NS: dit groter jaar nog verlies Miljoenenorder voor schoenen Rusland Uit Uitvoerstop kost vele miljoenen WORDT NET INGEKROMPEN? Plannen voor investeringen afgekeurd Schonere verbranding in auto 200 door doden gifgas wist MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN Tsjoe En-lai zich aan te passen DONDERDAG 12 JANUARI 1967 'Toenadering vfORGEN kansel Politiek zijn de Westduitse kanselier Kiesinger en minis-1 ter Brandt de gasten van president De Gaulle. Doel is verbetering van de betrekkingen tussen Bonn en Pa rijs. Kiesinger zal trachten steun te krij gen voor zijn pogingen, de Duitse kwestie nader tot een oplossing te brengen. In het bijzonder wat de benadering van de Oostcuropese landen betreft. De Gaulle zal op zijn beurt de toe treding van Engeland en in ver band daarmee de politieke toekomst van het Europa van de Zes aan de orde stellen. De Gaulle heeft een sterke onder handelingspositie nu Kiesinger en Brandt toenadering tot Frankrijk tot een der belangrijkste punten van hun programma hebben gemaakt. De Duitsers kunnen de plannen van de generaal niet naast zich neer leggen. Op de een of andere wijze moeten zij er positief op reageren. Tf/"AT hun te wachten staat kunnen Kiesinger en Brandt nit een lang interview, dat minister Couve de Murville de Franse radio toestond. Daarin zei hij, dat toetreding van Engeland tot de EEG niet alleen een economisch, maar vooral een groot politiek probleem is. Dit vraagstuk stelt aan de orde, wat op politiek gebied de oriëntering kan zijn van een Europa, waarvan men de eenheid tracht te verwezen lijken. Nagegaan moet worden, aldus Cou ve, of de Zes gelijk denken over ontspanning, het einde van de kou de oorlog en de regeling van Euro pese problemen, waarvan het Duitse het voornaamste is. Hij zei blij te zullen zijn als het Frans-Duitse verdrag nieuw lekken wordt ingeblazen. Dat was „niet door de schuld van Frankrijk" in het beginstadium blijven steken. Generaal De Gaulle zal het zijn ge sprekspartners niet gemakkelijk ma ken. Dat blijkt duidelijk. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek s cloppenburg Etherreclame in België delicate zaak geacht BRUSSEL Waarom geen réclame in de ether? was de vraag van een Vlaamse volksvertegenwoordiger in de Kamer. Antwoord van minister van Cultuur, Van Elslande: De regering laat een studie over deze problematiek maken. Het gaat hier om een zeer deli cate zaak, waarmee het voortbestaan van de vrije persorganen in het geding kan komen. Meer democratie in Zuid-Slavië BELGRADO Leiders van de Zuidslavische communistische partij hebben officieel vastgesteld dat de par tij dringend behoefte heeft aan meer democratie binnen haar gelederen. Nu het politieke leven veel vrijer en demo cratischer is geworden, dienen commu nisten zich daaraan te conformeren. De leiders spraken zich uit voor het Russische voorstel een internationale conferentie van communistische partij en te houden. VOOR BEDRIJF j (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van 75 a 80 min. gulden. Dat is meer dan jdriemaal zoveel als in 1965, toen; |het bedrjjf voor ƒ21 min. in dei rode cjjfers stond. Een nog gro ter verlies wordt dit jaar ver wacht: zeker enkele tientallen miljoenen guldens meer. Met deze sombere cijfers begon president- directeur ir. J. Lohman gisteren zijn nieuwjaarsrede. De sterk gestegen personeelskosten (bijna de helft van de totale kosten) vormen de belangrijkste oorzaak van deze verontrustende stijging: zij gingen met 15 procent omhoog. Ook het terug lopen van het goederenvervoer bena deelde de ontvanpsten. De omvang ver minderde van 27,3 min. ton tot 25,3 min. ton. De terugval in de kolentranspor- ten (met 1,3 min. ton ofwel 12 procent) vormde van deze daling een belangrijk deel. Een en ander was er oorzaak van, dat de totale kosten met 10 procent toenamen, terwijl de ont vangsten maar 1 procent stegen. Dat laatste behalve door de daling in de ontvangsten uit het goederen vervoer (met 4,5 procent) ook door de achteruitgang in het aantal pas sagiers. Slechts door de hogere ta rieven kon het reizigers vervoer nog een 5 procent hogere opbrengst leveren. De financiële problemen hebben de NS doen overwegen de omvang van het net te verkleinen. Met de regering is daarover nu overleg gaande, evenals over de nieuwe investeringen en de vraag of het rijk in deze moeilijke situ atie zal kunnen bijspringen. op de lijn Amsterdam-Den Haag-Rotterdam zal een volledige kwartierdienst worden gereden door een sneltrein, een semi-sneltrein en twee stoptreinen. Enkele lange-afstands verbindingen naar Groningen en Vlissingen worden tijdens de spitsuren versneld door splitsing resp. in Zwolle en Roosendaal van uit meer treinstellen bestaande treinen in een sneltrein en een stop- tussen Tilburg en Utrecht/Amster dam worden de verbindingen versneld door enkele treinen Tilburg-Den Bosch v.v. aan te doen sluiten op de bestaan de sneltrein Maastricht-Den Bosch-Amsterdam. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek a cloppenburg (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De Nederland se Schoenen-Unie Bloch en Stib- be te Waalwijk gaat Rusland voor een bedrag van tussen de vier en vijf miljoen gulden schoenen en laarzen leveren. Één van de direc tieleden, drs. Baars, bevestigde dit gisteren. Hij vertelde erbij dat het contract nog wel niet is getekend, maar dat de toezegging van deze order wel is gegeven. Overigens tracht de Nederlandse schoenindustrie nog meer orders af te sluiten met Rusland. Vanavond zal een bespreking worden gevoerd over een order die de levering van ongeveer an derhalf miljoen paar dames- en he renschoenen en -laarzen omvat. Hier mee zal een bedrag van circa dertig miljoen gulden gemoeid zijn. Melkmuil De benaming „melkboer" vormt een ongepaste klank in onze samen leving. Zij dateert uit een ver verle den. Tegenwoordig spreken wij van melkhandelaar, melkdetaillist, melk man. De term „melkboer", hoewel misschien niet kwaad bedoeld, werkt vernederend. Wij proberen deze categorie van mensen op een hoger plan te brengen, iets wat heel langzaam aan lukt en willen de be titeling daarmee op gelijke tred hou den. zondigt hier nogal eens te gen, ook onlangs weer bij uw verslag van de Nieuwjaarsrede van ir. Van Dam. Voor al mijn klanten ben ik persoonlijk mijnheer Los en niet de melkboer. Dat dit nog met overal is doorgedrongen, is jammer. Belangrijk vind ik, dat de pers hier in een voorbeeld geeft. M. C. Los, Rijswijk (ZH) Vrouwen Vrouwen worden al sedert duizen den jaren gediscrimineerd. Plusmi nus de helft van de bevolking bestaat uit vrouwen. Daarom zou ook de helft van de parlementsleden uit vrouwen moeten bestaan, kandi daat gesteld en gekozen door vrou welijke kiezer. Dan zou u eens zien wat een maatschappij we kregen! ff. F. Pingley sr., Jen Haug. Een woordvoerder van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten zei dat al eerder vijftigduizend paar schoe nen en laarzen aan Rusland zijn gele verd. Hij betoogde dat de pogingen om deze grote order te krijgen in een ver gevorderd stadium verkeren. „Het is voor negentig procent zeker dat Neder land deze order krijgt". Ongeveer vier maanden geleden is iemand wie is niet bekend er werd alleen maar gezegd een Nederlander met monsters van diverse fabrieken in Rusland geweest Hierop volgde de or der aan het Waalwijkse bedrijf. Wanneer de order, waar nu bespre kingen over worden gevoerd, doorgaat zal deze worden verdeeld over twintig schoenfabrieken. Hieronder zijn bedrij ven uit Waalwijk, Kaatsheuvel en Don gen. De Federatie verwachtte voor de schoenfabrieken een moeilijk te over bruggen periode en zou het toejuichen wanneer de orderportefeuilles van di verse bedrijven voor het komende jaar zouden kunnen worden aangevuld met Russische opdrachten. De totale productiecapaciteit van de schoenindustrie in ons land omvat 30 tot 35 miljoen paar schoenen en laar zen. Tot nu toe werd daarvan tien tot vijftien procent geëxporteerd. Over de algemene situatie in deze bedrijfstak merkte de woordvoerder van de Federatie op dat er de laatste tijd sprake is van terughoudendheid bij de handel. Ook de algemene econo mische situatie in ons land heeft uiter aard invloed op de schoenindustrie. Daarnaast is er veel concurrentie van Frankrijk en Italië, die goedkoper kun nen produceren. Rusland plaatste tot nu toe een aan tal bestellingen voor schoenen en laar zen in Engeland. De order waarvan nu sprake is kan betekenen dat ons land een nieuw afzetgebied krijgt voor deze produkten. In Noord-lemen Bezuiniging Door soberheid en meer efficiency ho pen de NS de verliezen zo laag moge lijk te houden. Bedroeg het investe ringsvolume vorig jaar nog ƒ153 min. voor dit jaar is het op ƒ125 min. gesteld. Ondanks die verlaging kon de raad van commissarissen er echter tot u toe niet mee akkoord gaan. Andere bezuinigingsmaatregelen zijn Een verdergaande afvloeiing van personeel van 500 man per jaar, een beleid, dat al enkele jaren met succes wordt gevoerd (huidig bestand 27.500); Vissers beschoten elkaar in de V.S. MIAMI Bij een schietpartij tussen Amerikaanse vissersboten op ongeveer 100 mijl ten zuiden van Miami zijn gisteren twee vissers om het leven ge komen. Een kapitein zou zijn gewond. Het gevecht begon toen het vaartuig Trojan Key op twee andere vissersbo ten begon te schieten. Het gaat om kreeftenvissers die erom bekend staan dat zij gemakkelijk tot geweldpleging overgaan, als hun iets niet bevalt De slachtoffers vielen aan boord van de Billy J. en de Bahama Mama. Franse vakbonden willen staking PARIJS Twee grote vakbonden Frankrijk, de CGT en CFDT hebben gisteren hun leden opgeroepen tot een algemene staking op 1 februari om te protesteren tegen de loonpolitiek van de regering. Zij menen, dat de positie van de Franse arbeider gevaarlijk is verslech terd. De (communistische) CGT omvat ruim anderhalf miljoen vakbondsleden; de CEDT ongeveer 700.000. 11 verdere automatisering de M plaatskaartenverkoop. Het giraal beta- Detroit een nieuwe vinding uiteenzet- len dat begin vorig jaar werd inge voerd is een succes gebleken: het lever de een omzet van 3 min. Begin van dit jaar zal een proef worden genomen met voorgedrukte normale kaartjes, waarop met behulp van een kasregister vrachtprijs en datum worden aange bracht. Dit kasregister kan alle aan geslagen prijzen direct salderen. Meer effect verwachten de NS echter van (tot nu toe uitgebleven) regerings maatregelen, die het spoor in een gunstiger concurrentiepositie brengen ten opzichte van het transport over de weg en over water. Daarnaast hoopt men op een spoedige goedkeuring door het ministerie van de voorgestelde ta riefsverhoging (voor personenvervoer) met gemiddeld 6,5 procent. ten die een belangrijk aandeel kan hebben in de strijd tegen luchtveront reiniging. Het gaat om de benzine die in de brandstoftank verdampt. Door een een voudig principe kan deze damp worden opgevangen en later gewoon brandstof worden gebruikt. De wer king van de motor zou hierdoor niet nadelig worden beïnvloed. Volgens Esso zal de benodigde appa ratuur weinig geld vergen. Bovendien werkt deze installatie kostenbesparend doordat, de brandstof een hoger rende ment krijgt. Vleeswagens vol terug (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Behalve Frank rijk, Engeland en België wordt verwacht dat ook Italië en mis schien West-Duitsland hun gren zen voor ons verse vlees sluiten. Per week wordt nu al een verlies op onze vleesexport geleden van vijf tot zes miljoen gulden. Onge veer 60 koelwagens die voor 1 bekend worden van de invoers.op onderweg waren zijn aan de Franse grens naar Nederland te ruggestuurd op straffe van beslagneming. Ze hadden voor twee tot drie miljoen gulden aan boord. Bemiddeling van het Nederlandse mi nisterie van Landbouw heeft geen reslultaat opgeleverd. De ontstemming in het bedrijfsleven is groot. Bij het produktschap kon men zich niet aan de indruk onttrekken, dat veterinaire be palingen worden misbruikt om de Ne derlandse producenten te treffen. Mond- ,en klauwzeer komt voor in Overijssel, waar onmiddellijk een inen- .tingsplicht en een marktverbod van kracht werd, zodat het vee uit deze provincie niet voor uitvoer in aanmer king komt. Ook elders, o.m. incidenteel in Friesland, trof het ministerie snel maatregelen. EEG-landen kunnen vrij tot in- voerstoppen besluiten omdat hierover nog geen afspraken bestaan. Objectieve normen acht het produktschap onont- j heerlijk en op zeer korte termijn nood zakelijk. Op het ogenblik is overigens overleg gaande in EEG-verband over deze zaak. Daarom wil het pro duktschap nu geen tegenmaatregelen. Ook in overheidskring ontstemming over de overrompelende maatregelen van met name Frankrijk. Mocht Italië de grenzen sluiten, dan dreigt voor onze fokkers van vette kal veren een ramp. Onze grote produktie van vette kalveren is namelijk voor 80 pet. aangewezen op export, vooral naar Italië. Voor het overige rundvee en de varkens zal de slag niet zo zwaar aan komen, omdat dit vee een grote afzet vindt in het binnenland, de vleeswaren industrie en derde landen buiten de EEG. President Johnson tijdens het uitspreken, gisteravond, van zijn traditionele „State of the Union" in het Amerikaanse Congres. Links achter hem vice-president Hubert Humphrey, rechts de speakervan het Huis John Herstel Naast deze sombere geluiden kon ir. Lohman gunstige ontwikkelingen be kendmaken. In het korte afstandsver voer. vooral in de Randstad, is de rail zich bezig te herstellen van de terug gang, die daar was opgetreden. Dit is mede te danken aan de nieuwe voorstadstations. Opvallend is ook de gestegen be langstelling voor de snelle lange afstandstrein als de Randstadexpres (Groningen/Leeuwarden - Den Haag). De bezetting steeg hier sinds 1964 met 50 procent. Het binnenlands luchtnet heeft deze verbinding niet nadelig beïnvloed. Een gunstige tendens op de internati onale afstand is de stijging van het vervoer per autoslaaptrein (40 procent). Bij het goederenvervoer in deze catego rie blijken vooral de verbindingen niet midden- en zuid-Europa zwaar bezet Veel verwachten de NS van steen-1 transporten van België naar Europoort: twee treinen per dag gedurende vier jaar, tot een totaal van 2 miljoen zal zijn aangevoerd. Dienst KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Zes leden van een valscherm team van de Britse luchtmacht suizen boven de Afrikaanse woestijn met een snelheid van 180 km/uur naar beneden. Vijf van hen gaan hand in hand, de zesde is op weg, zich bij hen te voegen. De foto werd gemaakt door een parachutist op een hoogte van vierduizend meter. De ca mera was op zijn helm gemon- GASEXPLOSIE: 2 GEWONDEN STADSKANAAL Bij een gasex- plosie in een arbeiderswoning te Stadskanaal zijn gisteren twee perso nen gewond. De ontploffing is waarschijnlijk ontstaan door een gasgeiser in de keuken. Een 14-jarige zoon die in de keuken was. werd door een steekvlam aan het hoofd, handen en benen verwond en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Ook de moeder, die in de voorkamer was, werd door de vlam ernstig ver- BOEKAREST Minister Luns van buitenlandse zaken is gisteren aan het hoofd van een delegatie te Boekarest aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Hij is uitgenodigd door de Roemeense regering. AKTUEEL ADEN In Noord-Jemcn zouden Een greep uit (nog door de minister 1M 1 goed te kennen) verbeteringen van de 100 mensen zijn gedood door gifgas- en die tregeling- napalmbommen, die door Egyptische vliegtuigen zouden zijn uitgeworpen, j De radio van de Zuidarabisehe federa tie maakte gisteren hiervan gewag. Vogens deze radio hebben alle me-| dische instellingen in het getroffen ge-' bied opdracht gekregen alles in gereed- I heid te brengen voor de opname van! de slachtoffers van de gifgasbommen. De Jemenitische royalisten, die in i hun langdurige burgeroorlog tegen de; door Egypte gesteunde republikeinen door Saoedië Arabië worden geholpen, hadden maandag al gemeld dat Egyp-j tische vliegtuigen gifgas- en napalm-; bommen hadden afgeworpen.' i (Van een onzer redacteuren) TTET naar voren treden -LI van premier Tsjoe En- lai op het hoogtepunt van de machtsstrijd onder de Chi nese communisten is een in teressant verschijnsel. Hij zegt namens Mao Tse-toeng te spreken, ook wanneer hij de rode gardisten waar schuwt, zich niet te vergrij pen aan in ongenade geval len politici, zoals president Lioe Sjao-tsji.en partijsecre taris Teng Hsiao-ping. TSJOE EN-LAI aanpassen Ook hier valt op, dat Tsjoe zich beroept op Mao en niet op Lin Piao, de man die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de massa-hysterie van de rode gardisten. Voorts is opmerkelijk, dat zijn openlijke inmenging in het conflict volg de op ernstige beschuldigingen aan het adres van no. 4 in de Pekingse hiër archie, Tao Tsjoe. Want zelf is Tsjoe En-lai no. 3 en boven hem staan al leen nog Lin Piao (no. 2) en Mao. Blijkbaar wachtte Tsjoe zolang mogelijk het geschikte ogenblik af om de kritiek op zijn houding in de kiem te smoren en tegelijkertijd te proberen, de gebeurtenissen in door hem gewenste banen te leiden. Dit is niet meer dan een vermoeden. Want Loopbaan de werkelijke toedracht van de ontwikkelingen in China is nog altijd in raadselen gehuld. Tsjoe bewees echter in zijn lange loopbaan, steeds op het goede paard te hebben Tsjoe kreeg een 'westerse' opvoeding. Hij studeerde een jaar in Japan en daarna aan de Nankai-universiteit te Tientsin. Daar sloot hij zich aan bij de revolutionaire beweging. Zijn activiteiten deden hem in de gevangenis belanden. In die tijd was Mao Tse-toeng (die als bibliothecaris werkte op de uni versiteit van Peking) studenten aan het ronselen voor Frankrijk. Uit de gevangenis ontslagen meldde Tsjoe zich direct. En zo werkte hij enkele ja ren met andere revolutionairen in de kolenmijnen bij Lille en in het Rijn land. Ook studeerde hij in Parijs en Berlijn. Toen hij in 1924 (op 26-jarige leeftijd) in China terugkeerde, werkten de communisten samen met de Kwomintang van Soen Yat-sen. Hij werd be noemd tot leider van de politieke afdeling van de militaire academie te Whampao. Een jaar later was hij politiek leider van het eerste nationalis tische leger van Tsjang Kai-sjek, die Soen Yat-sen zou opvolgen. Een van Tsjoe's specialiteiten was het organiseren van oproer onder de arbeiders in Sjanghai. Hij bracht 600.000 man bij elkaar in terreurbenden. De vlieger ging echter niet op. Tsjang Kai-sjek kwam er achter en rukte zonder waarschuwing Sjanghai binnen. Tsjoe wist te ontkomen. Na die tijd ging hij tweemaal naar Moskou. oesheer' T.i IJ- Omschakeling _iij leek succes te heb ben met het organiseren (naar Moskous model) van een gewapende op stand onder de arbeiders in de steden. Toen Mao echter besloot, de communistische revolutie via een leger van boeren te verwezenlijken, schakelde Tsjoe volledig om op een wijze, die be wondering afdwong. Hij nam de taak op zich, dat leger de kunstgrepen te leren, die hij ook aan de militaire academie van Whampao aan de man bracht. In de jaren 1934 en 1935 nam hij deel aan de „lange mars" van het zuiden naar het noorden. In 1936, toen de macht van de communisten sterk was gereduceerd, overreedde Tsjoe een strijdmacht van 150.000 man, over te lo pen. Het was het leger van de jonge maarschalk Tsjang Hsoeh-liang. Deze maarschalk wist Tsjang Kai-sjek (wiens regime in 1949 door de communisten zou worden weggevaagd) te kidnappen. De strijd tussen Kwo mintang en communisten werd daardoor beslecht. Op aandringen van Mos kou liet Tsjoe Tsjang vrij. Een periode van samenwerking tegen de Ja- .Acleilipauxe panse overweldiger verschafte de communis ten een waardevolle adempauze. Tsjoe was tij dens de oorlog in de tijdelijke hoofdstad Tsjoenking. Daar wist hij generaal Marshall (Ver. Staten) te overtuigen, dat de communisten de belangen van het Chinese volk zouden stellen boven meedogenloze maatregelen om de communistische ideologie op te leggen. Een andere Amerikaan. Dulles, zei dertien jaar geleden o"er de'e'fde Tsjoe: 'Hij is een der leidende figuren van een regime, dat in een bloedige oorlog het de facto gezag over het Chinese vasteland verwierf en miljoenen Chinezen liquideerde. Duidelyk liet hij zijn afkeer blijken van deze T>ron van menselijke ellende'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7