Een woord voor vandaag Drie Albert Schweitzer prijzen uitgereikt Uw probleem is het onze. Trouw aan de traditie zelfkritiek maar ook Kerken moeten meer gaan samenwerken C. H. W. VAN DER YEN VOCHT HARDNEKKIG TEGEN TB: mk Stijgend ledental „Zondagsrust" Ds. Van de Gronden (Almelo) overleden TH-Delft reikte vier eredoctoraten uit Wiiiiiima^iii» Alle discipelen komen op een verschillende manier tot Jezus. Andreas, omdat hij zo maar Christus volgt. Simon omdat hij door zijn broer tot Christus wordt gebracht. Philippus omdat Christus tegen hem zegt: „Volg Mij!" Alle mensen komen op een vsrchillende manier tot geloof. Ieder mens langs zijn eigen weg. maar toch ieder mens door Christus, die de Deur is. En daarom klinken uiteindelijk die woorden „Volg Mij!" tot ieder. We horen die oproep veel in onze tijd. Al gebruikt niet iedere politieke partij ze letterlijk: ze vormen geest en hoofdzaak van de verkiezingspropaganda van iedere politicus. Het is: Volg mij, kies mij. want ik zal dit en ik zal dat Toch blijft politiek een kwestie van het mogelijke. Program ma's zijn vlugger geschreven dan uitgewerkt, visies gemak kelijker verkondigd, dan verwezenlijkt. Politiek blijft, juist in onze tijd, steeds een kwestie van het compromis. Geen politi cus kan op zijn eentje zijn luchtkastelen in woonflats omto veren. Juist daarom is het „Volg Mij!" van Christus een totaal ander „Volg Mij!" Geloof is een kwestie van het onmogelijke. Christus komt niet met een visie, maar met een werkelijk heid. niet met een andere wereld, maar een nieuwe wereld. En Zijn overwinning is zeker. We lezen vandaag: Johannes 6 1-15. AMSTERDAM Gistermiddag heeft de stichting Albert Schweit- zerprijs voor de vijfde maal in successie prijzen utgereikt. Het waren er ter gelegenheid van het lustrum drie. De prijs op voordracht van de com missie voor de geneeskunde is toege kend aan de arts Benjamin J. van Es- so. geboortig uit Amsterdam, thans on der de naam Ben Assa werkend in Israël en woonachtig in Bersheba. Twee prijzen waren toegekend op voordracht van de commissie voor christelijke en humanitaire arbeid, na melijk aan mej. A. B. Korndorffer, heil- pedagoge en logopediste, eertijds in Den Haag en thans wonend in Ooster- beek, en aan dr. Heinrich K. E. Grüber, emeritus-predikant van de Evange- KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek s cloppenburg Brieven die niet ctf» voorsten van Dum en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is versekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gnlden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Een meisje werkte zes da gen in de week als hulp in een ge zin. Zij was nog geen 19 jaar oud. Voor de sociale voorzieningen was de werkgever aangesloten bij de De- tam te Utrecht. Behalve loon ont ving zij ook vakantietoeslag. Zonder een opzeggingstermijn van bijvoorbeeld één week in acht te nemen, is dit meisje op een zaterdag morgen midden in haar werk wegge gaan. Ze vroeg toen haar weekloon plus 6 pet vakantietoeslag. Dat weekloon is ten volle betaald maar de vakantietoeslag niet. Is vakantie toeslag voor huishoudelijk personeel verplicht? Zo ja, is dan 6 pet ver plicht? Antwoord: Als het meisje vertrok ken is zonder de wettelijke termijn van opzegging in acht te nemen, is zij juridisch gezien hiervoor een schadevergoeding verschuldigd, ten zij zij een dringende reden kon aah- Maar afgezien daarvan is er geen wettelijke regeling, die de werkge ver verplichten kan, vakantietoeslag uit te betalen. Alleen zij die onder een collectieve arbeidsovereenkomst vallen, kunnen recht op vakantie toeslag doen gelden. Overigens wil dit niet zeggen dat het redelijk zou zijn, werknemers die niet onder een cao vallen, geen vakantiegeld te betalen. In de Tweede Kamer is een halfjaar gele den er zelfs voor gepleit, dat de werkgevers verplicht moeten wor den, vakantiegeld te betalen. Maar tot op heden is er geen wetsontwerp dienaangaande ingediend (wel is er thans een wettelijke regeling inzake verplichte betaalde vakantie). Ver moedelijk zal dit na de verkiezingen aan de orde kunnen komen. Kortom, indien men het meisje seen vakantietoeslag betaalt, han delt men juridisch niet onjuist. Wel is er de mogelijkheid, dat men het meisje bij overeenkomst vakantie toeslag heeft toegezegd. De meeste werkgevers zijn er namelijk toe overgegaan, ook degenen, die niet onder cao vallen, jaarlijks 6 pet va kantietoeslag uit te betalen. Dit kan geschied zijn op morele gronden om het huispersoneel niet achter te stel len of om personeelsverloop te voor komen. Verzoek van lezer: Is er iemand, die zich een Westfriese voordracht herinnert, ongeveer een jaar of tien geleden door de NCRV uitgezonden? Het ging over een brand, waarbij alles op zijn elfendertigst toeging. Het duurde lang eer alle brandweer lieden bijelkaar gekomen waren en toen bleek de spuit zoek te zijn. De ze was naar ten slotte bleek door de smid uit elkaar genomen. Toen alles klaar was. was de brand ook klaar. Geref. Bondspredikanten bijeen: (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN (ZEIST) Nadruk op de traditie mag de Ge reformeerde Bond niet van zelf kritiek afhouden, werd gezegd op de tweede dag van de predikan tenconferentie op het conferentie oord Woudschoten. Daar waren vrijdag nog de Gereformeerde Bonds-predikanten bijeen om zich te bezinnen op hun positie en taak in de Hervormde Kerk. en op het recht van de plaatselijke ge meente. Valt de nadruk meer op het verbond dat wordt vaak grotere aan dacht besteed aan de kerk als geheel. Volgens ds. Tukker kan de eerste visie leiden tot isolement en de tweede tot hoogkerkelijkheid. Er is een span ning tussen beide visies, maar zij moe ten beide onze kerkopvatting belnvloe- Gevaren Zoals wij reeds schreven L. Tukker niet in staat om zijn refe raat zelf te houden. Het werd voorgele zen door ds. G. Boer uit Katwijk. In dit referaat stond ds. Tukker uit voerig stil bij de geestelijke erfenis van de Gereformeerde Bond en de rij ke traditie waarin zij staat. Hij liet zien hoe er een voortgaande lijn is van het werk Gods in de Nederlandse geschiedenis. De Gereformeerde Bond wil in deze traditie sftan met de volle erfenis genade om die aan de kerk voor te houden. Trouw aan deze traditie bracht met zich mee een trouw gan Gods Woord, aan de belijdenis der kerk en aan de levensinstelling die leen door Gods Woord gevoed en de belijdenis getoetst wil worden. Verbond In de tweede plaats ging de spreker in op de verhouding ..verkiezing" er „verbond" juist omdat in de begin- geschiedenis van de Gereformeerde Bond er ook reeds verschillende ac ten worden gelegd. Het accent op de verkiezing heeft veelal tot gevolg dat het accent valt op de geestverwantschap binnen de kerk Ds. Tukker zag twee gevaren voor de Gereformeerde Bond. Er zijn elemen ten van overgeestelijkheid, lijdelijk- ds. W. heid en wetticisme, maar er is ook het gevaar van een te sterk de verbondsma- tige prediking op de voorgrond plaatsen, die uiteindelijk de geloofsbele ving en de praktijk der godzaligheid verdringt. Ds. Tukker zei: Onze taak is onszelf en de kerk te houden aan het geloof in de drie-enige God, het geloof in de Hei lige Schrift en dat naar de belijdenis der kerk. Dat geloof, vervolgde hij, wijst ook de weg in moeilijke kerke lijke situaties. In de discussie werd er op gewezen dat in de positiebepaling de gerichtheid op de toekomst niet mag ontbreken. Die behoedt voor krampachtigheid. Ook de traditie kwam nader ter spra ke. Een romantisering van het verleden werd afgewezen, maar wel werd on derstreept dat het gaat om een verbon denheid met hen die weten ..van de vreze Gods door de Heilige Geest" Na druk op de traditie mag zeker niet de zelfkritiek uitsluiten. Chr. Geref. Gem. doet niet mee aan „gemeenschap" VLAARDINGEN De christelijke gereformeerde gemeente participeert de „gemeenschap van kerken niet die dezer dagen in Vlaardingen is opge richt. De kerkeraad van deze gemeente laat ons weten, dat hij de formulieren van enigheid ten volle wil handhaven en dat daardoor samenwerking met on der andere remonstranten en rooms-ka- tholieken principieel uitgesloten is. Het misverstand is blijkbaar ontstaan, doordat de kerkeraad aan de initiatiefnemers had bericht, dat dit principiële neen niet uitsloot de bereid heid. om als mens in voorkomende ge vallen (rampen en dergelijke) mee te werken aan acties, stoffelijke noden be treffende. Mevr. .4. H. Richters kandidaat i ooi- presidentschap NCl B ROTTERDAM Voor de functie van presidente van het hoofdbestuur van de Nederlandse Christen Vrouwen bond is mevrouw A. H. Richters-Wol- vius te Rotterdam kandidaat gesteld. jHet is de bedoeling, dat mevrouw Rich- voor gereformeerd £7'" mi SM dan opgevolgd door een bondslid van de ..andere kerkelijke hoofdrichting", zoals het blad De Christen-vrouw weet mee te delen. De vorige presidente, mevrouw Hon- nef-Bender, moest in verband met ge zondheidsredenen aftreden. Haar taak wordt tot nu toe waargenomen door de dames H. A. Kraaijeveld-Knieriem Bijna drie mil joen werelddiakonaat UTRECHT Het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken boekte vorig jaar rond 2.7 miljoen gulden aan ontvangsten uit de 832 plaatselijke ge reformeerde kerken in ons land en aan pmöculiere giften. Dit it ongeveerR Hoekstra-WamcT' 900.000 gulden meer dan in 1965. Vrijwel al dit geld heeft reeds een! R/jrnDnill nvillorl- bestemming. Grote bedragen gingen f Pr I"cTtVCb# ti- Maar al gauw werd mijn aandacht afgeleid. Ik zag hoe mijn leerlingen als ratten stierven aan de tuberculose. Nou kun je zo hard als ijzer zijn, maar dat gaat niet aan je voorbij. Toen de artsen dan ook opriepen tot een georga- niseerder strijd tegen deze volksziekte dacht ik: .Wij moeten ook iets doen. en waarom niet bij de kinderen beginnen, dan krijg je de ouders vanzelf mee. Ik dacht, laat ze iedere week een cent meebrengen, het is niet veel, maar toch nog net een offer dat de betrok kenheid uitdrukt. Ik schreef zeshonderd scholen aan. 590 inheemse en tien Europese en het begon te lopen, vooral ook doordat de gouverneur, jkr. Van Suchtelen. grotp 'nteresse toonde. Binnen een jaar had ik 600 per i voi emeniaai omvangen i maand bij elkaar en met dat geld kon- het werelddiakonaat wordt dit jaar in GEREF. GEMEENTEN den we een Batakse arts betalen en v njwel alle Nederlandse kerken op zon- Beroepen te Den Haag-Zuid: L. Huis-1 een primitief consultatiebureau oprich- dag 8 februari gehouden. man te Vlaardingen. ten. In 1937 gebeurde er iets gewel- NED. HERV. KERK Bedankt voor de benoem, tot leraar het chr. lyceum te Ede: P. P. J. bedragen gingen voor diakonaal werk naar Indonesië, voor opbouwwerk naar Pakistan en voor hulpverlening naar de door aard- ,.„r ,vctum bevingen getroffen gebieden van Tur- Monster te Bameveld. kije. Hier werden o.a. 90 eenvoudige GEREF. KERKEN woningen gebouwd. Op het ogenblik Beroepen te Bolsward: dr. M. Feitsma zijn 12 medewerkers in dienst van het te Emmen-Z werelddiakonaat werkzaam in Azië en Aangenomen naar Haren tGr.): J. Nie- <\frika mantsverdriet te Rotterdam-Lombardijen. Emeritaat: met ingang van 1 januari Da grote centra,e inzamel,„g ^L^rtteVonte^'n"5 ,e Z*''" GEREF. GEMEENTEN lisohe Kerk in Duitsland en voormalig domproost in Berlijn. De Albert Schweitzerprijs wordt zon der beperking ten aanzien van geloofso vertuiging, nationaliteit of afkomst toe gekend aan personen, die op onbaat zuchtige wijze een dienende en menslie vende arbeid hebben verricht en een levenshouding aan de dag hebben ge legd, waaruit de eerbied blijkt voor al wat leeft of aan hen. die door we tenschappelijke werk zo'n arbeid bevor deren of tot de verspdeiding van Schweitzers denkbeelden en levenshou ding hebben bijgedragen. Dr. Grüber sprak tijdens deze plech tigheid over „Wat betekent Albert Schweitzer voor ons in deze tijd?" Hij memoreerde de verbazing van ve len in zijn jonge tijd, dat Schweitzer met zijn vele grote gaven naar het don kerste deel van Afrika trok. Nu weten wij, aldus dr. Grüber dat hij de juiste weg heeft gekozen en de laatste wil van de Heer heeft voltrokken door naar de noodlijdenden en hulpbehoe venden te gaan. Geen mythe „Wij willen geen Albert Schweit- zer-mythe, maar zijn beeld als een com promisloze meester, die de mensen niet naar hun woorden, maar naar hun da den beoordeelt. Zijn hele leven en zijn ethiek waren dooddrongen van eerbied voor het leven". Dr. Grüber zei ook nog. dat Schweit zers grootste zorg de koude-oorlogs- stemming was. die weer overal in de wereld oplaait en tot nieuwe oorlogen leidt. Dokter Van Esso meende bij het in ontvangst nemen van de prijs een daad te moeten stellen in de geest van Al- bert Schweitzer. Hij verzocht de pen ningmeester van de stichting de prijs (duizend gulden) uit zijn naam over te maken aan de Nederlandse gezant in Jordanië. Voor het geld zal dan een instrumen tarium worden aangeschaft voor een zuigeiingenconsultatiebureau in een Jordaans vluchtelingenkamp. Twee leraren naar ambachtschool in Pakistan UTRECHT Twee Nederlandse technici worden door het werelddiako naat van de Gereformeerde Kerken in gezet in Pakistan. Zij worden leraar aan de christelijke technische school te Gujranwala, in het ontwikkelingsge bied van Narowal, waar ook veel hulp aan kleine landbouwers wordt ver- De eerste leraar vertrekt zaterdag 14 januari. Het is de heer B. Kuyvenho- ven (25) uit Naaldwijk; hij tekende voor een periode van zeven jaar en gaat autotechniek doceren. De tweede, de heer H. R. Noback (25) uit Blokzijl wordt leraar elektro-techniek en hij vertrekt medio maart, eveneens voor zeven jaar. De echtgenote van de heer Kuyvenho- ven zal als verpleegster worden in geschakeld in het ontwikkelingswerk van het werelddiakonaat in het gebied van Narowal. Jaren geleden kreeg deze streek bekendheid toen de heer W. van der Linden er een dijk aanlegde. Daar mee bevrijdde hij dit gebied van jaar lijkse overstromingen. Dit was tevens het begin van de opbouw van een bete re samenleving in deze streek. Beraad over Margriet-enquête De Berlijnse Probst Heinrich Grüber, mej. A. B. Korndorffer en de Israëlische arts Ben Assa (v.l.n.r.) ontvingen in Amster dam de Albert Schweitzerprijs. (Van een onzer medewerker) DRIEBERGEN In het Eijkman huis van het Hervormde Instituut Kerk Wereld te Driebergen is het afgelo pen weekend een beraad gehouden de vorig jaar gehouden Mar griet-enquête: God in Nederland. In de enquête is een onderzoek ingesteld ir de vragen hoe men over kerk, geloof en de functie van het geloof in ;t maatschappelijk leven denkt. De afgevaardigden bezonnen zich op de consequenties voor de kerk. Een vijftigtal onderwijzers, publi cisten, evangelisten en predikanten, le den van verschillende kerken, bezon- zich gedurende het weekend op de vragen achter en de resultaten van de enquête. Inleider was prof. dr. G. H. Zeegers, die een grote rol heeft gespeeld bij op tn uitwerking van de enquête. Be halve over opzet en uitvoering sprak hij hij ook over de resultaten ei grenzen van de interpretatie enquête. Uit het uitgebreide materiaal van Attwood Statistics, het bureau dat de enquête uitvoerde, was aan de deel- srs een representatieve selectie toe gezonden. Houtskool Prof. Zeegers wees in zijn inleiding op het verwijt van kritici dal enquête van de Margriet „tanden poetsen met een bezem" genoemd kon worden. Hij pareerde deze kritiek met de opmerking dat voorheen altijd de straat geveegd was met een tanden borstel. m.a.w. dat er aan wetenschap pelijk verantwoord onderzoek door de kerken nooit iets was gedaan. Men moet de enquête in de juiste proporties ze is een portret van de huidige situatie, maar dan in houtskool gete- De enquête heeft geleerd dat er (Van onze onderwijsredactie) ZEIST Per jaar sterven er over de hele wereld vijf miljoen mensen aan tuberculose. Een kort. feitelijk zinnetje, dat de heer C. H. W. van der Ven in zijn bloedhete kamer in een moderne Zeister verzorgingsflat met krakende stem laat vallen, zoals a hij alles militant vertelt. ff Hij is de stichter van de Maandagcent en hij heeft er zich pff zo mee vereenzelvigd, dat hij alle vragen beantwoordt nog voor ze zijn uitgesproken. Dit is zijn verhaal: Veertien jaar heb ik het openbaar onderwijs gediend in Jutfaas. In 1924 ■ind ik het welletjes hier en ging ik laar Indië. naar het oude Deli. Ik kwam daar aan een school met 300 kin deren. voornamelijk inheemsen en ik moest hen iets van de westerse bescha ving bijbrengen. Begin kruistocht over Java van Batavia tot Soerabaja. De inheemse pers, daar heb ik veel steun van gehad ze schreven voor me uit. Vier weken heb ik op Java gewerkt, iedere dag volgens hetzelfde procédé op zoek naar de drie magische mensen de dokter, de bestuursambtenaar en de onderwijzer die ik warm moest zien te krijgen. Ik had weinig argumenten no dig, alleen dit: ze moesten er een stuk levensvulling van maken. En het is aan geslagen, want in 1937 deden tiendui zend scholen in heel Indië mee aan de Maandagcent en ze bereikten twee mil- ioen kinderen. Ook de overheid toonde toen wat meer belangstelling, omdat ik spontaai de goede richting gekozen had. Begin nen vanuit de massa en niet van boven af." Weinig' geestdrift Terug in Nederland kon de heer Van der Ven zijn strijd tegen de tubercu lose niet opgeven. Maar het moeder land toonde niet zoveel enthousiasme. Een tentoonstelling van 40.000 tekenin gen uit Indië sloeg niet aan en de toen malige minister Slotemaker de Bruine was niet warm te krijgen voor de ambi tieuze plannen. De tekeningen werden in twintig plaatsen geëxposeerd, maar centen kwamen er niet los. Na de oorlog sprong de heer Van der Ven direct op de ketting. Hij moest echter nog een paar teleurstellingen in casseren. De samenwerking met het In disch Jeugdcentrum verliep niet naar wens. Maar in 1956 is de kust vrij. Het Indisch Jeugdcentrum is inmiddels op geheven en de heer Van der Ven weet twintig mensen om zich heen te verza melen in een stichting. Hij kriigt Jan van Zutphen warm voor zijn werk. oIn 1956 deden zestig scholen mee. Nu. echter niet te houden. Hij I na ruim tien jaar. is dat aantal geste- zou zijn Maandagcrnt-werk tot hee!-en tot ruim vierhonderd Indië uitbreiden. digdv we konden de eerste steen leg gen voor de Koningin Emma-kliniek in Medan Niemand kan begrijpen hoe noodza kelijk dat toen was. Er stonden onder wijzers met open tb voor de klas en ze wisten het." Heel Indië Dan wordt het belangrijke jaar 1935, aangestapt, toen de crisis om zich heen greep. De heer Van der toenemende wijfelende houding van de sen tot de kerken te constateren valt, dat leed en onrecht in toenemende mate ervaren worden In strijd met de leer der kerken, dat de beelden die de leden van verschillende kerken van elkaar heb ben verouderd en hardnekkig zijn en dat de gescheidenheid der kerken als zinloos wordt ervaren. Forum Aan een forum zijn op zondagmid dag de vragen voorgelegd die studie groepen hadden verzameld. Behalve prof. Zeegers namen een leraar, eer "ieoloog en een socioloog aan het fo- ïm deel. De belangrijkste conclusies van het beraad waren: Duidelijker presentatie kernbegrippen van het christendom in moderne stijl, door informatie er „voorbeeldig" handelen der christe nen in concrete situaties. Snel en adequaat handelen der kerken gezamenlijk moet worden be vorderd. hetgeen alleen mogelijk wordt indien alle kerken bereid zijn deel te nemen aan een „oecume nische raad voor kerk en samenle ving", een oecumenisch persbureau, etc. Wederzijdse informatie en krach tiger aanpak van samenwerkingspro jecten dient te worden gestimuleerd. Met alle respect voor het feit dat de Margriet zoveel aandacht en geld aan de problematiek van God in Ne derland heeft besteed, moet aange drongen worden op continuering van het onderzoek door de kerken zelf met medewerking van daartoe geot tilleerde instituten. Reorganisatie van Radio Bloemendaal BLOEMENDAAL Het radioevan gelisatiewerk van Radio Bloemen daal zal een grotere zelfstandigheid krijgen. De deputaten voor de radio evangelisatie-arbeid van de particulie re synode Noord-Holland hebber een reorganisatieplan uitgewerkt, hoewel men pas in maart het hele schema ge reed zal hebben. De veranderingen, die de eerste tijd zullen opvallen zijn: De uitzending van de zondagdiensten zal om kwart voor elf beginnen. Daarna zal twee maal in een maand een dienst worden uitgezon den, opgenomen in de Haarlemse Be gijnhofkapel. Er wordt gestreefd naar een uitbrei ding van de uit te zenden diensten, waarbij de deputaten denken aan uit zendingen voor de kop van Noord-Hol land, maar ook voor het stadsagglome- raat Amsterdam. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT Het ledental van de wereldvereniging tot bevordering van de m dagsrust en de zondagsheiliging vb toont een stijgende lijn. Thans zijne zevenduizend. Dat bleek uit het verslag van de s cretaris op de jaarvergadering, die terdag in Utrecht werd gehouden. Ook in het afgelopen jaar werd mee: malen protest aangetekend verschillende vormen van zondagsont heiliging. De reacties van de diven bedrijven en instanties waren nog m eens positief. De koerswijziging bij h CNV en in de Gereformeerde Kerkt werd verontrustend genoemd. In de pi pierindustrie gaat men steeds met over op zondagsarbeid. De vergadering werd geopend doa de voorzitter, ds. J. van Prooyen Grafhorst, met een kort woord rat aanleiding van Jesaja 58. Aangezien d W. L. Tukker door een auto-ongelu verhinderd was, werd het slotwoor gesproken door ds. J. van der Haart Achterberg. De aftredende bestuurslt den werden met grote meerderheid va stemmen herkozen. Het jaarverslag en de propagan da-brochure „De rustdagviering goddelijke instelling" zijn kosteloos ver krijgbaar (Constantijn Huygensstraa 6, Barneveld). (Van onze kerkredactie) ALMELO Ds. J. W. van dc Grot- den, christelijk-gereformeerd predl- kant, is zaterdagavond onverwacht overleden aan een hartinfarct. Hij is 3 jaar geworden. Ds. Van de Gronden werd 28 januari 1907 te Kleef geboren. In 1951 werd hij predikant op grond van artikel 8 de- kerkorde (singuliere gaven). Tevora was hij procuratiehouder bij een Ve- luwse papierindustrie. Op 13 september 1951 deed hij zijc intrede te IJmuiden. Vervolgens diende hij de kerk van Enschede-Oost en sinds 1963 die van Almelo. j was secretaris-penningmeester het generale deputaatsehap der Christelijke Gereformeerde Kerken voor de ambtelijke bearbeiding schippers en hoofdredacteur van Kerkklok", het veertiendaags orgaas van de classis Apeldoorn. Een niet meer gebruikt station i Engelse Walsingham wordt een klooste-" van de Russische Kerk. Het zal dan ee: onderkomen bieden aan de orthodoxen onder de ongeveer honderdduizend pel grims. die dit anglicaanse pelgrimsoord aarlijks bezoeken. (Van onze Delftse redactie) DELFT De buitengewone senaats vergadering, die zaterdagmiddag is ge houden vormde het hoogtepunt vai 'm viering van het 125-jarig bestaan va„ Technische Hogeschool. Tijdens deze bij eenkomst is aan vier wetenschapsmensen het diploma van doctor honorus causa in de technische wetenschappen uitgereikt. Het zijn prof. ir. G. H. Bast, dirtecteur- generaal van het staatsbedrijf der PTT, prof. dr. J. M. Bijvoet, hoogleraar te Utrecht, prof. dr. ir. J. P. den Hartog, hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan het Massachusetts Institute of Technology te Cambridge en dr. E. J. W. Verwey, directeur van het natuurkundig labora torium van Philips. De minister van onderwijs, kunsten er wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepen horst deelde mee dat de rector magnificus cus van do TH. prof. ir. H. J. de Wüs. be noemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mejuffrouw Porthei- ne en dr. Bakels werden officier in de orde van Oranje Nassau. Voor de plechtige bijeenkomst onthulde prins Claus in de aula een plaquette, waarvan de inscriptie de tekst bevat van het Koninklijk Besluit van 8 januari 1842 "'an koning Willem III tot het oprichten n vestigen in Delft van „eene koninklij- En hij vertelt: „Er was geen geld voor een reis naar Java. maar ik ben toch maar gegaan, eerst drie dagen varen en daarna de Dc heer C. H. W. van der Ven, kaarsrecht in zijn stoel.: „Ze praten tegenwoordig over ontwikkelingshulp, maar ik begrijp niet goed wat ze daar mee bedoelen. Volgens mij zijn er over de hele wereld nog noodgebieden." 1 koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek a cloppenburg ke academie ter opleiding van burgerlijk» ingenieurs zoo voor 's lands dienst als voor de nijverheid en van kweekelinga voor den handel". Prof. ir. H. J. de Wijs opende de bui tengewone senaatsvergadering met een kort woord. De voorzitter van het colle ge van curatoren, ir. L. Schepers, hield een rede waarin hij gewaagde van de aandacht van de Oranjes voor de scho- ng van ingenieurs. Hij wees op de stichting in 1600 doo: prins Maurits van een school in Leide# ingenieurs voor de vestingbouw. N» de Leidse opleiding volgde vestiging van een aantal artilleriescholen in verschil lende steden van ons land. In Delft be stond sedert 1814 een artillerie- en ge nieschool. De conrector, prof. Ir. M. Gout, betooj- de. dat de ervaringen van de afgelope# twintig jaar hebben geleerd dat geheel andere wegen Ingeslagen moeten worden wil men ooit de kwalitatieve woningnood voor het overgrote deel van de bevolkiuf de baas worden. Bijzonder moeilijk word' oplossing wanneer we binnen het raan n de prijzen moeten blijven die tot op heden van de onderdelen van een ge bouw werden betaald. Zeker is, dat de besparingen op de kosten van onderhoud en reparatie eea veel grotere rol zullen gaan spelen. Wan neer nu reeds wordt geconstateerd dat het schilderwerk de bottle neck van het bouwvak is. waarin de produktiestromen van de woningnood worden afgeremd, dan wordt het duidelijk dat in het jaar 20W de schilders een exclusieve groep lieden zullen vormen die zich duur voor het v> noodzakelijke onderhoud zullen laten bfr Vervolgens hadden de erepromotie» plaats. Namens de vier met cappo's ge tooide eredoctors sorak prof. Den Hartof een dankwoord. Hierna volgde een zeef druk bezochte receptie, waarop we vel» vooraanstaande figuren uit dc kringen v» wetenschap, overheid en industrie op merkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2