SAMEN MET MARGRIET WEL EN NIET EEN PARADUS ,,We zien hen na als ouders... Mao zwijgt terwijl Lin Piao toeslaat 5 WOENSDAG 11 JANUARI 196T Wijze en vaderlijke woorden van Prins Kort en bescheiden antwoord van Pieter KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Prinses Margriet ondertekent de huwelijksakte. Mr. Pieter van Vollenhoven wil niets van dit ogenblik missen en volgt de plechtige handeling van zijn bruid nauwlettend. DEN HAAG Vaderlijk, wijs, vaak geestig en bovenal verstan dig heeft prins Bernhard gisteren bet jonge paar toegesproken. Hij deed dit namens de vier ouders hij was nu aan de beurt nadat de heer Van Vollenhoven sr. dit ter gelegenheid van de onder trouw had gedaan aan het dejeuner, dat na alle officiële plech tigheden op het Huis ten Bosch werd gehouden. De Prins zei onder meer: „Jullie huwelijksleven gaat nu beginnen. Wij vieren als ouders hopen van har te dat deze nieuwe periode een heel lange en vooral heel gelukkige zal zijn. Het zal zeker niet altijd even gemakkelijk zijn (welk huwelijksle ven is dat wel?) en door jullie specia le omstandigheden zal er van jullie beiden veel kracht en wijsheid wor den gevraagd. Beste Pieter, je bent nu definitief opgenomen in onze familiekring en mijn vrouw en ik heten je daarin hartelijk welkom. Misschien zijn een tamelijk groot leeftijdsverschil was, zodat jij te klein was om veel met ze op te trekken, terwijl zij sa men een span vormden dat alles al tijd samen deed. Later was met je jongste zuster het leeftijdsverschil weer te groot om als kinderen veel aan elkaar te hebben. Je hebt die speling van de natuur altijd moedig aanvaard Ik zie je nog voor me als parmantige kleuter, rustig en geconcentreerd al leen spelend in dat grote huis, in een wereldje van jezelf. Ik heb je vaak stilte bewonderd. Gedurende je nogal wat mensen die denken dat je i hele kindertijd is die situatie eigen door je huwelijk met Margriet in een combinatie van paradijs en luilekker land bent terechtgekomen... Dat je samen met Margriet een soort eigen paradijs zult ontdekken wil ik natuurlijk graag geloven. En de kok van deze lunch zou ik niet graag tekort doen door te zeggen dat luilekkerland ver weg is. On danks dat geloof ik te mogen stellen dat het verre van waar is, dat jij zou vinden je doel en het summum van je levensverwachtingen te heb ben bereikt. HANDICAP Je staat nog aan het begin van je carrière. Voor het vinden van je weg zal je huwelijk eigenlijk enigszins een handicap zijn bij het scheppen van een eigen arbeidssfeer, die past bij je aanleg en capaciteiten en die je werk moet geven dat zowel nuttig is als jezelf bevredigt. Voor een zuivere keuze zullen de faciliteiten en de bekendheid die je door je huwelijk hebt gekregen eer der rèmmend dan bevorderend wer ken! Ik wens je van harte de kracht en het doorzettingsvermogen toe om ondanks dit alles de juiste richting te vinden, daarbij in de beste zin gesteund door je vrouw, en natuur lijk door ons allemaal. DERDE DOCHTER Lieve Pietie, Je bent nu al de der de dochter die ons huis verlaat en je moeder en ik zullen je erg missen. We hopen van harte, dat jij en je man de weg naar Soestdijk nog heel vaak zult weten te vinden. Je hebt in ons gezin altijd een heel speciale plaats ingenomen. Vooral ook als gevolg van het feit dat er tussen jou en je twee oudere zusters Bruidskinderen in de kerk: altijd vertederend. Zo ook gis teren bij het huwelijk van prinses Margriet: Coosje van der Hoeven en jonkheer Ar- noud Jan de Beaufort, die al les wat er zoal gezegd en ge daan werd, maar een beetje over zich heen lieten gaan. 'ASPRO' nu'microfinëd' verdrijft uw pijn sneller! ■microfinëd' 'ASPRO' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nög sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 ASPRO'» ■él*fit.' Prof. Zijlstra via t.v.: 55 DEN HAAG „Hier stond een Prinses van Oranje, het geslacht welks lot eeuwenlang in voor- en tegenspoed met ons vaderland verbonden is geweest. Hier stond een koningskind, dat haar hart en haar hand gaf aan een zoon van ons volk", zo sprak gisteravond de minister-president, prof. dr. J. Zijlstra, via de televisie tot het Nederlandse volk. Maar er trouwden vandaag ook, al dus de minister-president, zo maar twee jonge mensen, die elkaar liefheb ben. Ook voor hen mag de liefde een van de schoonste gaven zijn die God aan de mensen heeft willen schenken. Ons volk deelt in de blijdschap van de Koninklijke Familie. Prof. Zijlstra releveerde de staatkun dige betekenis van dit trouwen: kinde ren, uit dit huwelijk geboren, kunnen tot de troon geroepen worden. Ook ^1 zal dit niet behoeven te geschieden, we mogen niettemin de wijsheid van onze Grondwet prijzen, die ook voor de ver- Onbekend Het bruidspaar is thans met onbeken de bestemming vertrokken, zo besloot hij. Het heeft de uitreis en de thuisreis aanvaard. Wij zien hen na, zoals alle ouders hun kinderen nazien als zij de verre, aventuurlijke, en— als het goed is gezegende tocht van het huwelijk aanvaarden. Ik hoop, dal dit bijzondere huwelijk op geheel eigen wijze zal mo gen bijdragen tot versteviging en ver dieping van de banden tussen Oranje en Nederland. Het huwelijk is voltrokken, de kerkdienst is geweest en de rit door een deel van Den Haag achter de rug. Het bruidspaar is weer terug bij het paleis Huis ten Bosch. gebleven, want vier iaar zijn, als je zo jong bent, moeilijk te over bruggen. Sinds jullie alle vier volwassen zijn is er natuurlijk veel veranderd. Maar ik geloof toch dat de noodzaak veel ailecn tc hebben moeten doen een onuitwisbaar stempel op je persoonlijkheid heeft gezet Het heeft je zelfstandig gemaakt en vastbeslo ten de door jou als juist geziene weg te blijven volgen hetgeen overi gens ook wel een familie eigenschap kan worden genoemd... SAMEN Je bent nu vandaag getrouwd. Jè hebt in Pieter de partner gekregen, waarmee je voortaan alles samen zult kunnen doen. Je strijd om je alleen te handhaven is voorbij. Samen ga je verder. Ik ben ervan overtuigd, dat je er alles voor over zult hebben om je man gelukkig te maken en dat je jullie geluk altijd met al je krach ten zult beschermen en bevorderen. Maar vergeet daarbij één ding niet. Je bent nu niet meer alieen; je hoeft nu niet meer alles zélf op te knappen. Aan Pieter zul je met een gerust hart heel veel over kunnen laten, ook wat betreft de zeer bijzon dere problemen die hem vooral in de eerstkomende jaren zullen worden gesteld. Je zult hem natuurlijk wil len helpen, maar bedenk daarbij wel dat wij mannen per slot van reke ning graag heel veel dingen zelfstan dig doen en dat zal zeker bij jouw man ook zo zijn. Dat is alleen maar een reden tot blijdschap, want uitein delijk wordt jullie geluk hierdoor vergroot en bestendigd. Lieve Pieter en Pietie. Jullie zijn Een ontroerend ogenblik in de stijlvolle dienst in de Grote Kerk van Den Haag. Prof. dr. H. Berk hof spreekt de zegen uit over het huwelijk. Register was spoorloos BAARN Honderden mensen heb ben gisteren tevergeefs geprobeerd op paleis Soestdijk hun handtekening te plaatsen in het felicitatieregister voor bet bruidspaar van de dag. Het re gister bleek spoorloos. De „bruiloftsgangers" lieten zich iiet afschepen. Zij kochten in een boekhandel in Baant zelf een felicitu- Heregister en legden dit in het wacht- sebouw van de marechaussee tegen over het paleis. Zevenhonderd hand tekeningen werden geplaatst. In Baarn zelf werd het feest van Margriet en Pieter op sobere wijze Hevierd. De leerlingen van de lagere scholen kregen een sinaasappel. Op Curasao is een consultatiebureau geopend van de stichting ter bevorde ring van verantwoord ouderschap. Men hoopt dergelijke bureaus ook op de an dore eilanden te kunnen vestigen. Ter introductie hebben de gezamenlijke ker ken op initiatief van de oecumenische raad een serie programma's voor radio on televisie ontworpen onder de titel ..Samen moeten wij leven". Dankwoord Koningin Prins en DEN HAAG H. M. koning in Juliana en Z. K. H. Prins der Nederlanden hebben na het hu welijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven het volgende meegedeeld: „Gezien het grote aantal ge lukwensen dat wij deze laatste weken, in het bijzonder naar aanleiding van het huwelijk van onze dochter Margriet ontvin gen, is het ons onmogelijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van gan ser harte danken voor hun ïclij- ken van warme belangstelling en sympathie". nu man en vrouw en de „periode" van jullie huwelijk is begonnen. Tot nu toe waren jullie omringd door fa milie en vrienden, opgenomen in een algemene sfeer van vreugdevolle ver wachting. Van nu af aan zijn jullie in princi pe samen alleen. Nu wordt het ernst. Jullie moeten samen in de eerste plaats een eenheid gaan vormen, maar uiteindelijk niet een eenheid die alleen de twee componenten ge lukkig maakt, maar één, die door de harmonie en de eendracht die van jullie uitstraalt een bron van geluk moet worden voor vele anderen. Jullie ouders hopen van ganser har te dat jullie geluk héél groot zal zijn, Zo groot, dat het naar alle kanten zal overvloeien en behalve jullie beiden heel veel, anderen tot zegen zal zijn. Ik zou alle aanwezigen nu willen ver zoeken te drinken op het geluk van het jonge paar", zo eindigde de Prins zijn speech. DANK In antwoord hierop heeft de heer Pieter van Vollenhoven zijn schoon ouders en ouders bedankt voor alles wat zij voor prinses Margriet en voor hem, zowel voor als tijdens hun verlovingstijd hebben gedaan. Hij sprak de hoop uit dat hij het vertrou wen dat de Koningin en de Prins in hem stellen, nimmer zal teleurstellen en dat het paar in de toekomst een steun voor hen zal mogen zijn. Tot zijn ouders zei de heer Van Vollenhoven, „dat kinderen oudera soms voor onverwachte situaties kun nen plaatsen. Van de ouders wordt dan alle begrip geëist. Dat ouders een kostbaar bezit van kinderen zijn, hebben jullie mij doen besef fen". Tot prinses Margriet sprekend zei hij te hopen haar blijvend gelukkig te kunnen maken en dat God hen verder zal leiden, zoals Hij dat tot nu toe steeds heeft gedaan. Aan het slot van zijn korte toespraak bracht de heer Pieter van Vollenhoven een toast uit op H. M. de Koningin, haar gehele gezin en speciaal ook op zijn jonge vrouw. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) WELKE rol speelt Mao Tse-toeng, de grote lei der van de revolutie, in de machtsstrijd, die in China zijn hoogtepunt lijkt te berei ken? Zolang het antwoord niet bekend is, berust alles wat over de gebeurtenissen in China geschreven wordt op gissingen. Mao zwijgt. Via plakkaten worden tegenstrijdige verkla ringen uitgegeven, die aan hem worden toegeschreven. De groe peringen, die elkaar bestrijden. gebruiken blijkbaar zijn naam als de vlag die de lading dekt. Opmerkelijk is, dat de 'grootste vijanden' van Mao. in het bijzonder pre sident Lioe Sjao Tsji, de hysterie van het afgelopen half jaar hebben over leefd. En dat terwijl Lin Piao, de 'rechterhand' van Mao en diens mogelijke opvolger op hun 'verwijdering' uit is. Wellicht kan dus waarde worden gehecht aan een aan Mao toegeschre ven verklaring, als zou het niet juist zijn, alle blaam voor het mislukken van de revolutie te werpen op Lioe en de anderen. 'Ikzelf en alle partijlei ders waren verantwoordelijk voor de ontwikkelingen van de afgelopen ja- Opvallend was eveneens, dat de partijleiders Aanduiding in Nanking, die zich tegen de rode gardisten van Lin Piao verzetten. Mao Tse-toeng om hulp vroe gen. Dit zou zoals we enkele dagen geleden schreven er op kunnen duiden, dat men zich richt tegen Lin Piao, de man die de rode gardisten op de bevolking heeft losgelaten. Toen Mao in 1965 de zogenaamde culturele revolutie voorbereidde, be sloot hij Lin Piao met de leiding te belasten. De bedoeling was, het partij- apparaaat weer stevig in handen te krijgen. President Lioe en secretaris generaal Teng zouden dan gedwongen worden, opnieuw de leiding van Mao te accepteren. Er kwam echter onmiddellijk vërzet. In Peking werd dat geleid door bur gemeester Peng Tsjen, die in juni werd afgezet. Intussen had het partij-ap paraat zich bezonnen op middelen, zich tegen de culturele revolutie te be schermen. Lioe en Teng richtten 'arbeidsgroepen' op om deze 'revolutie' in voor de partij gunstige banen te leiden. Lin Piao antwoordde met oprichting van de Rode garde. Hij reorganiseer de het propaganda-apparaat van de partij. Aan het hoofd er van plaatste hij Tao Tsjoe uit Kanton, die nummer vier in de partij-hiërarchie werd. Lin consolideerde ook zijn macht over de strijdkrachten. Een van de weinigen, die buiten schot bleef, was premier Tsjoe En-lai. In de afgelopen dagen ËCOIlOlllie heeft hij het echter ook moeten ontgelden. Blijk baar raakte Lin er van overtuigd, dat Tsjoe mede verantwoordelijk is voor het vastlopen van de culturele revolutie. Tsjoe's grootste zorg was. dat de Chinese economie onder het optreden van de rode gardisten te lijden zou hebben. Zijn vrees werd bewaarheid, toen enkele weken geleden deze jongelieden fabrieken, mijnen en volks communes in hun activiteiten gingen betrekken. Arbeiders en boeren blij ken en masse hiertegen in verzet te zijn gekomen. Daar kwam nog bij, dat de gardisten zich ook keerden tegen Tao Tsjoe, die door Lin Piao met de leiding van het propaganda-apparaat was belast. Tao was de man, die meegewerkt had aan het ondermijnen van de positie van president Lioe en secretaris-generaal Teng. Het optreden legen Tao maakte de situatie in China nog chaotischer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5