Nieuwe Lekke Courant Ho Tsji president Minh nodigt Johnson uit JAMIN oekoek met nokploegen p stap AP0L10-PROJECT GEREED Commentaar Overstroming in honderden doden Stern wint proces Wilson: Engeland is vastbesloten toe te treden tot de EEG Leger mag ingrijpen Dingdag 24 jamiari 1967 47ste jaarpang Steenstraat 37 CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitich it ghebleven mijn her» in teghenspoef!" Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 Rabbijn Feinberg: Ho schertste niet Amerika: voorstel nog in studie Voor de St. Patrick-kathedraal i New York is gisteren een iemonstralie gehouden tegen cordinaal Spéllman, die heeft ge legd dat de oorlog in Vietnam illeen door een overwinning tot einde kan komen. De politie irresteerde 23 mensen. Bomaanslag in Rome OME Gisteren, een dag voor het >ek van de Russische president Pod- iy aan Italië, is een bomaanslag gr gd op het hoofdkwartier van d< munistische partij in het centrum Rome. Een deur van het gebouw lield en er is geen ruit in het g w heel gebleven. Een vrouw die op; at liep is gewond geraakt. RIO DE JANEIRO Zware over stromingen in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro hebben aan honderden personen het leven gekost. Duizend worden vermist. Door de hevige regenval van de af gelopen dagen in Brazilië zijn de rivie ren buiten hun oevers getreden en veroorzaakten aardverschuivingen. Alle verbindingen met het getroffen gebied zijn verbroken. Plaatselijke autoriteiten spreken over een ramp. In Itaguai zouden vierhonderd men sen zijn verdronken, in Paracambi zouden 200 huizen zijn verwoest. Een autobus, die met 34 passagiers onder weg was, is door een plotseling sterk gezwollen rivier meegesleurd. Tot nu toe zyn reeds de stoffelijke resten van 150 mensen geborgen. ITRECHT Boerenpartij- Ier Koekoek heeft zich verze il van speciale knokploegen, de orde moeten handhaven in n, waar hij spreekbeurten ver- btige BP-leden kwamen gister- nd op een vergadering in Utrecht ictie. Op aanwijzing van leider Koe le werden bezoekers, die hem niet stonden hardhandig de zaal uitge- kt. Hij maakte daarbij geen on- scheid tussen herrieschoppers en pu le, dat serieus met hem in debat oen een jongeman beleefd ird vroeg, riep Koekoek tegen zijn (kploeg: „Wilt u die jongeman stil den, anders zullen we hem stil ma- Tot grote verontwaardiging het publiek werd de jeugdige be ker daarna hardhandig naar buiten 'erkt. oals gewooiflijk hield Koekoek r een tirade van scheldwoorden te- regering, pers, vijf grote partijen noodraad. Hij ontkende, ooit te heb- gezegd, dat mevrouw Haya van leren-Downer jeugdstormleidster eest. Mevrouw Van Someren heeft BP-leider voor deze beschuldiging lort geding gedagvaard. oekoek beweerde, dat het liberale ste-Kamerlid Baas eens heeft ge il, dat mevrouw Van Someren in B bij de jeugdstorm was. safendas: geen nedeplichtigen AAPSTAD Demetrio Tsafendas, man die premier Verwoerd van Zuid- i vorig jaar september vermoorde. >r een abuis van een ambtenaar uit Mozambique Zuid-Afrika binnen- "men.-Dit staat in een rapport van commissie van derzoek dat vanmid- is openbaar gemaakt. Jafendas had al bevel gekregen het 1 te verlaten. Doordat een regerings- totie te lang wachtte met een ver- aan de politie om Tsafendas het uit te zetten, had deze gelegenheid Verwoerd te vermoorden. commissie is overtuigd dat dc man Utnedepleohtigen heeft. Zij bevestigt Tsafendas geestelijk gestoord was phij de moord pleegde. Hij zit nog fos gevangen. LONDEN President Ho Tsji Minh van NoorcDViet- nani heeft president Johnson uitgenodigd voor vredes besprekingen naar Hanoi te komen. De Joodse rabbipi Abraham Feinberg heeft dit gisteren na zijn terugkeer uit Hanoi op een persconferentie in Londen gezegd. 'dent noemde daarbij geen voorwaar den. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken wijst er op dat Rab bijn Feinberg, Amerikaans onderdaan, de kans loopt dat hij zijn paspoort kwijtraakt omdat hij zonder toestem ming naar Noord-Vietnam is gereisd. Vrachtauto ramt grensversperring HELMSTEDT Oostduitse grenswach ten keken gisteren verbaasd toe toen een vrachtauto de grensversperring op de weg van West-Berlijn naar Hannover ramde en naar het westen verdween. De bestuurder, een in 1949 naar West-Berlijn gevluchte voormalige Oostduitser, had even tevoren aan de wachtposten zijn papieren getoond, die in orde waren bevonden. Toen hij in de kabine stapte wilde een van hen de papieren nogmaals in zien. De chauffeur raakte in paniek en zetten zijn auto in beweging de nog niet geopende slagbomen force rend. Enkele ogenblikken later was hij veilig en wel in Helmstedt. Kennedy-boek HAMBURG Een Hamburgse recht bank heeft gisteren bepaald dat het Westduitse weekblad Stern door mag gaan met de publicatie van het boek Dood van een president zonder dat daarbij passages worden weggelaten. Het proces was aangespannen door het Amerikaanse weekblad Look dat ver dere publicaties wil voorkomen om dat het zou gaan om een niet oorspronkelijke versie van het boek van William Manchester. Look, dat 30 dagen gelegenheid heeft om beroep aan te tekenen, moet de kosten van het geding 26.000 mark (ruim 23.000 gulden) betalen. Stern weigerde enkele passages die kwetsend waren voor mevrouw Ken nedy te schrappen omdat volgens het blad sprake is van „politieke censuur" door de Kennedy's. Rabbijn Feinberg zei dat het Noord- vietnamese staatshoofd tegenover hem en de Anglicaanse bisschop Ambrose Reeves heeft verklaar^: „De heer Johnson heeft gezegd dat hij met ieder een, op elke plaats en op elk tijdstip over vrede wil praten. Ik heb Johnson uitgenodigd onze gast te zijn precies daar waar u bent, in het paleis van d< voormalige Franse gouverneur-gene raal van Vietnam". De tegenwoordig in Toronto wonende rabbijn zei, dat Ho Tsji Minh vervolg de: „Laat Johnson komen met zijn vrouw, zijn dochters, zijn secretaris, zijn arts, zijn kok, maar laat hem niet zijn admiraals en generaals meebren gen". Het Noordvietnamdse staatshoofd beloofde Johnson volledige veiligheid. iViet naar de FS De Anglicaanse bisschop Reeves beschouwde deze uitlating als een persoonlijke invitatie voor Johnson en niet bedoeld voor een uitgebreide topconferentie. Op vragen of het ge zelschap president Ho had gevraagd of hij bereid zou zijn een bijeen komst op neutraal terrein bij te wo nen zei de bisschop dat dit niet het geval was. Ho Tsji Minh had wel gezegd, dat hij niet naar New York zou gaan. Het Witte Huis reageerde hierop met de mededeling dat de president geen rechtstreeks Dericht van de Noordviet- namese leider heeft ontvangen. Maar elk voorstel uit Hanoi met betrekking lot vredesbesprekingen wordt zorgvul dig bestudeerd, aldus het Witte Huis Rabbijn Feinberg zei nadrukkelijk dat president Ho. die in het Engels sprak, niet schertste en dat hij zijr bezoekers had gemachtigd de uitnodi ging wereldkundig te maken. De presi- STRAATSBURG Engeland is vastbesloten, toe te treden tot de E.E.G. Voor de raadgevende vergadering van de Raad van Europa zei premier Harold Wilson gisteren: „Wij willen zaken doen. Wat vandaag de dag nog een markt is, die 130 mil joen mensen omvat, kan uitgroeien tot een markt van 280 miljoen, niet alleen van consumenten, maar ook van producenten." Wilson gaf toe, dat er nog belangrijke proble men moeten worden opgelost, voordat Engeland lid van de EEG kan worden. Hij voegde er echter aan toe: „Laat niemand onderschatten wat Enge land kan bijdragen. Een nieuw, vastbesloten Enge land zal dit jaar het tekort op de betalingsbalans, dat in 1964 nog achthonderd miljoen pond en in 1965 nog 320 miljoen pond bedroeg, omzetten in een overschot." „Het beschikt over een regering, die bereid is impopulaire maatrege len te nemen en over een volk, dat bereid is, deze te aanvaarden. We zijn het gezicht en de structuur van de Britse industrie aan het veran deren." Dr. Hatta weer in de politiek DJAKARTADe voormalige Indo nesische vice-president dr. Mohammed Hatta gaat weer actief deelnemen aan I de politiek. Hij is van plan een nieuwe! mohammedaanse partij te stichten die de naam Indonesische mohammedaanse! democratische partij zal krijgen. Dr. Hatta heeft zich elf jaar geleden uit de politiek teruggetrokken. haagse hopjes niet duur wel heerlijk Generaal Soeharto dreigde in bedekte termen met ingrijpen van het leger als Soekarno niet aan het volkscongres zou gehoorzamen. De militaire bevelhebber van Djakar ta, Machmoed, zei voor de radio klaar te staan om Soekarno te arresteren zodra de order daartoe wordt gegeven. Vandaag werd het presidentiële paleis :er door pantserwagens bewaakt, ter wijl studenten pamfletten tegen Soekarno verspreidden. „NET ALS IN DE FILM" Jongen mishandelt oude man (74) AMSTERDAM Een 16-jarige stu kadoor uit Amsterdam heeft in de nacht van zondag op maandag de 74-ja- rige W. van Abeele neergeslagen en met een stuk hout mishandeld. De heer Van Abeele moest met een gebroken pols en ernstige verwondin gen aan zijn hoofd in een ziekenhuis worden opgenomen. De jongen kon la ter worden gearresteerd. Hij verklaar de tot zijn daad te zijn gekomen door een film, die hij juist had gezien. DE BILT Een oude oceaande pressie is al opvullend boven Wales aangekomen en trekt de komende 24 uur langzaam verder in oostelijke richting naar Duitsland. Aan de ach terzijde van deze depressie treden drukstijgingen op. Hierdoor wordt een rug van hoge luchtdruk gevormd die morgen in ons land de wind tot zwak doet afnemen en enkele opklaringen mogelijk maakt. De aanvoer van oce anische lucht wordt tijdelijk onder broken, waardoor de temperaturen in het algemeen iets lagere waarden zul len bereiken dan vandaag. Boven de oceaan is intussen een nieuwe zeer diepe depressie aangeko men. Een front ervan trekt geleidelijk in de richting van de Britse eilanden, maar zal ons land morgen nog niet kunnen bereiken. Hierdoor zijn de re genkansen voor woensdag klein. DE BILT Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en hier en daar mist, maar ook enkele opklarin gen. Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen en over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. L'Officiel> is de naam van dit hoedje van de Franse modeontwer per Rose Valois. Het is gemaakt van zwart-, wit en blauw gestreept stro en laat een deel van het hoofd vrij (foto boven). Op de onderste foto eveneens een creatie van Rose Valois, ge naamd Petit Kiosque. Het materi aal is marineblauw stro en de hoed is versierd met linnen ban den, waarop reprodukties_ van de voorpagina's van Franse modebla den. 25 jar l> 15.50. onder 8.38. op 8.31. PEKING President Mao Tse- toeng van communistisch China wil het leger inzetten als zich ernstige ongeregeldheden voordoen. Volgens muurkranten in Peking heeft minister defensie Lin Piao hiertoe op dracht gekregen van Mao, nadat deze ingelicht over de toestand in de provincie Anhowei in Midden-China. De officiële Chinese pers maakte vanmorgen met grote koppen melding ,de steun van het leger aan Mao's rode rebellen". Het persbureau Nieuw- China meent te weten, dat legereem heden uit vele delen van China betui gingen van trouw hebben gezonden aan Mao. Het oude beginsel, volgens welke het leger politiek neutraal blijft, is dus kennelijk verlaten. Legereenheden zouden al bevel hebben gekregen de kantoren van de partij en de politie in Fang Sjan (vijftig kilometer van Peking) te bezetten. Er zouden hon derden revolutionairen gevangen zijn gezet. Uit Hong Kong komen nog steeds berichten over een op handen zijnde burgeroorlog. Een van de Engelse bladen schreef gisteren dat aanhan gers van president Lioe Sjao-sji zich in geheime kampen in de wapenhandel oefenèn. Rode gardisten zouden op School „straatgevechten" leren. De be richten zijn overigens gebaseerd op uitlatingen van reizigers uit Kanton. KAAP KENNEDY Op 21 februari zal de eerste vlucht van het Apollo- project. waaronder tenslotte een mens op de maan moet worden gebracht, beginnen. De NASA heeft dit gisteren bekendgemaakt. Drie mannen zullen op deze eerste vlucht in een baan om de aarde komen. De leiding beeft luitenant-kolonel Grissom, dc twee anderen zijn luitenant- kolonel White, de eerste Amerikaan die vrij in de ruimte zweefde, en kapitein- luitenant Chaffee. Hun vlucht zal naar verwacht wordt twee weken duren.! ■fe Apparaat wijst, aan waar u naar kijkt pagina Radio TV Onder grote belangstel ling, vooral van Neder landse zijde, is gisteren in München het proces be gonnen tegen de Duitse oorlogsmisdadigers Har ster, Zöpf en Slottke. Het proces zal vele dagen in beslag nemen. Op pagina 5 publiceren we het eerste verslag van Link van Bruggen. -fe Dominee wil emigreren met zijn hele ge meentepagi na Kemmerk „De laatste keer werd ik door s lie water in gesleept." KAïRO Troepen van koning Feisal hebben vierhonderd opstandelin gen in Saoedi-Arabië met gifgas om het leven gebracht. Dit zei de Jemeni- tische vice-premier Joeseilan in Kaïro. Uitnodiging TAE indirecte uitnodiging van Ho Tsji Minh aan Johnson heeft de Amerikaanse president in een moei lijke positie gemanoeuvreerd. Inderdaad verzekerde Johnson bij herhaling, met iedereen, op elke plaats en op elk tijdstip, over vrede in Vietnam te willen praten. Het minste wat Washington thans moet doen is nagaan, of de invitatie ernstig is bedoeld en niet slechts pro pagandistische waarde heeft. De gebeurtenissen in China geven wellicht aanleiding, de toekomst van Vietnam uit een andere gezichtshoek te bezien dan tot dusver. Mogelijk moet het aanbod van Ho Tsji Minh ook tegen de achtergrond van die dramatische worsteling wor den beoordeeld. Zekerheid daarover bestaat niet. Wèl staat vast, dat verheviging van de strijd niet kan uitblijven, als geen begin wordt gemaakt met het zoeken naar een vreedzame regeling. Er zou dan ook geen man overboord zijn, als Johnson .of een van zijn naaste medewerkers tevergeefs een reis naar Hanoi zouden maken. ROOFOVERVAL OP BEJAARDE PIETERSBUREN De rijkspolitie heeft gisteren slechts anderhalf uur no dig gehad om de 16-jarige K. V. uit Westernieland te arresteren, die te Pie- torsburen tijdens een roofoverval de 80-jarige alleenwonende winkelier B. Huizinga heeft neergestoken. De jeugdige rover wilde geld hebben. Toen dat niet lukte stak hij de bejaar de man met een dolkmes in de rug. Zonder buit is hij daarna gevlucht en hield zich schuil in een boerderij waar hij door de politie werd gegrepen. Het slachtoffer, dat is opgenomen in het Academisch ziekenhuis te Gronin gen, verkeert niet in levensgevaar. De jongeman was het winkeltje van Huizinga binnengestapt en zei. dat hy een pakje sigaretten wilde hebben. Toen Huizinga zich omdraaide eiste de jongeman geld. Maar de winkelier liet zich niet intimideren. De overvaller haalde een broodmes voor de dag en stak Huzinga in zijn rug. Daarna vluchtte V. uit de winkel, sprong op een fiets en verdween. Winkelier Huizinga was ernstig ge wond. Maar hij slaagde er nog in de buren te waarschuwen. Spoedig was de rijkspolitie met alle beschikbare krachten in aklie. Binnen een kwartier patrouilleerden zes poltie-auto's in de omgeving. Dank zij deze doeltreffende aktie wist men snel de jongeman te grijpen bij een boerderij onder Mensinge- weer bij Eenrum. Hy legde een volle dige bekentenis af. Het was voor hem een opluchting, toen hij hoorde dat de bejaarde man nog leefde. BRUSSEL Volgens de Belgische bladen zal in België de prijs van een pakje sigarettesi van 20 stuks worden verhoogd van 13,5 frank (ongeveer 95 cent) tot 16 frank (ƒ1.12). Oo kde indi recte belasting op pijptabak, parfum en andere luxe artikeleit zal worden verhoogd. B inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze ljL|

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1