Herv. synode bespreekt kerkordelijke kwesties KNUPPELS WINNEN HET VAN STENEN LONDEN, f.99.- Promovendus heeft iets tegen klokgebeier 4 LONDEN f.144.- BLINDE KAN PROGRAMMEUR WORDEN Een noord wor vandaag v Voor het eerst vrouw ter synode Uw probleem is het onze. Geref. werelddiakonaat ontving 2,6 miljoen Podgomy bij de paus Cursus in Delft heeft bewezen: DINSDAG 31 JANUARI 1967 Waarom was de Here Jezus zo boos op al die verkopers en geldwisselaars bij de tempel? Zij bevonden zich immers niet in de tempel zelf, zelfs niet eens op het plein waar het grote verzoenaltaar stond. Ze deden hun handel op de voorhof van de heidenen. Ik geloof dat de Here Jezus hen weg ranselde, omdat ze het offer van de mensen zo goedkoop maakten. Niet in geld, want de handelaars zullen er zeker wel een behoorlijk banksaldo aan overgehouden hebben. Neen, goedkoop in werk, liefde. De mensen kochten een lam in plaats van er een mee te bren gen, dat ze zelf hadden opgefokt. Maar dat was het hem juist. Herinnert u zich nog het kerstkonijn, dat u een jaar lang had gevoed en verzorgd. Toen het kerstmis werd lustte geen van de kinderen meer konijn en het werd weer een ouderwetse kerstrollade. Je kunt geen jaar lang met een dier omgaan, zonder dat er een band ontstaat. Een Frans spreekwoord zegt: „Scheiden is een beetje sterven". De vriend of vriendin neemt een stukje van jezelf mee. Het dier wordt ook een stukje van jezelf. Wie een eigen offerlam meebracht, offerde eert stukje van zichzelf. Wie een lam kocht, was eigenlijk bij het offer niet betrokken. Daarom wordt het een goedkoop offer, een offer zonder tranen. Zo iemand had voldaan aan de letter van het gebod, maar niet aan de geest (of is het Geest?). We lezen vandaag: Johannes 9 24-41. (Van onze kerkredactie) HYDE PARK (DRIEBERGEN) De winterzitting van de her vormde synode duurde slechts twee dagen, gisteren en vandaag, omdat dit jaar vier inplaats van drie zittingen worden gehouden. De meeste tijd werd gebruikt voor wijzigingen van de in 1951 aanvaar de kerkorde. De praktijk van de afgelopen vijftien jaar heeft aan getoond dat sommige artikelen verduidelijkt of gewijzigd moeten worden. Voor een buitenstaander was de zit ting van vandaag heel wat interessan ter dan die van gisteren, omdat van daag de vaste Paasdatum en de emeri tusrechten van predikanten of emeri tus-predikanten, die lid worden van de Staten-Generaal ter sprake kwamen (daarover morgen meer). De synode be gon met de herverkiezing van het mo- deramen, verkiezing van de leden van j het breedmoderamen en een aantal be noemingen. Vice-admiraal Een van de belangrijkste benoemin gen betrof vice-admiraal b.d L. E. H Reeser te Alkmaar. Hij zal als ouder ling deel uitmaken van het college van visitatoren-generaal, dat reeds lng worstelde met enkele vacatu- Zoals te verwachten was zal dr. G. de Ru de synode weer presideren on der de nieuwe regeling, die een ambtstermijn van vijf jaar toestaat. Hij maakt als afgevaardigde geen deel Brieven die ole» i van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra- rdle niet onderling met elkaar verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Wanneer een weduwe over lijdt en de enige nabestaanden een broer en een zuster van de voorover leden man zijn, zijn deze laatsten dan bij afwezigheid van een testa ment de enige erfgenamen of gaat alles naar de staat? Antwoord: Als er geen testament ia. erven de zwager en de schoon zuster niets. Als de weduwe geen erfgenamen in de zijlinie heeft tot en met de zesde graad, en er geen testament is dat anders bepaalt, ver valt de nalatenschap aan de staat. Spaanse politie treedt hard op MADRID De Spaanse politie heeft gisteren in de hoofdstad de monstrerende studenten die met stenen gooiden, hardhandig ver spreid en vier buitenlandse journa listen geslagen en gevangen geno men. De dag was rustig begonnen. Onge veer 600 studenten begonnen een mars naar het rectoraat om de vrijlating van hun collega's te eisen. Een politiemacht van 100 man probeerde hen tegen te houden. Waarschijnlijk hebben de studenten hierop gewacht. Zij hadden hun zak ken vol met stenen en wisten ze ook goed te gooien. Vele agenten werden vrij ernstig gewond. Dat was voor de politie het sein er hardhandig met de gummiknuppel op los te slaan. Volgens ooggetuigen kwa men studenten bloedend het universi- week end- per nachtboot Collecten en giften in 1966 UTRECHT De Gereformeer de Kerken hebben vorig jaar (tot en met 15 december) 2.628.439,76 ontvangen aan bijdragen voor het werelddiakonaat. Ruim 1,7 mil joen hiervan kwam binnen via de kerkcollecten en bijna 650.000 door rechtstreekse giften via de giro. Een extra collecte voor vluchtelingen hulp bracht ruim 270.000 op. In 1965 ontving het werelddiakonaat in totaal 1.844.074. Rentiies Mill Van de opbrengst in 1966 ging 270.000 naar Hong-Kong voor verzor ging van vluchtelingenkinderen in Ron- niez Mill en de lening voor een nieuw gebouw. Bijna 300.000 ging naar Indonesië: voor landbouwhulp op Soemba 82.400, voor de herbouw van het be jaardencentrum in Djakarta 60.000, voor de bouw van een kindercentrum in Djakarta 18.000, voor koeien en karren voor de boeren op Zuid-Suma- tra 40.000, voor hulp aan gevangenen en het centrum voor gestoorde kinde ren 112.400. Bijna 319.000 ging naar Perzië voor blindenzorg, verstrekking van school geld en lening aan het landbouwcen trum voor blinden. Voor Pakistan was 556.000 bestemd: voor streekontwikkeling Narowal 154.000. voor de christelijke technische school in Gujranwala 34.500, voor kraamzorg en opleiding van vrouwen in Karachi 56.700, voor waterboringen, onderwijs en blinden- werk 311.000. Turkije Voor de woningbouw na de aardbe ving in Turkije werd 100.000 bestemd. In Europa werd 285.600 LAREN In Laren is op 85-jarige leeftijd overleden de heer J. J. Korff, die in de wereld van de middenstand een bekende plaats heeft ingenomen. Hij maakte onder andere deel uit van het overkoepelend orgaan van de vak organisaties. OTTAWA Canada zal Zuid-SIa- vië de onkosten vergoeden die zijn ontstaan door de aanslagen van het af- gelopen weekeinde. besteed: voor watersnood in Tsjechoslo- wakije 25.000, voor vluchtelingenhulp in Griekenland 153.800, voor diverse kleinere projecten waaronder zorg voor ontheemden in Nederland en zogenaam de „stille hulp" 106.880. Naar Zuid-Amerika ging 258.350, besteed in Curagao, Suriname en Brazi lië. De onkosten van het werelddiako naat waren 152.600. teitsterrein af. Nadat twee waterkanon nen waren aangevoerd, werd de strijd in het voordeel van de politie beslecht. Enkele buitenlandse journalisten, die naar de veldslag stonden te kijken en bun papieren hadden getoond, kregen ook klappen. De hoofdredacteur van UPI in Spanje, de Italiaan Trippini, werd een overvalwagen ingeslagen en gearresteerd. Hij werd vele uren vast gehouden en daarna vrijgelaten met verontschuldigingen en de opmerking: „Dat Is het risico van uw vak". Ook de Nederlandse journalist De Ruyter kreeg een pak slaag. Zijn reac tie was: „De politie verloor haar zelfbe heersing toen de studenten met stenen begonnen te gooien. Begrijpelijk. Het waren maar enige politiemannen die zonder aanzien des persoons sloegen". Er werden vele arrestaties verricht. Over het aantal gewonden, dat aanzien lijk moet zijn, staat nog niets vast. De politie wist aan het eind van de twee uur durende veldslag de universiteits terreinen te bezetten. In enkele fabrieken wordt nog gestaakt uit protest tegen de arrestatie van arbeiders. De toestand in-6panje is explosief. BARCELONA In Barcelona zijn gisteren twaalfduizend textielarbeiders in staking gegaan uit protest tegen de wijziging van de cao's. De staking zal onbepaalde tijd duren. De Spaanse poli tie heeft zes mannen gearresteerd die ervan worden verdacht in vlugschrif ten te hebben opgeroepen tot de sta king. Vandaag staakten in Asturi? 8.000 mijnwerkers en in Madrid 50.000 metaalarbeiders. Ds. G.CH. Bos overleden GRONINGEN Zondag is na een langdurig ziekbed te Velp overleden ds. G. C. H. Bos. emeritus hervormd predikant. Hij is 66 jaar geworden. Ds. Bos werd in 1923 predikant. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten Haulerwijk, Roodeschool, Beekbergen, Wageningen en (van 1943 tot zijn emeri taat in 1966) Groningen. In Groningen was hij enige tijd jeugdpredikant. De laatste jaren was hij scriba van de centrale kerkeraad. De begrafenis is donderdagmiddag te Groningen. De heer Reeser is van huis uit re monstrant. In 1942 ging hij over naar de Hervormde Kerk. Hij is in verschil lende gemeenten ouderling geweest. Als schout-bij-nacht in Nieuw-Guinea, was hij actief betrokken bij de vor ming van de Evangelisch-Christelijke Kerk daar. Het eerste kerkordelijke punt bleek een snelle reactie op een artikel van ds. Ph. Cornelder in het jongste num mer van Hervormd Rotterdam (zie pagi na Kernmerk van gisteren). Hij vroeg daarin wijziging van de kerkorde om .gemakkelijker ambtsdragers aan te trekken. Amsterdam vroeg de synode name lijk om ambtsdragers die naar omlig gende gemeenten verhuizen toe te staan I voor de duur van hun ambtsperiode dat ambt in de oorspronkelijke gemeen te te blijven vervullen. Maar de synode voelde er niet voox Deze mogelijkheid is er wel in een cen trale gemeente, als ambtsdragers huizen van de ene wijkgemeente naar de andere. Wil Amsterdam in de toe komst zijn ambtsdragers blijven behou den. dan zal ze een gemeente Groot-Amsterdam met omliggende ge meenten moeten vormen- Onderzoek Op verzoek van het breed modera- men zal de commissie voor het opzicht voortaan de bevoegdheid hebben, om predikanten medisch te laten keuren, alvorens tot toepassing van een kerke lijke tuchtmaatregel over te gaan. Op deze wijze kan de commissie voor op zicht nagaan, of een predikant ten vol le verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden. Tevens aanvaardde de synode in - eerste lezing een nieuwe „ordinatie 17" de rechtspositie der kerkelijke medewerkers wordt geregeld. Een sug gestie om deze bepalingen ook te laten gelden voor kosters, organisten en ad ministrateurs, werd terzijde gelegd. Doordat de primus-afgevaardigde uit de classis Winschoten deze winterzit ting niet kon bijwonen, was voor het eerst een vrouwelijke ouderling aanwe zig. De classis Winschoten had als se cundus gekozen de (nog jonge) me- rouw A. G. Dost-Free uit Ter Apel. Reclassering eert prof. Dooyeweerd AMSTERDAM Het eerste gouden ereteken voor bijzondere verdiensten is door de Protestants Christelijke Reclas sering.? Vereniging toegekend aan prof. dr. H. Dooyeweerd. oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Prof. Dooyeweerd is 25 jaar voorzit ter van de vereniging geweest Ook op wetenschappelijke wijze hielp hij mee aan de ontwikkeling van de reclasse ring. Hij was een voorstander van dt eenwording van het reclasseringswe- iets, dat tot nu toe niet werd ver wezenlijkt. DEN HAAG De Nederlandse ster- rekundige proL dr. J. H. Oort is be noemd tot buitenlands lid van de Sow- jet-academie van wetenschappen. De tijdelijk zaakgelastigde van de Sowjetunie in Nederland, de heer I. Go- rokhov, overhandigde hem gisteravond tijdens een bijeenkomst op de Russische ambassade het bij de benoem ming behorende diploma. Prof. Berkelbach herdacht (Van onze kerkredactie) Aan het slot van de avondver gadering herdacht praeses De Ru de overleden hoogleraar prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. Hij typeerde hem als een „prediker van het evange lie", die steeds vroeg: „Wat zegt de bijbel ervan?". Uit eigen ervaring wist hij hoe machtig dr. Berkelbach reeds als predikant beslag kon leggen op de gemeente. Hij had een eigenaardige preek trant, die begon met een lange, wat zoekende inleiding, daarna volgde een sprankelende exegese en tegen het einde was hij een „leerling van de Meester", een profeet met schitterende ogen, die de gemeente vertroostte met de vergeving, opriep tot beke ring. drong tot de daad en heen- wees naar het Rijk Gods. Alleen in Rotterdam kwamen al velen door hem tot geloof. Was hij als pastor al een onver- geteHik» fieuur, als hoogleraar werd hij een pionier in oecume nisch wefk, die invloed had tot ver buiten de grenzen van de Hervormde Kerk en van Neder- Prof. Bomhoff protesteert (Van onze Leidse redactie) LEIDEN De laatste stelling van het proefschrift van dr. O. D. Duintjer, die onlangs in Leiden cum laude promoveerde, heeft aan leiding gegeven tot een polemiek in het laatste nummer van het Leids Universiteitsblad tussen prof. dr. J. G. Bomhoff en de promoven dus. De stelling luidde: „Kerkklokken zijn atavistische werktuigen van een christelijk imperialisme." Zowel tegen oagelijks van elk N.S.-station per dagboot Hoek van Holland - Harwich Bisschop Bluyssen: Mijn standpunt wat overtrokken HILVERSUM —„Als in het paci fistische weekblad Radicaal wordt vast gesteld, dat ik de noodzaak van con fessionele partijvorming voorbij acht dan is dit wel wat versterkt uitge drukt". aldus bisschop Bluyssen gister avond in de televisierubriek van de kerken „Kenmerk". „Wel heb ik gezegd, dat ik vind, dat niemand verplicht kan worden op een bepaalde confessionele partij te stem men." In de huidige Nederlandse situa tie kan de kerk moeilijk of onmogelijk aan de gelovigen een bepaalde dwang opleggen. Dat past niet meer in de ont wikkeling. Wel is het christelijk leven zo sterk met politiek verweven, dat een indivi duele christen vanuit zijn evangelische achtergrond zijn keuze zal doen, maar de kerk als instituut moet zich zo min mogelijk met politiek inlaten, aldus de bisschop van Den Bosch. PARIJS Vanavond om acht uur zullen in Frankrijk duizend spoorweg mannen in staking gaan voor 48 uur. De actie zal vooral het treinverkeer in de omgeving van Parijs treffen. ROME Paus Paulus VI heeft giste ren meer dan een uur geconfereerd met president Podgomy van de Sowjet unie. Het is dc eerste maal in de gesehiedenis. dat de paus een commu nistisch staatshoofd ontvangt. Gesproken werd over de wereldvre de en de positie van de rooms-katho- lieke kerk onder het communisme. De paus bood Podgomy, die ingenieur is, een kostbaar boekwerk aan, met de be langrijkste tekeningen en geschriften van Leonardo da Vinei. Podgomy werd tijdens de rit naar het Vaticaan luide toegejuicht door voorbijgangers. Er waren veiligheids maatregelen getroffen in verband met een bomaanslag op een kerk in Rome. In een communiqué, uitgegeven na het bezoek van Podgomy aan Italië, wordt gezegd, dat de culturele en eco nomische banden tussen de twee lan den zullen worden aangehaald. Er zal een buisleiding komen van Rusland naar Italië voor de leverantie van gas. De Fiatfabrleken aan de Wolga zullen per dag 2000 auto's afleveren. Belangrijk punt voor de blinde programmeur om zelfstandig te kunnen wer ken: hij moet de gegevens uit de computer kunnen lezen. Op de foto leest hij braille dat de machine heeft geproduceerd. (Van een onzer redacteuren) DELFT Een blinde kan tot volwaardig programmeur worden opgeleid. Deze conclusie is belangrijk in een tijd die door de snelle automatisering een chronisch tekort aan goede beoefe naren van dit beroep laat zien. Deskundigen, die zich experimenteel met de opleiding van een blinde in dit vak hebben bezig gehouden, kwamen tot die gevolg trekking. Vüf kandidaten, allen geslaagd na een cursus die van de computer-apparatuur der TH (Wiskundige Dienst) als leermiddel gebruik mocht maken, vormen daarvan het levende bewijs. Men weet wat een programmeur is: de man, die datgene wat men op een gegeven ogenblik van een computer verlangt, kan „vertalen", opdat de ma chine de opdracht ook „verstaat" en uitvoert. Anders gezegd: de program meur moet de menselijke taal omzetten in machinetaal, alvorens er met deze ingenieuze automaten kan worden ge- Creativiteit niet alleen een kwestie van techniek, dit programme ren. Zeer zeker ook van creativiteit. Dat laatste maakt er juist voor velen de charme van uit Het ia een vak, waarbij je heel logisch moet kunnen denken en in staat dient te zijn grote systemen te overzien, zeggen mensen die het kunnen weten. Bij voldoende vooropleiding mid delbare school is het beste kunnen valide mensen de opleiding tot pro grammeur via een schriftelijke, dan wel een mondelinge cursus volgen. De schriftelijke duurt een jaar, de monde linge uiteraard zeer geconcentreerd twaalf dagen. Bij de TH kwam de zaak aan de gang toen een blinde aan ir. P. A. Tas van de Wiskundige Dienst vroeg of hij hem programmeren kon leren. Het werd met succes geprobeerd; de betrok kene is inmiddels als programmeur aan deze dienst verbonden. Nu was in Amsterdam bij de Stichting Studiecentrum voor Admi nistratieve Automatisering een jaar eerder bij wijze van experiment ook al een cursus voor blinden begonnen, be langeloos geleid door een der docenten. Moeten we dat eigenlijk niet wat meer bundelen, vroegen „Delft" en „Amster dam" zich op een gegeven ogenblik af. Resultaat van dit overleg was, dat in Delft, ook onder auspiciën van „Amsterdam", vijf mensen werden op geleid voor het normale program meursexamen, waarbij gebruik ge maakt werd van de uitgebreide appara tuur waarover de TH, die een van de grootste computercentra van ons land heeft, beschikt. Braille Het kwam er bij deze opleiding op aan het „schrijfmachineschrift", dat tenslotte uit de computer komt, om te zetten in brailleschrift. Mede door de ervaringen hiermee in Amerika opge daan leverde dit technisch weinig moei lijkheden op. Door het brailleschrift kan een blinde programmeur volledig zelfstandig zijn werk doen. De hele opleiding nam ongeveer 300 uren in beslag, waarbij bedacht moet worden dat het ook voor de leerkrach ten een leren betrof, omdat zij met hun gehandicapte pupillen de nodige erva ringen moesten opdoen- De hoop is nu gewettigd dat in de toekomst aan méér blinden, die daar voor in aanmerking komen, het vak kan worden geleerd. Blindenorganisa- ties waren bij dit vrijwillige experi ment niet voor niets betrokken. Eisen Degene die dit beroep ambieert moet zeer duidelijk aan een aantal voorwaar den voldoen, die overigens ten dele even goed voor validen gelden. We men dc voornaamste. Beschikt moet worden over een hoorlijk intellect, er moet een redelijke vooropleiding zijn (minimaal ULO), de betrokkene moet goed kunnen typen en brailleschrift gemakkelijk lezen. Tenslotte moet hij zich zonder hulp van derden kunnen verplaatsen ei mand zijn die van nature gemakkelijk tot contacten met zijn omgeving komt; dus geen stille, in zichzelf gekeerde fi guur zijn. Amerika, dat al verder is met zijn experimenten, meent, dat blinde pro grammeurs in bepaalde opzichten zelfs beter voldoen dan ziende collega's NEW DEHLI Sinds 1962 zijn 5533 personen in India overgegaan naai christendom, volgens een officiële opga ve van de regering. In het totaal werken in India 4214 buitenlandse zendelingen, dat is drie honderd minder dan vier jaar tevoren. de verbindingen als tegen de stelling als geheel tekent prof. Bomhoff, hoogle raar in de algemene literatuurweten schap in Leiden, protest aan. Dr. Duintjer heeft iets tegen het lui- den der kerkklokken schrijft prof. Bomhoff. En voorts: „Misschien wordt hij er elke morgen op een vroegtijdig uur door gewekt. Misschien had hij het de nacht van 25 december stil wil len hebben. Lawaai is al genoeg lawaai van brommers en auto's, radio en televisie. Er i: blerren der babies bij' de buren e ook nog die kerkklokken. Maar het is niet alleen het geluid der kerkklokken Dit luiden betekent iets, de klokken nodigen de christenen uit naar de kerk te gaan. Die klokken doen maar net of ieder een christen is. Zij hebben er nog geen weet van dat God dood is." Prof. Bom hoff besluit zijn artikel met de woor den: „ik heb iets tegen die stelling var dr. Duintjer". In zijn verweer „Tegen opdringerig gebeier" laat dr. Duintjer uitkomen dat prof. Bomhoff het creërend karakter van zijn stelling niet heeft onderkend. Dr. Duintjer blijft volledig staan ach ter zijn stelling. Hij is van mening dat het luiden der kerkklokken door de gewijzigde omstandigheden hun volle functie hebben verloren. Stichtend Temidden van het constante gedruis van verkeer en industrie vindt hij het beieren der klokken niet meer stich tend. Kerkmensen, zo schrijft hij, zou den het ook niet op prijs stellen wan neer de bijeenkomsten van het Huma nistisch Verbond zouden worden aange kondigd met het geloei van BB sirenes. Of wanneer discussieavonden van Atheïsten zouden worden geopend mei vijftig kanonschoten die op het hemel ruim werden afgevoerd. Als de kerk- makkers hun wild geraas zouden sta ken zou dat meer in overeenstemming lijken met evangelische eenvoud. Nie mand wil de christenen terug catacomben. Het is voldoende wanneer zij gewoon hun eigen plaats innemen naast de anderen, zonder privileges^ zonder opdringerige bombarie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers: C. v. d Bosch te Gorkum; te Harkstede-Schar- mer (toez.): kand. J. C. Eman te Den Haag: te Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Kooten): C. Vos te Gouda; te Bennekom (vac. J. Ewoldt-toez.): H. C. v. Itterzon te Rhoon: te Heemse (2e p.p.-toez.). P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag: te Leiden (vac. J. Groot): J. Korpershoek te IJssel- Aangenomen de benoem, tot diacones- senhuis pred. te Leeuwarden: J. Breur te Ferwerd: naar Woerden (wijkgem. Noord)J. M. de Meij te Varsseveld; naar Sint Pancras (toez.): A. Meijeringh te Schoonebeek: naar Geldermalsen (wijk gem. Oost): D. W. Koelman te Surhuizum, Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden): J. v. d. Velden te Amers- GEREF. KERKEN Aangenomen naar Santpoort: F. Strik* werda te Grouw. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Garrelsweer (accl.): kand. J. C. Post te Leeuwarden. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer: J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede. Demonstratie bij samenkomst van Billv Graham LOS ANGELES Anti-oorlogsde monstranten hebben gisteren gepro beerd een evangeliesamenkomsl dr. Billy Graham te verstoren. De evangelist sprak tot zesduizend studenten van de universiteit van Call- fornië. Hij negeerde borden teksten als „Zou Jezus napalm gebrui ken?". Hij zei, dat de grootste crisis voor de studenten niet de oorlog in Vietnam is, maar het zoeken naar de betekenis van het leven. Bij zijn vertrek holden demonstran ten achter de auto van Graham aan. Een van hen wierp een pamflet door een open raampje met de woorden: „Leer Johnson, welke gevolgen deze oor logsdaden hebben voor zijn onsterfe lijke ziel."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2