BOER IN HONGERSTAKING VOOR SCHADEVERGOEDING ,Onze tarwe is zo slecht nog niet' Steun aanleg van Europoort - geul Twee titels voor Lindy Margadant KAMER VRAAGT REGERING: Kritiek in Kamer over verhoging PTT-tarieven verlies voor Bouwmeester eu timman in Hrhaan aan kon finalegroep ur»aau aan k0P 7 WOENSDAG 4 JANUARI 1967 (Van onze sociaal-economische redactie) LUNTEREN Op 1 juli of 1 augustus van dit jaar komt de Europese graanmarkt tot stand. Hoe zal het dan gaan met onze graanproduktie van circa 1,7 mil joen ton per jaar. De heer G. H. Morsink, adj.-directeur van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor land- en tuinbouw Cebeco te Rotterdam is hierover niet pessimistisch ge-1 stemd. bij de ontwikkelingshulp. Op kunstma tige wijze houden Nederland en West-Europa een bietsuikerproduktie in stand en wordt de rietsuiker uit de ontwikkelingslanden met hoge heffin gen zoveel mogelijk buiten het land gehouden. De produktiekosten van on ze suiker zijn het drievoudige van de suiker uit de ontwikkelingslanden. Der gelijke praktijken zijn een aanfluiting voor onze bereidheid tot hulp aan deze landen. Op de akkerbouwconferentie van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in het eonferentic-oord De Blije Werelt wees hij er vanmorgen op, dat de oude Nederlandse akkerbouwgebieden in en direct naast de grootste tekortgebieden in Europa liggen, in de onmiddellijke nabijheid van de randstad Holland met zijn geconcentreerde maalindustrie en mouterijen. Ons land kent een grote graanaf-1 zet voor de veredelingsbedrijven van varkens en pluimvee, er zijn goe de waterverbindingen met het Roer gebied -Westfalen en de Rijn. In dit achterland is een graantekort van 700.000 ton 800.000 ton tarwe en een tekort aan voer- en industriegranen van meer dan 1.000.000 ton. Van be- i lang is ook het nabijgelegen Belgische I industriegebied. Met een zeker optimisme zag de heer J Morsink de prijsvorming voor het Ne derlandse graan tegemoet, al zal daar bij aan bepaalde voorwaarden moeten zijn voldaan. NEUSTIFT Ook op de tweede en laatste dag van de negende Nederlandse jeugd-skikampioenschappen in het Oostenrijkse Neustift bleken de meisjes sneller dan de jongens. De slalom, uitge zet op een parcours van 750 meter met een hoogteverschil van 150 meter, werd bij de meisjes gewonnen door Lindy Mar- gadant, die de eerste manche met 30 poortjes en de tweede met 28 poortjes aflegde in de totaaltijd van 74,3 sec. Zij was hiermee aanzienlijk sneller dan Marinus Sikkes, die bij de jongens eerste werd met 81,5 sec. Lindy Margadant, die maandag als tweede eindigde bij de reuzenslalom, be haalde in de combinatie de eerste plaats met een puntentotaal van 26.70. Miguel Mendes de Leon, maandag winnaar van de reuzenslalom, eiste bij de jongens de eerste plaats in de combinatie voor zich op. De uitslagen luiden: meisjes A: slalom: 1. Lindy Margadant 74,3 sec.: 2. Janny Kets de Vries 76,4 sec.; 3. Elisabeth van Till 79,6 sec; Combinatie: 1. Lindy Marga dant 26.70 pnt; 2. Elisabeth van Till 36.32 pnt; 3. Janny Kets de Vries 50.18 pnt. Jongens A: slalom: 1. Marinus Sikkes 81,5 sec: 2. Maarten'van der Knoop 84,8 sec; 3. Willem Steenstra Toussaint 87,8; Combinatie: 1. Miguel Mendes de Leon 82.54 pnt: 2. Ennius Bergsma 105.61; 3. Willem Steenstra Toussaint 131.34. MüNCHEN In München is giste ren de Duitslandstichting opgericht, met als ere-voorzitter oud-bondskanse lier Adenauer. De stichting zal elk jaar drie „Konrad-Adenauerprijzen" van elk negenduizend gulden, voor journa listiek, literatuur en wetenschappen, uit reiken. (Van een onzer redacteuren) '/")P den 5 Moert, zijnde geweest de bepaelde dag tot de celebratie van het hooge Huwelijk van hare Hoogheidmevrouwe Karolina Prinsesse van Oranje Nas sau, en zijne Hoogheid, Prins van Nassau- Weilburg, vergaderde de Haagsche Schut terij ten half twee uuren, en rangeerde zich, van het Binnenhof, over den Korten en Langen Vijverberg, de Plaets Roiael, door de Hoogstraat en over de Groen markt. tot aen de Groote Kerk. Het moment van de huwelijks inzegening. Op de achterzijde van de tekening werd in 1760 met potlood geschreven: „Pleg- tige trouwsiatie van Carel Christiaen Prins van Nas- sau-W'eilburg, generaal in Hol- landsche dienst en Gouverneur van Bergen en Carolina. Prin ses van Oranje. 5 maart 1760". Op de preekstoel staat de eer waarde heer Elandus van Sta veren. In de onmiddellijke na bijheid van het bruidspaar zien we de erfstadhouder prins Willem V, de Hertog van Brunswijk W'olfenbuttel, prins Adolf van Hessen Philipsthal, de presidenten van de Hoge Raad en het Hof van Holland, de vier bruidsmeisjes en de le den van dc Staten-Gcneraal en de Raad van State. Kreten De Europese verwerkende in dustrieën zullen zoveel mogelijk Euro pees graan en dus ook Nederlands graan moeten kopen. De standsorga- nisatics en de coöperaties moeten hier aan meewerken. „We moeten af van de kreten, dat de Nederlandse tarwe zo slecht is. We zijn bereid om samen met de industrie te zoeken naar objectieve kwaliteitsmaat staven om pCn maximale verwerking van inheems graan te bevorderen." Op de CBTB-conferentie voerde gisteren prof. dr. H. Linneman het woord over de taak van de landbouw Te zelfder tijd reden de Heeren van Zommelsdijk, van Monster, van Humpesch en Van den Boetselaer en twee Lakeien, van het Stadhouder lijken Hof gevolgd van eene ledige Koetse, met zes Pacr- den bespannen, en vier La- keijen, om de vier Dames naer het gemelde Hof af te halen, die verzogt waren om haren Hoogheid de Sleep te dragen, als de Freulen van Hompesch, Van Wassenaer, Starrenberg en Van den Boet selaer". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft dinsdag op minister De Quay een dringend beroep gedaan om Rotterdam krachtig te steunen bij de aanleg van een diepe vaar geul naar Europoort. De heer Jongeling (gpv) sprak de vrees uit dat de minister van verkeer en waterstaat nóg niet voldoende van het grote belang dat de Maasstad by deze vaargeul heeft is door drongen. Het vrouwtje van Stavoren heeft vol gens de legende schuld aan de achter uitgang van deze vroegere Friese ha ven; minister De Quay moet oppassen dat hij niet dc geschiedenis ingaat als „het mannetje van Rotterdam", aldus de heer Jongeling. De liberaal Zegering Hadders spoor de de regering aan met meer enthousi asme de vraagstukken van Europoort te bestuderen. Mejuffrouw Schilthuis (soc.) meende dat de voor grote tankers geschikte vaargeul er moet komen on geacht de financiële problemen die er momenteel bestaan. De heer Van den Heuvel (kath.v.) noemde een vaargeul voor de Europoort van groot nationaal belang. Deze KVP-afgevaardigde opperde de mogelijkheid om voor het hele zuid-westelijke havengebied in ons land (Rotterdam, de Biesbosch en het Scheldebekken) een gemeenschappelijk publiekrechtelijk lichaam op te rich- De heer Van der Peyl (c.h.) drong bij de minister op aan de bewon van de Biesbosch die dit jaar v tcrschade hebben geleden uitkering toe te kennen in verband met de omvang der wateroverlast. Hij betreurde het besluit van de rege ring om de tarieven van de Wester- schelde-veren te verhogen en verzocht de bewindsman de noodzaak van deze maatregel nogmaals in overweging te De c.h.-woordvoerder informeerde wanneer de memorie van antwoord over hef wetsontwerp dat de financiële bijstand aan de waterschappen regelt, komt. Mejuffrouw Schilthuis vróeg of de mogelijkheid geschapen zal worden dat tijdens de bouw van de dam naar Ame land en de verdere uitvoering van dit project, belanghebbenden bezwaren te gen de gang van zaken zullen kunnen inbrengen. Zo begint een kroniekschrijver in 1760 met zijn beschrijving van het huwelijk, dat in dat jaar op 5 maart werd gesloten tussen prinses Carolina, dochter van stadhouder Willem IV en Carel Christiaan, Prins van Nassau Weilburg, „gene raal in Hollandsche dienst en gou verneur van Bergen". Het huwe lijk, dat op 10 januari 1967 in de Gfote Kerk van Den Haag zal wor den ingezegend, is niet het eerste Oranjehuwelijk binnen de eeuwen oude muren van deze kerk. In 1646 trouwden daar Louise Henriette en de keurvorst van Brandenburg, in 1760 prinses Caro lina, in 1790 prinses Louise en de hertog van Brunswijk, in 1901 ko ningin Wilhelmina en prins Hen drik in 1937 prinses Juliana en prins Bernhard. Door enkele „ooggetuigen" zijn we goed ingelicht over de pracht en praal, waarmee het huwelijk van prinses Carolina en prins Ca rel Christiaan in 1760 werd ingeze gend. Nadat de koetsen waren vertrok ken om de vier bruidsmeisjes te halen, vertrokken om drie uur twee kamerheren" van Zijne Hoog heid naer het Hotel van den Heere Vorst van Nassau-Weilburg (de hui dige Koninklijke Schouwburg aan het Korte Voorhout), om zijne Hoogheid te adverteren dat het tijd was om zich naer het voorsz. Hof te vervoegen". Toen de prins op het Binnenhof was gearriveerd, begaf hij zich door het Stadhouderlijk kwartier naar de anti-chambre, waar zijn bruid hem wachtte. Trompetter de rijtuigen (e stappen, want: „dc Trein stond op het Binnenhof ge rangeerd", zo liet de opperstal meester weten. De stoet met het grote aantal rijtuigen werd vooraf gegaan door een officier met trom petter en een detachement van de garde. Tussen de rijtuigen in reden of liepen hoffunctionarissen en mi litaire detachementen. Bij de Grote of Sint-Jacobskerk aangekomen, begaf het bruidspaar zich naar de consistoriekamer, om daar te wachten tot alle gasten ge zeten zouden zijn. Het huwelijk werd ingezegend door de Eerwaarde Heere Elandus van Staveren, oudsten leraer in de Nederduitsche Gemeente van 's-Gravenhage. Hij had „eene korte en cierlijke Reedenvoering, ter ma terie dienende, gedaen, gevolgd van het gewone Formulier des Hu welijks en het Gebed; wordende dit alles besloten door Kragtige en toepasselijke Zegenwenschen en Heilbeden". Receptie Het bruidspaar ging niet terug naar het stadhouderlijk kwartier op het Binnenhof, maar via de Groenmarkt, Venestraat, Spui straat, Kapelsbrug, Lange Po ten, Plein, Lange Houtstraat, Voor hout, Kneuterdijk, Plaats en Noord einde, naar het paleis 't Oude Hof, waar een receptie werd gehou den en waar de leden van de Sta- ten-Generaal en de Staten van Hol land aan de jonggehuwden werden voorgesteld. Om half negen begon hier een diner, dat aan vier grote tafels in vier vertrekken van het paleis werd opgediend. Daarmede waren de plechtigheden van die dag ten VOOR VADER, MOEDER EN KIND UTRECHT De 65-jarige mevrouw M. Bloos uit Woerden is gistermiddag omstreeks vier uur om het leven ge komen toen zij een met automatische halve overwegbomen beveiligde over weg in Woerden overstak en gegrepen werd door een trein. Diefstal van oude meester: eis 18 mnd DEN HAAG Achttien maanden eiste gisteren de Haagse officier van justitie tegen de 24-jarige vertegen woordiger J. B„ die op 16 juli, koTt voor sluitingstijd, een schilderstukje ter I waarde van 40.000 gulden uit l]et Bredi- us-museum heeft gestolen. „Ik begreep wel dat ze de diefstal gauw zouden ontdekken, maar het ging alleen maar om het winnen van de weddenschap," zei J. B. voor de recht- Volgens zijn zeggen schrok de vriend, met wie hij de weddenschap gesloten had, er zelf van en wist niet wat te doen met het gestolen schil derstukje. B. ging snel naar het museum terug, maar de politie had de diefstal reeds ontdekt. Daarop verstopte hij het gesto len schilderstuk van Andriaan Brou wers onder een haringkraam nabij Ockenburg en stelde daarvan in een anoniem telefoontje de politie op de hoogte. Gezien de antecedenten van verdach te vond de officier een flinke straf op j zijn plaats. De verdediger meende dat meer van straatschenderij kan worden gesproken i en bepleitte een lichtere straf. NADEEL VOOR DAGBLADEN (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De per 1 februari voorgestelde verhoging van de PTT-tarieven is dinsdag door de Tweede Kamer uiterst kritisch ontvangen. De heren Tolman (c.h.), Assmann (kath. v.) en Aantjes (a.r.) vonden het volstrekt onjuist dat een dienstverlenend bedrijf wordt ingeschakeld bij de budget taire politiek van de overheid. De heer Tolman zei le overwegen een motie in te dienen waarin om schorsing of matiging van de voorgeno men tariefsverhoging bij dc PTT wordt gevraagd. De heren Aantjes (a.r.), Vermooten /soc.), Joekes (lib.) en Jongeling (gpv) toonden zich weinig gelukkig met het voornemen van de regering om ook het nieuwsbladtarief in de verhoging te be trekken. Naar hun mening was dit in ~triid met de gedachte van de uit 1850 dolerende Postwet, waarin juist de noodzakelijkheid van een laag nieuwsbladtarief wordt beklemtoond omdat hierdoor het contact tussen de burgers wordt bevorderd. Nadeel Mr, Aantjes vreesde dat vooral de dagbladen nadeel van de tariefwijzi ging zullen ondervinden. Met de verho ging van de papierprijs en de invoe ring van t.v.-reclame zit de dagblad pers al moeilijk. Dit gaat ons veel Ie ver. aldus de anti-revolutionaire woord voerder. Hij zei zich nog te beraden over het indienen van een motie over dit onderwerp. Nagenoeg alle sprekers onderstreep ten de noodzaak van een efficiency-on- derzpek bij de PTT. Voorts werden veel bezwaren aange voerd tegen het svsteem van afschrij vingen dat door de PTT wordt toege past. Dit staatsbedrijf mag namelijk af schrijven op basis van vervangings waarde terwijl meestal de histo rische kostprijs hiervoor als basis ge-' bruikt wordt. Hierdoor groeit het Ver nieuwingsfonds sterk aan zonder dat en een maximumbedrag voor dit.fonds is vastgesteld. De liberaal Joekes vreesde dat aan verhoging van de PTT-tarieven vrij wel niet te ontkomen zal zijn. Hij be pleitte een verdere mechanisatie bii de PTT met name invoering van gestan daardiseerde enveloDpen en een code ringssysteem voor de adressen. Hij in formeerde eveneens naar de mogelijk heid o mhet maximum bedrag dat per kascheaue kan worden opgenomen te verhogen. Minister De Quay antwoordt de Ka mer vandaag. „Ik wil sterven voor mijn gezin (Van I onzer verslaggevers) Dr. Boertien (a.r.) vroeg minister De Quay op zijn departement een studie te laten ondernemen naar de concurrentie verhoudingen tussen de verschillende vervoerssectoren. Mejuffrouw Schilt- thuis drong aan op een regeling voor gevaarlijke stoffen. De op 1 januari van kracht gewor den verkeersregels waren volgens de meeste sprekers nog niet voldoende be kend aan de wegverbruikers. De heer Zegering Hadders vroeg de minister of het mogelijk is via enkele t.v.-uitzen- dingen aan deze voorschriften bekendheid te geven .cunsaag gespeciae parujen voor ae tweede ronde van het Niemeyer-jeugd- schaaktornooi in Groningen luiden: Finalegroep: Whiteley (Eng)—Vadasz (Hong) 'iM>: Timman (Ned)Pedersen (Denemarken) 01; Westermaier (W Did)Roth (Oost) Rooze (Belg)Steinberg (Rusl) vk¥z- Stand: 1. Pedersen 1 Vz pnt; 2 3 4. Whi teley, Westermaier, Rooze 1 pnt; 5/6/7 Vadasz. Roth. Steinberg pnt en 1 afge broken partij; 8. Timman 0 pnt en 1 afg. Klassificatiegroep: Seslya (Z SI)Mo les (Ierl) tfeLigterink (Ned)Schau- felberger (W Did) Kiers (Ned)—Zara Dan (Roem) afg; Gralka (Pol)Svesson (Zw) afg. EERSEL Het internationale schaak- tornooi in Eersel is dinsdag voortgezet met de partijen uit de tweede ronde. De uitslagen luiden: Littlewood (Enge land)Limbos (België) VzVz\ Rellstab (W Did)Cornells (België) 01; Stum pers (Ned)Samisch W Did) 1—0; Bouwmeester (Ned)Orbaan (Ned) Vz'i Afgebroken partij eerste ronde: Stum persOrbaan 01 De stand op kop na twee ronde: 1/2. Bouwmeester en Orbaan 1 Vz pnt. BONN Bij een brand in een specia le afdeling van het archief van het do minicanerklooster Walberberg bij Bonn zijn werken van Karl Marx verloren gegaan. De woon- en slaapruimten van het klooster liepen ernstige schade op. HEEREWAARDEN „Ik eet niet totdat deze zaak geregeld is." Met deze mededeling begon de 50-jarige landbouwer Willem van Hoften vanmorgen aan een hongerstaking. Hoelang hij niet zal eten hangt af van beslis singen van de minister van Ver keer en Waterstaat en zijn col lega van Defensie. De heer Van Hoften uit het Betuwse dorp Heerewaarden zet hiermee een actie, die hij drie jaar geleden begon, voort. Op 11 maart 1963 ging hij eveneens in hongerstaking. Toen pro testeerde hij tegen de behandeling die hij ondervond van de staatsdo- Bij de onteigening van een stuk wei land was hem een schadevergoeding toegezegd door rijkswaterstaat. De domeinen, van wie hij dit weiland in pacht had, betaalde echter niet. Toezegging Na vier dagen niet te hebben gegeten kreeg hij de toezegging dat de schade per jaar zou worden berekend. De heer Van Hoften heeft tot nu toe echter geen cent ontvangen. Zijn vee graast nu op een uiterwaard. Vd'ZÖPlv als deze tenminste niet onder water staat. „Vanaf 1961 kamp ik hier al met een oeververlaging, waardoor het weiland meer onder dan boven water staat. Vorig jaar kon mijn vee er bijna nooit op grazen. Ook deze zomer heb ik het er regelmatig af moeten halen". De landbouwer heeft ook bezwaren te gen de waterhuishouding binnen dijks. „Hier heersen middeleeuwse toestanden. Het kwelwater staat te gen mijn schuur". Gisteren heeft hij de ministeries van Verkeer en Watersaat, en Defensie, ervan op de hoogte gesteld dat hij niet zal eten voordat hij schadever goeding heeft gekregen. Bij het ministerie van Defensie heeft hij een verzoek ingediend zijn beide zoons vrij te stellen van militaire dienst. „Ik ga er van uit dat mijn bedrijf in bijzondere omstandigheden verkeert. De inkomsten van de twee jongens kan ik niet missen". De minister besliste echter afwijzend. Dit was voor de heer Van Hoften de druppel die de emmer deed overlo pen. Vanaf vandaag eet hij niet meer. Dreigend voegde hij eraan toe: „Voor ir"- gezin ben fk bereid te

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7