renteverhoging Jeugd maakt spelen van „Gijsbrecht" onmogelijk DEN UYL MORSTE MET OLIE IN GRONINGEN „Dringend ander stelsel omzetbelasting nodig" Mao gereed voor tegenaanval Algemene Bank Nederland Het Noorden voelt zich lelijk in de steek gelaten Mee naar 't bero Tweede Kamer en prof. Zijlstra eens: Twee moties ingediend Algemene Bank Nederland kondigt een op al haar spaarvormen aan en introduceert twee nieuwe spaarvormen Johnson hield „oorlogsrede" SCHANDALIG ONFATSOEN IN SCHOUWBURG Acteurs voelen zich diep beledigd Nederland bovenaan bij Turkse gastarbeiders DONDERDAG 12 JANUARI 1967 Louis Feraud heeft gisteren in Parijs de nieuwe trend in de Fran- te mode gepresenteerd. Op de foto twee modellen uit de collec tie voor de komende lente en zo mer: „mini", gecombineerd met kousen, die een streepmotief ver tonen. (Van een onzer vi GRONINGEN De Partij van de Arbeidgisteren in het noorden van het land gestart met de verkiezingskaravaan „Twee op wielen", heeft geen reden een zonnig gezicht te zetten bij de gedachte aan de door partijgenoot J. J. A. Berger bestuurde stad. Direct al zorgde een hoge stoeprand van de Grote Markt voor een lekke olietank van de commandobus, waarin alle topfiguren van de PvdA-lijst zaten. Met enige trots zei men toen maar: Zie je wel, als Den XJyl eraan te pas komt, is er olie." besmeurd waren, was er toch al een ongelukje gebeurd. Een slippende bromfietser stond erop dat de schade vergoed zou worden. En daarom hield een politieman de inmiddels weer gestarte karavaan aan. „Chauffeur, mee naar het bero, er zijn ongelukken gebeurd". Na veel palaveren kreeg de plichtsgetrouwe functionaris (kennelijk een niet so cialist) toestemming van ,,'t bero" het verhoor ter plaatse af te nemen. Zelfs de aanwezigheid van oud- minister Samkalden deed hem niets. Het oponthoud is door de Kamer- Maar een oponthoud van ruim een uur en een vasthoudende politieman zetten al gauw een domper op de hilariteit. Hoewel de politie onmid dellijk gewaarschuwd was, dat de Groningse straten door „rode" olie kandidaten benut om nog wat contact DEN HAAG Het kabinet- Cals is er in mei van het vorig jaar mee akkoord gegaan, dat de EEG-ministerraad vóór 31 ja nuari een beslissing zal nemen over de wijze waarop de omzet belastingstelsels in de zes landen van de Gemeenschap op elkaar moeten worden afgestemd om tot zuiverder concurrentieverhoudin gen te komen. Het kabinet-Zijl stra acht zich aan deze bereid verklaring van zijn voorganger •gebonden. Sterker nog: het meent, dat het kabinet-Cals zich door die bereid verklaring in principe heeft neer gelegd bij de invoering voor alle EEG-landen van het omzetbelas tingstelsel van belastingheffing over de toegevoegde waarde. Voor ons land, dat het zogenaam de cumulatieve cascadestelsel kent, schept deze omzwaai bij zonder moeilijke problemen. Een verhoging van de druk der om-' zetbelasting zal het gevolg zijn, met alle consequenties van dien voor de kosten van levensonder houd. Om die reden wilde de Tweede Kamer dan ook eerst een uitvoerig debat over het hele vraagstuk van de gelijktrekking van de omzetbe lastingstelsels in EEG-verband al vorens ministers Zijlstra naar Brus sel te laten gaan om daar ie onder handelen, Dat. debat werd gisteren gehouden in het kader van de be grotingsbehandeling van financiën. Ministers Zijlstra nam daarbij na mens het kabinet bovengenoemd standpunt in. „Ik til", zo zei hij, „vrij zwaar aan het gegeven woord. En dat woord gegeven. Afgezien daarvan: de invoe ring voor Nederland van het stelsel van de toegevoegde waarde is niet meer tegen te houden." Hem zou overi gens niets liever zijn dan niet te hoe ven meewerken aan de komende be sing in Brussel en (met een beroep op de overgangsstatus van het huidige ka binet) de verantwoordelijkheid aan zijn opvolger over te laten. Maar dit standpunt zou alleen maar (Van onze parlementsredactie) in het nadeel van ons land uitvallen. Want onze partners gaan gewoon door en als straks dan over de hoogte van de tarieven en de vrijstellingen moet worden beslist, is onze onderhandelings positie bijzonder zwak. „Mocht men echter in Brussel voorstellen om de beslissing toch maar een paar maanden uit te stellen, dan zal ik de eerste zijn om dat toe te juichen", aldus prof. Zijlstra. LIEVER NIET Volgens de door de EEG-commissie ontworpen richtlijnen zouden de natio nale wetten tot aanpassing van de o.b.-stelsels vóór 1 januari 1968 moeten worden afgekondigd en uiterlijk 1 janu ari 1970 in werking dienen te treden. De commissie heeft nog geen voorstel over de hoogte van de tarieven en de vrijstellingen in het uniforme o.b.-sys- teem van de EEG geformuleerd. De overgang naar het stelsel vai toegevoegde waarde betekent voor derland onder meer, dat onze kleinhan del, die elf jaar geleden aan de heffing van de omzetbelasting werd onttrok ken, daar weer onder zou moeten wor den gebracht. Dat betekent doorbereke ning in de prijzen en dus duurdere artikelen. VRIJSTELLINGEN Belangrijker nog is de vraag in hoe verre in het nieuwe systeem vrijstellingen en verschillen in lastingdruk ten dele kunnen worden ge handhaafd. Kan dat niet, dan treden naast prijsverlagingen (bijv. tengevolge van een eventuele verdwijning van weeldetarief) belangrijke prijsverhogin gen op voor landbouwprodukten, tex tiel en schoeisel, brandstoffen, voe dingsmiddelen, vervoer, persoonlijke diensten e.d. op. Het is duidelijk, dat dit moet leiden tot compensaties in de sfeer van de lonen, direktc belastingen en sociale uitkeringen. Al deze aspecten (en nog vele ande re) heeft de Kamer gisteren de revue laten passeren. Zij besefte -erdege zich in een dwangpositie te bevinden. Er moet zeer binnenkort in Brussel beslist worden, maar het parlement beschikt niet over voldoende gegevens om de draagwijdte van die beslissing te kun nen overzien. Om die reden vroegen de heren Kieft (a.r.). Berg (soc.) e.a. dan ook om enig uitstel van de beslissing, mede gelet op de overgangsstatus van het kabinet. Van tal van kanten werd ook aangedrongen op amendering van de ontwerprichtlijnen der EEG-commis- Ultimatum aan oppositie PEKING Het centraal co mité van de Chinese communis tische partij, het officiële Volks dagblad en het tijdschrift Rode Vlag hebben een beroep op de tegenstanders van partijvoorzitter Mao Tse-toeng gedaan, hun oppo sitie te staken en zich achter de partijleiding te scharen. Zo niet, dan zal een grootscheepse tegen aanval worden uitgevoerd. Duidelijk is deze waarschuwing be doeld als ultimatum. De oproep was met nair ge1'chl tot de oppositielei ders in Sjanghai, waar het de laatste dagen het onrustigst is geweest. Intussen zou (volgens cvcrigcns weinig betrouwbare muurkranten in Peking) Mao Tse-toeng plotseling in Peking zij i teruggekeerd na een va kantie van enkele weken. Dit t met de kiezer te zoeken. Vondeling, als noorderling uitermate welkom, ontving veel begrijpende en opgewek te lachjes en knipoogjes van: „Maak je maar niet ongerust hoor. Ik stem jou". De ontmoeting kreeg zelfs een Ameri kaans tintje: handtekeningen uitdelen, handen geven en reacties als „Kent u mij nog, ik ben De Vries". Behalve de informatiestop op de Gro te Markt was dat eigenlijk het enige werkelijke contact met de kiezer, zo als dat de leiding van de partij bij de organisatie van de toernee voor ogen stond. Er werd nog wel veel gepraat, maar dat waren geplande afspraken met groepen studenten, partykader, werknemers uit de industrie en uit Limburg afkomstige mijnwerkers. Ontslagen Onderdendam een toch wel zinvolle stop, die de passagiers van de bus confronteerde met de problemen waarmee het noorden worstelde. Bij een volkomen verouderde steenbakke rij zijn 32 mensen ontslagen. De zaak kan de concurrentie niet meer aan cn wordt gesloten. Een delegatie van zes arbeiders klimt de bus in, noordelijke typen, verweer de koppen, helblauwe ogen, en allen dezelfde, berustende uitdrukking: „Holland heeft het noorden in de steek gelaten". „Er is geen werkgelegenheid voor ons. Alle broodnodige industrie blijft in het westen, terwijl het juist hier zo nodig is". Een dergelijke confrontatie met menselijk leed zegt inderdaad veel meer dan tientallen berichten over ontslagen in de krant. Dat spreekt te meer als het mensen betreft, die al 46 jaar in een bedrijf werken, te oud zijn om ergens anders te starten en als depensionering veel te wensen overlaat. Zeker hier in het noorden heeft men begrip voor de grote problemen elders: de geul voor Rotterdam kost vele miljoenen, maar moet er komen. Maar aan de andere kant leeft de overtuiging, dat het ten koste gaat van de industrialisatie van en de financiële hulp aan het noorden. Een overtuiging die allang leeft, verkeert langzamerhand in een ge voel van afkeer voor het westen. „Ze denken daar toch maar, dat Zwolle de wereld ophoudt". Daarom, de partij (of partijen) die na de verkiezingen van februari aan de regering komen, weten het: om de noordelijke provincies tevreden te stellen, zal er heel wat moeten ge beuren. „JA" De economie speelt een grote rol in s „culturele revolutie". Van belang de arrestatie van vice-premier Po I-po, een van de bekendste Chines» economen, en de veroordeling economische ontwikkeling door de of ficiële organen, die de koers van Mao verdedigen. Het persbureau Nieuw China be weert dat de legereenheden in „vrijwel het gehele land" zich achter Mao scha ren. Ze zouden hebben beloofd een eind te maken aan hel „optreden van de reactionairen". (Hiermee worden, waarschijnlijk de aanhangers van pre- HAARLEM De kerkeraad van de sident Lioe Tsjao-sji bedoeld.) Men gereformeerde kerk. heeft met ingang staat er voor in dat „de culturele re- van 15 januari Piet van Egmond be- volutie tot het eind toe zal worden noemd tot organist van de Wilhelmina- uitgevoerd". Ikerk. Maar na veel heen en weer gepraat •bleek de Kamer toch van menim Nederland straks in Brussel in principe ..ja" moet zeggen tegen het systeem van de toegevoegde waarde. Met uitzon dering dan van de heer Scholten (c.h.), die meende dat we ons conform het verdrag van Rome alleen kunnen ver plichten tot afschaffing van ons cumu latieve cascadestelsel. Zolang er nog geen uitzicht bestaat op opheffing van de belastinggrenzen kunnen we elk niet-cumulatief, concurrentie-neutraal stelsel hanteren. Minister Zijlstra zei in Brussel niet verder te zullen gaan dan een akkoord verklaring met het nieuwe systeem. Al le vragen betreffende de tarieven zal hij openlaten en ook geen termijn ac cepteren waarbinnen terzake een beslis sing zou moeten worden genomen. „We moeten tijd en ruimte hebben om over de hoogte van de tarieven cn de vrijstellingen in alle rust te onder handelen." De minister wilde in Brus sel nog weieens de mogelijkheid af tasten om de beslissing uit te stellen, maar de kans daarop achtte hij gering. Een belangrijk punt in de discussie was het ontbreken van een adequate parlementaire inspraak in de besluiten met betrekking tot harmonisatie van de omzetbelasting. Het parlement staat nu immers voor een voldongen feit voorzover het betreft de verplichting die het kabinet-Cals heeft aangegaan. Minister Zijlstra gaf dat toe, maar voegde eraan toe: „Nood moet weieens wetten breken." De heren Portheine (lib.), Berg (soc.) en Scholten (c.h.) von den dat een wel wat al te forse uitspraak. TWEE MOTIES Er kwamen over dit punt tenslotte twee moties uit de bus. waarover van daag zou worden gestemd. Eén van de socialist Berg, waarin wordt uitgespro ken dat de Nederlandse regering in de EEG-ministerraad geen definitieve besluiten over omvang en verdeling van de belastingdruk dient te nemen dan nadat zij daarover vooraf overleg heeft gepleegd met het Nederlandse parlement. De KVP-er Brouwer vond dat wat ..te mandaat-achtig" en kwam met een eigen motie (medeondertekend door WD en CHU), waarin wordt gezegd dat de Nederlandse wetgever de vrij heid moet behouden om de tarieven en •'rijstellingeo zelfstandig te regelen. Op aandrang van minister Zijlstra voegde de heer Berg in zijn motie nog een alinea in. waarin wordt uitgesproken dat het stelsel van belastingheffing over de toegevoegde waarde aanvaard baar is. De bewindsman liet het oordeel over beide moties aan de Kamer over. De a.r. Kieft vond de moties een „totaal overbodige zaak". Zijn fractie zal te genstemmen. Prof. Zijlstra achtte het voor de hand liggend, dat de regering over de onderhandelingen met betrek king tot de hoogte van de tarieven en de vrijstellingen voortdurend in leg zal treden met het parlement. Verleden Vooral de oudere kiezers die zich scherp het verleden herinneren en vaak ook verouderde ervaringen het debat werpen, willen snel, heel snel resultaten zien. Zoals die jarige weduwe, krom en reumatisch van het werken, die meent, dat het rijke veel belasting betalende Gro ningen nooit naar verhouding be loond is: „We leven nu met ons 12 miljoen op een klein stukje grond. Dat zijn er twee miljoen te veel. Wie is daarvan de schuld? Romme, met zijn geboortepropaganda. Me neer, er zijn hier nog gezinnen met vijftien tot twintig kinderen", ondertussen zitten we met te weinig welvaart voor te veel mensen. En wie is de dupe? Het noorden". Kwaad is ze als zij het heeft over de aardgaspot die bij voorrang de noordelijke industrie aangewend moet worden en waarmee nu een fabriek in Zeeland wordt gefinan cierd. Dat zijn feiten die in het noor den spreken. Peking meent PEKING Het persbureau Nieuw China noemt de State of the Union van president Johnson niet meer dan een „oorlogsboodschap" die nieuwe aanval len inluidt, mede op het Amerikaanse volk. „Johnson heeft de Amerikaanse mislukking in Vietnam erkend, maar wil de nederlaag nog niet aanvaarden". Radio-Moskou is van oordeel dat ..het gepraat van Johnson over vrede slechts bluf is voor propagandadoeleinden". De ware bedoeling van de VS is het voort zetten van de „agressie in Vietnam" VOORBURG Binnenkort zullen van rooms-katholieke zijde twee rap porten verschijnen betreffende de mili taire dienst Het ene zal de vraag bespreken, of het nog langer wenselijk is, dat zij die een geestelijk ambt bekleden, of daar voor in opleiding zijn. vrijstelling van dienstplicht krijgen. Het andere houdt zich bezie met de positie en de verschij ningsvorm van de rooms-kalholieke geestelijke verzorger. Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland Met ingang van maandag 16 januari kunt u kiezen uit niet minder dan zeven verschillende spaarvormen: 4°/o Spaarboekje Direct beschikbaar f2.000,-permaand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4°/o Spaarrekening Direct beschikbaar f2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen W/o SpaardepOSitO Drie maanden opzegging 5°/o SpaardepOSitO Zes maanden opzegging 5V20/o SpaardepOSitO Eén jaar opzegging 53/-4°/o SpaardepOSitO Achttien maanden vast 6°/o SpaardepOSitO Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren ROTTERDAM In de stamp volle Schouwburg hebben leer lingen van middelbare scholen woensdagmiddag op ergerlijke wijze zichzelf, hun ouders en hun school geblameerd en de reputatie van hun stad te grab bel gegooid. Door demonstra tief handgeklap, onsmakelijke geluiden en infantiel gelach (tijdens ernstige scènes), maak ten zij het de leden van de Ne derlandse Comedie onmogelijk, Vondels „Gijsbreght van Aemstel" uit te spelen. De acteurs en,actrices, die voor de pau ze al zoveel hinder van het rumoer ondervonden, dat zij er moeite mee hadden, zich op hun lastige tekst en spel te concentreren, konden er in het tweede tafereel van het vijfde bedrijf niet meer tegenop. Op de scène waarin broer Arent s»erft, werd zo schandalig averechts .Gerea geerd, dat „Gijsbreght" - André van den Heuvel trillend van verontwaar diging de voorstelling onderbrak. Kort en correct zei hij: Hoewel w:j ook vanavond weer moeten optreden, heb ben we ons ten volle gegeven. Maar uw gedrag maakt het ons onmoge lijk verder te spelen. Wij hadden wel een hoger intelligentiepeil en meer beschaving verwacht". De klap kwam enorm hard aan. Ter wijl het doek viel, was de verbijste- (Van kunstredactie) DEN HAAG Nergens hebben Turkse arbeiders die buiten liun land werken het beter dan in Nederland. Tot deze conclusie is de Turkse jour nalist Can Ok gekomen, die een aantal artikelen en radiovraaggesprekken over de Turkse arbeiders in het buitenland voorbereidt. In Europa heeft hij zeer veel plaatsen waar deze arbeiders werken be zocht. De gastarbeiders bleken in ons land het best te spreken over liun werk. hun huisvesting en de bevolking. Er verblijven thans in ons land 12.000 Turken, onder wie 140 vrouwen. Van hen zijn er 400 werkloos, doch zij genieten in deze omstandigheden dezelfde rechten als Nederlandse arbeiders. ring in de zaal voelbaar. Jongeren die met interesse de opvoering had den gevolgd, stonden op en bleven de eerste ogenblikken perplex staan. Bij de raddraaiers was jiet van on fatsoen getuigende bravouregedoe op slag verdwenen. Met hun houding geen raad wetend, dropen ze ijlings af. Voor de docenten hun aantal was te gering om de orde te kunnen handha ven moet deze rel van onze toe komstige intelligentsia een bescha mende ervaring zijn geweest Ons verbaasde het, na het gebeuren nie mand van de ouderen achter het to neel aan te treffen. Als enige stonden we in zijn kleedka mer tegenover André van den Heu vel. Verbeten veegde hij zijn van transpiratie glimmende body droog. Zijn ogen verrieden hoe diep ge griefd hij zich voelde door het wange drag van de Rotterdamse jeugd. Ik ben geen clown „Dit is schandalig! Ik begrijp het niet: ze komen hier vrijwillig! Dan kun nen ze toch op z'n minst enig respect tonen voor onze inspanningen als to neelspelers. Bij elkaar zijn een klei ne zestig mensen in touw om de „Gijsbreght" te brengen. Je vraagt je wel af waar het heen moet, als stu derende jongelui zo'n volslagen ge brek aan normaal burgerfatsoen de monstreren. Ik weiger als een clown met me te laten sollen" Ook de andere leden van het Amster damse gezelschap toonden zich ge kwetst door het onbehoorlijk gedrag 't Was niet te doen. we raakten zo gespannen. Elisabeth Hoytink fBade- loch) is er helemaal overstuur van" En regisseur Henk Rigters (nog in het habijt van Gozewijn) zei mismoe dig: „Zo gaat het echt niet langer. I Het is de laatste tijd al in verscheide ne plaatsen voorgevallen dat school voorstellingen halverwege moesten worden gestaakt". „Misschien helpt een toespraakje voor af". opperden wij. Rigters: „Daar hebben wij ook aan ge dacht". Van den Heuvel: „Maar wie doet het? Het kan toch niet onze taak zijn om, nota benen in het costuum waarin je je rol speelt, de pedagoog uit te han gen?" Iemand luchtte nog even zijn hart over de jeugd in het algemeen. „Wie heeft er ooit zo van welvaart kunnen profi teren als zij? Ze hebben of krijgen alles wat ze begeren. 7,e worden rondom in de watten gelegd en ze ben alle kansen om meer te berei ken dan hun ouwelui. Als ze maar denken dat ze iets presteren, wordt er direct aandacht aan ze besteed. Kunnen ze een liedje zingen, dan staan ze de andere dag voor de tele visie en ga zo maar door. En wat stellen ze er tegenover? Nog niet eens een sikkepit fatsoen". Dit laatste zullen ook de schoon maaksters van de schouwburg wel beamen: ze vonden de zaal bezaaid met snippers en wikkels van snoep goed. „Als 't thuis ook zo gaat, zal 't wel een mooie bende wezen". En de jeugd zelf. hoe dacht zij over deze blamage? Rondom de schouw- bure groenten nog lange tijd goedwil lende jongeren samen. Hun reacties: „Beschamend" „Ik ben er kapot van" „Dat zoiets kon gebeuren" „Gek. ook kinderen die in de klas rustig zijn. gingen in de donkere zaal rotzooien" ..Het peil zakt" „Ik dacht juist dat het wat beter werd" ,,'t Was toch een mooie voorstel ling, waarom komen dan die mispun ten als zc er niet van houden" „Ach wat, iedereen moet zo nodig studeren, voor de status, dat Is dc pest" Bij een tramhalte vroeg eer meisje-met-schooltas aan haar vrien din: „Zou er wat van in de kranl staan?" Komen jullie net uit de schouw burg?". was onze vraag. „Ja". .Pan Krijg je gelijk, het komt in de krant". ..Hè-jakkes". De twee keken beteuterd, maar ze glip ten desondanks vlak voor onze voe ten. lijn-zoveel binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9