ieuwe Leidse Courant OMROEPWET HAALT HET A JAMIN Commentaar Kabinet helpt noorden met vestiging industrie In Canada 48 kinderen ontvoerd Grote meerderheid Kamer akkoord Tien amendementen ingediend Geschil over Kennedy-boek bijgelegd Spectaculaire bankoverval in Italië President Lioe sluit de rijen Duitsers voor meer dan ton opgelicht -'f ïSW Iridaur» F. Diemer gofdradacleuri Dr. E. Die loofdkantoor Leiden Dinsdag 17 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fe Werk van eenheid in teken van hoop - pag, Kernmerk Top-20 nekt wrevel - pag. Radio/TV ST. AGATHE Monniken van een af gescheiden r.k.-sectie hebben in de bergachtige streek van St. Agathe bij Quebec (Canada) 48 kinderen ontvoerd. Sinds vanmorgen maakt de politie een grote klopjacht op de kinderrovers. \anleiding tot de kidnapping was een bevel van een sociale instantie om 66 kinderen die in het klooster ver bleven onder gerechtelijke voogdij te stellen. De kinderen zouden onder voed zijn en hun opvoeding zou zijn verwaarloosd. Na het bevel voerden de strenge monniken de kinderen in het geheim weg. Het klooster is van de „apostelen van de oneindige liefde". Deze klooster lingen hebben contact met een der gelijke groep in Frankrijk, die in 1952 door ex-priester Michel Collins is opgericht. Collins noemt zich nu paus Clemens XV. melkkrokantjes niet duur wel heerlijk Smokkel horloges voor 100.000 LONDEN De 26-jarige Amster dammer J. A. v. d. S. is hier in eer hotel gearresteerd. Hij had 591 horlo ges. 64 ringen, 11 armbanden, 2( halskettingen en broches bij zich. Hij zou bekend hebben, die Engeland te hebben binnengesmokkeld. De poli tie gaat nu de herkomst van de artike len na. Ze hebben een waarde van on geveer 100.000 gulden. De Amsterdamse recherche acht het mogelijk dat dc horloges en sieraden afkomstig zijn van de inbraak die vori ge week bij een juwelier in de Kal- verstraat is gepleegd. Dat wordt nu via Interpol nagegaan. Merkartikelen in prijzenoorlog AMSTERDAM Twee grote hoofdstedelijke supermarkten koppelen deze week de prijzen van ongeveer 300 merkartikelen los van de vertikale prijsbinding. Dat komt gemiddeld op een verlaging met 5 procent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Twee de Kamer stelt zich in prin cipe achter de nieuwe om roepwet. Slechts enkele leden van de KVP-, de PvdA- en de CHU-fracties, alsmede alle WD'ers, hadden grote be zwaren tegen deze definitieve regeling van het omroepbe stel. Wel zijn enkele amende menten ingediend, die door de meeste Kamerleden wor- j den gesteund. Bij de debatten van gisteren vorm de het auteursrecht op de program- ma-gegevens een heet hangijzer. In het wetsontwerp wordt duidelijk ge steld dat het verspreiden of drukken van radio- en tv-programma's zonder toestemming van de Nederlandse Om- roepstichting als een inbreuk op het auteursrecht wordt beschouwd, onge acht de wijze waarop die gegevens zijn verkregen. Een meerderheid van de KVP, de PvdA en de hele a.r. fractie was het hiermee eens. De heren Baeten (kath.v.) en Kikkert (c.h.) en Kleywegt (soc.) meenden dat deze regeling nodig is voor een goede functionering van het omroepbestel, waarbij de programmagegevens als ge zamenlijk werkprogram dienen. Dr. Boertien (ar) betoogde dat de re geling van het auteursrecht niet afdoen de was geformuleerd. Hij wilde nadruk kelijk vastgelegd zien dat de NOS de programmagegevens uitsluitend ter beschikking van de zendgemachtigden mag stellen. Hij diende hiertoe, ondersteund door. afgevaardigden van de KVP. de PvdA en de CHU een amendement in. Bewijslast Andere woordvoerders konden de re geling van het auteursrecht op pro grammabladen niet erg waarderen. Vooral de liberaal Berkhouwer had scherpe kritiek. Een quasi-auteursrecht moet volgens hem dienen om het mono polie van de bestaande omroepvereni gingen waterdicht te maken. Mr. Van Rijckevorsel (kath.v.) zei dat in de voorgestelde regeling de be wijslast wordt omgekeerd. Mr. Van Gelder (c.h.) betreurde het dat voor de programmabladen een bij zondere maatregel wordt getroffen ter wijl de nieuwe auteurswet nog in voor bereiding is. Jackie sluit akkoord met William Manchester Maatregelen A/TET name van socialistische zijde is het kabinet-Zijlstra nogal I eens verweten, dat het alleen oog zou hebben voor de (overigens wel drin gend noodzakelijke) verbetering van de financieel-economische positie van ons land, en dat het zich (te) weinig gelegen zou laten liggen aan maat regelen in de sociaal-economische sfeer, zoals tegengaan van werkloos heid. Dit verwijt blijkt ongegrond geweest te zijn, want gisteravond heeft het kabinet maatregelen bekend ge maakt om nieuwe industrieën (en daardoor de werkgelegenheid) krachtig te bevorderen in die ge bieden, waar de structurele moei lijkheden het grootst zijn. Het kabinet heeft gekozen voor aan zienlijke uitbreiding van de reeds bestaande faciliteiten. Dat is, gezien zijn korte levensduur, ook het enige dat met kans op spoedig resultaat kon worden gedaan. Hoewel méér nodig is, vooral op langere termijn, kan het kabinet- Zijlstra onder de hnidige omstan digheden niet worden verweten dat het zulks niet heeft gedaan. Dat is iets wat aan het volgende kabinet mag worden overgelaten. NEW YORK Mevrouw Jacqueline j Kennedy is tot een akkoord gekomen j met William Manchester, auteur van het boek „De dood van een presi- j dent" over de publikatie waarvan een geschil was ontstaan tussen haar en de schrijver. Een woordvoerder j van senator Robert Kennedy heeft dit gisteren te New York meegedeeld. I Aan de waakzaamheid van een hond die alarm sloeg, hebben de bewoners van drie panden aan het Bellamy- park te Vlissingen waarschijnlijk mede hun leven te danken. Zij werden geivekt toen de brand nog in een beginstadium was. Kort daarna sloegen de vlammen aan alle kanten uit de percelen. De huizen werden geheel in de as gelegd. De materiële schade loopt in de tonnen. Hij zag vooralsnog niet in. voor de omroepbladen een bijzondere regeling moest worden getroffen. Naar zijn mening kon het thans ontworpen omroepbestel ook functioneren zonder de bepalingen over het auteursrecht, j den aanzienlijk uit te breiden, Hij drong er bij minister Klompé opi de artikelen die hierop betrekking Deze maatregelen zijn: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van economische zaken, drs. J. A. Bakker, heeft gisteravond de reeds aangekondigde maatrege len bekend gemaakt, die ten doel hebben de werkgelegenheid in het noorden des lands en in Zuid- Limburg tte vergroten. Om op zo kort mogelijke termijn een zo groot mogelijk effect te bereiken heeft de regering besloten de reeds bestaande faciliteiten bij industrievestiging in deze hebben uit het ontwerp te lichten. Zie voorts pagina DE BILT In de afgelopen nacht is de bewolking in ons land opgelost, zo dat de temperatuur plaatselijk enkele graden beneden het vriespunt kwam. Tegelijkertijd nam een hogedrukgebied boven het vasteland van Europa in be tekenis af. Oceaandepressies van kleine omvang trekken op het ogenblik langs Ierland naar het noordoosten. De erbij behorende fronten komen geleidelijk dich ter bij Nederland. Het komende etmaal zal daardoor de bewolking over het al gemeen weer toenemen, maar de kans op neerslag wordt waarschijnlijk niet groot. De temperatuur kan in de nacht plaat selijk weer tot enkele graden beneden het vriespunt dalen, terwijl de middag- temperaturen morgen dezelfde zullen zijn als vandaag of iets lager. DE BILT Meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, zuidelijke wind. Vannacht temperatuur om het vries punt, morgenmiddag dezelfd eof iets lagere temperaturen. In plaats van de bestaande grond prijsreductie op industrieterrein (50 procent) en de premie op industriege bouwen (ƒ30 tot 60 per m2 bebouwd oppervlak) zal nu ook een premie van 25 procent op de totale investeringen in vaste activa (grond, gebouwen en machines) kunnen worden verleend. Het maximumbedrag is 3 miljoen per aanvrage. Op de toegezegde premies kan in het vervolg reeds bij het begin van het in uitvoering nemen van het project een voorschot worden uitgekeerd. Voortaan zal ook voor het noorden de mogelijkheid bestaan om financiële faciliteiten te verstrekken voor vesti ging van belangrijke administratieve instellingen en andere belangrijke vesti gingen in de dienstensector. Deze facili teiten bestaan sinds enige tijd reeds voor Zuid-Limburg. TURIJN De Italiaan poli* hond, van de Nationile Investeringsbank klon.arhl „n dr,e (Herstelbank) een vestigingskrediet on der staatsgarantie kan verlenen, wordt nu onverkort ook voor het noorden van toepassing verklaard. grootscheepse klopjacht op drie bankrovers die in de omgeving van Turijn twee banken overvielen, een arts neerschoten en drie mensen als gijselaars hebben meegenomen. Gewapend met machinepistolen storm- Voorts zal de mogelijkheid bestaan den de bankrovers de eerste bank om risicodragend kapitaal beschikbaarj binnen en sommeerden de aanwezi- te stellen, hetzij door de Nationale In- j gen met het gezicht tegen de muur te vesteringsbank onder gehele of gedeel-l staan, telijke garantie van de staat, hetzij j Daarna eisten _zij rechtstreeks door de staat. Krachtens het nieuwe akkoord zullen; de bandopnamen die Manchester! maakte toen hij in 1964 vraaggesprek- J ken had met mevrouw Kennedy, wor-; den verzegeld en opgeborgen in de bibliotheek, gesticht ter nagedachte-1 nis van de vermoorde president. Honderd jaar zullen de omstreden passages, volgens het akkoord, voor de wereld verborgen blijven. Er zullen nu passages, die Jacque line Kennedy persoonlijk betreffen, geschrapt worden uit het boek. dat 300.000 worden telt. Bovendien zullen de brieven die presi dent Johnson aan mevrouw Kennedy heeft geschreven, niet in het boek worden afgedrukt zonder Johnsons toestemming. De familie Kennedy zou geen bezwaar hebben tegen de inhoud van de brie ven. die hartelijk zouden zijn, maar erop staan dat Johnson van te voren zijn goedkeuring hecht aan de even tuele publikatie ervan. Zweden gaal rechts houden STOCKHOLM Op zondag 3 sep tember gaat het verkeer in Zweden van links over op rechts. Jaren is aan deze aanpassing aan het verkeer in con tinentaal Europa gewerkt. De nacht ervoor wordt alle verkeer verboden. De eerste tijd erna gelden snelheidsbeperkingen. Verzet tegen Mao PEKING De president van com munistisch China, Lioe Tsjao-tsji, is bezig alle krachten te bundelen om zich met des te meer kracht te kun nen verzetten tegen de koers die par tijvoorzitter Mao Tse-toeng en zijn minister van defensie, Lin Piao. vol gen. De president zou uit Peking z(jn ge vlucht naar Sjihkiatsjwang, dat ruim tweehonderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt. Hier heeft hij een geheime arbeidersbeweging georgani seerd. Tal van aanhangers van Mao in dit gebied zouden zijn gearresteerd. Maar ook de aanhangers van Mao sluiten zich hechter aaneen. Volgens het persbureau Nieuw-China hebben de Rode Gardisten in Peking voorge steld een contactorgaan te vormen, „dat alle revolutionaire rebellen mort verenigen achter het grote rode vaan del van Mao Tse-toeng". Het centraal comité van de commu nistische partij heeft een dringend be roep gedaan op de miljoenen boeren in het land „niet in te gaan op pogin gen van partijfunctionarissen die zich tegen Mao verzetten, om de economie van het platteland te ontwrichten". „Blijf aan het werk en wacht het onderzoek van de partijleiding naar de economische problemen op het platteland af", aldus muurkranten in Peking. „Landeigenaren, rijke boeren en contra-revolutionaire elementen spannen samen om de economie aan te tasten en de culturele revolutie te ver nietigen." T\E Tweede Kamer heeft gisteren *-* de Omroepwet in behandeling genomen. Tot hen die daarover hun zegje hadden, behoorde de liberaal mevrouw Haya van Someren-Downerdie veel kritiek leverde. 18 januari 2 1 8.39 C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-3O797*/21561 Maandag nummering i DEN HAAG De Kiesraad verga- j öert maandag om 12 uur in het ministe- rie van binnenlandse zaken in het open- I baar om de kandidatenlijsten voor de I Kamerverkiezingen te nummeren. Autoverkoper gearresteerd EINDHOVEN De 37-jarige auto verkoper J. W. heeft dertig officieren en onderofficieren uit de Duitse leger plaats Budel voor meer dan honderd duizend gulden opgelicht. De politie kwam de zaak op het spoor, toen W. aangifte deed van diefstal van een envelop met 130.000! in een café in de binnenstad. Recher-j cheurs geloofden W.'s verhaal niet en onderwierpen hem aan een langdurig verhoor. De autoverkoper bekende toen, tientallen Duitse stafleden te heb ben opgelicht. In de afgelopen drie maanden had W. in de legerplaats vele nieuwe perso nenauto's verkocht. Voor de oude wa gens betaalde hij hoge inruilprijzen. De Duitsers kregen geen geld in han den, maar een kwitantie, waarop het bedrag van de inruilwaarde was meld. W. deed de inruilwagens elders voor veel lagere prijzen van de hand. De autoverkoper besloot de diefstal te ensceneren, omdat hij met zijn werk gever. een autodealer uit Helmond, en met zijn Duitse klanten moest afreke nen. Tenslotte is besloten de mogelijk heid te scheppen om daarvoor in aan merking komende (nieuwe) bedrijven rentesubsidies toe te kennen en wel maximaal 3 procent van de bedragen, die de onderneming op middellange of lange termijn van derden beeft ge leend, zulks voor een periode van j hoogstens 15 jaar. De twee eerste maatregelen gelden ook voor de andere zogenaamde stimu-1 leringsgebieden. Treinen razen langs open spoorbomen HAARLEM De overweg aan de Liedeweg bleef open tooi gisteravond twee treinen uit tegenovergestelde rich ting bijna tegelijk passeerden. Door nog onbekende oorzaak Hetde overwegwachter de bomen omhoog. Een auto kon nog juist op tijd stoppen de kassier de geldkist. De 67-jarige dokter Gajotti- no. die zijn portefeuille uit zijn zak wilde halen, werd meedogenloos doodgeschoten. Bij hun vertrek namen zij een man en een vrouw als gijzelaars mee, stapten in hun auto en reden naar de tweede bank. Met de twee gijselaars betra den zij het gebouw en dwongen de klanten weer met het gezicht tegen de muur te staan. Een man die zich had omgedraaid werd met de kolf van het pistool in het gezicht gesla gen. 17-jarig meisje met hun mee te gaan. De twee andere gijselaars lie ten zij achter. Zij sprongen in hun auto en reden weg. Een kilometer verdpr werd het meisje uit de auto gesmeten. Bosnia: 7 Gaat niet verkeerd ZUIDLAREN Het gaat met onze economie beslist niet de verkeerde kant op. zei ir. J. Bosnia, voorzitter van het Centraal sociaal werkge versverbond. bij de opening van een bouwvakbeurs. Met de toeneming van de werk loosheid valt het z.i. wel wat mee. Vele bedrijven gaan nu na, of er wel pro- duktief wordt gewerkt. De werknemer gaat intensiever en harder werken, waardoor enkele anderen in het bedrijf overbodig worden. Dat zijn correcties die al eerder aan gebracht hadden kunnen zijn. Maar met de economische ontwikkeling heeft het niets te maken, meende ir. Bosma, al belemmert geldschaarste wel de uit voering van diverse werken. R HEDEN Wegens centralisatie wordt het filiaal van de NV Sandor te Enschede (confectie) opgeheven. Twin tig werkneemsters krijgen binnenkort ontslag. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i BONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. O hokje zwart maken naar keuzo

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1