JAZZ ZONDER WEERGA MET DUKE EN ELLA Kennedy: Hanoi wijzigt houding alles goad MODEBEELD IS BEPAALD: Superkort en zwierig kleurrijk en veel wit Bobby Baker schuldig Onrust in Spanje Vrouw van negerpredikant SATOWÏNT Portier gekneveld met stuk staaldraad Uit de Haagse hof geplukt Bonn dringt door in Oost-Europa 5 MAANDAG 30 JANUARI 1967 DOTTERDAM Een jazz-evene- ment zonder weerga! Zo'n waardering verdient het grandioze concert van Duke Ellingtons we reldberoemde big band en „First Lady of Jazz" Ella Fitzgerald, za terdagavond in de uitverkochte Doelen. Grootmeester Duke Ellington, 67 jaar en nog steeds ongelooflijk vitaal, is in de wereld van de jazz een begrip. Meer dan een halve eeuw heeft hij er zijn stempel op gedrukt en er met succes toe bijgedragen, dat deze muziek, „zijn muziek", in brede kring is aanvaard als een kunstuiting, die ook op de con certpodia thuishoort. Op het toppunt van zijn revival is de „Duke" met zijn illustere musici naar Europa gekomen voor een uitgebreide tournee. De Haagse impressario Paul Acket telde een „ongekend hoog be drag" neer om de big band en Ella Fitzgerald naar Rotterdam te halen. Hij hoeft er geen spijt van te hebben, want voor hem heeft de „Duke" een finan cieel succes opgeleverd. Jazz, gespeeld door een big band, vraagt van het publiek een speciale instelling, Ellingtons orkest doet dat in het bijzonder. Het was plezierig te er varen, dat in De Doelen de bereidheid aanwezig was, zo deze specifieke crea tie van jazz te ondergaan BELEVENIS In deze sfeer werd het concert een belevenis, die Rotterdam zelden eerder heeft gekend. Ellingtons prominente musici (een paar bekende namen: Har ry Carney. Cootie Williams. Johnny Hodges, Lawrence Brown. Jimmy Ha milton en Cat Anderson) speelden on der de quasi-nonchalantc leiding van de „Duke" in een perfecte harmonie, technisch zeer geraffineerd, een enkele maal met te nadrukkelijke routine en een onmiskenbare knipoog naar de commercie. Om kwart voor twaalf, na het eerste concert, zat Duke Elling ton, de grootmeester van de jazz, in trui en broek druk im proviserend achter de vleugel in De Doelen te Rotterdam. Om twaalf uur kwam hij, in smo king, op voor het tweede con cert. Zonder tekenen van ver moeidheid te tonen sprong hij van de vleugel naar het orkest. Betreurenswaardig (4) Ondanks uw commentaar ben ik hel met de artikelen „terugzien in wrok" niet eens. Ik acht de PvdA zeer wel in staat voor eigen belangen op te ko men. Daar is onze krant niet voor no dig. Zouden er onder stemmers van confessionele partijen (Van onze moderedactrice) PARIJS Jacques Launay, een van de jongere ontwerpers, bewijst wel dat het modebeeld bepaald is. Alle grote couturiers hebben het getoond en de anderen sluiten zich daarbij aan: zwierige korte rokken, die een lichte klokking vertonen. Overigens zijn de rechte jurkjes er bepaald niet uit. Het is logisch dat de sprong van recht naar wijd niet in één keer gemaakt wordt. Arbeidsloon en de hoeveelheid materiaal spelen im mers ook een rol zodra een mode algemeen wordt. twee tinten grijs geheel uit biais geno men banden, die ais een spiraal om het lichaam sloot. Aan d? rok was eer. vo lant aangebracht, waarbij de oanden in visgraat gezet waren. Pofbroekje Het pofbroekje, de grote mode. heet bij Guy Laroche „souppan". Die soup pan komt net even uit onder de japon, die daardoor meer op een tuniek lijkt. Deze mode is heus niet gek, want de „elegante" toeschouwsters van de show leverden wel het bewijs, dat korte rok ken zonder zo'n dessous beslist onaan vaardbaar zijn. virtuoze trompettist Cat Anderson (sinds 1944 lid van de Ellington-band) en van drummer Sam Woodyard, die op het door zijn collega's verlaten po dium zes minuten lang zijn slagwerk met verbluffend vakmanschap bespeel de. ENTHOUSIASME Het publiek, waarvan de gemiddelde leeftijd boven de dertig jaar lag (zon der twijfel een gevolg van de hoge toe gangsprijzen), reageerde beschaafd- geestdriftig. Golven van spontaan- enthousiasme rolden pas na de pauze door de concertzaal, toen Ella Fitzgerald voor de microfoon kwam. Voortreffelijk begeleid door haar rit me-sectie, zong zij bekende en minder bekende songs op de haar bekende, on navolgbare wijze. De „beste jazz-zangeres van de we reld" dankt haar reputatie aan haar unieke stemgeluid, dat zich in het bij zonder voor dit genre uitstekend leent, én aan haar voordracht, die soms ech ter te gewild is en daardoor een ge kunstelde indruk maakt. Door aan haar optreden een te groot showele ment te verbinden leidt zij de aan dacht van haar vocale prestatie af en dat is in haar eigen nadeel. Minutenlang duurden na afloop het applaus en gejuich voor Duke Elling ton. zijn sublieme orkest en Ella Fitzge rald. De zaal wilde een toegift. De „Du ke" dankte buigend voor de hulde, maar hij liet zich niet verleiden. Daar mee demonstreerde hij zijn grootheid, maar het zette een domper op het pu bliek. dat zichtbaar teleurgesteld naar de uitgangen schuifelde. WIM DE REGT De collectie van Launay De tailleurs hebben een rok i pe dubbele plooi middenvoor e ter. die zo een jupe-culotte :enlijk Voor hoog zomer tailleurs t die- mm... w w. zijn die vroeger „rood* stemden? En echj representatief voor het komend 'niet korte mouwen en heel korte ju- zouden die de kans krijgen in Het sejzoen Tailleurs met korte manteltjes, pe-culotte. Ook hier de safaripakken Vrije Volk hun mening uiteen te zet-|'die'o{ de blousonvorm hebben of in de' met langer aansluitend jasje op korte afstaan. Op het voorpand rechte rok. De officierskraag is hier ten? Neen, als trouwe en verder zeer iu CVCiJ aiiuaai, tevreden lezer ben ik het met deze tw%e maai twe Takken^ dubbel geslagen. ni^.e€ns' Dikwijls hebben de manteltjes geeni De japonnen hebben parachute- Er werden veel ruitstoffen, zowel in groot als in klein dessin, gebruikt. In de zesbaansrok was dan de-ruit van de -- zijbanen in een andere richting geno- Uw krant van 3 januari bevatte een men dan va„ de mIddenpanden. (Discussie gesloten - red.) Verwarring artikeltje over de affaire Hartsuiker- Universele Christengemeenschap. Ofschoon u uitdrukkelijk de naam „Universele Christengemeenschap" noemt, kon toch de headline „Kort ge ding Christengemeenschap stichten. Wij stellen het zeer op prijs, als in uw blad nog eens duidelijk gesteld wordt, dat deze „Universele Christenge meenschap" niet te verwarren is met de Christengemeenschap, beweging tot religieuze vernieuwing, die een aantal gemeenten in Nederland heeft (onder andere in Rotterdam, Den Haag Amsterdam) en sedert 1926 in ons land werkzaam is als een der normale, er kende christelijke kerkgenootschappen. Rotterdam J. F. Nijkerk Iets gemist Zaterdag 24 december 1894 werd de Scheveningse vissersvloot getroffen door een fatale ramp, gevolg van de storm. Dat onze krant daar geen aan dacht aan heeft besteed spijt mij en menige oudere lezer uit Scheveningen. Want al word je honderd jaar (ik ben nu 82) de verschrikkelijke tonelen op het strand op en na deze noodlottige rampnacht kun je niet vergeten. Den Haag I. K. Heine Sr. Kraagjes Ook pieds de poules zagen we in ze collectie veel. Bij de japonnen 1 den stijf wit linnen kraagjes gedragen. Soms ook kragen van zwart stro (bij het wit-zwarte pieds de poules). De stro-kraagjes staan een eindje vai hals af, wat om praktische redenen ook wel nodig is. De mantels waren in zuifelsnit. Launay toont een wonderlijke vc liefde voor grote vetergaten met koperen ringetje in ges ogen. Die die: voor halsversiering, naadaanduiding (zijnaden) en zoomafwerking. E'- w dan een koordje in d? kleur van de kleding doorgeregen. Ze fungeren ook wel als ceintuur. Een scucesson: wis een japon Tactloos? (2) Burgemeester Kolfschoten is de tolk geweest van duizenden koningsgezin- den. Hij was niet tactloos, maar eer lijk en moedig. Natuurlijk hadden de twee prinsessen het recht met een bui tenlander te huwen. Doch prinses Mar griet getrouwd met een zoon van ons volk, dat dééd ons Nederlanders iets en maakte veel goed. Den Haag, C. J. v. d. Giessen. president John sons voormalige medewerker in de Senaat, Bobby Baker. schuldig bevonden aan be lastingontduiking komplottering, en verduistering. Baker, ex-se- cretaris van de democratische fractie, heeft, vol gens de aanklacht 285.000 dollar, be stemd voor ver- HOOGEVEEN Gisternacht troffen kiezingscampagnes. in eigen zak ge- voorbijgangers langs de weg naar stoken. Hij kan maximaal 48 jaar krij- Hoogeveen de achttienjarige J. Lubbin- gen. Hij is op borgtocht vrijgelaten, ga aan, die met zijn bromfiets bleek te Hoe het vonnis ook zal luiden, hij heeft zijn gevallen. Hij overleed in het zie- nu al aangekondigd in hoger beroep te kenhuis. I zullen gaan. Wanneer de japon zijde is, dan blijft de souppan toch var organza. Het is een pracktische, onbe antwoorde vraag of die uitpoffende souppan van dit materiaal wel zo mooi blijft in het dragen. Schoolmeisjes Grappig waren de schoolmeisjesjur ken: ruiten op een donkerblauw fond. Brede schouderstukken waaraan hemdjurkje gerimpeld is. Kraagje manchetten van gesteven wit linnen een losjes vallende strikdas. Kortge rokt met, we worden eentonig, soup- Bij de robemateaux viel de mouwin zet op. De schouder heeft de normale breedte, maar de kop schijnt er even bovenuit te komen met een ronde inzet De witte kraag, die algemeen mode wordt, lag hier plat op de schouders en eindigde midden op de rug in een lange vlecht, die tot de tail le viel, waar een klein strikji „staart" beteugelde. Behalve het donkerblauw, dat door de gehele collectie terugkomt, veel on verwachte. maar heel mooie kleurcom binaties. Om er enige te noemen: ruse tn oranje voor een japon, waarbij een saffraankleurige cape werd gedragen; een oranje linnen rok met groene blouse; een tuniekjapon in rood en groene shantung; een schotse ruit in pistachekleur, hard blauw en wit. Eigenaardig waren de japonnen, die bij de zoom opeens nauwer werI'M aangezette band. Lange keltin- of medaillon op modieus detail Ella Fitzgerald tijdens het nachtcon cert in De Doelen te Rotterdam. Zij werd begeleid door het orkest van Duke Ellington. Swingende Duke Ellington, die de nummers met een ontwapenende show en in knauwend, bijna onverstaanbaar Amerikaans aankondigde, gaf zijn so listen volop gelegenheid te excelleren. Het is juist deze mogelijkheid, die de afzonderlijke muzikale prestaties derstreept. Zonder de anderen tekort te willen doen, noemen we de soli va Talrijke arrestaties MADRID Spanje heerst rust na arrestaties van vele arbeiders die betoogden v< vrije vakbonden tegen stijgende prijzen. Óp elf fabrieken te Madrid legden ruim 20.000 arbei ders het werk neei en eisten vrijlating van de gearres teerden. Dit is wel de grootste sta kingsgolf die de Spaanse hoofdstad onder Franco's be wind heeft gekend. In totaal werden 120 arrestaties ver richt. Zestien van hen zijn echter inmid dels vrijgelaten. De deken van de faculteit der rechten i Madrid. Tejero, heeft inmiddels zijn ontslag ingediend. Donderdag brak de politie de deuren van het gebouw van deze faculteit open en arresteerde 22 stu denten. Een verslaggever zou door de GEN, FRAKICO Hun huwelijksreis voerden prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ook naar Curagao. Het jonge paar trachtte zonder te worden herkend, te winkelen, maar dat lukte niet. PARIJS Volgens de Amerikaanse senator Robert Kennedy be staan er aan wijzingen be treffende een mogelijke wijzi ging in de houding van Noord-Vietnam jegens de oor- log. Om deze reden zijn de komende drie of vier weken van het grootste be lang voor de toestand in Vietnam. Hij zei dit gisteravond bij zijn aankomst in Parijs uit Londen. Bijeenkomsten tussen Amerikanen en Noordvietnamezen over de uitwisseling krijgsgevangenen en de beroering in China vormden factoren die tot een wij ziging van de situatie zouden kunnen bijdragen zo zei Kennedy. Robert Kennedy, die in Londen ge sproken heeft met premier Harold Wil son en minister van buitenlandse zaken Brown, zal gedurende zijn driedaags •erblijf in Parijs o.a. een onderhoud hebben met president De Gaulle. Uit Saigon wordt vernomen dat Ame rikaanse helikopter-piloten zaterdag nacht bü vergissing 31 Zuidvietnamesc burgers hebben doodgeschoten. die trachtten onder dekking van de duister- lis uit hun dorp in de Mekong-delta te luchten. Volgens een Amerikaanse woordvoer- j (der waren de dorpelingen door de pilo- j ten van drie helikopters aangezien voor rlorirl (XPSP li OtPll Vietcongleden en met machinegeweren beschoten. Achtendertig andere Zuidviet- namese burgers werden gewond. ATLANTA In de nacht van zater- da6 °P zondag is in Atlanta (Georgia) Amerikaanse vliegtuigen voerden de vrouw van de negerpredikant Bri- vandaag een ^massaal bombardement ]gy haar woning doodgeschoten. De XT'~* u~' OT vrouw (53 is van dichtbij met een salvo revolverschoten om het leven ge- Vietcongbolwerk 27 km Volgens het Amerikaanse bald News week zijn in Vietnam meer dan 1700 vliegtuigen en helikopters verloren. Officieel is 864 opgegeven. Newsweek meent dat ey 1100 zijn neergeschoten en 670 door andere oorzaken zijn ver loren. TIEL Voorbijgangers hebben gistermorgen in Wadenoijen een auto in de sloot aangetroffen. Onder het wrak lag het lijk van de 23-jarige W. de Roos uit Tiel. Uit beschadigingen aan bomen leidde men af, dat de bestuurder in een bocht de macht over het stuur heeft verloren. bracht. Enkele uren daarvoor was er een po ging gedaan de kerk van de gemeente van dominee Briley in brand te steken. Het echtpaar wist de brand echter zelf te blussen. TOKIO De pro-westerse liberaal-de mocraten van premier Sato hebben giste ren bij de Japanse verkiezingen de abso lute meerderheid in het parlement behou den. Toen nog 25 zetels niet bekend wa ren hadden de conservatieven van Sato reeds 266 zetels van de 486 gewonnen. politie afgeranseld zijn. De studenten van deze faculteit hebben nu aangekondigd staking op maandag te zullen be ginnen. In Barcelona zijn professor Margaril zijn secretaresse zaterdag vrijgelaten. Zij werden op 24 januari na de inval op het klooster van Montserrat gearres teerd. Snelle arrestatie hvee Belgen (Vai verslaggevers) ROTTERDAM Twee inwoners van de Belgische grensplaats Essen pleeg den in de nacht van zaterdag op zondag in het Botlekgcbied een geslaagde brand- kastenkraak. Maar in de loop van zondag werden zij al door de rijkswacht gegre pen. De buit (een bedrag tussen twee en drieduizend gulden) werd vlot terug gevonden in de bossen bij Essen. De inbrekers zijn een 22-jarige pijpfitter en een twintigjarige kraanman. Het ongeveer het tweetal de 57-jarige uit Den Haag af komstige portier J. Neervoort overvielen. Die deed zijn ronde op het terrein van de NV Wercon, een constructiewerkplaats. Een van de Belgen had daar gewerkt. De mannen bonden de portier met een stuk staaldraad en stopten hem in een donker vertrek. Ze haalden materialen uit het magazijn en brandden op het kan toor het slot uit de brandkast. Zij deden daar twee uur over. Af en toe ging een van hen naar de geknevelde portier kijken. De vlotte arrestatie was indirect het gevolg van het slecht parkeren van hun wagen. Dat werd opgemerkt door een politieman, die voor alle zekerheid het' nummer noteerde. Toen de portier na j vertrek van de Belgen de politie belde, legde men onmiddellijk verband tussen de roof en deze auto. Vrij kort daarna voelde de Belgische rijkswacht, door dit nummer achter het adres van de mannen gekomen, hen aan de tand. Ze bekenden vlot. De portier was na een korte vechtpartij licht gewond geraakt. HU werd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Later kon hij naar huis worden vervoerd. De twee mannen zullen in Belgic worden berecht. DOOR Het speeluurtje van muis Alan moest abrupt een einde nemen toen poes Jeroen de kamer binnenwandel de. Deksel dus op het glazen huis. Maar Alan was juist aan een in tense maaltijd bezig en zo kon ik het niet over mijn hart verkrijgen hem in het donker van de kast. waar het huis steeds geparkeerd staat, terug te breng Geen Alan. Geloof het of niet, maar mijn be nen werden slappe draadjes en ik hoorde iemand kreunen en die ie mand was ik zelf. Dan het besef, dat er iets gebeu ren moest. In een walging pakte ik Jeroen op en zette hem uit de ka mer. Een seconde later bonkte hij al tegen de gesloten deur, die gelukkig Jeroen installeerde zich op dc sterker was dan zijn kattekracht. vensterbank, schijnbaar volmaakt onverschillig voor het glazen huis en de inhoud. Vredige stilte. Alleen het getik van mijn machine. Zo poeslief en muisstil was het, dat ik beiden vergat. Met een ruk het laatste vel uit de machine trok. het werk in een enveloppe deed en op een holletje naar de krant trok. Het was al laat op de avond en ik verlangde naar het eind van de lan ge dag. Werd op de krant toch nog opge houden en net sloeg de klok twaalf toen ik het licht in de huiskamer weer opdraaide. Een afschuwelijk tafereel: het gla zen huis op de grond, hel deksel er af, slablaadjes en kaasbrokjes her en der verspreid. Jeroen, alle haren .rechtop, de staart als een plumeau omhoog, bla zend en grommend bij de ruïne. Wat nu? Hoe dan ook, er moest iets van Alan over zijn. Aan mij de taak, dat op te sporen. Walgend zet- DAT HEUGT! te ik het lege huis weer op ta'l-l. nog aarzelend om in de zielige hoop van het vernielde nestje te grijpen. Dan een uitvlucht., eerst de kran ten, die zoals gewoonlijk, uit elkaar gelezen op de grond lagen, opvou wen tot een net stapeltje. Ik lichtte de eerste laag op. daar opeens^ een ijl Duntje.... de staart Nog een krant optillen en ik zou de hele ellende zien.... Tanden op elkaar... tillen.... daar zat Alan een zielig klein hoopje tril lende vacht, maarzo op het eerste gezicht ongedeerd! In mijn hand voelde ik het lijfje kloppen. warm... levend. maar doodsbang, suf van angst. Heel voorzichtig zette ik hem in zijn tuintje, waar hij zich prompt op de aarde drukte en niet meer bewoog. Een aangeboden theelepel tje water verlokte hem na lang wachten tot een hijgend slokje. De klok draaide door. Ik had het hart niet Alan in zijn eenzame huis te sluiten. En zo zaten we de nacht in. Alan onbeweeglijk, ik met span ning wachtend op zijn herstel. In de gang het blazeh van Jeroen, die nieuwe aanvallen op de deur onder nam. Om drie uur richtte de muis zich op, keek de wijde wereld weer in. aanvaardde een paar suikerkorrels om dan opgelucht de tuin uit te springen en zich uitvoerig te gaan wassen. Toen trippelde hij nieuwsgierig naar zijn huis, waar ik ijlings zijn bed opschudde. Hij wip te erin, keek nog even rond en trok toen met zorgvuldige gebaartjes de papiersnippers over het hoofd. Het avontuur was ten einde. Dood moe ging ik naar mijn kamer. Je roen sliep in de gang en blies naar me in het voorbijgaan De volgende dag schenen ze het allebei vergeten te ziin. Manescu, (Van een onzer redacteuren) BONN lijkt er in geslaagd te zijn, de deur naar Oost-Europa, die dichtgeroest »vas, te openen. Het is al vrij zeker, dat het met Roe menië diplomatieke betrekkingen zal aankno pen. Ook Hongarije zou bereid zijn, soortgelijke contacten met de Bondsrepubliek op te nemen. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling van de regering te Bonn, de Oosteuropese landen afzonder lijk te benaderen. Zij gaf er voorkeur aan, eerst met de Sowjetunie overeenstemming te bereiken over de te volgen gedragslijn. Deze houding hield verband met de verwachting, dat regeling van de Duitse kwestie er door zou worden vergemakkelijkt. Moskou heeft echter laten doorschemeren, dat het daar nog lang niet aan toe is. Dit wetende hebben de Westduitsers zich ge- ICOCIIIOUIÖ concentreerd op de Oosteuropese landen, die er belang bij hebben, zich wat onafhankelijker te genover de Sowjetunie op te stellen. Roemenië, waar minister Luns kort geleden nog op bezoek was, kwam daar het eerst voor in aanmerking. Men blijkt zich in Boekarest weinig aan te trekken van de bezwaren van Ulbrichts DDR (Duitse Democratische Re publiek). Of de Hongaren even hard van stapel zullen lopen als de Roemenen moet worden afgewacht. In Bonn neemt men aan van wel. Een gunstige omstan digheid is in elk geval, dat Duitsers en Hongaren geen grensproblemen heb ben. die een sta-in-de-weg kunnen zijn voor politieke toenadering. Ook Hongarije wil graag profiteren van de economische voordelen, die grotere samenwerking met de Bondsrepubliek bieden. Anders is het gesteld met Tsjechoslowakije en Polen. Ook deze landen voelen er veel voor. di- Jliil)(all<MI plomatieke betrekkingen met Bonn aan te kno pen. Er zijn echter nog grote problemen, die zulks onmogelijk maken. Polen wacht nog altijd op erkenning door Bonn van de zogenaamde Oder-Neisse- grens. Zoals men weet hebben de Russen aan het eind van de tweede wereld oorlog een stuk van oostelijk Polen afgenomen. In het westen kreeg War schau er Duits grondgebied voor terug. Tsjechoslowakije zit met minder grote problemen. Het wil echter eerst de nietigverklaring van het pact van München vastgesteld zien. Volgens dat door Hitler on Chamberlain in 1938 getekende pact behoren grote stukken van het huidige Tsjechoslowakije bij Duitsland. Kanselier Kiesinger heeft reeds verklaard, dat zijn land het pact als ongeldig be schouwt. Praag wil echter, dat deze kwestie, die allerlei juridische cn an dere aspecten heeft, officieel wordt geregeld. Zolang dit niet het geval is blijven Tsjechen en Polen de boot afhouden. Een mogelijkheid Afhoilflon wordt hun geboden door vast te houden aan formele erkenning van het bewind in Oost-Duitsland (DDR) als voorwaarde voor toenadering op diplomatiek niveau. Dit hoeft intussen niet te bi-tekenen, dat de handelsrelaties tussen Bonn enerzijds en Praag en Warschau anderzijds in atwachling van een dcfini- tieve regeling niet versterk kunnen worden. V°°r Moskou is dit geen prettige ontwikkeling. Het hoeft niet bevreest te zijn, dat de Oosteuropese landen minder communistisch geregeerd zullen worden dan totdusver. Wel maken zij zich naar het al wat oude voorbeeld van Joegoslavië steeds losser uit de knellende greep van de Russische economische dictatuur Hetgeen betekent, dat Moskou of het wil of niet meer en meer reke- ning moet houden met de wensen van zijn vroegere satellieten De scherpe Russische veroordeling van het neo-nazisme in Wcst-Duitsland in nota s aan dc westelijke mogendheden toont, hoezeer Moskou ontstemd is over de jongste ontwikkelingen. Temeer waar vandaag de Roemeense minis ter van buitenlandse zaken te Bonn is gearriveerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5