Een ivoord voor vandaag Kerken vragen alsnog subsidie voor bouw Geref. synode begint 8 mei Jongetje van 7 jaar geen lijsttrekker Rentabiliteit spoorlijnen in studie Geen vaatwerk op de avondmaalstafel Hongerstaking afgelast GEEN MISVIERING AAN TAFEL THUIS Wilson: Toestand Britse pers een schandaal Baby won het van politie Hongaarse bisschoppen vragen emeritaat MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN Uw probleem is het onze..... DONDERDAG 5 JANUARI 1967 „Ik kende Hem niet", zegt Johannes de Doper van Christus. Hoe kan dat? Hij kende toch zijn bloedeigen neef roei? Hij moet toch wel gehoord hebben van de engelenboodschap aan Maria? Er is een geweldig verschil tussen de prediking van deze pro feet, zoals we die aantreffen in de synoptische (de eerste drie) evangeliën en in het evangelie van de apostel Johannes. Marcus, Mattheüs en Lucas laten De Doper spreken van oor deel. De bijl ligt reeds aan de wortel der boom. Hij spreekt van Christus „die sterker is dan ik". Hij schildert Hem met de ..wan (zeef) in Zijn hand". Hij laat Hem het kaf verbranden. Maar na de doop van Christus spreekt hij anders. Christus is „het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemtDaar zien we de Here Jezus niet als de grote Rechter maar als de nederige Verzoener, niet als de „Sterke", maar als de ..Zwakke". En ineens begrijpen we waarom Johannes de Doper spreekt van „ik kende Hem niet". Hij heeft tijdens de doop ineens dat andere aspect van het evangelie gezien. Hij heeft de Heer gezien in Zijn Dienstknechtgestalte. Hij weet ineens dat Hij die oordeelt, ook degene is die vergeeft. De bijl wordt gehan teerd door het offerlam van God. We lezen vandaag: Johannes 2 1325. Voorstel-Bogaer s (huurbelasting) werkt vertragend" DEN HAAG Het voorstel van oud- minister Bogaers om bewoners van wo ningwetwoningen met een inkomen bo ven 12.750 een extra heffing op te leggen werkt eerder vertragend op de; doorstroming dan stimulerend, zoals drs. Bogaers verwachtte. Deze opvatting heb ben de vier landelijke federaties van wo ningbouwverenigingen woensdag uiteen gezet voor de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die met de bestude ring van dit wetsontwerp is belast. De voorzitter van tie Nationale wo ningraad, mr. E. Van Haersma Buma, somde verschillende bezwaren 'egen het voorstel van oud-minister Bogaers op. Hij betoogde dat uit enquêtes was gebleken dat in vrijwel geen enkele gemeente de mogelijkheid tot doorstro ming aanwezig ls wegens gebrek aan woningen. Bovendien is het huurverschil tussen gesubsidieerde woningen vaak zo groot dat de animo om door te stromen gering is, omdat men in veel gevallen een dub bele huur moet betalen voor huizen met een zelfde nuurgerief. In Rotterdam bijv. is geconstateerd dat veel gegadigden die zich hadden laten inschrijven voor een woning in de Alexanderpolder met een huur van on geveer 190 per maand, zich terug trokken toen men hoorde dat er een heffing op het wonen in woningwetwo ningen zou komen. Mr. Van Haersma Buma was deel dat cr maar een redelijk systeem voor het opleggen van heffingen is. na melijk vaststelling van huur in ver houding tot het inkomen. Dit zou aan niet «lleen voor woningwetwoningen maar voor alle huurhuizen moeten gelden. Republikeinse partij: Te weinig zekerheid DEN HAAG De republikeinse partij heeft geen lijst ingediend voor de Tweede-Kamerverkiezingen omdat het bestuur „het onverantwoord vindt het beginkapitaal van de partij te ver doen aan garantiesommen, wanneer niet met voldoende zekerheid kan wor den verwacht dat dit er weer uit zal komen". Het bestuur acht het ongewenst via eèn mogelijke verkiezingsnederlaag even in het nieuws te komen. „De royalistische partijen zouden deze on getwijfeld uitbuiten en honend ver klaren, dat de republikeinse gedachte in Nederland blijkbaar weinig aan hang heeft". Het partijbestuur beweert dat het tegendeeïd het geval is. Behalve de republikeinse partij heb ben ook de Nieuw Democratische Par tij, de Nationale Christelijke Unie en Progressief Rechts het laten afweten. Kroon moet uitspraak doen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Drie kerkelijke gemeenten hebben een beroep op de Kroon gedaan om alsnog subsidie te krijgen voor kerken die zij hebben gebouwd. De aanvrage was door het ministerie afgewezen. Het zijn dc rooms-katholieke parochie van Doesburg, gereformeerde kerk van Veendam en de doopsgezinde gemeente van Emmen. De minister van volkshuisvesting I dat deze kerken gebruikt zouden en ruimtelijke ordening heeft de Raad worden ter vervanging of uitbreiding van fltate de drie beroepschriften van de bestaande kerkgebouwen, voorgelegd. Ze zullen volgende week Volgens de wet wordt in een dergelijk door de afdeling geschillen in open- geval geen subsidie verstrekt. Zowel bare zitting worden behandeld. De de parochieraad als de kerkeraad me- Raad van State zal dan advies uit- nen evenwel dat de kerkgebouwen in brengen aan de Kroon, waarna een nieuwe wijken staan en voor die wij beslissing per koninklijk besluit zal j ken bestemd zijn, als zelfstandige worden genomen. i kerken voor die wijken. De doopsgezinde gemeente van Em men waste vroeg aan de bouw begon- men was te vroeg aan de bouw begon- 1961 gegund. Toen men in Emmen hoorde dat op die datum de subsidie mogelijk werd, legde de aannemer ijlings de bouw stil en hervatte die pas na de datum van 1 maart. (Van een onzer medewerkers) Zowel van kerkelijke ^ls van mi nisteriële zijde wordt ae uitspraak met belangstelling afgewacht. Hij kan ook van belang zijn voor andere ker kelijke gemeenten en is in ieder ge val belang voor het ministerie, dat de subsidies voor kerkbouw toewijst. Uitbreiding? In Doesburg en in Veendam wer- den kerken gebouwd in een nieuwe wijk. Subsidie werd afgewezen, om- Vonnis rechtbankpresident: UTRECHT Rechtbankpresi dent mr. Plugge heeft de voorzitter van de Christelijke Nationale Volkspartij voor Monarchale De mocratie, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, verboden zijn zeven jarige kleinzoon te laten optreden als lijsttrekker buiten mededin ging van zijn partij. Ook mag d* heer Van Os op straffe van een dwangsom van tienduizend gul den geen foto van het ventje publiceren in circulaire of folders van zijn partij. M in Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te H. I. Ambacht (vac. P. H. de Pree): J. N. de Ruiter te Beekbergen; te Arnhem (vac. J. Vinkenborg): J. Grol- le te Groningen; te Rinsumageest (toez.) H. Kremer te Sellingen. Aangenomen het beroep v. d. gen. sy node tot pred. voor bultengew. werk-' zaamh. (stafdocent a. d. Horst te Drie bergen): C. Petri, woonacht. te Oegst- geest. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (vryyem.) DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Rotterdam: H. Weth- nar te Zaandam. GEREF. GEMEENTEN de partijvoonitter en vader van de „lijsttrekker", de heer N. J. van Os sr. had aangespannen. De heer N. J. van Os meende namelijk dat zün zoontje belachelijk werd gemaakt. Bovendien had hij er bezwaar tegen dat het kind door zijn vader politiek werd gebruikt „tegen zijn wil en zonder zijn toestemming". Van Os jr. heeft ge probeerd publikatie van naam en foto van zijn zoontje tegen te houden. Toen niet lukte, spande hij vorige week het kort geding tegen zijn vader aan. LACUNE De heer Van Os sr. heeft de aandacht willen vestigen op een lacune in de Kieswet, Deze sluit namelijk het kan didaat stellen van minder-jarigen niet uit, terwijl men evenwel om werkelijk gekozen te kunnen worden tot lid van de Tweede Kamer minstens 25 jaar moet In het vonnis zegt mr. Plugge dat de heer Van Os sr. heeft gehandeld in strijd met de zorgvuldigheid die hij ten opzich te van zijn zoon en kleinzoon in acht behoort te nemen. De heer Van Os sr. behoort zijn kleinzoon niet eigenmachtig bij de politiek te betrekken, aldus mr. Plugge. Vertegenwoordigers van de drie ge meenten waarin het jongetje kandidaat is gesteld, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, Waren gistermiddag op de recht bank in Utrecht om een afschrift van het vonnis In ontvangst te nemen. (Van onze parleraentsredactie) de Waalkerk te Amsterdam. Op de avond van de achtste mei zal in diezelfde kerk een voorbereidende bidstond worden gehouden, die geleid zal worden door ds. P. van Strien, praeses van de vorige synode. In Amsterdam zal de synode een moderamen kiezen, en commissies voor preadvies benoemen. Zeer waarschijn lijk zullen ook nog enkele zaken worden afgehandeld. Daarna gaat de synode uiteen om de stukken te bestuderen. Zij komt dan eind augustus weer bijeen om haar nor male zitting naar gewoonte te houden op De Blije Werelt in Lunteren. Broodfabriek voor ton benadeeld HAARLEM Drieëntwintig maga zijnbedienden, chauffeurs en broodbe zorgers van de broodfabriek Van Win kel in Beverwijk hebben in de laatste anderhalf jaar aan brood en andere artikelen een bedrag van 130.000 niet afgedragen. Zij kregen vanmiddag ge vangenisstraffen variërend van één tot zes maanden. Enkelen van hen kregen een boete. Jonge schoolbladredacteuren verzaakten dindag plotseling hun roeping. In plaats van uit voerig aantekeningen te maken van wat minister Luns hun alle maal te vertellen had, bestorm den zij de minister van buiten landse zaken om zijn handteke ning te bemachtigen. Luns liet zich overhalen, on der het motto „Tien van mij voor één van Moulijn". De schoolredactueren waren van 2 tot 4 januari bijeen voor hun zevende conferentie. Raad voor de Eredienst meent (Van kerkredactie) HEEREWAARDEN - De 50-jarige landbouwer Willem van Hoften, die gis teren in hongerstaking ging om zijn eisen tot schadevergoeding tegen rijkswater staat en de domeinen kracht bij te zetten, heeft zijn actie nog dezelfde dag moeten Hij kwam gistermorgen tijdens werk- ling stellen. Zijn huisarts constateerde een hersenschudding en schreef bedrust voor. Noodgedwongen moest de landbouwer Verklaring van Vaticaan: DEN HAAG Het avondmaals- zilver mag niet altijd op de avond maalstafel te pronken staan. Het doopwater moet na afloop worden weggegoten uit het doopbekken. De kanselbijbel mag niet eeuwig open op de kansel liggen. Dit* schrijft de hervormde Raad voor de Eredienst aan de kerkeraden en predikanten, in de hoop dat zij deze goede raadgevingen zullen be spreken. De liturgische brieven worden gepu bliceerd in „Woord en Dienst" het her vormde blad voor ambtsdragers. In de eerste brief wordt aandacht geschon ken aan „liturgische slordigheden." Volgens de raad hoort het avond- maalszilver niet op de avondmaalstafel thuis. Deze gedachte wordt verdedigt met de uitspraak: „Maar het gaat dan toch om niet meer dan vaatwerk: en als wij niet ontbijten staan de bordjes in de kast." De tafel mag wel blijven staan, want die kan dan gebruikt worden voor an dere handelingen, „net als thuis." Een mooie oplossing vindt de raad dat het vaatwerk geplaatst wordt in een nis, ROME Het Vaticaan heeft krachtig stelling genomen tegen het streven, om de mis te vieren op de eenvoudige wijze van de oud christelijke gemeente met ver waarlozing van het gebruikelijke ritueel. Hoewel er geen bepaalde landen of personen genoemd zijn, meent men, dat de kritiek zich speciaal richt tegen Nederlandse en Vlaamse jongeren. De laatste tyd zjjn in Italiaanse bladen artikelen en foto's verschenen over misviering in Nederland en Bel gië bij gewone eettafels in particuliere huizen. De priester zou volgens déze berichten gewone kleding dragen. In de plaats van de kelk wordt een Beroepen te Zoetermeer: P. Blok te Dlrksland, die bedankte voor Ridderkerk en voor Oost-Kapelle. Bedankt voor Westkapelle: M. G. Mouw te Middelharnis. Tweetal te Lethbridge (AU. Can.): C. nuari j.I. zodanig herzien dat aan het 1 gewoon glas gebruikt en in plaats van Harinck te Utrecht te J. C. Weststrate te einde van dit jaar de opbrengsten en de hostie gewoon brood. Dit zou in ds. Harinck werd kosten van alle lijnen berekend kun- sommige gevallen geschieden onder nen worden. Daarna kan worden vast- begeleiding van jazzmuziek op gui- gesteld hoeveel schadeloosstelling de taar, trom en banjo. NS nodig heeft. Dit houdt echter niet in dat eerder geen enkele onrendabele' DA1T A AC lijn gesloten kan worden. 1 „Op deze wijze wordt wat van na- Minister De Quay zei dit gisteren in ture heilig is. omlaag gehaald tot LONDEN Premier Harold Wilson heeft met zoveel woorden gezegd, dat de vakbonden mede de schuld zijn van de erbarmelijk slechte positie, waarin het over grote deel van de Britse pers ver keert. Hij zegde de krantenuitge vers hulp toe om aan deze onge zonde toestand een einde te ma ken, voorzover deze hulp niet in strijd is met het beginsel van de persvrijheid. Anderzijds hebben de directies zich te veel laten Intimideren door de eisen van de vakbonden. Wilson noemde de eisen van de vakbonden een „na tionaal schandaal". Cecil King, een van de grootste uit gevers, was het geheel met de premier eens. HU pleitte voor krachtige lei ders van de Britse pers. Soms wordt geaarzeld nieuwe technische maatre gelen te treffen uit angst, dat de vak bonden handhaving van de huidige personeelsbezetting eisen. Dit laatste is overigens een gege ven, dat voor de gehele Engelse in dustrie geldt. Het middel dat de vak bonden te baat nemen om werkloos heid tegen te gaan, is handhaving van de personeelssterkte, ongeacht de kon- sekwenties, die dit heeft voor de mo dernisering van het industriële appa raat. King: „Waar zwakke directies zyn, worden de eisen des te brutaler". Het blad The Economist heeft uit gerekend. dat zeker 50 miljoen gul- Vijftienhonderd GOUDA Niet ruim vijfhonderd, zo-1 antwoord om onder deze omstandig- als rlsteren abusievelijk vermeld werd. w maar ruim vijftienhonderd mensen heden tot sloop over te gaan. woonden dinsdag de begrafenis van dr.Vandaag zouden B. en W. beslissen of C. Steenblok bij. De stoet, die door de de heer Van Donkelaar een half jaari stad trok. telde meer dan honderd auto's.1 uitstel krijgt. I den aan arbeidsloon zou kunnen wor den bespaard als de directies afspra ken betreffende overwerk met de vakbonden zouden wijzigen of nege ren. Vierduizend functionarissen m de Londense krantenwijk Fleet Street zijn overbodig. Premier Wilson signaleerde het feit, dat in de huidige omstandigheden een krant met een oplage van twee miljoen nauwelijks rendabel is, ter wijl de inkomsten uit advertenties de inkomsten uit abonnementsgeld zoda nig overtreffen, dat een prijsverhoging de levensvatbaarheid van de krant niet eens garandeert. EDERVEEN De enkele maanden ou de baby van de familie Van Donke laar In Ederveen heeft gisteren ver hinderd, dat de noodwoning van de ouders werd afgebroken. Geëscorteerd door 17 politie-agenten onder leiding van hoofdcommissaris H. C. P. van de Werf kwam een aan tal gemeentewerklieden van de Ge meente Ede om de zonder vergun ning gebouwde woning te slopen. Nadat er rond het houten huis wat har de woorden waren gevallen tussen leden van de Boerenpartij en verte genwoordigers van het gezag, werdl men het erover eens. dat eerst een arts moest worden geraadpleegd om dat er een baby ziek op bed lag. De ontboden dokter achtte het van schelle en lichte muziekinstru menten in de kerk verboden is. Dit geldt niet voor landen als in Afrika waar de slaginstrumenten ,een andere rol spelen, dan in de westerse landen. De moderne muziek mag in de litur gie alleen aangewend worden naar de mate, waarin zij een gewijd karakter zal hebben aangenomen in plaats van het mondaine of sensuele. De moderne muziek brengt bewegingen, gebaren en gedrag met zich mee, die niet te verenigen zijn met een heilige plech tigheid. De pater wees er verder nog op, dat de eucharistieviering niet verward moet worden met de „agape". Kardinaal Alfrink liet gisteravond weten, dat hy met eventueel commen taar wil wachten, totdat hij de be schikking heeft over de tekst van de in Rome uitgegeven verklaring. Kanselbijbel Het doopwater mag niet in het bek ken blijven staan, zegt de Raad nog en de kanselbijbel mag niet altijd open liggen: „Ondanks alle bibliofilie: Ook de kanselbijbel blijft een gebruiksvoor werp. Die moet open en dicht." Erkend wordt dat de meeste oude kanselbijbels met hun Gothische letters niet meer te lezen zijn. De bijbel waar uit de Schriftlezing wordt gedaan, zou eigenlijk identiek moeten zijn met de kanselbijbel. Het artikel gaat niet in op het pro bleem, dat er eigenlijk nog geen echte, zeer grote kanselbijbels zijn in de Nieu- de Tweede Kamer tijdens de behande ling van de begroting van verkeer en waterstaat. De bewindsman deelde de heer Van der Peijl (c.h.) mee dat de Westerschel- deveren over 1966 waarschijnlijk een tekort zullen hebben van 7,5 miljoen. In vergelijking met andere landen noemde prof. De Quay de veertarieven laag. Aan tariefsverhoging was zijns inziens niet te ontkomen. In verband met de bijzondere ligging van West-Vlaanderen toonde hij zich bereid het vraagstuk van de Wester- scheldeveren nog eens te bezien zonder overigens verder een concrete toezeg ging te kunnen doen. U. WENEN-Drie Hongaarse bis en de raad voor dc toepassing van de settoppen nebben in verband met menselijk niveau", zo zei pater Anni- bale Bugnini gisteren op een perscon ferentie, waarin de verklaring werd geïntroduceerd. De verklaring is af komstig van dc congregatie der riten concilieconstitutie over de liturgie. „Al die eredienst-manifestaties, ont sproten aan particulier initiatief, lei den onvermijdelijk tot ontheiliging van de liturgie, die de zuiverste uit drukking is van het eerbetoon aan God door de kerk", aldus het docu Dergelijke praktyken kunnen niet gerechtvaardigd worden met het argu ment. dat ze in overeenstemming zijn »«-im uai ie in ci ceuaieiiiiuiug Op korte termijn zal minister De met de modernisering van riten Quay in overleg treden met het land- eredienst, waartoe het concilie bouwschap en het waterschap van de - ----- Biesbosch over een bijzondere schadere geling voor dit gebied in verband met de veelvuldige wateroverlast van het laatste jaar. Hij achtte het nog veel te vroeg om nu al plannen te gaan opstellen voor het Reimerswaalproject. Anders lopen we het gevaar dat we later voortdu rend wijzigingen moeten aanbrengen, aldus prof. De Quay. Deputatenvergadering ROTTERDAM De a.r. deputatenver gadering zal op 14 januari worden gehouden en niet op 14 februari zoals be sloot. Zij zyn strydig met de kerkelijke geest van» de liturgie en schaden de eenheid en de waardigheid van het volk Gods. Op de bisschoppen wordt een drin gend beroep gedaan, om de organisa toren van dergelijke manifestaties, ook al bedoelen zij het goed, vriendelijk, maar beslist tot de orde te roepen, in voorkomende gevallen misbruiken de kop in te drukken en alle niet door de hiërarchie toegestane en geleide initiatieven te verhinderen. UTRECHT Dr. B. Rietveld heeft besloten toch niet uit de redactie van het blad Gezond Gezin te treden, zoals hij bekendmaakt in het laatste r mer van Centraal Weekblad. Op 17 december plaatste C.W. artikel van dr. Rietveld, getiteld „Cha os rond eros?: een misgreep", waarover ij in ónze krant berichtten. Dr. Rietveld gaf toen te kennen de SCHEL samenwerking met de redactie van Ge zond Gezin te willen verbreken. Nu Pater Bugnini herinnerde er op dei schrijft hij dat een gesprek met de re gisteren abusievelijk in de kop van persconferentie aan, dat volgens eenldactie hem tot ander inzicht heeft ge- ons bericht stond vermeld. decreet van paus Pius X het gebruik I bracht. hun leeftijd de paus om emeritaat gevraagd. Een van de drie, dr. Endre Hamvas van Kalocsa, is sinds 1961 het hiërarchisch hoofd van alle Hongaarse bisschoppen. Bisschop dr. Joseph Petery is reeds lang door de staat alle ker kelijke functies ontnomen. Zy zyn beide 76 jaar oud. De derde Dr. Rietveld blijft bij Gezond Gezin aftredende bisschop, Lajos Shvoy is reeds 87 jaar oud. Bovendien heeft de apostolische administrateur van het bisdom van Mindszentys dr. Schwarcz- Eggenhofer, om emeritaat gevraagd ir verband met zyn leeftijd. Dit verzoek plaatst de paus voor eer. byzondere moeilijkheid. Hongarije telt elf bisdommen, maar er zijn op het moment nog maar vier bisschoppen daadwerkelijk in functie. Zou de paus het ontslag van deze bisschoppen aan vaarden dan blijven er maar twee ii dit land over. De laatste jaren heeft de paus geen nieuwe bisschoppen benoemd maar al leen administrateurs, die rechtstreeks aan hem verantwoordelykheid schul dig zijn. Met spanning wacht men in rooms- katholieke kring op wat kardinaal Mindszenty gaat doen, die in maart 75 jaar wordt. Dan kan hij de paus zijn ontslag aanbieden. In dat geval zou de paus met de Hongaarse regering kun nen gaan onderhandelen over een nieuwe regeling van de verhouding kerk en staat in dat 1 and. Weigert Mindszenty dan dreigt zyn kerk een kerk zonder bisschoppen te worden. Akkoord van SVB met Russische studenten (Van onze onderwijsredactic) AMSTERDAM Een delegatie van de Nederlandse Studentenvakbewe ging. die in Nederland is teruggekeerd van een bezoek aan Rusland, heeft met de Studentenraad van de Sowjetunie een overeenkomst gesloten om te ko men tot uitwisseling van delegaties, in formatie en literatuur. Men werd het ook eens over enkele hedendaagse problemen. Zo werden de bombardementen op Vietnam veroor deeld. we Vertaling, die een sieraad zUn voor het kerkgebouw door de wijze waarop zij ingebonden zijn. \yel wordt gezegd dat de vertaling zelf nog geen sieraad is voor de Kerk: Hy is „mis schien wat voorbarig op de kansels verschenen." Wordt er gelezen vanaf de avond maalstafel dan mag daarop geen kathe der geplaatst worden. In dat geval wil de raad dat de poten hoger worden, Om te lezen moet de tafel 90 centime ter in plaats van 70 centimeter hoog zijn. maar dan is hij niet meer te ge bruiken voor de avondsmaalstafel. Brieven die niet cUn voorsten van naam en adres kannen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra- Kn die niet onderling met elkaar verband staan moeten In af* zonderlUke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Een dirigent van een zang koor verdient 25 per week. Is et nu loonbelasting verschuldigd of en kel inkomstenbelasting? Moet de vereniging of de dirigent dit vol doen? Hoe staat het met de sociale lasten? Antwoord: In de regel is een diri gent van een vereniging bij de uitoe fening van zijn werk zelfstandig. Er kan dan niet van een dienstbetrek king worden gesproken. Zou de ge zagsverhouding tussen bestuur en di rigent echter zo ver gaan, dat zij gelijk is aan de gezagsverhouding bij een normale dienstbetrekking, dan is er wel loonbelasting verschul digd evenals premies voor sociale verzekering. Hiervoor moet de niging dan zorgen. Als de bedoelde dirigent meer koren heeft, mag men daaruit afleiden dat er in zijn geval geen sprake is van een normale dienstbetrekking. Hij kan dan als een zelfstandige worden aange merkt Hij zal zijn verdiensten voor de inkomstenbelasting moeten opge ven. Vraag: Wat is de hoogste uitke ring die een invaliditeitstrekker kan ontvangen? Antwoord: Wanneer iemand 100 pet. arbeidsongeschikt is, heeft hij krachtens de interimwet invalidi- teitsrentetrekkers recht op een uit kering van 5.628 per jaar. Vraag: Kan men een onbewoon baar verklaarde woning weer be woonbaar maken? Bouwkundig is dit mogelijk. Komt men dan voor subsidie in aanmerking? Tot welke instantie moet men zich wenden? Antwoord: Het is inderdaad moge lijk, als er dan een woning ontstaat, die aan de bouwverordening vol doet De toestemming daartoe wordt alleen verleend bij besluit van de gemeenteraad. De meeste kans van slagen heeft men, wanneer er een bouwplan wordt gemaakt en dit aan de gemeente wordt voorgelegd. Voor deze verbouwing wordt geen subsi die gegeven. Vraag: Waar kan men in Neder land een cursus volgen voor archief- beambte? Antwoord: Bij de rijksar- chiefschool, Blijenburg 7. Den Haag (rijksarchivaris) en de bedrijfsar- chiefschool, Bezuidenhoutseweg 43, Den Haag (bedrijfsarchivaris). Vraag: Een der beide firmanten van een bedrijf is overleden. Nu loopt er een aanvraag voor een pa tent, ingediend voor dit overlijden en staande op naam van beide fir manten. Voor de wettelijke datum van de boedelscheiding (er zijn ook onmondige kinderen in het geding) zal bovenbedoelde aanvraag niet afgewikeld kunnen zyn. Welke rechten kunnen zy te zijner tijd op dit patent als dit verleend wordt laten gelden. Antwoord: Het is mogelijk om bij wederzijds goedvinden het aange vraagde octrooi buiten de boe delscheiding te houden totdat de waarde er van bepaald kan worden. Ook bestaat de mogelijkheid boe delscheiding te vragen in gedeelten, zover dit voor verwezenlijking vat baar is. Is de wederpartij het met zodanige regeling niet eens, dan is het verstandig advies van een no- ris of advocaat te vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2