Nieuwe leidse Courant AL EERDER BRAND IN RUIMTE-CAPSULES tip» Raket VS nutteloos JEUGD CONTRA KOEKOEK I JAMIN AVRO-affaire griezelig Mao maant Rode leger lot kalmte 41 ZEVEN PAARDEN OP HOlg Tm mm mi Ruimtevaarders konden zich redden Cabine veel groter dan bij Apollo Bomaanslagen in VS op Zuidslavische diplomatieke posten weekend-systeem Trein doodt twee mannen jc'i(y Hoofdredacteur! Or. L Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAAP KENNEDY Het was zaterdagmorgen vroeg niet de eerste keer dat er brand woedde in een Amerikaanse ruimte- vaartcapsule. De directeur van de afdeling ruimtevaart van de universiteit van Rochester in de staat New York, dr. Wallace Fenn, onthulde gisteravond dat er wel eens meer astronauten door vuur waren bedreigd. De geblakerde Apollo-ruimte capsule, waarin de astronauten Grissom, White en Chaffee om het leven kwamen (links). Op de foto rechts boven: Mevrouw Chaffee, de echtgenote van een van de omgekomen astronauten, met de astronaut Eugène Cer- nan. Rechts onder de plaats waar de ramp gebeurde. Amerikaans blad. WASHINGTON De Russen zou den met toepassing van X-stralen een antiraketsysteem hebben ontwikkeld, dat de Amerikaanse raketten tot waardeloze projectielen maakt, aldus het Amerikaanse tijdschrift U.S. News and World Report. Op honderden kilometers afstand kun- ien vijandelijke raketten verlamd of ver nietigd worden. Het gaat om een appa raat. dat uit een kernexplosie voortko mende X-stralen uitzendt, die in staat zijn door de mantels van atoomkoppen van raketten heen te dringen, waarna ze de stroomdraadjes doen smelten en zo het geleidingssysteem „verblinden". Ook kunnen ze andere vitale delen van de kernkop uiteen doen vallen. Een Russische geleerde zou hierover ip een internationale conferentie gespro ken hebben, veronderstellend dat het geen geheim meer was. Amerika pro beert op dit moment de Russen te weer houden van de opbouw van een antira ket-systeem .vrezend dat dit de inlei ding is tot een nieuwe kostbare bewape ningswedloop. NEW YORK Gistermorgen vroeg hebben zich ontploffingen voor gedaan in de Zuidslavische ambassades te Washington en Ottawa en in de Zuidslavische consulaten te San Francisco, New York, Chicago en Toronto. Alle aanslagen hadden plaats in een tijdsbestek van iets meer dan een uur. Bij geen der aanslagen werden personen getroffen. De schade is echter groot. De ruimtevaarders wisten zich toen te redden, omdat hun cabine groter was dan die van de astronau ten Grissom, White en Chaffee, die zaterdag om het leven kwamen. Dr. Fenn zei niet waar en wanneer vo rige branden zich hebben voorge daan. Wel liet hij nog weten, dat hij het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) had voorge steld voortaan geen zuivere zuurstof meer te gebruiken, maar deze te mengen met andere gassen. De drie omgekomen Amerikaanse astronauten zullen morgen worden begraven. Virgil Grissom en Roger Chaffee zullen op de bekende be graafplaats Arlington ter aarde wor den besteld en White op het militaire kerkhof van West-Point. Vanmiddag zijn voor de drie ruimtevaarders af zonderlijke uitvaartdiensten gehou den. dringen. Hoewel de redders gasmas kers droegen, kregen zij toch nog rook binnen. Volgens enkele ooggetuigen, die op de televisie van de lanceerbasis de ramp hebben gezien, was er alleen maar een wolk van withete vlammen die de cabine voor een onderdeel van een seconde omhulde, en daarna niets meer. De ramp is ook gefilmd. Samen met de opnamen van de conversatie van de drie astronauten via de radio met het controlecentrum zal deze opname aan de inmiddels ingestelde commissie van onderzoek worden overgedragen. Voor vervolg zie pag. 2 Gat in romp van Jacob Verolme ROTTERDAM Kapitein W. Ver schuur van dc zeesleepboot Zwarte „„rei- i Zee heeft het kantoor van L. Smit en het afgelopen weekeinde grote versla- nn - r? i genheid heeft gebracht, zal waarschijn-1 FSTttS* fan de"p rrconstraecrd !Vcl i"nfgcbleken" SS de astronauten nog hebben gemeld, Hij heeft niet kunnen nagaan of dit BOODSCHAP Het ongeluk met de Apollo, dat i dat aan boord van de capsule brand was uitgebroken. Het is (nog) niet be kend wie van hen deze boodschap heeft doorgegeven. De melding werd op ,de band geregistreerd op de post in tie omgeving van de Saturuusraket, zo deelde de leider van het ruimte vaartprogramma, generaal Samuel Philips op een persconferentie mee. Generaal Philips zei, dat het luik van de Apollo vijf minuten na het uit breken van de brand werd geopend. Op dat moment was het voor de red ders door de enorme hitte en rook niet meer mogelijk de cabine binnen te ontstaan door de ontploffing vorige week zondag of door een mijn. Het gat werd ontdekt door bemannings leden van de Zwarte Zee, die een tros aanbrachten op het voorschip. Op het ogenblik wordt het schip ge sleept door do Zwarte Zee en de Duitse sleper Seefalke. De trossen zijn enkele malen gebroken, waardoor vertraging is ontstaan. Men verwacht nu woensdag Prinses Beatrix, die morgen haar 29ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, heeft zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan de Zuidslavische autoriteiten. Van de ambassade in Washington wer den een 30-tal ruiten vernield en een gat in de muur en een krater van een meter doorsnee in de grond ge blazen. Volgens de politie was ex plosieve lading tegen de buitenmuur geplaatst. In Chicago ontplofte een explosie ve lading op ongeveer 4,5 meter van het consulaat, die vele ruiten deed sneuvelen en een grote krater maak te. Het consulaat stond sinds 1963, toen het gebouw door een brandbom werd getroffen, dag en nacht onder politie-bewaking. Volgens de Zuidslavische persattaché van de ambassade te Washington C. Job waren de aanslagen „zonder enige twijfel 'twerk van een georgani seerde groep" en hij beweerde dat ook in het verleden .voormalige Zuidslavische Quislings., die thans Amerikaanse staatsburgers zijn" aanslagen op Zuidslavoische consu laten hadden gepleegd. RUINEN Ook in het Drentse land blijven studenten en leerlingen van mid delbare scholen de heer Koekoek achter volgen. In Ruinen waren 600 mensen opge komen om naar de Boerenleider te luiste ren. De jeugd probeerde weer met Koe koek in debat te gaan. Koekoek noemde hen „knapen, die nog nooit gewerkt heb ben, nog nooit belasting hebben betaald, maar die wel mee willen praten". Koekoek noemde de indertijd door de VARA-televisie getoonde copie van het door ir. Adams geschreven anti-semitische artikel in De Misthoorn vervalst. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zou Koekoek een foto-copie hebben getoond, waarin de woorden „Joden- gif" en „kromneuzen" niet coorkwamen. Hij herhaalde zijn beschuldigingen aan het adres van VVD-Gèdepu- teerde van Drente, Lambers, dat deze geheim NSB-lid was geweest en hij hoopte, dat de rechter hem zou verbieden nogmaals over het poli tieke verleden van mevrouw Van Someren te spreken, „want dan be hoef ik op vergaderingen geen antwoord meer te geven als er naar gevraagd wordt." Een ontploffing in een goudmijn, 40 kilometer van Johannesburg, heeft rio DE JANEIRO Bij de aan negen Afrikaanse arbeiders het le- overstromingsramp van vorige week ven gekost Zaterdag werden twee Brazilië zijn in totaal 1500 mensen om mijnwerkers gered, nadat zij 24 uur het leven gekomen Vijfuizend mensen J werden dakloos. Nog steeds heerst er opgesloten hadden gezeten. jn de stad een a]armtoestand omdat de drinkwatervoorziening en de elektrici teit nog onregelmatig werken. Ds. Cornelder: Kerk moet ambtsdragers vinden - pagina Kernmerk. Puttershoek kan weer feest vieren. In het ijs koude Lathi (25 tot 30 graden onder nul) werd Kees Verkerk Europees kampioen hardrijden. „Kees- sie" wees de bevreesde Rus Kaplan resoluut terug. Ard Schenk werd door een val op de 500 meter teruggeworpen. „Duke" verovert de Doelen - pagina 5. Spraak verwarring in Hilversum - pag. Radio TV. r hunbons geeft, 'atlers srheerapparaat Dezelfde temperaturen DE BILT Het afgelopen weekeinde heeft een in betekenis toenemend hoge- drukgebied zich van Spitsbergen naar Scandinavië verplaatst. Eromheen is kou de lucht tol over de Oostzee en een groot deel van Denemarken uitgestroomd. Het hogedrukgebied trekt langzaam verder zuidoostwaarts, waardoor de koude lucht zich ook over Polen en Oost-Duitsland uitbreidt. Boven Denemarken is de vorst- grens tot stilstand gekomen. Ten westen van de Bril se eilanden handhaaft zich een omvangrijk depressie- gebied dat de aanvoer van zachte lucht over West-Europa in stand houdt. In Zuidwest-Frankrijk werd het zondag in deze lucht plaatselijk omstreeks 20 gra in hel zuiden van ons land 14 graden. Inmiddels dringt een oceaanfront lang zaam over de Britse eilanden na« oosten op waardoor morgen vai zuidwesten uit de kans op regen groter wordt. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering verwacht. melkhazelnootjes niet duur we/ heerlijk Schmelzergeen afspraak olie HENGELO De heer Schmelzer heeft ontkend dat de KVP inzake de winning van olie en gas op het Noord- zeeplat afspraken heeft geschonden die tijdens het bewind-Cals waren ge maakt. „Ook destijds is er niet uitdrukkelijk van staatsdeelname gesproken", aldus de heer Schmelzer. „Nu de maatregelen aldus uitgevallen zijn, staat ook de KVP er op, dat deze zaak in het parle ment wordt behandeld." De heer Schmelzer zei overigens meer vertrouwen te hebben in het fi nanciële beleid van minister-president Zijlstra dan in dat van „de dogma tische dromer Den Uyl". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee mannen, ver moedelijk Spanjaarden, zfjn vanmorgen om half acht door een goederentrein over- reden en gedood op het nieuwe goederen-1 bruiken, steken hier vaak over. Men moest vanmorgen nog de identiteit van de slachtoffers vaststellen. De machinist van de goederenterrein heeft in het donker niets gezien en van het ongeluk ook niets gemerkt. Kind onder auto BEILEN Het zevenjarig meisje jKoerts is zaterdag dicht bij haar huis 'al spelend onder een auto gelopen. Het kind was op slag dood. HILVERSUM Dc fusie tussen de AVRO en RTN, die inmiddels is uit gegroeid tot een complete affaire, heeft van verschillende kanten een ongerust commentaar uitgelokt. NCRV's secretaris de heer G. A. Kieft zei vanmorgen in de Radiokrant, dat de andere omroepverenigingen verbaasd zijn, dat de AVRO alles voor de fusie had geregeld buiten de omroepfederatie Maar nog erger is, dat de AVRO alles deed „zonder er haar eigen leden en die van de RTN of de lezers van Televizier in te kennen". „Dat is", zei dc heer Kicft. „in democratisch land een griezelige situa tie. „Griezelig is ook, dat Televizier RTN, die altijd hebben geroepen met geheel iets nieuws te komen, nu uit zelf behoud in een klap hun idealen ovei PEKING De militaire van het Chinese centrale partijcomité heeft gisteren het leger opgeroepen tot matiging en vermijding van verdere ex cessen bij de uitvoering van de culture le revolutie. Er moet een einde komen aan de willekeurige arrestaties en ver volgingen en eveneens aan de vernede ringen waaraan sommige „bourgeois- reactionairen" tot dusver worden on derworpen. Men vermoedt dat deze richtlijn is uitgegeven op initiatief van de tweede sterke man in China, Lin Piao, en met goedkeuring van Mao Tse Toeng, die wensen dat het leger zijn politieke rol ordelijk en zonder verslapping van de discipline vervult. De Chinese betoging op het Rode Plein door studenten heeft intussen de vijandige houding van Peking jegens Moskou nog verergerd. In Peking be toogden duizenden Chinezen voor de Russische ambassade. De Sowjetpers spreekt van een anti-Rusland-hysterie, die door de Chinese leiders wordt aan gemoedigd. Onder de betogers bevon den zich militaire eenheden met machi- regeweren en geweren met bajonet, al dus Tass. Het Kremlin heeft in een nota hierte gen krachtig geprotesteerd. Deze nota werd door de Chinese ambassadeur ech ter van de hand gewezen. In de nota eist Rusland vergoeding van de door ..straatvlegels" aangerichte schade. De gevechten tussen pro- en anti- Mao groepen in de noordwestelijke provincie Sinkiang zijn weer opge laaid. Alle arbeidersvakanties voor het Chinese nieuwjaar zijn afgelast om de mannen geen gelegenheid te geven, de strijd tegen Mao te steunen. Alle Chinese studenten in het bui tenland moeten blijkens muurkranten naar hun land terugkeren. boord gooien en samensmelten met de AVRO, die gewoon zichzelf blijft". Voor de televisie klaagde gisteren de voorzitter van de VARA de heer J. B. Broeksz over de onduidelijke gang van zaken. De ontwikkeling klopt helemaal niet met de ideële uitleg, die de AVRO heeft gegeven in dc omroepfederatie. (Zie voorts pagina 11) Twee haalden centrum Eindhoven EINDHOVEN Ze- gebracht worden. Op maakt. Manege-eigenaar ven rijpaarden sloegen e^epaard zat nog Smeetsers heeft eerder zaterdagmiddag VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.1 Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ■en neeriijK Ik geef op als nieuwe abonnee; naam: 31 i op 8.33, onder 17.25; i een meisje dat totaal van het gemeentebestuur overstuur was. maar opdracht gekresen ziin drie uur op hol. Van niets mankeerde sla] at le breken, omdal het vogelpark Animali Slechter liep het al" deze zonder vergunning renden zij weg in de met twee andere meis- zou zijn gebouwd, richting van Eindho- ies v=n e,f veertien HU is in beroep ge- ?n laar. die van hun paard gaan. Dit beroep zou ven, gillende jongens vielen toen de dieren in vanavond worden be en meisjes op hun rug- botsing kwamen met een handeld. De heer Smeet- gen. Slechts de leidster auto en een brommer. Zij sers heeft gezegd, dat hij van de eroen kon haar moesten in het zieken- op de dag. dat de ge- van ue groep Kon naar huig worden opgenomen meente zijn stal laat af- paard in bedwang hou- evenals een inzittende breken, met zijn acht den. van de auto en de be- paarden door de stad zal rydster van de brommer, trekken en dat hij dit Twee van de zeven Eén paard liep zodani- elke dag zal herhalen paarden konden pas in ge verwondingen op, dat tot een oplossing is ge- Eindhoven zelf tot staan het moest worden afge- vonden. Als beloning voor mijn aktiviteft ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. WA plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1