Melaatsheid nog in uitroeien deze generatie B Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Evangelische anglicanen zoeken nieuw gezicht Een woord voor vandaag VECHTENDE ARTS FRANS HEMERIJCKX: „Enthousiasme besmettelijker dan lepra" is het onze Bezinning op nationaal congres Eindhoven wil een medische faculteit Avondmaal mag met limonade of ook thee Twee discipelen van Johannes de Doper volgen de Here Jezus. Ze durven Hem niet aan te spreken, maar Hij draait zich om en vraagt: ,,Wat zoekt ge?" Ze vragen: Meesterwaar hcnidt Gij verblijf?" Wij zouden zeggen: Waar woont u?" Het is waarschijnlijk het eerste wat hun voor de mond kwam. Ze zeggen iets, om iets te zeggen, zonder dat ze er iets mee willen zeggen. En toch is het een rake vraag. Want iemand is, wat hij thuis is. Daar vallen alle maskers af. Wie iemand thuis ontvangt, geeft iets van zichzelf weg. Hij gunt iemand een blik, niet alleen in zijn kamers, maar in de kamers van zijn hart. Christus is daar niet bang voor. Hij zegt: „Komt en gij zult het zien." Hij zegt niet: „Daar woon ik, of daar'. Hij legt niets uit. Hij zegt ook niet: „Laten we een afspraak maken, wat dacht u van morgenmiddag om twee uur?" Niets van dat alles. Christus maakt zelfs geen excuus voor de wijze waarop Hij de boel heeft achtergelaten. Hij geeft Zich zelf zoals Hij is. Hij openbaart Zichzelf zoals Hij is in het huis waar Hij woont. Hij openbaart Gods gastvrijheid. Hij openbaart Gods orde. Dit woord van Hem is hier het grote Evangeliewoord. Hij is gekomen Om tot ons te zeggen: „Komt". Hij wil ons gastvrij naar Zijn huis voeren. We lezen vandaag: Johannes 4 31-42. WOENSDAG 11 JANUARI 1967 P (Van een medewerker) RUSSEL „Ik ben er van overtuigd, dat nog in deze generatie de lepra kan worden uitgeroeid. Als er maar geldelijke en andere steun wordt gevonden en we wer kelijk het werk doenkortom als er maar genoeg handen worden gevonden, om de handen van anderen te redden Het is de 64-ja^ige Belgische arts dr. Frans Hemerijckx. die dit zegt. Zevenendertig jaar heeft hij de lepra bestreden. Morgen avond is hjj in Nederland en zal hjj in Rotterdam spreken over dat, wat hem zo na aan het hart ligt: het zou kunnen, nog in deze generatie, als Vier middelen in één tablet helpen elkaar en.., doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine n4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Beroepingsiverk Uw probleem Met l handkoffer, een instrumenten- „De grootste mijlpaal in de lepra- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Hoe komt het dat de vruchten van de Ontario-pruimen, voor dat ze rijp waren, zijn gaan gommen en hoe kan dit voorkomen worden? Antwoord: Het gommen van prui men en vooral bij Ontario kwam in 1966 veel voor en was vooral te wij ten aan de weersomstandigheden. Vooral te natte grond en gebrek aan kalk bevorderen het gommen. Zorg Voor goede afwatering en 's winters voor een goede kalkgift, bijvoor beeld 30 kg per are. Ook kan beschadiging door larven van de bladrollers of pruimezaag- wesp gommen veroorzaken. Deze moet men dus bestrijden. Ook komt het voor dat een bepaalde boom elk jaar zonder aanwijsbare reden gaat gommen. Het beste is dan zo'n boom te rooien. Vraag: Een bejaarde weduwe heeft gewetensbezwaren tegen ziek teverzekering en aanvaardt ook geen AOW-uitkering, doch wel aan vaardt zij het pensioen. Nu heeft ze voor enige duizenden guldens zie kenhuiskosten. Kan ze aanspraak maken op een uitkering? Antwoord: Zij kan helaas op geen enkele wijze aanspraak maken op uitkering van ziektekosten zolang ze niet daarvoor verzekerd is. Wel kan zij elk ogenblik de AOW-uitkering aanvaarden. Vraag: Wij wonen in een boerde rij van honderd jaar oud. Het huis heeft een poosje leeggestaan voor dat wij er een half jaar geleden in kwamen. Toen ik er ging kijken, groeiden er zwammen. Wij woonden er acht weken toen er zwammen in de kasten gingen groeien. Enfin: Ce ment er in. Maar na verloop van tijd ook achter het bureau en het theemeubel. Toen gingen er veel vloerplanken los zitten. De timmer man erbij (ik had gelijmde vloerbe dekking), en op verschillende plaatsen een totaal verrotte planken- De oorzaak? Een diepliggende ka mer zonder luchtroosters. Nu woon ik op cement. Volgens de woningin richter: acht weken drogen. Maar nu gaan ze in de kelder groeien en in de gang. Hoe kan ik heel gauw hier af komen? Het is een huurboer- derij. Voor wie zijn de kosten van zo'n Vloer in de kamer? Antwoord: Bij het aanbrengen van de vloeren is het hout niet vol doende beschermd tegen aantasting door de huiszwam door de onderzij de van de vloerplanken met timmer- manscarbolineum te bestrijken. Zorg voor goede ventilatie en bescherm het hout tegen aantasting. Ook kan u de plaatsen waar de zwam voorkomt, gedurig bestrijken met een sterke ijzervitriool-oplos- sing of kopervitriool-oplossing, met carbolzuur of deze begieten met pe troleum, waarin zout is opgelost. De hoofdzaak is echter het kwaad te voorkomen. De aanleg van een nieuwe cementvloer is zaak voor de huiseigenaar. Men dient echter dezr vooraf daarin te kennen zodat hij zelf de orders voor de reparatie ka- seven. In geval van meningsverschi' of als men de goede maatregelen niet weet, kan men zich wenden tot bouw- en woningtoezicht. NED. HERV. KERK Beroepen te Nij kerker veen, B. Haver kamp te Blauwkapel-Groenekan; te Op ende (Gr.) Ctoez.), T. J. Drent te Middel- bert. Bedankt voor Stryen. A. H. Son oen- berg te Kampen. GEREF. KERKEN (vryg.) Aangenomen naar Dalf9en, M. K. Dro#t te Mariënberg. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ouderkerk aan de stel, M. Baan te Zeist; voor Ham (Ont.), G. Bouw te Eemdijk. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Beroepen te Doetinchem. C. van Geer. woonachtig te Woudenberg. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek s cloppenburg tas en ongelooflijk veel moed vertrok de jonge net in Leuven afgestudeer de dokter in 1929 naar Kongo voor de „medische missieactie". Hij be landde in de missiepost Tsjoembe in het noorden van Kasai. Hij ging onmiddellijk aan de slag. Een jaar lang vocht hij helemaal alleen tegen de slaapziekte, die haast een kwart van de bevolking teisterde, de afzichtelijke framboesia. de nog af zichtelijker lepra. Deze laatste ziekte intrigeerde hem, omdat er geen enkel afdoend geneesmiddel tegen was. De besmetting greep gretig om zich heen. De melaatsen werden uitgesto ten uit de samenleving. Zij deden er jaren, tientallen jaren over om te sterven. iToen nam de jonge dokter een groot j besluit: hij zou zich specialiseren I juist in deze afstotelijke ziekte. „Ik I wilde er tegen veehten. Als dokter I kan je niet onverschillig toekijken, hoe mensen lijden." OP DE FIETS! Hij nam zijn fiets en trok het oer woud in. Zeven weken lang bezocht hij dorpen, die nog nooit door een blanke waren betreden. Overal ont dekte hij lepra. Hij besefte, dat paal en perk te stellen aan de infec tie de besmettelijke gevallen in lepro zerieën moesten worden onderge bracht. Hij bouwde er een. met behulp Kongolezen, en werkte er a< vijf uur 's morgens tot laat nacht. Het werd het grootste en best georganiseerde lepracentrum Afrika. Weldra'werden er 1750 be smettelijke zieken verzorgd. Maar ook de niet besmettelijke len moesten worden behandeld. Zo richtte dokter Hemerijckx de eerste „mobiele verplegingsdienst" op, een formule, die later over de hele we reld bekend zou worden. Met een stipte regelmaat zocht hij de zieken in de dorpen zelf op, waar ze op de aangewezen plaats samenkwamen om zich te laten verzorgen. Deze werkwijze werd weldra in heel Kon-' go toegepast. geschiedenis was de ontdekking 1941 in de Verenigde Staten van het wondergeneesmiddel, de sulfonen. Door injecties of pillen kan men de ziekte nu in bijna alle gevallen radi- kaal stoppen. Toch zou het nog tot 1947-1948 duren, voordat wij het in Kongo konden toepassen en zelfs tot 1951, voordat het algemeen werd aan gewend. Maar een eindeloos grote hoop was in onze harten gerezen. Ik heb het beste uur van mijn leven beleefd, toen ik de eerste sulfoninjectie mocht ge ven en de snelle, doeltreffende wer king waarnam. De hardste tijden wa ren achter de rug. „Harde tijden, dokter?" STOPNAALDEN „Om een voorbeeld te noemen: de oor log verraste mij in mijn leprocerie in Tsjoembe. Wij werden niet meer be voorraad. Ongeveer alles ontbrak. Op een dag heb ik de stopnaalden van mijn vrouw gestolen. De dorpssmid hersmeedde ze op mijn aanwijzingen, zodat ik er de erge ge vallen mee kon opereren." In 1954 was dokter Hemerijckx voor een korte vakantie in België, toen hij bij koning Leopold geroepen werd. De vorst had namelijk de Belgische stichting voor leprabestrijding opge richt en wilde, dat de dokter naar India zou gaan, om er een eerste Bel gisch centrum voor leprabestrijding op te richten. De leproloog aarzelde. Vijfentwintig jaar had hij gewerkt in het ruige Afrika. Wat moest hij nu nog in India gaan zoeken? Lèopold besefte, wat er in zijn hart omging. „Er zijn tweehonderddui zend melaatsen in Kongo, maar twee miljoen in India, waaronder vierhon- derdduizend besmettelijke gevallen", He, zijn cltaics under the tree», onder DR. FRANS HEMERIJCKX i het vlieg- ZESTIG CLINICS !a maandenlang reizen en besprekin gen viel de keuze op Polambakkam, een klein dorpje tussen Madras en Pondicherry, omdat dit een streek was met een hoge endemiciteit. Op 9 juli 1955 werd er het Belgian Le prosy Centre geopend met 160 zieken, overal opgerichte mobiele diensten Drie maanden later bereikte de mobie- 210.000 lepralijders opgespoord, waar- le dienst als 2.400 lepralijders. Thans van er 195.000 onder behandeling wa- zi.in er in deze streek zestig lande- ren. De 25.000 besmettelijke gevallen lijke ..clinics", die meer dan 22.000 waren ondergebracht in negentig le-1 lepralijders in behandeling hebben, prozerieën. 1 oude, grote banianbomen langs de wegen of op de dorpspleinen, want, zegt dokter Hemerijckx: „De lepra is een landelijke ziekte. Het probleem moet op het marktplein aangepakt worden. De behandeling wordt naar het dorp gebracht, want bij me laatsheid komt het er op aan, zo snel mogelijk de diagnose te stellen en in te grijpen voor de onherstelbare letsels optreden. Wij moeten vlugger lopen dan de evolu tie van de ziekte. Er mag ook geen onderbreking zijn in de behandeling. Daarom werken wij volgens een zeer streng werkplan, dat ons op een be paalde dag, op een bepaald uur op die en die plaats brengt. Met de sulfo nen hebben wij een prachtig en goed koop wapen in handen. De hele be handeling van een zieke kost... twee ..SCHAMELE DOLLARS" LONDEN De laagkerkehjke of evangelische anglicanen willen meer invloed hebben in de En gelse Kerk. „We staan er op om actief en constructief" mee lei ding te geven aan onze kerk. Dit zei de bekende prediker dr. J. W. R. Stott gisteren op de jaar lijkse Islington-conferentie. Hij kondigde een nationaal congres aan van evangelische (orthodoxe) anglicanen. Doel is bezinning op de hedendaagse problemen. Het congres wordt van 4 tot 7 april gehouden in de universiteitsstad Keele in North Staffordshire en zal worden geleid door dr. Stott. Minstens duizend afgevaardigden van de Britse eilanden worden verwacht. Doel van het congres is bezinning op de veranderde situatie in de kerk en de wereld. Gepoogd zal worden lij nen uit te stippelen voor de toekomst, gebaseerd op het onveranderlijk Woord van God. De voorzitter van het congres hoopt, dat de uitspraken ook de aandacht zul len trekken van de niet-laagkerkelij- ken. Het moet de stoot geven tot voort gezette studie in de gemeenten. Het congres zou een laagkerkelijk pastoraal concilie genoemd kunnen worden. Conferentie van Islington wil andere naam (Van onze kerkredactie) „Twee schamele dollars" herhaalt hij, hel hoofd schuddend, want talloze j zieken in talrijke landen kunnen niet I worden verzorgd, bij gebrek aan die twee dollar. De besmettelijke vorm van lepra is dik wijls onderhevig aan reacties en ver wikkelingen, die gepaard gaan met INVLOED Dit eerste nationale congres wordt gesteund door de evangelische raad in de Anglicaanse Kerk en verschillende kerkelijke organen. De niet bepaald evangelische aartsbisschop van Canter bury dr. Ramst-v. zal het congres ope- In de aankondiging van het congres zei dr. Stott dat de Kerk van Engeland lang gedomineerd werd door de hoog kerkelijken en vrijzinnigen. Nu zwaait Zoals gewoonlijk werd de Isling ton-conferentie geopend door de „Vicar of Islington", ds. Peter Hohnston, de voorganger van deze Londense gemeen te die voor de 133ste maal de evange lische priesters uit de Anglicaanse kerk voor een jaarlijks samenzijn bijeen- Hij stond vooral stil bij de opdracht van deze jaarlijkse conferentie. „De vraag is gesteld," zei hij. „of de twee neemt het nieuwe theologisch radica- Nationale assemblees van evange- lisrne de plaats van de oude vrijzinnig- Uschen uit alle kerkelijke groeperingen heid in. maar tegelijkertijd wint de or- en het nieuwe nationale congres van thodoxie aan invloed. orthodoxe anglicanen niet deze confe- Dr. Stott klaagde dat de orthodoxen (in Engeland evangelischen genoemd) zo'n slecht imago hebben. Het woord is voor velen identiek met „partijdigheid" en constructie". Het congres moet deze smet op de naam van de Brifce ortho doxie wegnemen. „We moeten ons verlossen van onze partij-gebondenheid", zei dr. Stott, „en de gehele kerk voor ogen houden. Tege lijkertijd moeten wij bewijzen werke lijk een bijdrage te willen leveren voor de toekomst van onze kerk". REFERATEN rentie op het tweede plan doen gera ken. Hij meende van niet. Wel vroeg ds. Johnston zich af of het niet tijd werd de conferentie, die 'voor het eerst in 1827 werd gehouden een nieuwe naam te geven. Officieel luidt de naam nog altijd „clericale conferen tie", maar reeds jarenlang worden ook niet-ambtsdragers uitgenodigd. LITURGIE „In de komende jaren zullen wij", zei ds Johnston, „meer aandacht moe- ten schenken aan effectieve acties". Hij ging uitvoerig in op enkele onderwer pen die de aandacht van de Engelse kerk bezig houden, vooral op de litur gische vernieuwing. In grote lijnen stelde hij zich achter de tweede serie liturgische ordes voor de erediensten, die begin februari besproken zullen worden door het House of Laity, dat de orde met twee derde meerderheid moet goedkeuren. Hij was van mening dat voorgestelde liturgische ordes vooral bruikbaar wa ren in laagkerkehjke diensten FRANKFORT Op 61-jarige leef tijd is overleden dr. Herbert Mascher, secretaris van het Europese Baptisten' Zendingsgenootschap. Negen sprekers zullen het woord voe ren. De referaten zullen van te voren gedrukt en aan de afgevaardigden toe gezonden worden. Van het Wereldevan- Ie!«rdeC31ein ?<3Xh'SLSS d£r "hei Mascher- z°°° nirt te laten teen. maar de sprekers 0Tl.atty 3at df3r3e mS tw«- gelegenheid te geven om wat dieper derde meerderhcid mdet goedkeuren, JZZ.SZ op hun materie ui te laten gaan. Hj menine dat vooreestetde J z Jn ca^rlere af- om naar het De sprekers zullen aandacht schen- iiturgische ordes vooral bruikbaar wa- baptistenseminarie in Hamburg li/k lnnkeerkPettfk Yeïg le^betekenii ren in laagkerkelijke diensten AIs predikant was hij onder van het christelijk heil voor kerk en acht jaar secretaris van het Westduitse samenleving, de plaats van de kerk in zondagsschoolwerk. In 1962 werd hij de oecumenische beweging en de taak: DEN HAAG Dr. H. Linnemann fulltime-secretaris van het Europese van de plaatselijke gemeente. De beide j heeft gisteren het ambt van gewoon Baptisten Zendingsgenootschap. Bap- laatste toespraken zullen zich bezig hoogleraar in de economie aanvaard tistenunies uit vele Europese landen houden met de plaats van de kerk in aan het Internationaal Instituut voor werken hierin samen voor zending in Vas ten-her vorming dupeert vissers BRUGGE Bisschop De Smedt van Brugge heeft voor zijn bisdom het ver bod van het eten van vlees op vrijdag en op vastendagen opgeheven. Slechts twee vastendagen blijven gehand haafd Aswoensdag en Goede Vrijdag. De bisschop maakte dit bekend op een persconferentie in zijn paleis in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de kustvisserij. De vissers vrezen ernstige schade door de maatregel. Bis schop De Smedt deed dan ook een be roep op „maatschappelijke solidariteit" ten behoeve van de vissers. „Eeuwenlang hebben de vissers gesteund op de kerkelijke wetgeving. Zij dreigen nu nadelige gevolgen van de hervorming te ondervinden. Het ?aat hier om het lot van dertigduizend gezinnen," zo zei hij. Herbert Mascher overleden koorts en pijnen en die een tijdelijke opneming in een ziekenhuis vergen. Daarom moet een lepracentrum over een ziekenhuis beschikken. Zijn de zieken door dit moeilijke sta dium heen, dan worden ze terugge plaatst in de ambulante behandeling. Dit ziekenhuis dient ook voor de spe ciale gevallen van fysiotherapie, re constructieve en plastische chirurgie en eventueel een fysische wederaan passing. Polambakkam, dat nu bekend staat als het grootste en best georganiseerde melaatsencentrum ter wereld, heeft navolging gekregen, niet alleen in India zelf, maar ook in Thailand, Geref. predikant, kapelaan leiden huwelijksdienst AMSTERDAM Na het Delftse hu welijk volgde vandaag een Amster dams huwelijk tussen een rooms-katho- liek en een gereformeerd meisje. Het werd in een gezamenlijke dienst be vestigd, die geleid werd door kapelaan J J. Poel en de gereformeerde predi kant ds. J. J. Beukenkamp. De dienst werd in de Engelse kerk gehouden. Het echtpaar heeft de Rooms Katho lieke Kerk moeten beloven dat de kin deren „in de geest van het evangelie' zullen worden opgevoed. Het bisdom Haarlem verleende dispensatie van di belofte om de kinderen rooms-katho- liek op te voeden. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Korea en ook in Afrika. Ieder, <fc, de leprabestrijding bestudeert, bi. zoekt het centrum van dokter Hemt. rijekx. Maar dat zegt dokter Hemerijckx niet zoals hij ook zwijgt over zijn eiger aandeel in het lepra-onderzoek Reeds in Afrika bewees hij, dat dt lijder van de lepromateuze vorm vji de ziekte meer vitamine C „ver. bruikt", dan de anderen. „Wij ziji niet uitgerust voor research-work' zegt hij, zonder er aan toe te voegea dat de klinische en epidemiologisch documentatie van Polambakkan terst belangrijke stof levert voor ti voerige studie. Morgenavond om kwart over acht w hij spreken op een avond, die te zij, ner ere georganiseerd is door de Be! gische Vriendenkring te Rotterdai in samenwerking met het comité Be nelux, met steun van de Belgisch ambassade en de Nederlandse vereni ging voor tropische geneeskunde. Op deze avond, die wordt gehouden it de Blauwe Zaal van hét Beursge bouw (ingang Meent), zal ook eet film worden vertoond van het wert van dokter Hemerijckx. Hoe kan deze man zo'n geweldig enthousiasme opbrengen, waai het gaat om zo'n vreselijke ziekte? Zijn antwoord kom prompt: „Omdat enthousiasme besmettelijker is dan lepra." (Van i onderwijsredactie) EINDHOVEN De vorig jaar inge- stelde commissie voorbereiding medi. sche faculteit Eindhoven schrijft h haar eerste rapport dat statistische gi gevens over de regionale spreiding vat artsen in Nederland wijzen op lagere artsendichtheid in Noord-Brabant en Limburg. De besturen van de Eindho- vense ziekenhuizen zijn bereid bij de uitvoering van hun goedgekeurde ont wikkelingsplannen prioriteit te verle- Hel is gebleken dat de technisch» hogeschool aan de vestiging van een medische faculteit hoge waarde toe- kent en. dat zij bereid is bij de voorbe reiding daarvan naar vermogen mede werking te verlenen. De beschikbaar stelling van een terrein van 11 heette door de hogeschool en van een daar aan grenzend terrein van 8 hectare door de gemeente Eindhoven biedt een 'uitstekende gelegenheid voor de sa menwoning van technische hogeschool en medische faculteit. Minister Klompé in pauselijke studiecommissie ROME Dr. Marga A. M. Klompé, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, is benoemd tol lid van de gisteren opgerichte pause lijke commissie „gerechtigheid en vre de". Een tweede Nederlandse vrouw, mejuffrouw Rie Vendrik van D' Horstink te Amersfoort, is benoemd tot lid - van de Iekenraad, die eveneew gisteren een feit werd. De commissie „gerechtigheid en de" krijgt tot taak „bij het volk Gods een levendig bewustzijn te wekken van de noodzaak, de ontwikkelingslanden te helpen aan de armoede te ontsnap pen en sociale gerechtigheid te bevorde ren in wereldverband. „Zij moet zich bezighouden met de theologische, pastorale en apostolische facetten van de problemen van ontwik keling en vrede en de coördinatie van het werk op dit gebied bevorderen. Ontmoeting99 De Iekenraad moet het lekenaposto- laat op internationaal zowel als natio naal plan bevorderen als „plaats voor ontmoeting en gesprek in «Ie schoot van de kerk tussen het episcopaat en de leken en tussen de verschillende vor men van activiteit van laatstgenoem den." Hij moet verder de leerstellige kant van kwesties betreffende de leken bestuderen en in Rome een documenta tiecentrum vormen. Beide organen, die elk twaalf leden tellen, zullen, ofschoon apart werkend, een gezamenlijke leiding hebben in de Canadese aartsbisschop kardinaal Roy. Onder de leden van de studiecommissie „gerechtigheid en vrede" is ook de Britse econome en journaliste Barbar» Ward. de klepel naar de andere zijde. Wel de wereld en met de zendingsopdracht-lSociale Studiën in Den Haag. I West-Afrika. Soembanese synode: (Van onze kerkredactie) BAARN „Ais er geen mogelijkheid is. voor de avondmaalsviering wijn te verschaffen, staat het de kerkeraden vry, ook verdunde siroop, moerbeien of thee te gebruiken." Aldus een uitspraak van de synode van de Christelijke Kerk op Soemba. De synode sprak ook uit, dat de drank niet met alcohol gemengd hoeft te worden, omdat alcohol geen wezenlijk bestanddeel vormt. Wel mag men vasthouden aan de rode kleur van dp drank al? heenwijzing naar hel bloed van Christus. Een andere uitspraak van deze synode, die een interessant licht werpt op de situatie, waarin deze kerk leeft: Omdat od vele plaatsen als gevolg van overvloedige tegen de oogst goed was, heeft de synode de kerken ver zocht, na de oogsttijd het voorbeeld van Jozef in Egypte na te volgen, door een gedeelte van de opbrengst voor diakonale doeleinden af te zonderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2