SOEKARNO: IK WIST VAN NIETS MORGEN LANCERING 'J? New York DERDE EARLY BIRD Congres in VS sluit neger uit Positie van Tsjoe sterk is nog zeer Vooruitzien in wrok? TON REGTIEN: OVERAL HEERST ADER VERKALKING Nederland ontdekte fraude in EEG A uile lucht 13 woEysmr, n januari i%7 Berichten over botsingen overdreven Q(j|flp Opgelet LONDEN Het wordt steeds duidelijker, dat premier Tsjoe En-lai de grote sleutelfiguur is bij de machtsstrijd in communistisch China. Hij wordt wel op talloze muurkranten in Peking en andere grote steden scherp bekritiseerd, maar volgens westelijke waarne mers is zijn positie zeer sterk. Hij is op de hand van partijvoorzitter Mao Tse-toeng, zij het dat hij wat gematigder is. Dat deze machtsstrijd ook inderdaad gepaard gaat met ernstige gevechten en bloedvergieten op grote schaal is tot nu toe niet gebleken uit betrouw bare berichten die in Londen binnen komen. De toestand in Peking, Nan king, Sjanghai en Kanton is gespan nen en onoverzichtelijk, maar de kleurrijke berichten over bloedige bot singen blijken overdreven te zijn. Het zijn veelal berichten uit de tweede hand, die ontleend zijn aan aanplakbiljetten en muurkranten van de Rode Garde, die het met de waar heid niet al te nauw neemt, zolang Mao Tse-toeng maar verheerlijkt wordt. Zijn tegenstanders, die volgens de Garde worden geleid door president Lioe Tsjao-tsji, kunnen niet zwart ge noeg worden afgeschilderd. Op een massabijeenkomst in Pe king zou premier Tsjoe En-lai uit naam van Mao de Gardisten verzocht heb ben op te houden met kritiek op de vice-premiers. De demonstratie was voornamelijk gericht tegen president Lioe, partijsecretaris Teng en propa- gandachef Tao Tsjoe. Verscheidene malen heeft de Rode Garde geprobeerd het hoofdkwartier van de communis tische partij in Peking te bestormen, maar veiligheidstroepen wisten dit te verhinderen. Premier Tsjoe deed tevo ren een dringend beroep op de me nigte Lioe en Teng niet te ontvoeren. Volgens het Tsjechische persbureau Ceteka zouden in Peking de tegen standers van Mao zich mobiliseren, wat wel eens aanleiding zou kunnen geven tot botsingen. Alle vervoer tus sen het noorden en het zuiden zou tot stilstand zijn gekomen. Voorts zou er in Sjanghai groot gebrek aan steen kool bestaan door een staking van de havenarbeiders. In Nanking zou de partijleiding tot een vergelijk met de Rode Garde zijn gekomen. Alle „revolutionairen" zul len de stad verlaten, waarna de ar beiders het werk zullen hervatten. Het compromis zou zijn bereikt door bemiddeling van premier Tsjoe En-lai. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is niets bekend over een plan van generalissimo Tsjiang Kai-sjek om voordeel te trek ken uit de beroeringen in China door een invasie op het vasteland uit te voeren. De VS beschouwen de over eenkomst, waarbij nationalistisch Chi na heeft beloofd zich te onthouden van het gebruik van geweld tegen het communistische vasteland zonder voor afgaande instemming van de VS, nog steeds als geldig. Maandag had de nalionalistisch-chi- nese ambassadeur in Washington ge zegd dat door de ontwikkelingen op het vasteland de terugkeer van Tsjiang Kai-sjek „tot de mogelijkheden be hoort". „Het tijdstip is een militair geheim", zei hij. De reizen die enkele leiders van het Kremlin (onder meer premier Kosy- gin) door de Sowjetunie maken om met plaatselijke autoriteiten te spre ken over de gespannen betrekkingen met China zijn volgens westelijke waarnemers in de eerste plaats be doeld om de arbeiders tot grotere in spanningen en discipline aan te spo ren. Als het tot een conflict met China komt zal men dan sterker staan. Gisteren arriveerde op Schip hol de 24-jarige Lyse de Mi- chaud, een van de hoofd-hos- tesses van de Expo '67 die in Canada gehouden zal worden. Zij moet hier de Expo „ver kopen" op uitnodiging van de KLM en de Algemene Neder landse vereniging voor vreem delingenverkeer. De Frans- Canadese Lyse voor een af fiche van de Expo in de aan komsthal op Schiphol. Ontspanning de buitenlandse politiek aangaat) voornamelijk twee onderwerpen: Europa en Azië. Wellicht vinden de Amerikanen Azië het belangrijkst. Dat neemt niet weg, dat de ontwikkelingen in Euro pa grote invloed kunnen hebben op de gang van zaken in Azië. Centraal stelde de Amerikaanse pre sident zijn streven naar verruiming en versterking van het Atlantische hondgenootschap en beëindiging van de koude oorlog met het communis tische blok. Men kan dit zien als een gebaar te genover Frankrijk. Johnson noemde dit land niet. Wel zei hij, dat ver groting van de veiligheid van Euro pa door ontwapening moet worden nagestreefd. Verandering brengt risico met zich. Stilstaan is een nog groter gevaar. Zo zal Amerika niet meedoen aan een wedloop met de Sowjetunie wat de bouw van een anti-raket-systeem betreft. Uit deze laatste opmerking kan men opmaken, dat Johnson nog luistert naar de raadgevingen van zijn mi nister van defensie, McNamara, die zich niet van zijn stuk laat brengen door de militaire leiders. Inspanning J^E invloed van McNamara valt ook te bespeuren in het gedeelte van Johnsons rede, dat de situatie in Azië behandelt, met name Vietnam Het beleid in Vietnam wordt voort gezet, totdat vredesinitiatieven suc ces hebben of infiltraties uit het Noorden worden gestaakt. Bij mili taire operaties zal grote zelfbeheer sing worden betracht. Johnsons woorden herinnerden aan Churchill toen hij zei: „De strijd is niet voorbij. Er komen nog grotere uitgaven, verliezen en ellende". De kreet „Laten we er een eind aan maken" vindt hij verleidelijk, maar gevaarlijk. Zinspelend op dc machtsstrijd in China zei de president dat Amerika de eerste zal zijn. een China te ver welkomen, dat de rechten van zijn buren eerbiedigt en zijn eigen veilig heid tracht te verzekeren. Al met al een gematigde rede, waar in grote inspanningen van de Ame rikanen worden gevraagd. Men inag hopen, dat het vernieuwde Congres de president in staat zal stellen, zijn plannen uit te voeren. Verklaring aan congres SINGAPORE In de schrifte lijke verantwoording die presi dent Soekarno aan het Volkscon gres heeft gezonden en die nu is gepubliceerd, zegt de president dat de communistische staats greep van 1965 voor hem „een volslagen verrassing" geweest is. Hij acht zich niet verantwoordelijk voor de morele en economische neer gang van het land. „Wij zouden moe ten inzien dat het slechter worden van de economische toestand van een land en een volk niet van een man alleen afhangt, maar het gevolg is van vele factoren en daden van de gehele rege ring en het volk", aldus de verklaring van Soekarno. Verantwoordelijk De president vraagt wie er verant woordelijk moet worden gesteld voor de zes moordaanslagen die op hem zijn gepleegd. „God zij dank ben ik daar aan ontsnapt. Wanneer God mij niet had behoed zou ik gedood zijn. Wanneer dat gebeurd was zou u dat ook een nationale tragedie genoemd hebben. Wanneer u over recht en recht vaardigheid spreekt, vraag ik. dat ook ik wettig en rechtvaardig wordt behan deld", zo staat in de schriftelijke ver antwoording. Spoedbijeenkomst De voorzitter van het Volkscongres, generaal Nasoetion, heeft kennis geno men van de verklaring. Zijn plaatsver vanger, Soebchan deelde mee, dat o.a. zal moeten worden geoordeeld over de onwil van de president om aan het con gres mondeling verslag uit te brengen over zijn optreden. Het congres zal onverwijld een bij eenkomst houden om de verklaringen van het staatshoofd te bespreken. Een ietwat melancholieke, droevig de wereld in kijkende jongeman woont in de befaamde Amster damse Albert Cuyp, tweehoog achter met zijn gezin: Ton Regtien (28), vrouwe Regtien en zoon van twee-en-een-halfEen lachje komt zelden om zijn mond. Door de telefoon die herhaaldelijk gaat (,?t is abnormaal druk, hoor") mompelt hij korte, monotone zinnen die niettemin met het. nodige overwicht een oor aan de andere zijde van de lijn moeten bereiken. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Reg- tien, routinier in stu denten-vakbewegingszaken hij richtte de SVB zes jaar geleden mede op, en was haar eerste voorzitter is nu prominent PvdA- koploper links, wiens naam al enige landelijke bekend heid begint te krijgen. Door zijn activiteiten naar buiten is dc studie wat achter op geraakt. Hij begon met psychologie in Nijmegen en voltooit deze studie nu in Am sterdam, omdat het klimaat hem daar het beste bevalt. Over anderhalf jaar doctoraal, denkt hij. En dan. Wie zal het zeggen? Loop van de dingen maar afwachten, al dus zijn nuchtere reactie. In elk ge val staat Regtien nu al kandidaat (onmiddellijk na Han Lammers) voor de PvdA in de Tweede Ka mer. Ofschoon nog niet op een ver kiesbare plaats, toch vrij hoog. Jon geren hebben hem daarheen ge- ONAFHANKELIJK Een loopbaan als politicus zit er dus wel in. Maar dan helemaal onaf hankelijk. Niet „beroeps", met geld en zo. Over de vraag waarvan hij zich dan voorstelt te leven, heeft hij nog niet zo nagedacht. Regtien weet alleen, dat zulk geld een verdedi ging kan gaan opleveren van eigen, persoonlijke positie. „En da's niet hygiënisch je gaat op die manier heel makkelijk je politieke functie rationaliseren. Er bestaat weinig er- gers dan dat. Zijn levensgang,'kort: inAmster dam geboren. Ignatius College (van de Jezuïeten). Redactielid school krant. Herinnert zich pretentieus project: de rechten van de mens. Naar Nijmegen. Redactie studenten blad. Kritiek volgens PC-formule (Propria Cures), d.w.z. om Regtiens woorden te citeren: „Wat anar chistische afbraak zonder keerzij de." Nogal gedurfde artikelen over voorbehoedmiddelen, kernwapens, pornografie (bestaat niet) en een aantal rebellerende themanummers. het inhumane karakter van het Frans-Algerijnse conflict. „We wisten van gruwelverhalen en brachten ook foto's daarbij. Ik kreeg een Frans instructieboekje voor folteringen in handen, waaruit (uiteraard) haarfijn geciteerd." ERGERNIS „Permanente kritiek hadden we in Nijmegen op de ondemocratische structuur van studentencorps en leiding. Ook op zekere verplichte bij dragen met in beginsel onjuiste bestedingen. Een serie artikelen over studentenvakbeweging bracht me bij de SVB. We startten in sep tember 1963 met 600 leden. Als politiek geëngageerde, eigen lijk wel van jongs af aan, ergerde mij de vanzelfsprekendheid: rooms-katholiek is gelijk aan katho lieke volkspartij. Een van dc dingen die blijkbaar samen moeten gaan met geloof is een soort politiek anal fabetisme, dat in rooms-katholieke en naar men mij verzekert ook in protestants-ohristelijke, alzo in con fessionele milieus leeft. Nee, ik ben geen praktizerend katholiek meer. De politiek is nu een chaotische zaak. Om in de huidige mistige ver houdingen, zowel binnens- als bui tensland tot een oordeel over een partij te komen kun je het beste maar meteen naar de sociaal-econo mische paragraaf van het politieke partijprogram vragen. In casu naar de visie op de verdeling van bezit, van welvaart. „Dan weet je het vlugste welk vlees je in de kuip hebt", vindt Regtien. D 66 vindt hij kwatsch, een mislukte poging tot vernieuwing in de Nederlandse politieke tuin. De heus wel intelligente lieden van de ze partij mikken eenzijdig op de de mocratische structuur, maar met daaraan te sleutelen komt de oplos sing geen stap dichterbij: „Een poli tieke partij op basis van dit soort studieprobleempjes is zonder meer boerenbedrog. In feite is D 66 een doublure; men wil daar toch in gro te lijnen het program van de VVD overnemen?" CROTE FOlIT Zit het met dc PvdA goed? Tegen vraag: Wie zegt dat? Haar voor naamste „pré" is volgens Regtien dat ze in elk geval niet zo aderver- kalkt blijkt te zijn, dat ze voor pro gressieve en misschien wel revolutio naire gedachten zou zijn dichtge klapt. Maar zij zal zich net zo goed en heel gauw structureel drastisch moeten wijzigen, wil zij levensvatbaar blijven. „De grote fout die de PvdA maak te is geweest dat zij meende de oor zaak tactisch aldus te moeten stimu leren: zelf meer naar het centrum opschuiven om het voor velen uit confessionele partijen gemakke lijker te maken over te stappen naar de PvdA. De denkfout hierbij was. dat dit de zaak bepaald niet helderder, inte gendeel mistiger maakte. Men had zich niet min of meer naast, doch fel tegenover die partijen moeten opstellen. Met onder meer een niet mis te verstaan structuurprogram ma. 't Was een reuze flater, dat naar het midden opschuiven. Als grote socialistische partijgroe pering diende de PvdA zich veel meer in actuele zaken vast te bijten om aan de hand daarvan den volke duidelijk te maken, wat ze nu pre cies wiL Het oliegeschil tussen Den Uyl en de grote maatschappijen vórmde daar volgens Regtien een pracht-gelegenheid toe. TON REGTIEN PvdA zal levensvatbaarheid nog maar moeten bewijzen en er blijkbaar bijzonder veel moei te voor willen doen. Inplaats van overigens het „alleen zaligmakende" werken vanuit het winst motief zou Regtien graag eens wat anders willen stellen. Te weten dat je doodgewoon zou willen wer ken „om je voor de gemeenschap nuttig te maken." Ja ja, het klinkt nu misschien als een lachertje, maar desondanks zou hij eindelijk eens af willen van het dogma dat onze economie uitsluitend denkbaar is op basis van „het heilige particuliere initiatief." ACUTER DE REG Over deze zaak en trouwens over tal van andere dogmata heeft men zich naar Gegtiens bescheiden me ning nog bepaald niet zo erg het hoofd gebroken. „Zouden we een en an'der door middel van ik noem maar wat radio en tv, via onderwijsprogrammering, alsmede economische en sociale maatregelen niet ter discussie kunen stellen? Want ik dacht dat we de periode van „liberaal-westerse democratie" zo langzamerhand toch achter de rug hebben. Het gaat allemaal zo hard dal je zulke dingen soms niet eens in het ootje hebt. Hoewel algemeen raakt men er nu toch eindelijk dieper van doordrongen dat de poli tieke partijen in haar huidige vorm geen toekomst meer heb ben. Duidelijker zien de kiezers in, dat wie zich niet kan aan passen zijn testament wel kan maken. Met name geldt dat de confessionele partijen, die on afwendbaar op de fles gaan. Mis schien dat het proces van on dergang nog tien, pak weg twin tig jaar duurt, maar dan zijn ze er heus niet meer. Kwestie van tijd. En van goe de alternatieven. Misschien dat een (herboren) PvdA dat nog eens wordt. Afwachten maar." (Hoewel dit „gevecht" kon toch eigenlijk niet zozeer zijn instem ming hebben omdat het in feite al leen maar draaide om wat meer of minder opbrengst voor de overheid, terwijl hij het reëler had gevonden als hierbij de principiële vraag van de overheid als exploitant aan de orde was gesteld.) ZÓ GEKEND Het had bijvoorbeeld zó gekund: huizen bouwen en de hon derd-en-een voorzieningen voor „morgen" vergen veel. Meer dan we aan belastingen op kunnen brengen. De PvdA stelt daarom deze vraag aan de orde: Is het dan geen wezen lijke zaak om bodemschatten volle dig dienstbaar te maken aan het vei lig stellen van al die gemeenschaps voorzieningen? „Natuurlijk, de hele zaak met dc „oliebaronnen" is behoorlijk ondoor zichtig, maar dat is voor Regtien geen reden winning en exploitatie door de overheid meteen maar uit te sluiten. Want zo ondoorzichtig is de zaak nu ook weer niet of je kunt ontdekken dat de oliemaatschappij- DEN HAAG Bij de fraude met veevoer, waarbij EEG-ex- portresituties ten onrechte wer den opgestreken, zijn geen Neder landse ondernemingen betrokken. Wel echter is de zaak ontdekt dooi de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij. KAAP KENNEDY Van de Europa. Zuid-Amerika lanceerbasis Kaap Kennedy zal verbeteren- morgen een derde satelliet van; Gewiiziffd het type Early Bird in een baan J f om de aarde worden gebracht voor een permanente commer ciële televerbinding tussen de Verenigde Staten en Azië. Een Delta-raket, die de NASA voor 11 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld, moet de satelliet in de ge- Wenste baan brengen. De nieuwe satelliet zal met de Farly Bird 2, die vorig jaar werd celanceerd. maar door „motorstoring" niet in de juiste baan boven de Stille Oceaan te recht kwam. en met de Early Bird 1, die sinds 1965 een baan over de Atlan- De volgende maand zal een Early Bird 4 in een haan boven de Atlan tische Oceaan worden gebracht om de verbinding tussen de Verenigde Staten, NEW YORK De lucht in New York is dermate met uitlaatgassen bezwan gerd dat de bewoners gevaar lopen dat hun denkprocessen worden aange tast. Dit staat in een rapport van de In februari vorig jaar ontdekten Amerikaanse gezondheidsdienst. ambtenaren van de AID dat een partij van 400 ton maisvoermeel uit Ant werpen was verscheept zogenaamd met als voorlopige bestemming Rotterdam en als eindbestemming een derde land. Die bestemmingen, evenals het opge geven adres in Rotterdam bleken fic tief te zijn. In werkelijkheid voer het schip met zijn lading, in clandestien hoefijzer- verkeer, van Nederland België weer binnen op een andere plaats dan waar de grens op de heenweg oversCTireden Het gehalte aan zwaveldioxyde is in New York en de grote steden in het nabije New Jersey zo hoog dat ge zondheid en welzijn van de bevol king daar in gevaar komen. tische Oceaan beschrijft, één keten vor- Men hoopt de satelliet tot een hoogte van 37.000 kilometer boven de internati onale datumgrens, 1600 kilometer ten oosten van de Gilbert eilanden, te bren gen. In deze baan zal de 86 kilo wegen de cilindervormige satelliet ieder et maal om de aarde cirkelen, terwijl hij met de aarde meedraait en dus de in druk wekt, dat hij op dezelfde plaats blijft staan. Wanneer de lancering slaagt, zal de satelliet, die Intelsat 2 heet, gebruikt j Het rapport is in behandeling op een kunnen worden voor diverse verbindin- conferentie in New York over lucht- gen, zoals telefoon, telegraaf en televisie vervuiling, die al een week duurt. tussen de stations in Washington, Ha- waii. Australië en Japan. i® GENEVE In Zwitserland is de| Onderweg werden wel de begelei- De nieuwe satelliet is ook van mili- afgelopen dagen veel kou geleden. In t dende papieren veranderd tair belang in verband met de oorlog het kanton Neuchatel werd een rekord1 Maisvoermeel, een onder de EEG in Vietnam cn de strategische positie temperatuur gemeten van 41 graden on- vallend produkt, waarvoor bij het I der nuL verlaten van België de derde landen Door verbranding van aardolieproduk- ten komt jaarlijks in de VS een hoe veelheid zwaveldioxyde vrij ter waar de van een miljard dollar; wanneer de grote oliemaatschappijen de zwa vel uit de aardolie konden halen zou dit volgens een Newyorkse raadslid, Robert Low, extra winst voor deze maatschappijen kunnen betekenen. Papieren veranderd _xportresitutie was geincasseerd. I werd nu maiskiemkoekmeel; een niet onder de regelingen vallend produkt zodat bij de wederinvoer in België geen heffing hoefde te worden be taald. Van dit geval zijn de Belgische auto- riteiten direct op de hoogte gesteld. enals van een soortgelijk geval, dat j zich in mei in het Belgisch-Nederland- grensgebied voordeed. Bedrog ontdekt In april of mei ontdekte de EEG voorts een soortgelijk geval in de noordelijke wateren, waar veevervoer uit Duitsland zogenaamd onderweg was naar Delfzijl, maar in werkelijheid naar de Bondsrepubliek terugging. De Duitse autoriteiten, hierover ingelicht, lieten weten dat ze zelf ook al lucht in deze zaak hadden gekregen. Het bedrog werd ook ontdekt door dat de eigenaar van een schip in Ant werpen er zich over verwonderde dat hij me{ dezelfde lading maandenlang heen en weer voer tussen dezelfde ha vens in de EEG. /an Honoloeloe. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dramatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek eu ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algcsal diep op dc weefsels in tot aan dc haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van dc huid tc eroorzaken) cn "doorstraalt" verlichtend weefsels cn spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot dc pijn uitbreekt 1 Zorgt dat IJ thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra liet nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. De ongeveer tien Belgische en twee Duitse bedrijven die bij de fraude be trokken zijn zullen zich na afloop van het onderzoek voor de rechter moeten verantwoorden. KOEALA LOEMPOER Twee boed dhistische monniken hebben zich giste ren uit protest tegen de oorlog in Viet nam in het Noorden van Maleisië levend verbrand. KOEALA LOEMPOER De over stromingen in Noord-Malakka hebben aan 36 mensen het leven gekost. Meer dan 100.000 mensen moesten vluchten voor het stijgende water, dat op sommige 1 hangers plaatsen vijf meter hoog stond. het slachtoffer Verdacht ran fraude met belastinggelden WASHINGTON De omstreden de mocratische negerafgevaardigde Adam Clayton Powell heeft gisteren geen toestemming gekregen zijn zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in te nemen, hangende een onderzoek naar beschuldigingen dat hij belasting gelden heeft aangewend voor het ma ken van uitstapjes met een voormalige schoonheidskoningin. Hij zou ook op ongeoorloofde wijze zijn vrouw op de betalingslijst van het Congres hebben geplaatst voor een be drag van 20.000 dollar per jaar. Het geld zou hij zelf hebben opgestreken. Maandag zette de Democratische Par tij Powell, een predikant,uit zijn in vloedrijke positie als voorzitter van de commissie voor onderwijs en arbeid hét Huis van Afgevaardigden. Aan- Powell beweren, dat hij van rassenscheiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13