Werkloze bouwvakkers demonstreren Philips overweegt kortere werkweek Botsingen en brand op rijksweg 12 Uit de Haagse hof geplukt Raket vloog over Cuba INTRABANK FAILLIET Frontale aanval op Hoessein en Feisal 5 DONDERDAG 5 JANUARI 1967 „Heden wij, morgen gij" TTOOGE VEEN Veront- rustende economische neergang of niet, de eerste grote werklozenoptocht staat op het punt gehouden te worden. Die akelige pri meur heeft Hoogeveen. De ironie van het geval wil, dat het BOUWVAKKERS zijn die zullen demonstreren. Met spandoeken, waarop te lezen zal zijn: „Moeten WIJ de inflatie bestrijden" en het nogal macabere: „He den WIJ, morgen GIJ!". Een parafrase dus op de on heilspellende begrafenison- Verschil TVE zuivering in communistisch China is al eens vergeleken met die in de Sowjetunie in de jaren dertig. Er is echter een opmerkelijk verschil, dat in Peking steeds dui delijker aan de dag treedt. Ook de vergelijking met de Chroesjtsjef- periode gaat niet geheel op. De „vijanden van de partij" werden in het Stalintijdperk terechtgesteld en tijdens het bewind van Chroesj tsjef verbannen. In China hebben de tegenstanders van Mao Tse-toeng zich totdusver gehandhaafd, ondanks het bloed dorstige optreden van de rode gar disten. Zij blijven zich openlijk te gen hem verzetten, omdat zij blijk baar de opvatting van een groot deel van de bevolking vertegen woordigen. Zelfs zouden zij er in geslaagd zijn, de positie te ondermijnen van lei dende figuren, die zich in het begin van de culturele revolutie tegen hen hadden gekeerd. Verleiding r\EZE maand brengen premier Wilson en minister Brown een bezoek aan Parijs om de Britse toe treding tot de EEG te bespreken. Vanzelfsprekend willen zij voorko men, dat generaal De Gaulle op nieuw een veto uitspreekt. Tegelij kertijd beseffen zij niet met lege handen te kunnen komen. Groot is de verleiding, zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de eisen, die de Franse president ste't. Die komen neer op inperking van de Amerikaanse invloed in en be vordering van de politieke integra tie van Europa. Er zal veel politieke wijsheid nodig zijn om De Gaulle op deze punten gerust te stellen, zonder dat de Britten zich bij voorbaat ergens toe verplichten. Dit laatste kan Engeland zich ove rigens ook niet veroorloven tegen over de andere EEG-landen. Wilson en Brown gaan dan ook een periode van moeizaam onderhandelen tege moet. dernemers-sloganHodie Mihi, Cras Tibi. Want onheilspellend vinden de rond vijfhonderd werkloze bouw vak arbeiders in Hoogeveen 25 tot 30 procent van het totaal de situatie inderdaad. Sinds november is het aantal zonder werk gekomenen in deze sector snel gestegen en er komen er zo'n vijftig per week bij. Ben je gedupeerde dan verloopt de procedure in ons puik georganiseerde landje als volgt. Je meldt je bij de man van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, doorgaans de plaatselijke penningmeester, van een der vakbonden. Via hem krijg je je wachtgeld- of werklozenuitkering, va riërend van tachtig tot honderd gul den per week. Elke week mag je die komen halen. Dat gebeurt in Hoogeveen onder meer bij vriend Annen, C., zelf ook bouwvakker (timmerman) zonder werk, die, naar men mededeelde meer van de demonstratie zou weten. Prins Mauritsplein 34 woont hij, luid de de informatie verder. Wie zou achter de muren van dit welvarende pand onze werkloze NCB-bondsvriend hebben vermoed? Maar 't is toch echt zo: de kruide nierswinkel voor, de oliehandel in het achterste gedeelte van de be drijfsruimte beneden; de twee riante etages erboven hebben allemaal met Annen te maken. 'k Heb het bijna helemaal eigen handig gebouwd, verklaart hij nader, en: er rust nog schuld genoeg op, vult zijn echtgenote openhartig aan. Alles in sympathiek Hoogeveens, dat ons voortdurend aan de tale Koe- koeks doet denken. KLEINE MAN En dat verband met de politiek is nog niet eens zo raar ook, want An nen blijkt de mentor en oprichter van de PvdKM te zijn: de Partij van de Kleine Man. Och, wuift hij na dere vragen hierover weg. Laten we daar nu niet over praten, maar een andere keer. Die demonstratie heeft er in feite immers niks mee te ma ken? Toch zal hij er straks nog op terugkomen. Evenals op de bedoelin gen met zijn forse eigen pand. De demonstratie dan. Kijk. steekt Annen. vaardig een shagje rollend, van wal: die werkloosheid is er na tuurlijk niet, omdat er niks te bou wen valt. Panklare objecten genoeg, maar het is de huidige kapitaalmarkt die de bouwbedrijvigheid yerlamt. Nu heeft het noorden 13 miljoen beschikbaar gekregen om de werk loosheid te bestrijden. In plaats dat ze daarmee proberen de financiering van de vele op stapel staande bouw werken „rond" te krijgen, waardoor èn gebouwd èn de werkloosheid bestreden kan worden. Maar nee Dat gaat naar het z.g. „aanvullend werk" van onder meer de Heide Maatschappij. Met andere woorden: daar wordt werkverschaffing uitgefi- nancierd. Psychologisch dom gezien, want wie wil er (mogelijk gedwon gen) nu in de werkverschaffing als er nog zoveel te doen valt? Terwijl je nog slecht betaald wordt op de koop toe? Want dat gebeurt! Daarom zei een stel jongens die bij mij komen, moeten we hier nou in berusten? Moeten we er niet wat aan gaan doen? En meteen daarop: Zeg Annen, kun jij niet een demonstratie organiseren? GEEN BROKKEN Toen heb ik gezegd: Jongens, als het verantwoord kan zal ik het doen. Maar denk erom: geen brokken zoals in Amsterdam. Het moet een waar dig, verantwoord protest worden. Zo kwam het dan dat ik naar de burge meester ben gegaan, die mij een offi ciële vergunning voor de protestop tocht wil geven, als het allemaal maar ordelijk onder politiegeleide ge- C. ANNEN tij defensie en BB maar bezuinigen beurt, dus niet beledigend zal zijn en zo. Er gaat waarschijnlijk een ge luidswagen mee. We zullen petities overhandigen bij Sociale Zaken en aan de burgemeester. Hoeveel er meedoen? Dat weet ik nog niet. Een paar honderd zullen er al gauw komen, dacht ik. Wij, als gewone ik dacht verstandige mensen willen heel simpel recht op begrip vragen. Dat u daar belangstel ling voor toont vind ik alleen maar fijn. Dan komt het tenminste ook in Den Haag en dat is wat we willen. Wat zou „Den Haag" dan moe ten doen, denkt u? U bedoelt, wat ik in deze zaak zou doen als ik minister was? Dan zou ik zeggen: laten we nou es van bovenaf gaan bezuinigen in plaats van eeuwig en altijd van onderop, d.w.z. op onze ruggen. Bijvoorbeeld door een maand lang eens flink op het militaire of het BB-apparaat te besparen zodat dat eens geen miljar den behoeft te kosten. En met dat geld, enfin, u begrijpt het wel. NOG TIJD Wat men nu doet is bepaald niet verstandig reageren op de econo mische teruggang. Nu het nog tijd is wie weet wat we nog te wachten hebben willen we daar de aan dacht op vestigen. Nu al kunnen vele mensen zich uit erst moeilijk redden hier in het noor den. Gevolg: ook de middenstand wordt de dupe en voor je het weet zitten we met onherstelbare brokken. Eigenlijk zou daarom ook de mid denstand, zouden ook de werkgevers met ons mee moeten protesteren. Want ik weet wat armoede is, me neer. Ik ben in de crisisjaren groot geworden, als kind van een veelkop pig gezin, waarvan de vader per week in de jaren dertig zegge acht gulden drie en veertig mee naar huis bracht. Toen al en nu nog zeg ik (en velen met mij): Dat nooit meer! Ik geloof, en nou kom ik toch nog over de politiek te praten, dat dit sodrt beleid een gevolg is van het feit dat de gewone man, en dat is toch de overgrote meerderheid van ons volk, geen wezenlijke inspraak heeft in het landsbestuur. Maar er zijn onder hen een heleboel verstandige mensen wier wijze oor deel en inspraak het bestuur van groot nut zouden kunnen zijn. Je moet niet de verantwoordelijkheid eenzijdig in handen leggen van gestu deerd hebbende mensen. Die kennis is nodig, natuurlijk, maar daar alleen kom je er niet mee. Ik zal daar nu niet te veel van zeg gen, maar dat is de bestaandsgrond van onze Partij van de Kleine Man. We doen nog niet mee aan de komen de verkiezingen omdat de tijd van voorbereiding te kort was, maar de volgende keer komen we berusten niet i in de Kamer. Heus, ik droom niet van een eigen carrière. Alleen van een eerlijk func tionerende democratie. Juist christe nen van huisuit ben ik ar die nen daar gestalte aan te geven. Som migen vinden me dan maar een rare vogel, ik ga rustig mijn gang. Pas heb ik nog een hele middag met onze dominee over deze en andere dingen zitten praten. Ik geloof, dat-ie me na afloop van ons gesprek wel beter be greep. Ik zeg maar: je moet niet bang zijn over andere paadjes, dan die platgetreden zijn, te lopen. Heb ik in m'n huiselijke omstandig heden ook gedaan. M'n oudste jongens wilden in de handel. We hebben samen dit pand gezet en ze hebben beneden een goed lo pende oliezaak m'n vrouw doet er een kruidenierswinkel bij. 't Gaat bést. Ik kan er zelfs werkloos bij zijn. Een werkloze, die deson danks niet weet hoe hij met al zijn werk klaar moet komen. Ook in Heerlen protestmars HEERLEN Ook in Heerlen wordt een protestmars gehouden: Het comité ter verdediging van de werkgelegen heid, waarin voornamelijk ex-Vasco-ar- beiders zitting hebben, heeft besloten deze mars zaterdag 21 januari door Heerlen te laten gaan. Met de actie wil het comité de behoefte aan nieuwe werkgelegenheid onder de aandacht brengen. Protestnota van werklozencomité HEERLEN Het bestuur van het Actiecomité der werklozen in Limburg heeft gisteren aan de regering een pro testnota aangeboden waarin wordt ge- Prins Kotalla Nu hebben we Kotalla gelegenheid gegeven, om, met veel faciliteiten, hier te trouwen. We hebben hem laten recipiëren, we hebben zijn vrouw voorgesteld, enzovoorts. Laten wt onze dankbaarheid ten volle tonen door hem in de Nederlandse adel op te nemen, sterker: door hem de titel van „prins" te verlenen voor alles wat hij voor Nederland heeft gedaan. Zul ke mensen zijn zeldzaam. Den Haag W. F. Bingley sr. Taak Kerk Met alle waardering voor wat d< Kerk in het algemeen doet in haar strijd tegen armoede en oorlog ligt daar het feit dat zij toch achterop raakt in haar taak. Naar mijn mening is haar primaire taak: evangeliever kondiging. Vandaag constateren we dat de Kerk taken aanvat welke wezen niet tot haar terrein behoren, o.a. de politiek. Het gaat om zielen die worden behouden en toegevoegd aan de gemeente. Boskoop J. Keizer Wie liegt nu? Ondergetekende en hij dacht met hem vele anderen zouden nu wel t willen weten wie de leugenaar Luns, Den Uyl of v. d. Stoel. Als door een minister of ex-bewindsman voorgelogen worden dan zal degenen die zich eraan schuldig gemaakt heeft „voor de draad" moeten komen. Kie zers willen te maken hebben met ka raktervolle voormannen. Dordrecht L. B. Willemstein Willi KaII (2) Wim Kan heeft mijns inziens de grens van het toelaatbare overschre den. Vooral in een tijd van gezagscri- ses moet men oppassen. Als zijn oude jaarsconference een geest had gea demd van steun aan het Wettig Ge zag, had het overgrote deel van de Nederlandse bevolking dat nu zo in tens heeft genoten de knop onmiddel lijk omgedraaid. Dat het Kon. Huis in de conference werd betrokken (dat zich niet kan verdedigen) en ex-mi nister Smallenbroek (waren alle Ne derlanders maar bezield van zijn geest) vond ik stuitend. Op ons allen en in het bijzonder de chr. pers rust de dure plicht elke aanval op het Wet tig Gezag de kop in te drukken. Ooltgensplaat P. Blom EINDHOVEN Philips over weegt in de bedryven te Oss, Roo sendaal, Deurne, Maasheeze en Zwolle de werktyd te verkorten. De vakbonden verwachtten van daag concrete mededelingen over de beslissing van de directie. In de Philipsfabriek te Doetinchem wordt al twee dagen per week korter gewerkt. Ook in de radio- en televisiesec tor zullen binnenkort maatregelen worden genomen om de productie aan te passen aan de verminderde vraag en de toegenomen voorra den. Apeldoornse bedrijven in moeilijkheden APELDOORN Van de 30 perso neelsleden van de NV Nestradi te Apel doorn zullen in de loop van deze en de twee volgende maanden er 18 afvloei en. Het bedrijf, dat strijk- en keukenta fels maakt, neemt deze maatregel in verband met sterke binnenlandse con currentie. Het is niet mogelijk gebleken het over tollige personeel onder te brengen bij de dochterondernemingen. Voorts hebben twee andere Apel doornse bedrijven t.w. de Verenigde Ne derlandse Rijwielfabriek voorheen Juncker NV en de NV Weweler ge vraagd werktijd te mogen inkorten. De directie van Weweler nam dit besluit omdat de bladveren die door dit be drijf worden gemaakt momenteel niet voldoende Worden afgenomen. 65 ontslagen bij wolindustrie HATTEM De NV Wolindustrie Hattem gaat in overleg met de onderne mingsraad, de vakbonden en het ge westelijk arbeidsbureau voor 65 perso neelsleden ontslag aanvragen. Aanlei ding hiertoe is de noodzakelijke pro- duktie-inkrimping. Het gaat hoofdzake lijk om meisjes en enkele getrouwde vrouwen. Het bedrijf heeft thans 185 mensen in dienst. Gasflessen dreigden te ontploffen DEN HAAG Het verkeer op de rijksweg Den Haag-Utrecht is gistermiddag tussen vijf uur en tien voor zes in beide richtingen gestremd geweest, doordat bij Woerden een vrachtwagen met gasflessen in brand raakte na een aanrijding. De vrachtwagen kon op de vluchtstrook ook tot stilstand worden gebracht. Ir verband met mogelijk ontplof fingsgevaar werd het verkeer in beide richtingen stilgelegd, waar na de brandweer van Woerden de brand bluste. protesteerd tegen de grote werk loosheid in Limburg. Zij stelt de regering hiervoor aansprakelijk omdat zij onder meer een groot aantal buitenlandse arbeiders heeft aangeworven. Secretaris-generaal van Nispen, die de nota namens de regering in ont vangst nam, heeft het bestuur van het comité toegezegd een en ander voor te leggen aan de ministerraad. Gisteren was er een traditiege- Maar die vergisen zich. trouw nieuwjaarsgebeuren annex persconferentie was e viering van het twintigjarig bestaan praatje rond de tafel van een zeer gerespecteerd en zeer voor alle gasten èn het ontvangende nuttig Haags brokje organisatiele- bestuur voor eigen rekening. Waarom? De traditie is, dat even na het nieuwe jaar het Contact Haagse Vrouwenverenigingen ontvangt in het hotel Ambassador. Ditmaal ging aan de receptie een persconferentie vooraf, waar verteld werd wat het Haags Contact, zoals de populaire benaming is, al zo in de twintig jaar van zijn bestaan gedaan heeft. Dat is heel wat. Het contact kan spre ken namens twintig vrouwenorgani saties, wat^H^B Zuinig aan Daarom niet getreurd. Opgewekt koffieloos betaalt eenieder het receptiedrank- de receptie je uit eigen zak. Wel twee ook. Denk niet, dat het Haags Contact der vrouwen een uitzondering is. Bijna alle vrouwenorganisaties ken- dit merkwaardige verschijnsel. i alles doen. Ze de kerk; verko pen kinder- en zomerpostzegels, ver zetten bergen administratief werk en gooien er uit eigen portemonnaie nog opgewekt geld tegenaan ook. Maar zodra het woord „contribu tie" valt trekken ze een zuinig mondje. Heel eenvoudig omdat het Haags Contact volslagen platzak is. De Vrouwen willen twintig aangesloten verenigingen be- bouwen bazars talen een minimale contributie die Den Haae betekent U1C Een vrouwenvereniging, die de getal van ongeveer 20 000 vrou- «fit j» opgaat aan de zaalhuur contributie een rijksdaalder per getal van ongeveer 20.000 vrou voor de vergaderingen en de porti jaar verhoogt, ziet rillend de be- voor de gewichtige brieven, waar- dankjes - - mee de autoriteiten bestookt worden gaderen hen attent te maken op tal van hoogstens Winkelsluiting, adviezen bij wo ningbouw, een flat voor alleenstaan den, overal had het contact een vin ger, en vaak een hele dikke vinger, in de pap. wenselijkheden. De schoenzolen, die de bestuursle- den verslijten met het afdraven van Nu is hopelijk een ieder terdege hoge instanties worden nimmer in UU1;CWCI.. e onder de indruk. rekening gebracht. Evenmin de met veïf vrolijkheid zelfs. dankjes tegemoet. De besturen een huiskamer of het kantoor van hun organisatie en nemen dan de boter hammen in een papiertje mee. En ze doen dat allemaal nog met een opgewekt gezioht en dikwijls zou willen En misschien zijn er, die denken: nooit getelde (maar zeer vele) uren Wat ik nou /u maai- -/nu „Aha, Alexandra heeft er de boter dat er getikt, beraden, overlegd en weten* Waarom gaat dat bii weer eens uitgebraden. Een perscon- verder hersenwerk verricht wordt, nenorganisaties zo heel anders toe? ferentie met een drankje en een hap- Voor feestelijkheid is er natuur- En vooral: Waar halen die kerels de je en een receptie met idem toe". lijk helemaal geen geld. duiten toch vandaan? Tegelijkertijd deden zich, mede doordat het verkeer in het spitsuur plotseling vastliep, een aantal kop- staartbotsingen voor, waarbij in de gemeente Waddinxveen twee personen ernstig werden gewond. Ook vatte een busje tijdens het rijden vlam. De inzittenden bleven ongedeerd. De trein Zwolle-Groningen heeft gisteravond drie kwartier vertraging opgelopen na een botsing met een personenauto op een niet-beveiligde overweg bij Dedemsvaart. De auto was op de overweg geslipt. De bestuurder had zich op tijd in veiligheid kunnen stellen. Bij het Philips-concern zijn thans 252.000 werknemers in dienst, van wie 84.700 in Nederland. Sinds januari vo rig jaar is het personeelsbestand met zesduizend man verminderd. Van hen werkten er tweeduizend in ons land. WASHINGTON Een uit de koers geraakte, van de basis Eglin in Florida gelanceerde oefenraket van het type Mace, is gisteren vermoedelijk over Cu ba gevlogen en 150 km van de Cu baanse kust in zee gestort. Nog tijdens de vlucht van het toestel, dat als doelwit moest gelden voor on derscheppingsvliegtuigen en niet met een oorlogskop was uitgerust, maakte het ministerie van defensie de fout be kend. Dit kennelijk om anti-Ameri kaanse uitbarstingen van Cubaanse zij de voor te zijn. Een supersonische straaljager van het type Phantom heeft de raket nog 144 km lang boven de Golf van Mexico nagejaagd om te pogen hem neer te schieten. Hoewel het toestel hem met zijn boordwapens raakte, vloog het pro jectiel door. Ook een poging om de ra ket van de grond af te laten ontploffen mislukte omdat het vernietigingsmecha nisme weigerde. Titel van opera lokte dieven LONDEN Gewapende mannen met nylonkousen voor het gezicht heb ben gisteren uit een kantoortje in het Sadler's Wells Theater te Londen 70.000 gulden gestolen de weeklonen van 250 operazangers en -zangeressen en 14 leden van een balletgroep. Ze dwongen vier meisjes, die de loon zakjes gereedmaakten, op de grond te gaan liggen. De titel van de opera die deze week in het theater wordt opge voerd De diefachtige ekster. BEIROET Dc Intrabank, de grootste handelsbank in het Mid den-Oosten, is gisteren officieel failliet verklaard. Een rechtbank te Beiroet commissarissen aansprakelijk wordt gesteld voor een eventueel tekort. Bij wijze van voorzorg zij de persoonlijke eigendommen van de le den van de raad in beslag genomen. In oktober is de bank gesloten wegens liquiditeitsmoeilijkheden. Dins dag zijn vier accountants gear resteerd, omdat ze een vervalste balans hadden opgesteld van de bank. Tegen de president-directeur. Bei das, is een arrestatiebevel uitgevaar digd. Hij verblijft thans in Brazilië. PARIJS De Franse sterrenkundige Dollfus heeft de tiende sateliet van Satumus ontdekt. Het hemellichaam heeft een doorsnede van 160 tot 320 kilo meter. Sinds 1898 zijn geen nieuwe ma nen van de planeet meer ontdekt. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TT ET is uit met de schone schijn in de Arabische we reld. Egypte's Nasser heeft zich nu openlijk gemengd in de bin nenlandse aangelegenheden van Jordanië en Saoedi-Arabië. De koningen van deze landen, Hoessein en Feisal, noemt hij verraders. In beide landen proberen onder grondse bewegingen de macht in handen te krijgen. Bomaanslagen zijn er aan de orde van de dag. In Jordanië zijn het leden van het Pales tijnse bevrydingsfront, die van Egypte en Syrië uit het land zijn binnen getrokken. In Saoedi-Arabië zijn het vooral Jemenitische aanhangers van Nasser, die grote moeilijkheden veroorzaken. Nasser zei onlangs, dat in dit land een revolutie zal uitbreken. „Feisal wil die onderdrukken, maar ik weet wat er omgaat", beweerde hij. Intussen heeft Egypte de strijd in Jemen met grote felheid hervat. Het keert zich thans zowel tegen royalisten als republikeinen. Syrië houdt in het noorden de spanning er in, „hpeldeprikken door speldeprik-aanvallen te doen op nederzet- tin6®n in Israël. De regering van dat land is echter zo verstandig, m dit stadium geen vergeldingsmaatregelen te nemen Want daar wacht Syrië op. Het was voor Nasser een enorme tegenvaller, dat koning Hoessein niet ten val werd gebracht, maar zich integendeel tegen het Palestijnse bevrij dingsfront keerde. Mede dank zij de hulp, die koning Feisal aanbood, kon Hoessein ook de onaanvaardbare eisen van andere Arabische landen naast zich neerleggen. Nassers ondermijnende activiteiten in Saoedi-Arabië zijn in eerste instan tie bedoeld om de troepen van dat land te binden. Hoe meer militairen nodig zijn voor handhaving van de binnenlandse veiligheid, hoe minder er beschik baar zyn voor steun aan Jordanië en Jemen. Dat er in Saoedi-Arabië revolutie kan uitbreken, hoeft geen grootspraak van Nasser te zyn. Er ligt voldoende conflictstof. Zo kan Nasser rekenen op de aanhangers van de afgezette koning Saoed, de oudste broer van Feisal die nu in ballingschap in Egypte leeft. Koning Hoessein van Jordanië houdt onder tussen het initiatief in handen. Hij vroeg om Op leven en doof] een bijeenkomst van de Arabische Liga, te hou den in zijn eigen land. Het Palestijnse vraagstuk betitelde hij als een kwestie van leven of dood in „een deel van ons nationale bestaan". Ook vergat hij niet te onderstrepen, dat de Arabische solidariteit moet £°Hrfep0wrr i, !iij ?asJcr de wind uit de zeilen* Voor Hoessein is de Palesftynse kwestie inderdaad een zaak van leven of dood. En Nasser weet heel goed, dat de Jordaanse koning tot het laatst toe voor zijn leven" zal vechten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5