VI uchtelingenaktie bracht 50 miljoen op In Gooiland begon diner wat later NEDERLAND WAS GULST OP DRIE NA Voor tienduizend Tibetanen nog geen oplossing Rioolgas ontplofte Uit de Haagse hof geplukt Keerpunt in strijd in Zuid - Vietnam MAANDAG 9 JANUARI 1967 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) r^EN HAAG De Europese Vluchtelingenaktie 1966 heeft ruim 50 miljoen gulden opgebracht. In één land, Zweden, zal de campagne pas half april beginnen. De verwachting is dat het totaalbedrag tot omstreeks 60 miljoen gulden zal stijgen. In zijn kantoor aan de Haagse Koninginnegracht spreken we met mr. C. Brouwer, de vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen in Nederland. Hij is de ziel, het hart en de promotor van de Europese Vluchtelingenaktie 1966, waarvan de werkgroep onder leiding van prins Bernhard woensdag op paleis Soestdijk haar slotvergadering hield. De heer Brouwer, die secretaris van de werkgroep was, werd tijdens deze bijeenkomst benoemd tot coördinator voor de hulpverlening aan de voorna melijk in India verblijvende Tibe taanse vluchtelingen. Hij zal volgen de week voor de derde keer naai New Delhi vertrekken, terwijl een vierde bezoek nog voor het midden van dit jaar in het verschiet ligt. „Wat gulheid betreft", aldus mr. Brou wer, „staat Nederland per hoofd van de bevolking op de derde plaats. Nummer één is Denemarken, num mer twee IJsland, nummer vier Noor wegen. Omdat we de resultaten van de aktie in Zweden nog niet kennen kan in deze opstelling natuurlijk ver andering komen." At Teleurstellend Nederland bracht tijdens een bliksem- aktie in de herfst van het vorig jaar meer dan acht miljoen gulden bijeen. Dit is twee miljoen gulden minder dan de prognose aanvanke lijk gaf, maar het gaat niettemin om een aanzienlijk bedrag. Uit de hoek van het bedrijfsleven moeten boven dien nog enkele forse bedragen bin nenkomen. ,Het is een beetje teleurstellend", zegt de overigens niet ondankbare heer Brouwer, „dat de 25 miljoen gulden, die nodig zijn om alle 30.000 Tibe taanse vluchtelingen een dig bestaan te geven niet zijn ge haald. Aan Nederland ligt dit beslist niet bijna alles wat hier is ingeza meld, is voor hulp aan Tibetanen bestemd. De 19 andere landen, die bij de Euro- Mr. pese Vluchtelingenactie 1966 werden promotor ingeschakeld, hadden de vrijheid ei gen projekten aan te wijzen. Vergeet niet dat het in Azië en Afrika we melt van de vluchtelingen. In het Midden-Oosten zijn er zo'n drie mil joen, in Vietnam ongeveer één mil joen, in heel Afrika zeker een half miljoen". Brouwer: hart, ziel en •an de Europese vluchte lingenactie. Opstand Af Tweederde Omdat van het voor de Tibetanen beno digde geld tweederde is binnengeko men 16 a 17 miljoen gulden dus zal van de vluchtelingen ook maar tweederde deel aan een r mum-bestaan geholpen kunnen den. Bijna tienduizend van hen zul len voorlopig buiten het lijntje blij ven staan. Mr. Brouwer blijft echter optimistisch gestemd, want, zo klaart hij, „de bodem is gelegd". Natuurlijk zal er een prioriteitenlijst worden aangelegd De krepeergeval- len, waar het merendeel van de on der mensonterende omstandigheden levende wegwerkers mee worden be doeld, zullen 't eerst voor hulp in aanmerking komen. Deze hulp is geen noodhulp; zij is gericht op per manente oplossingen in de vorm bijvoorbeeld van agrarische nederzet tingen. Een paar ton is inmiddels wel aar noodhulp opgegaan. Er werden ten ten gekocht voor gezinnen die geen of nauwelijks onderdak hadden. De winter in India was tenslotte in aan tocht, en in het voorgebergte van de Himalaya, waar de kampen van de wegwerkers zich voornamelijk bevin den, kan het ijzig koud zijn. Af Begeleiding „Als er 25 miljoen gulden voor de Tibe taanse vluchtelingen was binnengeko men", brengt de heer Brouwer naai voren, „dan zou de uitvoerende taak ongeveer vijf jaar in beslag hebben genomen. Ik reken nu op vier jaar. Het gaat niet alleen om de bestedin gen als zodanig, maar vooral ook om een goede begeleiding. Ik kan alle gulle gevers en geefsters verzekeren dat we er nauwlettend op zullen toe zien dat er, waar dan ook, niets aan de strijkstok blijft hangen". „Hoe komt het dat juist het noorden van Europa aan de top staat wat be treft de hoogte van de persoonlijke gift per hoofd van de bevolking?" „De ervaring heeft ons geleerd", ant woordt mr. Brouwer, „dat Noord-Eu ropa bijna altijd vooraan gaat bij het doen slagen van spontaan opge zette of lang voorbereide hulpakties. Dit geldt zowel internationaal als na tionaal". TT/AT zich de laatste dagen in China heeft afgespeeld, onttrekt zich vooralsnog aan een juiste beoorde ling. Duidelijk is, dat in sommige delen van het land opstand is uitgebroken. Het verzet richt zich in de eerste plaats tegen de rode gardisten. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat de Chinese massa de willekeur van de rode garde beu is en daar eind aan wil maken. De|De bliksemaktie van het vorige jaar is Af Voorbereiding leiding van het verzet lijkt den te zijn van aanhangers van dej afgezette propagandachef Tao Tsjoc. Opvallend is, dat de opstandelingen; volgens de schaarse berichten uit; Peking partijleider Mao Tse-toeug om hulp hebben gevraagd. Hierbij moet worden aangetekend,; dat Tao Tsjoe een dergenen was, die j de bloedige „culturele revolutie" hebben ontketend. Het beroep op Mao zou er dus op kunnen duiden, dat men zich richt tegen Lin Piao, de man die de rode gardisten op de bevolking heeft losgelaten. Intern AF de opstand wordt neergeslagen of uitgebreid wordt over geheel I China, zal afhangen van wat in de komende dagen in Peking wordt be slist. Is het eerste het geval, dan moet re kening worden gehouden met een burgeroorlog, die aan beide zijden veel slachtoffers zal maken. Legt Mao zich neer bij het massale verzet tegen de rode gardisten als uitvoerders van de culturele revolu tie, dan kan een dergelijke strijd wellicht worden voorkomen. In beide gevallen gaat het echter om de beslechting van een binnenlands conflict, dat weinig te maken heeft met de houding van China tegenover de buitenwereld. In Moskou en Washington zal men zich dan ook geen illusies maken over de afloop van de machtsstrijd in Peking. Wie er tenslotte ook als overwinnaar uit de strijd naar voren treedt, de rol van China tegenover het vijan dige buitenland zal voorlopig nau welijks wijziging ondergaan. zorgvuldig voorbereid. De heer Brou wer had er een werkzaam, zo niet initiatiefnemend aandeel in. In juni 1964 begon hij al te pionieren en te polsen In januari 1965 werd de eerste internationale conferentie houden, terwijl prins Bernhard in datzelfde jaar het voorzitterschap van het werkcomité aanvaardde. Als het om de Nederlandse inbreng van de Europese Vluchtelingenaktie 1966 gaat, is de heer Brouwer bescheiden om z'n eigen naam te noe men. Wel brengt hij hulde aan Nederlandse publiciteitswezen pers, radio en televisie dat zijn ter plaatse verzamelde materiaal aan andere landen IJsland en Dene marken dreven er bijna geheel op ter beschikking stelde. Af Tekort In wijder verband stipt mr. Brouwer nog aan. dat de Hoge Commissaris, prins Sadruddin Aga Khan, die woensdag, tijdens de slotbijeenkomst Motel door bom verwoest Acht mensen verloren het leven en zeker 20 werden gewond toen in een motel in de Amerikaanse stad Las Vegas een hom ont plofte. De explosiq was zo krach tig, dat het drie verdiepingen tellende motel voor een groot deel werd verwoest. p op Paleis Soestdijk prins Bernhard in het zonnetje zette, met een groot tekort aan fondsen worstelt. „De landen, de regeringen, stellen te weinig geld beschikbaar voor hulp aan vluchtelingen. Het komt er op aan de belangstelling voor ontheemden geleidelijk te vernieuwen en weer op niveau te brengen. Gezien het nijpend karakter van het vluchtelingen probleem, gezien vooral het feit, dat er op continenten als Azië en Afrika steeds meer vluchte lingen bijkomen, zullen particu liere akties altijd wel noodzake lijk blijven." (De aktie begin 1966 gehouden Eten voor India bracht in Europa 90 miljoen gulden op. Van dit bedrag namen de Ita lianen en de Nederlanders liefst twee derde deel voor hun rekening!) TIEL In een winkelhuis centrum van Tiel heeft zaterdagmiddag een vrij ernstige gasontploffing plaats gehad. Een hoeveelheid rioolgas, var een nog niet vastgestelde soort, wa.' het woongedeelte van het pand binnen gestroomd. Toen een der huisgenoten een sche merlampje aanstak kwam het explosie. Verscheidene ruiten vlogen er uit ter wijl een plafond omlaag kwam. Deuren en ramen werden ontwricht. De schade was zeer groot. Op het tijdstip van de ontploffing as het op de markt, waar het pand Jegd. De schade wordt in de tonnen werd door het rond vliegende glas wond. Ook in de woning deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Brand in atelier ALMELO Een felle brand heeft ir de nacht van zaterdag op zondag het damesconfectie-atelier Polko in de as gelegd. De schade wordt in de tonnen geraamd. HIVERSUM Ruim 150 gasten heb ben zaterdagavond in hotel Gooiland gedineerd op uitnodiging van het Ko ninklijk Huis. Het diner dat wat later moest beginnen dan men had gedacht, omdat verscheidene buitenlandse brui- lofstgasten door de mist vertraging hadden, was aangericht ter gelegen heid van het komende huwelijk en DOOR Den Haag-bruiloftstad. Zoëven heb ik me nog overtuigd dat de slingers van dennegroen nog fris in de vries lucht boven het Noordeinde hangen. Dat was bij een laatste haastige bood schap. En nu u de krant leest ben ik ver (ach wat is ver) weg. In ieder geval ergens waar geen tikmachine is, geen dagelijkse plicht om wat ook te Een week luieren. Besneeuwde berg toppen en bospaadjes. Laat ik hopen hebt. Kopen? Je weet maar al tegoed, dat je in het Haagse je nooit of te nimmer in een trui zult vertonen. Wat ginds draaglijk en draagbaar is, maakt hier een caricatuur van je. En ziet. Je worstelt nog niet hardop met deze vraag of de truien stromen toe. De zoon offert er twee. De benjamin van de redactie komt aandraven met zo'n echte pikzwarte met hoge rol. Ze kennen kunt: dat is kiespijn. Gemene treiterende kiespijn. Je betreurt alle keren, dat je het bezoek aan de tandarts hebt uitge steld. Je weet ook, dat de agenda van de tandarts van minuut tot minuut ge vuld is en hij je met bittere verwijten terecht mag overladen. Eindelijk telefoneer je hem. De goeierd offert zijn luttele vrije tijd op en boort en spuit en metselt. „Dat zit wel een week", zegt hij. Je hele hoofd Dinsdag zeventien ben ik retour. Heel huids hopen we alweer. Het is eigenlijk heel gek, die laat ste dagen voor het op reis gaan. Met Tot ziens staat in brand, je weet niet meer of je kies of oor of overal pijn hebt. Maar het zakt weg. Je neemt als troost een kop koffie. Verslikt je van je nog in het werk. Nog nooit heb je zo goed beseft dat je een nimmer af latende agenda hebt. Het heerlijkste om op vakantie mee te nemen is een onbezwaard geweten. Dus moet alle post beantwoord zijn. Elk stukje ge wassen. Alle uitgestelde plichten vol bracht. Maar behalve je reispapieren, moet je vreemd geld op zak hebben en een koffer met kleren bij je. Je schoenen moeten verzoold, je haar gewassen. Probleem ook voor een onsportieveling als ik ben. dat je geen stoere truien voegt er een kritische blik aan toe en zegt: „Kleedt lekker af'. Je duikt je kamer in en probeert. Ze heeft gelijk. Je voelt je zelfvertrouwen groeien. En dan net als je zo langzamerhand aan de zucht van verlichting toe bent, dat alles werkelijk nog in orde komt, een vreemde scheut in de bovenkaak. Na een paar seconden is het weg. Loos Een uur later het zelfde, alleen geniepiger en langer. Tot het ogen blik komt, dat je het niet langer ont zakt weg. En nu heb ik het in de gaten. Als ik niets drink, niets eet, niet snel van temperatuur wissel, dan is er geen pijn. Blijft alleen nog maar de vraag: Hou je dat een week vol? Het heeft natuurlijk voordelen. Ver magering. geen extra uitgaven en de hotelhouder zal me als niets etende gast op de handen dragen. Over een uur gaat de trein. Viert u de bruiloft met plezier. Kies pijn of geen kiespijn ook ik zal er het glas op heffen, maar drinken door een Beschamend (2) Ik vind het juist beschamend dat J. Hoek de kerken oproept een einde te maken aan de waanzinnige oorlog in Vietnam. Is deze heer soms minderja rig of van korte memorie, dat hij ver geten is hoe we het grotendeels aan Amerika te danken hebben dat we van de nazi's zijn verlost? Rotterdam P. v. d. Weel Beschamend (S) Beschamend is m.i. dat er zo weinig >or de vrede gebeden en gewerkt wordt. Men kan dit alles met een hele boel dooddoeners van zich af praten, maar zo lang het nog steeds niet zo is dat er een wereldgebed voor de vrede kan worden georganiseerd ik denk aan de volhardende houding van vrouw v. d. Ernst waarover u in het Kerstnummer schreef hebben we geen recht zo zelfbewust over deze zaak te praten als helaas velen doen. Gouda W. Leidijk Beschamend (4) Men heeft de mond maar vol de heilloze politiek van Amerika. Maar vergeet men dan in de gauwig heid de heilloze politiek van landen als Rusland en China, die immers wa pens, en strijders aan Noord-Vietnam leveren? Zou Amerika vertrekken, de roden zouden alleen maar lachen. Geen heilloze, maar heilvolle politiek van de States. Ooltgensplaat C. Pieterse Beschamend (5) Wie zich een oordeel wil vormen rer de kwestie-Vietnam leze „De kwestie Vietnam, feiten en achtergron den," met een voorwoord van prof. dr. J. Verkuyl, de zendingsman. Dan zal men ontdekken dat Ameri ka na eerst de akkoorden van Genève welbewust te hebben gesabo teerd de onzalige koloniale erfenis van de Fransen op zich heeft geno men. De Vietcong verzet zich onder meer het zijn niet alleen com nisten tegen de honderdjarige geschiedenis van uitbuiting door groot grondbezitters. De tragiek van de VS is, dat zij eens onze bevrijders gevangen in het koude-oorlog-com- plex, nu de rol van overweldiger ver vullen. Zaandam G. Hüibs Beschamend (6) Al die protesten en demonstraties tegen Amerika, zelfs van christenen. Moeten we dan overgeleverd worden het communisme, dat in Peking de kerken sluit? Hebben we naast God niet veel te danken aan Ameri ka? De Vietnam-problematiek heeft toch heus twee kanten. Asperen D. van Steenis Beschamend (7) Uit de feiten blijkt dat een verwij zen naar de Amerikaanse hulp in We reldoorlog II misleidend is en niet ter zake doet. Pure demagogie, ongewild of niet. Mijn geschiedenisboek zegt me dat de Amerikanen pas mee zijn. gaan doen met de wereldoorlog na de aan val op Pearl Harbor. De feiten zijn dat de Engelsen 1,5 maal, de Fransen 3 maal, de Polen 18 maal en de Rus- zelfs 78 maal zoveel slachtoffers hadden als Amerika. Kardinaal Spell- man heeft helaas gedachten van veel christenen vertolkt. Ik kan de redenering niet volgen: Wij verdedigen dus in Vietnam de beschaving. Dat heeft de afgelopen vijf jaren aan een miljoen kinderen het leven gekost. Velen zijn gewond of blijvend verminkt. Dan nog de tien duizenden andere onschuldige bur gers! Beschaving. Ja, ja. Asperen A. van Ooijen (Discussie gesloten-red.) het dertig jaar getrouwd zijn van ko ningin Juliana en prins Bernhard. Dit feestelijke samenzijn duurde tot ongeveer elf uur. Ruim vijfhonderd Hilversummers hadden zich voor de ingang van het hotel opgesteld om ondanks bittere kou, het komen (en later het gaan) van de vele binnen en buitenlandse gasten te zien. Zi waren zeer gul met applaus en toe juichingen. Ook de familie Vollenho- hoven deelde daar rijkelijk in. Voor het hotel stond een erewacht van de Koninklijke Marechaussee. Om dat het zo guur was werden de man nen om het half uur afgelost. De fees- telij-ke avond voor de bruiloftsgasten werd op paleis Soestdijk voortgezet, waar een galabal werd gehouden. De mist van zaterdag heeft nog ver scheidene gasten naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven doen afdrijven. Zo kwamen op deze wijze ons land binnen, prinses Alice, gravin Athlone met haar hofdame, Lady Keith. Voorts graaf Henri Laborde de Monpezat, verloofde van de Deense kroonprinses Margrethe, de graaf De Lechfeld en mr. Miles Huntington. Het vliegtuig van de Zweedse prin ses Christina moest naar Brussel uit wijken. De trein naar Amsterdam er. een snelle hofauto met de Nederlandse prinses Christina als degene die haar verwelkomde zorgden ervoor dat deze vorstelijke gast niet te zéér verlaat slechts een half uur in hotel Gooiland arriveerde. Mijnwerker bedolven HEERLEN Zaterdag is in de staatsmijn Emma-Hendrik een 26-jari- ge houwer dodelijk verongelukt. De man geraakte in de kop van een pijler op de 700 meter-verdieping onder val lend gesteente en werd daardoor bedol ven. De man woonde in Brunssum. rTER gelegenheid van hun hu- welijk morgen bood de ko ninklijke familie 150 Nederlandse en buitenlandse gasten een diner aan in hotel Gooiland in Hilver sum. Van links naar rechts het bruidspaar, koningin Juliana en de heer M. W. J. van Vollenhoven. Vriendinnen op slag gedood VENBAT Twee vriendinnetjes, de 13-jarige E. Loonen en de 14-jari- ge E. van Berlo, zijn het afgelopen weekeinde door een hun achterop ko mende personenauto, waarvan de be stuurder de meisjes in de schemering niet had opgemerkt, aangereden en op slag gedood. NULAND Toen h(j 's nachts de rijksweg met zijn fiets overstak is de 32-jarige E. B. uit deze Noordbrabant se gemeente door een personenauto gegrepen en op slag gedood. DUSSEN De 27-jarige landbou wer P. J. van Kleef sloeg op de Ruil- verkavelingsweg met zijn landbouw trekker om, toen een van de wielen in de besneeuwde berm terechtkwam. De man kwam onder het vehikel te recht en was op slag dood. Een twaalf jarig jongetje dat mocht meerijden werd van de trekker geslingerd en had geen letsel. BORNE De 14-jarige L. G. Kol- ner stak met zijn fiets, terwijl zijn negenjarig zusje achterop zat de rijks weg over, waar hij een naderende personenauto te laat opmerkte. De jongen kwam door de botsing ora het leven, zijn zusje werd levensgevaar lijk gewond. NTJKERK Tussen Nes en Nij- kerk wandelde de 72-jarige J. W. de Vries en stak abrupt de rijweg over. Een aanrijding met een auto volgde. De man kwam om het leven. DOESBURG De 18-jarige J. Schierboom is in het donker op de Doesburgseweg door een bromfietser aangereden. De jongeman werd naar een Nijmeegs ziekenhuis gebracht, waar hij na aankomst overleed. De bromfietsbestuurder werd gewond. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) JLJET massale ingrijpen van de Verenigde Staten in Vietnam bracht een keerpunt in de oorlog. Deze ontwikkeling ontmoedigde de Vietcong en Noord-Vietnam. Zij bood de autoriteiten in Saigon een nieuwe kans, de be volking voor zich te winnen. Te lang had de Vietcong de zeer labiele politieke situatie in Vietnam uitgebuit. Toen op 1 november 1963 president Ngo Dinh Diem werd vermoord, werd de onzekerheid nog groter dan zij al was. Militaire regimes kwamen en verdwenen aan de lopende band. Ook nu maarschalk Nguyen Cao Ky zich al vrij lang als premier heeft kunnen hand haven, zijn de moeilijkheden niet opgelost. Er is echter een kentering te bespeuren. Het krachtige optreden van de Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdmachten (met alle menselij- Verkekon j ^le ^aar aan verbonden was) gaf ook de Zuidvietnamese bevolking het gevoel, dat de kans op een communistische overwinning verke- „P"bIeek op 11 september, toen de al in april aangekondigde verkiezin- reïractL'^Lfdü*VtafaSIT vargadarin<! werden gehouden. Ondanks ter- De ïaak ^optast b„zonder groot.. ■Pnd!™!1 dezf n erga5ering' ^staande uit 117 leden, is (uiteraard) ^aderhufworden 'vervrorpen! van Tweldïrdê Vr.n fio vergadering zijn leraren en onderwijzers (23) zakenlle- seï te? IB 5" ambtenaren (1S)' advoeaten (8), boeren (7) art- werd gekozen anderen' Slechts «en klein deel van de militaire kandidaten werd gekozen. Na afkondiging van de grondwet i eventuele verkiezingen moet binnen een half jaar een burgerlijke regering worden gevormd. Ky voelt voor een Skandidatuur"wdlen^anvaarteen.2°U P"*idantsverk.ezingen echter geen IMi.lI... „Het m'litaire overwicht van Amerikanen en Zuidvietna- lllUSI<-> mezen, gepaard gaand met ombuiging van het bestuur te aaigon m een meer democratische richting, heeft de Viet cong en de leiders te Hanoi enkele illusies ontnomen. Hetgeen niet wil zeggen, dat zij de moed hebben opgegeven. J?e!i nie.1 zeker. of Hanoi er alleen op uit is, Amerika te dwin gen, de bombardementen stop te zetten. Als deze aanvallen niet zo doeltref- over ma'ken beweerd, zou Noord-Vietnam er zich niet zo druk a m°e»"ikh«id bestaan, dat Hanoi tot de overtuiging is gekomen dat de tt,d in zijn nadeel werkt. Als dat ao is zal het elke kans, zonder ge-' zichtsverlies aan de conferentietafel plaats te nemen, aangrijpen. Het Li dan trachten, zyn huid zo duur mogelijk te verkopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5