AL EERDER RRAND IN RUIMTE-CAPSULES Ds. Cornelder: Kerk moet ambtsdragers vinden Antithese-politiek kan land van chaos redden Een noord voor vandaag Uw probleem het Nieuwe kerken altijd gezamenlijk bouwen Calvijn wordt in Spaans vertaald Albee's Treurig lied bleef echt verdrietig Overheidspersoneel bestudeert omroep Het evangelie van Johannes spreekt niet van wonderen maar van tekenen. Twee vinden we er in het tweede hoofd stak: Het wonder van Kana, waar het water in de reinigings- vaten tot wijn wordt, en de reiniging van de tempel. De meeste mensen lezen ze als twee losse verhalen, maar Johannes legt er een verhand tussen. In het eerste hoofdstuk heeft hij twee maal gesproken over het Lam van God. Beide tekenen wijzen naar het Lam van God. Let u maar op de kernwoorden. In Kana zegt Hij: „Mijn ure is nog niet gekomen." Daar komt Hij op terug als Hij drie jaar later tegen de discipelen zegt: .Mijn ure is gekomen." Dan gaat Hij Zijn Via Dolorosa naar het kruis en wordt Zijn bloed vergoten. De wijn van Kana maakt de voortzetting van het feest mogelijk. Het vergoten bloed (denk aan de avondmaalswijn)maakt de gemeenschap met God, de voortzetting van het paradijsfeest, de bruiloft van het Lam, mogelijk. In de tempel zegt Hij: „Breek deze tempel af en in drie dagen zal ik haar weer opbouwen." Hij spreekt van Zijn lichaam dat verbroken moet worden. De Joden hebben van Gods huis een handeltje gemaakt. Drie jaar later zullen ze met het lichaam van de Heiland een handeltje maken. Zoals ze schapen kochten op de voorhof van de tempel om te offeren, zo kochten ze Christus voor dertig zilverstukken. Maar juist daarom had het offer geen waarde voor hen, omdat het niet uit geloof was gebracht, omdat ze niet een stuk van henzelf offerden. We lezen vandaag: Johannes 9 13-23. MAANDAG 30 JANUARI 196" Moeilijkheden rond bevestiging van ambtsdragers AALTEN De bevestiging van ee aantal nieuw gekozen ambtsdragers van de hervormde gemeente is gister morgen niet doorgegaan en voor onbe paalde tijd uitgesteld. De reden is een bezwaarschrift, dat betrekking heeft op de opvattingen van de heer G. Smit. die tot ouder ling-kerkvoogd is gekozen. Hem wordt verweten, dat hij zich bezighoudt met genezing door middel van strijken of handoplegging. Daardoor zou hij onaan vaardbaar zijn in het ambt van ouder ling. NUNSPEET Een conflict in de ge reformeerde gemeente rond de herver kiezing van ouderling M. Jager is tot een oplossing gekomen. Ds. G. Zwerus wilde hem aanvanke lijk niet weer bevestigen wegens enke le bezwaarschriften. Men had er be zwaar tegen, dat ouderling Jager, als hij bij afwezigheid van ds. Zwerus de dienst moest leiden, de kerkdienst wel eens tweeëneenhalf uur liet duren. Op een classis vergadering is een verzoe ning tot stand gekomen. Kapitale boerderij in de as gelegd LEEUWARDEN Ongeveer 25 stuks stamboekvee. twee fokstieren en dure gereedschappen zijn verloren gegaan, toen gisternacht een kapitale boerderij aan de weg van Leeuwarden naar Mat- sum in de as werd gelegd. Een automobiliste zag het vuur. De boer en zijn gezin lagen te slapen. Zij konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De boer was verzekerd. ts onze Brieven die niet i|)d voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Toen ik mij tot een secreta rie in de omgeving wendde om in lichtingen over grootouders en on derzoek naar vroegere verwanten, zei men mij dat dit 60 zou kosten. Is er geen goedkopere methode? Antwoord: In alle provinciale hoofdsteden zijn algemene rijksar chieven. Daar bevinden zich: (a) Alle geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten van voor 1882 van de burgerlijke stand der gemeenten. Slechts van enkele gemeenten bevin den zich hier om bijzondere redenen de archieven van de burgerlijke stand tot 1842. (b) Alle doop-, trouw- en begraaf- boeken van de protestantse en rooms-katholieke kerken in de pro vincie tot 1811, meestal teruglopend tot 1600 of 1650. Deze boeken heb ben de kerken op last van de Franse overheid moeten Inleveren om als grondslag te dienen voor de invoering van de burgerlijke stand. Natuurlijk met enige uitzonderingen door niet-opvolging van dit bevel, of brand, enz. (c) De notariële archieven in de provincie met allerlei akten, zoals testamenten, koop en verkoop, enz. Id) De rechterbike archieven. Deze rijksarchieven zijn voor iede re staatsburger vrij toegankelijk en hij heeft recht op vrije inzage. In dien men dus slechts een geboorte- of huwelijksdatum van een vader of grootvader heeft, die voor 1882 valt. kan men zich ineens tot een --^ksar- chief wenden. In dat geval betaalt men alleen ziin reiskosten. Men kan dan zelf als men tijd heeft het onderzoek verrichten en dat is wel zo boeiend. Vraag: Gaarne wilde ik weten of er een blad of bureau bestaat, dat zich bezig houdt met woningruil? Antwoord: U kan zich wenden tot de stichting Interlocale woningruil- centrale, waaraan vele particulieren en officiële instellingen medewer ken, Stationsstraat 20, Utrecht Op neming in de gids van deze centrale kost een tientje. Er zijn ook vele goede makelaars en particuliere bu reaus. Vraag: Waar komt het gebruik vandaan om bij de geboorte van een kind beschuit met muisjes te eten? Antwoord: In vroeger eeuwen was het gewoonte dames die op kraamvisite kwamen, te vergasten of poffen. Dat waren van tarwemeel vervaardigde broodbollen, die warm werden opgediend, doormidden gesneden en van binnen gevuld met kandysuiker (in die tijden klontjes). Men gaf er dan meestal een glas melk bij. Onze beschuit met muisjes is daarvan een overblijfsel. Oorspronkelijk moest het dus de ori ginele beschuitbol (dubbel) zijn. waartussen de muisjes, die de ge- klonte kandysuiker vervingen. Te genwoordig is dit een enkele beschuit met muisjes geworden. (Vervolg van pag. 1) OORZAAK Voorlopig wordt de oorzaak van de ramp gezocht in een mogelijke vorm van kortsluiting. Ook wordt er op ge wezen, dat in een zuurstof-atmosfeer als in de Apollo-cabine een kleine vonk, zoals bijvoorbeeld veroorzaakt door de statische elektriciteit bij het haarkammen, voldoende kan zijn om een ontploffing te veroorzaken. De proef van vrjjdag was de eerste met de bemanning aan boord waarbij pure zuurstof in de cabine aanwezig was. Tevoren was tot tweemaal toe een proef met zuurstof genomen, zon der dat de astronauten aan boord wa ren. Noch de Saturnus-raket noch het ruimtevoertuig was vrijdagavond van brandstof voorzien, maar elke brand zou door de zuurstof enorm zijn toe genomen, aldus generaal Philips. Het is ondanks de verklaring van dr. Fenn niet uitgesloten wat men in de toekomst in de ruimtecabines zal blijven werken piet slechts uit een enkel gps (zuurstof) bestaande.atmcjs- feer. Zuurstof lieeft wel het voordeel dat men daarin gemakkelijk kan ade men bij lage druk, hetgeen tevens min der gewicht betekent, wat in de ruim tevaart een belangrijke factor is. Het was voor de ruimtevaarders niet mogelijk zelf een reddingsactie te dernemen. Zij konden geen gebruik maken van het ontsnappingsmechanis me aangezien de gehele raket door een stellage was omgeven. Zij zouden alleen hebben kunnen ontsnappen door de luiken van binnen te openen. Voor ze iets konden uitrichten waren ze echter al door het vuur verteerd. Pas vele uren na de ramp, nadat een eerste onderzoek naar de omstan digheden was ingesteld, zijn de stof felijke overschotten uit de cabine ge haald en naar een ziekenhuis op de basis overgebracht. Dr. Hoedemaker wordt docent in Djakarta (Va i medewerker) AMSTERDAM Dr. L. H. Hoedema ker is door de Raad voor de zending der Nederlandse Hervormde Kerk bestemd om op te treden als docent aan de Hogere Theologische School te Djakarta en als adviseur aan Christelijk Lectuurcentrum aldaar. Hij zal wat zijn standplaats betreft, wor den verbonden aan de Thomaskerk- wijkgemeente te Amsterdam. Gistermorgen heeft de gemeente met hem kennis kunnen maken. Want dr. Hoedemaker werd door wijkpredikant, ds. F. Oberman, ingeleid en preekte daarna in de Thomaskerk. Dr. Hoedemaker, die dit voorjaar ver trekt, ontving indertijd van de Wereld raad van Kerken een beurs voor de studie aan een der Amerikaanse uni versiteiten, was secretaris van de door prinses Irene ingestelde Oecumenische werkgroep en is lid van de Sjaloom- groep. Het Instituut voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek stelde hem in staat door een beurs in 1964 een viermaande- lijke studie in Amerika te volbrengen. Dr. Hoedemaker, die een achterklein zoon is van de bekende vroegere hoog leraar aan de VU, wijlen prof. Ph. J. Hoedemaker, promoveerde in mei tot doctor in de theologie op een disserta tie over het theologisch denken van H. R. Niebuhr. LONDEN Nieuwe kerken moeten in de toekomst niet meer slechts voor één gemeente gebouwd worden, maar ter beschikking staan van alle denominaties in een bepaalde plaats. De bouw van kerken alleen voor angli canen of anderen zal uitzondering moeten zijn. Dat is de conclusie van een commissie ter bestudering van kerkbouw- vragen, die ingesteld is door de kerkvergaderingen van Canterbury en van York in de Anglicaanse Kerk. De commissie legt haar rapport deze week voor aan de aartsbisschoppen Ramsey en Coggan. Het is nog te vroeg om te zeggen welke gevolgen deze ramp heeft voor het Amerikaanse ruimtevaartprogram ma. Dat vóór 1970 geen reis naar de maan zal kunnen worden gemaakt staat nu wel vast. Volgens het voor lopige programma zouden de Ameri kanen eind 1969 een maanreis hebben gemaakt. De drie omgekomen astro nauten hadden op 21 februari een vlucht van veertien dagen moeten on dernemen. MEELEVEN Uit alle delen van de wereld zijn telegrammen met rouwbeklag naar de nabestaanden van de slachtoffers ge zonden. Radio-Moskou prees de moed van Grissom, White en Chaffee. „Zij maakten deel uit van degenen die al hun krachten en kennis hadden gege ven aan de buitengewoon moeilijke en nieuwe zaak van het doorvorsen van de ruimte. Hun bijdrage wordt hogelijk ge waardeerd in dit land, waar de eerste schrede in de ruimte is gezet en waar altijd wordt aangedrongen op vreed zaam gebruik van de ruimte." Radio-Moskou hekelde de manier waarop president Johnson een parallel had getrokken tussen de dood van de ruimtevaarders en die van de Ameri kanen die in Vietnam vechten. „Zij die hun leven geven voor het ver overen van de toppen van de weten schap doen dat voor het welzijn van de mensheid. Maar in Vietnam offeren Amerikanen hun leven op voor een onrechtvaardige zaak." Kerken samen in één wijkcentrum GRONINGEN Negen kerken, waar onder de rooms-katholieke, gaan in de nieuwe stadswijken „Selwerd" en de „Paddepoel" samen een wijkcentrum stichten. Er is reeds een voorlopig bestuur. De kosten van dit gebouw met veel vergaderruimten zullen zeker 1.750.000 gulden bedragen. Men wil de activiteiten niet beper ken tot het bieden van werk- en verga derruimte, maar tevens een zogenaam de „consulent" aantrekken. Hierdoor kan de bevolking van beide nieuwe wij ken actief bij het werk worden betrok ken. PRESBYTERIALE KERKORDE IN GEVAAR (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De Rotterdamse hervormde predikant, ds. Ph. PrOïïlOtlC JL VcCIlllof Cornelder meent dat de generale synode zich ernstig moet bezinnen op de kerkordelijke uitspraken waarin de verkiezing van ambtsdragers (moann Plim lailfJp) geregeld worden. Op het ogenblik gaat de kerkorde uit van een soort ^UIII IdUUC/ droomland. H(j wil de bepalingen aangepast zien aan de werkelijke situatie, die hij bijzonder donker schetst in het jongste nummer van „Hervormd Rotterdam". Op 31 december van dit jaar treedt de helft van de ambtsdragers (ouderlin gen en diakenen) weer af. Zij die twaalf jaar lid zijn geweest van wijkkerkeraad zijn niet meer kiesbaar. Ds. Cornelder verwacht dat vele anderen, die een kortere termijn gediend hebben, zich ook niet her kiesbaar zullen stellen De kerkeraden zijn over het algemeen reeds onderbe zet. Hij schrijft: „Menige kerkeraad en menige predikant ziet met grote zorg de fatale datum van 31 december van het oneven jaar tegemoet." De zaak van de aanvulling staat er niet best voor. „In vele gemeenten ontbreekt een groot percentage van het jongere geslacht in de kerk. Het aantal belijde niscatechisanten is vaak bedroevend klein." Ds. Cornelder meent dat als geen verbetering in de situatie komt de presbyteriale kerkordening zelfs in ge vaar komt. In zijn artikel geeft hij niet aan wel ke veranderingen de synode, die van daag bijeen komt, maar over deze kwestie niet zal spreken, moet aanbren gen. Wel geeft hij in het kort aan wat de kerkeraden kunnen doen: Mogelijkheden Al is het arsenaal van de te benoe men ambtsdragers klein, toch zal el ke mogelijkheid om nieuwe ambtsdragers aan te trekken moeten worden nagegaan. Van de mogelijkheid vrouwelijke ambtsdragers aan te trekken moet zo veel mogelijk gebruik gemaakt wor den. Ook van de mogelijkheid var „(wijk)-grensoverschrijdingen" moet gebruik gemaakt worden, dat wil zeg gen al woont de ambtsdrager niet in de (wijk)gemeente, het is toch moge lijk hem aan te trekken. Vrij...dan decaravan'. CARAVAN RAI67 27 JAN. TIM 5 FEBR. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Blija en Lemmer: H. Dijk stra te Diever; te Voorburg (vac. dr. L. Schuurman): H. A. van Bottenburg te Noordwijk aan Zee. Aangenomen naar Bolsward: dr. M. Feitsma te Emmen. Elk meelevend dooplid zal bezocht moeten worden om tot het doen van belijdenis op te wekken. i Gemeenteleden die niet of nog niet geschikt zijn moeten via cursussen en vormingsavonden worden ge vormd. Naast lidmaten zullen zoveel moge lijk niet-lidmaten ingeschakeld moe ten worden voor taken die de te wei nige ambtsdragers van werk ont lasten. (Van onze kerkredactie) DELFT Binnen niet al te lange tijd zullen de Spanjaarden de Institutie van Calvijn kunnen lezen in hun eigen taal. Het is de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Rijswijk (ZH), die hiertoe het initiatief genomen heeft. Het standaardwerk van Calvijn zal verschijnen in twee delen, elk van on geveer 750 pagina's, bij de Delftse uit gever Meinema. Deze heeft ook de be kende Nederlandse uitgave in de verta ling van prof. dr. A. Sizoo verzorgd. Men hoopt nog dit jaar klaar te ko men. Calvijns Institutie is reeds in zestiende eeuw in het Spaans vertaald door Cipriano de Valera, een gewezen monnik, die naar Genève ge/lucht was. Valera's vertaling is het laatst in 1859 herdrukt Een team protestantse Span jaarden heeft deze vertaling nu werkt in modern Spaans. Contacten Ds. A. J. Moggré te Rijswijk vertelde ons, dat de gereformeerde kerk (vrijge maakt) van Rijswijk al bijna vijftien jaar contacten onderhoudt met predi kanten en groepen christenen in Span je.. 'Rijswijk' (hierin 'gestéunö '^oor'vrijge- maakte kerken elders in het land) stuurt-bijbels -naar- Spanje, tracht te voorzien in de vraag naar goede refor matorische lectuur en verleent in enke le gevallen financiële steun. Zo komt momenteel de opleiding van een Spaanse student aan de Theologische Hogesohool te Kampen voor haar reke ning. in Göttingen (Van een onzer medewerkers) GÖTTINGEN De heer J. Veenhof te Kampen is magna cum laude gepromoveerd op Her man Bavinck aan de Georg- Augustuniversiteit van Göttingen in West-Duitsland. Zijn dissertatie was getiteld „Dc Re gulatie en Inspiratie." Hij behandelt er de Openbaring- en Scheppingsbeschou wing van Bavinck in, die hij vergele ken heeft met die van de ethische theo logie. Jan Veenhof werd 18 februari 1934 te Groningen geboren. Zijn vader is de (vrijgemaakte) Kamper hoogleraar prof. C. Veenhof. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool (kandidaats in 1958) en daarna twee semesters aan de theologisohe faculteit te Göttingen. Na 1958 was hij in de journalistiek werkzaam. Thans is hij verbonden aan het Prediger-seminar te Sankt Christo- na (bij Bazel) als docent in het Nieuwe Testament en de ethiek. Van zijn dissertatie zal een Neder landse uitgave verschijnen bij Buiten en Schipperheyn te Amsterdam. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alloen bij apothekers en drogisten Angola-zending vraagt paus om hulp GENEVE De Verenigde Kerk Canada heeft een verzoek gericht het Vaticaan om interventie ten guns! van de protestantse zending in Angol De zending daar ondervindt nc steeds grote moeilijkheden als gevd van de Portugese visum-politiek. Vei zendelingen zijn uitgewezen, terwijl ar deren na verlof geen toestemmir meer krijgen om terug te keren. D Canadese kerk neemt een groot de van de zending in Angola voor ha. rekening. Ook de baptistenzending is in moei lijkheden. De enige zendelingen van c Baptist Mission Society, die nog in An gola mogen werken, zijn het echtpaa Pereira. Zij zijn Portugees staatsbui ger. Het waren Britse baptistenzendelin gen, die enkele jaren geleden de we reld in kennis stelden van de Portu gese terreur in het land. Gereformeerd Politiek Verbond (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De vijf grote par tijen hebbep duidelijk hun machte loosheid gedemonstreerd. Er was geen kabinet dat de kracht had langer dan anderhalf jaar op de been te blijven. Dit is de vrucht van het samengaan van christen dom en humanisme; van de ver loochening der antithese. Deze woorden sprak het Tweede-Kamer lid P. Jongeling zaterdag in Utrecht waar het Gereformeerd Politiek Verbond zijn nationaal appél hield. Meer dan vierduizend personen waren in de Margriethal bijeenge komen. De heer Jongeling wees op de ge volgen van de politiek van de vijf gro te partijen. Het gezag wordt niet meer hoog gehouden. Oranje wil men kapot (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoe het staat met de politieke betekenis van de omroep voor het Nederlandse volk is zaterdag in de NCRV-studio ter dege bestudeerd door de sectie be stuursambtenaren van de Ned. Bond van Overheidspersoneel, die daar een bijeenkomst hield en in de morgenuren werd voorgelicht door NCRV's perschef B. Buddingh'. De heer Buddingh' had veel werk gemaakt van zijn lange lezing: een maal in het hol van de leeuw ten de overheidsdienaren nu maar eens precies weten, waar het allemaal op stond. „De massa-media", aldus betoogde hij, „hebben ten opzichte openbaarheid tweeërlei taak: kant van de maker functioneert de vrijheid van meningsuiting, naar die de ontvanger het recht op zo vol ledig mogelijke informatie". Daarom noemde hij staatsmonopolie en particulier monopolie (bijv. als ge volg van commerciële winstmotieven) dodelijke gevaren voor democratische informatie. Censuur is helemaal verwerpelijk: die gaat uit van de onvolwassen heid van de kiezer, wordt beoefend door instanties die zelf onder con trole behoren te staan, leidt tot ter reur van geestelijke bekrompenheid en onwaarachtigheid, en is in strijd met de democratie. personen of groepen die naar macht streven: zij moeten de zelf-vorming en zelf-bepaling van de mens stimu leren. Wat betreft de spanningen tussen jongeren en het traditionele gezag, daarin mag naar de mening van de heer Buddingh' van de massamedia „een relativerend en matigend optre den worden verwacht". Hij vroeg zich (kritisch-analyse- rend) af, of het in Nederland gelden de systeem van uitzendingen door politieke partijen niet leidt tot over dosering, die frustraties tegen „de „politiek" als gevolg heeft, ook om dat de aard van de uitzendingen te veel partij-politieke propaganda en te weinig public-relations voor de demo cratie inhoudt. Over de relatie tussen omroep en pers zei NCRV's perschef: „De tv heeft geen invloed op het kranten- lezen. maar 's avonds is de televisie heer en meester en dalen de gebruiks waarden van krant en radio. Kran tenlezers hebben meer politieke inte resse dan luisteraars en kijkers, maar televisie kan grotere belangstelling wekken: men wil uit de krant dan diepgaander informatie trekken. Zo bestaat er tussen krant en televi sie een aanvullende verhouding, en daarbij legt de radio het loodje." 's Middags werd er, met politieke figuren en Gooise burgemeesters in een forum, fris gediscussieerd over het gehoorde. DEN HAAG De Nieuwe Komedie heeft zaterdagavond in Diligentia een vermoeiende voor stelling van „Het treurig lied van het triest café" van Edward Albee gegeven. „The balled of the sad café" schreef Albee enkele jaren geleden naar de novelle van Car son McCullers. Het verhaal speelt zich af in een klein stadje ergens in Amerika, waar miss Amalia Evan aanvankelijk een slijterij en daarna een café drijft. Miss Amalia is een nogal mannelijk aandoende jonge vrouw, die in feite nooit helemaal volwassen is geworden. Zij doet denken aan de vrouwelijke hoofdrol in Albee's „Virginia Woolf" ook een vrouw die op zoek is naar haar geestelijk en lichamelijk meerde re. Mislukt Miss Amalia denkt die te vinden in de vrouwen jager Marvin Macy en zij gaar daarom een huwelijk met hem aan. Maar het huwelijk mislukt, omdat de man die zij in Macv zoekt er niet meer is; Macy heeft zich de afgelopen iaren gebeterd: hij drinkt niet meer. beheerst zich in zijn omgang met vrou wen, steelt niet meer en vecht niet meer. En daarmee heeft hij voor miss Ama lia de essentie verloren die zij zoekt. Wat doet miss Amalia? Zij schopt Mar zin het huis uit Enkele jaren later wordt zij opge kocht door een mismaakte dwerg, die familie van haar blijkt te zijn. Zij neemt hem op haar manier liefderijk op gaat zelfs van hem houden, deze dwerg is geestelijk haar meerdere toont geen angst voor de flinke Amalia. Jn de steek selaten Het gevolg is dat zij gelukkiger wordt, de zaken floreren en er is geen wolkje aan de lucht tot Marvin Macy 'n het stadie teruekom' De dwerg ontmoet hem en adoreert hem al op het eerste moment. Moreel laat hij nu miss Amalia in de steek, sluit vriendschap met Macy en na enke le weken ontlaadt de spanning zich in een gevecht tussen Amalia en Macy. Amalia verliest en daarmee verliest zij haar ]pvp«ciu«t Pn haar wilskracht. De zaak verloopt, miss Amalia trekt zich terug vol verbittering iegens de maatschappij en betrekt een kamer bo ven het café die zii nooit meer verlaat. Van de dwerg en van Macy wordt nooit méér iets ™^'pn of -*ehoord. Traag Het had een interessante en kleurrijke voorstelling kunnen worden zaterdag avond. als de ODVoering niet zo traag en moeizaam was verlopen. De vaart die dit toneelstuk zo nodig heeft was nergens te besDeuren en zo kreeg Shi- reen Strooker als miss Amalia en Henk Votel als de dwerg de moeilijke taak samen het snel 'e draeen. De rol van de verteller in het spel. die werd vertolkt door Robert Borre- mans. die. doordat hij midden in de rinnen punten en komma's plaatste die er absoluut niet boorden, onverstaan baar was. werkte ook niet mee aan °en Het geheel had een amateuristisch tintip »n de dramatiek die Berend Bou- dewijn in zijn regie nog aan het stuk had toegevoegd was echt niet nodig ge weest. Truus Dekker zette a's F.mma Hale n overtuigende roddelaarster op de "'anken en "er was Marvii Macy. Het decor van Frank Raven wai even nietszeggend als de gehele opvoe- maken. De roep om de republiet klinkt weer op. Er is, aldus de spre ker een morele verwildering die tei hemel schreit. De overheid helpt tei kwade mee door een normloze sub sidiepolitiek te voeren en zelfs por nografische kunst te beschermen. Er is slechts één geneesmiddel be toogde de heer Jongeling, namely! de universele wet van God zoals uit eengelegd in de Tien Geboden. Slecht! een politiek op deze grondslag kan ons volk naar zijn mening redden var de dreigende chaos. Het nationaal appèl van het GP\' stond geheel in het teken van de ko mende verkiezingen. Partijvoorzitter W. G. Beeftink riep de aanwezigen op om met de wapenrusting Gods aan, plaats te nemen aan de door Groen van Prinsterer geschetste frontlijn: „Tegen de Revolutie het Evangelie", Het GPV zal er op aandi-ingen bij de komende grondwetsherziening in de Grondwet tot uitdrukking te laten komen dat de overheid geroepen is Christus' heerschappij te erkennen en haar beleid naar het Evangelie te richten. Leugen Prof. dr. J. P. A. Mekkes, voorzitter van het Nationaal Evangelisch Ver band, dat bestaat uit synodaal gerefor meerden e.a. die het GPV steunen, zei dat men heden ten dage in de politiek veelal met de leugen te maken heeft. Tegenover de leugen van de welvaart staat de waarheid van de inflatie. De meest omvattende leugen noemde hij die welke men „democratie" noemt. Daarmee is niet de echte verant woordelijke democratie bedoeld maar zan de onverantwoordelijkheid, ge- zagloosheid en onvrijheid. Het einde hiervan is via de chaos de tyrannie. Prof. Mekkes betoogde dat tegenover de willekeur van tyrannieke partij- en groepseliten het gezag van Oranje bij de gratie Gods geplaatst moest wor den en tegenover het politieke bedrog de rechtsstaat. ring. CHRIS EMOUS Concours voor vocalisten (Van de kunstredactie) 's HERTOGENBOSCH - De Stichting Hertogenbosch Muziekstad organiseert oor de veertiende maal het Internatio naal Vocahstenconcours van vier tot gen september. De jury bestaat uit Manus Willemse (voorzitter), Corry Bijster (Nederland), Bevalling op straat moeder verdwenen j TOULON On eon nioin la"d) en Erik Werba (Oostenrijk). ZuidSSTsUd hStSerd^iddVS deh,w£naa°rT™d„e gTeUc jonge vrouw een kind gekregen. Een apo- in de vier stemcatelnri^n rt.wi K", thekersassistentc. die de vrouw zo goed i concours een korte concerttoernee door I biedt mogel„k bijstond, repte zich. toen het Nederland laten ene E moS^t. Segeven: bovendien eon- L Bisschop De Vel van Breda heelt Leeuwarden met teren te Dongen pater dr. G. Cloin I bisschop in Brazilië gewijd. Radicaal GPV-secretaris dr. A. J. Verbrugh dat „de Calvinisten rond Trouw en de Vrije Universiteit" zich radicaal evangelisch noemen, maar soms vraagt men zich naar zijn mening af of dit betrekking heeft op een evan gelie zonder wet. Ook het GPV heeft, aldus dr. Verbrugh, kritiek op de ver starring van de christelijke politiek onder Colijn maar zij wil aan de prin cipiële uitgangspunten van Colijn vasthouden. GPV-secretaris had kritiek op het Koninkrijksbeleid van minister Bies heuvel. Naar zijn mening moet men er rekening mee houden dat er in Surina me groepen zijn die zich niet door de regering Pengel vertegenwoordigd achten. Er dient volgens hem een Ver tegenwoordigend Lichaam van het Ko ninkrijk te komen met Koninkrijksmi nisters die geheel andere personen moeten zijn dan de ministers van het gebiedsdeel Nederland. Sprekend over de buitenlandse po litiek bepleitte de spreker de opbouw van een West-Europese evenwichts- politiek door samenwerking van de Beneluxlanden met Denemarken Noorwegen. Zorg De derde man op de GPV-kandida- tenlijst, de heer J. van der Jagt, zei dat er ondanks ..zorg in ons hart als sommige uitlatingen horen van c..~ vorstenhuis" toch liefde tot Oranje is omdat God zelf de band heeft gelegd tussen Nederland en Oranje. Niet wat Vondeling. Nederhorst en de VARA doen en zeggen, is het aller gevaarlijkste. maar wat zij doen. die zich naar dc naam van Christus noe men. /ei de heer Van der Jagt. En over de Europese eenwording: ..Wij smeken onze vorstin: Majesteit, It van uw kant weerstand tegen dat Europa."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2