4% 4V2% 5% 594% 6% ®J EERSTE ONS" KLEURENFILM OVER LEGER DES HEILS Klacht over politu sneller behandeld 5V2% AMRO BANK AMRO-spaarders profiteren van de volgende verhoogde rentepercentages: Een woord voor vandaag Afhankelijk van de sympathie van het publiek r>r> Uw probleem het onze Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? Yat benzine ontplofte: 5 gewonden De twee discipelen van Johannes de Doper gingen met Chris tus mee. We lezen in Johannes 1 40 ,JZij kwamen dan en zagen waar Hij verblijf hield, en zij bleven die dag bij Hem. Zij kwamen, zij zagen, zij bleven. De woorden herinneren haast onbewust aan de Romeinse uitspraak: Ik kwam, ik zag, ik overwon. De werkwoorden zijn vrijwel hetzelfde, maar er is een totaal ander onderwerp. Uiteindelijk gaat het niet om het gaan, zien en blijven van de discipelen. Veel belangrijker is „ivaar" zij kwamen „wat" zij zagen en „bij wie" zij bleven. Zij komen in het huis des Heren: zij zien Zijn goddelijke or de; maar vooral: zij blijven bij Hem. Niet de plaats is belang rijk maar de Persoon, niet het huis maar de Heer. Karl Marx zei eens dat revoluties niet gemaakt worden door ideeën, maar door mensen. Ook reformaties worden niet gemaakt door leer stellingen maar door leerlingen. Wat een dag moet dat voor de beide discipelen geweest zijn: een dag des heils. Zij kwamen er totaal anders vandaan dan ze heengegaan waren. Ze gingen als nieuwsgierigen, ze keer den terug als leergierigen. Ze gingen als discipelen van een profeet, ze keerdên terug als discipelen van de Heer. Wij lezen vandaag Johannes 4 43-54. DONDERDAG 12 JANUARI I» Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Geldermalsen (wijkgem. oost): D. W. Koelman te Surhuizum; te! Wierden (3e pred.pl. - toez.): A. Breure; te Hei- en Boeicop. CHRIST. GEREF. KERKEN D. Slagboom te Dordrecht. Bedankt voor Groningen (vac. A. C. Noort): P. N. Ribbers te Enschede-west. GEREF. GEMEENTEN Mooneyham getroffen door hartaanval MIAMI -W. Stanley Mooneyham, een lid van het team van Billy Graham is getroffen door een zware hart aanval. Hij zal minstens zes weken in een ziekenhuis moeten verblijven. Mooneyham is nog maar veertig jaar oud. Hij woonde het* afgelopen jaar in Berlijn, omdat hij belast was met de organisatie van het wereldevangelisa tiecongres. Hij kreeg de hartaanval, kort nadat hij in Miami was gearri veerd voor een vergadering van het Graham-team. Oud-Nederlander arts in «le Negev (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Gisteren is in het Amsterdamse Leidseplein Theater de première geweest van de eerste kleurenfilm over het Nederlandse Leger des Heils: „Met hart en hand". De film, die een lengte van drie kwartier heeft, is bedoeld om nog mear bekendheid te geven aan het werk van het Leger des Heils in 1967, en zal daarom in de verschillende centra van het Leger worden vertoond. De rolprent is gemaakt ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan, dit jaar, van de Nederlandse afdeling van het Leger. Maar omdat er de laatste tijd al zoveel feest is gevierd verleden jaar bestond het internationale Leger des Heils honderd jaar zal er ver der geen aandacht worden geschon ken aan dit jubileum. In zijn inleiding voor de film zei de nieuwe territoriale leider, comman dant K. Westergaard, die vier maan- j den geleden uit Noorwegen naar ons land kwam, dat het Leger des Heils nog altijd afhankelijk is van de sym pathie van het publiek. VOLGORDE (Van een qnzer medewerkers) Amsterdam Een van de drie mensen die 15 januari de Albert Schweitzer-prijs zullen krijgen, is de Israëli sche arts dr. Benjamin J. Ben Assa. Wie is deze man In de Israëlische Who's Who komt zijn naam niet voor. Ook staat hij niet vermeld in de lijvige Who's Who in World Jewry. De Israëlische ambassade in Den Haag weet niets over hem. Zelfs de stichting Albert Schweitzerprijs mist vooralsnog nadere gegevens. Door bijzondere omstandigheden kunnen wij meer over deze man vertellen, die velen in ons land beter kennen onder zijn Nederlandse naam Ben van Esso. Tien jaar geleden vroeg het Is raëlische ministerie van gezond heid een arts voor de medische ver zorging van de omstreeks twintig duizend bedoeïnen in de Negev- woestjjn. Ben van Esso, die toen vijf jaar geleden uit Nederland was gekomen, was de enige die aan deze oproep gehoor gaf. Hij vestigde zich in Beersheha, thans een fechte stad, maar toen nog niet meer dan een vlek in een onontgonnen ge bied. is Brieven die niet *ön voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Hoeveel koffie, sigaren en tabak mag ik meenemen naar Duitsland zonder invoerrechten te betalen? Is een bewijs van Nederlan derschap voldoende of is een pas nodig? Antwoord: Een toerist kan in West-Duitsland een verlopen paspoort gebruiken, mits het niet langer dan 5 jaar verlopen is, of een toeristenkaart. Invoer van" koffie en thee is niet vrij. De invoerbelasting voor koffie is DM 1,75 per 250 gram en voor thee DM 0,80 per 100 gram, maximum 2 kg. U mag 200 sigaret ten invoeren, 50 sigaren of 250 gram tabak. Hulp van lezer: De tekst van de tenorsolo in het oratorium „Elias'' van Mendelssohn, waarnaar onlangs gevraagd werd, luidt in het Duits: Recitatief: Zerreist eure Herzen und nicht eure Kleider, denn um unserer Sünden Wille hat Elias den Himmel geschlossen durch das Worl des Herrn. So bekehret euch und thut Busze für den Herrn unsren Gott Denn Er is gnadig. barmherzig und geduldig. Und reuet Ihn bald die Strafe. Aria: So ihr Mich van ganzem Herzen suchet, so will Ich Mich fin- den lassen, spricht unser Gott. Als men de partituur van de „Eli as" in de boekwinkel koopt, heefi men alles bij elkaar. Misschien is er een enkel foutje in mijn Duits, want het is ruim 50 jaar geleden dat ik als koorlid de „Elias" mee zong. Vraag: Wanneer mag iemand aar de verkiezingen deelnemen, als hij 21 jaar is of als hij op de dag der verkiezingen 21 jaar wordt? Antwoord: Wie op de dag der kan didaatstelling 21 jaar wordt, kan nog deelnemen aan de verkiezingen. Dat was ditmaal 3 januari. De kieswet bepaalt namelijk dat de le den van de Tweede Kamer, enz. worden gekozen door hen, die op de dag der kandidaatstelling ingezete nen zijn des Rijks, der provincie en der gemeente, mits zij Nederlanders zijn en zij de leeftijd van eenentwin tig jaar hebben bereikt Het zal dus gezien de samenstelling zeer moei lijk zijn te betwisten dat de eis van 21 jaar niet zou gelden voor de dag van kandidaatstelling. De geneeskundige hulp aan de be doeïenen moest geheel worden opgezet. Op hun medewerking behoefde Van Es so niet te rekenen. Naar moderne maatstaven onkundig van hygiëne, poogden zij met behulp van de der wisjen (islamitische monniken) hun tal rijke ziekten te verdrijven. Zij kwamen dan ook niet naar Ben van Esso toe. Hij moest ze opzoeken in hun tenten, verspreid over eei rotswoestijn, die.,een derde van de op pervlakte van Nederland heeft. Van Esso heeftt hen opgezocht. Per jeep en per paard. Hij heeft het niet alleen gedaan vanwege het avontuur. Wie de Negev heeft aanschouwd in haar majestueuze grilligheid, begrijpt dat het geen sinecure is, daar alleen door te trekken. Daarvoor moet van naastenliefde doortrokken zijn. Voor het avontuur behoefde hij het ook niet te doen. Dat had hij reeds meer dan genoeg meegemaakt. Gebo ren in 1917 in Amsterdam, werd hij thuis met het zionisme vertrouwd ge maakt. Na zijn gymnasiumopleiding ging hij bij een boer in de Achterhoek de landbouw leren, omdat hij als agra riër naar Palestina wilde. Een jaar hield hij het vol. Toen trok hij weer naar Amsterdam, om medicijnen te gaan studeren. In 1942 nam hij met zijn verloofde, met wie hij op zijn vlucht in Brussel trouwde, via Frankrijk en Spanje de wijk naar Engeland, waar hij zich als vrijwilliger bij de marine meldde. Na de oorlog bleef hij in militaire dienst Hij rondde zijn artsenstudie af en werd als marine-arts naar Java ge zonden. Pas in 1950 kon hij zijn zio nistische idealen bekronen. Van Esso werd eerst assistent van een orthopedisch chirurg in Haifa, maar na vijf jaar verwisselde hij de properheid van het ziekenhuis voor het woestijnzand en het Hebreeuws, dat hij zich juist eigen gemaakt had, voor het Arabisch. Langzaam hebben de bedoeïenen be grepen, dat de bedoelingen van de dok ter goed waren en dat somtijds zijn kennis en hulpmiddelen te verkiezen waren boven die van de medicijnman nen. Met hen is overigens de samenwer king goed. Wederzijds verwijst men pa tiënten naar elkaar. Kleine poliklinieken heeft Ben van Esso in de Negev opgericht. Vooral tbc heeft hij te bestrijden. Hij maakte spe cialistische en ziekenhuishulp mogelijk. Daarbij bleken de vrouwen ontvanke lijker te zijn voor zijn hulp dan de mannen. Het bood de gelegenheid, hun niet alleen medische hulp te verstrek ken, maar hen ook vertrouwd te ken met hygiëne. MEISJES Minder geluk had Van Esso met het opleiden van bedoeïenenmeisjes tot zijn assistenten. Meestal werden zij door hun vader teruggehaald, zodra zij de eerste beginselen onder de knie hadden. Benjamin J. Ben Assa is bij de be doeïenen een vertrouwde verschijning geworden. De ex-Nederlandse mari ne-officier bezoekt in de zwarte tenten in de van water verstoken Negev de zieken en wordt en passant uitgeno digd een zieke kameel bij te staan. Hij heeft „onder zeer moeilijke omstandigheden", zoals de motive ring van de Albert Schweitzer prijs zegt, de bedoeïenen geholpen op weg naar integratie en civili satie. Voor dit werk zal hij over enkele dagen in zijn geboortestad Amsterdam worden geëerd. -#• De paus en de paters redemptoris ten van New York hebben elk naar schatting 2,5 miljoen dollar geërfd van de 62-jarige Amerikaanse mejuffrouw Ruth Wallace, die op 2 januari is overleden. Vrienden, personeel en andere rooms- katholieke instellingen kregen een kwart miljoen. De titel noemde hij werkelijk Leger des Heils-werk en hij geloofde, dat steeds de volgorde „met hart en hand" moet worden aangehouden. Hij had de indruk, dat het Leger des Heils in Nederland een van de sterkste afdelingen van de hele we reld vormde. Voor de film was een greep gedaan uit de vele activiteiten van het Leger, verzameld naar het scenario-idee van Jan Filius. Die greep was genoeg om diep respect te krijgen voor de altijd parate mannen het blauwe uniform. VROUWEN Mannen en vrouwen..., want in welke organisatie, waar ook ter wereld, heeft de vrouw zo'n volwaardige plaats gekregen als juist in dit Le ger? We zagen aan het begin van de film de bevordering van jonge mensen tot heilsofficieren en hun uitzending. „Jij gaat naar het jeugdcentrum, daar en daar en jij naar dat kinderte huis..." Later toonde de film dezelfde jonge mensen aan het werk, als leidster onder de jeugd of als ver zorgster van kinderen. In de jeugdcentra vaak in de oude stadskernen, maar ook in de nieuwe wijken worden de jongelui zoveel mogelijk tot zelfwerkzaamheid aange zet Ze leren emailleren, poppen ma ken of kunnen er zelfs hun haar la ten kappen. Vooral voor dat laatste is aftrek genoeg. Er is beatmuziek op de achtergrond. GEESINK In een Utrechts centrum zien we An ton Geesink jongens in de judosport inwijden. Een bezoek wordt gebracht aan de zo merkampen, waar het fanfarekorps of een zangkoor oefenen. Maar we zien ook iets van het werk in de gevangenis. Het Leger des Heils heeft een erkende landelijke reclasse- ringsvereniging en maatschappelijke centra, waar veel gëstranden een nieuw thuis vinden. En er zijn ver pleeginrichtingen van het Leger. Het ware geluk wordt ook in de rosse buurt gebracht. En menigeen, die naar de bekende kerstviering vaan het Leger kwam om sfeer te zoeken, vond de weg naar Christus en een nieuw leven. „Want onze geestelijke arbeid is nog altijd primair", zegt ma joor Bosshardt tot de kijkers. Dr. Van Egeraat directeur Instituut voor toerisme geopend (Va correspondent) BREDA De staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen, mr. J. H. i Grosheide, heeft gisteren liet Neder lands wetenschappelijk instituut voor toerisme geopend. Deze school, thans' nog gesubsidieerd als school voor bij zondere doeleinden, zal na de inwer- j kingtreding van de wet op het voortgc- j zet onderwijs een instelling van hoger, economisch en administratief onder wijs heten. In de loop van dit jaar zal de school I beschikken over een gebouw met vierl leslokalen, een talenpracticum, docen tenkamers. een bibliotheek en recreatie ruimte. De lessen worden door 39 vrou welijke en 16 mannelijke studenten ge- volgd. De school is na die in Rome. Salzburg en Luzern het vierde oplei dingsinstituut in deze sector. Directeur van de school is dr. L. van Egeraat. „Het toerisme, zowel van Nederlan ders als van buitenlanders", aldus staatssecretaris Grosheide, „heeft zich in Nederland na de oorlog krachtig ont wikkeld en wel in die mate. dat het een factor van betekenis is geworden in ons economisch bestel. Dit heef4 ge leid tot een sterke uitbreiding van het aantal instellingen op dit gebied. Ook blijkt er behoefte te bestaan aan ge kwalificeerde staffunctionarissen voor deze bedrijven. „Het is een gelukkige ontwikkeling dat het nieuwe instituut zich op een voorziening in beide behoeften richt," zo zei de heer Grosheide. Minister Struycken in Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit besprekingen die de minister van jus titie met de procureurs-generaal en enige officieren van jus titie heeft gevoerd, is een nieuwe procedure geboren voor de behandeling van klachten over het optreden van de politie, zo heeft minister Struycken gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van de justitiebegroting-1967. Deze procedure zal binnenkort ter kennis van het openbaar ministerie worden gebracht. Bouwkundifp Van Rij naar eiland Soemba UTRECHT Naar Indonesië ver trok op 8 januari de bouwkundige W. van Rij uit Zevenhuizen (Gr.) in op dracht van het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken. Hii wordt op het eiland Soemba ingezet bij de bouw van een groot trainingscentrum voor jonge boeren in de Lewa-vallei. Aan dit trainingscentrum is reeds verbonden de landbouwkundige ir. A. Schotveld uit Ede. Hij werd uitgezon den door het gereformeerd werelddia konaat. Het ontwikkelingswerk voor landbouwers op Soemba is jaren gele den begonnen door de gereformeerde zending. Het wordt thans in samenwer king met het werelddiakonaat aanzien lijk uitgebreid. In Djakarta zal de heer Van Rij ad viseren bij de herbouw van een uitge brand bejaardencentrum achter de Kwitangkerk en enige andere diako- nale bouwprojecten in de Indonesische hoofdstad, waarbij het gereformeerd werelddiakonaat uit ons land betrok ken is. COEVORDEN Een vierjarig jon gentje Genegel is gisteren in de Stadsgracht door het ijs gezakt en ver dronken. Het kind haci zich 'in een on bewaakt ogenblik op het onbetrouwba re ijs begeven. HEERLEN De tienjarige Hans B.j Ze houdt onder meer in, dat in dieners van klachten zo snel moge lijk zullen worden gehoord. In het jongste verleden is nogal eens de fout gemaakt, dat klagers eerst na verloop van tijd of zelfs helemaal niet werden gehoord. Verder zal het politie-optreden dat in min of meer verwijderd verhand staat met ordeverstoringen, aan veel strengere normen worden getoetst dan het politie-optreden tijdens or deverstoringen. Dit betekent, dat klachten over bijvoorbeeld de houding van de po litie bij het verhoor van arrestan ten grondiger zullen worden onder zocht dan klachten over het oplopen van klappen bij relletjes e.d. Tot vervolging van politie-amb- tenaren zal alleen dan worden over gegaan als er aanwijzingen zijn, daz zij ten onrechte geweld hebben ge bruikt. Ontbreken dergelijke aan wijzingen. dan zullen de klachten intern worden afgedaan. Meer overleg De klagers zullen zo spoedig mogelijk van het resultaat van het onderzoek in kennis worden gesteld en ook worden geïnformeerd omtrent de gronden waarop hun klacht eventueel is afgewe zen. Men zal hen voorts wijzen op de mogelijkheid om in beroep te gaan. Het klachtenbeleid zal dit jaar onderwerp van voortdurend overleg blijven tussen de minister van justitie en de procu reurs-generaal. Het departement zal het klachtenmateriaal inzamelen en verwer ken en bij de indiening van de justitie begroting voor 1968 aan de Kamer voorleggen. Minister Struycken erkende, dat er bij de afdoening van klachten fouten zijn gemaakt. „We hebben lering ge trokken uit de klachten over het klach tenbeleid". Hij waarschuwde echter wel voor overdrijving. „We moeten oppassen, dat we door ons systeem niet de in diening van klachten en klachtjes over kleinigheden gaan bevorderen". Op die manier zou men het ontstaan de hand werken van een „nieuw kind werd met zwaar hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen, waar het over leed. LONDEN Honderd Amerikaanse marineschepen zullen deze maand van hun Franse basis oversteken naar de Engelse zuidkust. De Landingsvaartuigen, aken, sleepboten en drijvende kranen moeten vroeg uit de Franse havens na het bevel van generaal De Gaulle dat de NAVO-eenheden Frankrijk moeten ver- Wie er bewust op aanstuurt de poli tie te provoceren, moet de consequen ties daarvan aanvaarden. Die kan we ten dat er soms klappen moeten vallen en dat geweld pijn kan doen. De minister noemde het „weinig spor tief" dat zij die bewust een rel veroor zaken om de protesteren of te getuigen, zich beklagen over een paar blauwe rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. met een opzegtermijn van 3 maanden, rente op een AMRO-spaarreken ing rente op een AMRO- spaarreken ing met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 18 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een vaste termijn van 34 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Aan de klachten dient niet aandacht te worden besteed, dat politie voortaan liever een straatje oi loopt dan de orde te herstellen. Suggesties De minister stond niet zonder rat afwijzend tegenover de suggestie v u mevrouw Singer-Dekker (soc.) o klachten over het politie-optreden doen behandelen door gemeng (plaatselijke) commissies van ge meent raadsleden en niet-raadsleden. Aan a ze procedure zitten echter wel een pi.v problemen vast. Wat de vrijheid van demonstratie b treft nam mr. Struycken het standpir in, dat het toestaan daarvan de vri; heid van andere burgers niet in 1 gedrang mag brengen. Over het vraagstuk van de verhotv ding politie-publiek zal het depart ment geen alle aspecten omvattende a v ta vervaardigen. Dat zou toch ras: een verzameling vage en vrijblijvende algemeenheden worden. Beter is het derzoekingen in dit vlak over te lats aan wetenschappelijke instituten. De minister zegde de Kamer toe bi eerste deel van het interimrapport vt de commissie-Enschede over de Amste damse troebelen van vorig jaar te zii Verschuivingen van hoofdbestuur CBC (Van onze sociaal-economische redn DEN HAAG In het bestraft derskorps van de Christelijke B< drijfsgroepen Centrale hebben zich di verse wijzigingen voorgedaan, o.m. i) gevolg van de benoeming van de alp meen secretaris, deheer A. Hordijk, tt B hoofdbestuurder van het Christelijk tionaal Vakverbond. In zijn plaats is tot algemeen secrete ris van de CBC per 1 februari a.s. b* noemd de heer J. H. Spoelstra, <L sinds 1961 al lid van het hoofdbestua is. De heer J. v. d. Brink, eveneens reed geruime tijd lid van het hoofdbestuui is benoemd tot tweede voorzitter, welke functie hij de opvolger is van heer P. Broeksma, die thans directeir is van het hospitaal-kerkschip „Di Hoop". Voorts is tot lid van het hoofd bestuur benoemd de heer Tj. H. Daans sinds 1953 districtsbestuurder van CBC te Rotterdam. In diens plaats benoemd de heer J. v.d. Windt, vans! 1963 districtsbestuurder te Leiden et sinds kort te Goes. In zijn plaati ten slotte is benoemd de heer H. Gui i chelaar. werkzaam bij de NV Petro Chemie te Delfzijl. AMSTERDAM De 60-jarige T. A den H. die daar als klant aanwezil was, gooide gisteren een vat, waarvar hij veronderstelde dat het was gevulÉ met water, naar een groepje van vie: I arbeiders in de kolenopslagplaats var de firma Van Vliet aan de Borneo- Het was echter gevuld met benziw en het explodeerde. In de kolenopslag plaats brak brand uit. De vier arbei ders en de klant werden gewond, _d( arbeiders zwaar, de klant licht. Onmid- I dellijk toegesnelde collega's zagen her Jmet brandende kleren op de grond liggen. Met lege kolenzakken en wa- ter wisten zij het vuur te doven. In het ziekenhuis constateerden 4 j artsen bij de arbeiders van Van Vlie zware brandwonden aan gezicht, ar- men en benen. Zij werden ter verple- iging opgenomen. Hun toestand weri J gisteravond nog als ernstig beschouwd j De klant kon na verbonden te zijn ;naar huis terugkeren. KEULEN Een 14-jarige Neder landse leerjongen die pas was aange monsterd op het motorschip Progress j II keerde gisteren niet terug op de brug nadat hij de opdracht had gekre- j gen kolen te halen. De iongen, wiens naam niet bekend is gemaakt, mo«! zijn verdronken toen hij in het ijskou- de \yater van de Rijn viel. Er zijn na- melijk sporen die erop wijzen dat hij overboord is geslagen. HELMOND Op weg naa.. werk kwam gisteren de 57-jarige P Geven zo ongelukkig te vallen dat hii kort daarna overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2