THANT GEEFT POGING TOT BEMIDDELING OP Leger achter niet meer Soekarno Noordzeezand als goud van de Lutine Politie overmeestert met moeite wildeman Vrouw schiet man dood Juwelendief bekent vaag Pyromaan is weer actief s MAANDAG 23 JANUARI I9CT Hanoi on Amerika willen toeh geen toezeggingen doen Fulbright komt met een vredesplan van aeht punten NEW YORK Secretaris-gene raal Thant zou voorlopig zijn pogingen om te bemiddelen in de kwestie-Vietnam hebben op gegeven. Hij meent dat er geen enkele vooruitgang kan worden geboekt zolang de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam voortduren. Welingelichte kringen in New York wisten dit gisteren te zeggen. Thant zou langs verschillende wegen hebben getracht er achter te komen wat Hanoi zou doen indien de bom bardementen worden gestaakt. Ha- I noi zou echter geen toezegging heb- ben willen doen. Volgens de Noordvietnamezen was het onredelijk van een slachtoffer van agressie" te verlangen dat het ver- plichtingen op zich neemt als voor- I waarde voor stopzetting van agres sie. I Diplomaten van landen die achter de VS staan, stellen van hun kant dat het onredelijk is van Amerika te I verwachten dat het concessies doet zonder dat daar iets tegenover staat. Geestelijken Drie geestelijken, die vorige week dinsdag in Hanoi door president Ho Tsji Minh zijn ontvangen, hebben gisteren hun twijfel uitgesproken over de kans op een spoedige be ëindiging van de strijd en onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen. De prijs voor de meest populaire ac. I Rabbijn Feinberg uit Toronto, Muste teur ging naar de Franse filmspeler methodistenpredikant in de VS en Pierre Brice en de zilveren naar de Ame- de Anglicaanse geestelijke Reeves, rikaan Lex Barker. I menen dat de regering en het volk Een Amerikaanse marinier pas seert voorzichtig een val van de Vietcong, die door de droogte zichtbaar is geworden. De spiesen zijn van bamboe en vaak met gif bestreken. De punten zijn zo scherp, dat zij de dikke zool van de laarzen kunnen doorboren. On der water verborgen, zijn de val len niet waar te nemen. SOPHIA LOREN KRIJGT BAMBI MÜNCHEN Aan de Italiaanse film-1 ster Sophia Loren is als populairste bui tenlandse actrice de gouden „Bambi" toe-1 gekend, een onderscheiding, uitgeloofd door de Freundinfilm Revue. De Franse filmster Maria Versini kreeg de zilveren Bambi. Vrouw, kinderen en kok bedreigd van Noord-Vietnam vastbesloten zijn voor „hun onafhankelijkheid en de uiteindelijke hereniging van het land te strijden". Iet is aan de Amerikaanse regering het initiatief te nemen om tot vrede te komen", aldus de geestelijken in een verklaring. Foutief Zegslieden van de Amerikaanse in lichtingendienst hebben zaterdag na bestudering van luchtfoto's nader commentaar gegeven op berichten dat bij de luchtaanvallen op Noord- Vietnam ook de burgerbevolking is getroffen. Zij beweerden dat de schade aan woonwijken die op de foto's was waar te nemen zowel door foutieve bombardering en te vroeg afwerpen van bommen door de Amerikaanse luchtmacht als door terugvallend Noordvietnamees afweervuur of uit de koers geraakte luchtdoelraketten zijn veroorzaakt. Als één mogelijke oorzaak van het treffen der Noordvietnamese bur gerbevolking wisten de zegslieden te melden dat Amerikaanse vliegtui gen vorige maand bij een luchtactie hun last van in totaal 23 bommen inderhaast moesten afwerpen bij het naderen van vijandelijke jagers van het type Mig. Fulbright-plan Senator J. W. Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse aangelegen heden, heeft een boek doen verschij nen onder de titel De arrogantie van de macht waarin hij een plan van acht punten ontwikkelt om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Volgens zijn punten zou de Zuidviet- namese regering vredesonderhande lingen met het Nationale Bevrij dingsfront moeten beginnen, de VS en Zuid-Vietnam tegelijkertijd derhandelingen over een staken van het vuren moeten voorstellen, de VS hun bombardementen op Noord- Vietnam moeten stoppen en de mili taire operaties moeten verminderen (Van f r verslaggevers) ROTTERDAM Niet dan met veel moeite heeft de politie in het weekein de een 25-jarig los werkman kunnen overmeesteren, die achtereenvolgens zijn vrouw en kinderen, een kol enkele politiemannen met een mei dreigde. De man was R. C. V., die met zijn vrouw, de 18-jarige M. de S. en twee kinderen in een thuis van de Stichting Bijzonder Gezinswerk aan de Overschiese Dorpstraat woonde, een afwezigheid van enkele dagen kwam V. terug. Hij maakte ruzie en greep zijn vrouw bij de keel onder het uiten van bedreigingen. De 25-jarige kok D. Bos kwam tussen beide. Hij wist de vrouw en de kinde ren in de keuken te werken en die af Bidden om vrede Gezien de pogingen van Amerika om een brug naar de vrede te vinden in Vietnam en het feit dat deze kwestie ons allen aangaat heb Ik in brieven aan vele regeringen voor gesteld een oproep tot gebed aan alle volkeren te doen uitgaan op Wereldge bedsdag 10 februari. Ik heb op deze suggestie inmiddels vele positieve reac ties ontvangen. De Nederlandse rege ring en -kerken hebben dit voorstel al lang onder ogen gehad, maar werke lijke steun en een goed woord over deze zaak bij de VN is van hèn helaas uitgebleven. Intussen stijgen de dodencijfers en nemen de spanningen in het Nabije- en Verre Oosten met de dag toe. Het oude gezegde: „Het gebed van de rechtvaardige vermag veel" schijnt bij ondanks goede uitzonderingen vele politici en andere leidslieden vergeten te zijn. Ik ben er evenwel van overtuigd dat, als wij allen ons vertrouwen op God laten zegevieren boven het vertrouwen in vernietigings middelen. onze gebeden zeker ver hoord zullen worden. Het is onjuist om zoveel als te volstaan met het randschrift in onze munten „God met ons," en Hem verder maar te negeren in grotere zaken, zoals Vietnam. Voorburg. P. van Emst-Back Klagen Ik kan het nooit goed hebben als er zo vaak in het openbaar over „de" Kerk geklaagd wordt. Liefde tot de Kerk zou onze kritiek moeten mati gen. Men kan moeilijk kwaad spreken van een kerk die men liefheeft, al zit daar de mogelijkheid in dat men dan de fouten niet ziet of wil zien. Zou het niet zo zijn: wie over de Kerk klaagt, klaagt naar de wet van de solidari- teit over zichzélf? In het extreme j doorgeredeneerd: op de duur wordt je klagers van professie, die al jere miërende aflopen als wekkers' Ik merk dat ik nu op mijn beurt mijn klagen over het klagen maar eens moet staken. Ik zou echter dankhaar en voldaan zijn wanneer ik met deze (zwakke) poging voelbaar gemaakt heb dat men. wannéér men over de Kerk klaagt allereerst zichzelf gaat be trekken in het object van deze klacht. Zeist. D. Witzand te sluiten. Toéh richtte de woede van V. zich op de kok. Zwaaiend met een broodmes rende hij achter de heer Bos aan. Inmiddels waren twee politiemannen met een surveillancewagen gekomen. Op hun sommatie weigerde V. het mes af te geven. Hij trok zich terug in de deuropening van het gebouw, waar hij iedereen met het mes bedreigde. De man spa-ong op een politieman af, die hem benaderde. De agent trok zich terug en vroeg assistentie aan. V. bleef in de deur staan schreeuwen. Later kwam versterking. Een andere agent slaagde erin via een naastgele gen pand het gebouw aan de achterzij de binnen te komen. Hij sprong de wil deman op de rug, waarop de twee buiten rolden. Daar sprongen agenten toe, zodat V. kon den overmeesterd. De politiemannen liepen slechts schaafwonden op. V. is in bewaring ge steld. Hij zal moeten terechtstaan we gens bedreiging en poging tot mishan deling. MAN GEPAKT NA POGING TOT AANRANDING ROTTERDAM Zaterdagmorgen is de 51-jarige W. F. van D., zeeman, gear resteerd wegens poging tot aanranding. De man was het Erasmiaans Gymnasi um aan de Zimmermannweg binnen ge gaan. Hij hield zich in een damestoilet schuil. Toen een 16-jarige leerlinge haar klas verliet kwam hij te voorschijn. Hij greep het meisje beet, dat luid om hulp begon te roepen. De zeeman sloeg op de vlucht, hij rende het gebouw uit. Inmiddels was de politie ge waarschuwd. Op aanwijzingen van de recherche kon zij Van D. enige tijd later aanhouden op de Mathenesser- laan. Man probeerde vriendin te wurgen ROTTERDAM Zondag is de 29-ja- rige kellner C. A. M. gearresteerd we gens poging tot wurging van zijn vrien din, de 25-jarige D. J. De man had met deze vrouw samengeleefd. Nadat zij was weggegaan slaagde M. I erin haar op te wachten in de gangj van haar ouderlijk huis, in het zuide lijk stadsdeel. Toen de vrouw thuis- j kwam greep de man haar beet en hij kneep haar keel dicht. Hij schrok ech ter van de gevolgen en vluchtte in pa- niek. Later belde M. de politie uit een cel om zich te melden. Op de Putseiaan kon hij worden aangehouden. Hij is naar het bureau Sandelingplein ge bracht. Het is niet bekend hoe de man het huis van de vrouw binnen kon drin gen. Ann Sheridan overleden SITTARD De 46-jarige vrouw W. P.-M. heeft bekend, vrijdagavond haar 49-jarige man, de bouwvakarbeider H. Pfeifer, te hebben doodgeschoten. Zij hadden hevige ruzie gekregen over het Flobert-pistool, dat de man in zijn bezit had. De vrouw, stammend uit een bekende zigeunerfamilie, eiste van haar man, dat hij zich van het wapen zou ontdoen. Het meningsverschil liep zo hoog op, dat de vrouw het pistool greep en haar man, vader van acht kinderen, van zeer dichtbij neerschoot. Zij vuurde vijf schoten op hem af. De op een na oudste zoon van het slachtoffer, die ook was aangehouden, op vrije voeten gesteld. Jobyna Ralston overleden HOLLYWOOD De filmster Jobyna Ralston is op 66-jarige leeftijd aan longontsteking overleden. Samen met haar man Richard Arlen en Clara Bow, Gary Cooper en Buddy Rogers speelde zij in de film „Wings", waarmee ze de eerste Oscar wonnen. Toen ze 21 jaar was, maakte zij haar debuut op Broadways in „Two Little Girls in blue". In Hollywood speelde Jobyna Ral ston vele keren samen met de Franse komiek Max Linder: later met Harold Lloyd in -o.a. „The Freshman" en „Grandma's boy". Verder zou een conferentie moeten worden gehouden die een referen dum over hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam moet voorbereiden. Als er geen akkoord wordt bereikt zouden de Amerikanen zich voor on bepaalde tijd moeten vestigen in ver sterkte enclaves. AMSTERDAM De Nederlandse kunstschilder J. van der S., verdacht van de inbraak bij juwelier Regli aan de Kalverstraat, heeft in Londen tegen over twee Amsterdamse politieman' nen een summiere bekentenis afgelegd. Hoofdinspecteur E. Brouwer en re chercheur J. van Zwol kregen weinig kans om de verdachte te horen. Staan de hebben zij tien minuten voor de rechtszitting met Van der S. gesproken. Na de zitting was er eveneens weinig tijd om de verdachte een goed verhoor af te nemen. Bij de gesprekken was steeds de raadsman aanwezig. De heer Brouwer betreurt het, dat de rechterlijke macht in Engeland nauwe lijks of geen ruimte laat voor een uitge breid verhoor. Hij hoopt gelegenheid te hebben de zaak grondig uit te zoe ken, als de kunstschilder naar ons land is overgebracht. AMSTERDAM De nog altijd on grijpbare pyromaan heeft in de Amster damse binnenstad opnieuw een reeks brandjes gesticht. In panden aan de St. Jansstraat, Nieuwe Hoogstraat en de Raamgracht werd brandbare vloeistof door de brievenbus gegoten en daarna aangestoken. Aan de Amstel gooide de pyromaan de vloeistof door het raam van een woning naar binnen en op de Nieuwe Keizersgracht ging een bestel wagen op dezelfde wijze in vlammen op. Glaasje op - brommers in de brand GRONINGEN De recherche heeft de beruchte bromfietspyromaan, die sinds augustus 1965 ongeveer dertig brommers in brand heeft gestoken, ont maskerd. Het is de 23-jarige mastiek- dekker K. T. Hij werd gepakt, nadat opnieuw twee brommers door vuur wa ren vernield. Na een langdurig verhoor legde T. een bekentenis af. Telkens als hij een paar glazen bier had gedronken kwam in hem de lust op, brommers in brand te steken. Hij draaide de brandstofkraan open, trok de leiding los en hield daar zijn aansteker bij. Hij opereerde met onge regelde tussenpozen, veelal in het noor delijk deel van de stad. Moeder gooit kind uit brandend huis FORT BELVOIR (Virg.) Een jonge moeder heeft haar driejarige zoon uit het raam gegooid en is daarna zelf van de tweede verdieping van haar fel brandende woning gesprongen. Drie an dere kinderen kwamen in de vlammen om. Haar man, beroepssergeant Richard W. Bohach, ontsnapte door langs de regenpijp naar beneden te klimmen. De moeder en haar zoontje maken het vrij goed. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het was alsof het goud van de Lutine boven water kwam, zaterdag ochtend elf uur op de Euro poortsleepboot Europa, dei nend op een heiige zee, vijf mijl buiten de Waterweg-pieren. Gejuich van in de gele olie- pakken gestoken mannen, een paar fikse stoten op de scheeps- fluit en het heffen van een oude klare waren de vreugde uitingen rond het bezit van een beetje grauw Noordzeezand, zojuist omhoog gehaald. van Holland op de Europa, in het filmd, gefotografeerd gezelschap van flink wat handen geschud, persmensen, waarvan het fotografe- tein M. H. dat niet toe. Stadhuis Het emmertje zand er werden Het zand werd als zijn schip bij er tot vijf richting Maasboei. Kosterman van het radio-program- De S.P.E.-baggeraars bepraatten ma Z.O. 135, dat aandacht aan de worden gebaggerd. Grond, veroverd ondertussen nog eens hun operatie- baggerij had geschonken, maar de door tien aktieve leden van de Rot- plan en wogen de kansen af die de onvoldoende zendapparatuur terdamse debatingclub Sociëteit Psy- pijp sterk lijkend op een wal- _:_i chiscbe Educatie. Zij hebben het ge- visharpoen zou hebben om inder- draal rond de geulgravcrij niet lan- daad wat grond op te vissen. Toen ger kunnen aanzien en staken zelf de Europa eenmaal standby lag, de van wal, teneinde symbolisch de Azië er omheen danste en de stalen - wedpron1 het mid. pPrcto etnnt tnt hpi Iripwpi tp rrovpn liin mot oor* honHlior nirprhnnrH WAS delpunt van de belangstelling, maar nu in de hal van het stadhuis. Daar gaf de S.P.E.-er A. H. van Ommen het vreemde geschenk aan loco-bur gemeester mej. mr. J. Zeelenberg en wethouder H. W. Jettinghoff. Hij maakte deze vertegenwoordigers van het Rotterdamse stadsbestuu- za„~;j°" iZ S-TOi wërcf getooidmet -uideW da. h« de dub,,a«„ wei van een geintje; destijds heb ik het rood-wit-blauw. Met de kostba- f?.."j* Jfejl ook de boot geëscorteerd die suppor- re lading aan boord voer de Europa "~a" ters wegbracht voor de wedstrijd in het kielzog van de Azië naar de d I Benfica Feijenoord") koerste met Berghaven terug. S.P.E. probeerde mo6eI'JK worden gegraven windje van kracht een boodschap te zenden naar Letty De heer yan Ommen sprak de hoop uit dat het eerste zand een snel begin van het baggerwerk zou inluiden. Mocht een en ander niet zo zijn, dan was hij ervan overtuigd dat een lening die voor dat doel zou worden uitgeschreven, snel overte- kend zou zijn. Wethouder Zeelenberg die ver telde eerst gedacht te hebben voor de gek te worden gehouden toen ze enkele dagen geleden van het idee hoorde („wat moet ik met een em mer?") zag in de emmer een uit nodiging aan het rijk om de sleep hopperzuigers te sturen. Maar er zit toch schot in de zaak, althans dat doet de brief van de minister over de start van de werkgroep vermoe den. Ze beloofde de S.P.E. dat burge meester W. Thomassen die va kantie houdt in de sneeuw al? hij voor besprekingen naar Der Haag gaat, de emmer zal meene men, om te laten zien dat de burge rij achter de geul staat Rotterdams loco-burgemeester vond het jammer dat ze de bagge raars geen oorlam kon aanbieden vanwege de toestand van 's gemeen ten financiën. Er kon echter wel een kopje koffie af en een boekje over de haven van Rotterdam, mèt hand tekening van haar. Men bleef nog even napraten rond de emmer, die misschien nog wel eens in het Histo risch Museum terecht zal komen. DJAKARTA De Indonesische legerleider Soeharto heeft zaterdag in een dagorder aan het leger ver klaard dat „onlangs gevonden do cumenten de schuld van Soekarno aantoonden". In Djakarta, waar de studenten van de anti-communistische actiefronten nog dagelijks blijven betogen met de eis dat Soekarno voor het militaire tri bunaal zal worden gebracht, wordt de ze verklaring van Soeharto uitgelegd als een teken dat het leger besloten heeft zijn hand van het staatshoofd af te trekken. leeftijd in haar huis te San Fernando Valley overleden. Kort geleden keerde ze voor het voet licht terug in de televisieserie „Pistols and petticoats". Zij kreeg bekendheid in films als „Angels with dirty faces". „Dodge City". „They drive by night", „The man who came to dinner", „Nora Prentiss" en „Good Ze zeggen allemaal, dat het nog opeens was het allemaal wat komen kan. Sneeuw en ijs en «o uitzonderlijk geworden, desnoods de Elfstedentocht. Griezel i- De visite kwam in mantelpakjes, verhalen hoor je van de winter, de heren zonder overjas. En toch het jaar zoveel nog in maart weet ik nog goed hoe vroeger de de dokter I I Voor mij vrouw feliciteren altiid met dikke sneeuw- schreeuwen vlokken geDlekt in haar donker maak. In Ital: en nauwelijks. Een paar sneeuw klokjes. Het was immers de laatste da«» van de wintertijd? En nu heb ik al kleverige kastan jeknoppen gezien en hamamelis kwam bloeien in de tuinen. En mi in kasten de grote schoon- wordt uit de ruïnes wintermaand. Misschien alleen om- kapse] aan kwam fietsen. Ze droeg en de modder de kleurige dat het jarenlang sneeuwde op mijn moeders verjaardag, half januari. En vroor. De bloemenwinkel had dan alleen van die slapp^ bladerloze witte seringen en als je heel goed in het zakgeld zat paarse langstelige tulpen. De hele zaak viel slap in de lendenen zodra het bouquet in de warme kamer kwam. Ze teel d van narcissen, fresia's, hyacinten en seizoenloos geworden chrysanten. We hadden net onze vakantiespul len met bontmutsen en kleurrijke sjaals diep in kasten gestopt, want zomermo- in Parijs beeint van leven in de paleizen der modekoningen ook al. Ik tel ze heel zorgvuldig op. De goede gaven van het voorjaar. Ze zeggen allemaal, dat het nog komen kan. Sneeuw en ijs en desnoods de' Elfstedentocht. Maar wel een weerbarstige lok uit haar waarom zal ik ze geloven? Waarom wrong. In de vestibule schudde ze z0u mijn optimisme het niet eens j winnen? Tn ieder eeval. wat er ook komen kan. een klein stukje lenteniezier heb ik te pakken. Inclusief de kasten, die heel langzaam, o zo lang zaam. weer enige orde zullen gaan "prtnnen. Vraag niet waarom die taak niet verricht kan wórden met winterse Nog vier maanden geleden onder drukte het leger de studentenbetogin gen voor het presidentiële paleis. Maar naar de mening van buitenlandse waar nemers hebben het leger en de studen ten thans hun optreden gecoördineerd om Soekarno te liquideren door de ver antwoordelijkheid voor de staatsgreep poging van oktober 1965 op zijn schou ders te leggen. De plaatsvervangend voorzitter van het Volkscongres, Soebtsjan, deelde gisteren mee dat op 5 maart een plenai- Moord op Khider bijna opgelost MADRID De Spaanse justitie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 40-jarige Algerijn Joussocf Darknouche in verband met de moord op de Algerijnse oppositieleider Mo hammed Khider. re zitting van het congres zal worden gehouden om over de toekomstige posi tie van Soekarno te praten. Er zal dan worden beslist of de presi dent zal worden afgezet of niet Minister Malik heeft gisteravond op een receptie onomwonden gezegd dat president Soekarno moet aftreden, wil er een eind komen aan de politieke crisis. HERSTEL VAN VAN GEET Russische hegemonie in Hoogoventornooi Jamiarilente ze binnen was dampten er wolkjes >m haar blozend gezicht. Dat was januari. IJs en sneeuw. De geboortedag van prinses Bea- landschap en elkaar vertelden, dat die al dagen opgevouwen klaar lag. we straks thuis ook best zo over We baggerden door de sneeuw naar vooruitzichten. Daar hebben de ge- x t..». de hoge mast en daar net aan de leerden zich al jaren in verdiept i "et. wac een ander wit. Heel nietie o- „n;> i» knmpn. BEVERWIJK Dat de Russen j Spasski en Loutikov in het 29ste Hoogo- vensehaaktornooi bij voorbaat een ho ge eindklassering was toebedeeld, kan moeilijk betwist worden. Dat zij na tien ronden dan ook met duidelijke cij fers aan kop gaan. verbaast niemand. Dat Loutikov achteraf bleek slechts" Russisch schaakmeester te zijn. waf wel een van de crootste surprises™ Maar ja. de vergissing is hersteld want door zijn goede resultaten mag hij nu wel de titel van internationaal meester voeren en misschien wordt dat nog wel grootmeester. De Nedprlanders gaat het niet zo succesvol. Van Geet herstelde zich wel van twee nederla gen, maar de anderen blijven duidelijk achter, al is er wel een bijzonder lang gerekt peloton. Met name vallen de prestaties var. Donner ons tegen, trouwens hemzelf ook. In de meestergroep moeten we he van Scheltinga hebben, terwijl me vrouw Vreeken bij de dames na d< bekende zwakke start al aardig op tem peratuur schijnt te komen. UITSLAGEN Robatsch 1—0. Don weg T^-b. GIlRoric e- jszabo^g.T Ro- Rec - Kavalek Geet 01. Daroa - Larsen Langeweg 1—0. GIlRoric - batsch Donner j. Spasski Cirlc Szlly l—o. Marovl- Van Wijngaarden - Bre- iterlnen i-i Ss,n- Karaklalc Van ■gÉMj i'.otic F.re- afe me ronde: Ultelky n Scheltlnga - Tatai al Karaklalc 0—1. Westerlnei i Wijngaarden 0-1, S; Srholl - a Garcia 1—0. 1/3. Marovlc t EFFINGHAM Gisteravond heeft in de Amerikaanse staat Illinois een bus met 30 brui lof tsgangers een on geluk gekregen Zes personen kwamen hierbij om het leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5