Leidse Courant EXPLOSIE OP TANKER: EEN MAN VERDRONKEN JAMIN Ongekend verzet Schietpartij in kamp van woonwagens tegen Mao Pools schip neemt 40 man aan boord .Jacob Verolme snel gekapseisd Werkgroep gaat snel beginnen Chinese regering geeft toe Man hekent SUIKER DUURDER EEG voor 9 min opgelicht E3 N.v.v.d. Velde Citroën '"iirecleur.- F. Diemer loefdredacleur: Dr. E. Diem.r Maandag 23 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur t MAftÖ^O AFRIKA Haarlem heeft een nieuwe sport hal. die zaterdag door prins Claus werd geopend (links). Als dank voor het verrichten van die plechtigheid ontving hij van een der turnsters, Elly Weber, een beeldje, gemaakt door de beeld houwer Kees Verkade. haagse hopjes niet duur wel heerlijk Brief minister: (Van e i onzer verslaggevers) ROTTERDAM De minister rcrkecr en waterstaat heeft liet college ran B. en W. laten weten dat de inter departementale werkgroep die de as- pekten welke aan het graven van de vaargeul in de Noordzee zijn verbon den gaat bestuderen, zeer spoedig een begin met dit werk zal maken. Rotterdam heeft per brief reeds ge antwoord bijzonder verheugd te zijn dit snelle begin. Men vertrouwt er op dat het werk zelf ook snel zal verlo pen. Het gemeentebestuur heeft verder bericht dat het verwacht dat burge meester W. Thomassen en de direktie het gemeentelijk havenbedrijf spoedig zullen kunnen verschijnen r de leden van de werkgroep, ten einde een en ander te.kunnen tnelieh- wurging o O NIJMEGEN De gewezen echtge noot van de 26-jarige mevrouw Van Hoorn heeft bekend, dat hij de vrouw verleden weck zondagnacht heeft ge wurgd. Haar lichaam werd op het trot toir voor haar woning aan de Nieuwe Marktstraat gevonden. De man was zondagmiddag via het dakraam het zwaar gebarricadeerde huis van de vrouw en haar beide jonge kinderen binnengedrongen. In een schuilplaats op de zolder bleef hij tot 's avonds half twaalf wachten op het ogenblik, dat de visite wegging. Aanvankelijk had hij verklaard, dat de vrouw uit het raam was gespron gen, toen hij de kamer binnenkwam. Bij de sectie werd echter vastgesteld, dat haar tevoren zwaar lichamelijk letsel was toegebracht. Haar strotten hoofd was kapot gedrukt. LAS PALMAS Een hevige ontploffing op de Neder landse ertstanker Jacob Verolme (18.734 ton) heelt gister morgen 200 kilometer ten westen van de Canarische eilanden de bemanning genoopt het schip onmiddellijk te verlaten. Door snelle reddingsacties van de Amerikaanse luchtmacht konden er veertig in dc reddingboten springen. Zij werden na enige uren aan boord genomen van het Poolse schip Ba- tory, dat hen vanmorgen in Las Pahnas aan land heeft gezet. De 24-jarige scheepswerktuigkundige A. J. M. Sengers uit Mierlo verdronk in de vrij ruwe zee. De explosie gebeurde in de machine-, zee te hebben rondgedreven werde kamer van het met 23.000 ton yzererts de 40 bemanningsleden en de tw« geladen schip. Binnen enkele minuten Amerikanen opgepikt door de Poolse moest kapitein W. Kruyer (48) op- tanker, die liet dichtst in de buurt van dracht geven het schip te verlaten.de Jacob Verolme voer. "„7d=1\g£JSS d?cf£- '-«dels had de s^pboo, Zwarte rische eilanden Ron bereiken. Toen de oo^deJOS-se^n^adttpge- Levensgevaarlijk gewonde gegaan Parachutisten Op de eerste noodseinen hoogte gesteld. Zij was op dat moment ongeveer 48 uur varen van de Jacob Verolme verwijderd. De sleper be hoefde echter geen koers te zetten naar het zinkende schip, want al spoe dig werd bekend dat de opvarenden De politie heeft nog geen antwoord 57_ste Amerikaanse luchtreddings- gekregen op de vraag hoe het mogelijk bergingssquadron uit Lajes (Azoren) vliegtuig van hetj in de reddingboten zaten. PEKING De regering van [ervan beschuldigd een „klassestand- communistisch China bevestigde hebben «Stomen h«. Aanhoudend zacht vandaag dat boeren, arbeiders en oud-militairen die zich verzetten tegen partijleider Mao Tse-toeng, het grootste deel van de provincie Kiangsi in zuidoost-China in hun macht hebben. Ook rondom de noordelijker gelegen stad Nanking woedt een felle strijd tussen voor- en tegenstanders van Mao. Radio-Peking sprak van een „onge kend verzet van de plattelandsbevol king". De anti-maoisten hebben in Kiangsi wegen versperd, elektriciteit en water afgesneden, fabrieken en mij nen gesloten en radiozenders en dag bladen in beslag genomen. Het is nog niel duidelijk of er doden zijn geval len. Er wordt alleen gesproken over „bloedige botsingen". Hel radiostation in Nantsjang. de hoofdstad van Kiangsi, eist scherpe maatregelen om een eind te maken aan de stakingen en het voedseltekort, „die een chaos hebben veroorzaakt". Het ganisaties uit, die Mao steunen. Plaat selijke gezagsdragers worden beschul digd listen te hebben gebruikt om sta kingen teweeg te brengen. Drie leiders onder wie de plaatsvervangend burge meester, Yaoe, hadden bekend schul dig te zijn aan de ongeregeldheden. (Nantsjang was een der eerste cen tra van de Chinese communistische re volutie. In deze stad kwam op 1 augus tus 1927 het leger in opstand). In Nanking zijn bij gevechten 54 i mensen gedood en duizend gewond. Het persbureau Nieuw-China meldde deze strijd slechts met enkele regels. I TSJOE EN-LAI haar uitleg van de culturele revolutie, die in strijd zou zijn met de gedachte van Mao zelf. Ook Kang Tsjeng, een van de centrale figuren van de culturele revolutie, wordt hiervan beschuldigd. Beiden wordt verzocht hun houding te „verduidelijken". Kang wordt op de muurkranten in verband gebracht „met de mislukte staatsgreep van vorig jaar februari". President Tsjiang Kai-sjek van Na tionalistisch China zei vanmorgen, dat de regering in Peking „op instorten staat". „Door de tegen Mao en het communisme gerichte krachten te ver sterken, zullen wij een toestand schep pen die gunstig is voor de vrijheid op en buiten het vasteland van China". Daarna, aldus de president, zullen wij de nam aakregering in Peking om ver werpen en onze heilige taak, na melijk de verovering van het vaste land en de bevrijding van onze landge noten, vervullen. dat het polshorloge van de naast het stoffelijk overschot van uw op straat lag. DEN HAAG De suikerprijs is met ingang van vandaag twee cent per kg hoger worden. De af-fabrieksprijs van suiker is, in clusief de accijns- en omzetbelasting, I verhoogd van 102.85 tot 104.35 per" 100 kg. De suikerfabrieken ontvangen nu, exclusief accijns- en omzetbe lasting, 77.40 per 100 kg. «-Aki De verhoging is noodzakelijk in ver- band met de geleirliAjke aanpassing' van deze prijs aan de in februari 1966 voor het oogstjaar 1966''67 vastgestelde j| garantieprijs voor suiker van 78.95 li per 100 kg. Tegelijkertijd zijn de maV- ge voor de tussenhandel en de ver voerskosten van fabriek naar afnemer beide met een kwartje per 100 kg geste gen. te hulp. Zelfs sprongen twe listen uit het toestel in zee om stand te verlenen. Na enige tijd in de reddingbofe In 1957 De tanker is eigendom - SPION BLAKE NOG IN ENGELAND LONDEN De uit dc gevangenis ontvluchte Britse meesterspion Blakc zou nog in Engeland zijn. zo meent de Britse veiligheidsdienst. Aanvankelijk dacht men dat Bla-ke naar een land achter het IJzeren Gor dijn was gevlucht. Verolme werd in 1957 door de werf in Alblasserdam opgeleverd. Behalve de Jacob Verolme heeft de maatschappij ook de P. G. Thulin en de Johan Frans in dienst. Deze schepen varen meest op de wilde vaart of in charter. De Jacob Verolme was op 12 janu ari uit Brazilië vertrokken met een lading ijzererts" voor de Hoogovens in IJmuiden. Van de opvarenden waren alleen de officieren Nederlanders; de overigen voornamelijk Portugezen. Een van de opvarenden zou bij het in de boten gaan vrij ernstige verwondin gen hebben opgelopen. BRUSSEL Het onderzoek naar d- onlangs ontdekte fraude met F-EG-resti- tuties bij uitvoer van graanprodukten uit de Euromarkt hebben aan het licht gebracht, dat sedert de tweede helft van '63 voor een bedrag van circa 9 miljoen gulden ten onrechte restituties zijn uitgekeerd. NIJKERK Het confectiebedrijf Ma- rinjo, dat is gevestigd in Amsterdam en Nijkerk. heeft 55 personeelsleden ontsla- AMERSFOORT Twee woon wagenfamilies hebben in de nacht van zaterdag op zondag een al jaren bestaande vete uitgevochten. De 52-jarige H. D. werd hierbij levensgevaarlijk aan het hoofd ge wond door een klap met de scherpe j kant van een schep en een kogel de Ne- wond in één der polsen. Zijn 28- jarige zoon, H. D. jr., kreeg een schampschot aan het hoofd en een kogel door een der oren. Als de vermoedelijke dader heeft de politie de 39-jarige P. B., die na de vechtpartij naar een familielid in Soest was gevlucht, gearresteerd. Hij en zijm zoons (twintig en zestien jaar oud) wor den voor de officier van justitie geleid. Beide families kozen geruime tijd ge leden clandestien standplaats in het re gionale woonwagenkamp te Amersfoort waar hun wagens dicht bij elkaar ston den. Drie maanden geleden kwam het daar ook al tot een uitbarsting. H. D. jr. en vader en zoon B. ont moetten elkaar zaterdagavond in een café in het Soesterkwartier. Zij kregen ruzie en gingen met elkaar op de vuist. Het drietal werd naar buiten gewerkt en zette in het woonwagenkamp de vechtpartij voort. Het is niet duidelijk geworden welke de achtergronden van de vete waren. Niemand van de woonwagenbewoners was genegen, inlichtingen te geven. De zoons van de dader namen tijdens het verhoor de schuld op zich, ook voor de schietpartij. CAIRO Uit een safe van de Egyp tische centrale bank is een plaat goud gestolen waarop vier grote edelstenen en 24 kleinere zijn bevestigd. De waarde wordt op 160.000 gulden geschat. De ju welen hebben grote historische waarde omdat de plaat een geschenk is aan de Franse keizerin Eugenie ter gelegenheid van de opening van het Suex-kanaal in De ertstanker Jacob Verolme. die ten westen van de Canarische eilanden is vergaan. DE BILT Tijdens het weekeind trok een in diepte toenemende depres. Dat premier Tsjoe En-lai het „leger sie snel over de Atlantische Oceaan m|Van arbeiders en boeren" heeft aange- de richting van Ierland. Ze vult nu ge- duid als een groep „coutra-revolutio- leidelijk weer op en vervolgt haar weg,nairen", beschouwen waarnemers als in oostelijke richting naar ons land.|ccn bevestiging van de berichten over Het front ervan zal vandaar het een vijandige reactie op Mao's culture- grootste deel van ons land met regen je revolutie. Over de de omvang van voorbijtrekken. Dinsdag blijft hel weer j,ct jeger van boeren en arbeiders liet in onze omgeving daar de aanwezig- (1p premier zich niet uit. heid van de depressie bepaald en moet erna op half tot zwaar bewolkt weer Minder omvangrijke incidenten wor- i worden gerekend met enkele buien.'den nog gemeld uit de industriestad1 Daar de depressie gevuld is met ocea- Woeha (midden-China» en Tsjang nische lucht zullen de temoerafuren T-joe in Mantsjoerije. weinig verandering ondergaan. In Paoting, in de provincie Hopei. De vorstgrens ligt vrijwel stil ten,zouc[en duizenden „reactionairen" het zuiden van Scandinavië over Noord- [hoofdkwartier van de rode garde heb- Denemarken. Noord-Polen en de Bal- hen aangevallen. Kinderen van tier. Een deel van oostelijk China, met gearceerd de provincie Kiangsi. waar het anti-Mao-leger bijzonder actief zou zijn. Brand maakt 20 mensen dakloos AMSTERDAM Drie etages van een oud pand aan de Sparrenweg in Amster dam-Oost brandden gistermorgen volle dig uit. toen door het omvallen van een petroleumkachel, een kinderkamer vlam bad gevat. De brandweer kon niet meer verhinderen dat het vuur van etage naar etage doorsloeg. Slechts vier muren bleven van het pand over: een perceel ernaast moest ontruimd worden, maai VALKENSWAARD liep slechts waterschade op. ernstig verkeersongeluk Door deze brand zijn drie gezinnen of henswaard is dc 23-jarige Ham twintig mensen dakloos. Het ongeluk ge beurde toen een jonge vrouw zondag morgen vroeg naar haar baby ging kij ken. Zij stootte de brandende petroleum- Auto tegen hoorn dode en drie zwaar gewonden kachel om. De volledige inventaris brandde mee. Er waren geen persoonlijke I ongelukken. kan. DE BILT Aanvankelijk in het oosten en noordoosten van het land nog enige regen, overigens half Lol zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Minder kou de nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 j 8.32. onder 17.12: jaar namen aan deze straatgevechten deel, aldus de muurkranten. Intussen heeft president Mao Tse-1 toeng de leiders van zijn partij aange-1 spoord niet terug te schrikken voor zelfkritiek en „niet terug te deinzen om vergissingen van de partij uit het I verleden te verbeteren". •fe Voorstel aan synode vaste Paasdatum pagina Kernmerk Tien mannen baggerden symbolisch een emmer zand de vaargeul in de Noordzee. Zie pagin Oe Thant slaakt bemiddeling pagina .5 Kabouter lussen platemreuzen pag. Radio TV ,0p i. „,k, V Leeuwen uit Eindhoven om het lev gekomen en raakten drie anderen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat H. V. (27) uit Eindhoven met zijn nieuwe au to uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. De vier inzit tenden, allen jonge mensen, werden uit de wagen geslingerd. AMSTERDAM De 50-jarige B. van der Schuit is met zijn scooter aan gereden door een van links komende auto, die werd bestuurd door een twin tigjarige beroepsmilitair. De heer Van der Schuit liep bij de aanrijding ernstig hersenletsel op. waaraan hij la ter in een ziekenhuis overleed. ZAANDAM De 19-jarige J. van Wijngaarden botste vannacht met zijn bromfiets tegen de stoeprand en kwam met zijn hoofd tegen een verkeersbord terecht. Met een schedelbasisfractuur is de jongen in een ziekenhuis opgeno men, waar hij later overleed. DEURNE Vannacht is de 22-jari- ge J. Th. Coolen met zijn bromfiets opl een automatisch beveiligde overweg bij Venlo tegen een trein gereden. De nan i is later aan zijn verwondingen overle-l den. GRONINGEN In Eemskerk (Gar- merwolde) is gisteren het stoffelijk1 overschot opgedregd van de 48-jaripe heer T. K. van Weerden, die directeur van een wasserij in Delfzijl was. De! heer Van Weerden wordt sinds elf de- cember van het vorige jaar vermist. Hij was per auto op weg naar Gronin- gen. Sindsdien is niets meer van del □nzenden aan Bureau van dit blad u nokje zwart maken naar keuze ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1