DUO HARSTER/ZÖPF: NOOIT MEER ZOIETS Haute betwist de voorrang couture confectie Proces in München begonnen FOTO ALS AANKLACHT Drie doden in het verkeer AKTUEEL Strijd in Jemen wordt hervat DINSDAG 24 JANUARI 1967 Taktiek T"\E Frans-Britse besprekingen vandaag te Parijs begonnen zullen moeilijk zijn. óók als de Gaulle de Blitse toetreding tot de EEG ernstig overweegt. Dit laatste wordt nog steeds betwij feld. Zelfs de Westduitse kanselier Kiesinger vorige week nog bij de generaal op bezoek vreest een principiële afwijzing. Zijn streven naar hartelijke betrek kingen met Parijs weerhield de kan selier er niet van, te waarschuwen dat afwijzing van Engeland Frans-Duitse betrekkingen zou moeilijken. Het verschil in benadering tussen Kiesinger en Erhard valt meteen op. Kiesinger tracht de Gaulle aan zich te binden zonder zijn vrijheid van handelen prijs te geven. Erhard handelde uit een dwangposi tie en slaagde er niet in, zich daaruit te bevrijden. Zijn tè grote gebonden heid moest wel uitlopen op verstar ring van de relatie Bonn-Parijs. Intussen moet nog blijken, of de tak tiek van Kiesinger de Gaulle wat Engeland betreft tot betere gedach te kan brengen. Over enkele dagen weten we wel licht iets meer. Voor het gerechtsgebouw in München. waar de zaak tegen Harster, Zoepf en Slottke is be gonnen. hebben leden van de federatie van nazi-slachtoffers gedemonstreerd. Een van de plakkaten toont een foto van Anne Frank, een ander een aan tekening op een document waar op staat ,Jood is jood, met of zonder benen". Deze laatste uit lating zou van de verdachte Harster zijn als antwoord op een verzoek om een Utrechtse inva lide jood vrij te stellen van deportatie. KOLHAM De 7-jarige G. Buining uit Froombos is gisteren bij het overste ken van de hoofdweg door een auto gegrepen en gedood. HUISSEN De 43-jarige J. G. Hermsen uit Angeren is gisteren om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets frontaal tegen een bus botste. EIBERGEN De 69-jarige H. J. Te Rietmolen uit Eibergen is gisteren door een passerende auto gegrepen en ge dood toen hij van achter een bus de straat wilde oversteken. Keihard JYJOCHT de Gaulle in principe voor toetreding van Engeland zijn, dan staan Londen en Parijs voor een periode van keiharde onderhandelin gen. De Franse president zal vooral pro beren, Engeland zoveel mogelijk van Amerika los te weken, niet alleen op militair en politiek, maar ook op monetair gebied. Tegelijkertijd zal de generaal heel duidelijk maken, dat Engelands toe treding niet mogelijk is, zolang de politieke samenwerking binnen de EEG niet is geregeld. In feite betekent dit, dat de zes EEG- landen en Engeland het van tevoren eens moeten worden over een of an dere politieke unie, die een voor Frankrijk aanvaardbare vorm heeft. De (Britse) Guardian ziet mogelijk heden in het Fouchetplan, waarin de wensen van de Gaulle zijn neerge- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN Een vlot causerende dr. Wilhelm Harster, een gesloten Willy Zöpf en een leugenachtige Gertrud Slottke ston den gisteren in de hoofdstad van de deelstaat Beieren voor hun rechters. De beschuldiging, vervat in een met Duitse grondigheid opgestelde aanklacht, luidde: medeplichtigheid aan moord op bijna 100.000 Nederlandse Joden, tijdens de be zettingsjaren. Aan het proces, dat jaren werd voorbereid, liggen stapels dikke dossiers ten grondslag, voornamelijk aangedragen door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam en door de rijksrecherch-v Met pijnlijke zekerheid stelde de officier van justitie bij het ge rechtshof van het district Mün chen, dr. B. A. Huber. vast, dat er in 86 transporten 94.398 mannen, vrouwen en kinderen werden weggevoerd naar vernietigings kampen als Auschwitz, Sobibor en Mauthausen. Slechts 1.070 van hen overleefden de hel, waarin hun barbaarse vervolgers hen hadden gestort. Het hof, dat uit drie rechters en zes beëdigde leken bestaat, liet zich op de eerste procesdag nauw keurig voorlichten over de toe standen in bezet Nederland, zo mede over de antecedenten van de drie „schrijftafelmoordenaars". Door de grote, moderne rechts zaal, waarin geen plaats onbezet bleef behalve de Nederlandse en de Duitse publiciteitsmedia gaf ook het Beierse publiek van enor me belangstelling blijk klonken beruchte namen als Hitier en Himmler, Kaltenbrunner, Eich- mann, Seys Inquart, Fisehböck, Rauter, Theresienstadt en Ber- gen-Belsen. /oorzichtig formulerende presi- legd. Verwezenlijking daarvan zou,dent. dr. Karl Göppner vroeg de ver een voorzichtig begin zijn. dachten zoveel details, dat het leek of Het plan voorziet in bijeenkomsten van regeringshoofden en enkelen van hun ministers. Dezen kunnen za ken van groot politiek belang be spreken. Voor het nemen van een besluit is eenstemmigheid vereist. de misdaden van de nazi's tegenover de Joden voor het eerst aan de kaak werden gesteld. Hij deed dit echter om de „gezworenen" een beeld te geven van de moordenaarsorganisatie, waar Harster, Zöpf en Slottke deel van had den uitgemaakt. Het was een beschuldiging, aldus dr. Huber, die onjuist was. De verdediger, dr. Eugen Leer, voerde aan dat deze kanttekening afkomstig was van gene raal Christiansen, de opperbevelhebber van de Duitse troepen in bezet Neder land. CONSERVATIEF Harster zette omstandig uiteen hoe zijn leven verlopen was. Hij sprak meer over zijn vader en de nationa listische sfeer, waarin hij was opge voed, dan over zijn wandaden in Neder land. In allerijl stelde hij, dat hij vroe ger veel Joodse vrienden had gehad. Wat de anti-semitische maatregelen |van Hitier betreft, voerde hij aan, dat t, hij die aanvankelijk moeilijk kon steu- De 64-jarige Gertrud Slottke de vroe- ,lmdal hij „con.crv.tief" w»s in- gere secretaresse van Zopf en de enige, i gesteld. Anne Thwik H C-«k.tfr- Hxrvlrv, (Van onze moderedactrice) T)ARIJS Het hechte wereldje van de Franse haute couture kraakt een beetje. Was er tot voor enkele jaren nog een abso lute heerschappij van de Cham- bre Syndicale, waardoor de pre mières van de grote huizen in een ,schema werden verwerkt en een schets of foto van een collectie vóór de datum waarop allen tege lijk publiceerden iets onbestaan baars was, nu schijnt alles kris kras door elkaar te werken. De oorzaak is eenvoudig, dat het aantal particuliere klanten steeds meer afneemt en de inko pers van de confectie-industrie steeds belangrijker worden. Maarde confectie-industrie moet grotendeels een half jaar vóór een seizoen een collectie klaar hebben, wat de nodige ver warring geeft. Bij dat alles komt de behoefte aan pu bliciteit. Ook in de mode worden gro-| te namen gemaakt en lang niet altijd verkregen door uitzonderlijke kunde Jacques Esterel heeft in het program ma dat zijn collectie begeleidt, daar iets over gezegd. Hi.v schrijft onge veer vijfhonderd klanten te hebben, die traditionele élégance wensen en bereid zijn vele keren te passen en een groot bedrag neer te tellen. Maar. zegt hij. ik heb ook tien mil joen klanten, die mijn kleren dragen Die zijn echter niet door hem ge maakt, maar door 57 confectiefabrie ken die zijn ontwerpen aangekocht hebben. we de grondgedachte pas veel later terugzien in draagbare modellen. Maar in ieder geval is de rok kort. Heel kort, al zit er voor meer eisende klanten een fikse zoom in. Zijn tail leurs hebben korte manteltjes, met één rij knopen gesloten. De tweerijig- heid lijkt op deze eerste dag volko men van de baan. De kraagjes vallen dikwijls met een punt op de rug. In de halsopening wordt een lange das gedragen. Er is geen strakke taille. Ook de japonnen zijn tailleloos, maar hebben todh coupenaden, die del aan geven. Alle japonnen waren mouwloos. Opmerkelijk was de rug versiering, waarbij de twee rond gesneden schouderstukken elkaar net raakten, waardoor een soort omge keerd hart ontstond. Voor de avond: tunieks op nauwe lan ge pantalons. Misschien kunnen w« ook van een minimode spreken, die wel een ..maillof-beenbekledins eist. De bruid droeg een lange witte tuniek op een lange nauwe wit kanten pan talon. Zijde, linnen, gabardine en piqué werden veel gebruikt. De kleu ren waren: touwkleur, alle z-achte kleuren van een zonsopgang, oran je-rood, turquoise en diepblauw. Louis Féraucl Mireille Mathieu zat vlak tegenover ons op de première van Féraud. Heel stil en aandachtig, een kind nog, dat met de handen gevouwen in de schoot, ernstig de collectie bezag. Een :ew*ldige terenstelling tot de Ameri kaanse journaliste, een paar stoelen erder. die aan elke vinger minstens .wee fonkelende ringen droeg. liet leek wel, als had zij haar handen gedoopt in edelstenen, die als kleuri- ;e droppels waren blijven kleven. die op borgtocht is vrijgelaten, legde haar bontjas netjes achter zich in de beklaagdenbank, toen ze deze betrad. De 62-jarige Harster en de 58-jarige Zöpf zaten toen reeds tussen hun bewa kers, doch keken niet op. Harster was van 1940 tot 1943 in de rang van luitenant-generaal der S.S. hoofd van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in Nederland. Zöpf was SS-majoor. Van 1942 tot 1944 was hij leider van d afdeling IV B4 die in Den Haag het lot van de Neder landse joden bezegelde, handlanger ook van Adolf Eichmann, die in Berlijn de massa-regie in de bezette gebieden voerde. De Amerikaanse jurist Robert M. W. Kempner, die als neven-aanklager op treedt, tijdens de processen van Neu renberg was hij hoofdaanklager na mens de Ver. Staten wist bij de aanvang van de zitting meteen al de aandacht op zich te vestigen. Hij vroeg eerst aan Harstcr en daar na aan Zöpf wat zij nu dachten van de pogingen van de Nazi's de Westeuro- pese Joden uit te roeien. Beiden ver klaarden volmondig, dat ze op een dwaalspoor waren gebracht. Bij nader inzien vonden ze de opgeschroefde en tot noodlottige consequenties geleid hebbende jodenhaat in het Derde Rijk afschuwelijk en misdadig. NOOIT MEER „Nooit meer zoiets", zei Harster, die kreupel is en op een stok leunt. „Wat men ook tegen de Joden zou kunnen hebben", voegde hij er snel sprekend aan toe, „de misdaden die tegen hen begaan zijn, kunnen door niets worden gerechtvaardigd". ,Om Godswil", bracht Zöpf naar vo ren, toen ook hem werd gevraagd hoe hij thans tegenover het anti-semitisme stond. „Men kan zich na deze catastro fe niet voorstellen, dat men zulke ideeën heeft gehad" De Amerikaanse neven-aanklager stelde overigens vragen, die gewoonlijk pas aan het eind van dit soort proces sen worden gesteld, en die dan nog meestal uit de mond komen van de officier van justitie of van de presi dent. Hij versterkte daarmee de in druk, dat zijn aanwezigheid in München op zijn minst omstreden kan worden genoemd. In officiële Duitse kringen deze mening wordt ook gedeeld door de hoofdassistent van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, de heer B. A. Sijes, die het proces als waarnemer j volgt vindt men het optreden Kempner eigenlijk overbodig, omdat de gewelddadige dood van bijna alle Ne derlandse joden en niet die van enkelen (dr. Edith Stein, de broers en zusters Löb. Anne Frank enz.) aan de orde is. De Amerikaan voelde dit terdege aan. Tijdens de verantwoording die hij voor de rechtbank aflegde, verklaarde hij geen der omgekomenen beter te ach ten dan de ander. De officier van justitie verwees aan- het begin van de zitting naar een pam flet dat door de Duitse vereniging van nazi-vervolgden bij de ingang van het grechtsgebouw was uitgedeeld. Hierin stond, dat Harster op een ver zoek om vrijstelling van deportatie van de invalide. Utrechtse Jood G. A. van der Hal, geschreven had: „Jood blijft Jood, met of zonder benen". In Oostenrijk, in België, in Polen, overal was deze politiechef in functie geweest. Hij zou in de dertiger jaren tegen zijn wil bij de politieke afdeling zijn geplaatst. Herhaaldelijk, doch te vergeefs. zou hij geprobeerd hebben weer bij de „gewone" politie terug te komen. President: „U bent wat vergeten. De Kristallnacht". Harster: „O ja, neemt u mij niet kwa lijk. Ik was toen in Innsbruck gestatio neerd en wegens de daar ontstane moei lijkheden 's avonds uit München terug geroepen. Het kwaad was toen al geschied. Er waren Joodse winkels ver nield en Joodse mensen afgeranseld. Twee waren er omgekomen. Goring is er later ontzettend kwaad over ge weest. Hij vond het economisch niet verantwoord wat er met de Joden was gebeurd". In het tegenwoordige Bolzano, waar hij na zijn verblijf in Nederland hoofd van de veiligheidsdienst en de veilig heidspolitie in Italië geworden was, was Harster gevangen genomen. Na in Duitsland en in Engeland van het ene kamp naar het andere te zijn vervoerd, werd hij aan de Nederlandse justitie uitgeleverd. Deze veroordeelde hem tot twaalf jaar gevangenisstraf, doch in 1955 werd hij op vrije voeten gesteld wegens goed gedrag. Een jaar later kreeg hij in het Bei erse bestuursapparaat een functie als j referendaris. Hij beschouwde deze als „levenstaak". Hoewel hij zijn „totale strafregister" zou hebben overgelegd, werd hij wegens begane misdaden je gens de mensheid in 1963 op straat ge zet ofwel vroegtijdig gepensioneerd. Zöpf, die evenals Harster sinds 12 januari van het vorig jaar in voorar rest gehouden wordt, gaf min of meer toe gedeserteerd te zijn. toen het einde van de oorlog naderde. Hij was sportle raar geworden en had in een Beiers ziekenhuis, waar hij reeds voor de oor log had gewerkt, lessen in heilgym nastiek gegeven. Bij de denazificatie- procedure die hij had ondergaan, had hij verzwegen lid van de SS te zijn geweest. „Ik hield meer van de sport en de muziek dan van de politiek", aldus de ze verdachte die in Nederland onder meer persoonlijk toezicht hield op de dodentransporten naar de vernietigings kampen. „Vele malen heb ik tevergeefs geprobeerd uit Den Haag weg te ko men om aan het front te worden in gezet"., Harster zowel als Zöpf waren in keu rige, donkere kostuums met hagelwitte overhemden gestoken. Zöpf zag er on danks zijn leeftijd als een dandy uit. Zijn grijze haar was kort geknipt en naar voren gekamd, waardoor hij jeugdige indruk maakte. De „heks van Westerbork", Gertrud Slottke de enige van het drietal die ontkent geweten te hebben wat „End lösung der Judenfrage" in feite bete kende sloeg wel het slechtste figuur. Haar verklaringen waren zo ongeloof waardig, dat ze zowel door de presi dent als door de officier van justitie lang en zwaar aan de tand werd ge- 'ocld. BROK IN KEEL Het schrale vrouwtje, dat zonder ge nade was als het om op transport stel len van Joodse mannen, vrouwen en kinderen ging, kreeg een brok keel, toen ze over haar familieleden en haar sociale werk van na de oorlog sprak. Ze had tientallen initiatieven ge nomen om de Duitse vluchtelingen uit het oosten, met name die uit haar ge boortestad Dantzig, een beter bestaan te bezorgen. Slottke, die vroeger ook al Joodse vrienden zou hebben gehad, zou niet geweten hebben bij welke Duitse .Dienststelle" ze aanvankelijk in Amsterdam werkte. Ook verklaarde zij, dat „onbekende SS-ers" haar ge dwongen hadden naar Berlijn ie gaan zich daar bij een onder Himmler ressorterende afdeling te melden. Van daar was ze, ook al gedwongen, naar Nederland doorgestuurd. Haar functie by de afdeling IV B4 in Den Haag was van ondergeschikte betekenis geweest. Ze zou nooit zelfstandig beslissingen hebben kunnen nemen. Ze was met „tien andere Duitse wouwen", wier namen ze wilde noe men e-* de president verhinderde dit uitsluitend met administratieve bezighe den belast. Toen dr. Göppner haar vroeg waar om ze in 1943 het oorlogsverdienste- kruis der tweede klasse had gekregen, antwoordde ze dat ze dit niet precies! wist. Het zou waarschijnlijk „iets te doen hebben gehad" met haar vrijwilli-l ge werkzaamheden van 1939 tot 1941 bij een onderdeel van de luchtmacht. Slottke, die dagelijks aan het draaien en het liegen was, bedachtzaam praatte en opvallend serviel deed, heeft zich op het laatste moment van een andere ver dediger voorzien. Dat is dr. Rudolph Aschenauer, die zich intussen wel spe cialist mag noemen in zaken van oor logsmisdadigers. Boger, de beul van Auschwitz, behoorde tot zijn cliënten evenals de adjudant van Hitier, luite nant-generaal Carl Wolf. UITVOERIG In het laatste deel van de zitting gisteren ontrafelde Harster de afdelin gen die hij. in bezet Nederland leidde. Hij deed dit met een uitvoerigheid die de rechtbank zowel als het publiek ver baasde. Hij sprak van het Eng- landspiel, de NSB, de Nederlandse unie, het concentratiekamp Vught „Dat wordt met een harde Hollandse G uitgesproken, meneer de president" Westerbork, Mussert en de door hem gelezen boeken van „Herr Professor Presser". De verzetsstrijders, in bijzonder de Engelandvaarders, noemde hij „flinke en zielige mensen". Het nationaal-so- cialisme vond volgens hem geen weer- I klank in Nederland. terwijl de I weerstand tegen het Duitse regime met I het jaar groter geworden was. Sowjetisering Het spijt mij dat u niet verder is gegaan dan een stamelend protest te gen de verfoeilijke artikelen 22 en 23 van de Omroepwet. Waar haalt „Hil versum" het recht vandaan te spreken over „eigen programma's, zolang die voor het grootste deel bekostigd wor den uit gelden van de Nederlandse burger? De „wet" gaat dus bepalen welk programmablad bij ons op tafel komt te liggen. Een naar mijn mening steeds verder doorgaande „sowjetise ring" van de Nederlandse staat Wat volgt? Middelburg J. Olthoff. Gelijk spel Slecht gespeeld; gelijk spel, of 11. Het opvallend opstellen van al die ma rechaussees bij het afscheid van „de" lassers was geen toonbeeld van westerse hoffe-lijkheid. Minister Luns treft geen enkele blaam. Ongetwijfeld gaat hij naar Peking om een of ander recht te zetten. Tussen haakjes: is de bemiddelende Amerikaan al gevon den? Den Haag W. F. Bingley sr. PARIJS Een groep schrijvers en journalisten heeft de .JPrix des deux magots", een literaire prijs van 1500 francs, toegekend aan Solange Fas- quelle voor haar roman „l'Air de Venise". Beide collecties komen uit dezelfde inspiratiebron: de ontwerpen, die als proefballon gelanceerd worden. Voor de haute couture zijn veelal de voorzichtige modulaties op reeds bestaande mode nuttig. Voor de con-1 Bolero'; fectie kunnen de uitschieters een plotseling succes worden. Hierdoor ontstaat dus de vreemde situatie, dat confectie meer eigentijds kan worden dan haute couture. Het is een ware wedstrijd geworden. De modellen van Féraud zijn schijn baar eenvoudig. Vrij recht, maar ooi al weer met allerlei naadjes, die juist iets aan de coupe doen. In de japon nen vaak lange mouwen met opeens felle strepen juist onder de élleboog. Fantasie iEstcrcl is een man die sprankelt van fantasie. In zijn vrijetijdskleding laat I hij die fantasie de vrije teugel, en zo ontstaat menig maskaradepak. Soms wel aardig, meestal dol en dwaas. Ontdaan van de uitbundigheid zullen man lel sloten op de schou- hadden soms zelfs nog een knoop onder de mouw. Het gaf de indruk van een kazuifel, die enigszins' wijd uitliep. Bij de tail leurs vielen de dubbele naden op, vooral even boven de zoom. Een an dere keer was de zoom naar de bui tenkant gelegd en dan doorgestikt. Voor de avond Mexicaanse stijl, heel kort maar met lange mouwen. Versierd met felgekleurd lint en afge zet met rijen kleine belletjes. Voor gala wijde tot op de grond vallende mousseline japonnen met een kort met kraaltjes geborduurd lijfje. Hulp aan ontwikkelingslanden is een beetje een kreet geworden, waarvan de inhoud slechts een vaag begrip blijft. Het lijkt allemaal zo ingewikkeld en zo ver af. Er zullen bijvoorbeeld niet zo heel veel Hage- dat kan het land er ook niet nog bij hebben. De laboratoriummensen werken met een reeds tien jaar ou de apparatuur, wat in deze tijd var technische versnelling stokoud is. De Nederlandse regering heeft nv. riesdrogers, een half miljoen pe- Stenen naars zijn die bij de naam: Directie (225.000 ter beschikking gesteld Internationale Technische Hulp van de Landbouw- het Directoraat-Generaal Internatio- tie van de VN nale Samenwerking van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage, onmiddellijk geest driftig roepen: O. ja, daar gebeurt dat en dat. En toch is het de moeite waard er iets van te weten. Niet alleen omdat men dan met tevredenheid kan vaststellen, positief gebruikt wordt, om even le beseffen, dat we het ondanks zorgen en zorgjes toch maar heel goed hebben hier bij ons Neem nu eens Vietnam. Oorlog, i; onze eerste reactie dan. Vernieling ontwrichting. Maar in Saigon staat een veeartsenijkundig laboratoriurr waar in 1965 meer dan vijf miljoer doseringen vaccin werden geprodu ceerd ter bestrijding van runder pest, vogelpokken, varkenspest er vogelcholera. Deze ziekten teisteren de veestapel van Zuid-Vietnam er gulden gaat naar Brazilië, waar het Instituto Cristao een middelbare landbouwschool en een middelbare huishoudschool gaat oprichten. Het Instituo Cristao is een Braziliaans Protestantse organisatie, die in de staat Parana nabij Castro reeds een lagere en een middelbare school heeft met ongeveer 300 leerlingen, geleverd worden: Twee Het wil nu een agrarisch-sociaal icilline-ampullen met bijbehorende dat het belastinggeld rubberstoppen en aluminiumcapsu- ,nb-+ |es en een machine voor capsule ring. Zes apparaten voor luchtkoe- 'ing van de laboratoriumruimte ei ■en luchtzuiveringsmachine. Een technicus van het laborator! im zal in Amerika een opleiding -an zes maanden krijgen om de tieuwe installaties te leren kennen Verder komt er een mobiel veeartse ïijkundig laboratorium, waardoo? lulp kan worden verleend op ve rgelegen boerderijen. En om naar de andere kant var Ie aardbol te wippen: Eén miljoer centrum stichten met ro voor landbouwtechnici en landbouw deskundigen. De staat Parana zorgt o.a. voor de veestapel, die bij de scholen dient te behoren. Het zijn maar twee projecten uit de lange lijst, die zo langzamerhand is samen te stellen. Het zijn zake lijke gegevens, maar voor wie er -nee werkt moet het fascinerend we ien. Met een variant op de stenen sjouwer, die zich een kathedraal- bouwer voelde, zouden wij ons, sim- oele belastingbetalers, kunnen voe- en als pioniers in verre landen. Maar we blijven rustig thuis. En mopperen zelfs nog. En weten niet of nauwelijks, dat 3rgens ver weg onze steentjes wor den aangedragen om wat brokjes menselijk geluk te schragen. ONING Feisal van Saoedi-Arabië zal vol- FV gens de New York Times de royalisten in Jemen weer wapens leveren om de bur geroorlog tegen de door Egypte gesteunde republikeinen te hervatten. In 1965 werd een bestand gesloten. De Egyoti- sche troepen zouden worden teruggetrokken. Dat gebeurde echter'niet. Republikeinen en royalis ten, die de oorlog moe waren, kregen geen gele genheid met elkaar naar een oplossing te zoe ken. De dienst werd te Cairo uitgemaakt. De Egyptische troepen bezetten alleen nog de kustvlakte en landinwaarts de plaatsen Sana en Taiz. Zij kunnen zich ternauwernood handhaven op de routes tussen deze steden en de kust. Egypte heeft al geruime tijd geleden ook de steun van de republikeinen verloren. Overal heerst grote ontevredenheid. De gevangenissen puilen uit. Veel Jemenieten werden openbaar of in het geheim terechtgesteld. En de royalisten, die de Egyptische stellin gen overvallen, kunnen bijna overal een schuilplaats vinden. Bombarde- In deze Situatie nemen de Egyptenaren steeds mpnfnn meer hun toevlucht tot bombardementen. Maar daarmee drijven zij de bevolking slechts in öe tr^LcVtanniC!eK0PrU. ^en1e royal,sten Er zi->n opmerkelijk veel moskeeën verwoest. Dit biengt de Jemenieten er toe te geloven, dat tegen de Egyp tenaren een heilige oorlog moet worden gevoerd Een medewerker van de Times bracht kort geleden een bezoek aan het dooi oorlog verscheurde Jemen. Naar zijn mening is de afgezette imam El SSL»"® het land na b<*indiging van de strijd kin b«t™en De gerX-Tnve!rdw?n7nVO°rnamelÜk ,eg''n de VadCr van dc hu,di®> imam El Badr. de afgezette imam van Jemen, die de strijd tegen Egypte vortzet. Ook de republikeinen, die de imam ten val brachten, eisen nu het ver- trek van de Egyptische troepen. Zij menen, dal zij het conflict onderling kunnen regelen. Niemand is bang voor terugkeer van de autocratische tv- ranme van het verleden. El Badr is altijd liberaal in zijn opvatting geweest Zyn bewind heeft echter heel kort geduurd geweest. Intussen is het royalistische bestuur nog niet zoals het moet zün Er is -eel jaloezie en corruptie. In steden en dorpen regelen gouverneurs en Shfn 1 °P *radltl0nele wijze. De wekelijkse markten worden druk bezocht Hoewe ,edere man een geweer draagt, is er van roverü in het bergachtige gebied geen sprake. ruvery in net De stammen, die tegen de Egyptenaren vech ten. aanvaarden het bewind van de imam eens- Epnufavmil gezind. Zy leven ondanks alle moeilijkheden nigezinfl rustiger dan vroeger. Hoewel hun macht is vergroot is de m.h* teit van de stammen verdwenen. In het royalistische leeer vechten i»h verschillende stammen zij aan zy. verenigd d£)r een H.?eiVe/?JUUl,V" ?Pptische tro*J*n heeft ook ten diTte^oo kom^n dat zfc Aden binnentrekken, als Engeland zich er voleenrf ®men> trekt0ok konin* Feisal heeft er belang bij dat dit laattste niet'gebeuft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5