1966 veiligste jaar voor onze luchtmacht EEG - commissie krijgt armslag Britse scheepsbouwers binden strijd aan met Japanse werven Kansen voor „Canadese' Northrops Regen gevaarlijk voor supersone vliegtuigen Luns sprak Radulesco AKTUEEL Leger van Rood-China verdeeld 7 VRIJDAG 13 JAMJAM 1967 Professionele aanpak: weinig ongevallen Een voorbeeld voor de andere landen (V; an onze luchtvaartmedewerker) Geen trein reed in Argentinië BUENOS AIRES In Argentinië hebben gisteren ruim 200.000 spoorman- nen gestaakt uit protest tegen nieuwe arbeidsvoorschriften die het ontstel lende tekort van dit staatsbedrijf moe ien verminderen. Duizenden reizigers konden hun plaats van bestemming niet bereiken. DEN HAAG Het jaar 1966 kan voor de Kon. Luchtmacht een veilig vliegjaar worden ge noemd. Was zij er in 1965 al in geslaagd een nieuw „laagterekord" te vestigen voor de totaal ratio van lichte en ernstige ongevallen berekend per tienduizend vliegurendoor het fraaie cijfer van 13,7 te bereiken tegen 22,5 in 1960. over vorig jaar. is de totaal ratio 9,3, opnieuw dus een I belangrijke verbetering. Deze en meer bijzonderheden werden gisteravond verstrekt door de bevel hebber der luchtstrijdkrachten, Lt.-gen. A. Wolff, tijdens een voordracht voor luchlvaartjourna» listen over de ongevallenpreventie hij de KLu. Dankzij een professionele aanpak werden de laatste jaren opvallende resultaten geboekt in de ongevallen- bestrijding. In vier jaar tijd werd een halvering van het ongevallen ra tio bereikt, hetgeen voor de BDL aan leiding was om het gehele personeel van de Kon. Luchtmacht een welver diende tevredenheidsbetuiging te ge ven, d.m.v. een publikatie in het blad Zo bevredigend de vliegveiligheid in het afgelopen jaar is geweest, zo wei nig tevredenstellend was de be drijfsveiligheid. Mogelijk is het feit dat de bedrijfsongevallen preventie bij de Klu. nog jong is, hierbij een faktor van betekenis. Zelfdiscipline Ook de verkeersveiligheid geeft in het algemeen nog weinig reden tot tevre-' denheid. Weliswaar is dit in eenstemming met de verontrustende tendens welke voor geheel Nederland geldt; maar een zichzelf respekteren- de luchtmacht, die heeft getoond op het gebied van de vliegveiligheid de nodige zelfdiscipline te kunnen op brengen, kan alleen tevreden zijn al: ook de wijze waarop haar personeel aan het verkeer deel neemt een voor beeld vormt voor anderen. Verheugend in deze is reeds dat bij ongevallen met militaire voertuigen de schuldvraag v.,w.b. de militaire bestuurder gunstig afsteekt (over 1966 1:70.000 verreden kilometers) bij het landelijk civiel gemiddelde. Dat echter in het afgelopen jaar nog vier gevallen particuliere voertuigen van Klu-personeel bij ongevallen met fatale afloop waren betrokken, blijft betreurenswaard. Naar de BDL hoopt zal in het komende jaar de in vloed van het kortgeleden geïnitieer de en aktief opgezette verkeersveilig- heidsprogramma in de KLu. onder de leiding van de hiervoor aangetrok ken verkeersdeskundigen, resulteren in eenzelfde goede naam voor de KLu-automobilist en -bromfietser als onze vliegers en monteurs op hun gebied hebben verworven. Aldus de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten in zijn tevredenheidsbetuiging aan het personeel. Vogelaanvaringen Het vogelaanvaringsprobleem bij de KLu. is in de loop der jaren steeds belangrijker geworden. Een voor naam percentage van alle luchtvaart ongevallen wordt door vogels veroor zaakt. Zolang de schade beperkt blijft tot die van materiële aard, Verwarring 1~\E spraakverwarring rondom het Amerikaanse optreden in Viet nam is nog altijd groot. Oorzaak is, dat men allerlei dingen door elkaar haspelt. Zo wordt opnieuw beweerd, dat Amerika vecht om de overwinning te behalen. Bedoeld wordt dan een militaire zege. En dat is niet waar. Toen president Kennedy troepen naar Zuid-Vietnam zond deed hij zulks om te voorkomen, dat dit ge bied met geweld door de Vietcong zou worden veroveijd. Deze Vietcong werd door de com munisten overheerst en kon slechts toeslaan met de steun van Noord- Vietnam, dat op zijn beurt afhanke lijk was van China en de Sowjet- unie. Doel was juist, een militaire over winning van deze Vietcong te ver ijdelen. Ook wilde Amerika voor komen dat Laos, Cambodja, Thai land en andere landen in eenzelfde situatie zouden komen. Dat doel streeft Washington nog al tijd na, ook al eisen de militaire leiders (die zich ernstig gehandi capt weten) veel krachtiger maat regelen. Het doel is nog niet bereikt. Er zijn echter grote vorderingen gemaakt. De reactie van Noord-Vietnam duidt erop, dat dit terdege wordt beseft. LONDEN De Britse scheeps bouwers hebben gisteren besloten een krachtige campagne te gaan voeren om een deel van de markt te veroveren op hun grootste con current, Japan. Aanstaande zon dag gaan drie hoge functionaris sen uit de Britse scheepsbouw als mede een bankier naar Athene voor onderhandelingen. In Griekenland moeten in de toe komst ongeveer tweehonderd Liber- ty-schepen worden vervangen. Dit be tekent bouwopdrachten ter waarde van ongeveer vijf miljard gulden. Kredieten In Londen is vernomen dat de Britse delegatie Griekenland kredie ten met een looptijd van tien jaar zal aanbieden voor tachtig procent van de bouwprijs. De rente zou vijf en een half procent gaan bedragen. De ze voorwaarden zijn gunstiger dan de Japanse, zo beweert men. Japan heeft al zeven Freedom-sche- pen aan Griekenland verkocht tegen een prijs van ongeveer negen miljoen gulden per stuk. De Griekse reders hebben tot nu negen schepen in Engeland besteld. Het zijn de schepen van de SD-14 type die werden ontworpen door Austin en Pickersgill. het nog niet zo ernstig. Er zijn echter reeds vliegtuigen verongelukt als ge volg van een vogelaanvaring terwijl i diverse militaire vliegers behoorlijke snijwonden hebben opgelopen. Voor al als een vogel de cockpit van een straaljager verpletterd kan er aan zienlijke schade worden toegebracht. De meeste botsingen ontstaan tijdens de voor- en najaarstrek der vogels.1 als zy met miljoenen tegelijk hun j seizoenreizen gaan maken. Het tuurlijk ondoenlijk om het gehele vliegbedrijf in zo'n periode stil te Ie: gen, daarom worden sedert kort d.m.v. radarstations waarnemingen gedaan met betrekking tot de trekin- tensiteit. In NAVO-verband hoopt men de ver kregen gegevens uit te gaan wiss len, waardoor een internationaal, voorlopig althans Europees, waar- schuwingsnet zal ontstaan be treffende de te verwachten vogel trek. Gedurende enkele jaren worden daarnaast nog andere middelen be proefd, zoals angstkreetinstallatie, carbidknallers, hoog gras, vogelwe- rende gewassen e.d. Havik De meest recente ontwikkeling wordt momenteel op de vliegbasis Gilze Rij en beproefd d.m.v. een havik, die tot taak zal hebben de vliegbasis vogel vrij te houden. Een methode welke reeds meer dan een jaar met succe: in Schotland wordt toegepast. De ha vik is van Duitse origine en haar eigenaar is de amateur-valkenier Ad judant A. A. J. van Arensdonk, die haar traint op meeuwen en kraaien. Valkenier van Arensdonk hoopt dat hij zijn hobby dienstbaar zal kunnen maken aan de vliegveiligheid van d< luchtmacht, die niet alleen gehand haafd maar naar men vurig hoopt nog meer verbeterd zal worden. De verantwoording voor een vei lige Starfightervlucht wordt door velen gedragen. Voorbeeld De heer H. J. O. Hoppe, chef-kok van het Hof van Holland te Hilver sum, won met een door hem ge maakte schotel het predikaat „Bes te kok" op de de vakbeurs voor de Horeca- en aanverwante bedrijven, die in het RAI-gebouw te Amster dam werd gehouden. De prijs was de moeite waard een Zilveren Koks muts. Voordeel De nieuwe Luxemburgse regering, een voortgezette coalitie van christen-demo craten en socialisten, heeft gisteren na een débat van twee dagen het vertrouwen van het parlement gekregen. Bij de stemming over het regerings program, dat o.m. voorziet in afschaf fing van de dienstplicht, onthieldon zich alleen de liberalen KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg De bestrijding wordt uitgevoerd door de sectie Vlieg- en bedrijfsveiligheid van de luchtmachtstaf in samenwerking met Faunabeheer en het ITBON. Op initi atief van de luchtmacht is een inter departementale werkgroep ter bestrij ding van het vogelaanvaringsgevaa: gesticht In welke groep tevens de KLM en de luchthaven Schiphol zijn vertegenwoordigd. Ook internatio naal is dit onderwerp aangepakt door de samenstelling van een ..Bird Strike Commitee' waarin alle NA- VO-partners zijn vertegenwoordigd. Doordat onze luchtmacht een der ligste ter wereld is, heeft men haar vaak om adviezen gevraagd en is zij het voorbeeld voor anderen. Zo zijn er verschillende Westduitse vliegers bij de luchtmacht geweest, ?n ver band met de bij hen zo sterk bekri tiseerde Starfighter, of althans de be handeling er van. Voor dat doel heb ben zij hier onder andere een oplei- Ken nedy-ronde kan beginnen BRUSSEL De EEG-minister- raad heeft de EEG-commissie gisteren wat meer armslag ge geven voor de onderhandelingen in de Kennedy-ronde in Genève. De commissie zal verkennende besprekingen kunnen beginnen vooral met de Scandinavische landen en Zwitserland voor wie de EEG-aanbiedingen voor tariefsverlagingen nogal ongun stig zijn uitgevallen. Het is de bedoeling, dat de comn op 8 februari aan de Europese raad in Brussel verslag uitbrengt, waarna crete beslissingen zouden kunnen den genomen. De commissie zal in Genève tevens besprekingen met de Verenigde Staten en Engeland voortzetten over het pro bleem van de zg. dispariteiten (zeer ho ge posten in het Amerikaanse douaneta rief) en de non-tarifaire handelsbelem meringen. De ministerraad was het gisteren voorts over eens, dat de taKtiek var dreigementen die een aantal landen ir Genève is gaan toepassen, onaanvaard baar is. De EEG is niet van plan deze methode te volgen en zelf ook lijsten op te maken van punten waarop de gemeenschap de aangeboden tariefver lagingen dreigt terug te nemen als op andere punten geen tegemoetkomingen worden beloofd. Zowel de Duitse als de Franse dele gatie bleken zich, tegen de verwach ting in, vrij vlot te kunnen verenigen met verkennende besprekingen zon der stringent mandaat voor d< EEG-commissie. Van Duitse zijde werd wel ge waarschuwd voor het gevaar van ver dere vertraging van de Kennedy-ron de. De Franse delegatie stelde, dat het Uit verveling er op losgeslagen BREDA Twee opgeschoten kna pen, van 19 en 22 jaar. verveelden zich zo, dat ze uit louter baldadigheid en sadisme het plan smeedden regelmatig eenzame wandelaars, die er weerloos uitzagen in stille straten of op afgele gen wegen flink af te ranselen. De klachten hierover bij de politie bleven niet uit. Intensief speurwerk leidde tot hun ontmaskering. Het wa ding gekregen met betrekking"tofhet! forse straffen die de heren gisteren gebruik van hun vliegersuitrusting. Istaande achter het verdachtenhekje, bij de rechtbank te horen kregen. Bei- Daarnaast heeft de KLu veel bekend-!den zes maanden gevangenisstraf, heid verworven door het samenstel len en uitgeven van verschillende pu- blikaties op het gebied van de vlieg-, verkeers- en bedrijfsveiligheid, die nationaal en internationaal hun er kenning hebben ondervonden als pre ventief middel voor de ongevallenbe- strijding. Want ook bij de KLu is voorkomen beter dan genezen, tenein de een optimale besteding van de öe- grotingsgelden te waarborgen. Specialisten menen: jVIETS wijst erop, dat Noord-Viet- x nam werkelijk van plan is. aan de conferentietafel plaats te nemen om naar een politieke oplossing van het conflict te zoeken. Voorlopig volstaat het met pogingen, de Amerikanen te dwingen de bom bardementen op hun gebied stop te zetten. Lukt dat, dan bezorgt het zich een belangrijk militair voor deel. Hanoi zal slechts een overeenkomst tekenen, die het „door eigen kracht de tegenpartij kan opleggen". Dit zei Pham Van Dong, de Noordviet- namese premier. Zijn woorden werden opgetekend DEN HAAG Een der commissiele den die minister De Jong van Defensie naar Canada heeft gezonden voor de levering van Northrop F-5-straaljagers MüNCHEN Regen betekent eenvlucht teruglopen tot 50 graden onder en -trainers voor de luchtmacht komt gevaar voor vliegtuigen die harder nul. voor overleg terug naar Den Haag. Dit. S_aan dan de snelheid van het geluid, gevoegd bij de optimistische medede- J^a ve'f maanden onderzoek zijn specia- ling van Nederlandse zijde, dat de Ne- 'IS*en van de Westduitse onderneming derlands-Canadese onderhandelingen Dormer tot deze conclusie gekomen. ..zeer plezierig" verlopen, wekt de in- ,e regendruppels, die met grote snel- resultaten kunnen worden dejd teSen de wand van de vliegtui geboekt. hotsen, zouden namelijk zeer grote scha de aan de in de vliegtuigbouw ge'oruik- De commissie ging naar Canada na- tc metaalverbindingen veroorzaken, dat bij onderhandelingen in Amerika over het project moeilijkheden waren Verder is ontdekt dat bij supersone gerezen. Voor het weekeinde wordt het snelheden het bovenste gedeelte van de commissielid in Nederland verwacht, i draagvlakken aan een sterke afkoeling blootstaat. De temperatuur kan bij zo'n Dit verhoogt des te meer het gevaar voor ijsafzetting. De Amerikaanse luchtmacht heeft inmiddels de bevin dingen van Dornier zeer serieus opgeno men. Zij heeft van nu af haar pilo'en verboden tijdens regenbuien I vliegen. Haya v. Someren lemmeringen blijft, waarover nog steeds geen echte diepgaande besprekin gen met de Amerikanen waren ge- De Fransen hadden echter geen be zwaar tegen verkennende besprekingen met de Scandinaviërs en Zwitsers, doch men zou deze landen wel moeten meedelen dat overleg weinig zin heeft als zij hun „terugtrekkingslijsten" niet intrekken. BOEKAREST Minister Luns heeft gistermiddag een onderhoud gehad met de grote man van Roemenië, vice-pre mier Gheorghe Radulesco. Er werden over en weer allerlei hartelijkheden uit gewisseld. Het Zuidslavische persbu reau Tanjug te Boekarest verwacht dat het bezoek van onze minister ook de weg zal openen voor uitbreiding van de samenwerking tussen Zuid-Sla- vië en Nederland. De handel tussen Roemenië en Neder land is vorig jaar verdubbeld. Beide landen hebben hun vertegenwoordigin gen tot ambassades verheven. Boeka rest wil geleidelijk haar betrekkingen met westerse landen uitbreiden. Men verwacht in Roemenië in de loop van het jaar nog verscheidene andere be windslieden uit Europese landen. Bijdrage Nederland Ziekenhuis op Philippijnen DEN HAAG Eén miljoen gulden za de Nederlandse regering bijdragen In di kosten van de bouw en inrichting van be Magdalena Ziekenhuis op de Philippijnen Dit ziekenhuis, verleden jaar in de plaafc Escalante gebouwd, heeft een capaclteli van 131 bedden, en is op Instigatie vai Nederlandse rooms-katholieken verrezen De staf van het ziekenhuis zal, behalv* de normale medische verzorging, cursus sen geven in preventieve geneeskunde ehbo, algemene hygiëne en voedingsleer moederzorg. De bedoeling is dat het ziekenhuis za uitgroeien tot een medisch centrum vooi 32 dorpen in de omgeving. Er komt eer opleiding van verpleegsters en analysten De staf bestaat ut 56 Philippijnsi krachten onder wie zes artsen en zever Nederlandse zusters- De totale stichtings- kosten bedragen ongeveer twee miljoer gulden. Behalve de bijdrage van de Ne derlandse regering op het minister» van buitenlandse zaken werd hiervooi een overeenkomst getekend heeft mer de andere helft yan r.k.zyde bijeenge- bracht. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Afzijdig ]VfU Mao Tse-toeng naar Peking is teruggekeerd wordt rekening gehouden met een beslissende tegenaanval op zijn tegenstan ders. In een richtlijn, toegeschreven aan Mao, worden het leger en andere elementen verzocht, gezamenlijk zijn tegenstanders te lijf te gaan. Het persbureau Nieuw China meldde dat 'overal in China legeronderde len trouw aan Mao hebben gezworen'. Zij beloofden 'radicaal een eind te maken aan de nieuwe tegenaanval', van president Lioe en anderen. Tekenend voor de situatie in China is echter de toevoeging dat 'de com mandanten en strijders van vele onderdelen van het 2.500.000 manschap pen tellende leger deze belofte deden'. Er zyn dus (wellicht ook vele) an dere onderdelen, die verstek laten gaan. Dit vestigt de aandacht op de rol, die het leger in het nu al vele maanden durende conflict heeft gespeeld, of beter gezegd niet heeft gespeeld. De legerleiding volstond met steun te betui gen aan de rode gardisten. Het is echter de vraag of zij het leger werke lijk vertegenwoordigt. Lin Piao. de man die Mao als troonopvolger schijnt te hebben aangewe zen. riep het leger nooit te hulp. In plaats daarvan organiseerde hy de Rode garde. Merkwaardig is verder dat de verketterde president Lioe in Peking door militairen wordt beschermd tegen aanvallen van rode gar disten. Een verklaring is mogelijk, dat regionale en provinciale partijleiders vaak tegelijkertijd politieke commissarissen in het leger zijn. Hierdoor kan het verzet tegen de rode gardisten in vele delen van China zo algemeen zyn. Hier komt nog bij, dat het leger al voor het uitbreken van Mao's cultu rele revolutie geen eenheid was. Het was innerlijk verdeeld. Dit is niet zo verwonderlijk in een groot land als China. Deze verdeeldheid is bo vendien nog gevolg van de wijze, waarop de communisten in 1949 het Chinese vasteland veroverden. Mao's bevrijdingsleger had nooit de macht kunnen grijpen als de 'oorlogsne ren' met hun legers op liet beslissende ogenblik Tsjang Kai-sjek niet in de steek hadden gelaten. Toen de troepen van Mao naderden liepen zij een voor een naar de vroegere vijand over. Deze overlopers vormden voortaan een zware hypotheek op de revolutie van Mao. Blijkbaar kan de teleurgestelde leider van de grote revolutie alleen re kenen op de loyaliteit van de kernen van zyn eigen bevrijdingsleger. Ook dit heeft na bijna achttien jaren veranderingen ondergaan. Jongere mili tairen namen geleidelijk de plaats in van de ouderen. En deze jongeren missen het revolutionaire elan uit het tijdperk dat aan de machtsovername voorafging. Het aan Mao toegeschreven besluit, het leger te reorganiseren (lees: te zuiveren) duidt er ten overvloede op. dat hy hiervoor ernstige redenen heeft. Overigens kan het beroep op het leger ook een aanwijing zijn, dat hel optreden van de rode gardisten op een mislukking is uitgelopen. Hypotheek Ned. kolonel naar Saigon door Salisbury van de New ïork Times, die enige tijd in Hanoi is ge weest en nu in de Verenigde Staten is teruggekeerd. Het toestaan van interviews aan Sa lisbury en andere journalisten uit het Westen (tot voor kort botweg geweigerd) is onderdeel van een DEN HAAG Sinds 1 januari heeft groots opgezette propaganda-cam- ons land ook een militaire attaché in pagne. de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Hanoi ging hiertoe over op aandrin-1 Het is kolonel Boreel van de infanterie, gen van Oosteuropese landen, die blijkbaar ervaring hebben met soort gelijke propaganda-methoden. Tot Drentse gedeputeerde trekt klaelit iii ASSEN De Drentse gedeputeerde G. M. Lambers heeft zijn klacht we gens aantasting van eer en goede naam: die hij onlangs tegen het Staten lid van de Boerenpartij K. Hartman bij de officier van justitie had inge diend. ingetrokken. Tn een stuk in de Vrije Boer had de heer Hartman destijds geschreven dat de heer. Lam bers geheim lid was geweest van de NSB, in kort geding tegen Koekoek DEN HAAG Mevrouw G. V. van Someren-Downer. lid van de Tweede Kamer voor de VVD, heeft een kort geding aangespannen tegen BP-leider H. Koekoek. De rechtbank te Arnhem zal de zaak op 24 januari behandelen. De liberale afgevaardigde heeft deze stap genomen om een einde te maken aan de lastercampagne, die Koekoek te gen haar voert Hij beweert, dat me vrouw Van Someren jeugdstorm leidster is geweest van de NSB. Mr. L. Pels Rljckcn treedt als haar raadsman op. Het leper can Kood.CMna in actie. Zullen deze soldaten Mao aonder t steunen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7