Groot aantal christenen is verblind Cowards „Schemerlied" stijlloos gebabbel ECONOMIE DIT JAAR VOL VRAAGTEKENS Vooruitzien in wrok? HANS VAN DEN DOEL WIL INTELLECT BELASTEN Ko Prins haalt zoontje terug Verkeer eist zware tol: 14 doden in weekeinde Café-bezoeker stak met mes Vondeling Van Hulst liet prof, in de steek Vrouw werpt baby uit raam 7 MAANDAG 16 JANUARI 1967 (door onze economische medewerker) I Als wij het over een moeilijk jaar hebben, dan denken wij in de omdat wij niet kunnen doorgaan met eerste plaats aan de stijging van de werkloosheid. Het departement ecn mtad™ snX van Sociale Zaken heeft kort geleden berekend, dat de gemiddelde stijging van de invoer waarschijn- werkloosheid van mannen dit jaar tot 79.000 man zal aangroeien. Ditlijk. In de eerste plaats toch wordt is 2,7% van de beroepsbevolking. In september voorspelde het Cen- dG koopkracht met ruwweg 500 mil- traal Plahbureau nog dat de gemiddelde werkloosheid 57.500 man zou ,nP" a an c ,,oron - worden. Er is in korte tijd dus wel wat veranderd. We moeten in de zure appel bijten Er zijn meer feiten bekend, waar wij rekening mee kunnen houden. Sociale zaken heeft inmiddels berekend dat de werkgevers dit jaar een loon kostenstijging van ruwweg 8 pet. moe ten venverken, die als volgt berekend is: overloop uit 1966 -+- 1.1 pet., werkge verslasten 1 pet., contractswijzigin gen inclusief langlopende contracten en 4.4 pet. en incidentele loonstijgingen 1.5 pet. Wij weten verder dat de regering alles op alles wil zetten om het prijsbe leid te handhaven. Dat wil dan zeggen, dat loonsverhogingen in principe niet in de prijzen mogen worden doorbere kend, dat van buiten het bedrijf komen de kostenverhogingen (b.v. hogere grondstoffenprijzen) wel mogen wor den doorberekend waar echter weer te genover staat dat daling van die exter ne kosten tot een daling van de prijzen zou moeten leiden. En tot slot: prijsverhogingen moeten worden aangemeld. urrentie Belan"-!Jk is ook dat de binnenrech- (en op Industriële produkten met in gang van 1 juli a.s. met 5 pet. tot 15! AMSTERDAM Ko Prins, de koppige I Aiax-speler, die door Pittsburg Phan toms is gecontracteerd en naar de States, was geweest om cen woning voor zijn gezin te zoeken, trof na terugkomst in de hoofdstad vrouw en kind niet thuis. Onmiddellijk vermoedde hij onraad, reed met broer Johan naar Kaiserlautern waar zijn schoonfamilie woont, hij speelde voor hij weer in Ajax kwam bij Kaiserlautern FC en griste voot de ogen van schoonouders en echtgenote zijn zoontje Ronnie weg, die in de huiskamer in de box speelde. In de Mercedes van Johan ging het op Saarbrücken aan, waar de drie man nen Werden aangehouden. De schoon familie had de politie wegens kidnapping en bedreiging gealarmeerd. Een nacht moesten de drie mannen er was ook nog een a.s. zwager van Ko Prins bij het gezelschap in de cel verblijven. Daarna werd hun zaak behandeld en werden ze op borgtocht vrijgelaten. Prins werd niet voor bedreiging of kidnapping veroordeeld maar voor huis vredebreuk. Het schijnt, dat zijn uit Duitsland afkomstige echtgenote weinig voelt voor een verblijf in Amerika. Ko Prins speelde eerst bij Ajax, liet zi"h wegkopen door Kaiserslautern, kwam w<.er terug bij zijn oude club waar hij echter in het tweede elftal werd ge plaatst. Dit griefde hem zo dat hij con tact met Pittsburg opnam, een niet bij Fifa (de internationale voetbalalliance) aangesloten club Hierbij gaat hij nu Bijeenkomst NPD ging in rook op STUTTGART Dé politie van Stuttgart heeft zaterdagavond een bij eenkomst van de extreme Westduitse partij NPD uiteen doen gaan nadat er in de zaal een chaos was ontstaan door dat tegenstanders van de NPD rook bommen wierpen. Voor de vergadering had de brand weer een benzinevuur moeten doven voor de deuren van de zaal waar de vergadering gehouden zou worden. Vol gens de politie is niemand gewond. pet. verlaagd zullen worden (met in gang van 1 juli 1968 zullen zij hele- j maai verdwijnen), waardoor de concur rentie voor onze exporterende onderne mers in het Euromarktgebied weer scherper wordt. Het laatste belangrijke feit is het )pschuiven van de verlaging van de in komstenbelasting tot 1 juli, op welk tijdstip ook de voor later bedoelde ver hoging van de omzetbelasting zal in gaan. Dat komt neer op een verminde ring van de koopkracht van ruwweg 500 miljoen. Zo zijn er veel vraagtekens die het beeld sterk vertroebelen. Verder den ken wij vooral aan de verkiezingen die in februari gehouden zullen worden. Het huidige kabinet heeft een ec< misch plan uitgestippeld waarin de loonsverhoging, het prijsbeleid en de belastingverschuivingen zijn opgeno men. Er is echter geen enkele zeker heid, dat dit economische programma na een verkiezingsuitslag die een ande re regering aan het bewind zal bren gen, zal worden gehandhaafd. Onzekerheid zit er ook in de econo mische ontwikkeling van onze afzetge bieden. Als de prijsstijgingen en loonsverhogingen daar sterker zijn dan in ons land. dan worden de concurren tiemogelijkheden weer iets groter. Maar als die prijs- en loonstijging zwakker zijn dan in ons land, zal de concurrentie nog feller worden. Dit is met het oog op de op 1 juli dalende invoerrechten eens zo gevaar lijk. Hoe de economische politiek in het buitenland zal zijn, blijft onzeker. Handelsbalans Onze export moet echter naar boven en onze import naar beneden. Alleen als de invoer voor minstens 87 pet. a 88 pet. door do uitvoer gedekt wordt, is het invoersaldo zo teruggedrongen, dat er een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans kan ko men. Dat is inderdaad dringend nodig joen afgetapt. De stijgende werk loosheid heeft daarnaast ook invloed op de consumptie. En in de derde plaats ziet het er naar uit dat de investeringen van de bedrijven bijna niet omhoog zullen gaan, omdat de lust om te investeren door de stagne rende conjunctuur sterk getemperd Van het grootste belang is verder dat de produktiviteit omhoog blijft gaan. Ook dit ligt in de lijn der verwachting. Het Centraal Planbureau nam tember een stijging van 4 pet. aan voor de produktiestijging in de bedrijven, Mogelijk dat dit mede door de da lende werkgelegenheid nog iets zal aantrekken. Een apart punt vormt de prijsontwik keling. Die gaat zeker door. Zij wordt weliswaar door de bedrijven getem perd, mede door het overheidsbeleid, maar de overheid geeft zelf het voor beeld met tal van prijsverhogingen de dienstensector. Dit alles heeft zeker tot gevolg dat de reële loonsverhoging maar matig zal blijven. Zoals uit vragen in de Tweede Ka mer is gebleken, twijfelen enkele ka merleden er aan of er inderdaad van een werkelijke verhoging sprake zal zijn. Wij menen van wel, zij het dan gering. Rente De kapitaalrente zal vermoedelijk iets zakken, mede door de ƒ500 miljoen die op de kapitaalmarkt komt. Dit uiteindelijk voor de werkgelegenheid van belang, omdat hierdoor de investe ringen een injectie kunnen krijgen, vooral in de bouw. De hoge rente heeft ook de bouwactiviteit tot drukt. De conjunctuurlijn zal dit jaar een onduidelijk verloop hebben. De stijgen de werkloosheid en de bedrijfssluitin gen zullen de indruk geven dat wij de verkeerde kant uitgaan. Wij zijn het hiermee niet eens. De betalingsbalans zal dit jaar op een gegeven ogenblik geen tekort meer vertonen en daardoor zal ook de werkgelegenheid gestimu leerd kunnen worden. Het gaal echter langzaam, met ups en downs. Door die zure appel moeten wij heen bijten. Steenbergen in goedkoop succes DEN HAAG Noel Coward, tot dan toe schrijver van niet zulke briljante blijspelen zei, toen hij onder de verza meltitel „Suite in three keys" de twee eenacters „Come into the garden, Maud" en „Shadows of the evening" en het spel „A Song at twilight", had geschreven, over het laatste: „Het een drama met een heleboel comedie er in. Het enige verschil van deze nieuwe stukken is dat zij meer bezonnen zijn dan de andere, minder luchtig. Je bent geneigd meer bezonnen te zijn als je ouder wordt". Dat zei Noel Coward dus. maar vol gens ons heeft die zogenaamde bezon nenheid slechts geleid tot een stijlloos gebabbel over zaken, waarmee een op pervlakkig mens zich bepaald niet be zig moet houden. Dat Paul Steenbergen, Myra Ward en Ida Wasserman nog iets van „Een lied in de schemering" hebben kunnen maken onder regie van Eric van Ein- gen ligt helemaal aan hen. We hebben dat zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg kunnen zien, toen „Lied in de Schemering" in pre mière ging. Noel Coward wilde iets pakkenders brengen dan de zo langzamerhand wel bekende ingrediënten van een blijspel en bedacht daarom deze intrige: Hugo Latimer is een beroemd schrij ver, maar een cynisch, hypocritisch ei Twee aanrijdingen met zes slachtoffers „le steken werd ver pletterd door een zware vrachtauto met oplegger. Bij het ongeluk kwamen twee personen om. Pas negentig meter verder bemerkte de chauffeur van de oplegger dat er iets mis ging. De sportauto was inmiddels in brand gevlogen. Omgeko men zijn dc 22-jarige Amerikaanse mili tair H. F. Milliard en de 22-jarige Butler, beiden afkomstng van dc vliegbasis Vol- APELDOORN Bij een ver- P?nt in Tilburg keersongeluk in Apeldoorn zijn zaterdagavond drie personen om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond toen de heer H. B. uit Hall (gemeente Brummen) met zijn auto geen voorrang verleende op een kruispunt. Hij kwam hier door in botsing met de wagen van de heer H. G. Uyt uit Laag. Beide bestuurders kwamen om. Ook een inzittende van de auto van de heer Guyt, de 47-jarige mevrouw J. Zomer, verongelukte. De politie vermoedt dat de be stuurder van de eerste auto onder invloed was. PURMEREND Op de weg Amster- dam-Purmerend is vrijdag een personen auto van de weg geraakt en in het Noordhollands kanaal gereden. De drie inzittenden verdronken. De slachtoffers zijn J. Beumer-Eltink f36). uit De Rijp. haar 60-jarige echtgenoot E. Beumer en de 38-jarige heer Van Loenen uit Am- sterdam-n k is ontstaan doordat de j toen een bestelauto twee "wagens tegelijk ■uto (door mevrouw Beumer bestuurd) wile inhalen. met grote snelheid in de berm van de Uit tegenovergestelde richting naderde weg terecht kwam de auto van de heer Bijl De chauffeur TILBURG Een kleine sportauto die van de beestelauto raakte in paniek, be- zaterdagavond probeerde een druk kruis- 'gon te remmen en slipte. Hij kwam te- Hans van den Doel (29), econ. drs., studeerde aan de Vrije Universiteit. Geeft als wetenschap pelijk medewerker van de Gemeentelijke Univer siteit colleges in de economie aan doctoraalstuden ten in de politiek. Publiceert in verschillende tijdschriften en is eindredacteur van Tien over rood. Is lid van de programma-adviesraad van de VARA en toekomstig Kamerlid van de PvdA. Wil er aan meewerken om aan de PvdA een nieuw, eigentijds socialisme te geven. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Aan Kuitert en Hoogerwerf heb ik ontzaglijk veel te I danken. Kuitert heeft mij als het ware twee jaar gele den de gereformeerde kerk weer ingepraat. Van Hoo gerwerf, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit, heb ik in po litiek opzicht veel geleerd". Drs. J. H. van den Doel (al- I weer een doctorandus), als een komeet omhoog geschoten in het politieke wereldje, voelt zich thuis in de PvdA. „De jongens aan de top doen alles om je er in te halen het zijn werkelijk gast- heren." „Zeven jaar ben ik nu lid. I Na één jaar al zat ik vol met kritiek. En dat kan in die par tij. Nu ook nog, nu ik bijna een jaar te werken. Toen ik afgestu- Kamerlid ben (Van den Doel staat ongeveer op de achten twintigste, een bijna „zekere" plaats) zijn er grote groepen die mq een buitenbeentje vin den." gevorderd. Vooral voor de oud-voor zitter van de Arjos, Van der Ploeg, heb ik wat dat betreft bewondering. Jammer, dat Zijlstra in de loop der jaren een ommezwaai heeft ge maakt van de sociale naar de econo mische politiek. Ik was namelijk, wat je noemt, een Zijlstra-fan. Hij had de ARP die grote stoot kunnen geven om de jongeren volledig te pakken. Mijn verlanglijstje voor de toe komst? Kijk, het gaat er bij mij om alle onrecht en ongelijkheid uit de wereld te helpen. Een belangengroe pering is niets voor mij, vandaar ook mijn kritiek op de vakbewe ging. Roemers bijvoorbeeld, bekijkt mij met achterdocht. Ik zou de intelligentie willen be lasten. Ik weet wel dat zo iets onmo gelijk is, nu nog tenminste. Maar het is in wezen net zo als met het geërfd vermogen. Je hebt er geen prestatie voor verricht Het komt je zo maar in de schoot vallen, het kost je geen druppel zweet." SAMENLEVING De intelligentie krijg je van de samenleving. Dan is het ook. billijk, dat je. wat je meer verdient dan waar je bereid bent om voor te wer ken, weer aan de samenleving terug betaalt Toen ik op de VU zat, was ik bereid om voor ongeveer ƒ7.000.- „Je vakbeweging bijvoorbeeld. Daar heb ik veel kritiek op. Te veel belangenstrijd. Na Tien over rood dacht ik zeker voor 8 jaar buiten spel te staan. Maar tot mijn grote verbazing sloeg het produkt van on ze wanhoopsstemming in als een bom. Ik had me al voorbereid op en wetenschappelijke loopbaan, het I schrijven van een proefschrift. Het zijn werkelijk uitstekende vooruit- zichten die ik afkap. Materieel ga ik zelfs op achteruit en mijn I proefschrift blijft ongeschreven. Car rière-overwegingen hebben bij mij dus niet voorgezeten." CONFLICT Hans van den Doel is opgegroeid I in de politiek. Zijn vader. J. W. van den Doel, was wethouder voor de ARP in Zierikzee. Op zijn zestiende jaar stak tegenzin bij Hans de kop op. Het toenemend conflict, eerst in theologische zaken, later op maatschappelijk terrein. lekker in te kletsen. De politieke wordt." belangstelling kwam eerst later". „Berlijn was christelijke partijen onvolwassen mens. Als hij heel oud geworden, brengt een jeugdvriendin, met wie hij veertig jaren geleden een verhouding heeft gehad, hem ee zoek. Tot zijn grote schrik vertelt zij hem dat zij brieven in haar bezit heeft van zijn vroegere, onlangs overleden secretaris. Deze man was Latimers gro te liefde, maar toen het er op aan kwam, verried hij hem en liet hem in de steek uit angst voor de opnie van de buitenwereld en trouwde met zijn secretaresse. Het wordt een kat muis spel tus sen Latimer (Paul Steenbergen) en Car- lotta Grey (Myra Ward), totdat Lati mer's vrouw terugkomt van een etentje en de zaak weer op zijn poten zet. Zij heeft alles, al die twintig jaar dat ze met hem is getrouwd, geweten, vertelt zij. Maar hij is het enige waarvoor zij leeft en zij is daarom bereid zijn faca de te zijn. Ontroerd overhandigt Carlot- te daarna de brieven aan Latimer, be looft verder nergens meer over te spre ken en zij en de vrouw (Ida Wasser man) worden dikke vriendinnen. Het probleem in dit stuk leent zich niet voor de valse grappen, waarmee Coward geprobeerd heeft de zaak smeuig te maken. Het geheel is ontaard in een goedkope dramatiek, die ons niet onder de indruk kon brengen. In het stuk laat Coward Carlotta zeg gen. dat wij tenslotte in een tijd leven, het probleem van de homo- sexualiteit onder ogen kan worden ge ien. Dat mag dan zo zijn, maar moet dat dan op stijlloos en op effect-be luste wijze gebeuren? Hoe verlicht wij ook zijn in onze tijd. men mag niet trachten van een dergelijk probleem kassucces te maken en dat heeft Coward kennelijk geprobeerd. De gehele voorstelling van zaterdag avond werd volkstoneel op een hoger plan met even zwart-wit getekende ka rakters. De schurk was aanwezig, de wreekster ook en eveneens de alles opofferende Joris Goedbloed Ook de Tiandeling was gelijk: de schurk krijgt, op zijn kop, de wreekster wordt gewro ken en de goedheid overwint Maar wij riepen geen: „Hoera", al waren er dan vele open doekjes voor Paul Steenbergen, die voor zover de GORKUM Onenigheid tussen be tekst het toeliet voortreffelijk speelde, zoekers van een café aan de Robber voor Ida Wasserman, die een opleving straat leidde zaterdagnacht tot een in het stuk teweeg wist te brengen steekpartij. Het was de 39-jarige K. de en dat was niet eenvoudig voor My- i B.. die een mes pakte cn Corn. v. d. ra Ward, die de lichtelijk ordinaire I p. (32) in zijn rechterarm stak. Na maar zeer geestige Carlotta speelde endoktersbehandeling kon de man naar deerd was, bleek ik plotseling dens de studie strijdbaar atheïst. Het beste bewijs overigens dat ik „In de groentijd had ik er al een niet voor een belangenpartij ben. zeker behagen in om met aanstaan- want mijn belang is er zeker niet de predikanten te discussiëren en ze mee gediend, dat het intellect belast Van den Doel heeft nog meer mij het keer- wensen. Hij ziet het nut in van het I vind het bestaansrecht van confessi- van. Dat vind ik asociaal, onele partijen te gaan betwisten. Ik uit mijn omgeving ken ik voor deed een zakelijke keus, omdat de beelden. Hoeveel beter zou een krui - denier of bakker niet af zijn als hij ning niet volledig bereid zijn alle deel van een groter geheel was, met middelen aan te wenden om de on gelijkheid in ons land te bestrijden. een normale werkdag en een ver dienste naar hoeveelheid arbeid. En voldoening in je werk kun je overal hebben. Bovendien, in het verleden is mijns inziens gebleken dat de Bovendien, christen-zijn betekent middenstand gevaarlijk tendeert in VERBEEVD gemeenschapsmens-zijn. Je moet je extreme richting, niet opsluiten in je eigen hokje, maar je in allerlei milieus kunnen redden. Christenen zijn verblind: ze het niet. Dat tref je natuurlijk ook wel in de PvdA aan, maar lang erg niet. De ARP is nog het verst gens hun houding in de nacht van Schmelzer. Die twee partijen zou den ook samen kunnen gaan na de verkiezingen." O.VTEER»? Wat verwacht hij van zijn aanstaande Tweede-Kamerlid maatschap? „Er zijn drie beroepen die ik al tijd heb geambieerd: we tenschapsman, politicus en journa list. Ik ga nu van de wetenschap naar de politiek. Ik weet wat ik er van verwachten moet. Misschien een stuk vervreemding, waardoor ik niet geëerd maar onteerd wordt." „Zoals ik al zei. zakelijk gezien is het stom dat ik het doe. En ander zijds had ik voldoende mogelijkhe den om in de wetenschap elke soort van eerzucht te bevredigen. Na Ber lijn ben ik echter langzamerhand veranderd. In mijn studententijd wilde ik iets bereiken, liefst een goed betaalde directeursfunctie, Daj soort dromen heb ik losgelaten, welbewust, bij mijn groei in het so cialisme. Ik heb ook nog een paar jaar bij De Arbeiderspers gewerkt als be drijfseconoom. Daar had ik het ook wel gezien. Het bedrijfsleven is niet mijn voorland. Misschien schuif ik nog wel eens naar het derde beroep, als ik als politicus misluk. Als Tweede-Kamerlid stel ik voor op, dat een eerste eis van de democratie is dat de tegenstelling in het kiezerskorps ook duidelijk tot uitdrukking komt. Men identificeert zich te veel met het compromis en de doelstellingen raken verloren. Een tweede mogelijkheid om het verval van de democratie tegen te gaan, is de kiezer meer invloed te geven bij de vorming van een kabi net. Tot nu toe was het zo, dat on derhandelaars (ook Vondeling) te veel vrijheid hadden, waardoor het programma van de kiezer de in komenspolitiek in liet gedrang kwam tegenover het partijprogram: de kwaliteit van het bestaan. Nu moet er een voorrangsprogram zijn; hervorming onderneming, spe culatiewinstbelasting en gas- en oliepolitiek. Dat is onder meer de inbreng van Tien over rood, waar Den Uyl achter staat." CVLTVVnBELEID Een moeilijk punt vindt Van den Doel het cultuurbeleid. Er moet vrij heid voor allen zijn. Normen opleg gen is uit den boze en waar schaarse goederen zijn, moet de overheid vendelend optreden. „Als de provo's op straat willen demonstreren, dan moeten ze daar toe in de gelegenheid gesteld wor den. Nu is de straat van de ver- keersdemon, maar de voetganger, voor wie de straat eigenlijk is, komt er niet meer aan te pas. Daarom moet de overheid de belemmeringen wegnemen om een ontplooiing in de mocratie mogelijk te maken." Twee jaar geleden werd Van den Doel (enthousiast bespeler van zijn elektronisch kerkorgel, elke dag een paar uur) belijdend lid van de gere formeerde kerk. Hij kwam tot de ontdekking, dat zijn socialisme emo tioneel geënt is op christelijk besef Door het socialisme kreeg hij als het ware zijn geloof terug. Van den Doel: „Het socialis me is een maatschappelijke vormgeving van het christen dom. Waarom nu juist gere formeerd? Omdat de gerefor meerden het meest actief be trokken zijn bij de maatschap pelijke problemen. En omdat ik gegrepen ben door de frisse en oorspronkelijke ideeën van dr. Kuitert." SCHOONEBEEK - De 52-jarige J Heksan is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in Schoonebeek uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De man was op slag dood. VEENENDAAL - De 25-jarige C. Spelt uit Veenendaal is zaterdagavond met zijn motor verongelukt toen hij bij een aanrijding betrokken raakte Hij bot-1 gen ste tegen een auto die aan oe linkerkant van de weg voorgesorteerd stond. ENSCHEDE - Dc- 23-jarige H. van der Linde uit Enschede is vrijdagavond, toen hij zijn verloofde op de fiets naar huis bracht, door een achterop komende dronken automobilist aangereden. De jongen overleed ter plaatse. De automo bilist is gearresteerd APELDOORN Bij een verkeerson geluk in Apeldoorn is gisteren de 71-ja- riee mevrouw M G. E. Bijl-Ham om het gekomen. Het ongeluk gebeurde •oor Roelof den Ambtman, die de rolhuis. kellner vertolkte. Het decor van Hep van Delft was even nietszeggend als het stuk. dat hoe dan ook. voor ons niet hoeft. CHRÏS EMOUS. een boom tot stilstand Bij deze ma- vre raakte de bestelauto de wagen van de heer Biil die daardoor over de kop sloeg. VENLO De vierjarige Jantje Ver- coulen stak zondagmiddag in Blerick (Lim.) plotseling de weg over en werd daarbij aangereden door een personen auto. Het kind overleed later in ieen zie kenhuis. HAARLEM - Bij een inhaalmanoeu vre op de Amsterdamse vaart in Haar lem zijn zondagmiddag acht personen ernstig gewond geraakt. De 46-jarige M. Veenendaal uit Amsterdam kwam om. Hef ongeluk gebeurde toen de heer Vee nendaal met zijn auto wilde inhalen Hij kwam daarbij frontaal in botsing met een sportwagen, die inhalen was. Toen K. de B. naar huis werd ge bracht stak hij nogmaals toe: nu was het zijn begeleider, die het slachtoffer werd. Met verwondingen in het ge zicht moest hij zich onder behande ling stellen in het ziekenhuis Later in de avond vernielde een zoon van De B. een ruit van het café waar de ruzie begon. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Irene teru» naar Madrid SCHIPHOL Prinses Irene, die in Nederland is geweest om de huwelijks sluiting van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven bij te wonen, is van morgen per lijntoestel naar Madrid ge reisd. Haar echtgenoot, prins Hugo van ROTTERDAM „Sinds gisteravond ben ik boos op de P.v.d.A." constateerde prof. dr. J. IV. van Hulst, lid van de Eerste Kamer, zaterdagmiddag in het Groothandelsgebouw voor de Kamerkring Dordrecht van de Christelijk-IIistorische Unie. Deze kamerkring omvat het gehele zuiden van Zuid-Holland, behalve Rot terdam. Prof. Van Hulst vervolgde: „Ik zou in Kuug aan de Zaan in debat gaan met dr. A. Vondeling. De zaal was stamp vol. er waren achthonderd mensen. Maar de heer Vondeling kwam niet. Hii belde op het laatste ogenblik op dat h(j maar liever met een bustocht meeging en hU zond als vervanger een figuur, die zeker niet zijn politieke niveau heeft. Als men spreekt over tekort aan respect voor de menswaardigheid, komt men bij dit voor beeld terecht". Prof. Van Hulst sprak met het oog op de komende kamerverkiezingen over ac tuele politieke vraagstukken. Hij zag op voeding tot het democraat zijn. tot de er kenning van de waardigheid van de me demens. als zeer belangrijk. Prof. Van Hulst stelde, dat de CHU ïn bepaalde roeping heeft. „In de bijbel wordt de mens niet aangeduid als een God roept de mens bij naam. Christus is niet gekomen als directeur yan een naamloze vennootschap!" Prof. Van Hulst besprak voorts de eco nomische situatie van Nederland en dc oorzaken van dc kabinetscrisis, waarbij hij stelde, dat minister-president Cals te weinig oog heeft getoond tnlschc „griepaanval". Onder applaus zette prof. Van Hulst uiteen, dat de CHU duidelijk een monar chie wil behouden en wel een monarch'e onder het Huis van Oranje. Hij ging ook nog in on de situatie rond het gezag in Nederland. „Als de orde ergens is verstoord. Is nu niet de eerste vraag wie de ordeverstoor ders zijn, maar of de politie wel correct heeft gehandeld! Dat is de wereld op zijn kon zetten", meende prof. Van Hulst. Ook de buitenlandse politiek gaf prot. Van Hulst aandacht. Hij stelde dat en-r- i'-iids wii Amerika moeten steunen in de :triid teeen het communisme maar i- derzijds lang niet alles mogen goedkeu ren. wat Amerika in Vietnam doet. Waar- bii prof. Van Hulst echter ook waar schuwde tegen de redenering in China: hebben zevenhonderd miljoen men- Als bii een atoomoorlog daarvan drie honderd miljoen omkomen hebben wii er nog altiid vierhonderd miljoen over. „Dat redenering waar je koud Brand, in Vlissingen VLISSINGEN Door nog onbekende oorzaak zjjn in de afgelopen nacht drie panden in Vlissingen geheel afgebrand. De bewoners wisten zich op het laatste ogenblik te redden. Een caféhouder moest uit ecn raam springen. Zijn vrouw wierp hem daarna de baby en ecn hond In do armen en ontkwam zelf aan de vlam menzee door zich aan aan elkaar gebon den lakens uit bet raam te laten zakken. nacht omstreeks half drie door de hond van de caféhouder F. Bliek van „Café Ostende" in het Bellamypark gesigna- Korte tijd sloeg het vuur c andere kant van de straat, waar het pand van de gealarmeerde sigarenhandelaar J. de Jonge in brand raakte. Ook het daarnaast gelegen pand van de brand- stoffenhandelaar Wibaut was binnen kor te tijd een vuurzee. Twee daar slapende vrouwen konden nog juist worden ge red. De brandweer, die spoedig met al het beschikbare materieel ter plaatse was, moest toezien hoe de muren van het ca fé instortten. Noch de sigarenhandelaar, noch de caféhouder zagen kans iets van hun persoonlijke bezittingen te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7