieu we wetenschap, de cybernetica, is er iets aan het veranderen in de communistische wereld. Volgens Horvath betekent het, dat de com munistische leiders door de cyber netica geleerd hebben een soort van tweerichtingsverkeer met de werkelijkheid om hen heen te on derhouden Dit heeft echter consequenties die de mannen van het Kremlin zelf niet beseft hebben, zoals ver andering van het communistisch geloof zelf en toenemende strijd tegen de dictatuur van dogma's Horvath. een bekend Kremlino- loog. vraagt zich af of het Westen deze communistische „nervor- ming" zal herkennen en beanl woorden. Een interessant boek '316 blz.. J 7.90.) Huis ïd de maalstroom, <lno> Norah Lofts. Uitgave Ad. M. C Stolk, Den Haag. Norah Lofts is een vertelsti uitnemendheid Twee eeuwen; van de 15e tot de 17e eeuw. godsdienst vervolging, strijd en burgeroor.og tot aan de Restauratie in inge land. vormen de achtergrond waar 3gen het Huis in de maalstr" domineert. Er speelt zich een lief destragedie in af. het huis worit geplunderd, het wordt herberg hoofdkwartier voor spionnen en school. Maar steeds zijn het de be woners die de lezer boeier. Een goed boek om te bezitten. (399 blz., 17,50). HEEL GOEDE kinderboeken zijn zeldzaam. Toch zijn er op deze pagina enkele bijeengebracht. Om te beginnen Woord voor woord, om aan de kinderen voor te lezen, door Mies Boubuys (uitga ve Het Wereldvenster, Baarn, 200 blz., 15.90). De tv-verhalen van zondagavond van IKOR cn CVK over het Oude Testament zijn ge bundeld. Bij het lezen komt de waarde van de vertelkunst van de schrijfster nog duidelijker naar vo ren De platen van Bert Boumac maken het boek tot een „oude be kende". Het zou jammer geweest zijn als dit unieke werk m het vergeetboek zou zijn geraakt. Een" pracht-geschehk voor kinderver- iaardagen Dan Bijoeist vertellingen vooj onze Kleintjes, door W G van de Hulst. Tekeningen van J H isings i uitgave Spnot Van Mantgem en De Does. Leiden vijftiende druk 254 blz 19 50). Hee. moei ver zmgd Fenvoudig en o:j intstek geschikt om voorgelezen ce wor den aan kindtien in stilie ogen blikken De 'ekening°n ondersteu: Opbouwend De Utrechtse uitgeverij Caster man. bekend door Kuifjes en Pol-boeken, verrijkt de kinderboe kenmarkt met drie uitgaven in een serie over interessante onder werpen: De rivier. De boerderij ert Schepen, door Alain Grée. Voor jongens en .meisjes van 5 tot 8 jaar, die al kijkend naar de fraaie kleurenplaten uit de bijschriften 1e nodige lering opsteken 3.25) Verder Tiny teert paardrijden Kuikentje Dinkiedons. Peter op wintervakantie, resp. door G. Haag-M. Marlier, A. Grée-Ph. Sa- lembier en G. Haag-M. Marlier. De tweede naam staat voor de illustra tor. Gezellige boekjes voor leeftij den van 4 tot 7 jaar. Weinig tekst en veel kleurig plaatwerk, delen van de Rinkelbelreeks. Ook nog leerzaam, (f 2.25). De Olle-bolle-beze-reeks is ge start met twee deeltjes over onder werpen die de kleine kinderen ze ker zullen pakken en amuseren: Kareltje en zijn haantjes, door Ben- no Pludra en Ingeborg Meyer-Rev en Van koning Smoutebol en de zeven kersepitjes, door Lie en Lo de Weyk (uitgave Lannoo/Tielt. en Haag. f 2.90) Luchtige ver haaltjes die het met voorlezen ze ker zullen doen. Combinatie van- tekst en uitstekende tekeningen Van Bruna in Utrecht kwam De Maanman, door Toni Ungerer 9.50). de getekende geschiedenis van het bekende maanmannetje, dat de aarde v:i een vallende ster bereikt. Hij beleeft er veel geks Sprookje Een mooi romantisch verhaaltje is Roosje, het sprookje van een koude winter, door Ffantisel Hru- bin en James Reeves. Vertaling Clare Lennart (uitgave Holland, Haarlem, 55 blz., 6,90). Het gaat over een klein meisje en de winter- heks in een hutje diep in het oer woud. En, wat meer is. de kleurige tekeningen passen zo goed bij de sfeer van het verhaal, dat ze het boek tot een waardevol bezit ma- een sprankelend ieugdboek. a» r.oo het alleen maar om de kleurige 'llustraties. Een aantrekkelijk boek voor de jeugd van 10 jaar en ouder is Pio nier in eigen land, door Charlotte Wyckhoff (uitgave Lemniscaat, Rotterdam. 186 blz.. f 6.90) Het gaat over een Indiase jongen die goed mee kan op school maar z'n studie af moet breken omdat zijn vader sterft. Op levendige en deskundige wijze worden land en volk-van Tndia getekend. Jacopo heeft de tijd, door W. Schippers (yitgave De Arbei derspers. Amsterdam, 184 blz., f 4.90) Jongens ontdekken in een kelder een tijdmachine, waarmee ie in de tijd kunl reizen. En zij maar naar hartelust in verleden en toekomst reizen. Vlot geschreven met een beetje tè veel fantasie. Meisjesboeken Een nieuw deel in de Erna-serie van Betty van der Plaats: Srna in Noorwegen (uitgave Roelofs van Goor Amersfoort. 175 blz.. 4,50). Zoals gewoonlijk de vakantiebele venissen en mensen en gewoonten van andere landen. Voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Een aardig meisjesverhaal is Storm in de Duiventil, door Jenny Slesers-Kwakkel (uitgave J. H Kok Kamoen 159 blz.. 3.25). Over Jos. die ondoordachte dingen uithaalt, haar zusje Nita en een hele hoop vriendjes en vrtendinne- Enorme voorraad KINDERBOEKEN DE KLER Nieuwe Rijn 45 - Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6