ieowe Leidse ConramiU LUNS: IJZEREN GORDIJN BESTAAT NIET MEER <352> Zoeken naar kotter vergeefs Wapens tegen werkloosheid Economie gaat weer vooruit JAMIN CA®** Gesprek in Roemenië Taak voor kleine landen Brand in woonhuis 4 doden Invalide levend verbrand Ook koeien nu ziek Trein behoeft I niet duurder Honderden halve nacht in trein opgesloten I Maandag 16 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich it ghebleven miin hart in taghenspoat!" gfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Pieter Albert is vermoedelijk op mijn gelopen Van een onzer verslaggevers) DEN OEVER De vissers- oot van Den Oever heeft ver- tefs gezocht naar de sinds oensdag vermiste garnalenkot- rWieringen 6 Pieter Albert. De scheepjes, die zaterdag onder iding van schipper H. Doesburg thuishaven verlieten, hebben :enlang het gebied van de Sylt noorden van Helgoland door- ruist. maar niets gevonden. Zon- igavond ging d£ vloot bij Helgo- ad voor anker. sprankje hoop kregen de vis ta, toen een Duits kuststation de mdst van een partij wrakhout meld- De garnalenvissers zijn er zo goed Js zeker van, dat de Pieter Albert is rrgaan en dat de drie bemanningsle- tn, de 47-jarige schipper Siemen ant (vader van drie kinderen), de l-jarige Piet Evers (sinds drie maan- en getrouwd) en de 21-jarige Gert jerdijk (vrijgezel), zijn verdronken. Over het vergaan van de kotter be un twee theorieën. Het is niet uit sloten, dat het schip op een mijn is tlopen. Bij de visserij is het niet on- fbruikelijk. dat kleine schepen door jjnenzones varen. Een ander vermoe- en is, dat de Pieter Albert door een ■ondzce is omvergeworpen. Siemen Lont was niet de eigenlijke hipper van de kotter. Hij verving jn 23-jarige zoon, die in Nieuw-Zee- d een regeringsopdracht vervult daar de garnalenvangst te bevorde- Op het hospitaal-kerkschip De Hoop. aan de opsporingsactie heeft eigenomen, werd zondag een her- nkingsdienst gehouden, die op zee en de wal druk werd beluisterd. INDUSTRIEËN AANTREKKEN EN GEMEENTEN FINANCIEEL STEUNEN (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Minister Bakker (economische zaken) zou van daag in een nota aan de Tweede Kamer maatregelen bekend ma ken ter bestrijding van de werk- tatenvergadering van de A.R. Partij. Met grote nadruk weersprak hij de stelling, dat zijn kabinet voorrang zou geven aan evenwichtsherstel van betalingsbalans en kapitaalmarkt bo ven het tegengaan van de werk loosheid. „Het tegendeel Een trieste uitvaart vormde het vertrek van de Wiernger vissersvloot, die eigener beweging nog lange tijd naar de vermiste Wieringen-6 heeft gezocht. Zonder resultaat. Bij de speurtocht liep een der vaartuigen wegens laag tij aan de grond. Het kon worden vlotgetrokker.. n«a>. Men zet de loosheid in bepaalde gebieden zaak volkomen op z'n kop. Het brengen het land. van ontspanning op de kapitaalmarkt Het gaat hier om het aantrekken f" *?et sanfre" v®n *e betalingsbalans i betekenen in de huidige omstandighe- van industriële vestigingen in de ^cn prjmajr een sjuk werkgelegenheids- zg. stimuleringsgebieden. Op kor- beleid. Daar waar de werkgelegenheid te termijn zullen maatregelen I het meest wordt bedreigd zal de volgen om de gemeenten in de ontsp.anr,ir,fL ^et betrokken streken aan kapitaal te helpen. meeste soelaas brengen", aldus de pre- Dit heeft minister-president Zijlstra za terdag in het Utrechtse „Tivoli" aan gekondigd in een rede voor de Depu- lager overvoer boot: 8 doden, 41 vermisten SEOEL Acht passagiers zijn zater- ig verdronken toen de veerboot waar- ee zij reisden door een torpedoboot ja- werd overvaren. De ramp gebeurde Poesan in Zuid-Korea. Eenenveer- worden vermist. Men vreest dat ook verdronken zijn. Elf bemanningsle- i en tien passagiers werden gered. Twintig ontslagen Wie de werkloosheid tijdig en doel matig wil bestrijden, moet eerst de oor zaken weten. En nu is het duidelijk, dat de werkloosheid van vandaag haar oorzaak vindt in de inflatie van giste- „Ik heb de laatste jaren herhaalde malen gewaarschuwd dat het die rich ting zou uitgaan. Men heeft mij toen pessimisme verweten, maar ik ben niet pessimistisch genoeg geweest. Men heeft achter mijn waarschuwingen poli tieke bedoelingen gezocht. Die sug- gestie is niet waard om er ook maar I enig commentaar op te leveren". Zie ook elders in dit blad. MAASTRICHT Bij een korte maar felle brand in een woning aan de Statensingel in Maastricht zfjn vanmorgen vroeg vier mensen om het leven gekomen. De brand zou zijn veroorzaakt door uitstromend gas dat, afkomstig uit een scheur in de aard gasleiding, via de riolering in huis was gekomen en daar tot ontploffing kwam. Op het moment dat de brandweer het huis bereikte sloegen de vlammen al uit drie verdiepingen naar buiten. Zodoende kon zij de woning niet bin nendringen. De grote hitte zou, aldus brandmeester Van Wunnink, nog meer mensenlevens hebben gekost. Omstreeks zes uur, twintig minuten na het eerste alarm, konden enkele brandweerlieden met persluchtmas kers naar binnen gaan. Daar vonden zij de stoffelijke overschotten van me vrouw Van TilPieters. haar zoon, de heer H. van Til, haar kleindochter tje, de driejarige Carol van Til en de heer Thomassen (een kostganger). Mede door het snelle ingrijpen van de buren konden de echtgenote van de omgekomen heer Van Til en een drie maanden oude baby worden ge red. MAASTRICHT De 62-jarige ernstig invalide Johannes Dier- manse is gistermiddag levend ver brand in een zolderkamer van een pension aan de Parallelweg. Toen de brandweer tot de kamer doordrong, was de man reeds overle den. Vermoedelijk hadden zijn kleren vlamgevat bij een oliekachel, had de man de kachel nog uitgedraaid en zich zelf in een deken gewikkeld, maar heeft hij de vlammen niet kunnen do- AMSTERDAM Snel optreden van de brandweer met groot materiaal kon zaterdag voorkomen dat een brand in Wegens terugloop van j de volkrijke Dapperbuurt ernstige ge BOEKAREST Het ijzeren gordijn bestaat praktisch niet meer al6 gevolg van de steeds beter wordende betrekkingen tussen Oost- en West-Europa, heeft minister Luns gisteravond volgens Ass. Press gezegd. Aan het einde van zijn officiële bezoek aan Roemenië noemde mr. Luns dit land een wegbereider voor verdere toenadering tussen Oost en West. Hij noemde in dit verband de oplossing van de kwestie-Duitsland. rders heeft de N.V. Egidius Jansen nefhouderfabrieken twintig arbeiders de afdeling metaalwaren ontslagen. iVa de brand in de Amsterdamse Pieter Nieuwlandstraat, die ze gezinnen dakloos maakte bleek er één slachtoffer te zijn: een poes. die lang in de rook had gezeten maar tenslotte toch ge red werd. Het dier was bewuste loos. Lange tijd paste men nog kunstmatige ademhaling toe. maar het lukte niet het dier in leven te houden. volgen kreeg. De schade is nu beperkt gebleven tot twee woningen in de Pieter Nieuw landstraat. die uitbrandden, en drie an dere die zware schade opliepen. Ex plosie van een butagaskachel in een opslagplaats was de oorzaak. Zeven ge inen werden elders ondergebracht. Een jongeman die een hek omgooi de en een ander die een marechaussee de pet van het hoofd sloeg, zijn zondag middag aangehouden bij een anti-NA- VO-demonstratie van veertig provo's in Maastricht. DEN HAAG Het Centraal planbureau acht de vooruitzichten voor onze economie in het pasbegonnen 1967 gunstiger dan in septem ber kon worden verwacht- Toen een verwachte exportstijging met 5 procent, thans (op grond van nieuwe berekeningen) van 8 procent: toen een stijging van de arbeidspro- duktiviteit met 3'j procent, nu met 4 procent: toen een verbetering van de betalingsbalans tot 1100 miljoen, thans tot 1300 miljoen, althans indien de v»ortekcncn niet bedriegen. Mr. Luns gaf zijn commentaar op een persconferentie aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland. Hij voerde besprekingen met de Roe meense premier Maurer, zijn Roe meense collega Manescu en met de secretaris-generaal van de communis tische partij, Ceausescu. Hij zei dat de ontwikkelingen in de verstandhouding tussen Oost en West in de afgelopen paar jaar hebben be wezen dat vreedzame coëxistentie een realiteit kan zijn. DUITSE KWESTIE Wat de buitenlandse politiek betreft is datgene wat vroeger het IJzeren Gordijn werd genoemd, nu praktisch verdwenen, zei hij. De weg naar de Duitse hereniging en de oplossing van andere Europese problemen moet volgens mr. Luns! worden gebaand door een groter ver-' trouwen, meer onderlinge samenwer king en het recht van elk land zijn eigen koers te varen. „In zeker opzicht heeft Roemenië die weg gewezen," meende hij. In een ander verband zei mr. Luns dat „het Roemeense voorbeeld, name lijk de bereidheid contacten te zoeken met alle Europese landen, ongeacht hun politieke stelsels, andere ianden, ook de grotere, heeft beïnvloed". Mr. Luns zei dat zowel Nederland als Roemenië kleine landen zijn „die daarom gedwongen zijn een verstan diger politiek te voeren dan de grote mogendheden". HANDEL Op bilateraal niveau zijn er volgens mr. Luns tussen de beide landen geen wrijvingspunten en geen problemen Hij heeft in Roemenië een cultureel akkoord getekend. De Roemenen zul- DE BILT Gedurende het week einde heeft het centrum van een groot i hogedrukgebied zich van de ingang Ivan het Kanaal langzaam in oost- noord-oostelijke richting via België naar West-Duitsland verplaatst. In dit hogedrukgebied komt op uit- gebreide schaal laaghangende bcwol- J king of mist voor, maar voornamelijk in Frankrijk ook opklaringen. Daar de overigens zwakke winden met het verder wegtrekken van het hogedrukgebied in ons land meer uit zuidelijke richtingen gaan waaien wordt de kans op enkele opklaringen ook in ons land groter, maar er zal daarbij ook meer mist gaan voorko men. De temperaturen zullen opnieuw een paar graden lager worden en plaatselijk iets onder het vriespunt kunnen komen. DE BILT Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist, maar ook plaatselijk enkele opklaringen. Meest zwakke wind tussen zuidwest en zuid oost. Iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend om het vriespunt. op 1L32. onder len een speciale Nederlandse afdeling oprichten in hun kamer van buiten landse koophandel. De handel tussen beide landen is nog niet indrukwekkend, maar mr. Luns vertrouwde op verdere ont wikkeling. Er gaat binnenkort een Nederlandse economische delegatie naar Roemenië om de mogelijkhe den voor een uitbreiding te be oordelen. Premier Maurer en minister Manes cu hebben een uitnodiging aanvaard om een officieel bezoek aan Nederland te brengen op een nader vast te stel len datum. Ook een gezamenlijk communiqué maakt gewag van de door mr. Luns aangesneden onderwerpen. Een ak koord over hangende financiële kwes ties zal in de naaste toekomst worden getekend. Minister Luns bezocht in Brasow de zetel van de regionale volksraad m el kkf-o kantjes niet duur wel heerlijk Vierhonderd Scholen voor de maandagcent - pag. Kernmerk Met het afwerken van een inhaalprogramma hebben de voetballers hun eerste wedstrijddag in 1967 ach ter de rug. Grote ver schuivingen in'het in 1966 opgezette patroon deden zich niet voor. -Jy Omstreden reportage over Indonesië ivoeitsdag op het scherm pag. Radio/TV Schoonzoon van weekend-systeem vermoorde aangehouden SNEEK Voor het eerst is nu mond- en klauwzeer ook bij koeien vastgesteld, en wel bij een veehouder in Sneek. Er is nu een vervoer- en marktverbod voor Sneek en omtrek voor alle vee. Wellicht wordt ook de markt te Leeuwarden, komende vrij dag, verboden. Thant doet beroep op Israël-Syrië NEW YORK Secretaris-generaal Thant heeft gisteren een dringend be-j roep gedaan op de regeringen van Is raël en Syrië om zelfbeheersing te be trachten in de huidige gespannen toe stand aan de grens tussen beide lan den en' zich te onthouden van elke mi litaire actie die een conflict zou kun nen uitlokken. Thant deed dit beroep in een brief aan beide regeringen. Op het Meer van Galilea werd giste ren een Israëlische patrouilleboot door Syrische grensposten onder vuur geno men. De Israëliërs hebben het vuur be antwoord. Er vielen geen doden. De vo rige dag deed zich een soortgelijk inci- UTRECHT Men kan niet oneindig doorgaan met tariefsverhogingen: de grens is nu wel bereikt, zei de secreta ris van de (niet door de NS-directie erkende) Federatieve spoorweg-vakver eniging. J. van Hattum. zaterdag op een vergadering van de FSV. De vereniging wil dat het Rijk alle bedrijfsvreemde lasten voor zijn reke- Ining neemt. Op 9 februari doet het Amsterdamse gerechtshof uitspraak in de zaak van de Spoorwegen contra de FSV. In eerste instantie verbood de Utrechtse rechtbank een stiptheidsactie van de FSV over de arbeidsvoorwaarden en de erkenning. Aanslag op Griekse koning verijdeld ATHENE Een plan om de Griekse koning Constantijn te vermoorden zou zijn verijdeld, zo meldde gisteren het in Athene verschijnende rechtse blad Eleftheros Cosmos. Volgens dit blad zou een man het complot hebben verraden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Het plan om Constantijn te vermoor den was bepaald op 15 juli 1965. de dag waarop de koning premier Papan- dreou heeft ontslagen, aldus het blad. TILBURG Naar aanleiding van de moord vorige week op de 63-jarige bouwvakarbeider J. van de Mierde is zijn 30-jarige schoonzoon, de werkloze timmerman L. M. uit Tilbu^0. aange houden en opgesloten. De mamontkent Hij woonde met vrouw en tweejarig kind bij Van de Mierde in. Hij is al eens met de justitie in aanraking ge weest en heeft in een verpleeginrich ting gezeten. Het wapen waarmee de moord is ge pleegd, vermoedelijk een hamer, is nog niet gevonden. 3000 ontslagen bij Opel RÜSSELSHEIM De Opelfabrie- ken in Riisselsheim zou van plan zijn drieduizend werknemers, voornamelijk administratief personeel, te ontslaan. Dit is gisteren door een woordvoer der van de vakbond van de Opelfabrie- ken bekendgemaakt. De directie zou volgens de bond heb ben gezegd dat de ontslagen „binnen een redelijke periode" van kracht zou den worden. Daling van de afzet in de automobielindustrie zou de reden zijn. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten ZALTBOMMEL Ongeveer zeven honderd reizigers hebben vannacht drie uur lang „opgesloten" gezeten in een trein die tussen Zaltbommel en Geldermalsen was blijven steken als gevolg van een draabreuk. De stroomafnemer van de sneltrein uit het zuiden heeft de bovenleiding over een afstand van vijftienhonderd meter meegesleurd. De gehele nacht is men bezig geweest met het herstel van de leiding. Aangezien er ter plaatse een dubbel spoor ligt werd geen ernstige vertraging in het trein verkeer verwacht. De passagiers van de trein die (om halft twaalf) bleef steken konden pas na drie uur wachten overstappen in een militaire trein die in Geldermal sen was opgehouden. Omstreeks vier uur kwamen ze in Amsterdam aan. De trein zelf kon niet meer worden gebruikt. Alle stroomafnemers bleken te z(jn vernield. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. nzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze llfllliiilliU

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1