GELUK DUIZENDEN STAAT OP HET JONGEREN SPEL Omroepwereld staat paf van Kamerdebatten Een woord voor vandaag „DESKUNDIGHEID WAS GEEN REM" Medische faculteit kan studenten weigeren Paus: „U hebt van mij niets te vrezen" Humanistische reactie op hervormde brief over onderwijswet Uw probleem het is onze.... DONDERDAG 19 JANUARI 1967 Het eerste wonder dat de apostel Johannes ons van de Here Jezus verhaalt is het wonder van Cana. Het is een prachtig wonder en tegelijkertijd een wonderlijk wonder. Het lijkt een wat werelds wonder. Er wordt niemand genezen. Er worden geen duivelen uitge worpen. Er worden geen doden opgewekt. Er wordt van water wijn gemaakt ter verhoging van de feestvreugde. De kern van het verhaal is ongetwijfeld: „Mijn ure is nog niet gekomen." De discipelen hebben op alle mogelijke manieren van Jezus gesproken in de voorgaande pericoop. Hij werd „rabbi" genoemd, en Messias. Philippus noemde hem de ver vulling van de profetieën, en Nathanael sprak van Zoon van God en Koning van Israël. Dat alles is Christus. Maar Zijn ure is nog niet gekomen. Hij openbaart zich nog niet als Messias, nog niet als Zoon van God nog niet als Koning van Israël. Dat is Hij, maar Hij is het tegelijkertijd „nog niet". Maar toch brengt zijn aanwezigheid op aarde al iets van de nieuwe wereld. Dat wordt ervaren op het feest in Cana. De nieuwe hemel is er nog niet, maar een hemelse vreugde neemt van de mensen bezit. De nieuwe aarde is er nog niet, maar het water wordt al wijn. We lezen vandaag: Johannes 6:41-59. Christus-novelle eens verboden wekt sensatie (Van o e kerkredactie). MOSKOU Een novelle, die voor het eerst in de moderne Russische lite ratuur een gunstige beschrijving geeft van de veroordeling en de kruisiging van Christus, heeft bij haar verschij ning beroering gewekt in de Russische literaire wereld. Het werk werd al in de jaren dertig geschreven, maar publikatie werd toen door de censuur verboden. Schrijver is de in 1940 gestorven toneelschrijver Mi chael Boelgakof. Boelgakof laat zijn verhaal spelen in het Moskou van de jaren dertig. De satan verschijnt in de gedaante van vreemde tovenaar, die iedereen be hekst en zo chaos en dood verspreidt. Christus wordt getekend als de grote bestrijder van het kwade en een heili- die niets dan goeds ziet in al zijn medemensen. Tot Pontius Pilatus laat Boelgakof Christus zeggen: „'fclke regering bete kent geweld over menselijke wezens. De tijd zal komen, dat er geen regering geen keizers meer zullen zijn. De mensen zullen het koninkrijk van waar heid en gerechtigheid binnengaan en geen enkele regering zal meer nodig zijn." Macht, die niet getemperd wordt door een gevoel van toewijding aan hu manistische idealen, kan alleen maar kwaad brengen, luidt de conclusie van Boelgakof. Mammoetwet niet uitstellen Motie onderwijzersopleiding Grote bezwaren bij de VVD (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het kost niet alleen de topfunctionarissen maar ook vele andere omroepmedewer kers na de Kamerdebatten moeite het hoofd bij het werk te houden, want in elke studio gonst het van de opgewonden gesprekken daar over. „Deskundigheid vormde voor sommige sprekers en zeker niet voor mevrouw van Someren-Dow- ner, een rem", zei een van de grote omroepmannen een beetje bitter tegen ons. „Er zijn beweringen ge uit, die apart alleen maar bewezen, hoe verschrikkelijk moeilijk de he le materie is en hoe ingewikkeld ze in elkaar zit." Een van de zaken die het hardst aan kwamen, was het debat tussen me vrouw van Someren en minister Klompé over de bezetting van de radi ostudio's. Er is een tijd geweest dat er drie omroepvoorzitters in de Kamer zaten, de heren mr. A. B. Roosjen, mr. J. A. W. Burger en mr. H. van Doorn, resp. van NCRV, VARA en KRO. Nu is er nog één: de heer Van Doorn. De heer Van Doorn heeft zich be wust niet als „gegadigde" in het om- roepdebat willen mengen. Hij pleegt te zeggen: „In de Kamer spreek ik nooit een woord over de omroep". Dat is een loffelijk principe, hoewel men aan de andere kant toch behoefte heeft aan deskundige sprekers tijdens de zittin- Mr. Roosjen Enormiteiten verkondigd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „We zullen geen hei roepen voordat we bij de brug zijn, want de Eerste Kamer heeft het nog voor 't zeggen, maar we zijn dan einde lijk zover dat het ontwerp-Omroepwet de Tweede Kamer is gepasseerd. Ik ben er als voorzitter van de Ned. Radio Unie tevreden mee." „Er zijn tijdens de behandeling an ders wél enormiteiten verkondigd... af en toe zat je met je oren te klapperen, vooral toen het ging om de radiofinan- ciën. de studiobezetting en de huisvesting van Hilversum III... het ge bouw waarin die kleine studio's tijde lijk zijn ondergebracht was n.b. al klaar toen het derde net werd in gesteld!" zei ons mr. A. B. Roosjen, die jarenlang om een omroepwet heeft gesmeekt. Content is de NRU, aldus mr. Roosjen, met het terugbrengen van haar zendtijd van 25 pet op 15 pet- waarom zouden wij 70 radio-uren per week moeten vullen met gezamenlijke programma's? Dat is veel te veel. „Een lachertje vond ik wél, dat van liberale kant telkens werd gesproken over het „er doorjagen van het wetsont werp", weet U, dat het op 15 januari precies 20 jaar geleden was. dat er een tijdelijke ministeriële beschikking voor de omroep afkwam in afwachting van een nieuwe wet? Dat is dus niet be paald „jagen" geweest!" Mr. Roosjen noemt de omroepwet „een grote verdienste van mr Vrolijk", maar daarmee wil hij niets afdoen aan de uitstekende verdediging van het ont- werp-Vrolijk door minister Klompé: „Zij heeft zich in korte tijd, daarbij krachtig gesteund door dr Verhoeven, in de ingewikkelde materie ingewerkt. Dat zij niet alle finesses wist, kon men haar niet kwalijk nemen". „En wat betreft de opmerkingen over de „geldsmijterij" bij de radio, U weet dat de regering heeft gevraagd om een nota inzake de financiële nood waarin de radio-omroep verkeert en ach, ieder een die weet dat wij nog altijd het toezicht van de regeringscommissaris op de financiën hebben, begrijpt dat dit ook alweer zo'n „verkondigde enor miteit" is. Er wordt wél gretig gepraat over dingen die men uit wankelbare voorlichting haalt en die nergens op lijken!" gen. Werd het onlangs niet betreurd, dat er slechts één arts in de gelederen te vinden is? Toen het dinsdagavond ging ove_ bewering van mevrouw Van Someren, „dat de helft van de radiostudio's altijd leeg staat" en er dus teveel zijn, „dat er een reuzengebouw is neergezet voor het van weinig waarde zijnde der de radioprogramma", mengde de heer Van Doorn zich niet in het debat. Minister Klompé, die nauwelijks tijd heeft gehad zich in de ingewikkelde omroepkwestie te verdiepen en onver hoeds een wet daarop moet verdedigen, had nog juist op tijd een spiekbriefje ontvangen, waarin werd uitgelegd hoe integendeel de radiostudio's overbezet zijn het hele jaar door, omdat het er niet toe doet of een omroep aar beurt van uitzenden is of niet, aa zien alle studio's gepoold zijn binnen de NRU en elke ruimte die open is direct wordt gebruikt voor repetities of opnamen voor andere omroepen. Alle organisaties zitten voortdurend in eikaars huis. Daarbij komt nog dat alle NRU-koren en -orkesten ook bij de omroepradiostudio's onderdak moe ten vinden voor hun repetities en uit voeringen. Een voorbeeld: aan een half uur concert door het Radio Filharmo nisch orkest gaan twee dagen repetities en opnamen vooraf. Gebeurt dit in de NCR V-studio (of in de muziekstudio van een andere omroep) dan kan die omroep twee dagen niet in eigen huis terecht voor groot orkestwerk. Dit is een overbekende zaak, die al geldt van de oprichting van de NRU af. Zo schaars is de ruimte, dat de NRU zelfs een paar leegstaande kerken en andere lokaliteiten heeft gehuurd voor het maken van radio-opnamen. Onbegrijpelijk dus, dat een Kamerlid als een van de voornaamste spreeksters bij de behandeling van het wetsont werp, dit niet weet. Daarvan staat mer in Hilversum paf. Groot gebouw Er was geen tijd meer, minister Klompé in te lichten over „het grote gebouw voor Hilversum III", dat me vrouw Van Someren ter sprake bracht. Enige van de omroepfunctionarissen die op de publieke tribune zaten, stuur den nog ijlings briefjes naar beneden, maar deze konden de minister niet meer bereiken, zodat zij haar opposan- te niet kon antwoorden. En toch... hoeveel is er nu niet geschreven in de kranten over de huisvesting van Hilversum III? Er nergens meer plaats in de studio's deze uitzendingen in te passen. In nood heeft de NRU daarom verleden jaar oktober in het souterrain van de nieu we Mufotheek (de huisvesting voor mu ziekbibliotheek, discotheek, de admi nistratie daarvan enz.) een paar piep kleine kamertjes zolang als studio met bijbehorende registratieruimten inge richt. Daar. in die uiterst beperkte ruimte, wordt geheel het programma Hilversum III voorbereid en uitge zonden. Daar zitten de medewerkers van verschillende omroepen vrijwel op el- kaars schoot te werken. Wie er wel eens is geweest, verbaast zich erover dat het allemaal zo netjes voor elkaar komt In feite is het zo, dat het gebouw 32.902 m3 groot is en de totale ruimte voor het „derde net" 1350 m3 daarvan inneemt! Intussen zijn deze aanklachten van Van Someren via de televisie avonds in miljoenen Nederlandse huiskamers gebracht en dat verdriet de omroepwereld zeer. Op dat moment spraken minister én Kamerlid over za ken, die zij geen van beiden kenden. Ook toen mengde de heer Van Doorn zich niet in het debat, terwijl hij toch enkel woord toelichting had kunnen geven. Was het werkelijk no dig, de afzijdigheid zover door te drij ven? Ook daarover wordt op het ogen blik in Hilversum menig woordje ge- 'isseld. Financiën Mevrouw Van Someren beriep zich op „goede voorlichting" die zij had ont- angen. Helaas... deze kreeg zij van een Amsterdams ochtendblad, waarin een in de omroepwereld onvoldoend be kende journalist deze „waarheden" (en andere!) had „onthuld". De NRU heeft schriftelijk geprotesteerd tegen de aper te fouten, in het bedoelde artikel maakt: „Maar of dat ooit wordt gepu bliceerd...?" zei men ons, „dat is tweede". Ook de zaak van de financiën va: radio-omroep, waarbij de kwestie van de programmabladen grondig overhoop werd gehaald, is niet duidelijk uit de verf gekomen door gebrek aan kennis van opposanten-zijde. Men kwam niet verder dan de lid maatschappen, die het uitgeven var een. programmablad voorschrijven. Ver geten werd, dat de exploitatie van eer blad mede berust op de inkomsten var advertentiegelden en dat de omroepen daaruit hun studio's hebben gebouwd en reserverirtgen gedaan. Het laten voorkomen alsof de abon nees dat allemaal hebben betaald, uiteraard dwaasheid. Hoe het zij, op vele punten waren sommige sprekers (sters) niet voldoende geïnformeerd. On begrijpelijk is dat niet, want niemand ontkent dat „de omroep" hoogst gecom pliceerd is en talrijke facetten heeft. Wil meii een of enkele daarvan aansnij den, dan is gedegen kennis van het onderwerp echter wel aan te bevelen. In elk geval: Hilversum heeft nu zijn vurig-verbeide omroepwet. Misschien zijn bij de behandeling van het onder werp in de Kamer bepaalde onjuiste aantijgingen het grote publiek voorbij gegaan, maar dat troost de murmure rende omroepwereld niet: „Er blijft al tijd een en ander van hangen", zegt men teleurgesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Diepenhorst en staatssecretaris Gros heide hebberUzich gisteravond in de Tweede Kamer met grote kracht verzet tegen de aandrang van VVD en CHU om met de invoering tfan het öve'rgangbestel van de Mammoetwet en dus ook met de invoering van de Mammoetwet zelf nog maar een tijdje te wachten. „Er is al zoveel op gang gebracht, dat enige aarzeling gevaar, wellicht groot gevaar, kan opleveren", waar schuwde de minister. Hij wees erop, dat al ongeveer honderd experimenten met nieuwe vormen van voortgezet onderwijs worden ondernomen en dat straks aan een aantal mavo-scholen eindexamens zullen worden afgeno men. Alles is erop gericht de diploma's tijdig hun maatschappelijke erkenning te doen verkrijgen. Als echter, door uitstel van de over gangsregeling, de Mammoetwet niet op 1 augustus 1968 in werking kan treden, hangen die diploma's volledig in de lucht. Van Someren constateerde een discrepantie tussen de uitlatingen van minister Diepenhorst en staatssecreta ris Grosheide enerzijds en die van pre mier Zijlstra over de begrotingssituatie van 1968 anderzijds. Onverwachts kwam dc liberale woordvoerster gisteravond met een motie, waarin werd gevraagd de minister van finan ciën uit te nodigen de re- en duplieken van het debat over dc overgangswet bij te wonen. CHU heeft financiële bedenkingen De minister voelde dan ook niets voor de suggestie van o.a. dr. Schu ring (c.h.) om de overgangswet van een flexibele invoeringsdatum te voorzien. De regering houdt vast aan 1 augustus a.s. Afgezien nog van de grote economische betekenis voor ons land is een snelle invoering van de Mammoetwet volgens de minis ter uan doorslaggevend belang voor het 'geluk van duizenden jongeren, die zich onder het bestaande bestel niet naar behoren kunnen ont plooien. „De Mammoetwet zal veel verdriet kunnen wegnemen." Bezwaren Daarmee was de Kamermeerderheid het eens. Dr. Schuring (c.h.) en me vrouw Van Someren-Downer (lib.) hiel den echter onverkort vast aan hun fi nanciële en praktische bezwaren tegen het ingaan van overgangsregeling en wet op de voorgestelde data. Zij wilden de sprong nog. niet wagen nu nog niets bekend is over de financiële mogelijk heden om de Mammoetplannen te ver- wezenlij kén en tal van onderwijskundi ge punten (zoals de onderwijzers lerarenopleiding) nog niet geregeld zijn. Ook de GPV'er Jongeling vond het onjuist om onder het regime van het interimkabinet- Zij lstra de over gangswet te behandelen. Rotterdam regelt aantallen (Van onze onderwjjsredactie) DEN HAAG Het algemeen bestuur van de medische facul teit te Rotterdam moet elk jaai het aantal toe te laten eerste jaars studenten vaststellen. De faculteit is ook de bevoegdheid toegekend studenten te weigeren, van wie in het eerste studiejaar is gebleken dat zij ongeschikt zijn voor de medische studie. Dat blijkt uit het Koninklijk Besluit, waarbij een Algemene Maatregel van ROME Paus Paulus heeft gisteren gezegd, dat hij zich bewust is, dat het pausdom een grote hinderpaal is voor het bereiken van de eenheid onder de christenen. Hij vroeg de niet-katholieke christe nen echter hem niet te vrezen. „U hebt in feite niets te duchten van een authen tieke vertegenwoordiger van Christus". De paus, zei dat de toenadering tus sen de christenen tot stand gebracht moet worden met grote eerbied en be grip voor de wezenlijke christelijke waarden van de verschillende groepe ringen en met het verlangen, om van elkaar te leren, wat waar en goed is. De toenadering tot de „gescheiden broeders" mag echter niet ten koste gaan van „onaantastbaarheid van het katholieke geloof en onze kerkelijke discipline". De paus sprak op zijn wekelijkse au diëntie. Hij wekte de roomskaholie- ken op de jaarlijkse gebedsweek voor de eenheid onder de christenen te steu nen, die woensdag is begonnn. Bestuur is vastgesteld voor de nadere regering van de medische faculteit te Rotterdam, die deel zal uitmaken van een in Rotterdam te stichten universi teit. Dat het algemeen bestuur het aan tal toe te laten eerstejaars elk jaar moet vaststellen houdt verband met de bedoeling dat zo mogelijk voor vol gende studiejaren meer dan 160 stu denten worden toegelaten. Wil het Rotterdamse experiment slagen dan is het van belang dat aan het eind van het eerste studiejaar zij die duidelijk ongeschikt zijn, kunnen worden verwijderd. De betrokken stu dent heeft tegen een dergélijk besluit recht van beroep. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant: B. A. v. Don- kersgoed te St. Philipsland; te Zuidwolde en Noordwolde (Gr. toez.): P. C. Klijnsma te Harlingen. Aangenomen naar Spijkenisse: J. Hoe- kert te Woldendorp (Gr.); naar St. Maar tensdijk (toez.): J. Catsburg te Opheus- den, die bedankte voor Nieuw Lekker- land, voor Gameren en voor Brakel. Bedankt voor Reeuwijk: J. C- Stelwa gen te Zwijndrecht; voor Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Kooien): J. den Besten te Huizen (N.H.); voor Rinsumageest (toez.): H. Kremer te Sellingen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Zwijndrecht: P. Lok te Berkel-Rodenrijs; te Pieterburen: J. C. Post te Leeuwarden. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Leiden: R. Reiling te Schiedam-Rotterdam. v. d. Poel te Ede. BONN De Westduitse oud-mi nister van posterijen, Richard Strück- len, volgt Franz Josef Strauss op als leider van de CSU-fraktie in de bondsdag. De CSU is de Beierse tak van de CDU. Strauss is in het kabinet van kanselier Kiesinger minister van financiën geworden. Scholenstichting Een verwarde discussie ontspon zich over de kwestie van de scholenstich ting. In het nieuwe onderwijsbestel zul len scholen alleen met subsidie kunnen worden gesticht binnen het raam van de zg. scholenplanprocedure Het open baar onderwijs wordt so wie so niet toegestaan buiten deze procedure om we scholen of afdelingen te stich ten, maar ten aanzien van bijzondere scholen of nieuwe afdelingen is be paald, dat indien zij buiten de planpro cedure om worden gesticht (wat mag) zij gedurende drie jaar niet voor be kostiging in aanmerking kunnen ko men, tenzij ze binnen die drie jaar een onverwacht grote toeloop van leerlin gen krijgen. Met name in dit laatste Obstructie Dat leek veel op obstructie. De Ka mer verkeert immers in tijdnood en moet de overgangswet vandaag afhan delen. De liberale motie waarover gisteravond toch niet meer kon worden gestemd, omdat er geen quorum in de Kamer aanwezig was dreigde het debat lelijk te bevriezen. „Ik be treur het zeer, dat mevrouw Van Some ren ons werk op deze wijze frustreert", brieste de heer Van Bennekom (a.r.). De meeste sprekers waren het met hem eens, maar tenslotte legde de VVD zich neer bij een tussenvoorstel van de soc list Kleywegt om de discussie over financiën tot vandaag uit te stellen het dan maar desnoods in aanwezig heid van minister Zijlstra af te hande len. Daarna werd het debat over dt niet-financiële punten hervat. Tevoren, had minister Diepenhorst erop gewezen, dat de kabinetten-Marij- nen en -Cals aan de invoering van het Mammoetbestel hoge (financiële) m" teit hebben gegeven en aaf.TtéïTm: kabinet deze lijn slechts doortrekt. De Marrimoetwet is al in 1962 dqoc-'dèiRa- mer aanvaard. Men kan moeilijk'vol houden, dat met de invoering al te gro te spoed is betracht. „Wij hebben het snelheidsmaximum allerminst overschreden". Raniingen Voor de uitvoering van de Mammoet- plannen zal op de begroting-1960 al een bedrag van ƒ20 tot ƒ50 miljoen moeten worden opgevoerd. Voor de ja ren 1973 en 1974, als de Mammoetwet volledig is doorgewerkt, zal. echter ƒ219 miljoen per jaar (berekend naar het prijspeil van 1965) nodig zijn. Naar de mening van mevrouw Van Someren zijn deze ramingen veel te laag, maai dat vond de minister geen prettige op merking. „De ramingen zijn naar eei en geweten opgemaakt. De cijfers zijn de beste die ons ter beschikking staan". De minister bracht de kritiek van mevrouw Van Someren in verband met het feit, dat zij in 1962 tegen de Mammoetwet heeft gestemd. VVD-ster vatte dat op als een insinua tie en protesteerde hevig, maar moest op aandrang van voorzitter Van Thiel het woord „insinuatie" inslikken. Staatssecretaris Grosheide constateer de, dat mevrouw Van Someren haar stelling, dat de centrale doelstellingen van de Mammoetwet worden aangetast ais de uitvoering van enkele punten wordt getemporiseerd (zoals in de be doeling ligt), niet heeft bewezen ook niet te bewijzen, want het klopt niet met de feiten. De marge van 30 miljoen in het aanloopbedrag voor 1968 van 20 tot 50 min. is met opzet geko zen om het volgend kabinet ruimte te Missieactiviteiten worden gebundeld UTRECHT Na jarenlange voorbe reidingen zal binnenkort worden opge richt een nationale (r.k.) missieraad. In deze raad zullen honderd Nederlandse missionerende orden, congregaties, en organisaties van leken samenwerken. Kardinaal Alfrink, die de raad 31 janu ari zal installeren, wordt zelf voorzit ter. Van Dis begaan met zeehonden DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid ir. C. N. van Dis (s.g.) is begaan met het log van de zeehonden. Hij hééft de ministers Luns en Bakker gevraagd of zij bij de Canadese regering stappen- willen ondernemen dié èr toe kunnen leiden dat aan de „onmenselijke" be handeling Van zeehonden ter verkrij ging van huiden, definitief een eind kan worden gemaakt. De héér Van Dis wil hiermee ook voorkomen dat de Nederlandse handel nadeel van deze Canadese handelwijze ondervindt. Dit in verband met het be langrijke aandeel dat de Nederlandse industrie heeft in de verwerking van de huidén. Volgens de heer Van Dis wordt reeds sterke aandrang uitgeoe fend om geen zeehondenhuiden of hier uit vervaardigde dameskleding te ko- in verband met de behandeling deze dieren. zag de linkerzijde van de Kamer een discriminatie van het openbaar onder- wijs. Er zal hierover vandaag nog wel het een en ander worden ge Er zijn op de overgangswet nogal wat amendementen ingediend. Boven dien twee moties. Eén van de hele on- derwijscommissie, waarin wordt ge vraagd aan de invoering ongedeelde driejarige onderwijzersop. leiding hoge prioriteit toe te kennen. En één van de KVP'er Albering, waar- in de regering wordt verzocht bij de totstandkoming van de nieuwe leraren opleidingen ernstig rekening te hou- den met de bestaande opleidingen voor m.o.-akten en te bevorderen dat deze opleidingen zo enigszins mogelijk wor den omgezet in instituten voor de nieu we lerarenopleiding. Deze motie had e! genlijk wel de instemming van s4""*" cretaris Grosheide. „Wij zijn geen tweederangs deelnemers" UTRECHT Het Humanistisch Verbond doet in een brief aan de Tweede Kamer een dringend beroep om in de openbare school humanisten en andere niet-christenen niet tot tweede rangs deelnemers te verklaren. De openbare school is en blijft voor humanisten het instituut voor de ontmoeting van gelijk gerechtigde overtuigingen en gezindheden, zo laat het ver bond weten. Het heeft zich tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van een brief, die de Hervormde Raad voor zaken van kerk en school aan de Ka mer zond en waarin bezwaar wordt #emaakt tegen gelijkschakeling van christendom en humanisme in de overgangswet, die aan de mammoet wet voorafgaat. Hooghartig Het Humanistisch Verbond heeft met verwondering kennis genomen van dit schrijven. Het verbond voelt zich bijzonder gegriefd door de wat het noemt hooghartige uitspraak van de Hervormde Raad over deze gelijkstel ling van christendom en humanisme. 'ïet Humanistisch Verbond wil het tra ditionele christendom bepaald niet ge lijk stellen aan zijn eigen overtui ging. Het meent het christendom wel te moeten respecteren en de christe nen wel te moeten waarderen als ge- lijkgerechtiige medeburgers. Het is pijnlijk getroffen door de te genstelling tussen de kenschetsing van de Hervormde Kerk als volkskerk en het sectarisme, dat uit de brief schijnt te spreken. Dit herin nert ons op onrustbarende wijze aan een nimmer herroepen, noch officieel verduidelijkte uitspraak van de Her vormde Kerk omtrent de kerstening van de openbare school, aldus de brief aan de Tweede Kamer van het Verbond. LAMBARENE BLIJFT IN STAND (Van o e kerkredactie) STRAATSBURG De reorganisatie in het ziekenhuis van Albert Schweit- •r in Lambarene neemt steeds duide lijker vormen aan. Het voortbestaan is daardoor thans wel zeker. Het voornaamste probleem is nog het tekort aan artsen. Binnen afzienbare tijd hoopt men weer een chirurg naar Lambarene uit te kunnen zenden. Het ruimteprobleem kon in het afge lopen jaar w.orden opgelost door de aankoop van 31 hectare grond voor uit- breding van het complex. Dit jaar zal de vernieuwing van de sanitaire inrich tingen haar beslag krijgen. Mede dank zij de steun uit Europa zijn er geen financiële zorgen. Het patriarchale beheer is thans ver vangen door een andere organisatie vorm. Dit werd bekend gemaakt op de jaar vergadering van de „Vereniging van het ziekenhuis van Dr. Albert Schweit zer". Vrienden van het werk van de oerwouddokter uit zeven landen waren daartoe in Straatsburg bijeen. Keesing koopt uitgeverijen AMSTERDAM Systemen Keesing NV neemt met ingang van 1 februari de Amsterdamse uitgeverijen Broek man en De Meris en Heynis over. De uitgeverijen die al een vorm van sa menwerking hadden, blijven zelfstan dig werken. Bepaalde activiteiten van Keesing, in het bijzonder op het gebied van de boe- kenuitgeverij en de -import, zullen via Broekman en De Meris lopen. POTTER'S CATARRH PASTILLES Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen- Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: De muur van de buurman is 1,30 meter verwijderd van de erfscheiding en loopt daarmede evenwijdig. Op welke hoogte mag mijn buurman een raam plaatsen e wat voor raam, een draaibaar naar binnen of naar buiten, of een kiep raam naar binnen of naar buiten, of een vast raam. Welk glas mag in die ramen geplaatst worden? Antwoord: De buurman mag bin- nen twee meter van de grens geen rechtstreeks uitzicht, venster of bal- con hebben op uw erf. Dichter bij de grens mag hij alleen lichten of vensters hebben met vaste ramen en dichte ijzeren tralies. Gelijk vloers moet een dergelijk venster 2,50 meter boven de vloer zijn, op de verdiepingen ten minste 2 meter boven de vloer. Voldoet hij aan deze voorwaarden, dan mag hij gewoon glas gebruiken. Vraag: Ik bezit een vijver met een wateroppervlak van 2V* bij 2Vt meter en een meter diep. Na het uitgraven heb ik stenen tegen de wanden gelegd en deze daarna met cement bestreken. Wat moet ik doen om bij strenge vorst scheuren te voorkomen? Kunnen de goudvissen er in blijven? Antwoord: In een vijver van een meter diep kunnen bij strenge vorst geen goudvissen zwemmen. Deze zul len dan zeker doodvriezen of door gebrek aan zuurstof omkomen. Bij lichte vorst kunt u een gat in het ijs maken en daarin een bos stro ste ken. Dit houdt het dichtvriezen te gen en geeft gelegenheid tot uitwis seling van lucht. Bij strenge vorst kunt u beter de vijver leeg schep pen en de goudvissen binnen onder brengen. Dit voorkomt tevens scheu ren. Vraag: Ik ben aangeslagen in de inkomstenbelasting over 1965. Mijn inkomen was toen AOW ƒ4110, ren-' tezegels f 267,24, pensioen bouw fonds 720,40, uitkering 2 pet. 7^ samen ƒ5172,64. Ik werd aangesla gen voor ƒ4955, te betalen ƒ206, op het belastingbiljet staat ƒ702 aftrek, wat volgens mij niet klopt. Antwoord: Het inkomen is laget vastgesteld dan u had aangegeven. Kennelijk heeft de fiscus 150 ver wervingskosten en nog enkele ande re aftrekposten (die wij niet zondef •nadere gegevens kunnen nagaan) voor u verrekend. Het belastingbe drag van 206 over dat inkomen is juist, als u geen recht op kinderaf trek had. Met de ouderdomsaftrek is hierbij rekening gehouden. Het volle inkomen wordt echter reke ning gehouden; daarom staat de ou derdomsaftrek er afzonderlijk bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2