Bliksemactie voor overdekt zwembad Woningnood in Rijnsburg moeilijk te bedwingen Woningbouw in Rijnsburg Oud-leraar Jousma heeft volgende roman al in schrijfbureau liggen NIEUWE LEIDSE COT HA NT Rijnsburg in verzet tegen Kat wij ks plan RIJNSBURG B. en W. stellen de gemeenteraad voor in beroep te gaan bij de Kroon tegen de gedeeltelijke goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het uitbreidingsplan 't Heen der gemeente Katwijk. Het college van G.S. neemt zonder meer aan, dat de wettelijke voorzienin gen voldoende waarborgen bieden ter beperking van hinder van de in het plangebied te vestigen industrieën. Volgens B. en W. van Rijnsburg kunnen echter alleen in samenhang met de opzet van een bestemmingsplan nadelige invloeden van bedrijven op land- en tuinbouwgewassen worden voorkomen. Agenda gemeenteraad RIJNSBURG De gemeenteraad vergadert morgenavond om acht uur. De agenda: onderzoek geloofsbrief P. Paaüw; jaaroverzicht 1966 van de lo co-burgemeester; wijzigihg gemeen schappelijke IZA-regeling; wijziging gemeenschappelijke regeling genees kundig schooltoezicht (uittreding ge meente Leiden); benoeming leden commissie tot wering van schoolver zuim; instellen beroep tegen besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland tot gedeeltelijke goedkeuring van het uitbreidingsplan ..'t Heen" der gemeente Katwijk; aankoop pand Kerkstraat 1 en la; verkoop van grond langs de Rijnsburgerweg (..Frederiks- oord"); verkoop van strookjes grond achter de Bogaerswoningen aan de noordzijde van de Johannes Poststraat: vaststelling vergoedingen 1965 bijzon dere kleuterscholen; voorschotten 1967 op vergoedingen bijzondere kleuter scholen; in bruikleen geven van het handenarbeidlokaal in de openbare la gere school aan de Vereniging tol stichting en instandhouding van een christelijke kleuterschool te Rijnsburg t.b.v. de huisvesting van een 7e groep kleuters van de kleuterschool aan dp Kortevaart; beschikbaarstelling van een krediet voor het opknappen van het genoemde lokaal; diverse school- zaken; aankoop schrijfmachine; kre diet onderhoud brandkranen; krediet doortrekking Freesiastraat; aankoop motorcarrier voor het waterleiding bedrijf; voorlopige vaststelling reke ning 1964 gemeentelijk waterleiding bedrijf; voorlopige vaststelling ge meente-rekening 1964. RUNSBURG In tyn jaaroverzicht deelt loco-burgemeester H. de MooU mee. dat het oplossen van de plaatselijke wo ningnood een welhaast onmogelijke op gave blijkt te zijn. Eind 1966 stonden 234 woningzoe kenden ingeschreven. Veel Rijnsburg- se gezinnen moesten zich nog behel pen met een huisvesting, die niet vol- dóet aan de hedendaagse eisen of heb ben in het geheel nog geen onderdak gevonden. De loco-burgemeester spreekt de hoop uit, da>t de mogelijkheden tot wo ningbouw in de bestemmingsplannen West II en Frederiksoord enig verade ming zullen brengen. Het laatstge noemde plan heeft een capaciteit van ongeveer 700 woningen. In 1966 werden 49 woningwetwonin gen (in plan West) en 5 particuliere woningen in uitvoering genomen. Ge- Vergadering Het Centrum te Rijnsburg uitgesteld RIJNSBURG De jaarvergadering van de buurtvereniging Het Centrum, die vanavond zou worden gehouden, gaat wegens een sterfgeval niet door. Een nieuwe datum moet nog worden vastgesteld. Burgemeester Koomans is herstellende RIJNSBURG Burgemeester Koo mans is thans zodanig van zijn ziekte herstellende, dat mag worden aange nomen, dat hij in de loop van de vol gende maand zijn werkzaamheden kan hervatthen. Brandweer Rijnsburg is „zeer goed" RIJNSBURG De brandweer moest in 1966 twaalf keer uitrukken. Er wer den 24 oefeningen gehouden. Bij een brandweerwedstrijd te Voorschoten werd een derde prijs gewonnen met het predikaat „zeer goed". Frederiksoord kan enig soelaas geven RIJNSBURG In het ontwerp- bestemmingsplan „Frederiksoord", dat thans voor een ieder ter inzage ligt, zijn op de langs de Rijnsburgerweg gelegen strook grond eengezinshuizen in open bebouwing geprojecteerd. Bij B. en W. is een bouwplan, ont worpen door architect Van der Meij te Katwijk, ingediend voor 6 van deze woningen. Zij hebben daarvoor bouw vergunning verleend. Naar zij aan nemen, zal de goedkeuring van dit be sluit op korte termijn tegemoetgezien Rijnsburg: 8183 RIJNSBURG Het aantal inwo ners is vorig jaar gestegen van 740C tot 8194, zijnde 4138 mannen en 405( vrouwen. Aantal geboorten 178, inge komen personen 929, overledenen' 43. vertrokken personen 270. Er werden 8* huwelijken voltrokken. Politie: 1282 RIJNSBURG In het afgelopen jaar werden 51 processen-verbaal op gemaakt wegens misdrijven, waaron der 32 wegens diefstal. De politie maak te proces-verbaal op wegens 1297 over tredingen en trad 1282 maal op. Verbreding Kerkstraat worth nu mogelijk RIJNSBURG B. cn W stellen voor aan te kopen het winkelpand met bovenwoning, werkplaats en erf Kerkstraat 1 en la (schoenhandel Van Iterson) voor f 90.000. De verkoopster bedingt voorts te worden aangewezen als koopster van een perceel grond tussen de De Ruyterstraat en de Kat- wijkerweg, bestemd voor de bouw van een Bogaerswoning. Door deze aankoop zal het in sa menwerking met de Gereformeerde Kerk mogelijk zijn over te gaan tot een definitieve sanering van de hoek Kerkstraat-Rapenburg. Het is namelyk de bedoeling de aldaar aanwezige pan. den die na de onderhavige aankoop alle in eigendom aan genoemde Kerk dan wel de gemeente behoren af te breken. De daardoor vrijkomende ruimte zal deels worden gebruikt voor de stichting van een nieuw kerkge bouw en deels voor de verbreding van de Kerkstraat. Met laatstgenoemd werk zal een af doende oplossing worden verkregen voor de thans zeer gevaarlijke ver keerssituatie op het punt van samen komst van de Kerkstraat en het Ra penburg. RIJNSBURG Van het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhou ding van een Chr. kleuterschool te Rijnsburg hebben B en W het verzoek ontvangen het voormalige handenar beidlokaal der openbare lagere school, dat tot voor kort werd gebruikt door de chr. lagere tuinbouwschool, be schikbaar te stellen voor de huisves ting van een kleuterklas. Tegen deze ingebruikgeving bestaat bij B en W geen bezwaar. RIJNSBURG Voor de doortrek king van een verbindingsweg tussen de Tulpenstraat en de Dubbelebuurt (Freesiastraat) werd indertijd door de gemeente het pand Dubbebuurt 42 aangekocht. Nu dit pand is afgebroken kan de doorbraak worden gerealiseerd. Dit kost f 22.000. RIJNSBURG Aan het onderhoud van de plantsoenen werd het afgelo pen jaar weer veel zorg besteed. Nieu we plantsoenen werden aangelegd in de plannen Brouwerstraat en omge ving en in West. Het plantmateriaal werd zoveel mogelijk in eigen beheer opgekweekt. kunnen worden. De rijksgoedkeuring is inmiddels afgekomen. De grond, waarop deze huizen ge projecteerd zijn, is eigendom van dï gemeente. Met de adspirant-bouwers is over verkoop van de nodige grond in beginsel overeenstemming bereikt. Blijkens de exploitatiebegroting van genoemd ontwerp-plan wordt de koopprijs berekend op ƒ31.000,voor bouwperceel nr. 1 en op 30.000, voor elk van de bouwpercelen nrs. 2" t/m 6. V akantievreugd voor de jeugd LISSE Maandagavond is in D< Witte Zwaan de eerste vergadering ge- houden van de onlangs opgerichte jeugdrecreatie-commissie, waartoe het initiatief werd genomen door de beide overkoepelende organen voor het jeugdwerk, Interparochieel Jeugdwerk (IPJ) en „Comité Activering Jeugd' werk" (CAJ). Het dagelijks bestuur wordit gevormd door de heer K. van der Hoorn, voor zitter. mevr. Zitter, secretaresse, en de heer T. Kranenburg, penningmeester. Het bestuur stelde de naam „Vakan tievreugd voor de jeugd" voor. kortweg ..Vakantievreugd", waarmee alle aan wezigen zich konden verenigen. Vervolgens werden de activiteiten aan de orde gesteld. Deze zullen voor namelijk in de vakanties worden geor ganiseerd. Zo zal in de paasvakantie een wedstrijd in het beschilderen van paaseieren worden gehouden, woens dag 29 maart, 's morgens voor de jeugd van Lisse-dorp en 's middags voor de Engel. Ook in de zomervakantie worden verschillende wedstrijden gehouden. Op het voorlopige programma staan: atletiekwedstrijd, viswedstrijd, schat, graverij, 9traabtekenwedstrijd, teken- en plakwedstrijd. tiener-poppens how, puzzeltocht, spuitwedstrijd. Ten slotte werd besloten een geldinzamelings actie voor het jeugdwerk te organise ren. LISSE Het boekingskantoor L. M. van Rooij hield maandag in samenwer king met het Reisbureau N V. Lind bergh Touringcars een reisfilmavond in De Witte Zwaan. Er werden films vertoond en een vertegenwoordiger van N.V. Lindbergh verzorgde een causerie over Parijs en Wenen en gaf eeii indruk van vliegtochten naar Ita lië. Majorca en Joegoslavië. LISSE Stand van het bedryfskla- verjassen na negen wedstrijden: 1. Hobaho 1 1245 punten; 2. Van Stein 1228 punten; 3. Van Zanten 1219 pun ten; 4. Elka 1215 punten; 5. De Meul- der 1202 punten; 6. P.T.T. 1181 punten; 7. Hobaho II 1178 punten; 8. Gemeente 1173 punten. Donderdag 19 januari voortzetting van de wedstrijden. Parkeergeld hoger: 1 voor auto NOORD WIJK Voorgesteld wordt de parkeerterreinen aan de Golfbaan, het Palaceplein en de Koningin Astrid. boulevard te verhuren voor f 30.000 per jaar aan de heer P. C. van Dam uit de Kerkstraat. De heer Van Dam mag de parkeer tarieven verhogen tot f 1 voor auto's en f 2 voor autobussen en vrachtauto's. Een uitzondering zal zijn het terrein aan het Palaceplein waarvoor 's win de omgeving even willen gaan winke len. Omwonenden van het parkeerterrein aan de Golfbaan en hun gasten kunnen per seizoen een of meer parkeerplaat sen reserveren tegen een vergoeding van in totaal f 15 per plaats. reed gekomen zijn 71 woninwwetwo- ningen (41 aan De Waal en 30 aan de Spinozalaan). 18 ..Bogaerswoningen" (16 aan de Joh. Postistraat en 2 aan de Kerkstraat). 18 premiewoningen (aan De Waal). 8 bouwfondswoningen (aan de CoLlegiantenstraat) en 4 particulie re woningen, zijnde in totaal 119 ningen. Weldra nieuwe ulo RIJNSBURG De rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe defini tieve ulo-school kan in het tweede kwartaal van dit jaar worden tege moetgezien. Wanneer de houten ulo school is verwijderd, is de volledige aanleg van de raadhuistuin mogeliik. St. Matthias met Bonaveniura WARMOND De afdeling toneel van de vereniging St. Matthias gaf gisteravond in 't Trefpunt een opvoe ring van het bekende toneelstuk „Bonaventura" van Charlotte Hasting in een vertaling van Frouwke Cleton- de Waard. Dank zij de rolvastheid van de spe lers en de goede regie van de heer G. van Elburg had men veel succes. Zaterdag zal men een herhaling geven. Deze avond zal tevens de heer Van Elburg afscheid nemen als regisseur van de vereniging, welke functie hii vele jaren vervulde. De afdeling harmonie zal 4 februari een speciaal concert geven in 't Tref punt met de concoursnummers, waar mee men bij de Zuidhollandse muziek- bond de eerste prijs behaalde. De af deling toneel geeft 8 en 15 april haar laatste uitvoering van dit seizoen. Ge speeld wordt dan ..Het spoak van de Vryburcht" met als regisseur Jan Duijnhoven. TON OP TAFEL ALPHEN Maandagavond is in hotel Centraal de door de Vereniging Alphens Belang ingeleide actie ,,'n ton op tafel voor het overdekte zwembad" in beweging gebracht. Ongeveer ze ventig instanties waren uitgenodigd de actie mee te doen. Ruim zes tig pet heeft aan de oproep gehoor ge geven. Alle aanwezigen stemden met het initiatief van Alphens Belang in, Burgemeester Z. Bruins Slot. wiens echtgenote, mevrouw J. J. Bruins SlotPadding, de bijeenkomst bij woonde, heeft het ere-voorzitterschap van het actie-comité aanvaard: de heer P. Stouthamer .oud-schoolhoofd aan vaardde het voorzitterschap. Door hem en de heren A. J. Th. M. Korver. adjunct-directeur van ge meentewerken en de heer H. Korthals ambtenaar ter gemeentesecretarie, die beiden de groep gemeente-ambtenaren in de gemeente vertegenwoordigen, is tevens contact gelegd tussen Alphens Belang en het actie-comité. Ook ver tegenwoordigers van Aarlanderveen en Zwammerdam zullen worden aange zocht in het comité zitting te nemen. Staande de vergadering werden de navolgende personen aangezocht in het actie-comité zitting te nemen: C. J. Winninghoff (middenstand), A. Pauw (onderwijs), W. Geerlof (vakbewe ging), J. Kaltenacker jr. (sport verenigingen), mevrouw Smit—Zefat (vrouwenverenigingen), H. Langerak (amusementsverenigingen), J. Verleng (genootschappen), A. H. C. v Wersch (industrie), J. van Niekerk (agra rische sector). Het merendeel van hen aanvaardde de uitnodiging direct, an deren wilden haar korte tijd in beraad houden. Besloten werd begin februari op een maandagavond, tussen 8 en 9 uur in heel de gemeente, met inbegrip van Aarlanderveen en Zwammerdam een huis-aan-huis-bliksemactie te houden ter 'inzataéling van gelden; Gelijktij dig met deze actie onderneemt de In dustriële club onder haar leden ei standgenoten een eigen actie voor het doel, terwijl op een soortgelijke geste Gemeente Noordwijk betaalt schade NOORDWIJK De pachtkamer van het kantongerecht te Leiden heeft de heer C. A. v. Paridon te N'wijkerhout als sluitstuk van een tussen deze en de gemeente gevoerde pachtprocedure schadeloosstelling toegekend ten bedrage van f 7.434, vermeerderd met een rentevergoeding en een bijdrage in de proceskosten. Het totaal door de gemeente te betalen bedrag moet wor den begroot op f 7.700, plus de nog te berekenen rentevergoeding en de de claratie van de gemeente-advokaat, waarvan de bedragen nog niet bekend zijn. Deze pachtprocedure is gevolgd op het besluit van 19 september 1964 tot opzegging van de pacht van een per ceel teelland, groot 2.06.82 ha, gelegen bij- het wingebied van het Waterlei dingbedrijf in het Langeveld. Deze op zegging leek toen noodzakelijk om de watervoorziening voor de komende ja ren veilig te stellen. Toen in 1965 nieuwe mogelijkheden voor de watervoorziening ontstonden is een gedeelte ter grootte van plm. 1.34.09 ha. van bovenbedoeld teelland opnieuw in pacht aangeboden, waar door enerzijds voldoende terrein be schikbaar bleef voor de nodige voor zieningen ten behoeve van het water leidingbedrijf en anderzijds werd voor komen dat de gemeente zou worden verplicht een zeer hoge schadeloosstel ling te betalen. Omdat de heer Van Paridon als ge volg van de procedure het land gedu rende één jaar niet heeft kunnen be telen, is hem door de pachtkamer een schadeloosstelling toegekend. Opknappen politiebureau NOORDWIJK Het interieur van het politiebureau aan de Oude Zeeweg dient nodig opnieuw geschilderd te worden, terwijl enkele kamers op nieuw moeten worden behangen. Voorts moet ook het stucwerk bijge werkt en in sommige kamers opnieuw worden gesausd. De kosten van deze onderhoudswerk zaamheden worden geraamd op f 11.500. Aardgas vergt nog meer geld NOORDWIJK Voor de omschake ling op aardgas is nog een krediet van f 460.000 nodig. Dit is een gevolg van allerlei tegenvallers. B. en W. ver wachten. dat de verkoop van aardgas zodanig zal toenemen, dat diit bedrag uit de hogere opbrengst kan worden bestreden. NOORDWIJK B. en W. stellen de gemeenteraad voor de vorig jaar van de heer P. J. C. van der Plas aange kochte grond aan de Losplaatsweg aan hem te verpachten voor f 100 per jaar. De grond was bestemd voor de bouw van een transformatorstation maar in verband met de investeringsoeperking komt daar de eerste jaren niets wordt gerekend in de kring van handeldrijvende middenstand. Voorts overweegt men, zo nodig, een speciaal op het bedrijfspersoneel gerichte actie te ondernemen. De aanwezigen waren het er over eens, dat de actie in geen geval maan denlang mag duren; alles wat onder nomen wordt zal een bliksemkarakter hebben. Het bestuur van Alphens Belang, na mens welke vereniging de heer H. Ottens. adjunct-directeur van N. Sam- som NV, als voorzitter de bijeenkomst, leidde, is beslagen ten ijs gekomen. Hij ontvouwde een reeks van moge lijkheden om geld bijeen te krijgen, maar de voorkeur werd gegeven aar de bliksemactie, een voorstel van me vrouw SmitZefat. Zo nodig zal men naderhand uit de reeks andersoortige inzamelingsvorjnen een keuze maken Met deze vergadering heeft de Ver eniging Alphens Belang de eerste stap gezet naar verwezenlijking van het doel dat waarschiinlijk dichterbij lie* dan menigeen zal vermoeden. De stirh ting van het overdekte zwem- en in structiebad hangt nl. momenteel uit sluitend af van de aanwezigheid van hel nodige investeringskapitaal en een sluitende exploitatie-berekening. De heer Ottens herinnerde eraan dat tot dusver al giften van bedrijven, ver enigingen en organisaties bij het ge meentebestuur zijn binnengekomen tot een totaal bedrag van circa f 24.000 voor recreatieve bestemming. Dit be- drag zal bij deze actie buiten be schouwing worden gelaten; er zal naar worden gestreefd de ton te overschrij den. Het kan de vlotte bouw van het zwembad bevorderen. Daartoe heeft men een „daverend slotakkoord in petto. De organisatoren streven er ook naar de kosten tot het minimum te be perken. In dit kader doet het prettig aan. dat de eigenaar van het restau rant „Centraal", de heer A. L. Zaal, zijn bedrijf belangeloos disponibel stelt voor de bijeenkomsten voor de zwem badactie. De eerstvolgende bijeenkomst ter nadere uitwerking van de eerste twee acties is bepaald op maandag 23 jan. Tot zolang kunnen eventueel andere suggesties worden kenbaar gemaakt, bij het secretariaat van het actie-comité ten huize van de heer J. W. O. van Leeuwen, Molenvliet 1. Faes efter Glas' kreeg jaarprijs DEN HAAG De heer A. Jousma, oud-hoofd van de Dr. Jao. P. Thijs- seschool-MULO aan de Aucubustraat heeft de juarprijs van de Friese Volksbibliotheek gewonnen voor zijn roman „Faes efter Glas", ofwel „Vaas achter glas". Voorzitter Van der Woude heeft hem deze uitgereikt m Leeuwarden en de toekenning van deze eerste prijs betekent een stimu lans voor deze oud-leraar, die zich na zijn pensionering geheel aan zijn grote liefde, hei schrijven van romans heeft gewijd. Daarvóór publiceerde hij twee gedichtenbundels en hij won zes keer de Rely Jorritsmaprijs voor gedichten en korte verhalen. Zijn volgende roman over Toet Anch Amon ligt, geheel met de hand geschre- ren, in zijn bureaulade, klaar om uitre ikt te worden. Daar gaat veel tijd inzil- en en de heer Jousma verbaast zich ovei hei feu. dat hij nu nog minder Ijd heef' dan voor zijn pensionering. Hij schree: zijn gedichten en romans in het Frie; daar hij in Friesland de beste klankbo dem vond. Wel gaf hij enkele toneelstuk ken uit in het Nederlands, waarvan e. een, „Huiswerk", nog vaak wordt ge- "Faes efter Glas" handelt in het kort er een levensmoede directeur van een middelbare scKool. Als hij fn aanraking met een nieuwe leerling wordt hij a zijn apathie uitget'ld. ..Het gegeven ben ik in mijn loopbaan natuurlijk wel tegengekomen, maar voor de rest heb IV myn fantasie laten werken TOET ANCH AMON De heer Jousma, is hoewel hij in in Friesland naar Holland kwam. een echte Fries: "In dit huis word*. Fries gi sproken en heel mijn leven is Fries". Hij voorzitter van de Friese Vereniging hij ■zitter de Fri{ UMUIDEN Aan de IJmuider markt 180 Solea met 100 kisten, de KW 70 verschenen 80 vaartuigen. Zij zorgden i aanvoer van 9740 kisten vis. 2800 kisten schelvis. 1030 kleine kisten schelvis 590 kisten wijting 180 kisten gul en kabeljauw, 1000 kisten koolvis.. 450 kisten haring., 600 kleine kisten haring. 580 kisten makreel. 470 kleine kisten makreel, 2050 kisten schol, 70 kisten tarbot, 420 kisten diversen. stuks stijve kabeljauw en 80.000 kilo tong. Bij de schelvis hadden de kleinere ionen sterk de overhand Dat bleek duidelijk uit de geringe belangstelling de braadschelvis zelfs bijna toi num leidde. Men bleef er slechts een gulden boven. De grotere exem plaren vonden heel wat gretiger attrek De grootste soort haalde met een koers in f 65 tot f 60 een uitstekende notering By de tong was de kleinmjddèl weer het goedkoopst De notering lag tussen f3,50 en f3.10 De schol haalde niet best gemiddelde Het lag een stuk lager dan op de voorgaande dagen. indelijk weer wal makreel Over het algemeen betrof het de kleinste soort die op het minimum werd gedrukl. De gul liet het met een gemiddelde van dertig gulden över de drie soorten ai- weten. Vandaag aan de markt Voor de IJmuider dinsdagmarkt meld den zich onder meer de UM 5 Maria Elisabeth met 630 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de KW 80 Dirk Marie met 1030 kisten en 50 stuks stijve kabel jauw, de KW 205 Dirkje met 67 kisten IJM 36 Kemphaan met 1250 kisten en 500 kleine kisten schelvis, de KW 30 Ermine met 55 kisten, de KW 134 Dirk Taat met 48 kisten, de KW 126 Agatha Arie met 47 kisten, de KW 206 Yvonne Yolanda met 210 kisten en 300 stuk; styvt kabeljauw, de KW 161 met 66 kisten, de KW 212 Marlena met 8b kis ten de IJM 239 Nooitgedacht met 40 kisten, de KW 204 Peter Leonard me: 122 kisten, de LJM 211 Wlron 2 met 94 kisten, de KW 217 Cornelia met 10U kisten, de IJM 209 Meyert Menno me' 165 kisten en 130 stuks stijve kabeljauw de IJM 54 Swift met 104 kisten, de KW Limanda met 50 kisten, de KW 215 Anna Henderika met 90 kisten, de KW Rijnmond 1 met 2105 kisten. 'Je KW 88 Vrouw Immetje met 65 kisten i'.e KW 16 Alida Jacoba met 91 kisten, de KW 141 Cornells van Beelcn met 66 bisten, de KW 54 Dirkje met 88 kisten ce KW 99 Maria Theresia met 70 kistei de KW 185 Tokio met 54 kisten, de WR 33 Tiny met 68 kisten, de IJM .54 Swif met 90 kisten, de KW 55 Johanna Lydie met 80 kisten de KW 152 Soli Deo Gloria met 70 kisten, de WR 6) Bastiaan met 92 kisten, de KW 225 Az;muth mei 77 kisten, de WR 57 Johanna Cornelia met 100 kisten, de KW 222 Maarten Corneüs met 80 kisten, de IJM 18 Gelria met 145 kisten en de KW 39 Wilhelmin.* Johanna met 1220 kisten. 444 kleine kisten schelvis en 70 stuks stijve kabei- Oostende De opbrengst aan de vismijn te Oost ende daalde in 1966 ten opzichte van he' voorgaande jaar van 445.300.900 tranl: tot 400 749.000 frank De aanvoer daaldf van 34 miljoen kilo tot 32.6 miljoen kilo Dit was voor een belangrijk deel t« wijten aan de teruglopende vaugstci. var. de verre vissers door de uitbreiding vai. de IJslandse territoriale wateren Ook de produktie van het Kanaal kende een stevige achteruitgang De tong was ge middeld genomen een gulden per kii> goedkoper dan in 1965. Argentinië De Argentijnse regering heef: de terri toriale wateren uitgebreid tot 200 mijl over de 'gehele kust Deze lang niet kinderachtige maatregel werd genomen om de eigen visserij te beschermen tegen de invasie van Russische scheper in He kustgebieden. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 150 kisten wijting, 220 kisten gul er. kabeljauw, 500 kisten haring van de Ierse westkust 1400 kisten in Schotland gekochte haring. 560 kleine kisten haring "10 kisten schol, 150 kisten diversen en 21.000 kilo tong. Studieclub, beide in Den Haag, Toch schreef hij zijn nieuwe roman in het Nederlands. Misschien om een groter publick te bereiken want: „Dt >.ijd van Toet Anch Amon, de kind .toiling, lijkt in vele opzichten op de onze. Ook toen was er een ingrijpende eiigicuse en politieke omwenteling jeu omwenteling die wij nu ook mee uiaKen. Ik heb geen duidelijke parallel getrokken, als is deze in principe toch al aanwezig. De decadentie van die tijd, de overvloed, de weelderigheid, lijkt op de onze. Er groeit momenteel een generatie op, die a-reiigieus is, niet filosofisch ingesteld en de kerken pas sen zicli hierbij aan, terwijl het toch andersom inoest zijn. Men probeert in de essentie van de dingen veran dering te brengen en dat kan niet. Ook de moderne paedagogiek is in dit op zicht fout. Men moet de kinderen be grijpen, zeker wel, maar zich niet bu ALS IK DAT ZEG" Als liefhebber van sierk gevoelige dich lers, zangers van de pure schoonheid en vertegenwoordigers van een sterk inner lijk leven als Boutens. Werumeus Buning. Roland Holst en Vasalis. staat de heei Jousma vreemd tegenover de modernen ..Ik begrijp nen mei en als ik dat zeg zoggen ze „Dat ooeft niet" en als ik zeg dat ik de produkten niet mooi vind zeg' men: „Dal hoeft niet", maar waar blij je dan? Er is geen rijm. zelfs geen ritme en metrum. Ik vroeg een moderne dichtet eens: „Waarom maak jij alles rijmloos? toen zei hij: „Als ik daaraan moest be ginnen, zou ik er neteen mee opnouden." En dan de moderne schrijvers: „Claus en van 't Reve kunnen me gestolen wor den. Ik heb kennis met ze gemaakt, ja zeker, ik heb me bijvoorbeeld door „De Avonden" heengeworsteld. Maar wat me Wat wel en wat niet in de lectuurbak moet SASSENHEIM Omdat regelmatig allerlei bladen en tijdschriften in de lectuurbak van het Rode Kruis in het park bij de Gouverneurlaan worden gedeponeerd die geen waarde hebben voor de Lectuurdienst, zijn de volgen de richtlijnen opgesteld: Welkom zijn weekbladen van hoog uit drie weken oud en maandbladen lie gerust enkele maanden oud mogen zijn; Boeken moeten niet in de lectuur bak worden gedeponeerd en aan ieugdbladen bestaat geen behoefte. Nadere inlichtingen geven mevr Natzijl, telef. 7608, en mevr. A. M Arentshorst, telef. 7337. SASSENHEIM In de bondscompetitie an de LSB .peelde Sassenheim I een uitwedstrijd tegen Voorschoten II. De wedstrijd eindigde voorlopig in een 4',2voorsprong voor Voorschoten II. De gedetailleerde uitslagen: M Sesaar Voorschoten)—J J den Bak (Sassen heim) afgebr. C v d Voorst—M A Kop penaal afgebr. E Bongers—C H Erbrink 0—1. N Segaar—C v d Lip 1—0. J Thier ryK W v d Willik 10. J de BruinJ Boogerd 1—0. B Maat—F van Dijk 0—1. W Oudhof—A Maas 0—1. L de Weys—P Wassenaar 10, D JoziasseJ van Beek Vz— Kennisje op 1 mei NOORDWIJK AAN ZEE De Oranjevereniging wil op 1 mei (de dag waarop dit jaar de verjaardag van de Koningin wordt gevierd) op het par keerterrein aan de Jan Kroonsweg en kele vermakelijkheden plaatsen, zoals een draaimolen en een zweefmolen B en W. stellen de gemeenteraad voor het parkeerterrein daarvoor beschik baar te stellen. nu zo ergert is het feit, dat deze met I die doorgaans zelfs geen school hell kunnen afmaken, meer worden geve deerd dan mensen mei eruditie. Pari dai is misschien wat scherp gezegd. H neem nu Anne deVries, de Hartog, Cooi A. M. de Jong zelfs, die schrijven bofij die je van begin tot eind boeien. Der dernen zou ik mijn leerlingen niet 6 ven voorleggen. Want zij breken af u moet worden opgebouwd". De heer Jousma is romanschriji Buiten dat liet hij bij Van Goor een gr; aantal boekjes het licht zien met uittra i seis van en vragen over romans. soholieren moet kennen. Het is een j pel, die gestadig aangroeit en ook wo:i gebruikt. Momenteel is hij nog bezig met i kort verhaal voor de Rely Jorritsma-jc cn met een hoorspel voor RONO, (ra: i ïoord-oost). Hij is een bezig mens en hij heeft i| welgefundeerde voorkeuren. Bij 11 afscheid zegt hij: „O ja. en natuur', niet te vergeten Couperus Mej. mr. Zeelenberj lid Raad van Stati DEN HAAG Bij Koninklijk Bes!; van 11 januarj no. 6 is. zoals wij eeró hebben aangekondigd, met ingang van februari benoemd tot lid van de Raad v State mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, w; houder der gemeente Rotterdam en van de Eerste Kamer, der Staten-Gec Mejuffrouw Zeelenberg is wet hou: van financiën en van kunstzaken. Be. portefeuilles^heeft zy. wegens ziekte delijk uit handen moeten geven, maar; de aanvang van de behandeling van Rotterdamse 'gexhee*)fêbegroting-'67 ben de zij terug achter de wethouderstafel i wethouder van financiën. Haar por: feuille van kunstzaken zal zij na 16 nuarj weer beheren. De thans in behandeling zijnde begn ting is dus de laatste die mejuffroci Zeelenberg als wethouder van financié heeft te verdedigen. Schandelijke telefonade LEIDSCHENDAM Over een M uur wordt u opgehaald om ter ver pleging opgenomen te worden in a psychiatrische inrichting ,Mulp t Heil''. Met deze schandelijke gref telt één onbekende de laatste tijd k woners van Leidschendam op. ft man met dit macabere gevoel vou humor verwekt wel enige onrui onder de burgers van de rustige ut- meente. De groepscommandant van de rijks politie verzoekt iemand die door df grapjaswnrdt opgebeld, kontaki op te nemen mei hem onder telt- foonnummer 01761 —3923. GES! \AC.Ii DEN' HAAG Chr Kweekschool - Hortensiastraat 26 Geslaagd voor t ledige bevoegdheid: Dt dames: A A de Haan en E. ■•oman s-Gravenhage H Rom'-oul He erdam. E M. Watson Voorburg. Dt heren R G v d Bela H 'linker C var Doornik F Hengf- Jaquel. N' A Lee R Stadhouder, C -\ Verbrugge M de Vues P A Zuidau .s-Gravenhage. A. F Bodewit 'erschoor Voorbuig R H Hartkamp J G P B Kd' P Vlasboon; En dat alles om een kopje thee DEN HAAG Een slecht smakeK kopje thee was voor de 57-jarige vrou* M. A. C D aanleiding de „zetter'^ va de thee. de bij haar wonende 38-jarip lasser PAW uit Rot'erdam een-' flink de mantel uit te vegen. In de we ning aan de Meppelweg werd er sp« dig een ware veldslag door de twee gele verd. De buren vreesden, naar het I* waad te oordelen, het ergste en belde: de politie. De vrouw begon met de tafel, waarop kopjes en een bloemenvaas stonden, etf trap te geven. De lasser werd daarop zo driftig dat hij de televisie oppak» en het stuk met een machtige zw door het raam gooide. Het apparas' kwam in het voortuintje van de beneden- öuren terecht. Vervolgens greep de tn; een leunstoel en gooide die ook door b raam van de woning op de 3e etage. toen nog een leunstoel en een tafel i'- een heel servies. Toen de politie arr-' veerde, zag men nog juist een vaas nrê bloemen uit het raam komen. De boze lasser werd naar het burea- Kevesteinlaan overgebracht. D# deed aangifte van vernieling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4