WEEK VOOR EENHEID IN TEKEN VAN HOOP Hervormd kerkzijn zowel hachelijk als boeiend Een woord voor vandaag Actie van Taizé-jongeren Uw probleem is het onze. Heinemann: Praten met Spanje heeft geen zin Toekomstvisie van ds. Landman Kerkelijke ontwikkeling nieuwe fase ingegaan Bekend politicus wordt predikant Verklaring Wereldraad voor een deel niet reëel DINSDAG 17 JANUARI 196;e In de afgelopen dagen hebben we in onze meditatie gezien, hoe ieder van de discipelen op een eigen manier tot Christus komt. Philippus wordt gevonden door Christus. Nathanael wordt gevonden door Philippus. Maar Nathanael is niet zo spoedig overtuigd. Philippus zei: Wij hebben hem gevondenvan wie Mozes in de wet geschre ven heeft en de profeten, Jezus, de zoon van Jozef, uit Naza reth. Dat getuigenis gaat ergens vrselijk mank. Als dit een preek was, zouden de ouderlingen er veel op aan te merken kunnen hebben. En Nathanael heeft er veel op aan te merken: „Kan uit Naza reth iets goeds komen?" Hij valt precies over het onschrif tuurlijke uit de korte „preek" van Philuppus. Wat zegt het Oude Testament van Nazareth? Niets. Maar Christus komt niet uit Nazareth, maar uit Bethlehem. Daar ligt zijn geboor te-acte. ,jZoon van Jozef" is ook zo iets. Christus is geen zoon van Jo zef. Hij is zoon van Maria. Alweer is Philippus fout. Hij ver- donkermaant hier de maagdelijke geboorte. Dat is geen klei nigheid. Maar dan pakt Philippus het anders aan. Hij probeert het evangelie niet langer op zijn gebrekkige manier uit te leggen, maar zegt: „Kom en zie." En Nathanael komt, hoort, ziet, en gelooft. We lezen vandaag: Johannes 6 16-24. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De week van ge bed voor de eenheid der christe nen staat dit jaar in het teken van de hoop. Ondanks de blijvende verdeeldheid zullen protestanten, rooms-katholieken en orthodoxen gebedsweek traditioneel in de week van Pinksteren. In vele plaatsen zullen ohristenen uit verschillende kerken samen bidden om de openbaring van de eenheid, die God wil, op de wijze, waarop Hij die wil. Het thema voor dit jaar is ontleend aan Epheziërs 4 4 en luidt „Geroepen., in de ene hoop". Een leidraad voor bij- j j belstudie en gebed met een orde van in een groot deel van de wereld diensl is verifrij6baar bij het secreta- zich ook dit jaar weer verenigen in gebed gedurende de week van 18 tot 25 januari. Alleen de christenen op het zuidelijk halfrond en in Duitsland hebben hun KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Brieven die niet tjjn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen Geheimbonding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Men zegt dat het Hon gaarse elftal uit de eerste helft van de jaren vijftig nog beter was dan dat van nu. Men roemt vooral het spel van het befaamde binnentrio uit die dagen: Puskas, Hideguthi en Kocsis, maar wie waren de vleu gelspelers? Antwoord: De vleugels van het Hongaarse wonderteam, dat toen o.m. met 63 van Engeland won, werden bezet door Csibor en Budai. De laatste werd een seizoen later vervangen door Sandor. Vraag: Men zegt dat prof. Oud, oud-burgemeester van Rotterdam en voormalig fractievoorzitter van de WD, wel lid van vier partijen is geweest. Is dat waar? Antwoord: Prof. mr. P. J. Oud werd reeds in 1917 lid van de Vrij- zinnig Democratische Bond en is dat daarna steeds gebleven. In 1946 ging hij met deze bond over naar de Par tij van de Arbeid. Eind 1947 bedank te hij voor de PvdA en in januari 1948 kwam door fusie van een aan tal oud-VD-ers en de liberale partij van de Vrijheid de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie „tot stand. Men kan eerder zeggen, dat de par tijen zelf veranderden. Vraag: Hoe kan ik het adres te weten komen van de eigenaar van een Duitse wagen, waarvan kente ken en merk mij bekend zijn? Antwoord: In dit geval is het slechts mogelijk de zaak in handen te geven van de politie. Vraag: Wie was de eerste ruimte vaarder? Wanneer werd hij gelan- Antwoord: Eerste was de Rus Joe- ri Alexejewitsj Gagarin. Hij ging met de Wostok I op 12 april 1961 de ruimte in en zijn reis duurde 1 uur 48 minuten. Vraag: Mogen alleen artsen een esculaap op hun wagen voeren of ook andere personen, die in de me dische sector werkzaam zijn? Antwoord: Alleen medisch geschoolde medici mogen de escu laap voeren. Dit zijn artsen, tand artsen en dierenartsen. Bovendien mogen vroedvrouwen een blauwe esculaap voeren, indien ze volledig afgestudeerd zijn. Over hinkende huwelijken BONN De Westduitse minis ter van justitie dr. Gustav Heine mann verwacht geen resultaat van eventuele besprekingen met de Spaanse regering over wijziging van de Spaanse huwelijkswetge ving met het oog op in het buiten land gesloten huwelijken. Dit heeft hij geantwoord top schrifte lijke vr&gen van het socialistsche bondsdaglid Hans Geiger. De bepalingen zijn nog in 1958 nieuw geformuleerd als gevolg van het concor daat tussen Spanje en het Vaticaan, dat van 1953 dateert. De Spaanse regeling, waarbij de Rooms-Katholieke Kerk een bevoor rechte positie inneemt in het huwe lijksrecht, is ten aanzien van huwelij ken, die in de Bondsrepubliek gesloten worden, echter zonder betekenis. Alle godsdienstige gemeenschappen worden bij ons gelijkelijk behandeld, aldus mi nister Heinemann. Hij voegde daaraan toe, dat het geen schending van dit beginsel is, wannen verloofden of echtparen ingelicht wor den over het Spaanse huwelijksrecht en hun geadviseerd wordt, rooms tholiek te trouwen, om hun huwelijk ook voor Spanje geldig te maken. Het gedrag van de ambtenaar van de burgerlijke stand van Pforzheim, die weigerde de familienaam in te schrij ven van een kind uit een Spaans-Duits huwelijk, dat niet naar Spaans ïecht gesloten was, keurde minister Heine mann af. riaat van de oecumenische raad van kerken in Nederland (Maliebaan 88, Utrecht, tel. 030 - 22779). De week van gebed wordt georga niseerd door de commissie voor ge loofsbelijdenis en kerkorde van de We reldraad van Kerken en het Een heidscentrum van de Rooms-Katholie ke Kerk te Lyon. De leidraad is op gesteld door de Wereldraad en pater Pierre Michalon, een lid van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen. In de inleiding wordt onder meer ge zegd: „Bidden .voor de eenheid is niet iar een vorm van geloven, wat graag wil. Het is een volgen ii voetstappen van Christus, die zelf dit d begon. Misschien zijn de orde dienst en de geboden uit deze leid raad u .niet bekend. Wij zijn echter dankbaar voor de gebeden, die de verschillende kerkelijke tradities ons bieden en die ons persoonlijk gebed en dat van onze gemeenteleden kunnen verrijken." Verder citeren we: „Luisteren, bid den en werken kunnen voor een christen niet van elkaar gescheiden worden. Dit geldt in het bijzonder de week van gebed voor de eenheid der christenen. Het gebed staat in het middelpunt, maar het veronderstelt en luisteren met het doel tot samenwerking te komen." Onderste psalm was gironummer internationale bijstand) prijkte zondag onderaan het psalmenbord in de gere formeerde kerk van Heemstede. Drs. G. N. Lammens wilde hiermee de kerkgangers aansporen tot christen dom van de daad. NOVIB vraagt name lijk aan iedereen symbolisch een gast aan tafel te nemen. Dat komt neer op het afstaan van zes gulden per maand voor giro 645300. Dit sloot aan bij de preek van drs. Lammens over „Geef ons heden ons dagelijks brood". (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Steeds duidelijker kondigt zich voor de Nederlandse Hervormde Kerk een nieuwe fase aan in de strijd om haar kerk-zyn. Deze fase wordt gekenmerkt door de vraag, of de vorm van kerk-zijn, waarvan de kerkorde de grondlijnen trekt, in de tweede helft van de twintigste eeuw nog wel verantwoord is. Dit schrijft ds. F. H. Landsman (bin nenkort secretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk) in het jongste nummer van Hervormd Neder land. Hij wijst op drie aspecten, die in deze nieuwe ontwikkeling van grote be tekenis zijn: de oecumenische bewe ging, de geloofwaardigheid van het ge loof en het feit, dat de signatuur van de samenleving radicaal verandert. Strijder voor negerrechten (Van onze kerkredactie) DETROIT De bekende Ame rikaanse politicus G. Mennen Wil liams heeft aangekondigd de po litiek te zullen verlaten en predi kant te worden in de Episcopaal se Kerk. Williams, die 55 jaar is dolf het onderspit bij de senaats verkiezingen in november. Williams geniet op het Amerikaanse politieke toneel grote bekendheid. Reeds op 37-jarige leeftijd werd hij gekozen tot gouverneur van Michigan (op zichzelf voor een democraat al een prestatie), een ambt, dat hij niet min der dan twaalf jaar heeft vervuld. Hij maakte zich daarbij' vooral verdienste lijk in de strijd voor de burgerrechten van de negers. In 1960 spande hij zich in voor de overwinning van Kennedy. Omdat hij voor de vrede wilde werken, stelde hij zichzelf niet meer herkiesbaar bij de gouverneursverkiezingen. Kennedy maakte hem onderminister voor Afrikaanse zaken. In deze functie bracht hij vele bezoeken aan Afri kaanse staten en ijverde hij voor een zo flexibel mogelijke Afrika-politiek van de Verenigde Staten. Begin maart vorig jaar trad Williams af. om zich kandidaat te stellen (in Michigan) voor een senaatszetel. Williams (die uit een familie *«pmiljonairs stamt en daaraan zijn populaire bijnaam „Soapy" ontleent) wilde niet zeggen, waarom hij zijn poli tieke carrière afbreekt, om predikant te worden. Wel zei hij: „Op mijn leef tijd (55) is het nog niet te Iaat om van beroep te veranderen". Mennen's vrouw heeft zich overi gens tamelijk skeptisch uitgelaten over de voornemens van haar man. „Hij zegt wel vaker zo iets." SVB ontdek l fout met computer (Va e onderwijsredactie) AMSTERDAM Uit een onderzoek van de SVB is gebleken dat het huidi ge studietoelagenbeleid van het ministe rie van o. en w. diverse mankementen vertoont. Met behulp van een TR-4 computer van de TH-Delft hebben de studenten L. Reijnders te Amsterdam en R. de Jong en H. Meyer te Delft een tabellen- rapport opgesteld dat een overzicht geeft van de grootte der toelagen. De SVB concludeert dat door het mi nisterie een fout is gemaakt bij het opstellen van de definitieve over gangsregeling voor de studenten van 1965-66. De rijksstudietoelage neemt bij een ouderlijk inkomen van ƒ21.000 en meer toe in plaats van af bij overi gens gelijkblijvende omstandigheden. In de eerste plaats is er onontkoom baar het verschijnsel van de oecume nische beweging. „Is het de doem of misschien ook de glorie van het her vormd-zijn, dat de pinnen, waarmee onze tenten in de grond staan, blijk baar zo gemakkelijk zijn los te wrik ken?" zo vraagt hij. Immers, juist de Hervormde Kerk is zo in onzekerheid gebracht over de legi timiteit van haar eigen bestaan, in haar huidige vorm van leven,' in haar huidige structuur. In de Gereformeerde Kerken zijn ook veel groeperingen, die dit besef met zich meedragen, maar toch anders. Doopsgezinden, re monstranten. baptisten enzovoort heb ben er blijkbaar helemaal geen last van. Die hervormde onzekerheid heeft wel ergens grenzen, want aldus ds. Landsman: „Als de Nederlandse bisschoppen zeggen „we kunnen niet buiten de Reformatie", is het bijvoorbeeld de vraag, of de hervormde synode zal zeggen „we kunnen niet buiten Ro me". Wij menen, dat het verant woord zou zijn dit zo te zeggen en dat we daar ook de consequenties uit moeten trekken." Maar, zo vervolgt hij „wordt dat niet wat erg moeilijk, als we bedenken, dat juist de Nederlandse Hervormde Kerk ook te maken heeft met een heel ande re vorm van „oecumenisme", een boven- kerkelijk, een spiritualistisch oecume nisme, dat de twijfel aan de legitimi teit van de Nederlandse Hervormde Kerk omgezet heeft in twijfel aan de legitimiteit in de wereld van nu, van elke min of meer geïnstitutionaliseerde vorm van kerk zijn." Dit .oecumenisme gaat verder dan het experimenteel doorbreken van de gewone gang van zaken door liefde maaltijden. „oecumenische" huwe lijkssluitingen en doopbedieningen. Het wil het christenzijn en het gemeen te-zijn reduceren tot een apostolaire prestatie, die alleen de kleine groep, het incidentele verband, misschien nog een para-parochie verdraagt, maar niet Vervolgens gaat ds. Landsman in op het tweede aspect van de nieuwe ont wikkeling, dat volgens hem nog veel belangrijker is: de twijfel aan de ge loofwaardigheid van de christelijke ge loofsverkondiging in haar tot nu toe geldende vorm. Juist in hervormde kring gaat deze twijel het diepst Men spreekt van christelijk atheïsme, reli gieloos christendom, ontmythologiseer- Dat laatste wordt benadrukt door ?n aantal jongeren, die vanuit Taizé ;n oproep aan alle jongeren in Frank- jk en Nederland hebben gericht, „om het gebed concreet te maken". „Bidden voor de eenheid houdt in, it men het risico loopt ingeschakeld te worden als instrument tot verhoring an dit gebed", zo schrijven zij. Zij stellen voor, de solidariteit met de ontwikkelingslanden te stimuleren, door acht weken geld bijeen te brengen voor bepaalde miniprojecten. Het gaat hier om zeer precieze, klei- projecten, die een groep jongeren in een bepaalde .stad of streek aan kan. Het gaat niet oqi een grootse anonieme actie, maar om een inzet, die door uit wisseling persoonlijk gemaakt en ver menselijkt kan worden. Er zou een briefwisseling begonnen kunnen wor den tussen hen die geven-en hen, die de projecten ter plaatse realiseren. De projecten variëren-van veertigdui zend gulden (een regionaal ontwikke lingsprogram in Peru op gang brengen) tot vierduizend gulden (een kleine vrachtwagen voor maatschappelijk werksters in het Argentijnse ZamoraJ. Volksca tech ism us verschijnt april MAASTRICHT Pastoor J. Brou wers uit het Limburgse Bemelen, die eenvoudige volkscatechismus heeft geschreven, heeft er nu ook een uitge ver voor gevonden. In april zal de opla ge van 15.000 exemplaren bij uitgeverij Schenk N.V. in Maastricht uitkomen. De bisschoppelijke goedkeuring ver wacht pastoor Brouwers over enkele dagen. De pastoor meent dat de rooms-katho- lieke „Nieuwe Katechismus" niet door alle gelovigen is te begrijpen. Zijn populaire versie is beknopter, eenvoudiger van taal en bovendien voorzichtiger in de formuleringen bij kwesties als de maagdelijke geboorte van Christus en het bestaan der en gelen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel: J. Catsburg te Op- heusden; te Renkum (vac. J. C. Hunnik): Ph. J. Stoutjesdijk te Hellendoorn. Aangenomen naar Ouwsterhaule (Fr.): T. J. Drent te Middelbert, die bedankte voor Opende (Gr.); naar Neede (Gld.- toez.): kand. B. Martèl te Zaandam, die bedankte voor Dedemsvaart (vac. E. C. Burgstede). Bedankt voor Scheveningen (vac. H. Stolk): P. v. d. Berg te Den Haag; voor Farmsum: R. Pomp te Zwartemeer. Emeritaat: verleend aan P. G. van den Hooff te Hilversum, K. A. Oskam te 's-Hertogenbosch en R. C. G. Troelstra te Wageningen. Eervol ontslag verleend aan mej. J. H. Stegeman, pred. voor buitengew. werk- zaamh. (Indische gerepatrieerden) te Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: de class.' Arnhem heeft prep. geëx. en beroepbaar verkl.: kand. L. Wieringa, Saffierstraat 45, Am sterdam-Zuid, in verb, met stage is hij nog niet beroepbaar. Aangenomen naar Vlissingen (vac. drs. A. Verschoor): H. Groeneveld te Ben- nekom. Bedankt voor Minnertsga: L. Hartholt te Wierum: voor Oldebroek: H. Herder GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Niezijl-Kommerzijl en te Ferwerd-Hollum: kand. J. C. Post te Leeuwarden. Aangenomen naar Rotterdam-Over- schie (vac. O. J. Douma): J. M. Smelik te Almkerk. Bedankt voor Winschoten en voor Alk maar: D. Nieuwcnhuis te IJmuiden. Presidente NCVB Als correctie op het bericht over het presidentschap van de NCVB delen wij mee, dat de vorige presidente mevrouw S. H. Engelkes-Wijngaarden is geweest. „Het type man dat de histo rische maatschappijen beheerste was de volwassen man. Maar deze volwassene ondervindt op momenten van een crisis de con currentie van de jonge man, zelfs van de jongeling". Dit citaat van de Franse essayist Edgar Morin geeft precies de Neder landse situatie van de jaren 1966'67 weer. Dat behoeft eigen lijk geen nader betoog. De crisis van onze democratie, zich manifeste rend in de val van twee kabinetten binnen twee jaar en in de onver kwikkelijke Koekoek-verkiezingen, heeft een opmars van jongeren in de politiek op gang gebracht, waar tegen de grootste partijen niet bestand zijn gebleken. Die jongeren zijn geen miniatuur-ouwc-heertjes, die naar ministcrsstcken en ambtsketenen snakken, maar angry voung men, die genoeg hebben van de onduidelijkheid, kleinburgerlijk heid en gezapigheid van de Neder landse politiek. Ze zijn overwegend links-radicaal ingesteld en verlan gen voor alles duidelijkheid. de geloofsverkondiging. Ds. Landsman zegt ervan: „Van deze nieuwe vorm van ge loofsbeleving (want zo moeten we haar toch wel noemen, al vragen we ons af, of het nog een beleving van het christe lijk geloof is) lopen er allerlei verbin dingen naar een nieuwe waardering en beleving van de werkelijkheid, van de wereld, waarin wij leven, als een „we reld van de mens", van de menselijke samenleving, die met de snelle ontwik keling van wetenschap en technologie een nieuw tijdperk ingegaan is." Tenslotte ziet ds .Landsman als der de aspect de radicaal wijzigende signa tuur van de samenleving. Het samenle vingspatroon wordt hoe langer hoe meer ingewikkeld. Echte verantwoorde lijke participatie wordt steeds moei lijker. De machten worden steeds meer anoniem en ongrijpbaar. Het zijn van de mens dreigt verslonden te worden door zijn functies. „Wat is in zulk een samenleving de plaats en de functie van de kerk? Van dc Nederlandse Hervormde Kerk? Als we willen en moeten vasthouden om Christus' wil aan de roeping var kerk tegenover overheid en volk, het gestalte geven van Christus ii samenleving, dan is het in elk geval duidelijk, dat dit zo ooit dan zeker nu niet declaratorisch kan geschieden. Het vraagt om een vermenselijking, een ingaan, soms' zelfs opgaan in de samenleving, in haar levenskringen, or ganen en instituten, dat alleen moge lijk is, als de kerk in al haar leden en geledingen daarop ingesteld is. Als zij daartoe gevormd wil worden en last not least daarin geestelijk toegerust en gevoed wordt in de dienst der gebeden, in de geloofsverkondiging, in de sacra mentele gemeenschap met Christus en met elkander, in het onderlinge dienst betoon." Aan het eind van zijn beschouwing noemt ds. Landsman de manier van leven van de Nederlandse Hervormde Kerk bijzonder hachelijk en tegelijk bijzonder boeiend. Nieuwe berijming is haast gereed DEN HAAG De revisie van de „nieuwe psalmberijming" (het zoge naamde Dichterpsalter) is bijna vol tooid. Naar het zich laat aanzien, zal dc herziene bundel binnen afzienbare tijd de kerken kunnen worden aangeboden. In de aanvankelijke versie zijn nog al wat wijzigingen aangebracht. Zoals bekend hebben met name de hervormden en de gereformeerden hel „groene boekje" in de kerkdiensten ge probeerd. Een interkerkelijke werkcom- missie onder leiding van prof. dr. G. Kuiper te Amsterdam heeft alle binnen gekomen kritiek verwerkt. Regelmatig zijn de dichters ook nog voor nadere bezinning op de Pietersberg te Ooster beek bijeen geweest. Het bestuur van de Interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming heeft dr. P. G. Kunst, gereformeerd predi kant te Amsterdam, tot voorzitter be noemd. Hij volgt wijlen ds. P. D. Kui per te Sassenheim op. Niemöller over Vietnam: BUSSUM Dr. Martin Niemöl ler vindt de verklaring, die de Wereldraad van Kerken vorig jaar heeft doen uitgaan over Viet nam, voor een deel „niet reëel". Niemöller, die zélf een van de pre sidenten van de Wereldraad is, keerde vorige week terug van een bezoek aan Noord-Vietnam. In de televisie-ru- KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Vol vragen en onzekerheden: maar dat is een misère die ook iets met de glorie heeft te maken van het christen-zijn en het kerk-zijn in deze wereld. Zo te mogen twij felen aan zichzelf en zo vast te mo gen vertrouwen dat God dan het best zijn kerk, ook de Hervormde kerk, kan gebruiken voor zijn heilsplan met mens en wereld. briek Kenmerk (IKOR-CvK) zei hij gisteravond, dat het niet reëel is het Vietnamese volk de overtuiging bij te brengen, dat het aan deze oorlog ook maar een deel van schuld heeft. Men vindt het in Noord-Vietnam niet maar een schuld, maar zelfs een mis daad van de Amerikanen, dat zij het Vietnamese volk met bommen besto ken en het zijn vrijheid onthouden. MILAAN In een vraaggesprek met het Milanese dagblad II Gioino heeft dr. Niemöller gezegd, dat Ho Tsji Minh hoopt op een veroordeling van de Amerikaanse agressie in Viet nam door de Rooms-Katholieke Kerk. Hij had een gesprek met de Noord- i Vietnamese president. De Kerstrede van kardinaal Spell- j man in Saigon heeft in het noorden bijzonder felle reacties uitgelokt en de rooms-katholieken daar in een bijzon der moeilijke positie gebracht, zei hij. Hervormd kerketverk in het zuiden EINDHOVEN Het steunfonds voor het protestantisme in het zuiden van ons land heeft in 1966 in totaal 68.000 gulden ontvangen, dat is tien procent meer, dan in 1965. Dit fonds wordt gesteund door vele hervormde gemeenten boven de grote rivieren. Het keerde 38.000 gulden uit aan kleine gemeenten voor het pasto raat, 15.000 gulden voor taken op soci aal gebied en 6.000 gulden voor evange- lisatiearbeid. TETS daarvan heeft z'n uitw gevonden in enkele zingsprograms. Het meest van de PvdA. In Haarlem kreeg socialistische partijleiding druk van de jongerenaanhëng e« paar vuurrode punten in de ma gesplitst, die Den Uyl's onderhand lingspositie bij de komende kaft netsformatie bij voorbaat hebbq verzwakt. Maar ook de VVD moe; terwille van de jeugd op haar con. gres in Rotterdam een stuk of wj conservatieve veertjes laten. Oven gens niet zoveel, dat D'66 r wind uit de zeilen is genomen. KVP en CHU blijven met hun pro grams in rustiger vaarwater. Ze heb. ben dan ook rustige jongerenorgani. saties, die weliswaar actief, maai niet radicalistisch zijn. Anders lig; het bij de AR, die in de ARJOS - althans in de leiding daarvan een vooruitstrevend-idealistische, somj zelfs revolutionair-aandoende keur. troep heeft. Toch blijkt de invloed van de a.r. jongeren op menstelling van het Program vat Actie 19671971 niet groot te geweest. In de inleiding wordt web iswaar gesproken over de „radical!, teit van het Evangelie", van waaruil de „Evangelische Volksparij" lerlei problemen in de samenlevinj te lijf wil gaan, maar een werkelijk1 radicaal puntje hebben we in he! hele program niet kunnen ontwa ren. Het biedt een keurig Elck wa! Wils, waarin niet-al-te-rechts et niet-al-te-links elkaar mannenbroe- derlijk de hand reiken. TV/TEER dan uit de verkie- zingsprograms zal de verjonging van de Nederlandse politiek straks1 blijken uit de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer. Met die pro grams loopt het, alles overziende, nogal los. Niemand kan beweren d ze overlopen van verjonging en ve nieuwing. De radicalisering zal, j ze komt moeten komen van de jon geren die volgende maand het Bin nenhof zullen betreden. Dat zijn er nogal wat. Vooral bij de PvdA, die een aantal oudere frac tieleden in de uitverkoop heeft ge gooid en vervangen door kandidaten die voor een huwelijk nog toestem ming van hun ouders moeten heb ben. Ook WD en CHU hebben twennies op verkiesbare plaatsen ge kandideerd. De KVP doet het mei een paar 31- en 32-jarigen even min slecht. Alleen de AR blijft nog een beetje aan de voorzichtige kant Nog in het begin van de jaren vijftig is de verlaging van de leef tijdsgrens voor passief kiesrecht tot 25 jaar afgewezen met het argu ment, dat beneden de 30 niemand rijp genoeg Ls om er een weloverwo gen oordeel over politieke zaken op na te houden. Dat is gelukkig een overwonnen standpunt. Natuurlijk moet er érgens een leeftijdsgrens zijn, want de Tweede Kamer mag geen kinderkamer worden. Maar de mening dat iemand pas op z'n der tigste volwassen genoeg is om poli tiek een woordje te kunnen meespre ken hoort thuis in de bevoogdende maatschappij van de vorige eeuw. De historische feiten spreken trou wens een andere taal. Voorbeelden te over van vorsten en vorstinnen die. nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid, staten opbouwden en we reldrijken vormden. William Pitt de Jongere was op z'n 22ste een geni aal minister-president, die Engeland uit een diepe Do'itieke en econo mische malaise hielp. JJET is volmaakt onduidelijk waarom iemand op z'n 28ste wel hoogleraar, maar geen Kamer lid kan worden. Wijsheid, bezonken heid en ervaring, die pas met de jaren komen, zijn onontbeerlijke po litieke deugden, maar zonder ee flinke dosis jeugdig élan worden z_ al gauw steriel. En voor dat élan zorgen straks hopelijk de jongeren. Ze kunnen het ietwat benepen ge worden gezicht van de Kamer een nieuwe, frisse kleur geven. Met de radicaliteit zal het niet zo'n vaart lopen. Wie met de harde praktijk van het parlementaire bedrijf in aan raking komt en verantwoordelijk heid voor beslissingen gaat dragen, wordt plooibaarder, voorzichtiger, minder geprononceerd. De politieke realiteit slijt de scherpe kantjes van het idealisme af. In het parlement wordt men wel kaal maar niet radi caal. Daarom hoeft de rechtervleugel van de PvdA niet bang te zijn dal de verjonging van de socialistische Kamerfractie de partij de extreem linkse kant op zal drijven. Tiener-o- ver-rood Hans van den Doel mag nu nog hoog van de rode toren bla zen, maar over vijftien jaar is hij een van dc keurige rose parlementa riërs, die diep in hun hart Mart maar een enge man vinden. Kosten mammoetwet in '73 vallen mee (Van onderwijsredactie) DEN HAAG De extra kosten, die de invoering van de mammoetwet het cursusjaar 19731974, uitgaande van het prijspeil van 1965, met zich brengen worden geraamd op 219.1 miljoen gul den. Dat heeft de staatssecretaris onderwijs en wetenschappen meegedeeld aan de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen. De bewindsman wees er op dat i memorie van toelichting uitgegaan wordt van een stijging van de kosten van exploitatie met ongeveer 270 mil joen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2