HUISARTSEN BEREID TOT COMPROMIS 4 Commentaren ZEER ZWARE AARDBEVING IN MONGOLIË NOG EENS PRATEN OVER BORINGEN Verhoging tarief PTT noodzakelijk JAM,IN Arrestatie na diefstal schilderijen Donderdag 5 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Diner voor Bruidspaar De regering heeft gisteravond in de Lakenhal te Leiden prinses Margriet en haar bruidegom mr. Pieter van Vollenhoven een diner aangeboden, waaraan ook de voltallige koninklijke familie, alle ministers uitgezonderd minister Veldkamp wiens echt genote plotseling in een zieken huis moest worden opgenomen en vele andere autoriteiten aan- De regering had Leiden voor het diner gekozen, omdat de prinses en de heer Van Vollen- hoven elkaar daar tijdens hun studiejaren hadden leren kennen. De minister-president prof. dr. J. Zijlstra bood het paar een an tieke mahoniehouten Hollandse barometer aan. Op de foto's, van boven naar beneden: prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven waren het stralend middelpunt- Prinses Irene had minister Luns als ta felheer, de koningin minister president Zijlstra en prinses Beatrix minister Biesheuvel. Officiële toespraken werden niet gehouden. Conflict nog tijdig van de baan? Dreiging van prijzenbeschikking Regering komt ten dele tegemoet Pensioenregeling gaat 1 juli in De oplossing van het conflict artsen-ziekenfondsen lijkt dichtbij. Enkele ministers, onder wie premier Zülstra, hebben gisteren langdurig met een delegatie van de huisartsen gesproken. Onzinnig (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De acht dagen uitstel in het nieuwe jaar, die de huisartsen aan de uitvoering van hun beslissing hebben ge geven, lijken het gewenste resultaat te hebben. Politieke ak- tiviteiten in Den Haag wijzen erop, dat wellicht nog vóór maan dag een compromis over de artsenhonoraria zal worden bereikt, zodat de breuk in de samenwerking met de ziekenfondsen nog op het laatste moment wordt afgewend. Deze ontwikkeling is niet zo opzienba rend. omdat de standpunten van rege ring. huisartsen en ziekenfondsen elkaar reeds dicht waren genaderd, bovendien de verdeeldheid onder de huisartsen bij de dag toeneemt en de doktoren beducht zijn voor de invoering van een honora riumstop in de vorm van een prijzenbe- schikking van de regering. Dit laatste 2>ou kunnen betekenen dat het maximum-tarief van de artsen wordt vastgesteld op bijvoorbeeld 6 per con sult en 10 per visite in plaats van de gevraagde resp. ƒ8 en 12. De artsen zouden dan nog verder achterop raken. Ten departemente werd daarbij gedacht aan een terugbetaling door de zieken fondsen van resp. 4 en 6, zodat voor de ziekenfondspatiënt een eigen risico zou ontstaan van 2 per consult en 4 per visite. i reeds schreven i gelegen dat artsen wordt voorkomen. Bij een conflict zouden de belangen van de ziekenfondspa tiënten immers in alle gevallen geschaad worden. ZEKERHEID Het moeilijke punt waarom het gaat is de huisartsen voor de toekomst een gro-y tere zekerheid te geven omtrent de toe gezegde 51 procent extra honorarium verhoging. Over het bedrag zelf bestaat overeenstemming. Dit jaar zouden de artsenhonoraria dan slechts met 8 pro cent omhoog mogen. Het betalen door de ziekenfondspatiënten zelf is van de baan indien de regering en huisartsen het deze week alsnog eens worden. Het optimisme over belegging van het conflict is gisteravond sterk toegenomen, i nadat hoofdbestuursleden van de Lande- j lijke hulsartsen vereniging en de voor zitters van de Maatschappij ter bevorde-1 ring van de geneeskunst gesprekken had- den gevoerd met minister-president Zül- j stra, minister Bakker (pryzen) en minis- j ter Veldkamp (lonen) Over verschillende mogelijkheden is j gesproken en het leek er vanmorgen op dat de huisartsen alsnog akkoord zullen gaan met de 51 procent en de 8 pro- cent. zü het in een enigszins anders op-1 gesteld plan. ONDER DRUK Gisteravond nog kwam het centraal be stuur van de LHV in spoedeisende verga dering in Den Haag bijeen. Vandaag zou het zijn standpunt over het nieuwe voor stel aan de regering meedelen. Onder druk van de dreigende honorariumstop van minister Bakker leek het er van morgen steeds meer op dat de huisartsen bereid zouden zijn het compromis te aan vaarden. In laatste instantie zal echter de leden vergadering van de huisartsen over het plan moeten beslissen. Deze vergadering zou tegen vrijdagavond byeen moeten worden geroepen. Nog juist voor maandag 9 januari, de datum waarop de betaling door de ziekenfondspatiënten moet in gaan. kunnen dan alle moeilijkheden var de baan zyn. RECHT ERKEND De 51 procent extra honorarium-verho ging voor de jaren 1968, 1969 en 1970 zou de regering wat minder sterk afhankelijk hebben gemaakt van de economische si tuatie van ons land op dat moment er bovendien zou het recht van de huis artsen op deze verbetering duidelijker zijn erkend. Ook de pensioenvoorstellen zouden nog iets meer tegemoet komen aan de wen sen van de huisartsen. De 51 procent zal alleen in dat geval niet doorgaan indien sprake is van een „economische ramp". De ingangsdatum van de pensioenrege ling is van 1 oktober teruggebracht naar 1 juli van dit jaar. Van deze laatste ontwikkeling ii gesprekken tussen regering en huisartsen zijn de ziekenfondsen nog niet officieel op de hoogte gesteld. MOSKOU Een zware aardbeving heeft vanmorgen het noorden van Mon golië getroffen. Volgens radio Moskou was de kracht van de beving in het epi centrum 10 (de seismische schaal loopt tot 12). Het is nog niet bekend of er dicht bevolkte gebieden zyn getroffen. In 1957 deed zich in Mongolië een der gelijke beving voor. Het was toen de zwaarste in de moderne geschiedenis. Het aantal doden bedroeg 1200. Ook in andere delen van de Sowjet- unie zijn (minder zware) schokken ge- .voeld, zelfs in Japan. In Wiesbaden zijn vanmorgen eveneens lichte aardbevingen geregistreerd. Vol gens de politic werd geen schade aange richt. Waarschijnlijk houden deze schok ken verband met de zware aardbeving in Mongolië. In het noorden van de Peloponesus ;l'g'ng bij de wet zal vragen «i 'Griekenland» zijn gisteren door een algemene maatregel van bestuur tot uit California groentesoep uit blik zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvla (Van parlcmentsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer vindt, dat de regering, alvo rens haar standpunt bekend te maken over de voorwaarden waar onder de exploratie en exploitatie van het Nederlandse deel van het continentale plat zal kannen ge schieden, daarover eerst nog eens vertrouwvol beraad moet voeren met de betrokken Kamercommis sie. Deze wens werd gistermiddag geuit bij de behandeling van de be- groting-1967 voor economische za ken. aardbeving van middelmatige kracht acht mensen gewond. Ongeveer 500 huizen werden ernstig beschadigd. Uit angst voor .verdere schokken hebben vele dorpelin gen hun huizen verlaten, en de nacht in open lucht doorgebracht. 29 DODEN BIJ VLIEGRAMP de „natte" mijnwet, indien mocht blijken dat het kabinet-Zijlstra de destijds door minister Den Uyl ont worpen voorwaarden belangrijk heeft gewijzigd. In dat geval zal de a.m.v.b. aan de uitdrukkelijke goedkeuring door de Staten-Gcneraal moeten wor den onderworpen. Gezien de uiteenlo pende opvattingen in de Kamer over deze zaak, kan dit tot een pittig debat I aanleiding geven. I Met uitzondering van de heer Roe- boord te worden. Als zulks voor het verkrijgen van maximale resultaten ten behoeve van de gemeenschap nood zakelijk is, zal de AR-fractie zich niet tegen staatsdeelneming in de explora tie en exploitatie verzetten. dat in ieder geval in 1968 met het bo ren op het Nederlandse deel van het continentale plat zal moeten worden be gonnen. De WD-er Portheine hekelde de „doctrinaire handelwijze" van oud-minister Den Uyl, die hij een slecht koopman noemde, omdat hij een te hoge prijs heeft gevraagd voor een artikel dat hij niet kwijt kon raken. Drs. Den Uyl heeft veel kansen verlo ren laten gaan. Bij de bespreking van andere econo mische problemen besteedde de Kamer vrij veel aandacht aan de werkgelegen heidssituatie. Drs. Roemers zag een dui delijk verband tussen het tempo waar- het kabinet-Zijlstra de betalingsba lans saneert, en de snelle toeneming de werkloosheid. „Van de nood zaak van sanering van de betalingsba lans zijn ook wij overtuigd, maar niet van de juistheid van het tempo waarin dit thans geschiedt, met alle kwalijke gevolgen vandien voor de werkgelegen heid". De meeste sprekers drongen op de vervaardiging van een nota de ontwikkeling van het noorden des lands. SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus Matige vorst Kerken vragen alsnog subsidie voor bouw - pagina Kernmerk. In Hoogeveen wordt de eerste na-oorlogse werklozen- optocht gehouden. Een van de slogans is: „Heden wij, morgen gijDe heer C. Annen is de organisator. Hij oefent kritiek op de regeringspolitiek en zegt: „Dit soort beleid is een gevolg van het feit dat de gewone man geen wezenlijke inspraak heeft in het landsbestuur". Zie pagina 5. Handvol nieuivs op pers conferentie van NTS - pagina Radio TV. Pleidooi van De Quay TN het huisartsenconflict schijnt een kentering te komen door een soepeler houding van de rege ring. Het was nodig, want met de dag werd de situatie onduidelijker. Thans is er sprake van, dat een op de drie artsen het standpunt van het landelijk bestuur niet deelt en zich wel kan verenigen met de honora- riumvoorstellen van regering en zie kenfondsen. Daarom zullen de praktische moei lijkheden van een breuk zo groot blijken, dat deze nauwelijks of niet opwegen tegen het voordeel van het hogere tarief, dat de fondspatiënt moet betalen. Wat is de zin van een breuk, wan neer een groot aantal artsen mis schien zelfs een meerderheid in dividueel toch contracten met de ziekenfondsen gaat afsluiten? Deze mogelijkheid is immers opengelaten. Het geeft overigens te denken, dat belangrijke besluiten genomen kun nen worden door de huisartsenorga nisatie, zonder dat bij de stemming volgens het districtenstelsel de wer kelijke oppositie tot uitdrukking Eigen risico QPMERKELIJK is, dat er particu liere patiënten zijn, die per jaar nog geen 20,- aan de huisarts kwijt zijn. Dat is het bedrag, dat de arts voor de fondspatiënt krijgt en waar van hij zegt, bijna niets over te hou den. Daarom is afremming van het be zoek van ziekenfondspatiënten aan de arts aan te bevelen. De honora- riumvoorstellen lijken vooral geba seerd op dit overmatige bezoek. Een gering eigen risico per visite is aannemelijk. De arts kan zijn prak tijk beter aan, de tarieven behoe ven minder ver omhoog en de zie kenfondsen zitten voor minder grote financieringsproblemen. Het „tientje van Veldkamp" was fors en daarom moeilijk aanvaardbaar. Maar dit eigen risico kan van ver dwijnend kleine omvang zijn, terwijl het maatschappelijk nuttig functio neert. maar deze blijft het weer in ons land nog beheersen. Een depressie die giste- j ten westen van Ierland tot ontwik-; keling kwam is in zuidoostelijke rich ting naar de Golf van Biscaye'getrokken ervolgt zijn weg over Zuid-Frank rijk. Een andere depressie van kleine om vang bij IJsland verplaatst zich lang- het oosten en zal het ko mende etmaal luchtdrukdalingen in Schotland teweeg brengen. Van deze de pressie is morgen nog weinig invloed te bespeuren. In ons land zijn enige stra lingsnachten te verwachten met in het binnenland plaatselijk matige vorst, voor al daar waar enige sneeuw ligt. Verder zullen opklaringen voorkomen en moge lijk in de kustprovincies nog enkele sneeuwbuien. Tevens bestaat er kans op vorming van mistbanken. De tem peraturen zullen overdag tot om het vriespunt oplopen; 6 januari zon op 8.47. onder 16.44; maan Minister Bakker en staatssecretaris Van Son zouden de Kamer vandaag antwoorden. Zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde de Kamer gister avond nog de begroting van cultuur, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Quay heeft gisteren een dringend be roep op de Tweede Kamer gedaan om de verhoging van de PTT- tarieven goed te keuren. Hij noemde deze tariefswijziging, noodzakelijk voor de verdere vooruitgang en ontwikkeling van dit bedrijf. Prof. De Quay rekende de Kamer >or dat de PTT ieder jaar voor in vesteringen een bedrag van 442 mil joen nodig heeft. Van dit bedrag neemt de schatkist 25 miljoen voor haar reke ning. Als de tariefsverhoging niet door gaat zal het voor investeringen beschik bare bedrag aanzienlijk lager zijn. Vooral de dringend noodzakelijke voortzetting van telefoonaansluitingen zal hieronder leiden, aldus de be windsman. De moties van de heren Tolman (c.h.yj en Aantjes (a.r.) raadde hij af. De heer Tolman had er bij de regering op aan gedrongen de op 1 februari ingaande tariefsverhoging voorlopig op te schor ten. De heer De Quay noemde deze fc motie ongewenst omdat ze de PTT op g De heer Aantjes had ernstige be- JI zwaren tegen de voorgenomen verho- ging van het nieuwsbladtarief. Hij vreesde dat de gedifferentieerde nieuwsvoorziening hierdoor in ge vaar zal komen, en drong aan op intrekking van deze maatregel. de PTT krijgt te verwerken steeds gro ter wordt, aldus de minister. De bewindsman wees er voorts op dat slechts zes procent van alle Neder landse dagbladen per post verzonden wordt. De tariefsverhoging zal neerko men op een stijging van drie cent per abonnee per maand. Minister De Quay toonde zich bereid om eventueel de efficiency bij de PTT door een bedrijfseconomisch bureau te laten onderzoeken. Hij was er echter van overtuigd dat de PTT momenteel reeds zeer efficient werkt. De ingediende moties zullen van daag in stemming worden gebracht. LONDEN Scotland Yard heeft vanmorgen vroeg de 32-jarige werk loze Londenaar Michael Hall gearres teerd. Hij wordt verdacht van dief stal van de acht schilderijen uit het Dulwich museum (vorige week vrij dag). Hall is vandaag voor de rechter geleid om te worden verhoord. (Zie elders in dit blad) gevonden van de DC-3. die sedert;uitvoering van de natte mijnwet. „Er Kerstavond werd vermist. Alle 29 inzit- j zeer kostbare tijd verloren gegaan'i tenden blijken om het leven te zijnAR-fractieleider Roolvink, die er bij gekomen. De meesten waren inwonersj de regering op aandrong met het bepa- j recreatie en maatschappelijk werk. De van Bogota, die op weg waren naar len van haar standpunt niet langer discussie hierover tussen minister familie in zuid-Columbia om daar I meer te wachten dan strikt noodzake- Klompé en de Kamer leverde geen en- Kerst te vieren. lijk is. Er dient zo snel mogelijk ge- 1 kei nieuw gezichtspunt op. waaierbiscuits niet duur wel heerlijk Te hoog Dit zou volgens prof. De Quay de PTT 7.5 miljoen kosten. Ook dit bedrag vond hij te hoog. Bovendien bestreed hij de opvatting van enkele Kamerle den dat met deze verhoging een princi pieel andere houding tegenover de nieuwsbladen wordt ingenomen. Het tarief is sinds 1959 van 2 tot 10 cent gestegen, maar nog steeds is het aanzienlijk lager dan de briefport, ter wijl toch de hoeveelheid drukwerk die Top treilermast weggeschoten KOPENHAGEN Een Deens pa trouillevaartuig heeft tijdens een ach tervolging de top van de mast weg geschoten van een Britse treiler, toen deze zich binnen de viermijlszone van de Faroer-eilanden bevond. Het schip wist echter te ontkomen. Aanvankelijk draaiden de vissers na waarschuwings schoten bij, maar toen de Denen een boot uitzetten met een enterploeg, gin gen ze er vandoor. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht ïn uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. en neeriijK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen cjratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1