van konden rusti Em noord voor vandaag Hervormde advertentie Madurodammentaliteit PvdA: Forse verhoging van ontwikkelingshulp Conflict in PSP te Rotterdam Plaatsvervangend bisschop voor Oost-Berlijn Rus vraagt asiel Den Haag houdt zijn sneeuwploeg paraat MEDE DANKZIJ ASSOCIATIE CASSA: Uw probleem is het onze Immigrantenbladen in Australië gaan samen Het einde van de wereld zal de mensen overrompelen. Het zal zijn, zo zegt Christus in Zijn rede over de laatste dingen, als in de dagen van Noach: de mensen etende en drinkende, huwende en ten huwelijk gevende, en niets bemerken. Het zei Noachs tijdgenoten niets, dat hij zelf bezig was met het bouwen van een ark: dit teken van de tijd verstonden zij niet. Straks wordt het niet anders: op de tekenen van de tijd, die vooraf gaat aan het einde (u kunt ze o.m. vinden in Mattheüs 24), zal niet worden gelet. Het leven gaat heel gewoon door: zij zullen niets bemerken, totdatWie nu denkt, dat Jezus hier een pleidooi voert voor het vasten of voor de ongehuwde staat, vergist zich. Hij wil onze aandacht vestigen op de tekenen der tijden en Hij wil er ons voor waarschuwen ons niet te laten overrompelen door het einde. Hij wil, dat wij in ons gehele leven rekening houden met de factor van het komende einde, dat wij deze in al ons doen en laten verdis conteren. Nooit zullen wij kunnen zeggen, dat wij niet gewaar schuwd zijn: als u de Bijbel leest bent u op de hoogte. Het gewone leven kan normaal doorgaan, maar het zal moeten worden gesteld tegen de achtergrond van het einde. En dat betekent: afstand nemen van dat gewone leven, een keuze bepalen. Wij lezen vandaag Johannes 4 1-15. MAANDAG 9 JANUARI 196 DR. J. J. BUSKES SCHRIJFT VVD blijft erbij: monarchie beste staatsvorm (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De algemene verga dering van de VVD heeft zaterdag in Rotterdam het verkiezingsprogramma goedgekeurd. Een amendement op de passage over de monarchie (de constitu- maar ik merk telkens, dat, als we er-tionele monarchie is voor ons land de van uitgaan, dat in deze volwassen we- j meest aangewezen staatsvorm) werd AMSTERDAM In een ,,Ter- reld een andere kerk nodig is dan vroe-1 verworpen, zyde" heeft dr. J. J. Buskes ger- 660 kerk die werkt met doel tref-Enkele punten uit het program zijn: ir.ui.1, .i' 'jj„ifende en moderne middelen en hard en De Nederlandse regering kan wei- scherpe kritiek geleverd op de j optimistisch aan het werk is in deze licht bijdragen aan het Amerikaanse advertentie van de Nederlandse i wereld, wij haast altijd bezig zijn om Hervormde Kerk, die eind vorig j Madurodam te bouwen."' jaar in de dagbladen gepubli- Linkervleugel ivint aan invloed Molensteen1 (Van onze parlementsredactie) structuurhervormingen in de maatschap- PÜ- HAARLEM De PvdA wil dat Nederland in 1970 twee procent van zijn nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp beschikbaar De KVP heeft kritiek geleverd op 1* 1QKT «2^,. inRP Koelr.rvt dr. J. G. H. Tan,s. voorzitter van de PvdA, stelt. Met 1857 tegen 1063 besloot ^ie gezegd heeft dat machinaties rond het socialistisch congres hiertoe de behandeling van de omroepwet „tor^Qfi in T-Tnnrlpm op- iedereen kunnen leren hoe men reeds op een zaterdag in Haarlem ge bezig de kaarten te schudden voor houden bijeenkomst, waar het de komende kabinetsformatie. De KVP verkiezingsprogram besproken werd. Het partijbestuur had dit amendement afgeraden. Zij vrees de dat een zo grote verhoging van de ontwikkelingshulp de in on9 land noodzakelijke voorzieningen in gevaar bracht. ceerd werd. Hij spreekt in het blad ,,In de Waagschaal", waar in hg deze rubriek publiceert, vani een Madurodammentaliteit". De kritiek richt zich vooral op de uitspraak: „De kerk heeft iets te zeg- 1 gen. Ze predikt de zwakheid van God en de dwaasheid van God. De zwak heid van God en de dwaasheid van God, dat is Jezus." Dr. Buskes schrijft: „Madurodam. Een verkleining van het grote en gewel dige. Een karikatuur van wat Paulus gezegd heeft. Paulus spreekt in I Corin- the 1 over het dwaze en zwakke van God, dat sterker en wijzer is dan de mensen. Hij spreekt niet over de zwak heid en de dwaasheid van God. Hij spreekt over de prediking van het kruis, naar het oordeel van de Jo den zwak en naar het oordeel van de heidenen dwaas. Dat zwakke en dat dwaze is sterker dan de mensen. Paulus zelf denkt er anders over: „Wij predi ken een gekruisigde Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods.' „Wat is dat voor een kerk, die de zwakheid en de dwaasheid van God preekt en zegt: die zwakheid van God en die dwaasheid van God. dat is Je zus? Dat komt er van als de kerk zich aanpast aan de mode van de dag en de slogans van de tijd." Verderop in zijn artikeltje schrijft hij nog: „Ik kan er niets aan doen. Zij wijst er op dat de bedoelde machi naties een schande zijn voor de Partij var de Arbeid die in de Tweede Kamer ge weigerd heeft aan de behandeling De vergadering in Haarlem werd een voortzetting van de discussie, die op het buitengewoon congres in Rot terdam was afgebroken. Opnieuw kreeg het partijbestuur een aantal jonge radicale socialisten tegenover zich. Bij aanvang van de vergadering slaagden enkele jonge afgevaardigden er in de discussie over de buitenlandse politiek vooraan op de agenda te plaatsen. Zij vreesden dat voor dit onderwerp anders geen tijd meer zou zijn. Besloten werd in de passage over Viet nam ook de noodzaak van een erkenning van de Vietcong als onderhandelings- j partner, te plaatsen. Ook op enkele an dere punten boekten de radicale PvdA- leden succes. Onder leiding van kandidaat Kamerlid en Tien over Rood-auteur Van der Doel werd de paragraaf over de inkomensver deling iets meer naar links getrokken. Het congres nam amendementen aan waarin werd vastgelegd dat het mini mum inkomen sneller moet stijgen dan het loongemiddelde. Voorts werd ver dubbeling van de schenkings- en succes sierechten en invoering van een "ermo- gensaanwasbelasting noodzakelijk ge acht. Realiteit Oud NW-voorzitter Roemers slaag de er niet in deze amendementen uit het verkiezingsprogram te weren. Hy be toogde dat deze eisen ..het gebouw van de loonpolitiek op zouden blazen". Ook noemde hij de voorstellen strijdig met de realiteit. „Zelfs als Van der Doel deel uitmaakt van de Kamerfractie zou ik niet weten wat ik met deze denk beelden in de praktijk aanmoet", aldus drs. Roemers. De oud NW-voorzitter had meer suc ces bij de discussie over de belastingvrij dom van het Koninklijk huis. Een aantal j afdelingen wilden dit privilege afschaf- fen. Drs. Roemers riep de vergadering echter op dit punt nu niet in de verkie- zingsstrijd te werpen. Wegens tijdgebrek moest ondere a de overgebleven punten zonder discussie in stemming. Een aantal afgevaardigden waren het hier niet mee eens. Zij slaag den er in het bestuur er toe te bewegen de nationalisatie van het verzekeringswe zen in het verkiezingsprogram op te ne men. Lijstaanvoerder drs. Den Uyl. die de slotrede hield, uitte scherpe kritiek op de KVP. Deze party weigert volgens hem te kiezen tussen de PvdA en de WD. Het KVP-program vergeleek hij met een Sint Nlcolaasavond: „wat zal het wezen, wat zal het zijn". Hij riep de kiezers op zich duidelijk uit te spreken voor een beleid dat ernst maakt met de noodzakelijke Omroepwet voor de komende verkiezin gen mee te werken. Er heerste zowel bij de KVP als bij de PvdA een volstrekte eenstemmingheid over de noodzaak dit bijna 15 jaar oude vraagstuk uit de bin nenlandse politiek te bannen, aldus de KVP-voorlichtingsdienst. De conclusie kan niet anders zijn dan dat de PvdA het wetsontwerp als een molensteen wenst te hangen om de hals van de KVP en dat zij het wetsontwerp wenst te gebruiken als een soort dwang buis de kabinetsformatie, zo meent Paus wil geen echtscheiding Italië licht bijdragen aan het Amerikaanse streven door onderhandelingen te ko men tot een regeling kwestie-Vietnam. door het instellen van een vredesmissie. Deze de mogelijkheden voor een oplossing die de rechten en vrijheden van Vietnamese volk waarborgt moeten derzoeken. De VVD wenst geen bepaald deel van het nationaal inkomen uit te trek- ken voor ontwikkelingshulp. Bij bilate- i rale hulp moet speciale aandacht wor- den besteed aan Indonesië en mogelijk aan Zuid-Vietnam. De regering moet ieder jaar het parlement inlichten over de invloed van mogelijke geldontwaarding op de druk van de verschillende belastingen. Communistisch China moet deel gaan uitmaken van de Ver. Naties. Onder minister Den Uyl is Neder land in een ongunstige concurrentiepo sitie tegenover andere landen komen te verkeren wat betreft de opsporing en winning van olie en aardgas. Slaagei uit partij en gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Fractievoorzitter L. C. J. Slaager van de PSP heeft van morgen het Centraal Stembureau doen weten dat hij zijn gemeenteraadszetel ter beschikking stelt. Hij heeft ook be dankt als lid van de partij. Aanleiding tot deze stap is een contro verse tussen het pacifistische gemeente raadslid J. H. Daim en het bestuur van de afdeling Rotterdam van de PSP. Deze controverse is reeds oud. Het bestuur ad- hemv viseerde de heer Daim af te treden als Drietal te Utrecht (vac J Happee) Zoals wij m ons Zondagsblad meld- raadslid en zijn zetel ter beschikking van dr. C. H. Lindijer te Rotterdam, dr. C. j!den» is n0§ kort geleden de suggestie dejïartij te stellen. Munter te Groningen en D. Solinger te I gedaan. Jacob voor de tijd van zijn (Van onze kerkredactie) BERLIJN De leiding van het Oostduitse deel van de Evangeli sche Kerk van Berlgn-Branden- burg heeft een nieuwe plaatsver vangend bisschop benoemd. Het is de 55-jarige generaal-super- intendent van de kring Ebers- walde, Albrecht Schönherr. schop te geven. Hierdoor zou de huidi ge situatie min of meer genormaliseei worden. Het besluit van de Oostberlijnse ker keleiding betekent echter, dat men d eenheid van de Berlijnse kerk v handhaven. Eind deze week komt t Berlijnse synode bijeen. Schönherr krijgt de titel „beheerder van het bisschopsambt". Zijn taak zal zijn de coördinatie van al het werk van het Oostduitse deel van de kerk van Berlijn-Brandenburg en de re presentatie naar buiten. Op 15 februari van het vorig jaar, de dag, waarop Kurt Scharf gekozen werd tot bisschop van de gezamenlijke kerk van Berlijn-Brandenburg, legde de toenmalige plaatsvervangende bisschop voor het Oostduitse deel, generaal-su- J Terlaak I Perintendent Günter Jacob, zijn werk GEREF. KERKEN Bedankt voor Yerseke. G. te Krimpen aan den U&sel. neer, Praeparatolr geëxamineerd, kand. W. Daar Scharf niet in Oost-Berlijn Jeroense te Oud-Beijerland. die i.v.m. |mag komen (evenmin als zijn voorgan- stage nog niet beroepbaar is. ger bisschop Dibelius), heeft de Oost- GEREF. GEMEENTEN berlijnse kerkeleiding deze maanden - voor Slikkerveer, M. G. Mouw collectief de bisschopsfunctie te Middelharnis. nomcIL EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Utrecht (vac. J. Happee). Op een algemene vergadering van de Amsterdam. Rotterdamse PSP-afdeling bleek echter I dat de leden van de afdeling het niet! eens waren met het standpunt van liet bestuur. De afdeling was van mening dat j. de gemeenteraad kon 'leven de titel en de functie van bis- in ROME De paus heeft zich gisteren uitgesproken tegen de plannen, om de j Italiaanse huwelijkswetgeving te wijzi- j gen, waardoor onder andere echtschei ding mogelijk zou worden. In zijn toespraak tot de duizenden, die zoals op zondag gebruikelijk op het plein voor de Sint Pieter waren samen gestroomd, vroeg de paus hen te bid den voor handhaving van de wetten, die het gezin beschermen. Het was gisteren het Feest van de Heilige Fami lie. De beweging ten gunste van de echtscheiding heeft in Italië de laatste aan kracht gewonnen. Het wetsvoorstel is ingediend van socia listische zijde'. de heer Daim blijven. Toen de vergadering deze uitspraak deed, deelde de heer Slaager mee zijn zetel ter beschikking te zullen stellen en als partijlid te bedanken. De heer Slaager de eerste plaats komt mevrouw Göbel aanmerking, maar na de verkiezingen heeft ze reeds voor een raadszetel be dankt NEURENBERG Een pikeur van het staatscircus van Moskou, dat een toernee door West-Duitsland maakt, heeft de Westduitse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. De pikeur, Eduard Roesjat (40ver liet het circus donderdag in een taxi waarmee hij naar een nabijgelegen vluchtelingenkamp reed. Voor route van het bruidspaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeen telijke reinigingsdienst houdt extra personeel en een in drukwekkende hoeveelheid materieel achter de hand voor het geval, dat het van nacht of morgenochtend vroeg opnieuw hard gaat sneeuwen. Er is een „speciaal opera tieplan" gemaakt om de ne- (Van i i onzer redacteuren) ROME ROTTERDAM In septem ber gaf Radio Oranje een slechts voor ingewijden te be grijpen codebericht door: ,,De kindertjes van Versteeg kunnen onder de wol". De directie van Associatie Cassa van ouds her de kassier van ,,het spoor" spitste de oren. Versteeg im mers was de schuilnaam van ir. Hupkes, directeur van de Nederlandse Spoorwegen en het radiobericht hield dus in. dat de spoorwegen in staking gingen. Voor de directie van Associatie Cas- >n nu af moest „overstappen" van de lega le naar de illegale geldverschaffing voor dat deel der loonbetalingen aan het spoorwegpersoneel, dat rechtstreeks door haar in contanten werd verzorgd. Moeilijkheden Dat ging niet zonder moeilijkhe den. Een van die moeilijkheden was. dat Associatie Cassa moest gaan beschikken over veel „kleine" bank biljetten. De kassier-generaal van de Nederlandsche Bank bracht hierin uitkomst Hij bepaalde, dat Asso ciatie Cassa net zoveel biljetten van 10 en 25 kon krijgen als zij aan vroeg. Toen dit was geregeld konden de clandestiene loonbetalingen begin nen. Koeriers en koeriersters zo meldt de historieschrijver »kwa- Een gemeenschappelijkemen. steeds op verschillende dagen i uren. de blokken bankpapier afha- Vertalers bijeen in Rome De directie van de Kas-As- sociatie te Amsterdam heeft de heer M. G. Emeis Jr. opdracht gegeven een boekje samen te stellen over de lotgevallen van de vier instellingen, waaruit zij is voortgekomen. De oudste in stelling is de Associatie Cassa. die in het begin van vorig jaar 160 jaar bestond. Vandaar ook de titel van het boekje: Hon derdzestig jaar kassierderij. In nevenstaand verhaal zijn episoden uit het boekje ver meld. betrekking hebbende op de oudste instelling, de Asso ciatie Cassa. commissie van dertien protestantse en i 13 rooms-katholieke bijbelgeleerden is! voor het eerst bijeen geweest. De groep I bezon zich op de fundamentele eisen die gesteld moeten worden aan de ver- U* van 'Sr! protestantse als rooms-katholieken ge lovigen gebruikt kan worden. drag een romantisch tafereel met bikkelharde achtergrond. En voor de afgifte van vaak enorme ge'.dbedra- In een openingsrede drong kardinaal gen werden geen kwitanties aan As- Bea aan op de uitwisseling van gege- sociatie Cassa gegeven, vens en een coördinatie van studies. Hij noemde de samenwerking op dit punt: „een van de belangrijkste ontwik- j kelingen in de jongste kerkgeschiede nis". Bij de geleerden bevindt zich ook een Nederlander. Het is dr. J. J. Kijne. secretaris van het Nederlands Bijbelge-I nootschap voor vertaalwerk. I Liepen de treinen niet meer op rol letjes. de uitkeringen aan het NS-personeel deden dit wel. Dieptepunt Duitsers goed geheim gehouden, be hoort tot de hoogtepunten uit het le ven van Associatie Cassa, een hoogte punt, dat overigens viel in het diepte punt van Nederlands bestaan. Merkwaardig is dat Associatie Cas sa het levenslicht aanschouwde in een eveneens voor ons land donkere periode. Het zag er in Nederland niet zo rooskleurig uit in het begin van de vorige eeuw. Vele industrieën en takken van nijverheid leidden of een zeer kwijnend bestaan of gingen fail liet De algemene malaise trof ook de kassierderij zwaar. Amsterdam telde in 1800 ongeveer drie dozijn kas- siersbedrijven, maar in 1805 was dit aantal reeds geslonken tot dertig. Deze illegale hulp. door de zwijg zaamheid van alle betrokkenen tot op de dag der bevrijding voor de Plan Toch was het eind 1805, dat de Een nachtwacht, gewapend met stok en sabel, tijdens zijn ron de: „Tien heit de klok!" Voor de gebouwen van Associatie Cassa en Rente-Cassa stond tot 1881 een nachtwachthuisje. Amsterdamse koopman Willem Borski toen bijna 41 jaar oud en met een geschat vermogen van 10 miljoen tot de zes hoogst aangeslage- nen in de belasting behorend besloot „onder medewerking van de Heer D. J. Voombergh en de practise- rende advocaat mr. J Bondt. het plan ener Associatie Cassa te ontwer pen en aan enige voorname kooplie den en ingezetenen ter deelneming aan te bieden". Gezien de economische toestand een moedig plan. En het slaagde. Reeds op maandag 10 maart 1806 be gon Associatie Cassa haar werkzaam heden. In pand Keizersgracht (nu) 132 en des morgens om acht uur pre cies. Het personeelsbestand was niet groot. Het bestond uit twee directeu ren, een kashouder op een jaarsalaris van ƒ700 en een ..Nieuwjaar" van f 100, een boekhouder, eveneens op een jaarsalaris van f700 en ƒ150 voor het opmaken van de balans, een ..lopende bediende" op een weekloon van acht gulden en drie „gewone be dienden" die respectievelijk acht, acht en vier gulden ontvingen. De Associatie Cassa mocht zich van den beginne af verheugen in groei en bloei. De boekjaren 1812 tot 1823 toonden een „zeer suffisante winst". Boeiend De geschiedenis van Associatie Cas sa is boeiend en het boek van de heer M. G. Emeis Jr. is ook een boei end boek. Het tekent de sfeer waarin men in de financiële wereld van het negentiende eeuwse Amsterdam leef de en werkte. Associatie Cassa is (uiteraard) al tijd met haar tijd meegegaan De gan- zeveer is een computer geworden, om een voorbee'.d te noemen. Maar ook op andere gebieden heeft zij de vin ger op de pols van de tijd gehouden. Eén ding is echter alle decennia door hetzelfde gebleven: de soliditeit die in de loop van enkele eeuwen door het koopmansfatsoen der geza menlijke Amsterdamse kassierderij tot een traditie werd. gen kilometer lange route van Huis ten Bosch naar de raadzaal aan de Javastraat en de Grote Kerk in de kortst mogelijke tijd sneeuwvrij te maken. In garages staan twintig vracht auto's, beladen met zand en pekel, klaar om uit te rukken en verder tal rijke vrachtwagens met sneeuwploe gen en zandslrooiers en een soort om gebouwde grasmaaimachines, die de gladde straten éen speciale behande ling moeten geven. OP DE TV Een kwartier na aankomst in Huis ten Bosch zullen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven na afloop van de huwelijksplechtigheid voor te levisie en radio een dankwoord tot het Nederlandse volk richten. De toespra ken, die niet speciaal zijn voorbereid, worden rechtstreeks uitgezonden. De CPN heeft laten weten, in de raadzaal en in de kerk vertegenwoor digd te zullen zijn. De PSP heeft niets van zich laten horen. Aangenomen mag echter worden dat er geen paci fistische vertegenwoordiger bij de plechtigheden aanwezig zal zijn. De Haagse politie verwacht geen moeilijkheden. Niettemin zijn in de omgeving van het Plein en in de Herenstraat extra voorzieningen ge troffen om eventuele ongeregeldhe den de kop te kunnen indrukken. Alle gasten voor het huwelijk zijn ondanks de ongunstige weersomstan digheden zonder moeilijkheden in ons land aangekomen, zij het soms met vertraging. De Groothertog van Luxemburg is door ziekte verhinderd, evenals, zoals bekend, Groothertogin. BLOEMEN De bloemenversiering in de kerk be staat uit voorjaarsbloemen: 1500 tak ken witte en zacht-lila seringen, 300 prunustakken, 500 rose rozen, 100 an jers, 8000 tulpen, 1000 hyacinten, 400 takken forsythia. 400 amaryllisbloe- men, ongeveer 50 Japanse azalea's en 300 laurierboompjes. De versiering is aangeboden door de Vereniging De Nederlandse Bloemiste rij. De uitvoering was in handen van de heren H. Hop, A. J. Stemerding en A. Korpel. Op de avondmaalstafel staat een vaas met witte fresia's. De raadzaal is versierd met duizend amaryllisbloemen, hyacinten, seringen, nephrolepes, crotons en adeanthum. KLOKKEN Behalve het carillon van de Grote Kerk. dat van 10.25 tot 11.07 uur speelt, spelen ook de carillons bij het Provinciehuis aan de Koningskade, bij het gebouw van de Nillmij aan het Stadhoudersplantsoen en bij de horlo gerie A. M. Winkelman in de Vail- lantlaan. de twee laatstgenoemde van 10.25 tot 11.55 uur. Brieven die niet t(jn vooralen van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Wat is er nodig om opko per en erporteur van groente fruit te worden? Antwoord: Voor een vergunninj kan u zich wenden tot het be drijfschap groothandel en tussen personen in groente en fruit Bezui denhoutseweg 82, Den Haag. Er wor den eisen van bekwaamheid gesteld doch hiervan is niet in het kort ea opsomming te geven. U kan. ze aac genoemd adres vragen. Vraag: Een weduwe heeft geec kinderen. Indien zij overlijdt, heb ben dan de familieleden van haai overleden man, te weten nevei recht op de nalatenschap of alleen haar eigen broers en zusters? Antwoord: Zo lang de weduwe geen testament maakt dat anders be paalt zal in geval van overlijden haar nalatenschap niet aan de fami lie van de overleden man ten goede komen, maar alles gaat naar haai familie. Vraag: Mag een vrouw, die reedi tien jaren van haar man gescheiden leeft, haar eigen meisjesnaam dra- Antwoord: Het is de gewoonte dat de gehuwde vrouw de achter naam van de man voor haar eiger achternaam plaatst, maar zij maj altijd haar eigen meisjesnaam voe ren. In geval 1 van mogelijke misverstanden kan zij altijd vermel den dat zij gehuwd is en met wie. want men moet altijd voorkomen dat derden op de een of andere wij ze gedupeerd zouden worden. Vraag: Is het waar dat men van een bloeiende begonia altijd de dik ke met zaad gevulde bloemen moet verwijderen? Antwoord: Ja deze zaadbloemer. (vrouwelijke) zijn over het alge meen minder mooi dan de manne lijke bloemen, en putten de plant t» veel uit door de zaadvorming, waar door de groei te wensen laat. Wilt u geen zaad winnen, dan kan i het beste deze zaadbloemen verwij deren. Vraag: Hoe is het Weerdsgesticht ontstaan? Hebben de dames De Weerd nog legaten i Deventer? Antwoord: Het gesticht is in 1861 ontstaan. Deze instelling van welda digheid dankt het ontstaan aan beschikkingen van de dames De Weerd, de zusters Johanna en Derk- je Wilhelmina, resp. overleden 3 juni 1863 en 19 november 1879. Over hun leven is weinig bekend en ook hebben wij niets kunnen vinden over legaten. Wij nemen daarom aan dat het gesticht hun enig legaat In 1881 werd een nieuw gebouw op het Pothoofd opgericht. In 1882 werd het geheel bezet, „24 aanlopen de personen en echtparen vonden er een onderkomen". Het gesticht ver leent huisvesting aan behoeftige en bejaarde schippers met hun vrou wen of schippersweduwen. Onder schippers werden vooral ook zeelieden verstaan, doch als er plaatsen over zijn, worden Lehoefti- ge sjouwerlieden of rivierloodsen met hun vrouwen of weduwen opge- Het beheer is bij twee personen, zonder oppertoezicht van burge meester en wethouders. Het gebouw werd in 1945 zeer zwaar beschadigd en is daarna gesloopt. Enige jaren geleden is het nieuwe gebouw geo pend. Doel: geestelijke verzorging PERTH Australië besloten tants en een rooms- katholiek maandblad voor immigranten uit Nederland samen te laten smelten. Het rooms-katholieke blad heette Contact en het hervormde heette Dt In West- Kerkklok, heeft men De titel luidt nu Con- :en protes- tact met als ondertitel „in samenwerking met de Kerkklok". Voor dit eerste begin van sa menwerking. zoals de redacteuren van beide groepen het noemen, staat een proeftijd van een jaar. De redactie wordt ge voerd door ds. F. J. Zuiderduijn, een uit Nederland afkomstige emigrantenpredikant, die in 1954 ons land verliet en pater P. F. van Os. aalmoezenier voor emigranten en Nederland. eveneens afkomstig uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2