Nieuwe leidse Courant n I c Vakbeweging: nu wegen en scholen bouwen VLEES Ongerust over werkloosheid T: t Schippers staken twee dagen Commentaren JAMIN Spoed gevraagd Meer geld nodig HOOFD SCHOTEL Paniek in Vlaardingen: gasstank over stad Crita) Uitkering in IMENEXC0 I Donderdag 19 januari 1967 47ste jaargang Directeur: P. Diemer Hoofdredacteur: Or. E Oio; CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvoitidi ia ghablavon mijn hort in feghenjpoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kijk, zo kunt u, mevrouw, als u helemaal „hij" wilt zijn naar een voorstelling in het theater gaan. Deze harem-achtige hoofd tooi heet theaterkap. De ene is. uitgevoerd in goud, de andere in zilver materiaal. Al hoort het zo, waarschijnlijk zoudt u be hoorlijk opzien baren. De mees te dames zouden ongetwijfeld denken dat uw man een sheik was of zo Duitse vij fling overleden pUSSELDORP De laatste van vijfling een jongen die dinsdag morgen in Dusseldorp is geboren, is gisteravond overleden. Evenals zijn zusje en drie broertjes had hij moeilijk heden met de ademhaling en de bloedsomloop. Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik gestoofde kabeljauw met citroen worteltjes met peterselie gekookte of gebakken aardappelen, karamelpudding SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeausl UTRECHT De vakbeweging zal dezer dagen de regering vragen, veel meer geld beschikbaar te stellen voor de uitvoe ring van openbare werken. Zij heeft de ministers en staats secretarissen van economische en sociale zaken telegrafisch om een onderhoud op zeer korte termijn gevraagd. Het overleg van de drie vak centrales besloot hiertoe gister avond op een speciale vergade ring. Men wil ook tegenover de regering uiting geven aan zijn grote verontrusting over de snelle stijging van de werkloosheid. De vakbeweging wil de bewindslie den suggesties doen ten aanzien van verdere maatregelen, die naar haar oor. deel met spoed moeten worden getrof fen. De vakcentrales hebben waardering voor de aangekondigde maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid in bepaalde delen van het land, maar me nen dat deze maatregelen op korte ter mijn te weinig effect hebben. Ze zijn niet meer dan een eerste aanzet tot een bredere aanpak van de structurele pro blemen. Daarnaast behoren volgens de vakbe weging nu openbare werken te worden aangepakt, waarvoor de plannen klaar liggen of spoedig kunnen worden vol tooid: aanleg van wegen, bouw vat scholen, gymnastieklokalen, dorpshui zen en zwembaden, ontsluiting van re creatieterreinen en dergelijke. Dan komt er niet alleen direct werk voor velen, maar wordt het woon- en leefkli maat in de betrokken gebieden meteen ver bet et d. NW, NKV en CNV zijn overtuigd dat een en ander alleen zal kunnen slagen als het beleid van de betrokken overheidsinstanties zowel van het rijk als de lagere organen meer op elkaar wordt afgestemd. Nagegaan moet ook worden of voor bepaalde sectoren van het be drijfsleven eventueel alleen in bepaalde gebieden de werkgele genheid kan worden bevorderd door het invoeren van investe ringsaftrek. De vakbeweging bepleit met klem de invoering van een garantiebepaling, die ertoe leidt dat de netto-uitkering ingevolge de Werkloosheidswet niet la ger zal zijn dan het netto minimum loon. Zij heeft zich tevens uitgesproken voor een onmiddellijke verhoging van de premie- en uitkeringsgrens van de Werkloosheidswet tot 20.000 gulden. Eis levenslang tegen Dominas DORTMUND Levenslang tucht huisstraf is gisteren geëist tegen de 36-jarige statenloze Petras Dominas. de leider van de bende die in Nederland en Duitsland diefstallen en roofoverval len pleegde. Tegen de voormalige advo cate Marianne Kreuzer luidde de eis 6Vx jaar tuchthuis, tegen Helmut Balk 14 jaar, tegen zijn broer Gerhard 4 jaar. tegen Harry Balk 14 jaar gevange nisstraf, tegen Paul Cichetzky 5 jaar en 2 maanden tuchthuis, tegen Lucie Balk een jaar en 10 maanden en tegen Betty Russ 2 jaar gevangenisstraf. Vrijspraak werd gevorderd voor Wil helm Kremerskothen, die van de moord op een caféhouder en diens zuster was beschuldigd. Dominas is volgens de aanklacht schuldig aan twee moorden, vijf pogin gen tot moord, zware diefstal met roof pogingen tot roof. CHwerkgelegenheid staat centraal DEN HAAG De CHU zal na de verkiezingen slechts dan aan een kabi net deelnemen wanneer de werkgele genheid centraal wordt gesteld, zei gisteravond fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink voor de tv. De zekerheid om als mens in de maatschappij een bestaan te hebben achten wij een uitvloeisel van de ge dachte van christelijke solidariteit, al dus de heer Beernink. Borreltje, biertje, wijntje Maak uw «periüefje extra gezellig met deze feestelijke garnituurtjes: Ie verkaas gember; plakje rook worst stukje zoetzure paprika: lunchworst plakje ei; asperge in ham gewikkeld; paté gevulde olijf; paté tomaat; cervelaat- worst tomaat -*• augurk. Kos- teliJkJ Handel zachtkens met dit kinde- kijn, staat met zoveel woorden te lezen op de kartonnen doos waarin dit lieve babytje tevre den op haar zuigfles ligt te sab belen. Het is de een half jaar jonge Myrna Garcia die tenau- wernood kon worden gered uit een in lichterlaaie staand pand in Jersey City in de Verenigde Staten. Het kind woonde met haar jonge ouders op de vijfde verdieping en verloor haar vader en moeder. In het gebouw waar de kleine Myrna werd gered ver loren door het vuur niet minder dan zeven mensen het leven. Door alle publiciteit rondom de kleine wees, kan men zeggen dat ze „de" baby van Jersey City is geworden. Officieren gepakt in Indonesië DJAKARTA Tientallen officieren van het Indonesische leger zijn gear resteerd, zo werd gisteren uit Djakarta De arrestaties zouden zijn verricht op grond van een op ex-generaal Soe- pardjo gevonden document Soepardjo was een van de leiders van de staatsgreep van 1965. De gear resteerden zouden deel hebben uitge maakt van een 200-tal communistische cellen. Tegenstanders Mao door stad gesleept PEKING De vervolging van zoge naamde bourgeois-reactionairen in Chi na wordt met volle kracht voortgezet. In Sjanghai werden gisteren twee loco burgemeesters door gardisten door de stad gesleept. In Peking onderging de waarnemend directeur van het persbu reau Nieuw China het zelfde lot. „NIET BUITEN DE BEURS OM" ROTTERDAM Gisteren en vandaag hebben schippers op de meeste schippersbeurzen gewei- kerd, afgeroepen reizen te aan vaarden. Het is een tweedaagse protestactie tegen vervoer buiten de beurs om. „Niet nummeren", werd er telkens Storing in fabriek Tamelijk zacht DE BILT Het komende etmaal zal het tamelijk zacht weer zijn. Dit hangt samen met zuidelijke tot zuid westelijke winden, die waaien tussen een hogedrukgebied in Oost-Europa en een lagedrukgebied ten westen van Ierland. Een bjj de depressie behorende fron tale storing komt dicht in de buurt van ons land te liggen, zodat er plaat selijk enige regen kan vallen. De zachte lucht is ook tot Scandi navië en Finland doorgedrongen, waar de temperaturen om het vriespunt zijn. Strenge vorst heerst in West- Rusland en op de Balkan. DE BILT Aanhoduend zacht weer met veranderlijke bewolking en plaat selijk enige regen. Overwegend mati ge wind tussen zuid en zuidwest. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een zware gasstank heeft gistermiddag Vlaardingen in' paniek gebracht. Velen dachten dat een enorm lek in een van de gasleidingen was geslagen en vreesden het ergste. Tientallen mensen belden de po litie en draaiden het nummer van de GGD In Vaardingen heerste de sfeer van een calamiteit. Veroorzaker van deze onrust was de Chemische Fabriek Vondelingenplaat in Rotterdam, die zich onder meer bezig houdt met het odoriseren van aardgas. Een ernstige bedrijfsstoring P 12.10. onder 2.53. op 8.37. onder 17.06; i ■fe Humanistische reactie op hervormde brief over ondenvijsivet - pagina Kernmerk Peetvader van Margriet vertelt pagina 9 CNV-ACTIE Zie pagina 9 Geef geen geluid, ik hen haer leventien knikken u-huldig." in een van de toevoerleidingen had tot gevolg dat de reukstof kon ontsnappen en over de Nieuwe Waterweg in de richting Vlaardingen dreef. In overleg met de Arbeidsinspectie en deskundigen is de produktie direct gestaakt. Het kwalijk riekende gas drong zelfs in de verste uithoeken van Vlaardin gen door ramen en kieren de huizen binnen. De stank was zo penetrand dat vele mensen last kregen van zware hoofdpijn en van een pijnlijke keel. Kinderen, die hun vrije schoolmid dag hadden, verdwenen uit de straten I of werden door hun ouders binnens-! huis gehaald. -> De stof wordt overigens niet scha-; Ia/~|| 1 \kT I I ïfl I 'KI delijk voor de gezondheid genoemd. UU il TT UV l.J.JLXiJl» De Amsterdamse justitie zal uitle vering vragen van de in Londen gear resteerde Nederlandse horlogesmokke laar v.d. S. Een deel van de in beslag genomen goederen is van inbraak in Amsterdam afkomstig. geroepen als werd afgekon- dat betekende dat niemand inschreef op de aangeboden lading. Zo ging het in Rotterdam, in Amsterdam, in Maasbracht. Maar in IJmuiden ging alles normaal. De actie startte na verga deringen van het Onderling Verbond van binnenschippers. De erkende bon den (de Rijnbond, de Prot. Chr. schip persvereniging, de r.k. en de algemene bond) steunen de actie niet; er is nog overleg met allerlei instanties aan de gang. De schippers zijn in moeilijkheden gekomen door toenemende concurren tie van weg- en railvervoer. De actie keert zich met name tegen de „relatie- vaart". Die houdt in dat schippers voor een bepaalde periode hun schip verhu- Zij varen dan voor een prijs die aanmerkelijk ligt beneden de prijs die op de schippersbeurs mag worden ge maakt Bovendien is het vele schippers een doorn in het oog dat er vergunningen worden verleend voor eigen vervoer. Zij hopen nu door hun actie de be vrachters te dwingen meer lading via de vrije beurs te laten lopen. Een vergadering van driehonderd schippers in Rotterdam stuurde een te legram aan minister De Quay, waarin zij melding maken van de onrust onder de schippers. De politie rukte gistermiddag uit i naar de Rotterdamse schippersbeurs. Een schipper die van plan was. toch In te schrijven, werd fel door stakers be laagd en door de politie in bescher ming genomen, tot aan boord van zijn schip toe. De beurs in IJmuiden, ook een van de belangrijkste, had gisteren geen last. Ook daar kent men wel het rela- tievervoer. Daar staat tegenover dat Hoogovens, die vrijwel geen eigen vervoer heeft, voor de binnenschip pers een zeer belangrijke opdrachtge- Voorzitter H. Akkerman van het Onderling Verband vindt dat de sta- kingsaktie de enige uitweg op dit moment is. Er wordt volgens hem reeds veel te lang geknoeid met ladin gen. Hij is ervan overtuigd dat de aktie niet veel zal helpen, maar er diende toch iets te worden gedaan. De heer Akkerman deelde gisteren tijdens de vergadering mee dat ruim 70 procent van het transport z.g. rela- tievervoer is. Omroepwet TVAAr verwachting heeft de Twee de Kamer heftig over de om-, roepwet gedebatteerd. Dat lag in de lijn der verwachting. De omroep maakt in ons geestelijk verscheiden land de gemoederen nu eenmaal extra gaande. Dat er een wet is gekomen, is goed. Er werd reeds tè lang op gewacht. En daarom ook bleef er zo lang een obstakel liggen bij elke nieuwe ka binetsformatie. Het zou ons niet verbazen, indien ook onder de tegenstemmers enkelen in hun hart opgelucht zijn dat dit obstakel nu tenminste is weggeno men. Wij denken aan de liberalen, die de toegang tot het regeringskas teel door althans deze kwestie niet meer belemmerd zien. De heftigheid van de door hen gevoerde oppositie kan aan dit feit geen afbreuk meer doen. Ook wij zijn over elk onderdeel van de wet niet even voldaan; over de regeling van de auteursrechten bij voorbeeld kan men verschillend den ken. Overigens, ok bijvoorbeeld voor wat betreft de openheid, achten wij de wet aanvaardbaar; zij past bovendien bfj de Nederlandse verhoudingen, over welke verhoudingen wij echt geen pijn gevoelen. Goede aanpak den ligt in de zwakke economi sche opbouw van de probleemgebie den. Het kabinet-Zijlstra heeft daar iets aan willen doen via een goede nota over de werkgelegenheid, die uitzicht op structuurverbetering biedt De vestigingsvoorwaarden behoeven nu geen beletsel meer te zijn voor buitenlandse vestigingen. Er kan ook een einde komen aan de uittocht van Nederlandse bedrijven naar België. Het is natuurlijk gemakke lijk om de nota onvoldoende te noemen. De socialisten nemen het de regering kwalijk, dat niet ge zocht is in de richting van een fi nanciële en arbeid-verschaffende in jectie op korte termijn. Dat is niet helemaal reëel. Er is wel méér getracht te veel in te korte tijd te doen. Maatregelen op korte termijn mogen nodig en nuttig zijn, een blijvende oplossing zijn ze niet. Bovendien zit een financiële rege ling met de gemeenten in het vat, die de bouw kan stimuleren. Dat het kabinet het kwaad bij de wortel wil aanpakken en primair de structuur van die gebieden wil wijzigen, is de enig juiste weg. melkkrokantjes niet duur wel heerlijk IC0- KÜPPERSBUSCH en Sell keukens KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen e deskundig advies e geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK* LEIDEN AMSTERDAM Hoe hoog de werk loosheid in de bouw is gestegen, blijkt ook uit de uitkeringen: in 1965 dertig miljoen, in 1966 zestig miljoen gulden. De reserve van het fonds is overigens nog gestegen tot ƒ192 miljoen. Voorzit ter A. J. van Hagen zei gisteren in de vergadering van de Bedrijfsvereniging alarm te zien: de werkloosheid is zijns inziens aan tijdelijke omstandigheden te wijten. Het aantal ziekmeldingen steeg in de hoofdgroep bouw V/t pro cent, maar het aantal uitkeringsdagen verminderde 1,6 pet. Vliegtuig (bom?) teruggeroepen I LONDEN Een straalpassagiers- vliegtuig van de Air India is gisteren toen het zich al op een afstand van 800 kilometer van Ierland boven de Atlan- tische Oceaan bevond, teruggeroepen j nadat in Londen een melding was ont vangen als zou er een bom aan boord zijn geplaatst. Bij een nauwkeurig on- j derzoek op de Ierse luchthaven Shan- j non werd geen bom gevonden. De reis naar New York is vandaag voortge- zet. VOOR IEDER DIS 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.} Gezellige kaars in een glas Terwijl hfj de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. neernjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn akttvitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". Da nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1