WE MOETEN SOBER ZIJN MENINGSVERSCHIL NIET OPGELOST Syrië bezeten door fel fanatisme Premier Zijlstra voor AR deputatie: Kabinet waakt over werkgelegenheid Mr. E. ELIAS OVERLEDEN Egas: Laat de jeugd spelen Soekarno betuigt spijt AR Partij vervult de functie van voorhoede Machtsstrijd nog feller AKTUEEL 1' 5 MAASDAG 16 JANUARI 1%T Groot journalist (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Mr. Eduard Elias is, 66 jaar oud, zaterdag plot seling overleden. Hij zat in de trein naar Brussel toen hij, kort na vertrek uit het station Den Haag, door een hartverlamming werd getroffen. Eduard Elias behoorde tot de zeer jroten in de Nederlandse journalistiek. Bekendheid in den lande, en daarbui- I ten, had hij vooral gekregen door zijn rubriek Praetvaria in Elseviers Week blad, waarin hij zich de fijnzinnige waarnemer toonde, de man langs de weg, die met een knappe pen noteerde wat hij zag. Bewonderd werd hij door vakgenoten om het vermogen met een enkele zin scherp een situatie te teke- len. Erudiet Elias begon, na zijn rechtenstudie te Leiden, zijn carrière als redacteur bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. Tot bijna aan het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog was hij vast aan dag bladen verbonden. Toen in 1940 de furie over Europa .Dsbrak, was hij toevallig in Amerika. In de jaren die volgden reisde hij veel door de beide Amerika's en deze rei- leverden hem de stof voor zijn voortreffelijke, soms een tikkeltje weemoedig-getinte artikelen, die hij later zou schrijven. Na 1945, teruggekeerd in Nederland, werd hij medewerker van vele bladen. Onder allerlei namen publiceerde hij zijn graag-gelezen „stukjes". Hij was veelbelezen, een groot erudiet, die tienduizenden Nederlanders aan zich heeft verplicht. Zijn artikelen over zijn verblijf in Londense en Parijse hotels, zijn be schrijvingen over mensen, hun deug den en ondeugden, waren van een zeldzame gaafheid. Het was de lezer alsof hij het allemaal zelf beleefde. Zaterdag reisde hij af naar Tunis voor het schrijven van een serie arti kelen. Het zou niet zo mogen zijn. Kort tiadat hij in de trein was gestapt over viel hem de dood. Hij stierf in het har nas. In de vaderlandse journalistiek' laat hij een leegte achter. Morgenochtend om elf uur wordt hij begraven. Op de Joodse begraafplaats te Wassenaar. (Vart onze parlementsredactie UTRECHT Premier Zijlstra wilde zich zaterdag in zijn rede op de A.R. deputatenver- gadering niet verdiepen in de schuldvraag t.a.v. de werkloosheid. Dat is volledig verleden tijd. 't Gaat erom wat nü dient te geschieden. „Maar de eerlijkheid gebiedt dat zij die twee jaar lang hebben lopen roepen „vrede, vrede en geen gevaar" zich nu enige matiging opleggen in hun kritiek op een kabinet, dat nog niet eens twee maanden aan het bewind is". daar gelegen havens, die als uit- en 1967'71 uit een oogpunt van werkgele- Als het overgangskabinet niet met zijn program was gekomen, zou ook enwichtsherstel van betalingsbalans en kapitaalmarkt tot stand zijn geko men, maar tot grote schade voor de werkgelegenheid. Want de betalingsbalans zou zichzelf dan automatisch gesaneerd hebben en met de werkgelegenheid zou het snel de verkeerde kant op zijn gegaan. Dit proces dreigde snel op gang te komen. Het regeringsprogram zal een wezen lijke bijdrage vormen tot stopzetting daarvan. Wij mogen niet terechtkomen in de Engelse situatie, waarin Wilson voorrang moet geven aan herstel van de betalingsbalans boven de werkgele genheid. „Dat wil ik ons land besparen," al dus prof. Zijlstra. Hij voegde er aan toe dat men de gevolgen van de infla tie niet wezenlijk kan bestrijden met nieuwe inflatie. „Het inflatoir scheppen •an geld heeft nooit en te nimmer kapi taal gecreëerd". De premier noemde het een verheu gend aspect van de Kamerdebatten, dat ze hebben bijgedragen tot overbrug ging van de kloof tussen ARP en CHU. „Met een open oog voor de historisch gegroeide verschillen moet men die kloof toch tragisch noemen en daarom ben ik blij dat er de laatste weken weer toenadering is gekomen". HET PLAT ;t werkgelegenheidsaspect achtte prof. Zijlstra ook het belangrijkste ele ment in de zaak van de concessies aan de oliemaatschappijen voor de explora tie en exploitatie van het Nederlandse deel van het Continentale Plat. Hij nam een ogenblik aan, dat als men nog 3 a 4 jaar wacht met het vaststellen van de boringsvoorwaarden, de baten voor de schatkist nog hoger zullen zijn. „Maar in die jaren zouden we een be langrijk stuk werkgelegenheid verspe len". Tijdige ontginning van de Noordzee betekent werk voor het noorden des lands, betekent ontwikkeling van de Deze geleerden bestuderen de bovenarm van een mensaap die in Kenia werd gevonden. Dit overblijfsel moet volgens des kundigen twee en een half mil joen jaar oud zijn. De geleerden vergelijken het fossiel met been deren van een arm uit dezelfde tijd. invalspoorten kunnen dienen. Over de noodzaak om de ge meenschap zo omvangrijk mogelijk van de baten te laten profiteren is ie dereen het eens, maar voor het werkge legenheidsaspect heeft men tot dusver nog te weinig oog gehad. Gelet op dit aspect acht het huidige kabinet spoed geboden. TOEKOMST Wat de toekomst betreft meende de premier dat we in ons land van „al die overspannen verwachtingen" af moe ten. We zijn er ruw aan herinnerd wat we in een bepaalde periode wel en niet kunnen doen. Er moet in de naaste toe komst een sober en realistisch beleid worden gevoerd. We moeten zakelijker worden en in politicis aan „ontmythologisering" gaan doen. We hebben in de komende jaren maar heel weinig keus. 't Gaat alle maal niet zo snel als we wel zouden willen. We kunnen eenvoudig niet alles tegelijk doen. Willen we het jaar 2000 gaaf berei ken, dan moeten we geen grote spron gen maken maar rustig en stevig ver der stappen. Als de stijging van de overheidsuitgaven niet in de pas blijft met de lonen en andere inkomens cn met de stijging van de produktivlteit, dan zal het einde van de periode VLAGTWEDDE Dertig procent .an de schooljeugd vertoont ernstige afwijkingen doordat zij bij gebrek aan voldoende speelruimte geen gelegen heid heeft tot ontplooiing. Aldus zaterdag oud-staatssecretaris C. Egas op een studiedag in Vlagtwed- de. Hij vroeg om jeugdcafé's, beatkel- ders en speelplaatsen. Florentijnen klagen minister aan FLORENCE Een groep gedupeer de Florentijnen heeft een aanklacht in gediend tegen de Italiaanse minister van openbare werken, Mancini, die te kortgeschoten zou zijn in de vervulling van zijn taak tijdens de rampzalige overstromingen van 4 november. De bewindsman wordt verweten zich niet naar de plaats van de ramp te hebben begeven om persoonlijk de lei ding op zich te nemen van de hulp verlening, zoals dit zou zijn bepaald bij een wet van 1926. Verder zouden er zekere normen voor het onderhoud en de bediening van de stuwen niet in acht genomen zijn. Amerikaan werd op borg vrijgelaten LENINGRAD De 25-jarige Ameri kaan Wortham, die op 21 december te Leningrad op beschuldiging van devie- zenovertreding en diefstal tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is zater dag op een borgtocht van twintigdui zend roebel op vrije voeten gesteld, in afwachting van de behandeling van zijn beroep door het hooggerechtshof eind deze of begin volgende maand. Het geld voor de borgtocht is verschaft door de Amerikaanse ambassade in Moskou waar Wortham zolang zal ver blijven. genheidsbeleid erger zijn dan het be gin. Prof. Zijlstra hoopte, dat de A.R. Par tij een waarachtige en gave verkie zingscampagne zal voeren. „We moeten niet doen alsof alleen maar te kiezen is tussen regeren met de PvdA of de VVD. Als dat de enige partijen waren in dit land, zouden ze vaak mank gaan aan dezelfde onduidelijkheden die ze ons nu in de schoenen schuiven". De minister-president, wiens rede en kele keren met applaus werd onderbro ken, zei te spreken als „passant". „Ik hoop nog vele malen in uw midden te zijn, maar niet meer in déze functie". Toen AR-voorzitter Berghuis, hierop inhakend, de opmerking maakte, dat „velen a.r. prof. Zijlstra als een blij vertje zouden willen zien", schudde de premier heftig met het hoofd. Deputaten zingen over Jelle (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het vocale deel van de a.r. deputatenvergadering in Tivoli bleef zaterdag niet tot het zingen van psalmen en ge zangen en het optreden van het trio The Shepherds beperkt. Terwijl 's middags geluids technici zwoegden om lijsttrek ker mr. Biesheuvel althans enigszins verstaanbaar te maken, kortten enkele jongeren in de zaal de tijd. met Wim Kans oudejaar stopper „Jelle zal wel zien". Organist Jansen zette de be geleiding in en jong en oud ver enigden zich een ogenblik in een geestdriftig gezongen lofzang op de eerste na-oorlogse premier van a.r. huize. Jelle zelf bleek echter al te zijn verdwenen DJAKARTA De Indonesische president Soekarno heeft het volk en de rest van de wereld zijn verontschul digingen aangeboden voor zijn „zowel bewust als onbewust gemaakte fouten en schuld". Hij zei dit op Lebaran (het eind van de mohammedaanse vasten) afgelopen donderdag, zo meldde het In donesische persbureau Antara zater dag. Er was zeer select gezelschap aanwe zig waaronder minister Malik, buiten landse diplomaten en minister van godsdienstzaken Zoechri. De voorzitter van het Volkscongres, generaal Nasoetion, zal binnenkort aan het congres een verklaring doen toeko- omtrent zijn vroegere functie en positie (minister van defensie en chef-staf van strijdkrachten) ten tijde van de staatsgreep. Deze verklaring zal een antwoord zijn op Soekarno's bewering dat Nasoe tion als mede-verantwoordelijk moest worden beschouwd voor de mislukte communistische staatsgreep. Zoals be kend uitte Soekarno deze bewering in zijn aanvullend schriftelijk rapport aan het congres. Koningin Juliana begeeft zich in Grindelwald naar de skihellingom straks een heerlijke tocht te maken. Een particulier museum aan de Place de la Concorde is geheel uitgebrand. De eigenaresse, de 88-jarige mevrouw Mathilde Ames, kwam daarbij om het le ven. Voorts gingen twintig kost bare doeken, jeugdwerk van de schilder Dufy, verloren. De brandweer was na een half uur het vuur meester. BIESHEUVEL EN ROOLVINK UTRECHT Na prof. Zijlstra hoor den de a.r. deputaten zaterdag redevoe ringen van AR-lijsttrekker mr. Biesheuvel en AR-fractieleider Rool- vlnk aan. Mr. Biesheuvel schetste de ARP als een partij „onderweg". Zij ver vult de functie van voorhoede. „Willen wij voorhoede blijven en de enige rechtvaardigingsgrond voor een christelijke partij is dat zij als voorhoede fungeert dan zullen wij niet uit gemakzucht obstakels uit de weg mogen gaan. Dat zou gebeuren in dien wij bij voorbeeld ter wille van de populariteit zouden nalaten aan te geven op welke wijze bepaalde knel punten in ons maatschappelijk leven het beste opgeruimd kunnen worden". Mr. Biesheuvel wilde niet beweren, dat het huidige Program van Actie van de partij voor vandaag een afdoende radicaal evangelische politiek vertolkt. ,.Ik houd echter staande, dat wij naar beste weten, met het inzicht waarover wij thans beschikken en met de moge lijkheden welke ons ten dienste staan, althans pogen een in evangelische zin radicale politiek tot ontwikkeling te brengen". Niet zwak De heer Roolvink ontkende met klem, dat de positie van de christelijke partijen verzwakt zou zijn. „De zwak ke positie is veeleer bij hen, die een directe band met het Woord van God afwijzen". „Christelijke politiek", aldus de frac tieleider, „begint met eerbiedig luiste ren naar God in Zijn Woord. In deze zin zou ik de radicaliteit van de christe lijke politiek in de eerste plaats willen verstaan". Christelijke politiek is voorts altijd weer antwoord geven op de ontwikkeling van de samenleving. „Nu wij staan voor de stembus 1967, willen we strijd voeren met open vi zier. Geen onnodige bestrijding van personen en partijen". De christelijk-gereformeerde predi kant ds. D. Biesma jr. uit Aalsmeer besloot de vergadering met een opwek kend woord. Hij vroeg de aanwezigen eendrachtig en in gesloten front de kiezingen in te gaan en geen fouten te maken, want de „brutale publiciteitsme dia" zitten daar direct boven op. Dit laatste gaf AR-voorzitter dr. Berghuis aanleiding op te merken: „Ik neem het op voor de pers". In de ochtendbijeenkomst ging de vergadering zonder discussie akkoord met o.m. het Program van Actie 19671971. Dr. Berghuis werd herko- tot voorzitter van het Centraal Co mité, A. B. Roosjen en dr. A. Veerman >t vice-voorzitters. Oud-minister J. Smallenbroek ver kreeg bij de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de dr. A. Kuyperstich- ting (vacature- prof. dr. J. Zijlstra) de meeste stemmen. De vergadering zond de Koningin een telegrafische aanhankelijkheidsbe tuiging. Staande herdacht ze enkele in het afgelopen jaar overleden prominen te partijleden. Kiesinger toch tevreden PARIJS De Westduitse bonds, kanselier Kiesinger is voldaan over de besprekingen die hij tijdens zijn bezoek aan Frankrijk gevoerd heeft met president De Gaulle. Vit het overleg is gebleken dat wij het Frans-Duitse verdrag van vriend schap en samenwerking nieuw le ven hebben kunnen inblazen, aldus Kiesinger. De bondskanselier zei ook, dat er na tuurlijk meningsverschillen blijven bestaan, maar daar stond een grote te van overeenstemming tegenover. Er rijn vele praktische vraagstukken besproken, waarbij speciaal aandacht is geschonken aan het Europese vraagstuk en de betrekkingen tussen Oost on West. Het was de bedoeling hierbij na te gaar of Frankrijk de Bondsrepubliek politiek behulpzaam km zijn bij ons streven om de betrek kingen met de Oosteuropese landen te verbeteren, zei Kiesinger. Tot de concrete punten die bereikt zijn behoren o.m. de vorming van een Frans-Duitse werkgroep die het vraagstuk zal bestuderen van het dich ten van de technische kloof tussen Eu ropa enerzijds en de Sowjetunie ander zijds. Verder zullen de ministers van de fensie en van buitenlandse zaken de defensie- en ontwapeningspolitiek voor het tijdvak na 1970 grondig bestuderen en de nodige conclusies hieruit trek ken. Van Franse ambtelijke zijde werd ge zegd dat de besprekingen „hartelijk wa ren zonder dat men zich hierbij aan illusie moet overgeven". Kiesinger en Brandt, die aan de besprekingen heeft deelgenomen, zijn zaterdagavond naar Bonn terugge keerd. Een gezamenlijke verklaring van het overt "g werd echter niet gegeven. PEKING De strijd om de macht in com munistisch China heeft haar hoogtepunt nog steeds niet bereikt. Dat blijkt duidelijk uit de ontwikkelingen van de laatste dagen. Op een banket in Peking verklaarde premier Tsjoe En-lai onomwonden dat de campagne voor de culturele revolutie geïntensiveerd zal worden. Zij zou zich nu ook tot de boeren hebben uitgebreid. (De plattelanders maken ruim tachtig procent van China's bevolking uit); De leiding van de Chinese communistische partij meldde gisteren, dat partijvoorzitter Mao Tse-toeng aan de winnende hand is in de strijd tegen de tegen standers. Het eind van de strijd is echter nog lang niet in zicht, zo werd eraan toegevoegd; Het partijblad voor de behandeling van theoretische kwesties, Rode Vlag, heeft toegegeven dat Mao's tegen standers nog steeds over voldoende geld en mankracht beschikken; Volgens het Volksdagblad, het officiële partijorgaan, zullen de „militante rode gardisten de hele oude we reld in stukken slaan en een nieuwe, rode wereld op de puinhopen van de oude scheppen". Zender bezet Radio-Peking heeft intussen bekendgemaakt, dat de centrale radiozender van de hoofdstad door de rode garde en arbeiders, die Mao Tse-toeng volgen, in be slag is genomen. Er zoi'den te veel t rogramma's zijn uitgezonden die niet passen in het kader van de cul turele revolutie. Ook heeft radio-Peking vóór het eerst sinds het begin van de culturele revolutie (een half jaar geleden) ge meld dat zich in de industriestad Sjanghai „bloedige incidenten" hebben voorgedaan. „Ze werden niet uit gelokt door de revolutionaire massa, maar door partij leden die de kapitalistische lijn volgen". De „reactionairen" hebben na hun ontmaskering hun nederlaag niet willen erkennen en zij hebben zich nu opgemaakt voor een tegenaanval op de revolutionaire massa's. Tenslotte deed Radio-Peking een beroep „op alle revolutionairen om waakzaam te zijn." Aanvallen Op de aanplakbiljetten in Peking werden gisteren de oud-maarschalken Tsjoe Teh en Ho Loeng onder vuur genomen. Tsjoe, eens de rechtehand van Mao, werd betiteld als „een zwart lid vari het hoofdkwar tier", en Ho (vice-premier) als „een bandiet en een anti-partijrevolutionair die geprobeerd zou hebben het leger naar zijn hand te zetten". Er zijn de afgelopen dagen in Peking, na de instel ling van een nieuw comité ter versterking van de cul turele revolutie in het leger en de oproep tot een gron dige zuivering van de legerleiders, ook oncontroleer bare berichten gepubliceerd over de arrestatie van hoge officieren. Rusland Zowel het Amerikaanse weekblad Newsweek als de onder-voorzitter van de Chinese verdedigingsraad. Jeh Tsjien-jing is ervan overtuigd dat de Sowjetunie steeds meer troepen naar de grens met China brengt. Jeh maakte hiervan gisteren iijdene een banket in Peking melding. Salisbury prijst vechtlust Hanoi NEW YORK Volgens New York Times-correspondent Harrison Salisbu ry, die onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Hanoi, vormt de vechtlust van de Noordvietnamese bevolking een zeer belangrijke factor in de weerstand tegen de Amerikaanse bombardemen ten. Volgens Salisbury is geen enkel lid van de diplomatieke kolonie te Hanoi van mening dat de Noordvietnamezen naar het pijpen van anderen dansen en zelfs de beste vrienden tot wanhoop ge dreven". Zo zouden Noordvietnamezen een Cu baans aanbod om te profiteren van de ervaring van de Cubanen in de strijd tegen de Amerikanen, van de hand hebben gewezen, aldus Salisbury, die dit gisteren uit Hongkong meldde. Tot directeur van DAF in Eind hoven zijn benoemd de onderdirecteu ren W. Buma (verkoop buitenland), J. Meeuwenoord (militaire zaken) en M. Saaf (verkoop binnenland). (Van een onzer redacteuren) DE gebeurtenissen in Azië hebben de aan dacht afgeleid van de gespannen situatie in het Middenoosten, waar Syrië er op uit is, het bewind van Jordaniës koning Hoessein ten val te brengen en Israël uit zijn tent te lokken. Tot dusver zonder succes. De vraag is gesteld of Syrië na de staatsgreep van vorig jaar een communistisch geregeerd land is ge worden. Waarnemers ontkennen dit. De Sowjetunie en rood China hebben er wel invloed. En er zit inderdaad een communistische minister in het kabi net van Premier Zayyen. Maar dat betekent op zich zelf niets. Men dient niet te vergeten, dat Syrië een halve eeuw geleden de bakermat van het Arabische natio nalisme was. De haat tegen Israël heeft historische en wellicht ook hysterische gronden. De vernietiging van deze kleine staat is een levensvoorwaarde ge worden. Ieder die dit streven in de weg staat (zoals Hoessein) moet opzij geschoven worden. Het spaart ook zichzelf niet. Om het goede voor beeld te geven is Syrië de andere Arabische regimes voorbijgestreefd door vier buisleidingen door de woestijn (eigendom van westerse maatschappijen) in beslag te nemen. Voorlopig derft het de inkomsten die per jaar 28 miljoen dollar bedragen. Eigen type Opnieuw tracht Syrië, het eigen type socialisme en revolutie in de gehele Arabische wereld te doen zegevieren. Intussen weet niemand precies, wie het in Damascus (de hoofdstad) voor het zeggen heeft, aldus Ass. Press. Wel is duidelijk, dat ook het hui dige regiem, dat het al elf maanden heeft uitge houden, evenals zijn voorgangers vecht voor ziin voortbestaan. De mannen, die 8 februari vorig jaar macht kwamen door een bloedige staatsgreep, zijn een mengsel van leger-officieren, gesteund door de Baathpartij. Zij hebben hun positie geconsolideerd. Niemand zou er echter van opkyken als ook zij aan de kant worden gezet. Sinds 1949 hebben militairen al meer dan een dozijn regeringen afgezet. Het trio van burgerleiders, dat namens de militairen optreedt, heeft meer dat van de directie van een ziekenhuis dan van een regering. Het staatshoofd Atassi is arts, premier Zayyen is student in de medicijnen. De minister van buitenlandse zaken Makhes is eveneens arts. Zij verzorgden tijdens de op stand tegen Frankrijk Algerijnse verzetslieden. Men beschouwt hen als fanatieke socialisti sche revolutionairen. In dit licht moet men wel licht het optreden van Syrië zien. Zo gaan de j°"?.ens if1 ^at 'anc* naar school in militaire uniformen van de studenten- in1hefvolÏÏeger8 voorts, dat het 150.000 burgers heeft ingelijfd De meeste grote zakenlieden keerden hun land de rug toe. Velen konden hun bezit meesmokkelen, soms in halsbanden van jachthonden. Meer dan 250 miljoen dollar zou op allerlei manieren zijn „geëxporteerd" Toch worden in de schilderachtige bazaars van Damascus levendige zaken gedaan De zakendeden halen berustend de schouders op en zeggen: Het ig niet nis vroeger, maar Het is niet al te slecht en er is tenminste vrede" De Syrische vlag wap pert fier in Damascus, sinds het dundoek van Nassers Verenigde Arabische Republiek werd neergehaald. Fanatiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5