Nieuwe leidlse Courant KLOMPE ZWICHT VOOR AANDRANG UIT KAMER SPINAZIE JAMIN Meer fraudes met handel in de EEG? Dokters te weinig om te keuren Commentaar 750 gr. 1.15 Malik vraagt Soekarno af te treden tan Geen strafrecht bij kwestie auteursrecht NIET TE VERMOEIEN J. Grimond afgetreden Oude brug bij Rome stort in drie doden Zachter Spaans buiten voor Irene Vij fling in Duitsland 1 TTwinHag 18 januari 1967 47atr jaargang „trtur: F. Di#mer #fdred»ct«urj Dr. E. Diemer CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantv«»tich i» gh«bl«»«n mijn l»rt In tegh«n*poall" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vandaag werd in de Tweede Kamer gestemd over de amendementen en mo ties, bij de behandeling van de Omroep wet ingediend. Het stond gisteravond vrijwel vast dat het ontwerp zou worden aangenomen: de meeste KVP'ers, de PvdA, de gehele AR-fractie en een deel van de CHU zijn vóór. •fc Joodse onderduiker werd burgemeester pagina 7 Fokker verwacht een belangrijke order. Be sprekingen met de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Fairchild over het samen bouwen van vijftig toe stellen F 28 Fellowship, zijn ïn een vergevorderd stadium. Hiermee is on geveer 200 miljoen gul den gemoeid. Zie pagina 5. (RITA) De Rode Gardisten zijn on vermoeibaar. Nog steeds komen nieuwe groepen uit de provincie in dc Chinese hoofdstad Peking aan. Dit wil overigens ook zeg gen dat er door de demonstran ten niet wordt gewerkt. melkkrokantjes niet duur wel heerlijk Wordt het een prinsje of een prinsesje? Ter gelegenheid van het blijde gebeuren in het Huis van Oranje brengt Sola weer een mooie LONDEN Jo Grimond is giste ren afgetreden als leider van de Britse liberale partij. Hij heeft deze post tien jaar bekleeed. Grimond gaf als reden voor zijn aftreden op dat zijn opvolger, die vandaag ge kozen zal worden, tijd genoeg heeft om zich in te werken voor de volgende algeme ne verkiezingen. De keuze van Als U vóór 15 maart bestelt heeft Uw Sola- wlnkelier reeds enkele dagen na de geboorte Uw lepeltje in huis. Sola-Pleet in etui, zwaar verzilverd f2.50 Sola-Elite vlekvrij edelstaal In etui f 1.50 Schoolbesturen en verenigingen krijgen op deze prijzen belang rijke reduktie. SOLA-ZEIST Britse liberalen zonder leider njeuwe partij voorzitter zal waarschijnlijk gaan tus sen Jeremy Thorpe van de linke; vleugel en Emlyn Hooson, van c rechtervleugel. Beiden zijn Lagerhuis lid. Grimond zal echter wel lid blijven van de 12 man sterke liberale fractie in het 630 zetels tellende Lagerhuis. Politieke waarnemers verwachten dat het aftreden van Jo Grimond een ernstige terugslag zal hebben op de liberale partij. Zij beschouwen zijn af treden als een stilzwijgende erkenning van het mislukken van een poging tot vorming van een coalitie tussen libera len en gematigde labour-leden in nieuwe radicale partij. De aftredende partijvoorzitter wordt gezien als een der attractiefste per soonlijkheden in de huidige Brits politiek. In 1950 kwam hij in het La gerhuis als afgevaardigde van de Or kaden eilandengroep ten noorden van Schotland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor een inbreuk op het versterkte auteurs recht van de programmabladen der omroepverenigingen zal men alleen burgerrechtelijk en niet strafrechtelijk aansprakelijk worden gesteld. Minister Klompé heeft deze aanvullende bepa ling in het ontwerp Omroepwet opgenomen na sterke aandrang van enkele juristen in de Kamer. Voorts is bepaald dat de minimale zendtijd voor liet geza menlijk tv-programma op 25 pet. van het totaal bepaald blijft. Voor het gemeenschappelijk radioprogramma is het minimum verlaagd tot 15 procent. de tv op te heffen, van de hand. Zij vond dit een vooruitlopen op een defini tieve beslissing over een wijziging van de keuring in de Bioscoopwet. Een amendement van de liberaal Van Dijk om de regionale omroep, los van het getalscriterium, dezelfde rech ten als de nationale omroeporganisaties te geven, achtte minister Klompé ook niet gewenst omdat hierdoor het stelsel dat de Omroepwet schept, volledig op losse schroeven wordt gezet. Beide amendementen zouden het waarschijn lijk niet halen. De moties van mevrouw Van Some- ren-Downer (lib.) en de heer Schakel (a.r.) noemde dr. Klompé niet geschikt om er in dit stadium over te laten beslissen. Mevrouw Van Someren drong aan op een zendmachtiging voor Teleac. De heer Schakel wilde een uitspraak van de Kamer waarin werd vastgelegd dat de radioreclame evenals bij de tv bloksgewijze moet plaats heb ben. De minister zei dat over deze bei de zaken nog overleg gaande is. Zij vond een uitspraak van de Kamer op dit moment minder gewenst. Tijdens de replieken ontstond dinsdag een discussie tussen de „an ti-zuilen strijdster" mevrouw Van So meren en de a.r.-afgevaardigde Scha kel, die zich een warm verdediger van de Omroepwet toonde. De heer Schakel betreurde het dat mevrouw Van Some ren het verband tussen levensbeschou wing en cultuur niet accepteren kon. Mevrouw Van Someren hield een vu rig pleidooi voor een stelsel als de BBC. ROME Dertig kilometer ten zui- defl van Rome is vannacht een gedeelte van een honderd jaar oude brug, de beroemde Ponte del Ariccia, ingestort. Enkele auto's verdwenen met de brug in de diepte. Tenminste drie personen verloren het leven. Het ingestorte gedeelte, is dat deel van de 312 meter lange brug dat in 1947 is gerepareerd nadat het in de oorlog door de Duitsers gedeeltelijk was opgeblazen. De boogbrug is in 1854 door paus Pius de negende open gesteld. Vandaag zou de stemming over de amendementen en moties ge houden worden. Verwacht werd dat de Omroepwet aangenomen zou worden. De meerderheid van de KVP. de PvdA, de gehele AR- fractie en een deel van de CHU steunt het voorstel. Brief Verwarring ontstond dinsdagavond over een amendement van de heer Kik kert. De ch-afgevaardigde stelde voor, kerkgenootschappen waaraan zendtijd is toegewezen, een raadgevende stem 1 de Nederlandse omroepstichting te geven of één afgevaardigde voor deze kerken gezamenlijk te benoemen. De socialist Voogd stelde onmiddel lijk voor hierbij ook de genootschap pen op geestelijke grondslag lees Hu manistisch Verbond te betrekken. Minister Klompé vroeg zich af of de kerken een dergelijke door de wet op gedrongen oecumenische samenwer king op prijs zouden stellen. De heer Kikkert kwam hierop met een brief op tafel van het IKOR, het Convent van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. Hieruit bleek dat zij een raadgevende stem in de NOS op prijs zouden stellen i hierover contact met minister Vro lijk hebben gehad. Toen bleek dat de overige leden van de Kamercommissie en ook minister Klompé niets van deze brief afwisten. De bewindsvrouwe zal nu contact met deze kerkelijke organisaties opnemen. Anteursrccht De beperking van dc auteursrechtbe scherming van de omroepbladen tot burgerrechtelijke aansprakelijkheid werd opgenomen op aandrang van de heren Berkhouwer (lib.). Van Rijcke- vorsel (kath.v.) en Van Gelder (c.h.). Zij betreurden het verleggen van de bewijslast. Regeringscommissaris Verhoeven voerde talrijke juridische argumenten voor het thans gebruikte systeem aan. voor de heer Berkhouwer aan leiding om zijn teleurstelling uit te spreken dat de minister van justitie de Omroepwet niet mede ondertekend heeft. Minister Klompé deelde de heer Bae- ten mee dat over vergoeding voor het gebruik van studio's nog overleg gaan de is. De KVP-afgevaardigde trok hier op zijn amendement in. De bewindsvrouwe nam een amende ment van mevrouw Brautigam - (soc.) over, waarin werd bepaald dat niet de rerheid maar de zendgemachtigden be horen op te treden tegen personen die bepalingen uit de Omroepwet overtre den. Mevrouw Brautigam had gesteld dat anders de waakzaamheid van de zendgemachtigden zou kunnen verslap pen. Mejuffrouw dr. Klompé wees een amendement van de socialist Voogd om de preventieve keuring op films voor Mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouwheeft in Lelystad de eer ste paal geslagen voor het Centraal Diergeneeskundig Instituut. Zie elders in deze krant. (Bedrieglijk fotokunstje: het heiblok trof echt niet de helm van minister Bies heuvel AMSTERDAM Het leek een krui meldiefstal. Maar de politie, die de 26-jarige elektromonteur J. K. in de kraag greep toen hij een clignoteur van een autowrak wilde losschroeven, vond bij hem thuis een enorme voor raad elektrotechnische artikelen. K. had ze gestolen op het nieuwe Schip hol, waar hij werkte. Hij had er een winkel van kunnen beginnen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de paspoor ten ingetrokken van drie Amerikaan se vrouwen, die onlangs zonder toe stemming Noord-Vietnam hebben be zocht. DE BILT In de afgelopen dagen is de luchtdruk in West-Europa aan zienlijk gedaald. Dit hangt samen met oceaandepressies, die via de Britse eilanden in noordoostelijke richting bewegen. Zachte en vochtige uceaan- lucht is naar Nederland gestroomd. Ne derland bevond zich vanochtend nog in een koude kontinentale zuidelijke luchtstroming, waarin veel bewolking voorkwam. De zachte en vochtige lucht zal geleidelijk echter ook tot on ze omgeving doordringen, zodat de temperaturen morgen hoger zullen zijn dan vandaag. De kans op wat re gen of motregen blijft aanwezig. DE BILT Overwegend zwaar be wolkt met enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Hogere temperaturen. 19 januari zon op 8 38. onder 17jM; maan op 11.55, onder 1.40. DEN HAAG Twee Nederlandse le den van het Europese parlement heb ben mogelijke EEG-fraudes gesigna leerd, waaraan tot nu toe geen rucht baarheid is gegeven. Dezer dagen werd reeds een fraude geconstateerd met veevoederexporten, waarbij ten onrechte restituties zijn ontvangen uit nationale of ge meenschapsfondsen. Thans noemen de heren Berkhouwer en Baas in schriftelijke vragen aan de Commissie van de Europese econo mische gemeenschap nog twee geval len. Het eerste is dat van een fictieve j I uitvoer buiten de EEG en herimport I, naar EEG-landen van o.m. melkpoe- der en boter. Het tweede is dat van fictieve transacties in veevoeder van Frankrijk naar Zwitserland en vandaar naar Duitsland en vice-versa. De vragenstellers opperen de sug gestie dat vereenvoudiging van de ad ministratie fraudes zou kunnen bemoei lijken. HOOGEVEEN In Hoogeveen zijn vannacht twee houten noodwinkels af gebrand. Een voorbijganger ontdekte de brand in een bakkerswinkel. Toen de brandweer arriveerde stond de aan grenzende kruidenierszaak ook al in lich- terlaaie. Van beide winkels kon niets worden gered. De schade loopt .in de tienduizenden guldens. Invaliditeitspensioen blijft lang uit DEN HAAG Het zwaar belast zijn van de meeste artsen is een der oorzaken dat de beslissing over een aanvraag om invaliditeitspensioen zo lang uitblijft. Minister Bakker antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid Van de Vliet (lib.). Vele geneeskundigen hebben wegens tijdsgebrek als keurend arts voor het Algemeen burgerlijk pensioenfonds be dankt. Anderen stellen zich niet beschikbaar omdat zij de vergoeding voor keuringen te laag vinden. Het fonds heeft de Koninklijke Ne derlandse maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst om advies ge vraagd over deze vergoedingen, maar nog geen antwoord ontvangen. De minister vertrouwt dat verhoging van de vergoedingen voldoende stimule rend zal werken. DEN HAAG Prinses Irene en haar echtgenoot zouden in het vissersplaatsje Vinaroz, tweehonderd kilomeier zuidelijk van Barcelona, een grote villa hebben gekocht. Het scherp bewaakte kastcel- achtlge gebouw wordt op het ogenblik inwendig ingrijpend gerestaureerd. Het landgoed, „Zon aan de rivier" ge heten, ligt zeer rustiek in dit nog niet door toeristen ontdekte Spaanse gebied. Verwacht wordt dat prinses Irene en haar man het verblijf als definitieve wo ning gaan gebruiken. Daarnaast zou het in de bedoeling liggen ook de flat in Madrid aan te houden. De 50-jarige J. Beems uit Amster dam is gisteren bij Hoogovens door een omvallende gasleiding dodelijk getrof- Groepjes (ANS land is sterk op het buitenland georiënteerd. Er is wel eens ge zegd: „Als Duitsland niest, is Ne derland verkouden." Dat soort uitlatingen onderstreept het belang, dat Nederland, vooral financieel-economisch, heeft bij in tensieve deelname aan het interna tionale overleg. Er zijn verschillende financiële con ferenties: die van de EEG-ministers en die van de Groep van Tien. Plot seling is er sprake van een onder onsje van vijf grotere landen Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en Italië om te proberen tot verlaging van de rentestand te komen. De Benelux-partners zijn niet uitgenodigd. De laatste tijd is de vraag gesteld: kan Nederland nog wel een onaf hankelijke financiële en politieke koers varen? Luidt het antwoord ontkennend - wat waarschijnlijk is dan is er nog maar één mogelijkheid: de grote landen moeten overtuigd wor den van het verwerpelijke van hun- handelwijze tegenover bond- en be- langengenoten. Om nog maar niet te spreken van het wantrouwen dat uit zulke onder onsjes voortvloeit. Kwalïteits diepvries Voor de handel: DIEPVRIESUNIE d. Rijn DÜSSELDORF De 32-jarige Rosema- rie Januscheck uit Düsseldorf is gisteren bevallen van een vijfling. Omdat dc kinderen vier jongens cn een meisje twee maanden te vroeg ter wereld zijn gekomen zijn ze on dergebracht in een couveuse. De moe der zou het goed maken. Enkele uren na de geboorte stierf een jongen als gevolg van hartzwakte. Dr. Bokelmann, die de geboorte van de vijfling had bijgewoond, zei dat de overlevingskansen voor de kinderen klein waren en dat mogelijk slechts een of twee kinderen in leven zou den blijven. Volgens de dokter kre gen de baby's in de loop van de dag ademhalingsmoeilijkheden en was vooral het meisje er slecht aan toe. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i ABONNEE OPGEEFT.1 Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. DJAKARTA De Indonesische minister jvan buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft J gisteren openlijk een beroep op president I Soekamo gedaan af te treden. Hij heeft de president gevraagd zich van zijn fouten van het verleden te bevrijden. Het legerblad Daily Mail heeft om „verwijdering" van Soekarno I verzocht, als deze niet vrijwillig heengaat. Tijdens een bijeenkomst op het ministerie buitenlandse zaken zei Malik dat Soekarno de bestaande politieke moeilijkheden in Indonesië kan helpen oplossen. „Laat hij het presidentschap onverwijld neerleggen, zodat nog voor de verkie zingen in 1968 een plaatsvervanger kan worden aangewezen. Ons volk behoeft zich niet te binden aan één man." Malik herhaalde vast te houden aan de eis dat Soekarno volledige rekenschap aflegt van zijn handelwijze tijdens de staatsgreep van oktober 1965. Als hij nu aftreedt kunnen we hem in de toekomst wellicht speren. Tot nu toe heeft de president geweigerd voor het Congres te verschijnen om zijn rol tijdens de coupe uiteen te zetten. Dat heeft bij velen kwaad bloed gezet. De sterke man in Indonesië, Soeharto, staat er echter op dat het Congres (volgens de grondwet) maatregelen tegen de president neemt. Malik vindt het kennelijk welletjes en heeft dan I ook Soekarno zelf gevraagd het bijltje er bij neer te leggen. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken r I r keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1